[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ήθελα να είμαι αγενής, αλλά η ιστορία αυτή του "αναγκασαν το Συριζα να πάρει μέτρα" γίνεται κουραστική. Στην τελική, ο συνταξιούχος και ο μικροεπιχειρηματίας που και απο τους δυο ο Συριζα έκοψε λεφτά, και θα κόψει και στη συνέχεια και άλλο, δεν νοιάζονται για το αν τον ανάγκασαν ή όχι. Κοιτάμε το αποτέλεσμα εδώ πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ήθελα να είμαι αγενής, αλλά η ιστορία αυτή του "αναγκασαν το Συριζα να πάρει μέτρα" γίνεται κουραστική. Στην τελική, ο συνταξιούχος και ο μικροεπιχειρηματίας που και απο τους δυο ο Συριζα έκοψε λεφτά, και θα κόψει και στη συνέχεια και άλλο, δεν νοιάζονται για το αν τον ανάγκασαν ή όχι. Κοιτάμε το αποτέλεσμα εδώ πέρα.

Δεν πιστεύω να είναι κουραστική γιατί όντως τον ανάγκασαν να πάρει μέτρα. Έτσι όπως είχαν κάνει τα πράγματα δεν νομίζω να μπορούσε να πράξει αλλιώς ούτε ο Τσίπρας ούτε κανένα άλλο κόμμα! Κανένα κόμμα δεν βγήκε όπως είπα και στο άλλο ποστ μου να πει τι θα έκανε χωρίς μνημόνια αλλά μόνο κατηγορούσε τον Τσίπρα για την σημερινή κατάσταση λες ότι αυτός την προκάλεσε σε 3 χρόνια που κυβερνάει ενώ στην ουσία την έφεραν οι προηγούμενοι που κυβερνούσαν 40 χρόνια τώρα! Όλα τα κακά τα έφερε ο Σύριζα ενώ αυτοί που μας έβαλαν στο μνημόνιο ήταν όλα καλά ;

Ο Τσίπρας θεωρώ ότι έκοψε από όλους , όταν ήταν Σαμαράς και προηγούμενοι δεν έκοβαν από όλους αλλά από όσους τους συνέφερε. Τώρα που έχει μία σειρά μας πειράζει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να είναι κουραστική γιατί όντως τον ανάγκασαν να πάρει μέτρα.
Και τους προηγούμενους δεν τους ανάγκασαν να πάρουν μέτρα; Για την ακρίβεια τους προηγούμενους τους ανάγκασαν πολύ περισσότερο. Μνημόνιο δέχτηκαν Κύπρος, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Λετονία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ισπανία. Μνημόνιο το 2015 και προσεχώς το 2018 μόνο η Ελλάδα!

Έτσι όπως είχαν κάνει τα πράγματα δεν νομίζω να μπορούσε να πράξει αλλιώς ούτε ο Τσίπρας ούτε κανένα άλλο κόμμα! Κανένα κόμμα δεν βγήκε όπως είπα και στο άλλο ποστ μου να πει τι θα έκανε χωρίς μνημόνια αλλά μόνο κατηγορούσε τον Τσίπρα για την σημερινή κατάσταση λες ότι αυτός την προκάλεσε σε 3 χρόνια που κυβερνάει ενώ στην ουσία την έφεραν οι προηγούμενοι που κυβερνούσαν 40 χρόνια τώρα! Όλα τα κακά τα έφερε ο Σύριζα ενώ αυτοί που μας έβαλαν στο μνημόνιο ήταν όλα καλά ;
Τι σχέση έχει τι γινόταν πριν; Η κρίση ήταν τραπεζική. Πολλές χώρες την πάτησαν. Το θέμα είναι τι έγινε επί κρίσης. Ο Συριζα μας φόρτωσε μνημόνιο 3 που το κλείσιμο των τραπεζών ήταν ξεκάθαρα δική του ευθύνη, η ανακεφαλαιοποίηση των οποίων κόστιζε 40 δις, 25 δις ζημιά ελληνικού δημοσίου και 15 δις μικρομετόχων τραπεζών. Ταυτόχρονα είχαμε χάσει το μαξιλάρι ESM των 10,9 δις το οποίο θα βοηθούσε στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Αυτά δεν τα αρνείται ούτε καν η ίδια η κυβέρνηση. Μάθετε λίγο να βλέπετε τα δεδομένα, μην αναμασάτε συναισθηματικές ανοησίες και ψέματα. Και αυτό ήταν μόνο μέρος της ζημιάς αυτής της κυβέρνησης.

Ο Τσίπρας θεωρώ ότι έκοψε από όλους , όταν ήταν Σαμαράς και προηγούμενοι δεν έκοβαν από όλους αλλά από όσους τους συνέφερε. Τώρα που έχει μία σειρά μας πειράζει !
Αυτό το λες τελείως αστοιχείωτα γιατί αν παρακολουθούσες την πολιτική θα έβλεπες ότι ο Τσίπρας όντως έκοψε από όλους, κυρίως από τους φτωχούς έκοψε. Το κόψιμο του ΕΚΑΣ, η αύξηση του ΦΠΑ και τα υπογραφέντα μειώσεις αφορολόγητου και συντάξεων τους πλούσιους χτυπάνε; Τους φτωχούς χτυπάνε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και τους προηγούμενους δεν τους ανάγκασαν να πάρουν μέτρα; Για την ακρίβεια τους προηγούμενους τους ανάγκασαν πολύ περισσότερο. Μνημόνιο δέχτηκαν Κύπρος, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Λετονία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ισπανία. Μνημόνιο το 2015 και προσεχώς το 2018 μόνο η Ελλάδα!

Συγγνώμη κυβερνούσε κάποιος άλλος επί τόσα χρόνια εκτός από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και δεν το ξέρω ; Η πολιτική αυτών των 2 "μαζί τα φάγαμε" "λεφτά υπάρχουν" και άλλες τέτοιες αρλούμπες ήταν καλύτεροι ; Όταν το 2004 τα τρώγανε ήταν καλά ; Οι εγκληματικές ενέργειες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έγιναν επειδή αναγκάστηκαν ή επειδή έπαιρναν έπαιρναν και έπαιρναν ; Μην τρελαθούμε!


Τι σχέση έχει τι γινόταν πριν; Η κρίση ήταν τραπεζική. Πολλές χώρες την πάτησαν. Το θέμα είναι τι έγινε επί κρίσης. Ο Συριζα μας φόρτωσε μνημόνιο 3 που το κλείσιμο των τραπεζών ήταν ξεκάθαρα δική του ευθύνη, η ανακεφαλαιοποίηση των οποίων κόστιζε 40 δις, 25 δις ζημιά ελληνικού δημοσίου και 15 δις μικρομετόχων τραπεζών. Ταυτόχρονα είχαμε χάσει το μαξιλάρι ESM των 10,9 δις το οποίο θα βοηθούσε στην ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Αυτά δεν τα αρνείται ούτε καν η ίδια η κυβέρνηση. Μάθετε λίγο να βλέπετε τα δεδομένα, μην αναμασάτε συναισθηματικές ανοησίες και ψέματα. Και αυτό ήταν μόνο μέρος της ζημιάς αυτής της κυβέρνησης.

Πριν το 3ο μνημόνιο και τα προηγούμενα που τα φόρτωσαν οι άλλοι τους ξεχνάμε και όλα μέλι γάλα ;
Αυτοί μας βάλανε στα μνημόνια δεν μας έβαλε κανένας ΣΥΡΙΖΑ. Και επειδή θα επαναλάβω ότι έχω πει σήμερα και άλλες φορές και θα γίνω κουραστική θέλω να σε ρωτήσω τί εννοείς ποιες είναι οι συναισθηματικές ανοησίες και ποια ψέμματα ;


Αυτό το λες τελείως αστοιχείωτα γιατί αν παρακολουθούσες την πολιτική θα έβλεπες ότι ο Τσίπρας όντως έκοψε από όλους, κυρίως από τους φτωχούς έκοψε. Το κόψιμο του ΕΚΑΣ, η αύξηση του ΦΠΑ και τα υπογραφέντα μειώσεις αφορολόγητου και συντάξεων τους πλούσιους χτυπάνε; Τους φτωχούς χτυπάνε αυτά.

Μπροστά στα λάθη του ΣΥΡΙΖΑ, οι εγκληματικές πράξεις ΠΑΣΟΚ ΝΔ δεν συγκρίνονται.

Την κατάσταση την κοιτάς πώς ξεκίνησε και πώς εξελίχθηκε. Πλέον εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν ήρθε ο Τσίπρας και διέλυσε την χώρα την βρήκε ήδη διαλυμμένη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπροστά στα λάθη του ΣΥΡΙΖΑ, οι εγκληματικές πράξεις ΠΑΣΟΚ ΝΔ δεν συγκρίνονται.
Ποια είναι αυτά;
Την κατάσταση την κοιτάς πώς ξεκίνησε και πώς εξελίχθηκε. Πλέον εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν ήρθε ο Τσίπρας και διέλυσε την χώρα την βρήκε ήδη διαλυμμένη!!

Η χώρα ήταν σε κακή κατάσταση αλλά όχι διαλυμένη. Ούτε τώρα είναι διαλυμένη. Όμως ο πάτος έχει μεγάλο βάθος. Θέλετε να ανακαλύψετε πόσο κάτω πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ποια είναι αυτά;
Η χώρα ήταν σε κακή κατάσταση αλλά όχι διαλυμένη. Ούτε τώρα είναι διαλυμένη. Όμως ο πάτος έχει μεγάλο βάθος. Θέλετε να ανακαλύψετε πόσο κάτω πάει;

Πριν σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, θέλω να μου πεις ποιες συναισθηματικές αννοησίες και ποια ψέμματα αναμασάμε γιατί το πες και για εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Ότι ο Τσίπρας δεν ήθελε να ψηφίσει μνημόνιο αλλά τον ανάγκασαν. Είτε ισχύει το ίδιο και για τους προηγούμενους είτε για κανέναν.

2) Ότι ο Τσίπρας δεν κόβει από τους φτωχούς. Μέγα ψέμα.

3) Ότι οι προηγούμενοι έκαναν ρουσφέτια (σωστό) αλλά κλείνετε τα μάτια σας μπροστά στα τόσα νέα διαφθοράς κυβέρνησης Συριζα που έχουν βγει.

4) Συνεχίζετε να κοιτάτε το μνημόνιο 1 και 2 αλλα δεν κοιτάτε τι ήταν το 3. Για να καταλάβετε τι συμβαίνει. Ο Τσίπρας έχει περάσει τόσο αντιλαϊκά μέτρα που οι υπόλοιποι φοβόντουσαν ακόμη και να αναφέρουν ότι θα τα εφαρμόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
1) Ότι ο Τσίπρας δεν ήθελε να ψηφίσει μνημόνιο αλλά τον ανάγκασαν. Είτε ισχύει το ίδιο και για τους προηγούμενους είτε για κανέναν.

Μία βασική διαφορά, οι προηγούμενοι έφεραν την κατάσταση ώστε να ψηφίσουν και οι ίδιοι μνημόνιο και ο Τσίπρας μετά. Δεν ήρθε μόνος ο Τσίπρας και ψήφισε μόνος του. Οι άλλοι οδήγησαν την χώρα στην "ανάγκη για να ψηφίσουν μνημόνιο. Πριν τον Τσίπρα κυβέρνηση ήταν ΜΟΝΟ ΝΔ ΠΑΣΟΚ αυτούς ποιους τους ανάγκασε;

2) Ότι ο Τσίπρας δεν κόβει από τους φτωχούς. Μέγα ψέμα.

Οι άλλοι έκοβαν δίκαια από όλους, μεγάλο ψέμα.

3) Ότι οι προηγούμενοι έκαναν ρουσφέτια (σωστό) αλλά κλείνετε τα μάτια σας μπροστά στα τόσα νέα διαφθοράς κυβέρνησης Συριζα που έχουν βγει
.

Και η τωρινή κυβέρνηση έκανε λάθη μάλλον εσύ ΔΕΝ θες να δεις τα εγκλήματα των άλλων1

4) Συνεχίζετε να κοιτάτε το μνημόνιο 1 και 2 αλλα δεν κοιτάτε τι ήταν το 3. Για να καταλάβετε τι συμβαίνει. Ο Τσίπρας έχει περάσει τόσο αντιλαϊκά μέτρα που οι υπόλοιποι φοβόντουσαν ακόμη και να αναφέρουν ότι θα τα εφαρμόσουν.

Δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι δεν έχει και νόημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι λάθη, ο διορισμός του Καρανίκα ένα "λάθος" είναι; Εσκεμμένα το κάνουν. Δείτε βιογραφικό ανθρώπου που έγινε το δεξί χέρι του πρωθυπουργού:



Μη λέτε λάθη τις αποφάσεις τους. Δεν είναι λάθη. Αυτοί είναι. Αυτούς θέλετε για κυβέρνηση, πάω πάσο. Δεν έχει νόημα να συζητάω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μισό @sophie_96 κάνεις πολλά λάθη.
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά στοιχεία
Ανάπτυξη
Σημίτης​
το 1996 ήταν 2,90%
το 1997 ήταν 4,60%
το 1998 ήταν 3,87%
το 1999 ήταν 2,95%
το 2000 ήταν 4,05%
το 2001 ήταν 4,19%
το 2002 ήταν 3,99%
το 2003 ήταν 5,81%
Καραμανλής​
το 2004 ήταν 4,77%
το 2005 ήταν 0,79%
το 2006 ήταν 5,59%
το 2007 ήταν 3,17%
το 2008 ήταν -0,23%
το 2009 ήταν -4,31%
ΓΑΠ​
το 2010 ήταν -5,46%
το 2011 ήταν -9,17%
Σαμαράς​
το 2012 ήταν -7,2%
το 2013 ήταν -3,17%
το 2014 ήταν 0,77%
Τσίπρας​
το 2015 ήταν -0,35%
το 2016 ήταν -0,26%
το 2017 ήταν 1,3%
Αν θες σου βάζω και ποσά
ΑΕΠ​
1996 163.188.538.036,96 €
1997 170.695.532.604,36 €
1998 177.302.710.695,41 €
1999 182.530.377.502,85 €
2000 189.930.008.679,57 €
2001 197.888.300.646,55 €
2002 205.779.286.727,08 €
2003 217.731.858.230,50 €
2004 228.121.051.527,51 €
2005 229.931.636.221,67 €
2006 242.774.593.884,67 €
2007 250.466.552.284,13 €
2008 249.883.454.384,90 €
2009 239.106.347.822,88 €
2010 226.046.576.541,83 €
2011 205.318.893.875,97 €
2012 190.288.915.174,57 €
2013 184.261.164.328,17 €
2014 185.683.799.271,78 €
2015 185.038.312.903,35 €
2016 184.556.664.342,75 €
2017 186.957.258.198,28 €

Το βασικό στοιχείο σου το έβαλα
Πηγή είναι η ΕΛΣΤΑΤ
Μόνο και μόνο καταλαβαίνεις ότι στην περίοδο Σημίτη είναι χρυσή
Αύξησε το ΑΕΠ κατά 54 δις

Οπότε το πασοκ νδ έκαναν όργια κάτι δε στέκει ειδικά στο ΑΕΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,206 μηνύματα.
Έκοψαν από όλους αλλά τουλάχιστον δίνουν ΚΕΑ και μερίσματα σε αυτούς που έχουν ανάγκη και όχι μόνο πριν τις εκλογές όπως ο Σαμαράς!

Όσο για τη συναισθηματική οπτική, όλοι έτσι ψηφίζουν. Έκοψε τις συντάξεις; Οι ηλικιωμένοι τον μισούν. Τους έδωσε πέρσι μέρισμα; Καλουλης είναι μωρέ! Έκοψε οικογενειακά επιδόματα; Να ψοφήσει! Έδωσε ΚΕΑ; Ντάξει θα τον ξαναψηφίσω. Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει κι αναλόγως ψηφίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι λάθη, ο διορισμός του Καρανίκα ένα "λάθος" είναι; Εσκεμμένα το κάνουν. Δείτε βιογραφικό ανθρώπου που έγινε το δεξί χέρι του πρωθυπουργού:



Μη λέτε λάθη τις αποφάσεις τους. Δεν είναι λάθη. Αυτοί είναι. Αυτούς θέλετε για κυβέρνηση, πάω πάσο. Δεν έχει νόημα να συζητάω άλλο.

έλα μωρέ τώρα
επειδή παίρουν 0,6€ / tweet
πηγή εδώ
για να μας λένε την προπαγάνδα τους.
Ξέρω εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έκοψαν από όλους αλλά τουλάχιστον δίνουν ΚΕΑ και μερίσματα σε αυτούς που έχουν ανάγκη και όχι μόνο πριν τις εκλογές όπως ο Σαμαράς!

Όσο για τη συναισθηματική οπτική, όλοι έτσι ψηφίζουν. Έκοψε τις συντάξεις; Οι ηλικιωμένοι τον μισούν. Τους έδωσε πέρσι μέρισμα; Καλουλης είναι μωρέ! Έκοψε οικογενειακά επιδόματα; Να ψοφήσει! Έδωσε ΚΕΑ; Ντάξει θα τον ξαναψηφίσω. Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει κι αναλόγως ψηφίζει.

Να γιάσει το χέρι σου !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έκοψαν από όλους αλλά τουλάχιστον δίνουν ΚΕΑ και μερίσματα σε αυτούς που έχουν ανάγκη και όχι μόνο πριν τις εκλογές όπως ο Σαμαράς!

Όσο για τη συναισθηματική οπτική, όλοι έτσι ψηφίζουν. Έκοψε τις συντάξεις; Οι ηλικιωμένοι τον μισούν. Τους έδωσε πέρσι μέρισμα; Καλουλης είναι μωρέ! Έκοψε οικογενειακά επιδόματα; Να ψοφήσει! Έδωσε ΚΕΑ; Ντάξει θα τον ξαναψηφίσω. Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει κι αναλόγως ψηφίζει.

ο Σαμαράς Βενιζέλος δεν έκοψαν τις χαμηλές συντάξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έκοψαν από όλους αλλά τουλάχιστον δίνουν ΚΕΑ και μερίσματα σε αυτούς που έχουν ανάγκη και όχι μόνο πριν τις εκλογές όπως ο Σαμαράς!

Όσο για τη συναισθηματική οπτική, όλοι έτσι ψηφίζουν. Έκοψε τις συντάξεις; Οι ηλικιωμένοι τον μισούν. Τους έδωσε πέρσι μέρισμα; Καλουλης είναι μωρέ! Έκοψε οικογενειακά επιδόματα; Να ψοφήσει! Έδωσε ΚΕΑ; Ντάξει θα τον ξαναψηφίσω. Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάει κι αναλόγως ψηφίζει.

Κορίτσι μου το μέρισμα το ξεκίνησε ο Σαμαράς. Δες τι λέει ο Τσίπρας για αυτό



Τώρα το κάνει ο ίδιος ακόμα χειρότερα. Αν θες ΚΕΑ να ψηφίσεις Κούλη που έχει υποσχεθεί από τώρα ότι θα το αυξήσει. Εγώ πιστεύω θα το κάνει. Εγώ δε θέλω ΚΕΑ. Δε θέλω να μεγαλώσω νέος άνεργος. Θέλω ανάπτυξη και εργασία. Αυτά τα δυο δεν πάνε με Συριζα.

Εγώ δεν ψηφίζω με συναισθηματικά κριτήρια γιατί δεν με νοιάζει κανένα κόμμα. Συναισθηματικά είχα το 14 που υποστήριζα Συριζα αλλά βλέπω με αντικειμενική εικόνα τι γίνεται στη χώρα τα τελευταία τρία χρόνια.

ο Σαμαράς Βενιζέλος δεν έκοψαν τις χαμηλές συντάξεις

Αφού σκαρφίζονται πράγματα που δεν ξέρουν για τι μιλάνε. Δεν έχουν παραθέσει ούτε 1 νούμερο τόσο καιρό δεν είναι τυχαίο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλάμε για διορισμούς και η πρώτη λέξη που σας έρχεται στο μυαλό είναι ο Καρανικας και το φεικ νιουζ του 0.6 ανά τουι? Σας πληρώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το ανέκδοτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μιλάμε για διορισμούς και η πρώτη λέξη που σας έρχεται στο μυαλό είναι ο Καρανικας και το φεικ νιουζ του 0.6 ανά τουι? Σας πληρώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό το ανέκδοτο.
φαικ
κλεανθη να σου θυμίσω τι έλεγε ο γιαστρα πχ το 2012
υπερ της χα εγραφε δημόσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλα ντάλα! Και τι με ενδιαφέρει εμένα τι έλεγε ένας τυχάρπαστος; Και τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε anyway?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,437 μηνύματα.
Να πούνε ότι σήμερα μάλλον στην Ισπανία η εξουσία θα περάσει στο ισπανικό σοσιαλιστικό κόμμα psoe(αδελφό κόμμα του ΠΑΣΟΚ)με την πρόταση μομφής στο pp που κατα 99% θα περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,206 μηνύματα.
Ας δεχτούμε οτι ο Τσίπρας έκανε τα πράγματα χειρότερα, έτσι για το επιχείρημα. Για να χρειαστεί όμως ο Τσίπρας να κάνει τα πράγματα χειρότερα, υπήρξαν 40 χρόνια ΝΔ και πασοκ που τα έκαναν εξ' αρχής σκατά. Αυτό δεν το αρνείται κανείς έτσι; Είναι κι οι τρεις λοιπόν πάρ' τον έναν και χτύπα τον άλλον. Εσείς γιατί προτίθεστε να ψηφίσετε πάλι έναν από τους τρεις που τα έκαναν σκατά; Γιατί ένας που θα ψηφίσει έναν από τους τρεις στα μάτια μου ή ηλίθιος θα είναι ή κάποιο συμφέρον θα έχει. Ούτε αυτό που λέω δεν είναι λογικό; Όλο βλακείες λέω εγώ εδώ δηλαδή; Δεν έχουν νόημα αυτά που λέω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top