[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Φίλε μου να σε βοηθήσω να ξεμπερδευτείς γιατί πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό: Πρώτον, αναφέρθηκα στα μέτρα υπέρ των LGBTκλπ. Πουθενά δεν είπα ότι αυτά λύνουν κάποιο πρόβλημα, ίσα ίσα θεωρώ πως είναι αυτονόητα πράγματα τα οποία κανονικά δεν έπρεπε καν να αναφέρονται ως θετικά. Αλλά στον κατσικότοπο που ζούμε, χρειάζεται.

Για τα υπόλοιπα που λες, προσυπογράφω. Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις διαφωνία μας. Δεν είναι όμως εμετικό το να αναφέρεις κάποια μέτρα που πάρθηκαν. Είναι αρκετά; Καθόλου. Λύνουν τα προβλήματα που υπάρχουν; Όχι. Δημιουργούνται επιπλέον προβλήματα λόγω άλλων αδυναμιών του κράτους ή της διακυβέρνησης; Προφανώς. Η συζήτηση δεν ήταν αυτή ωστόσο, η συζήτηση ήταν η σύγκριση 2014-2018. Προφανώς κανείς δε χαίρεται και υπάρχουν πολλά ακόμα που πρέπει να γίνουν για να γίνει ο κατσικότοπος κανονική χώρα.

Edit: Για να είμαστε ακριβείς, κάποιοι χαίρονται. Κάποιοι που η ζωή τους διευκολύνθηκε από αυτά τα μέτρα και δεν είναι ανάγκη να τους το βγάζουμε ξινό χωρίς λόγο.

Λοιπόν, αρχικά να πω ότι στο προηγούμενο ήμουν επίτηδες υπερβολικός, γιατί απλά δε μου αρέσει καθόλου η τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα.

Τώρα, για να (ξανά) - εξηγηθώ:
Ενώ γενικά φαίνεται πως ίσως συμφωνούμε, γενικά αμφιβάλλω στο από που εκκινεί αυτή η συμφωνία. Εμένα το θέμα μου δεν είναι αν παίρνονται μέτρα ή το πόσα μέτρα είναι αρκετά για να αμβλυνθούν τα όποια προβλήματα.
Κι αυτό γιατί πιστεύω πως από τη στιγμή που βρίσκεσαι σε πλαίσιο αστικής δημοκρατίας, είτε αυτή είναι υπό τον Τσίπρα, είτε από τον Κούλη, είτε από οποιονδήποτε άλλο, είναι πρακτικά αδύνατο να φτάσεις στην ουσιαστική κοινωνική ισότητα. Γιατί είναι το ίδιο το σύστημα που γεννά αυτές τις ανισότητες.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, ότι δεν νοείται πρόοδος σε τέτοια ζητήματα που να μην είναι ψεύτικη και για άλλους λόγους. Εκτός αν πιστεύεις πώς το κράτος ξαφνικά ενδιαφέρθηκε για τους LGBT. Ή για να διαχωρίσει το κράτος με την εκκλησία.

Και έπειτα, μου λες ότι κάποιοι χαίρονται. Αν δεχτώ για λίγο ότι όντως η ζωή κάποιων ανθρώπων διευκολύνθηκε από αυτά τα μέτρα, πρέπει να πούμε επίσης, ότι ένας άνθρωπος δεν έχει μόνο μία ταυτότητα. Ένα μέλος της LGBT κοινότητας δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό. Μπορεί να είναι νέος/α, εργαζόμενος/η κ.τ.λ.
Επομένως πώς ακριβώς βελτιώνεται η ζωή του όταν η επίθεση σε αυτούς τους άλλους τομείς είναι συνεχής; Εκτός αν πρέπει να χαιρόμαστε για μερικές "νίκες" και να μην προσπαθούμε να βελτιώσουμε τη ζωή μας εξ ολοκλήρου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ο Σημίτης παίζει να είναι ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης. Από όσους είχαμε πέτυχε τα πιο πολλά. Για την ελληνική κρίση κυρίως ευθύνεται η διεθνής χρηματοπιστωτική του 2008 και παράλληλα η καταστροφική διακυβέρνηση Καραμανλή που έφερε το έλλειμμα σε τάξη του 10%. https://www.insider.gr/apopseis/vlogs/41402/oktaetia-simiti-vs-exaetia-karamanli
https://www.athensvoice.gr/politics/348055_o-simitis-poy-agapame-na-misoyme
Διάβασε και κάτι γιατί φαίνεται ότι δεν ξέρεις περί τίνος μιλάς... Είναι κρίμα να σου δίνουμε τόσα στοιχεία για να μορφωθείς και εσύ ούτε να κάνεις το κόπο να τα διαβάσεις.

Το γεγονός να τα ξέρω αφού τα έχω διαβάσει, αλλά να μην τα πιστεύω και να μην συμφωνώ, καθώς είναι και δικαίωμά μου, δεν σου περνάει από το μυαλό , προφανώς :ermm: . Για ποια μόρφωση μιλάς; :loltooth: Άσε μας ρε Γιάννη, πραγματικά !!

o Σημιτης ήταν ο καλύτερος πθ κορίτσι μου ήταν ένας από τους κορυφαίους πθ
Ας ξεκινήσουμε με κάτι που δε ξέρεις έδινε τον μισθό του στην Πάντειο τον πρωθυπουργικό
Έφερε τους Ολυμπιακούς αγώνες που έγιναν με μεγάλη επιτυχία έως τότε
Τεράστια έργα υποδομής όπως
  • ριο αντιριο
  • αττικη οδο
  • εθνικη οδο
  • εγνατια οδο
  • ελευθεριος βενιζελος
Αύξηση του ΑΕΠ κατά 32,08% στην θητεία του
Είσοδος στο € (τεράστια επιτυχία)

Εντάξει Σωτήρη , εσύ ξέρεις :redface: αν πιστεύεις αυτά πίστευέ τα.
Απλά σου υπενθυμίζω ότι στους Ολυμπιακούς αγώνες, έγινε το μεγαλύτερο οικονομικό σκάνδαλο, το φαγοπότι σου λέει κάτι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το γεγονός να τα ξέρω αφού τα έχω διαβάσει, αλλά να μην τα πιστεύω και να μην συμφωνώ, καθώς είναι και δικαίωμά μου, δεν σου περνάει από το μυαλό , προφανώς :ermm: . Για ποια μόρφωση μιλάς; :loltooth: Άσε μας ρε Γιάννη, πραγματικά !!

Δηλαδή μου λες ότι θεωρείς ασήμαντα τα στοιχεία που παραθέτει το ίδιο το κράτος και υποθέτεις ότι αυτά είναι λάθος για να μην βλάψεις τον εγωισμό σου; Αν δεν μιλάς με αποδείξεις δεν είσαι ούτε ελάχιστα καλύτερα από κάποιον συνομωσιολόγο. Και αυτό ακριβώς είσαι, λυπάμαι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το γεγονός να τα ξέρω αφού τα έχω διαβάσει, αλλά να μην τα πιστεύω και να μην συμφωνώ, καθώς είναι και δικαίωμά μου, δεν σου περνάει από το μυαλό , προφανώς :ermm: . Για ποια μόρφωση μιλάς; :loltooth: Άσε μας ρε Γιάννη, πραγματικά !!



Εντάξει Σωτήρη , εσύ ξέρεις :redface: αν πιστεύεις αυτά πίστευέ τα.
Απλά σου υπενθυμίζω ότι στους Ολυμπιακούς αγώνες, έγινε το μεγαλύτερο οικονομικό σκάνδαλο, το φαγοπότι σου λέει κάτι ;

Στους Ολυμπιακους Αγωνες επι ημερων Σημιτη δεν εφαγε κανενας από το περιβάλλον του Σημιτη και του Κινηματος Αλλαγης αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω Wild_Boy αλλά παραπέμπει αυτό που λες λίγο σε ΚΚΕ λογική, με την οποία διαφωνώ. Η επανάσταση δε θα γίνει σε μια μέρα, καθετί που κερδίζεται είναι καλό, αρκεί να διατηρείς ακέραιο το στρατηγικό σου στόχο. Αλλιώς, να κάτσουμε να περιμένουμε τη Δευτέρα Παρουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν Τζόνι, επιβεβαιώθηκε, είναι fake news αυτό που παρέθεσες. Περαστικά :)
Που μου μιλάς και για κριτική σκέψη λολ. Αμάσητο το 'φαγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν Τζόνι, επιβεβαιώθηκε, είναι fake news αυτό που παρέθεσες. Περαστικά :)

Είναι; Λάθος μου :thumbup: Θεωρούσα τη σελίδα έμπιστη. Δεν αλλάζω γνώμη για ΕΡΤ βέβαια, οι μισοί υπάλληλοι εκεί είναι βυσματωμένοι.

Η εικόνα που παράθεταν ήταν σωστή ή όχι;

Edit: που αποδείχτηκε ως hoax επειδή δεν το βρίσκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Δε μίλησα πουθενά ούτε για ΚΚΕ ούτε για επανάσταση, είναι συζήτηση που δεν είναι της παρούσης.
Φυσικά είναι καλό καθετί που κερδίζεται, αρκεί να συμβαίνει όντως αυτό. Και ιστορικά, δεν κερδίζονται πράγματα με τα δήθεν προοδευτικά ψίχουλα που πετάει ο Τσίπρας και ο κάθε αντίστοιχος "ηγέτης". Αλίμονο αν ο κόσμος πάντα περίμενε να αλλάξει τη ζωή του αυτός που ψήφισε. Η ζωή σου αφορά κι εσένα δεν χρειάζεται να την αναθέτεις αλλού.
Και φυσικά δεν είμαι της άποψης να κάτσεις να περιμένεις το οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αν ήταν εξαρχής διατεθειμένος να υπογράψει 3ο μνημόνιο ας το έλεγε προεκλογικά. Στην αρχή λες ότι δεν άλλαξε ο Σύριζα αυτά τα χρόνια και όταν σου εξηγώ γιατί άλλαξε, εσύ μου λες "μπορούσε να κάνει διαφορετικά;" Όσο για τη δήθεν σκληρή διαπραγμάτευση, δεν έχω να πω πολλά. Αυτή ήταν το 2015 που έφερε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού, όχι η τακτική "ναι σε όλα". Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι και ο Τσίπρας συμβιβάστηκε, όπως ακριβώς οι προηγούμενοι, απλά με έναν πιο φαντεζί και δήθεν τσαμπουκαλίδικο τρόπο, που το μόνο που κατάφερε είναι να φέρει τη χώρα σε ακόμα δυσκολότερη θέση. Αυτή η "διαπραγμάτευση" που θεωρείς εσύ το καλύτερο πράγμα που έχει να επιδείξει ο Σύριζα, είναι στην πραγματικότητα η χειρότερη στιγμή του στην εξουσία.

Αν ήταν εξαρχής υποχρεωμένες άλλες κυβερνήσεις να κάνουν έργα, κλέβοντας από τον ελληνικό λαό, ας το έλεγαν προεκλογικά η ίδια νοοτροπία υπάρχει. Ωραία και τι ήθελες να κάνει να σκίσει τα μνημόνια , έκανε διαπραγματεύσεις οι άλλοι τι έκαναν ; Και λάθος μερικές διαπραγματεύσεις i know it, αλλά πες μου εσύ περιμένεις και τι περίμενες τι προσδοκάς ένα κόμμα να κάνει και εάν αυτό είναι εφικτό να γίνει ! Ενώ αν ακολουθούσε την παλιά πολιτική η θέση της Ελλάδος θα ήταν λίγο καλύτερη, αφού την έφερε σε δυσκολότερη θέση ; Δηλαδή να μην έκανε διαπραγματεύσεις;

Είπα εγώ ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν έκαναν λάθη και δεν πήραν δάνεια; Η Ελλάδα είναι καταχρεωμένη από την ίδρυση του σύγχρονου νεοελληνικού κράτους το 1827. Αυτό όμως που πρέπει να γίνει αντιληπτό είναι ότι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τότε δεν λειτουργούσαν ως "δεξιά", φιλελεύθερα κόμματα (το ΠΑΣΟΚ ανέκαθεν ήταν κεντροαριστερό btw) αλλά ακριβώς σαν αριστερά κόμματα. Η Ελλάδα έχει την Αριστερά βαθιά ριζωμένη στο DNA της στη σύγχρονη ιστορία της. Η λογική του επιδόματος, του ανεξέλεγκτου διορισμού στο δημόσιο, του 13ου μισθού και σύνταξης, του μπόνους και του δώρου είναι αυτά που μας οδήγησαν εδώ πέρα. Αυτά λοιπόν είναι αιτήματα των συντεχνιών και της Αριστεράς που κάνουν κουμάντο στο δημόσιο. Και είναι ακριβώς η λογική των προεκλογικών υποσχέσεων του Σύριζα.
Αφού λοιπόν απάντησα στην ερώτησή σου, απάντησε κι εσύ στις προηγούμενες ερωτήσεις μου.


Καλά από τότε όλα δάνεια παίρναμε, άσε μου τα θυμίζεις και συγχύζομαι :P . Διάβαζα ιστορία πανελλελέ και όλο για δάνεια έγραφε !! Ωραία και αφού απάντησες για σύνδεσέ τα με τα ερωτήματα που έθεσες και θα βρεις μόνος τις απαντήσεις .

Σου εξήγησα και πριν ότι η προεκλογική λογική του Σύριζα ήταν αυτή που εφάρμοζαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και έφτασαν τη χώρα στην καταστροφή. Ήταν αυτή στην οποία ο λαός είχε βολευτεί και ο Τσίπρας το εκμεταλλεύτηκε αυτό τάζοντάς του ότι έχασε για να ανέβει στην εξουσία. Μου λες ότι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα τα κάνουν χειρότερα χωρίς να χρησιμοποιείς κανένα επιχείρημα. Θεωρείς ότι θα κάνουν ότι έκαναν τόσα χρόνια, ενώ σου εξηγώ ότι τα κόμματα και οι ιδέες τους μεταβάλλονται. Δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα της χώρας και τι μεταρρυθμίσεις πρέπει να κάνει για να έρθει σε καλύτερη κατάσταση. Αυτές τις μεταρρυθμίσεις ο Τσίπρας δεν πρόκειται να τις πάρει, γιατί η πολιτική του ιδεολογία και κυρίως το ήθος του ως πολιτικός δεν συμβαδίζουν με αυτές.

Έφτασε ο ΣΥΡΙΖΑ την χώρα στην καταστροφή, με μόλις 5 χρόνια κυβέρνηση, όταν ήδη η χώρα είχε χρεοκοπήσει ;
Ωραία για πες μου εσύ που έχεις καταλάβει, τι πολιτική πρακτική πρέπει να ακολουθηθεί ;


Στους Ολυμπιακους Αγωνες επι ημερων Σημιτη δεν εφαγε κανενας από το περιβάλλον του Σημιτη και του Κινηματος Αλλαγης αυτό


:loltooth: :loltooth: γιατί αναφέρεσαι συγκεκριμένα ; Τα φάγανε ή δεν τα φάγανε; Δες το γενικά !!
Μην πεις όχι ... δεν συμφέρει !!


Edit: Γιάννη το ξέρεις ότι ο καθένας κάνει την προπαγάνδα του έτσι ; Και εμένα αυτά τα sites που παρέθεσες δεν με αντιπροσωπεύουν λυπάμαι. Όσο για το εάν έχω ή δεν έχω κριτική σκέψη, δεν μπορείς να το κρίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν ήταν εξαρχής υποχρεωμένες άλλες κυβερνήσεις να κάνουν έργα, κλέβοντας από τον ελληνικό λαό, ας το έλεγαν προεκλογικά η ίδια νοοτροπία υπάρχει. Ωραία και τι ήθελες να κάνει να σκίσει τα μνημόνια , έκανε διαπραγματεύσεις οι άλλοι τι έκαναν ; Και λάθος μερικές διαπραγματεύσεις i know it, αλλά πες μου εσύ περιμένεις και τι περίμενες τι προσδοκάς ένα κόμμα να κάνει και εάν αυτό είναι εφικτό να γίνει ! Ενώ αν ακολουθούσε την παλιά πολιτική η θέση της Ελλάδος θα ήταν λίγο καλύτερη, αφού την έφερε σε δυσκολότερη θέση ; Δηλαδή να μην έκανε διαπραγματεύσεις;




Καλά από τότε όλα δάνεια παίρναμε, άσε μου τα θυμίζεις και συγχύζομαι :P . Διάβαζα ιστορία πανελλελέ και όλο για δάνεια έγραφε !! Ωραία και αφού απάντησες για σύνδεσέ τα με τα ερωτήματα που έθεσες και θα βρεις μόνος τις απαντήσεις .



Έφτασε ο ΣΥΡΙΖΑ την χώρα στην καταστροφή, με μόλις 5 χρόνια κυβέρνηση, όταν ήδη η χώρα είχε χρεοκοπήσει ;
Ωραία για πες μου εσύ που έχεις καταλάβει, τι πολιτική πρακτική πρέπει να ακολουθηθεί ;





:loltooth: :loltooth: γιατί αναφέρεσαι συγκεκριμένα ; Τα φάγανε ή δεν τα φάγανε; Δες το γενικά !!
Μην πεις όχι ... δεν συμφέρει !!

Εσένα δε συμφερει αν πω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εσένα δε συμφερει αν πω ναι

άρα αφού λες ότι τα φάγανε, γιατί θα τους ξαναψηφίσεις, για να τα ξαναφάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
άρα αφού λες ότι τα φάγανε, γιατί θα τους ξαναψηφίσεις, για να τα ξαναφάνε;

αυτοι που φαγανε τοτε ειναι στον Συριζα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν ήταν εξαρχής υποχρεωμένες άλλες κυβερνήσεις να κάνουν έργα, κλέβοντας από τον ελληνικό λαό, ας το έλεγαν προεκλογικά η ίδια νοοτροπία υπάρχει. Ωραία και τι ήθελες να κάνει να σκίσει τα μνημόνια , έκανε διαπραγματεύσεις οι άλλοι τι έκαναν ; Και λάθος μερικές διαπραγματεύσεις i know it, αλλά πες μου εσύ περιμένεις και τι περίμενες τι προσδοκάς ένα κόμμα να κάνει και εάν αυτό είναι εφικτό να γίνει ! Ενώ αν ακολουθούσε την παλιά πολιτική η θέση της Ελλάδος θα ήταν λίγο καλύτερη, αφού την έφερε σε δυσκολότερη θέση ; Δηλαδή να μην έκανε διαπραγματεύσεις;




Καλά από τότε όλα δάνεια παίρναμε, άσε μου τα θυμίζεις και συγχύζομαι :P . Διάβαζα ιστορία πανελλελέ και όλο για δάνεια έγραφε !! Ωραία και αφού απάντησες για σύνδεσέ τα με τα ερωτήματα που έθεσες και θα βρεις μόνος τις απαντήσεις .



Έφτασε ο ΣΥΡΙΖΑ την χώρα στην καταστροφή, με μόλις 5 χρόνια κυβέρνηση, όταν ήδη η χώρα είχε χρεοκοπήσει ;
Ωραία για πες μου εσύ που έχεις καταλάβει, τι πολιτική πρακτική πρέπει να ακολουθηθεί ;
Αφού ο Σύριζα κάνει τα ίδια με τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που τόσο μισείς, γιατί τότε τον υποστηρίζεις; Επειδή είναι λιγότερα χρόνια στην εξουσία; Τι σόι επιχείρημα είναι αυτό;
Υπεκφεύγεις επιδεικτικά να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Σε παρακαλώ απάντησε ξεκάθαρα και μη μου λες σύνδεσέ τα κτλ. Σε ρωτάω, αντί για απάντηση παίρνω ερώτηση (άσχετη κιόλας), απαντάω ξανά και μου λες ότι απάντησα στις πρώτες μου ερωτήσεις! Εγώ ρώτησα για να πάρω απαντήσεις από σένα όχι από τον εαυτό μου.
Πρέπει να ακολουθηθεί φιλελεύθερη πολιτική πρακτική, η οποία θα συνεχιστεί και όταν η κρίση ξεπεραστεί (αν αυτή ξεπεραστεί). Ο Σύριζα δεν είναι διατεθειμένος να ακολουθήσει τέτοια πολιτική, οπότε για μένα είναι ακατάλληλος.
Νομίζω έχω καταντήσει να επαναλαμβάνομαι συνέχεια σε αυτά τα μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αφού ο Σύριζα κάνει τα ίδια με τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που τόσο μισείς, γιατί τότε τον υποστηρίζεις; Επειδή είναι λιγότερα χρόνια στην εξουσία; Τι σόι επιχείρημα είναι αυτό; Υπεκφεύγεις επιδεικτικά να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Σε παρακαλώ απάντησε ξεκάθαρα και μη μου λες σύνδεσέ τα κτλ. Σε ρωτάω, αντί για απάντηση παίρνω ερώτηση (άσχετη κιόλας), απαντάω ξανά και μου λες ότι απάντησα στις πρώτες μου ερωτήσεις! Εγώ ρώτησα για να πάρω απαντήσεις από σένα όχι από τον εαυτό μου. Πρέπει να ακολουθηθεί φιλελεύθερη πολιτική πρακτική, η οποία θα συνεχιστεί και όταν η κρίση ξεπεραστεί (αν αυτή ξεπεραστεί). Ο Σύριζα δεν είναι διατεθειμένος να ακολουθήσει τέτοια πολιτική, οπότε για μένα είναι ακατάλληλος.
Νομίζω έχω καταντήσει να επαναλαμβάνομαι συνέχεια σε αυτά τα μηνύματα.

Δεν είπα ότι κάνει τα ίδια, πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Είπα ή μάλλον ήθελα να εννοήσω ότι προσπαθεί να διαπραγματευτεί όσο καλύτερα μπορεί τις συμφωνίες που υπέγραψαν προηγούμενες κυβερνήσεις. Γιατί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν έκαναν και τίποτα σωστό, παρά μόνο έκλεβαν για να κάνουν, αυτήν την τακτική πολιτική ακολουθούσαν ! Τώρα νομίζεις πως με αυτές τις συνθήκες μπορεί να ακολουθηθεί φιλελεύθερη πολιτική; Γιατί ναι να προτείνουμε τι θέλουμε αλλά να δούμε και εάν είναι και εφικτό! Και εγώ έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι επίσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ομόφωνα αθώοι η Ηριάννα και ο Περικλής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Το θέμα είναι πάλι ανοιχτό. Σας παρακαλώ για τελευταία φορά η συζήτηση να κρατηθεί σε κόσμιο επίπεδο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομόφωνα αθώοι η Ηριάννα και ο Περικλής.

Ομόφωνα. Χωρίς αμφιβολίες. Κι αυτό δεν είναι fake news κύριοι.
Νίκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν είπα ότι κάνει τα ίδια, πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Είπα ή μάλλον ήθελα να εννοήσω ότι προσπαθεί να διαπραγματευτεί όσο καλύτερα μπορεί τις συμφωνίες που υπέγραψαν προηγούμενες κυβερνήσεις. Γιατί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν έκαναν και τίποτα σωστό, παρά μόνο έκλεβαν για να κάνουν, αυτήν την τακτική πολιτική ακολουθούσαν ! Τώρα νομίζεις πως με αυτές τις συνθήκες μπορεί να ακολουθηθεί φιλελεύθερη πολιτική; Γιατί ναι να προτείνουμε τι θέλουμε αλλά να δούμε και εάν είναι και εφικτό! Και εγώ έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι επίσης!

Μα ότι και να σου λέω για τον Σύριζα μου λες τα έκαναν και οι προηγούμενοι. Τι ακριβώς θετικό έφερε αυτή η διαπραγμάτευση; Με στοιχεία γιατί θέλω να δω στην πράξη ποιο ήταν το θετικό της "σκληρής" διαπραγμάτευσης Τσίπρα. Μήπως τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα κι από αυτά που έφερναν οι προηγούμενες κυβερνήσεις; Η συμφωνία που έφερε μετά το "όχι" στο δημοψήφισμα ήταν χειρότερη από αυτή που θα ερχόταν με το "ναι". Γιατί ωραία να λέμε "προσπάθησε, διαπραγματεύτηκε" αλλά να ξέρουμε και τα αποτελέσματα. Μπορείς να παραθέσεις τι κέρδισε η Ελλάδα μετά τη διαπραγμάτευση του 2015;
Αυτήν την εποχή πρέπει να εκπληρωθούν οι δεσμεύσεις της Ελλάδας προς τους δανειστές. Εφόσον όμως υπάρξει μια ελευθερία κινήσεων, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να πάψουμε να τροφοδοτούμε το κράτος και να αυξάνουμε τον δημόσιο τομέα; Θα πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε σαν όνειρο ότι όταν θα βγούμε από την κρίση θα εκπληρωθούν οι προεκλογικές υποσχέσεις του Τσίπρα. Πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε το κράτος ως θεό σ αυτή τη χώρα.
Αφού έχεις βαρεθεί να επαναλαμβάνεσαι, μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου είχα βάλει κάποια ποστ πριν κι εσύ συνεχίζεις να τις αγνοείς. Να και κάτι που θα κάνεις για πρώτη φορά και θα σε βγάλει από την ανία της επανάληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,290 μηνύματα.
Δημοσκοπηση pulse
ΝΔ 34% (161 εδρες)
Συριζα 21.5% (70 εδρες)
κινημα αλλαγης 7.5%(25 εδρες)
ΧΑ 7.5% (25 εδρες)
ΚΚΕ 6% (20 εδρες)
ΕΝ κεντρωων 2.5%
Ανελ 1.5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top