[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Τσίπρας ειναι ο "ναι σε όλα". Ούτε καν για τον ΕΚΑΣ δεν διαπραγματεύτηκε. Οι άλλοι τον είχαν διασώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ποσώς με ενδιαφέρει η κατοχύρωση δικαιωμάτων της LGBT κοινότητας, τη στιγμή που συνεχίζεται το κυνήγι μαγισσών της "δικαιοσύνης" με ιδεολογικά κριτήρια.


Συστημικό τσουλάκι των καιρών με δήθεν αριστερό περίβλημα είναι ο Τσίπρας. Τυχαία των εγκατέλειψαν όλα τα ιστορικά μέλη του Συνασπισμού και της αριστεράς? Διάολε, μέχρι και η κομματική νεολαία του Σύριζα διασπάστηκε...

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, τα μέτρα για την LGBT κοινότητα είναι θετικά, απλά καλό είναι να κοιτάμε την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα θα υπάρχει κάτι που δε γίνεται ούτως ώστε να μη μας ενδιαφέρουν αυτά που γίνονται. Έτσι όμως δεν πήγε κανείς μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όπως σας κορόιδευε 40 χρόνια και βάλε, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, μας χρεοκόπησαν αλλά έχετε σκοπό να τους ξαναψηφίσετε ....επειδή κατά την γνώμη σας, για την σημερινή κατάσταση φταίει ο Τσίπρας, και μόνο με μόλις 5 χρόνια στην εξουσία, έναντι των 40 των άλλων. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ένα πράγμα λέω αν βγούνε αυτοί θα κλαίμε όλοι μαζί

ΝΔ ΠΑΣΟΚ 40 χρόνια δε κορόιδεψαν κανέναν ούτε με δημοψήφισμα δημοσιονομικής πολιτικής ούτε με νταούλια
Αν το δούμε αντικειμενικά με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ
  • Μπήκαμε ΕΕ
  • Μπήκαμε στο €
  • Ανάπτυξη
Για εμένα ο Τσίπρας έκανε λάθη, έκανε πολλά λάθη, αλλά πιστεύω πέτυχε καλύτερες διαπραγματεύσεις από ότι θα έκανε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Τώρα όποιος και να βγει, έτσι όπως μας κατάντησαν κυβερνητικές πολιτικές κομμάτων που έτρωγαν για να κάνουν έργα, μην έχεις ελπίδες για κάτι διαφορετικό. Απλά θεωρώ ότι ο Τσίπρας είναι πολύ καλύτερος από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ...! Μην μιλάτε για ξεπούλημα της Ελλάδος ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά ποιο ξεπούλημα ;; Όσον αφορά το όνομα της ΠΓΔΜ δεν λες ; Τόσα χρόνια ο όρος "Μακεδονία" υπήρχε (ΠΓΔΜ), αλλά τόσα χρόνια δεν είδα κανέναν να μιλάει ΓΙΑΤΊ άραγε ; Τώρα σας έπιασε ο πόνος; Έπειτα και άλλες χώρες έχουν ονόματα ελληνικών πόλεων, αλλά και πάλι δεν βλέπω να γίνεται τόσο θόρυβος, η Μακεδονία του Αλεξάνδρου η χώρα και καλά σας ενόχλησε όλους ; Εξάλλου είναι με γεωγραφικό προσδιορισμό
Εάν δεν προχωρούσαν σε μία τέτοια συμφωνία, θα επενέβαιναν Μεγάλες Δυνάμεις εκεί όπως έχω ξαναπεί βλέπε Τουρκία κλπ και απλά δεν φαντάζεστε την εξέλιξη. Οπότε σταματήστε να λέτε για ξεπούλημα της Ελλάδος του Τσίπρα, ξεπούλημα μας έκαναν και θα μας κάνουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αν βγούνε, που έχουν νοοτροπίες πελατειακού κράτους και δεν κοιτάνε συμφέρον της χώρας αλλά παρά μόνο να εκπληρώσουν συμφέροντα για να κερδίσουν ψήφους, λέγοντας εδώ και χρόνια ΝΑΙ σε όλους χωρίς διαπραγματεύσεις σοβαρές πιστεύω και για αυτό μας χρεοκόπησαν αφού έπαιρναν έπαιρναν και έπαιρναν
Εάν ξαναβγούν τότε θα δούμε το ξεπούλημα της Ελλάδος και στην πραγματικότητα!

Το ξεπούλημα της Ελλάδας γίνεται τώρα
  • Με το ξεπούλημα της Μακεδονίας
  • Με κλειστές τράπεζε;
  • με 99 χρονια δεσμευση
  • με υψηλα πλεονασματα εως το 2060
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Να προσθέσω εγώ ότι τα κόμματα πριν από 40 χρόνια δεν είναι ίδια με τα κόμματα του σήμερα. Το να πεις "θα ψηφίσεις ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ που μας κατέστρεψαν" ή "θα ψηφίσεις πάλι τους ίδιους" είναι εντελώς άτοπο. Η ΝΔ του Καραμανλή πχ δεν είναι ίδια με τη ΝΔ του Μητσοτάκη ή του Σαμαρά και το ΠΑΣΟΚ του Γιωργάκη δεν είναι ίδιο με το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου, όπως κι αυτό δεν είναι ίδιο με το ΠΑΣΟΚ της Φώφης. Εδώ ο Σύριζα του 2014 δεν είναι ίδιος (για την ακρίβεια είναι εκ διαμέτρου αντίθετος) με τον Σύριζα του 2018, δεν θα αλλάξουν τα κόμματα μέσα στις δεκαετίες;
Όσο για κάτι που αναφέρθηκε ότι η χώρα ήρθε εδώ που ήρθε λόγω μη σοβαρής διαπραγμάτευσης και λόγω του "ναι σε όλα" από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ απλά γελάω. Έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν από τότε που μπήκαμε επισήμως στην κρίση και κάποιοι ακόμα αδυνατούν να καταλάβουν τη φύση των προβλημάτων που μας έφεραν σε αυτή.:/:

Δεν καταλαβαίνω που το βασίζεις, ότι ο Σύριζα του 2018 είναι εκ διαμέτρου αντίθετος, όπως λες με το 2014.
Θες να πεις όσα είπαν στους προεκλογικούς τους λόγους, τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ τα εφάρμοσαν όταν ήταν κυβέρνηση 100% ή όσα είπαν ότι θα κάνουν δεν ήταν ψέματα, ή ότι δεν έκλεβαν από το ελληνικό κράτος ; Και ο Τσίπρας είπε ψέματα πολλά, αλλά δεν το αρνούμαι. Όπως δεν βλέπω εσάς ( όχι συγκεκριμένα εσείς - γενικά μιλάω- ) να παραδέχεστε ότι έκαναν λάθη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αλλά παίρνετε ως δεδομένο ότι δεν είπαν και δεν έκαναν άλλα από αυτά που είχαν υποσχεθεί.

Νομίζω πως η φιλοσοφία και η νοοτροπία των κομμάτων όμως είναι ίδια, ανεξάρτητα αν αλλάζουν οι αρχηγοί. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ διατηρούν πελατειακές σχέσεις ανέκαθεν και όλα αυτά που έχω δηλώσει στο προηγούμενο ποστ , και αφού όλα τα έκαναν σωστά θέλω να πάρω μία απάντηση γιατί φτάσαμε στην χρεοκοπία εν εξουσία τους. Εάν έκαναν τα πάντα έτσι όπως έπρεπε τώρα δεν θα συζητάγαμε για δάνεια κλπ. Για αυτό έκλεβαν και υπέγραφαν τα πάντα εν άγνοια μας και έπαιρναν δάνεια και μας χρεοκόπησαν, επειδή ακριβώς έλεγαν "όχι" ΝΔ και ΠΑΣΟΚ , ωω ναι :no: .

Δεν θα επαναληφθώ ότι τα προβλήματα βγήκαν τώρα στην επιφάνεια, αλλά τα είχαν συγκαλύψει άλλες κυβερνήσεις .


Edit: Σωτήρη πίστεψέ ότι εάν βγουν τώρα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα κάνουν μία τρύπα στο νερό και τα πράγματα πολύ χειρότερα. Όχι ότι ο Τσίπρας θα τα κάνει καλύτερα, αλλά σε σχέση με αυτά, προφανώς και είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Και ΝΔ και ΠΑΣΟΚ επομένως να ήταν πάνω θα έπαιρναν τα ίδια και πιο σκληρά μέτρα και στην πλειοψηφία τους θα ήταν ακόμα περισσότερο άδικα απέναντι στον λαό. Και τα μέτρα τα πήρε ο Τσίπρας όπως θα τα έπαιρνε και οποιοσδήποτε άλλος καθώς ήταν συμφωνημένα από άλλους όχι από τον ίδιον, διαπραγμάτευση έγινε, δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό αλλά διαχειρίστηκε με όποιον καλύτερό τρόπο μπορούσε τα λάθη προηγουμένων κυβερνήσεων. Πότε είχαμε ανάπτυξη επειδή μπήκαμε Ε.Ε και είχαμε ευρώ, ως νόμισμα :loltooth: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που το βασίζεις, ότι ο Σύριζα του 2018 είναι εκ διαμέτρου αντίθετος, όπως λες με το 2014.
Θες να πεις όσα είπαν στους προεκλογικούς τους λόγους, τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ τα εφάρμοσαν όταν κυβέρνηση 100% ή όσα είπαν ότι θα κάνουν δεν ήταν ψέματα, ή ότι δεν έκλεβαν από το ελληνικό κράτος ; Και ο Τσίπρας είπε ψέματα πολλά, αλλά δεν το αρνούμαι. Όπως δεν βλέπω εσάς ( όχι συγκεκριμένα εσείς - γενικά μιλάω- ) να παραδέχεστε ότι έκαναν λάθη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αλλά παίρνετε ως δεδομένο ότι δεν είπαν και δεν έκαναν άλλα από αυτά που είχαν υποσχεθεί.

Νομίζω πως η φιλοσοφία και η νοοτροπία των κομμάτων όμως είναι ίδια, ανεξάρτητα αν αλλάζουν οι αρχηγοί. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ διατηρούν πελατειακές σχέσεις ανέκαθεν και όλα αυτά που έχω δηλώσει στο προηγούμενο ποστ , και αφού όλα τα έκαναν σωστά θέλω να πάρω μία απάντηση γιατί φτάσαμε στην χρεοκοπία εν εξουσία τους. Εάν έκαναν τα πάντα έτσι όπως έπρεπε τώρα δεν θα συζητάγαμε για δάνεια κλπ. Για αυτό έκλεβαν και υπέγραφαν τα πάντα εν άγνοια μας και έπαιρναν δάνεια και αμ χρεοκόπησαν, επειδή ακριβώς έλεγαν και όχι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ , ωω ναι :no: .

Δεν θα επαναληφθώ ότι τα προβλήματα βγήκαν τώρα στην επιφάνεια, αλλά τα είχαν συγκαλύψει άλλες κυβερνήσεις .


Edit: Σωτήρη πίστεψέ ότι εάν βγουν τώρα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα κάνουν μία τρύπα στο νερό και τα πράγματα πολύ χειρότερα. Όχι ότι ο Τσίπρας θα τα κάνει καλύτερα, αλλά σε σχέση με αυτά, προφανώς και είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή.

το πασοκ πχ με στελεχη οπως
  • Βενιζελο
  • Λοβερδο
  • Μανιατη
  • Χριστοφυλοπουλου
  • Οδυσσεα
  • Ανδρουλακη
  • Καϊλη
και αλλους τοσους τετοιους να αποτυχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που το βασίζεις, ότι ο Σύριζα του 2018 είναι εκ διαμέτρου αντίθετος, όπως λες με το 2014.
Θες να πεις όσα είπαν στους προεκλογικούς τους λόγους, τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ τα εφάρμοσαν όταν ήταν κυβέρνηση 100% ή όσα είπαν ότι θα κάνουν δεν ήταν ψέματα, ή ότι δεν έκλεβαν από το ελληνικό κράτος ; Και ο Τσίπρας είπε ψέματα πολλά, αλλά δεν το αρνούμαι. Όπως δεν βλέπω εσάς ( όχι συγκεκριμένα εσείς - γενικά μιλάω- ) να παραδέχεστε ότι έκαναν λάθη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αλλά παίρνετε ως δεδομένο ότι δεν είπαν και δεν έκαναν άλλα από αυτά που είχαν υποσχεθεί.

Νομίζω πως η φιλοσοφία και η νοοτροπία των κομμάτων όμως είναι ίδια, ανεξάρτητα αν αλλάζουν οι αρχηγοί. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ διατηρούν πελατειακές σχέσεις ανέκαθεν και όλα αυτά που έχω δηλώσει στο προηγούμενο ποστ , και αφού όλα τα έκαναν σωστά θέλω να πάρω μία απάντηση γιατί φτάσαμε στην χρεοκοπία εν εξουσία τους. Εάν έκαναν τα πάντα έτσι όπως έπρεπε τώρα δεν θα συζητάγαμε για δάνεια κλπ. Για αυτό έκλεβαν και υπέγραφαν τα πάντα εν άγνοια μας και έπαιρναν δάνεια και μας χρεοκόπησαν, επειδή ακριβώς έλεγαν "όχι" ΝΔ και ΠΑΣΟΚ , ωω ναι :no: .

Δεν θα επαναληφθώ ότι τα προβλήματα βγήκαν τώρα στην επιφάνεια, αλλά τα είχαν συγκαλύψει άλλες κυβερνήσεις .


Edit: Σωτήρη πίστεψέ ότι εάν βγουν τώρα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα κάνουν μία τρύπα στο νερό και τα πράγματα πολύ χειρότερα. Όχι ότι ο Τσίπρας θα τα κάνει καλύτερα, αλλά σε σχέση με αυτά, προφανώς και είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Και ΝΔ και ΠΑΣΟΚ επομένως να ήταν πάνω θα έπαιρναν τα ίδια και πιο σκληρά μέτρα και στην πλειοψηφία τους θα ήταν ακόμα περισσότερο άδικα απέναντι στον λαό. Και τα μέτρα τα πήρε ο Τσίπρας όπως θα τα έπαιρνε και οποιοσδήποτε άλλος καθώς ήταν συμφωνημένα από άλλους όχι από τον ίδιον, διαπραγμάτευση έγινε, δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό αλλά διαχειρίστηκε με όποιον καλύτερό τρόπο μπορούσε τα λάθη προηγουμένων κυβερνήσεων. Πότε είχαμε ανάπτυξη επειδή μπήκαμε Ε.Ε και είχαμε ευρώ, ως νόμισμα :loltooth: ;

Για το 2ο edit βαλε δες τα στοιχεία και θα καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που το βασίζεις, ότι ο Σύριζα του 2018 είναι εκ διαμέτρου αντίθετος, όπως λες με το 2014.
Θες να πεις όσα είπαν στους προεκλογικούς τους λόγους, τόσα χρόνια ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ τα εφάρμοσαν όταν ήταν κυβέρνηση 100% ή όσα είπαν ότι θα κάνουν δεν ήταν ψέματα, ή ότι δεν έκλεβαν από το ελληνικό κράτος ; Και ο Τσίπρας είπε ψέματα πολλά, αλλά δεν το αρνούμαι. Όπως δεν βλέπω εσάς ( όχι συγκεκριμένα εσείς - γενικά μιλάω- ) να παραδέχεστε ότι έκαναν λάθη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αλλά παίρνετε ως δεδομένο ότι δεν είπαν και δεν έκαναν άλλα από αυτά που είχαν υποσχεθεί.

Νομίζω πως η φιλοσοφία και η νοοτροπία των κομμάτων όμως είναι ίδια, ανεξάρτητα αν αλλάζουν οι αρχηγοί. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ διατηρούν πελατειακές σχέσεις ανέκαθεν και όλα αυτά που έχω δηλώσει στο προηγούμενο ποστ , και αφού όλα τα έκαναν σωστά θέλω να πάρω μία απάντηση γιατί φτάσαμε στην χρεοκοπία εν εξουσία τους. Εάν έκαναν τα πάντα έτσι όπως έπρεπε τώρα δεν θα συζητάγαμε για δάνεια κλπ. Για αυτό έκλεβαν και υπέγραφαν τα πάντα εν άγνοια μας και έπαιρναν δάνεια και μας χρεοκόπησαν, επειδή ακριβώς έλεγαν "όχι" ΝΔ και ΠΑΣΟΚ , ωω ναι :no: .

Δεν θα επαναληφθώ ότι τα προβλήματα βγήκαν τώρα στην επιφάνεια, αλλά τα είχαν συγκαλύψει άλλες κυβερνήσεις .

Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν είμαι υποστηρικτής της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ και ούτε πρόκειται να τους ψηφίσω.
Ο Σύριζα του 2014 είναι ένα κλασικό αντιμνημονιακό κόμμα της Αριστεράς, ίδιο και όμοιο με τόσα άλλα μικρά κόμματα που υπήρχαν τότε και υπάρχουν ακόμα. Καταλήψεις, πορείες και τα συναφή. Δεν χρειάζεται νομίζω να αναλύσω γιατί έχει αλλάξει τόσο πολύ. Είναι ένα κόμμα που προσπαθεί να ενισχύσει το αριστερό του προφίλ με το σύμφωνο συμβίωσης και τη Ριάνα στα θρησκευτικά. Όχι ότι είναι απαραίτητα κακά αυτά τα δύο, αλλά σίγουρα δεν είναι επαρκή για να καταστήσουν το κόμμα "αριστερό".
Συμφωνώ ότι τα χρόνια των παχιών αγελάδων υπήρχαν πελατειακοί διορισμοί. Ας εξαιρέσω τον ΑΣΕΠ. Το όνομα Καρανίκας σου λέει κάτι; Από που ακριβώς προκύπτει ότι ο Σύριζα είναι κατά των πελατειακών σχέσεων στο κράτος; Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ μήπως οι πελατειακές σχέσεις είναι συνδεδεμένες με το κράτος από την αρχή της ύπαρξής του; Ότι τα δάνεια είναι εκ φύσεως συνδεδεμένα με την κατασπατάληση χρήματος από το δημόσιο; Η έκφραση "περιορισμός του δημόσιου τομέα" σου είναι γνώριμη; Μπορεί ο Σύριζα να εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Απάντησέ μου σε αυτές τις ερωτήσεις.
Το θέμα είναι να ξέρουμε προς ποια κατεύθυνση πρέπει να πάμε για να αλλάξουμε και να πάρουμε μπρος. Την κατεύθυνση αυτή κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να την εξυπηρετήσει ο Σύριζα. Γιατί αν δεν είχαμε την επιτήρηση των δανειστών, ο Σύριζα μπορεί και να εκπλήρωνε τις προεκλογικές υποσχέσεις του. Και τότε τα πράγματα θα ήταν πραγματικά καταστροφικά για τη χώρα και την οικονομία της. Πρέπει να έρθει κάποιος στην εξουσία που θα προχωρήσει τη φιλελευθεροποίηση της οικονομίας, θα αλλάξει τη δομή του κράτους και θα περιορίσει την έκτασή του, ακόμα και σε περιόδους μη-κρίσης. Αυτός λοιπόν είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο Τσίπρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από Συριζαιους δεν εχει ακουστει ουτε ενα σοβαρο επιχειρημα. Η επίλυση του Σκοπιανου ποσώς με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι η οικονομία. Ο Συριζα τον έχει πιει εκεί.
Τα σκόπια επιθυμούν να διεκδικήσουν πολύ περισσότερα πράγματα στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Προφανώς, η Σχέση Σκόπια-Ελλάδα μπορεί να επηρεάσει την οικονομία άμεσα και έμμεσα(που ναι είναι το πιο σημαντικό βραχυπρόθεσμα κ μεσοπρόθεσμα τουλάχιστον όπως είπα πριν).


Επίσης είναι σημαντικό για μια χώρα να έχει εθνική ταυτότητα και πολιτιστική κληρονομιά, ιστορικά κ φιλοσοφικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν είμαι υποστηρικτής της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ και ούτε πρόκειται να τους ψηφίσω.

Ναι καλά εννοείται, δεν το είπα προσωπικά για εσένα αλλά για αυτούς που ψήφιζαν και τους ψηφίζουν! :redface:

Ο Σύριζα του 2014 είναι ένα κλασικό αντιμνημονιακό κόμμα της Αριστεράς, ίδιο και όμοιο με τόσα άλλα μικρά κόμματα που υπήρχαν τότε και υπάρχουν ακόμα. Καταλήψεις, πορείες και τα συναφή. Δεν χρειάζεται νομίζω να αναλύσω γιατί έχει αλλάξει τόσο πολύ. Είναι ένα κόμμα που προσπαθεί να ενισχύσει το αριστερό του προφίλ με το σύμφωνο συμβίωσης και τη Ριάνα στα θρησκευτικά. Όχι ότι είναι απαραίτητα κακά αυτά τα δύο, αλλά σίγουρα δεν είναι επαρκή για να καταστήσουν το κόμμα "αριστερό".

Φυσικά δεν είναι αυτά που καθιστούν ένα κόμμα αριστερό και συμφωνώ απόλυτα. Όμως όταν όλα αυτά τα έχουν ήδη υπογράψει άλλες κυβερνήσεις προτού έρθει εκείνος στην εξουσία, τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ; Να μην προχωρούσε σε 3ο μνημόνιο με άλλες συνέπειες ή να διαπραγματευτεί με όποιον καλύτερο τρόπο μπορεί; Σίγουρα όπως είπα δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά θεωρώ ότι το αντιμετώπισε καλύτερα από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Για αυτό έχει αλλάξει. Μπορεί να υποσχέθηκε πολλά και να μην τα έκανε και να είπε άλλα και να έκανε διαφορετικά αλλά αυτά έκαναν και οι προηγούμενες κυβερνήσεις χωρίς καμία διάθεση φυσικά να τον δικαιολογήσω ! Απλά εκεί που ο Μητσοτάκης πχ θα έλεγε σε όλα "ναι" και θα οδηγούσε την χώρα στο γκρεμό όπως έκανε το κόμμα του δεκαετίες είναι καλύτερο να δοθεί ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που είναι μόλις 5 χρόνια στην εξουσία και εκτός από κακά πράγματα, έχει πετύχει και πολλά θετικά! Ελπίζω να με πιάνεις :P Απλά για εμένα είναι καλύτερος σε σύγκριση με τα "μεγάλα" κόμματα της δεξιάς.

Συμφωνώ ότι τα χρόνια των παχιών αγελάδων υπήρχαν πελατειακοί διορισμοί. Ας εξαιρέσω τον ΑΣΕΠ. Το όνομα Καρανίκας σου λέει κάτι; Από που ακριβώς προκύπτει ότι ο Σύριζα είναι κατά των πελατειακών σχέσεων στο κράτος; Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ μήπως οι πελατειακές σχέσεις είναι συνδεδεμένες με το κράτος από την αρχή της ύπαρξής του; Ότι τα δάνεια είναι εκ φύσεως συνδεδεμένα με την κατασπατάληση χρήματος από το δημόσιο; Η έκφραση "περιορισμός του δημόσιου τομέα" σου είναι γνώριμη; Μπορεί ο Σύριζα να εξυπηρετήσει κάτι τέτοιο; Απάντησέ μου σε αυτές τις ερωτήσεις
.

Φυσικά και μου λέει .... Αλλά, προτού απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις όμως, έχω ρωτήσει κάτι πριν και δεν απαντήθηκε, και η απάντηση αυτής της ερώτησης που εννοώ, ίσως εν μέρει να απαντήσουν και τις ερωτήσεις σου. Πιο συγκεκριμένα ρώτησα:

Αφού τόσα χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα έκαναν όλα σωστά, δεν διατηρούσαν για κάποιους πελατειακές σχέσεις κλπ , δεν έπαιρναν δάνεια για ποιον λόγο μας φτάσανε στην χρεοκοπία και στην ανάγκη του ΔΝΤ ; Τα λεφτά τα έκλεβαν από τον λαό, εγώ αυτό ξέρω.

Το θέμα είναι να ξέρουμε προς ποια κατεύθυνση πρέπει να πάμε για να αλλάξουμε και να πάρουμε μπρος. Την κατεύθυνση αυτή κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να την εξυπηρετήσει ο Σύριζα. Γιατί αν δεν είχαμε την επιτήρηση των δανειστών, ο Σύριζα μπορεί και να εκπλήρωνε τις προεκλογικές υποσχέσεις του. Και τότε τα πράγματα θα ήταν πραγματικά καταστροφικά για τη χώρα και την οικονομία της. Πρέπει να έρθει κάποιος στην εξουσία που θα προχωρήσει τη φιλελευθεροποίηση της οικονομίας, θα αλλάξει τη δομή του κράτους και θα περιορίσει την έκτασή του, ακόμα και σε περιόδους μη-κρίσης. Αυτός λοιπόν είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο Τσίπρας.

Αυτήν την στιγμή δεν θεωρώ ότι κάποιο άλλο κόμμα θα έκανε κάτι διαφορετικό ή θα μπορούσε να εξυπηρετήσει κάτι καλύτερο. Τα 2 κόμματα της δεξιάς προφανώς θα καταστρέψουν περισσότερο την χώρα, από όσο ήδη την έχουν κάνει και όπως λέω οποιοδήποτε άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική τακτική απλά θα διαχειρίζονταν χειρότερα ή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την κατάσταση. Αλλά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σίγουρα, θα τα έκαναν και θα τα κάνουν χειρότερα. Μα έτσι και αλλιώς αυτά που είπε ο Τσίπρας ότι θα κάνει έπρεπε να είχαμε καλή οικονομία και λοιπά , εάν δεν είχαμε πως θα τα έκανε, δεν έπρεπε πρώτα να επιδιορθώσει τα λάθη και να τα κάνει μετά εάν έβγαινε πχ;

Edit: Σωτήρη, δεν με κάλυψες με κανένα από τα επιχειρήματά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτήν την στιγμή δεν θεωρώ ότι κάποιο άλλο κόμμα θα έκανε κάτι διαφορετικό ή θα μπορούσε να εξυπηρετήσει κάτι καλύτερο. Τα 2 κόμματα της δεξιάς προφανώς θα καταστρέψουν περισσότερο την χώρα, από όσο ήδη την έχουν κάνει και όπως λέω οποιοδήποτε άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική τακτική απλά θα διαχειρίζονταν χειρότερα ή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την κατάσταση. Αλλά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σίγουρα, θα τα έκαναν και θα τα κάνουν χειρότερα. Μα έτσι και αλλιώς αυτά που είπε ο Τσίπρας ότι θα κάνει έπρεπε να είχαμε καλή οικονομία και λοιπά , εάν δεν είχαμε πως θα τα έκανε, δεν έπρεπε πρώτα να επιδιορθώσει τα λάθη και να τα κάνει μετά εάν έβγαινε πχ;

Edit: Σωτήρη, δεν με κάλυψες με κανένα από τα επιχειρήματά σου :)


Αριστερά δεν είανι ότι μας βολεύει. Και το πασοκ και η νδ αν και σίγουρα το πασοκ περισσότερο είναι και ήταν αντικαπιταλιστικά μέχρι το μεδούλι. Η ελλάδα είχε πάντα αριστερές κυβερνήσεις όσων αφορά το οικονομικό κομμάτι το οποίο είναι το πιο σημαντικό. Το μόνο κόμμα που έχει αναφερθεί σ' αυτό είναι η δημιουργία ξανά και δεν υποννοώ πως αυτό μόνο του κάνει το κόμμα αξιόπιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι καλά εννοείται, δεν το είπα προσωπικά για εσένα αλλά για αυτούς που ψήφιζαν και τους ψηφίζουν! :redface:



Φυσικά δεν είναι αυτά που καθιστούν ένα κόμμα αριστερό και συμφωνώ απόλυτα. Όμως όταν όλα αυτά τα έχουν ήδη υπογράψει άλλες κυβερνήσεις προτού έρθει εκείνος στην εξουσία, τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ; Να μην προχωρούσε σε 3ο μνημόνιο με άλλες συνέπειες ή να διαπραγματευτεί με όποιον καλύτερο τρόπο μπορεί; Σίγουρα όπως είπα δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά θεωρώ ότι το αντιμετώπισε καλύτερα από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Για αυτό έχει αλλάξει. Μπορεί να υποσχέθηκε πολλά και να μην τα έκανε και να είπε άλλα και να έκανε διαφορετικά αλλά αυτά έκαναν και οι προηγούμενες κυβερνήσεις χωρίς καμία διάθεση φυσικά να τον δικαιολογήσω ! Απλά εκεί που ο Μητσοτάκης πχ θα έλεγε σε όλα "ναι" και θα οδηγούσε την χώρα στο γκρεμό όπως έκανε το κόμμα του δεκαετίες είναι καλύτερο να δοθεί ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που είναι μόλις 5 χρόνια στην εξουσία και εκτός από κακά πράγματα, έχει πετύχει και πολλά θετικά! Ελπίζω να με πιάνεις :P Απλά για εμένα είναι καλύτερος σε σύγκριση με τα "μεγάλα" κόμματα της δεξιάς.

.

Φυσικά και μου λέει .... Αλλά, προτού απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις όμως, έχω ρωτήσει κάτι πριν και δεν απαντήθηκε, και η απάντηση αυτής της ερώτησης που εννοώ, ίσως εν μέρει να απαντήσουν και τις ερωτήσεις σου. Πιο συγκεκριμένα ρώτησα:

Αφού τόσα χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα έκαναν όλα σωστά, δεν διατηρούσαν για κάποιους πελατειακές σχέσεις κλπ , δεν έπαιρναν δάνεια για ποιον λόγο μας φτάσανε στην χρεοκοπία και στην ανάγκη του ΔΝΤ ; Τα λεφτά τα έκλεβαν από τον λαό, εγώ αυτό ξέρω.



Αυτήν την στιγμή δεν θεωρώ ότι κάποιο άλλο κόμμα θα έκανε κάτι διαφορετικό ή θα μπορούσε να εξυπηρετήσει κάτι καλύτερο. Τα 2 κόμματα της δεξιάς προφανώς θα καταστρέψουν περισσότερο την χώρα, από όσο ήδη την έχουν κάνει και όπως λέω οποιοδήποτε άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική τακτική απλά θα διαχειρίζονταν χειρότερα ή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την κατάσταση. Αλλά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σίγουρα, θα τα έκαναν και θα τα κάνουν χειρότερα. Μα έτσι και αλλιώς αυτά που είπε ο Τσίπρας ότι θα κάνει έπρεπε να είχαμε καλή οικονομία και λοιπά , εάν δεν είχαμε πως θα τα έκανε, δεν έπρεπε πρώτα να επιδιορθώσει τα λάθη και να τα κάνει μετά εάν έβγαινε πχ;

Edit: Σωτήρη, δεν με κάλυψες με κανένα από τα επιχειρήματά σου :)
Σου πα που να ψάξεις βαλε την ΕΛΣΤΑΤ να δεις την περίοδο Σημιτη τι είχαμε
  • Σε αναπτυξη
  • Σε ελλειμμα
  • Σε επενδυσεις
  • Σε καταναλωση και σε λοιπα

Τα εχω βαλει εδω μεσα πολλες φορες το καθενα ψαξε να τα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ΕΡΤ παρουσίασε Έλληνες μετανάστες που συνάντησε ο Τσίπρας ως «χρηματοοικονομικούς συμβούλους και επενδυτές»

Χαχαχαχαχαχαχα. Α ρε Σαμαρά έκλεισες το σαπιοκάναλο αλλά το άνοιξε ο Τσίπρας πάλι. Δεν πειράζει. Γελοιοποιούνται από μόνοι τους. Δε θα σταματήσει ποτέ ο πόλεμος ενάντια στη διαφθορά, όσο και αν ψηφίζετε τον Τσίπρα. Όλα τα ψέματα του και του σαπιοκαναλου του θα τα ανεβάζουμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σου πα που να ψάξεις βαλε την ΕΛΣΤΑΤ να δεις την περίοδο Σημιτη τι είχαμε
  • Σε αναπτυξη
  • Σε ελλειμμα
  • Σε επενδυσεις
  • Σε καταναλωση και σε λοιπα
Τα εχω βαλει εδω μεσα πολλες φορες το καθενα ψαξε να τα βρεις

Προφανώς, θεωρείς ότι είχαμε πραγματική ανάπτυξη και όλα αυτά που λες, παρόλο που για να πραγματοποιηθούν όλα αυτά, έκλεβαν από το ελληνικό δημόσιο; Θεωρώ τον Σημίτη έναν από τους πιο χειρότερους πολιτικούς που πέρασαν από την Ελλάδα και φυσικά την διέλυσαν!

Fast, τι εννοείς ότι δεν είναι αριστέρα ό,τι μας βολεύει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ πως δε μπορείς να πεις πως η ΝΔ και ακόμα περισσότερο το ΠΑΣΟΚ ανήκουν στη δεξία καθώς ήταν και είναι τραγικά αντικαπιταλιστικά κόμματα. Στον οικονομικό άξονα, και τα 2 βρίσκονται στο σοσιαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εννοώ πως δε μπορείς να πεις πως η ΝΔ και ακόμα περισσότερο το ΠΑΣΟΚ ανήκουν στη δεξία καθώς ήταν και είναι τραγικά αντικαπιταλιστικά κόμματα. Στον οικονομικό άξονα, και τα 2 βρίσκονται στο σοσιαλισμό.

Δεν μπορώ να θεωρήσω κεντρώα όμως, γιατί δεν είναι, είναι καθαρά ΔΕΞΙΑ! :redface: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανώς, θεωρείς ότι είχαμε πραγματική ανάπτυξη και όλα αυτά που λες, παρόλο που για να πραγματοποιηθούν όλα αυτά, έκλεβαν από το ελληνικό δημόσιο; Θεωρώ τον Σημίτη έναν από τους πιο χειρότερους πολιτικούς που πέρασαν από την Ελλάδα και φυσικά την διέλυσαν!

Ο Σημίτης παίζει να είναι ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης. Από όσους είχαμε πέτυχε τα πιο πολλά. Έχει και αρνητικά όπως ιστορίες με μίζες κλπ επί πρωθυπουργίας του αλλά σημασία έχει η γενική εικόνα του κράτους και όχι η ατομικότητα.

Για την ελληνική κρίση κυρίως ευθύνεται η διεθνής χρηματοπιστωτική του 2008 και παράλληλα η καταστροφική διακυβέρνηση Καραμανλή που έφερε το έλλειμμα σε τάξη του 10%.

https://www.insider.gr/apopseis/vlogs/41402/oktaetia-simiti-vs-exaetia-karamanli

https://www.athensvoice.gr/politics/348055_o-simitis-poy-agapame-na-misoyme

Διάβασε και κάτι γιατί φαίνεται ότι δεν ξέρεις περί τίνος μιλάς...

Είναι κρίμα να σου δίνουμε τόσα στοιχεία για να μορφωθείς και εσύ ούτε να κάνεις το κόπο να τα διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Προφανώς, θεωρείς ότι είχαμε πραγματική ανάπτυξη και όλα αυτά που λες, παρόλο που για να πραγματοποιηθούν όλα αυτά, έκλεβαν από το ελληνικό δημόσιο; Θεωρώ τον Σημίτη έναν από τους πιο χειρότερους πολιτικούς που πέρασαν από την Ελλάδα και φυσικά την διέλυσαν!

Fast, τι εννοείς ότι δεν είναι αριστέρα ό,τι μας βολεύει ;

o Σημιτης ήταν ο καλύτερος πθ κορίτσι μου ήταν ένας από τους κορυφαίους πθ
Ας ξεκινήσουμε με κάτι που δε ξέρεις έδινε τον μισθό του στην Πάντειο τον πρωθυπουργικό
Έφερε τους Ολυμπιακούς αγώνες που έγιναν με μεγάλη επιτυχία έως τότε
Τεράστια έργα υποδομής όπως
  • ριο αντιριο
  • αττικη οδο
  • εθνικη οδο
  • εγνατια οδο
  • ελευθεριος βενιζελος

Αύξηση του ΑΕΠ κατά 32,08% στην θητεία του
Είσοδος στο € (τεράστια επιτυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Φυσικά δεν είναι αυτά που καθιστούν ένα κόμμα αριστερό και συμφωνώ απόλυτα. Όμως όταν όλα αυτά τα έχουν ήδη υπογράψει άλλες κυβερνήσεις προτού έρθει εκείνος στην εξουσία, τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ; Να μην προχωρούσε σε 3ο μνημόνιο με άλλες συνέπειες ή να διαπραγματευτεί με όποιον καλύτερο τρόπο μπορεί; Σίγουρα όπως είπα δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά θεωρώ ότι το αντιμετώπισε καλύτερα από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Για αυτό έχει αλλάξει. Μπορεί να υποσχέθηκε πολλά και να μην τα έκανε και να είπε άλλα και να έκανε διαφορετικά αλλά αυτά έκαναν και οι προηγούμενες κυβερνήσεις χωρίς καμία διάθεση φυσικά να τον δικαιολογήσω ! Απλά εκεί που ο Μητσοτάκης πχ θα έλεγε σε όλα "ναι" και θα οδηγούσε την χώρα στο γκρεμό όπως έκανε το κόμμα του δεκαετίες είναι καλύτερο να δοθεί ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που είναι μόλις 5 χρόνια στην εξουσία και εκτός από κακά πράγματα, έχει πετύχει και πολλά θετικά! Ελπίζω να με πιάνεις :P Απλά για εμένα είναι καλύτερος σε σύγκριση με τα "μεγάλα" κόμματα της δεξιάς.
Αν ήταν εξαρχής διατεθειμένος να υπογράψει 3ο μνημόνιο ας το έλεγε προεκλογικά. Στην αρχή λες ότι δεν άλλαξε ο Σύριζα αυτά τα χρόνια και όταν σου εξηγώ γιατί άλλαξε, εσύ μου λες "μπορούσε να κάνει διαφορετικά;" Όσο για τη δήθεν σκληρή διαπραγμάτευση, δεν έχω να πω πολλά. Αυτή ήταν το 2015 που έφερε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού, όχι η τακτική "ναι σε όλα". Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι και ο Τσίπρας συμβιβάστηκε, όπως ακριβώς οι προηγούμενοι, απλά με έναν πιο φαντεζί και δήθεν τσαμπουκαλίδικο τρόπο, που το μόνο που κατάφερε είναι να φέρει τη χώρα σε ακόμα δυσκολότερη θέση. Αυτή η "διαπραγμάτευση" που θεωρείς εσύ το καλύτερο πράγμα που έχει να επιδείξει ο Σύριζα, είναι στην πραγματικότητα η χειρότερη στιγμή του στην εξουσία.

Φυσικά και μου λέει .... Αλλά, προτού απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις όμως, έχω ρωτήσει κάτι πριν και δεν απαντήθηκε, και η απάντηση αυτής της ερώτησης που εννοώ, ίσως εν μέρει να απαντήσουν και τις ερωτήσεις σου. Πιο συγκεκριμένα ρώτησα:

Αφού τόσα χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα έκαναν όλα σωστά, δεν διατηρούσαν για κάποιους πελατειακές σχέσεις κλπ , δεν έπαιρναν δάνεια για ποιον λόγο μας φτάσανε στην χρεοκοπία και στην ανάγκη του ΔΝΤ ; Τα λεφτά τα έκλεβαν από τον λαό, εγώ αυτό ξέρω.
Είπα εγώ ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν έκαναν λάθη και δεν πήραν δάνεια; Η Ελλάδα είναι καταχρεωμένη από την ίδρυση του σύγχρονου νεοελληνικού κράτους το 1827. Αυτό όμως που πρέπει να γίνει αντιληπτό είναι ότι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τότε δεν λειτουργούσαν ως "δεξιά", φιλελεύθερα κόμματα (το ΠΑΣΟΚ ανέκαθεν ήταν κεντροαριστερό btw) αλλά ακριβώς σαν αριστερά κόμματα. Η Ελλάδα έχει την Αριστερά βαθιά ριζωμένη στο DNA της στη σύγχρονη ιστορία της. Η λογική του επιδόματος, του ανεξέλεγκτου διορισμού στο δημόσιο, του 13ου μισθού και σύνταξης, του μπόνους και του δώρου είναι αυτά που μας οδήγησαν εδώ πέρα. Αυτά λοιπόν είναι αιτήματα των συντεχνιών και της Αριστεράς που κάνουν κουμάντο στο δημόσιο. Και είναι ακριβώς η λογική των προεκλογικών υποσχέσεων του Σύριζα.
Αφού λοιπόν απάντησα στην ερώτησή σου, απάντησε κι εσύ στις προηγούμενες ερωτήσεις μου.


Αυτήν την στιγμή δεν θεωρώ ότι κάποιο άλλο κόμμα θα έκανε κάτι διαφορετικό ή θα μπορούσε να εξυπηρετήσει κάτι καλύτερο. Τα 2 κόμματα της δεξιάς προφανώς θα καταστρέψουν περισσότερο την χώρα, από όσο ήδη την έχουν κάνει και όπως λέω οποιοδήποτε άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική τακτική απλά θα διαχειρίζονταν χειρότερα ή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο την κατάσταση. Αλλά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σίγουρα, θα τα έκαναν και θα τα κάνουν χειρότερα.

Σου εξήγησα και πριν ότι η προεκλογική λογική του Σύριζα ήταν αυτή που εφάρμοζαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και έφτασαν τη χώρα στην καταστροφή. Ήταν αυτή στην οποία ο λαός είχε βολευτεί και ο Τσίπρας το εκμεταλλεύτηκε αυτό τάζοντάς του ότι έχασε για να ανέβει στην εξουσία. Μου λες ότι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα τα κάνουν χειρότερα χωρίς να χρησιμοποιείς κανένα επιχείρημα. Θεωρείς ότι θα κάνουν ότι έκαναν τόσα χρόνια, ενώ σου εξηγώ ότι τα κόμματα και οι ιδέες τους μεταβάλλονται. Δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα της χώρας και τι μεταρρυθμίσεις πρέπει να κάνει για να έρθει σε καλύτερη κατάσταση. Αυτές τις μεταρρυθμίσεις ο Τσίπρας δεν πρόκειται να τις πάρει, γιατί η πολιτική του ιδεολογία και κυρίως το ήθος του ως πολιτικός δεν συμβαδίζουν με αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ΕΡΤ παρουσίασε Έλληνες μετανάστες που συνάντησε ο Τσίπρας ως «χρηματοοικονομικούς συμβούλους και επενδυτές»

Χαχαχαχαχαχαχα. Α ρε Σαμαρά έκλεισες το σαπιοκάναλο αλλά το άνοιξε ο Τσίπρας πάλι. Δεν πειράζει. Γελοιοποιούνται από μόνοι τους. Δε θα σταματήσει ποτέ ο πόλεμος ενάντια στη διαφθορά, όσο και αν ψηφίζετε τον Τσίπρα. Όλα τα ψέματα του και του σαπιοκαναλου του θα τα ανεβάζουμε εδώ.

Τζόνι, φοβάμαι πως η ΕΡΤ έχει δίκιο και αυτό που παρέθεσες είναι fake news. Το απόσπασμα από το δελτίο που βάζουν είναι το χθεσινό, 26 Ιουνίου. Σύμφωνα με το πρόγραμμα του Τσίπρα πρώτη συνάντηση χθες ήταν όντως με χρηματοοικονομικούς συμβούλους. Η συνάντηση με τους μετανάστες ήταν Δευτέρα βράδυ. Γι' αυτό και τα ξένα μέσα που δείχνουν έχουν αναρτήσεις 8 και 10 το πρωί, ενώ το δελτίο ήταν 3 το μεσημέρι. Το πρόγραμμα: https://www.skai.gr/news/politics/article/376994/to-programma-tis-episkepsis-tsipra-sto-londino/

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι και πάλι τα ellinika hoaxes είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top