[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι, ζητάω να ενηλικιωθουμε και να καταλάβουμε πως πρώτον δεν υπάρχει ασφάλεια στην ζωή και δεύτερον πως όλα είναι επενδύσεις και νούμερα.

Ο εργαζόμενος δεν δουλεύει για τον εργοδότη, δουλεύει για τον εαυτό του και ο εργοδότης εξαγοράζει τη εργασία του. Ο εργοδότης δεν σου χρωστά εργασιακή ασφάλεια όπως εσύ δεν του χρωστάς εργασιακή πίστη και όπως δεν χρωστάς στον κρεοπωλη να αγοράζεις το κρέας του.

Το να επιλέγεις να έχεις μόνο έναν πελάτη στη ζωή σου που αγοράζει την εργασία σου ενεχει ρίσκο και αντί να προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να το διαχειριστουμε ζητάμε από το κράτος να ασκήσει βία στον εργοδότη.

Φυσικά αυτό σημαίνει πως και ο εργοδότης θα ζητήσει από το κράτος να ασκήσει βία και θα το καταφέρει σε μεγαλύτερο βαθμό γιατί έχει περισσότερους πόρους.

Και όλως τυχαίως πάντα παίρνουμε το παράδειγμα της μεγάλο εταιρίας με τα billions εργαζομένων που κόβει ολόκληρα τμήματα σε ένα βράδυ. Δεν παίρνουμε ποτέ παράδειγμα από την μικρή επιχείρηση με 5 υπαλλήλους και αν φύγουν οι 3 θα κλείσει, όπως φυσικά και θα αγοράσουμε το γάλα από την Φάγε γιατί κάνει 0.90 και όχι από την μικρή γαλκτοπαραγωγο που θα στο δώσει 1.60
Εκεί είμαστε καταναλωτές και κοιτάμε την τσέπη μας. Οι 9 στους 10 αποτυχημένοι επιχειρηματίες που χρεοκοπησαν, απλά παίξανε και χάσανε, οι απολυμένοι υπάλληλοι είναι θύματα της εργοδοσίας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Οχι, ζητάω να ενηλικιωθουμε και να καταλάβουμε πως πρώτον δεν υπάρχει ασφάλεια στην ζωή και δεύτερον πως όλα είναι επενδύσεις και νούμερα.

Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω.

Δεν υπάρχει καμία ασφάλεια όταν ο νέος επενδύει για να δουλέψει για επιχειρηματίες νούμερα, ούτε όταν ο επιχειρηματίας αντί να επενδύσει αντιμετωπίζει τα πάντα ως νούμερα και πολλές φορές ακόμα και τότε λανθασμένα, αποτυγχάνει να υπολογίσει τις προοπτικές του προσωπικού του.

Αλλά δε νομίζω ότι το είχες έτσι στο μυαλό σου. Δεν πειράζει, έφερα και δικό μου εγκέφαλο στη συζήτηση ευτυχώς.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι μου λέει; Δεν τα κάνουμε εμείς αυτα εδω αλλά πήγαινε κάπου αλλού να δουλέψεις 3 μηνες τσάμπα. Να μην πληρώσουν τους ζητάς για να επενδύσουν να σου μάθουν τα πράγματα ίσα ίσα να ρολλάρεις και περιμένουν να χει φάει άλλος το αγγούρι μαζί σου πρώτα και να σε πάρουν μετά αυτοί έτοιμο για στράγγιγμα.
Να προσθέσω πως ακόμα και στα mcdonalds να πάει κάποιος να δουλέψει, μετά από λίγα χρόνια θα πάρει προαγωγή εκτός αν είναι προβληματικός. Οι πολυεθνικές λειτουργούνε σε μεγάλο βαθμό όπως τις αφήνει το κράτος να λειτουργούνε.

Η βαριά πλειοψηφία των πολυεθνικών πρέπει να πεθάνει, αλλά ζει απλά και μόνο επειδή την ταΐζουν τα κράτη που δυσκολεύουν τον ανταγωνισμό, επομένως ο κόσμος στρέφεται σ' αυτές αναγκαστικά. Ζούμε σε ένα είδος μεγαλοεπιχειρηματικού σοσιαλισμού και όλες οι λύσεις που ακούγονται είναι η περαιτέρω διευκόλυνση αυτού, αντί της στήριξης των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και των ελευθέρων επαγγελματιών που αποτελούν την καρδιά κάθε υγιούς οικονομίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι μαν, όταν έρχεται πολυεθνική και προσλαμβάνει νέους με καλές σπουδές και μάστερ και τους πληρώνει με τον βασικό μισθό επ' αόριστον, δεν τους αντιμετωπίζει σαν κεφάλαιο. Στο κεφάλαιο επενδύεις και αυτό για τον άνθρωπο σημαίνει να αισθάνεται ασφαλής και χαρούμενος με την εργασία του (πρώτον) και να του δίνεις κίνητρα και διευκολύνσεις για να επιμορφώνεται (δεύτερον). Οπότε cognitive dissonance δεν είναι =)

Βρες άλλη εταιρία.

Κάνε άλλη δουλειά.

Σκέψου τρόπο να βρεις απευθείας πελάτες.

Φτιάξε δική σου εταιρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άσχετο. Εγώ είπα τι είναι η αξιολόγηση με την παιδαγωγική της έννοια. Οι απολύσεις είναι μέρος της αναδιαμόρφωσης και είναι το επόμενο στάδιο σε αυτούς που πλήττουν σοβαρά το σύστημα. Το πραγματικό βέλασμα είναι να ζητάς κάτι που δεν ξες καν τι είναι και να λες απλά " απόλυσε τους διεφθαρμένους" επειδή θεωρείς όλους τους δημόσιους καθηγητές υπερεκτιμημένους ή τεμπέληδες.

Ναι Memetchi θα αξιολογήσει το κράτος ένα χαοτικό πρόβλημα όπως η εκπαίδευση καλύτερα από την αγορά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω.

Δεν υπάρχει καμία ασφάλεια όταν ο νέος επενδύει για να δουλέψει για επιχειρηματίες νούμερα, ούτε όταν ο επιχειρηματίας αντί να επενδύσει αντιμετωπίζει τα πάντα ως νούμερα και πολλές φορές ακόμα και τότε λανθασμένα, αποτυγχάνει να υπολογίσει τις προοπτικές του προσωπικού του.

Αλλά δε νομίζω ότι το είχες έτσι στο μυαλό σου. Δεν πειράζει, έφερα και δικό μου εγκέφαλο στη συζήτηση ευτυχώς.

Γιατί με ρώτησες πως θα λειτουργουσα εγώ μια επιχείρηση και πως θα επέλεγα προσωπικό η τι γνώμη έχω για την κρατική στήριξη προς τις επιχειρήσεις; Όσο μαλακές είναι οι εργοδότες σαν άνθρωποι στην Ελλάδα άλλο τόσο είναι και οι εργαζόμενοι. Αλλά όταν εγώ για να ανοίξω καντίνα θέλω 10 διαφορετικές μελέτες και άδειες από μηχανικούς και άλλα 20 regulations συν ένα κάρο φόρους και ασφαλιστικά εξ αρχής πως ακριβως θες εγώ να κάνω δική μου εταιρία και να δημιουργήσω πλούτο και καλές συνθήκες εργασίας; Εγώ γιατί ζητάω ελεύθερη αγορά επειδή είμαι γόνος βιομηχάνου;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατί με ρώτησες πως θα λειτουργουσα εγώ μια επιχείρηση και πως θα επέλεγα προσωπικό η τι γνώμη έχω για την κρατική στήριξη προς τις επιχειρήσεις; Όσο μαλακές είναι οι εργοδότες σαν άνθρωποι στην Ελλάδα άλλο τόσο είναι και οι εργαζόμενοι. Αλλά όταν εγώ για να ανοίξω καντίνα θέλω 10 διαφορετικές μελέτες και άδειες από μηχανικούς και άλλα 20 regulations συν ένα κάρο φόρους και ασφαλιστικά εξ αρχής πως ακριβως θες εγώ να κάνω δική μου εταιρία και να δημιουργήσω πλούτο και καλές συνθήκες εργασίας; Εγώ γιατί ζητάω ελεύθερη αγορά επειδή είμαι γόνος βιομηχάνου;
Φτιάξε δική σου εταιρία.
Makes sense.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Και όλως τυχαίως πάντα παίρνουμε το παράδειγμα της μεγάλο εταιρίας με τα billions εργαζομένων που κόβει ολόκληρα τμήματα σε ένα βράδυ
Και οι μεγάλες επιχειρησεις ομως παίρνουνε ρίσκα, καμια φορά και περισσότερα από τις μικρές.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Οταν είσαι too big to fail και έχεις για μπαμπα το κράτος δεν παίρνεις ρίσκα, yolαρεις.
Πιστεύεις οτι όλες οι μεγαλες ιδιωτικες επιχειρήσεις έχουν για μπαμπα το κράτος; Το to big to fail το καταλαβαίνω, δεν διαφωνώ μαζί σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύεις οτι όλες οι μεγαλες ιδιωτικες επιχειρήσεις έχουν για μπαμπα το κράτος; Το to big to fail το καταλαβαίνω, δεν διαφωνώ μαζί σου.

Οταν έχουν οι τράπεζες για μπαμπα το κράτος τότε τον έχουν και όλες οι επιχειρήσεις που είναι αρκετά μεγάλες για να έχουν miza department.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τα επιχειρήματα του κατά της ιδιωτικοποιησης του εκπαιδευτικού συστήματος ποια είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι, γιατί τότε θα περάσουν και στα δικά μου και στα δικά σου τα χέρια, ενώ τώρα είναι μόνο στα χέρια του κρατους, των κομματικων συνιστωσών και των λοιπόν σκουπιδιών και παρασιτων.

εννοείς τα επιχειρήματα μου κατά της ιδιωτικοποίησης ; Πολλά και διάφορα . Είμαι φανατικός σοσιαλιστής ( στην οικονομία μόνο ) , τα πάντα να ανήκουν στο κράτος και στους πολίτες του . Μία βόλτα στις ΗΠΑ είναι αρκετή για να σε πείσει ότι δεν υπάρχει πιο άθλιο πράγμα από την ιδιωτικοποίηση .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμένα δεν με πειράζει η προϋπηρεσία (ειδική ή μη), που ορθώς προσμετράται, αλλά με πειράζει η απαξίωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Συνήθως οι φορείς βγάζουν μία-μία τις προκηρύξεις, ώστε να μην αναγκαστούν να προσλάβουν άτομα χωρίς εμπειρία (βάσει της ποσόστωσης στο σύνολο των θέσεων). Επίσης, το γεγονός ότι προσλαμβάνονται μη επαρκώς καταρτισμένα άτομα ΔΕ (με πτυχίο ΙΕΚ) αντί των αντίστοιχων κλάδων ΠΕ, δείχνει την κατάντια του συστήματος, αλλά και του επιπέδου των υπαλλήλων του δημοσίου τομέα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Σκέψου που έχουν εφαρμοστεί στην χώρα μας αυτά που προτείνω και τι αποτέλεσμα είχαν. Λίγα παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ είναι στις ελληνικές εθνικές οδούς, γέφυρα Ρίου Αντιρίου, Αττική οδός, αεροδρόμιο κ.λπ. Όλα πετυχημένα παραδείγματα που αναβάθμισαν την χώρα και ποιοτικά και οικονομικά.

Αυτοί που φεύγουν που πάνε; Σε κάποια χώρα της Λατινικής Αμερικής μήπως που το δημόσιο τους το διαχειρίζονται κεντρικά όπως εμείς. Τυχαίο είναι ότι οι περισσότερες χώρες εκεί πήγαν Δ.Ν.Τ όπως εμείς.

Σε πειράζουν οι ιδιωτικές εταιρείες management και δεν σε ενοχλουν οι σημερινοι διοικητές σε νοσοκομεία και αλλες δομές που παίρνουν τις θέσεις με κομματικά κριτήρια. Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτοί δεν κάνουν management αλλά δημόσιες σχέσεις εκεί.


Πάντα ένα κόκαλο πετάμε στον λαό . Ιδίως η παιδεία και η υγεία ΠΡΈΠΕΙ να είναι δημόσια και δωρεάν . Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να μου στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης επειδή δεν έχω λεφτά , τόσο απλό . Οι βιομηχανίες και τα εργοστάσια πρέπει να βρίσκονται στα χέρια του Ελληνικού εργατικού λαού . Δεν χρειαζόμαστε ιδιώτες . Όσο για την Λατινική Αμερική έχουν κρατικό καπιταλισμό και όχι σοσιαλισμό . Όσο ήταν στην εξουσία ο Αουγκούστο Πινοσέτ της Χιλής στην Χιλή δεν υπήρχε καμία διαφθορά στο δημόσιο και το τελευταίο ήταν απίστευτα αποτελεσματικό ( απλά δες την τεράστια οικονομική άνοδο της Χιλής κατά την περίοδο 1973-1990 όπου ήταν στην εξουσία ) . Τώρα με τον Ζάιχ Μπολσονάρου στην Βραζιλία παρότι τα πάντα είναι κρατικά γίνεται ήδη ο πόλεμος κατά της διαφθοράς και καθαρίζει το Βραζιλιάνικο δημόσιο , ήδη η οικονομία δείχνει κάποια σημάδια προόδου , έχει πολύ καιρό μπροστά για να ορθοποδήσει .

Με πειράζουν ρε αδερφέ όλα αυτά που λες αλλά δεν θεωρώ λύση να ξεπουλήσουμε τα πάντα σε ιδιώτες . Μία εκκαθάριση και μία καθαρά αξιοκρατική αξιολόγηση θέλουμε , να πάρουν τις θέσεις αυτοί που τις αξίζουν . Με την ιδιωτικοποίηση τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα . Η καπιταλιστική θεωρία είναι να αναπτύσσεται η οικονομία με όσο το δυνατόν λιγότερα εργατικά χέρια ( για να μένουν υψηλές οι τιμές των καταναλωτικών αγαθών ) .
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Είναι κάτι τέτοια θέματα που ανασύρουν όλα τα μηδενιστικά μου κατάλοιπα, από εκεί βαθιά που τα 'χω θαμμένα, και με κάνουν να πίνω τον απογευματινό μου φρέντο εσπρέσσο σκετο σκεπτόμενος πως "τη δημοκρατία δεν την προσκυνάς, συνομωσία πυρήνων της φωτιάς".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Πάντα ένα κόκαλο πετάμε στον λαό . Ιδίως η παιδεία και η υγεία ΠΡΈΠΕΙ να είναι δημόσια και δωρεάν . Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να μου στερεί το δικαίωμα της μόρφωσης και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης επειδή δεν έχω λεφτά , τόσο απλό .
Σταλινοχιτλερική λαικιστική άποψη...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Εμένα δεν με πειράζει η προϋπηρεσία (ειδική ή μη), που ορθώς προσμετράται, αλλά με πειράζει η απαξίωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Συνήθως οι φορείς βγάζουν μία-μία τις προκηρύξεις, ώστε να μην αναγκαστούν να προσλάβουν άτομα χωρίς εμπειρία (βάσει της ποσόστωσης στο σύνολο των θέσεων). Επίσης, το γεγονός ότι προσλαμβάνονται μη επαρκώς καταρτισμένα άτομα ΔΕ (με πτυχίο ΙΕΚ) αντί των αντίστοιχων κλάδων ΠΕ, δείχνει την κατάντια του συστήματος, αλλά και του επιπέδου των υπαλλήλων του δημοσίου τομέα.

Ε ρε φιλαράκι μου, το ενα και το άλλο μαζί, δεν κάνουν φωτογραφικές προκυρήξεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σκέψου ένα ανθρώπινο σώμα με εφτά κεφάλια τράγκα.. :dizzy2:

Μαλακα μου βγηκε το καπρις απο τη μύτη! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Σταλινοχιτλερική λαικιστική άποψη...

Ναι πολύ λαϊκισμός να ζητάς τα απλά δικαιώματα . Ήδη από το Σύνταγμα του 1844 οι άνθρωποι απαιτούσαν δωρεάν παιδεία και υγεία ( κατόρθωσαν το 1844 το πρώτο και το 1864 το δεύτερο ) . Είναι άκρως αντισυνταγματικό και εντελώς ηλίθιο να υποστηρίζεις ένα σύστημα που θα κατατάσσει ανθρώπους ανάλογα με το έσοδα τους και όποιοι είχαν την "ατυχία" να γεννηθούν σε μία οικογένεια με χαμηλό μισθό ή και άνεργους γονείς και να τους στερηθεί το δικαίωμα της υγείας και της παιδείας και να είναι καταδικασμένοι να εργαστούν ως το φθηνό εργατικό δυναμικό για να γεμίζει τις τσέπες του ο καπιτάλας , χωρίς να ξέρει καν πρόσθεση . Ο καπιταλισμός πέφτει μόνος του σε αντιφάσεις και αποτυγχάνει πάντα στο τέλος . Μην κολλάς Στάλιν με Χίτλερ . Μπορεί και οι δύο να εξασφάλιζαν όλες τις βασικές ανάγκες στον λαό τους αλλά ο ένας ήθελε σύστημα χωρίς φόρους , εισιτήρια , τέλη κλπ ( με αποτέλεσμα να καταρρεύσει το κράτος αφού υπήρχε έλλειψη εσόδων ) και ο άλλος κρατούσε στα πάντα μία μεσότητα , δεν πολέμησε την αστική τάξη όπως οι κομμουνιστές αλλά εξύψωσε την εργατική-αγροτική και έφτιαξε ένα ισχυρό κράτος με χαρούμενους ανθρώπους .

Υ.Γ. όλα αυτά που συζητάμε στις τελευταίες δύο σελίδες δεν έχουν ουσιαστικά σχέση με την εκπαίδευση καθώς με την ιδιωτικοποίηση ξεφύγαμε . Πρέπει να μεταφερθούν στο σκέψεις για την πολιτική πιστεύω .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top