[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έρχεται ηλεκτρονικό σύστημα καταγγελιών για την αυθαίρετη δόμηση
Καλή φάση! Ας βγει και κάτι καλό από όλη αυτή την τραγωδία...
Αν και φοβάμαι ότι ο κόσμος θα φοβάται να κάνει καταγγελίες όπως φοβάται τώρα να κάνει καταγγελίες φοβούμενος ότι θα το μάθει αυτός που καταγγελεται. :(


Αστείο 1: Είναι ηλεκτρονική υπηρεσία! :redface:
Αστείο 2: Πρέπει να πληρώσεις παράβολο για κάνεις την καταγγελία! :hehe:

It's a big winner ladies and gents!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Αστείο 1: Είναι ηλεκτρονική υπηρεσία! :redface:
Αστείο 2: Πρέπει να πληρώσεις παράβολο για κάνεις την καταγγελία! :hehe:

It's a big winner ladies and gents!

Κι εγώ αναρωτιόμουν πώς θα πληρώνεις το παράβολο ηλεκτρονικά, το οποίο αν ισχύουν αυτά που καταγγέλλεις το παίρνεις πίσω. Το πληρώνεις με κάρτα; Μέσω της εφορίας στο taxisnet; Δεν έχω ιδέα. Προφανώς όλα αυτά τώρα γίνονται για λόγους εντυπωσιασμού. Αποκλείεται να υπάρχουν υπάλληλοι που θα κάθονται να διαβάζουν τις καταγγελίες του κάθε πικραμένου και θα πληρώνει το κράτος και μηχανικούς (!!!) να πηγαίνουν να τα ελέγχουν Θεός οίδε πού. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς το να πληρώσεις για να κάνεις καταγγελία είναι γελοίο.

Δεύτερον, πρέπει πρώτα να αλλάξει ο νόμος για τα αυθαίρετα. Είναι αδιανόητο, θεωρώ, να έχεις οικόπεδο, να θέλεις να φτιάξεις ένα εξωτερικό σκέπαστρο ή κοτέτσι ή whatever και να πρέπει να πληρώσεις άδεια! Δικό σου οικόπεδο είναι, πέρα από το σπίτι δε θα έπρεπε να νοιάζει κάποιον τι θα κάνεις.

Τρίτον, ένα τέτοιο σύστημα ρουφιανιάς θεωρώ και εγώ ότι θα μας κάνει καλό και όχι μόνο στα αυθαίρετα αλλά γενικά. Αφού οι αρχές από μόνες τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Και αν πάνε να κάνουν τίποτα όλο και κάποιος αλληλέγγυος θα βρεθεί να ξαπλώσει μπροστά από την μπουλντόζα. Πρέπει οι πολίτες οι ίδιοι να ξεκινήσουν να καταδικάζουν παρανομίες. Αλλά όπως είπα στο δεύτερο point μου, πρέπει και οι νόμοι να είναι λογικοί και φιλελεύθεροι. Ένας νόμος που καταδικάζει τους πολίτες απλά για να τους τσεπώσει λεφτά είναι ανήθικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:laugh: Στην Ελλάδα το κράτος έχει τόσα λίγα αυθαίρετα έστω να χρειάζεται ηλεκτρονικό σύστημα για την εύρεσή τους.

Οκ δεν είμαι αντίθετος σε αυτά τα project. Η κατασκευή του θέλει κάποιο κόστος και καλό είναι το χρήμα να κινείται με οποιοδήποτες τρόπο. Παρόλα αυτά δεν δεν θα προσφέρει τίποτα άλλο στη κοινωνία. Οι καταγγελίες θα είναι τόσες πολλές και οι υπαλληλοι στις πολεοδομίες θα πνιγούν στις καταγγελίες με αυπότελεσμα να είναι ανέφικτο να ελέγξουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
"Αγαπητό ηλεκτρονικό σύστημα για τα αυθαίρετα, γεια σου,
Θέλω να καταγγείλω τη γειτόνισσα λόγω του οτι όταν απλώνει την μπουγάδα τα ρούχα μπαίνουν λίγο και στη δική μου αυλή, ειδικά όταν φυσάει. Επίσης το σκοινί απλώματος το έχει δέσει από τη μια στη δική της αυλή και από την άλλη έχει πιάσει και μια γωνίτσα από το δικό μου σημείο. Σας παρακαλώ να επιληφθείτε γιατί θα πιαστούμε μπικουτί με μπικουτί μια μέρα και θα φταίτε εσείς!!!!"

(σκάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Himela εποιασες 100% το νόημα της ηλεκτρονικής πλατφόρμας!!!

Εγώ έχω να καταγγείλω την γειτόνισα από κάτω που έχει να πληρώσει κοινόχρηστα από το 2013!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
αρχησε στο facebook εκδηλωση τριημερου παρτι για την εξοδο των μνημονιων.Και την ενταξη σε ενα ακομα μεγαλυτερο μνημονιο.προβατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Α ναι βγαίνουμε από τα μνημόνια.Ομως αφού βγαίνουμε από τα μνημόνια γιατί το 2019 οι συντάξεις θα μειωθούν;Γιατί οι μισθοί δεν θα επανέλθουν(ποτέ)στα επίπεδα του 2007;Ας βγει ο Συριζα να τα πει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Πρέπει να τους στείλει γιατί το κράτος κάνει αυτοάμυνα καθώς οι λίγοι (εργάτες) πατάνε τα δικαιώματα των πολλών (εργοδότες)

Σε μια φυσιολογική χώρα θα ήταν νςκροι όσοι έκαναν απεργία η έστω στο νοσοκομείο


"Κύρια, κυρια θα σας πω εγώ γιατί οι εργάτες εκμεταλλεύονται το κεφάλαιο και όχι το κεφάλαιο τους εργάτες"

Ρε τι διαμάντια πετάτε εδώ μέσα ορισμένοι? Πέραν του ότι εκτιθεστε είστε και ολίγον επικίνδυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Η Αυλωνίτου βγήκε στον Ant1 και άρχισε να βρίζει τον Μητσοτακη.Να δω τωρα τα Συριζοτρολς τι θα πούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Αυλωνίτου ξέχασε να πάρει τα χάπια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Όπως πάντα!Αλλα αυτο είναι το επίπεδο της Αριστεράς δεν περίμενα κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Γιατί οι μισθοί δεν θα επανέλθουν(ποτέ)στα επίπεδα του 2007;

Θεωρεις σοβαρά ότι οι μισθοί τύπου Αγγλίας και Γερμανίας προ 2009 ήταν ανάλογοι της οικονομικής δύναμης της μικρής Ελλάδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Άρα να έχουμε χαμηλούς μισθούς;Επίσης ποτέ δεν είχαμε μισθούς Γερμανίας.Απλα για να υποστηρίξεις τον ΣΥΡΙΖΑ πετάξεις ένα σαθρό επιχείρημα και όπου πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Άρα να έχουμε χαμηλούς μισθούς;Επίσης ποτέ δεν είχαμε μισθούς Γερμανίας.Απλα για να υποστηρίξεις τον ΣΥΡΙΖΑ πετάξεις ένα σαθρό επιχείρημα και όπου πάει.

Αν υπάρξει υγιή οικονομία και το κράτος μπορεί , ας έχει και μέσο μισθό 5.000€.

Σωστά, ισως να ήταν και μισθοί Ελβετίας με σύνταξη στα 40.

Κλασική αντίληψη πολιτικής του νεοελληναρά. Επειδή δεν συμφωνώ μαζι σου, ειμαι τσιράκι της κυβέρνησης.Ευγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Είναι ο πρώτος που κράζει του νεοέλληνες.Επισης στον ιδιωτικό τομέα δεν γίνονταν αυτά εκτός αν νομίζεις ότι όλοι δουλεύουν στο δημόσιο.
Όταν πετάς νούμερα χωρίς αποδείξεις μάλλον τσιράκι πρέπει να είσαι.Απεδειξε μου ότι οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα ήταν σαν αυτούς του ιδιωτικού τομέα της Γερμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Είναι ο πρώτος που κράζει του νεοέλληνες.Επισης στον ιδιωτικό τομέα δεν γίνονταν αυτά εκτός αν νομίζεις ότι όλοι δουλεύουν στο δημόσιο.
Όταν πετάς νούμερα χωρίς αποδείξεις μάλλον τσιράκι πρέπει να είσαι.Απεδειξε μου ότι οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα ήταν σαν αυτούς του ιδιωτικού τομέα της Γερμανίας.

Θα μπορούσες να διευκρινίσεις από την αρχη για ποιον τομέα μιλας.

Όταν μιλαμε για βασικό μισθό συμφωνω, ομως μην ξεχνάμε την ασυδοσία κάποιων επαγγελμάτων στην εποχη των παχιών αγελάδων (φαρμακοποιών, ιατρών, επιδοτήσεις αγροτών κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Καλά ιατροί παντού τα ίδια είναι.Ο πατέρας μου έχει φιλο ιατρό στο Μοναχο και έχει 3 αυτοκίνητα.

Για τους αγρότες συμφωνώ είναι από χιο(τωρα εδώ βρίσκομαι)και ξέρω άτομα που παίρνουν συντάξεις τυφλών χωρίς να είναι τυφλοί!oh mein Gott τους καρφώνεις η δεν τους καρφώνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αυτο με την Φωφη Μπουλουτα ισχυει;Μονοεγραψε το γραπτο του γιου του Σαμαρα επειδη τον ειδε να αντιγραφει ή το εκανε επιτηδες επειδη ο πατερας του ηταν δεξιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top