[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ δεν έχεις καν τα κάκαλα να είσαι πραγματικός nazi/hitler apologist και το πας λάου λάου και απέξω απέξω. Sad

Έχω πει ότι οι εποχές άλλαξαν , δεν ζούμε στον 20ο αιώνα . Αλλά το είχα πει ξεκάθαρα αν ήμουν Γερμανός και ζούσα στην Γερμανία τις δεκαετίες 20,30,40 θα ήμουν μέλους του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος των Γερμανών Εργατών . Τι θα πει δεν έχω κάκαλα ; απλά οι εποχές άλλαξαν και δεν είμαι τόσο υπέρ του να στηρίζουμε και να μαλώνουμε για τις ξενόφερτες ιδεολογίες ( Εθνικοσοσιαλισμός , Κομμουνισμός , Φιλελευθερισμός ) γιατί είμαι κατά του σημερινού πολιτικού διχασμού των Ελλήνων , όλοι έχουμε κάτι κοινό , τον Ελληνισμό . Το σχόλιο σου είναι τέρμα άκυρο .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Μόνο για γέλια είναι το υπάρχον σχόλιο .

Χαλάρωσε, για γέλιο το έβαλα. Όμως όντως είναι αχταρμάς σαν βιβλίο.

Εν τω μεταξύ δεν έχεις καν τα κάκαλα να είσαι πραγματικός nazi/hitler apologist και το πας λάου λάου και απέξω απέξω. Sad


Μας δουλεύεις ρε φίλε; Πόσο πιο μέσα θέλεις να το πάει ο τύπος δηλαδή;

Εκείνο το σιγκ χάιλ βγάζει μάτι από την πρώτη μέρα και το ξανατόνισα αλλά σβήστηκε το ποστ μου μαζί με άλλα και δεν το πρόσεξες.

Δηλαδή τι άλλο θέλεις να σου πει; Απλά τον προκαλείς γιατί σου αρέσει το νταβαντούρι σαν άλφα γορίλλας που κοντράρει κάθε άλλο αρσενικό εδω μέσα όποτε σου τη βαρέσει. Εξου και η ρήση "δεν εχεις καν τα κάκαλα".

Απο τη στιγμή που εξ' αρχής του ανοίγεις διάλογο κάνοντας ότι δεν βλέπεις την υπογραφή του, δεν μπορείς να έρχεσαι μετά εκ των υστέρων και να του τη λες ότι είναι απολογητής ή οτιδήποτε. Ήταν και όταν του μίλαγες, όπως είναι και τώρα που τον στριμώχνεις.

Το ξερες και το αποδέχτηκες. Και υπο αυτή την λογική σου θα έπρεπε όλοι να είμαστε sad.

Αλλά ξέρεις τι; Καλά έκανες, Πιστεύω στο διάλογο και στην ικανότητα να αλλάζουμε την άποψη σε κάποιους ανθρώπους χωρίς ντροπιάσματα. Το χω ξαναδει, άνθρωπο ακραίο να αλλάζει απόψεις αντιδιαμετρικά. Πολλές φορές, όχι μια και δυο.

Μόνο μη τα γυρίζεις τώρα. Όπως ξεκίνησες συνέχα τον. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου μικρέ πρίγκηπα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Χαλάρωσε, για γέλιο το έβαλα. Όμως όντως είναι αχταρμάς σαν βιβλίο.




Μας δουλεύεις ρε φίλε; Πόσο πιο μέσα θέλεις να το πάει ο τύπος δηλαδή;

Εκείνο το σιγκ χάιλ βγάζει μάτι από την πρώτη μέρα και το ξανατόνισα αλλά σβήστηκε το ποστ μου μαζί με άλλα και δεν το πρόσεξες.

Δηλαδή τι άλλο θέλεις να σου πει; Απλά τον προκαλείς γιατί σου αρέσει το νταβαντούρι σαν άλφα γορίλλας που κοντράρει κάθε άλλο αρσενικό εδω μέσα όποτε σου τη βαρέσει. Εξου και η ρήση "δεν εχεις καν τα κάκαλα".

Απο τη στιγμή που εξ' αρχής του ανοίγεις διάλογο κάνοντας ότι δεν βλέπεις την υπογραφή του, δεν μπορείς να έρχεσαι μετά εκ των υστέρων και να του τη λες ότι είναι απολογητής ή οτιδήποτε. Ήταν και όταν του μίλαγες, όπως είναι και τώρα που τον στριμώχνεις.

Το ξερες και το αποδέχτηκες. Και υπο αυτή την λογική σου θα έπρεπε όλοι να είμαστε sad.

Αλλά ξέρεις τι; Καλά έκανες, Πιστεύω στο διάλογο και στην ικανότητα να αλλάζουμε την άποψη σε κάποιους ανθρώπους χωρίς ντροπιάσματα. Το χω ξαναδει, άνθρωπο ακραίο να αλλάζει απόψεις αντιδιαμετρικά. Πολλές φορές, όχι μια και δυο.

Μόνο μη τα γυρίζεις τώρα. Όπως ξεκίνησες συνέχα τον. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου μικρέ πρίγκηπα.


Δεν βλέπω πουθενά κανένα στρίμωγμα . Ότι και να μου πούνε την γνώμη μου περί του καπιταλισμού δεν την αλλάζω . Βλέπω τριγύρω μου βλέπω τι γίνεται στον κόσμο , μου είναι αρκετό για να έχω ένα τελικό συμπέρασμα . Ο καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο και απλά όπως βλέπω μερικοί εδώ το έχουν αποδεχτεί και το θεωρούν ως κάτι φυσιολογικό και αναπόφευκτο οπότε είναι πλέον στην φάση " τι σήμερα τι αύριο τι τώρα " .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μας δουλεύεις ρε φίλε; Πόσο πιο μέσα θέλεις να το πάει ο τύπος δηλαδή;

Τερμα να ακουμπήσει μήτρα. Να μιλήσει και να πάρει την πραγματική θέση της ιδεολογίας του για το πως ακριβως λύνουνε προβλήματα που αφορούν τη μετανάστευση, την εκβιομηχανιση της χώρας με κλοπή ιδιωτικής περιουσίας και εκτελέσεις αντιφρονουνων, liebensraum γειτονικών χωρών κτλ.

Γιατί δεν γίνεται να μου λες είμαι Ναζί και sieg heil και μετά να μου λες ότι αυτά δεν ανήκουν στο 20ο αιώνα αλλά παράλληλα λες ότι υποστηρίζεις ότι μαλάκια γράφει το Mein kampf εκτός από τους τρόπους υλοποίησης των ιδεών σου. Και όλοι ξέρουμε γιατί το κάνει αυτό εξου και το "δεν έχεις τα κακαλα" .

Το σαιτ είναι δημόσιο και διαβάζουν και αόρατα πιτσιρίκια, δεν θα λέει ότι γουστάρει και θα αποκρύπτει αλλά σημεία, παραποιοντας την πραγματική διάσταση της ιδεολογίας του και προβάλλοντας μια εύπεπτη εκδοχή του ναζισμου customized for Greece.
Εκείνο το σιγκ χάιλ βγάζει μάτι από την πρώτη μέρα και το ξανατόνισα αλλά σβήστηκε το ποστ μου μαζί με άλλα και δεν το πρόσεξες.

Δηλαδή τι άλλο θέλεις να σου πει; Απλά τον προκαλείς γιατί σου αρέσει το νταβαντούρι σαν άλφα γορίλλας που κοντράρει κάθε άλλο αρσενικό εδω μέσα όποτε σου τη βαρέσει. Εξου και η ρήση "δεν εχεις καν τα κάκαλα".

Απο τη στιγμή που εξ' αρχής του ανοίγεις διάλογο κάνοντας ότι δεν βλέπεις την υπογραφή του, δεν μπορείς να έρχεσαι μετά εκ των υστέρων και να του τη λες ότι είναι απολογητής ή οτιδήποτε. Ήταν και όταν του μίλαγες, όπως είναι και τώρα που τον στριμώχνεις.

Το ξερες και το αποδέχτηκες. Και υπο αυτή την λογική σου θα έπρεπε όλοι να είμαστε sad.

Αλλά ξέρεις τι; Καλά έκανες, Πιστεύω στο διάλογο και στην ικανότητα να αλλάζουμε την άποψη σε κάποιους ανθρώπους χωρίς ντροπιάσματα. Το χω ξαναδει, άνθρωπο ακραίο να αλλάζει απόψεις αντιδιαμετρικά. Πολλές φορές, όχι μια και δυο.

Μόνο μη τα γυρίζεις τώρα. Όπως ξεκίνησες συνέχα τον. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου μικρέ πρίγκηπα.

Έχεις λίγο μπογιά στον αριστερό αντίχειρα 😂
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Τερμα να ακουμπήσει μήτρα. Να μιλήσει και να πάρει την πραγματική θέση της ιδεολογίας του για το πως ακριβως λύνουνε προβλήματα που αφορούν τη μετανάστευση, την εκβιομηχανιση της χώρας με κλοπή ιδιωτικής περιουσίας και εκτελέσεις αντιφρονουνων, liebensraum γειτονικών χωρών κτλ.

Γιατί δεν γίνεται να μου λες είμαι Ναζί και sieg heil και μετά να μου λες ότι αυτά δεν ανήκουν στο 20ο αιώνα αλλά παράλληλα λες ότι υποστηρίζεις ότι μαλάκια γράφει το Mein kampf εκτός από τους τρόπους υλοποίησης των ιδεών σου. Και όλοι ξέρουμε γιατί το κάνει αυτό εξου και το "δεν έχεις τα κακαλα" .

Το σαιτ είναι δημόσιο και διαβάζουν και αόρατα πιτσιρίκια, δεν θα λέει ότι γουστάρει και θα αποκρύπτει αλλά σημεία, παραποιοντας την πραγματική διάσταση της ιδεολογίας του και προβάλλοντας μια εύπεπτη εκδοχή του ναζισμου customized for Greece.

Αυτό λοιπόν Τόλη, να του το πεις εξ αρχής. Δε θα σου έδινα κανένα άδικο εαν είχες κάνει κάτι τέτοιο. Αλλά δεν το έκανες. Γι αυτό στη λέω.


Έχεις λίγο μπογιά στον αριστερό αντίχειρα 😂

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τερμα να ακουμπήσει μήτρα. Να μιλήσει και να πάρει την πραγματική θέση της ιδεολογίας του για το πως ακριβως λύνουνε προβλήματα που αφορούν τη μετανάστευση, την εκβιομηχανιση της χώρας με κλοπή ιδιωτικής περιουσίας και εκτελέσεις αντιφρονουνων, liebensraum γειτονικών χωρών κτλ.

Γιατί δεν γίνεται να μου λες είμαι Ναζί και sieg heil και μετά να μου λες ότι αυτά δεν ανήκουν στο 20ο αιώνα αλλά παράλληλα λες ότι υποστηρίζεις ότι μαλάκια γράφει το Mein kampf εκτός από τους τρόπους υλοποίησης των ιδεών σου. Και όλοι ξέρουμε γιατί το κάνει αυτό εξου και το "δεν έχεις τα κακαλα" .

Το σαιτ είναι δημόσιο και διαβάζουν και αόρατα πιτσιρίκια, δεν θα λέει ότι γουστάρει και θα αποκρύπτει αλλά σημεία, παραποιοντας την πραγματική διάσταση της ιδεολογίας του και προβάλλοντας μια εύπεπτη εκδοχή του ναζισμου customized for Greece.


Έχεις λίγο μπογιά στον αριστερό αντίχειρα 😂


Πρόσεχε γιατί αντί για μήτρα σου έχει γυρίσει και σου μπήκε από πίσω ( τα λεγόμενα εννοώ πάντα ;) ) . Για εμένα ακριβώς δεν υπάρχει ιδιωτική περιουσία , τα πάντα ανήκουν στο κράτος ( θα έπρεπε ) και όλοι θα έπρεπε να θυσιάζονται για το κοινό καλό . Το Lebensraum που ακριβώς κολλάει με όλα αυτά ; Αυτό ήταν απλά η λύση της δημογραφικής εξέλιξης ( και το γεγονός ότι συμφωνείς σε κάποια θέματα δεν σημαίνει ότι συμφωνείς σε όλα ) .

Στο τελευταίο νομίζω ότι ακολουθούμε την ίδια τακτική , δεν μπορείς να λες τον εαυτό σου καλύτερο από εμένα όταν κάθε φορά που σου αναφέρω το αποτέλεσμα της ιδεολογίας σου με παραδείγματα ( και από ΗΠΑ και από όλο τον κόσμο ) μούγκα ... Δεν σας άκουσα ποτέ να λέτε τίποτα , άρα και εσείς προτείνετε έναν καπιταλισμό customized for Greece . Άρα με το σκεπτικό σου μαζί είμαστε ... μην μιλάς .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λοιπόν Τόλη, να του το πεις εξ αρχής. Δε θα σου έδινα κανένα άδικο εαν είχες κάνει κάτι τέτοιο. Αλλά δεν το έκανες. Γι αυτό στη λέω.

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Του είπα σε προηγουμενο μήνυμα ότι δεν γίνεται να κάνουμε σοβαρή αν πετάει ιδεολογήματα χωρίς να αναφέρει το κοινωνικό και οικονομικό κόστος της υλοποίησης τους. Τώρα αν από την αρχή εννοείς το πρώτο μήνυμα που παρέθεσα ίσως έχεις δίκιο.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Ότι έχεις αρχίσει να βάφεις κι εσύ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Του είπα σε προηγουμενο μήνυμα ότι δεν γίνεται να κάνουμε σοβαρή αν πετάει ιδεολογήματα χωρίς να αναφέρει το κοινωνικό και οικονομικό κόστος της υλοποίησης τους. Τώρα αν από την αρχή εννοείς το πρώτο μήνυμα που παρέθεσα ίσως έχεις δίκιο.

Αν οχι από το πρώτο, έστω από τα πρώτα. Μη μακρυγορούμε, με κατάλαβες πως σκέφτομαι.

Ότι έχεις αρχίσει να βάφεις κι εσύ.

Ανέκαθεν ίσχυε αυτό. Μια ζωή ξερνάω μπογιά, δεν συγκρατήθηκα και ποτέ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο τελευταίο νομίζω ότι ακολουθούμε την ίδια τακτική , δεν μπορείς να λες τον εαυτό σου καλύτερο από εμένα όταν κάθε φορά που σου αναφέρω το αποτέλεσμα της ιδεολογίας σου με παραδείγματα ( και από ΗΠΑ και από όλο τον κόσμο ) μούγκα ... Δεν σας άκουσα ποτέ να λέτε τίποτα , άρα και εσείς προτείνετε έναν καπιταλισμό customized for Greece . Άρα με το σκεπτικό σου μαζί είμαστε ... μην μιλάς .

Όχι δεν ακολουθούμε καθόλου την ίδια τακτική ακριβώς επειδή εγώ δεν πρεσβεύω κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία όπως εσύ και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις διαβάζοντας διάφορα ποστ μου όπου κατά καιρούς υπερασπίζομαι εντελώς αντιδιαμετρικές ιδέες, όπως αναρχία, μοναρχία, ελεύθερη αγορά, command ecnonoies κ.ο.κ. και φροντίζω τουλάχιστο αυτά που λέω να τα κάνω backup με οικονομικά/πολιτικά και άλλα επιχειρήματα στο βαθμό που μπορώ και που μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου.

Για την Αμερική δεν έκανα τίποτα απολύτως μούγκα γιατί δεν είπες και τίποτα ουσιαστικό. Η φράση σου ήταν "Δες την Αμερική πόσο σκατά είναι, εγώ ακούω τα χειρότερα λόγια" ε... οκ... τι θες ανα απαντήσω σε αυτό? Δεν κατανοείς καν ότι δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα γιατί δεν λες τίποτα συγκεκριμένο. Θες να μιλήσουμε για την Αμερικάνικη αγορά? Το σύστημα υγείας? Το σύστημα παιδείας? Τον δείκτη ελευθερίας? Τι? Και μπορείς για αυτά τα πράγματα να μιλήσεις σε επίπεδο ενηλίκου χωρίς ιδεολογικά αφηγήματα και χωρίς να παίρνεις θέση?

Και επειδή ονειρεύεσαι και πανεπιστημιακές έδρες ιστορίας, κατανόησε πως ιστορικός δεν σημαίνει διαβάζω πέντε ιστορικά γεγονότα για το τι έγινε το 40 για να πουλήσω μούρη στη σχολή, αλλά σημαίνει κάνω επιστημονική έρευνα πάνω σε πηγές, παραμερίζω τα bias μου, προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο σκέψης και τις ιδέες διαφορετικών ανθρώπων ώστε να καταλάβω ποια ήταν τα πραγματικά κίνητρα για το τι κάνανε και τι έγινε στην πραγματικότητα στο παρελθόν κ.ο.κ.

Για να πιάσουμε σοβαρή κουβέντα επίσης πρέπει να μου δείξεις ότι αξίζει και τον κόπο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Όχι δεν ακολουθούμε καθόλου την ίδια τακτική ακριβώς επειδή εγώ δεν πρεσβεύω κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία όπως εσύ και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις διαβάζοντας διάφορα ποστ μου όπου κατά καιρούς υπερασπίζομαι εντελώς αντιδιαμετρικές ιδέες, όπως αναρχία, μοναρχία, ελεύθερη αγορά, command ecnonoies κ.ο.κ. και φροντίζω τουλάχιστο αυτά που λέω να τα κάνω backup με οικονομικά/πολιτικά και άλλα επιχειρήματα στο βαθμό που μπορώ και που μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου.

Για την Αμερική δεν έκανα τίποτα απολύτως μούγκα γιατί δεν είπες και τίποτα ουσιαστικό. Η φράση σου ήταν "Δες την Αμερική πόσο σκατά είναι, εγώ ακούω τα χειρότερα λόγια" ε... οκ... τι θες ανα απαντήσω σε αυτό? Δεν κατανοείς καν ότι δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα γιατί δεν λες τίποτα συγκεκριμένο. Θες να μιλήσουμε για την Αμερικάνικη αγορά? Το σύστημα υγείας? Το σύστημα παιδείας? Τον δείκτη ελευθερίας? Τι? Και μπορείς για αυτά τα πράγματα να μιλήσεις σε επίπεδο ενηλίκου χωρίς ιδεολογικά αφηγήματα και χωρίς να παίρνεις θέση?

Και επειδή ονειρεύεσαι και πανεπιστημιακές έδρες ιστορίας, κατανόησε πως ιστορικός δεν σημαίνει διαβάζω πέντε ιστορικά γεγονότα για το τι έγινε το 40 για να πουλήσω μούρη στη σχολή, αλλά σημαίνει κάνω επιστημονική έρευνα πάνω σε πηγές, παραμερίζω τα bias μου, προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο σκέψης και τις ιδέες διαφορετικών ανθρώπων ώστε να καταλάβω ποια ήταν τα πραγματικά κίνητρα για το τι κάνανε και τι έγινε στην πραγματικότητα στο παρελθόν κ.ο.κ.

Για να πιάσουμε σοβαρή κουβέντα επίσης πρέπει να μου δείξεις ότι αξίζει και τον κόπο.


Καλά στο πρώτο θέμα και εγώ αυτό κάνω δεν είμαι πάντα υπέρ του Εθνικοσοσιαλισμού και το έχω πει , έχω στηρίξει μέχρι και τον κομμουνισμό σε ορισμένα θέματα όπως ούτε κατά της ελεύθερης αγοράς είμαι και το είχα πει και παλιότερα , είμαι κατά του τωρινού συστήματος που στο βωμό του κέρδους θυσιάζονται άνθρωποι και οι αγορές δεν σέβονται κανέναν . Πιστεύω ότι θα μπορούσε ίσως να υπάρξει και δημόσια και ιδιωτική οικονομία , Mixed economy για αυτό τάσσομαι πιο πολύ υπέρ της οικονομικής σχολής του Μευναρντ Κέυνς ( και όχι του Μαρξ ή του Σμιθ ) .

Σε όποιο θέμα και αν μιλήσουμε για τις ΗΠΑ θα δεις αρνητικά του καπιταλισμού . Μπορεί να έχουν ανεπτυγμένες υποδομές αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν το χαίρεται όλος ο λαός αυτό ( αρχή της ανισότητας που στηρίζεται σε οικονομικά κυρίως κριτήρια ) .

Το ξέρω αυτό και το εφαρμόζω , δεν έχω απλά γενικές γνώσεις επί του θέματος αλλά το ψάχνω εις βάθος . Σε αυτό έχεις δίκιο .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
The freedom of choice allows everyone to be happy...

Καλά Βασίλη μου αυτό είναι μια τεράστια ανακρίβεια. Η ελευθερία της επιλογής στο να καταναλώνει κανείς, του επιτρέπει να έχει την παραίσθηση της ευτυχίας.

Εαν δεν εργάζεσαι για να παράγεις για τους μανατζαραίους και δεν καταναλώνεις το μισθό σου για να τροφοδοτείς τις πολυεθνικές με τα τόσο απαραίτητα προϊόντα και τη βιομηχανία του μάρκετινγκ, δεν είσαι τίποτα, πόσο μάλλον ελεύθερος.

Είσαι ένα χέρι για να εργάζεσαι και ένα άλλο χέρι για να πληρώνεις απ οσα έχεις στην τσέπη σου.



Δεν είδα την ελευθερία επιλογής όταν πήγα να κάνω κάτι χαρτιά μου για ένα ζήτημα, και πόσα χρόνια τώρα, δεκαετίες ολόκληρες, να βλέπω την ίδια μούρη της ίδιας κυρίας που έχει ριζώσει και δε λέει να πάρει σύνταξη και κάθε φορά είναι μες την ειρωνεία και το στυλάκι "καφενείο ρε μάγκα να ουμε".

Ποιά ελευθερία έχω; Μπορώ να πάω σε άλλη υπηρεσία να κάνω τη δουλειά μου; Όχι. Ποιός έκλεισε άλλες σχετικές υπηρεσίες που θα μπορούσαν να με διευκολύνουν; Οι δυο προηγούμενες κυβερνήσεις των δυο μεγάλων κομμάτων.

Γιατί; Γιατί η ελευθερία της σύγχρονης δημοκρατίας όπως αυτή σοβιετικώς εφαρμόζεται, έχει κάνει την αξιολόγηση κάτι άγνωστο και τον νεποτισμό ως το ύψιστο χαρακτηριστικό της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Γιατί; Γιατί η ελευθερία της σύγχρονης δημοκρατίας όπως αυτή σοβιετικώς εφαρμόζεται, έχει κάνει την αξιολόγηση κάτι άγνωστο και τον νεποτισμό ως το ύψιστο χαρακτηριστικό της.
Δεν διαφωνω.
Δεν είδα την ελευθερία επιλογής όταν πήγα να κάνω κάτι χαρτιά μου για ένα ζήτημα, και πόσα χρόνια τώρα, δεκαετίες ολόκληρες, να βλέπω την ίδια μούρη της ίδιας κυρίας που έχει ριζώσει και δε λέει να πάρει σύνταξη και κάθε φορά είναι μες την ειρωνεία και το στυλάκι "καφενείο ρε μάγκα να ουμε"
Προφανώς μιλάς για κρατική υπάλληλο. Προφανώς μιλάς για επάγγελμα που δεν έχει ανοίξει και γι αυτό δεν εχεις επιλογή.
Εαν δεν εργάζεσαι για να παράγεις για τους μανατζαραίους και δεν καταναλώνεις το μισθό σου για να τροφοδοτείς τις πολυεθνικές
Δεν μ'ενδιαφερουν τόσο πολύ οι πολυεθνικές.
Η ελευθερία της επιλογής στο να καταναλώνει κανείς, του επιτρέπει να έχει την παραίσθηση της ευτυχίας.
Έννοεις ψευδαίσθηση. Εκτός κι αν είσαι χαπακιας :p
Τι προτεινεις; Να μην υπάρχει ελευθερία επιλογής;
Εγώ προσωπικά χαίρομαι που έχω αυτήν την επιλογή, έστω και σε ελάχιστους τομείς ακόμα... Αν μου την δώσει η συμπεριφορά μιας εταιρίας αγαθών, επιλεγω μια αλλη που πληρεί περισσότερο τα κριτήριά μου. Είτε είναι προϊόν καταναλωτικό, είτε υπηρεσία παροχής υπηρεσιών όπως τηλεφωνίας ή ηλεκτρισμού. Έχει κι αλλου πορτοκαλιές όπως έλεγε ο παππούς μου...
τη βιομηχανία του μάρκετινγκ
Εσύ πως καταναλωνεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μ'αρεσει που κάθεσαι και απαντάς με επιχειρήματα σε 20χρονο εθνικοσοσιαλιστή, λες και θα καταλάβει τι του λες lmao.
Γιατι, με αλλα ατομα που συζητας με επιχειρηματα, με μια 20χρονη φεμινιστρια για παραδειγμα, περιμενεις να καταλαβει τι της λες και να συμφωνησει μαζι σου?

Στις κρατικές υπηρεσίες προφανώς δεν γίνεται να κάνεις opt out γιατί είναι αναδιανεμητικες υπηρεσίες. Αν φευγαν όλοι όσοι πληρώνουν παραπάνω από όσα παίρνουν θα κατερρεε όλο το σύστημα.
Προφανως και that's the point απο την πλευρα του κρατισμου. Αλλα απο την αλλη πλευρα, δειχνει τα προβληματα και τους κινδυνους του να πρεχονται υπηρεσιες με αυτον τον τροπο. Αν ηταν τοσο ποιοτικες οι υπηρεσιες, κανεις δεν θα εφευγε.

Οι δημόσιες υπηρεσίες γενικότερα παράγουν μεγαλη κάλυψη αγαθού σε μικρό χρονο με κόστος τη μη αποδοτική χρήση κεφαλαίου και τη διαφθορά. Είναι χρήσιμες όταν θέλεις να καλύψεις μια ανάγκη γρήγορα σε ένα βασικό βαθμό, όπως για παράδειγμα να μειώσεις τον αναλφαβητισμο σε μια χώρα δίχως σχολεία, να φτιάξεις πόσιμο νερό, η να εκβιομηχανισεις γρήγορα μια χώρα αλά ΕΣΣΔ.

Ολες αυτές οι υπηρεσίες πρέπει στην συνέχεια να ιδιωτικοποιήθουν για να μειωθεί η σπατάλη κεφαλαίου και η διαφθορά.

Αυτό φυσικά δύσκολα γίνεται σε μια δημοκρατία γιατί η δημόσια περιουσία είναι bargain chip του κάθε πολιτικού για να πάρει την εξουσία ακαι αρχίζουν και όλα τα narratives περί δικαιωμάτων, λες και τα δικαιώματα είναι τσάμπα.

Άλλος ένας λόγος που τα μοναρχικα καθεστώτα υπερτερούν των δημοκρατικών.
Ποιο ειναι το συμπερασμα σου δεν εχω καταλαβει, απο τη μια λες οτι τουλαχιστον καποιες κρατικες υπηρεσιες ειναι χρησιμες, απο την αλλη οτι ειναι δυσκολο μετα να ιδιωτικοποιηθουν και στην Χιμελα λες πως η φοροδιαφυγη δεν ειναι καταδικαστεα. Η αποψη μου πως η αρνητικη πλευρα θα επικρατησει, καθως ουτε οι υπηρεσιες θα ειναι ποιοτικες (και μπορει να εχουν αλλο σκοπο, κοιταω κυριως το σχολειο που απλα κανει πλυση εγκεφαλου), αλλα και δημιουργειται ενα ηθικο προβλημα. Εχεις δημιουργησει ενα precedent στην διαχειρη μιας ασχημης καταστασης μεσω κρατισμου, που μπορει ανετα να χρησιμοποιηθει που ουτε απαραιτητες ειναι, ουτε χρησιμες. Και δεν ειναι ευκολο μετα να βγεις και να πεις γιατι χρειαζεται το κρατος στη μια περιπτωση και οχι στην αλλη, καθως ειναι λιγο υποκειμενικο και δεν υπαρχει καποιος ηθικος φραγμος να περιοριζει τον αλλον. Ο μεσος ανθρωπος βλεπει τις κρατικες υπηρεσιες, ειδικα τις αναδιανεμιτηκες, ως κατι ηθικο και ειναι κατι που κανει ουσιαστικα αδυνατο την μετπεειτα απελευθερωση τους
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο μεσος ανθρωπος βλεπει τις κρατικες υπηρεσιες, ειδικα τις αναδιανεμιτηκες, ως κατι ηθικο και ειναι κατι που κανει ουσιαστικα αδυνατο την μετπεειτα απελευθερωση τους
Συμφωνώ απόλυτα, όμως αυτό συμβαίνει επειδή είναι τέτοια η "εκτροφή" του. Το κράτος προπαγανδίζει τα συμφέροντα του από πολύ νωρίς και με οποιονδήποτε τρόπο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο ειναι το συμπερασμα σου δεν εχω καταλαβει, απο τη μια λες οτι τουλαχιστον καποιες κρατικες υπηρεσιες ειναι χρησιμες, απο την αλλη οτι ειναι δυσκολο μετα να ιδιωτικοποιηθουν και στην Χιμελα λες πως η φοροδιαφυγη δεν ειναι καταδικαστεα.

Καταρχάς σχεδόν όλες οι κρατικές υπηρεσίες είναι χρήσιμες, με την έννοια πως επιτελούν κάποια λειτουργία. Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι αποδοτικές, εξού και η ανάγκη για ιδιωτικοποίηση.

Όπως έγραψα και πριν, το πλεονέκτημα του κρατικού μηχανισμού είναι πως ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα από την ελεύθερη αγορά και έχει και την ικανότητα να εξαναγκάσει τον πληθυσμό να μπει σε ένα συγκεκριμένο δρόμο πολύ γρήγορα. Έδωσα πριν το παράδειγμα της ΕΣΣΔ και της πολύ γρήγορης μετατροπής της από μια φεουδαρχική οπισθοδρομική οικονομία σε μια μοντέρνα βιομηχανοποιημένη χώρα, μέσω του τότε κρατικού μηχανισμού, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Πλέον τέτοια παραδείγματα δεν πολυστέκονται γιατί όλες σχεδόν οι χώρες του πλανήτη βρίσκονται στην ίδια τεχνολογική κατάσταση πάνω κάτω και δεν υπάρχει ανάγκη για τέτοιες τεράστιες μεταβολές. Πλέον είμαστε στο σημείο που χρειαζόμαστε ιδιωτικοποιήσεις έτσι ώστε οι υπηρεσίες που προσφέρει το κράτος να γίνουν αποδοτικές και ανταγωνιστικές.

Αυτό φυσικά όπως είπα είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει σε μια δημοκρατία επειδή ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τίποτα πέραν του τι μου δίνει το κράτος τζάμπα και άρα είναι κατευθυνόμενος από κάθε λαϊκιστή. Το μοντέλο που περιγράφω θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο σε μια χώρα με ισχυρή αλλά μικρή κεντρική εξουσία, όπως για παράδειγμα μια μοναρχία. Εκεί θα μπορούσε ο μονάρχης να χρησιμοποιήσει ας πούμε τον κρατικό μηχανισμό για να στίσει γρήγορα ένα σύστημα παιδείας και να εξαλείψει σε μια γενιά των αναλφαβητισμό, δημιουργώντας έτσι αξιοποιήσιμο εργατικό δυναμικό για την βιομηχανία και στην συνέχεια να ιδιωτικοποιήσει το σύστημα παιδείας που έστισε έτσι ώστε να αρχίζει να γίνεται σιγά σιγά αποτελεσματικό και ανταγωνιστικό. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει γιατί έχει ως μονάρχης έχει την φυσική εξουσία να το κάνει και δεν χρειάζεται να κάνει γλύφει τις μάζες.
Η δημοκρατία είναι lost cause από όλες τις απόψεις, ειδικά όταν ο λαός είναι εντελώς ηλίθιος, βλέπε Ελλάδα. Η φοροδιαφυγή είναι ίσως ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος να περιορίσεις κάπως τον κρατικό μηχανισμό ειδικά όταν η χώρα δεν μπορεί να κόψει νόμισμα.

Το καλύτερο σύστημα διακυβέρνησης που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι αυτό που περιέγραψα. Μια κληρονομική συνταγματική μοναρχία, όπου ο μονάρχης ελέγχει το στρατό και έχει ουσιαστική εξουσία την οποία αντλεί από το σύνταγμα, το οποίο καθορίζει και όλα τα βασικά negative rights του λαού, τα οποία είναι εκεί για να διασφαλίσει ο μονάρχης. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να αφεθούν στην αγορά. Αυτό το σύστημα βέβαια δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στις δυτικές δημοκρατικές χώρες γιατί έχουμε ήδη δημοκρατία. Παραδόξως οι μόνες χώρες που μπορεί να κινηθούν προς αυτήν την κατάσταση είναι χώρες της Αφρικής με δικτατορίες ή η Β.Κορέα π.χ. Απλά οι δικτατορίες έχουν πάντα το πρόβλημα της εξουσίας καθώς πρέπει να υποδύονται ότι είναι δημοκρατικές βλέπε Β.Κορέα και άρα πάντα ο δικτάτορας θα καταπιέζει τον λαό γιατί θα φοβάται μην χάσει την εξουσία. Ίσως καταφέρει και κάτι παρόμοιο η Κίνα καθώς σαν λαός είναι γενετικά πολύ collective oriented και obedient στην εξουσία και έχουν μακρά κληρονομιά αυτοκρατορικών κεντρικών δυναστειών.

Η αναρχία δεν μου δίνει πειστικές και ρεαλιστικές απαντήσεις για το πως θα κρατήσει τον πληθυσμό ενωμένο και προστατευμένο στρατιωτικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Όταν o φιλελευθερισμός εξηγούσε ότι οι πολιτικές ανάπτυξης πρέπει να στηρίζονται σε διαρκείς διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και εκσυγχρονισμό των οικονομιών, ώστε αυτές να ακολουθούν τις συνεχείς αλλαγές και καινοτομίες και να προσαρμόζονται στις εκάστοτε νέες συνθήκες, βρήκε απέναντι του κυβερνήσεις και πολιτικό προσωπικό που προτιμούσαν τις εύκολες και πολιτικά ανώδυνες επιλογές της νομισματοποίησης της πολιτικής μέσω των κεντρικών τραπεζών και του υπερδανεισμού.

Όταν ο φιλελευθερισμός προωθούσε την μείωση των φορολογικών συντελεστών στα εισοδήματα και στις επιχειρήσεις, δέχτηκε τα πυρά όλων εκείνων των ομάδων πίεσης που τρέφονταν από τις δημόσιες δαπάνες.

Όταν ο φιλελευθερισμός προέτρεπε στην αποκρατικοποίηση των μεγάλων, κατά κανόνα ζημιογόνων, επιχειρήσεων του Δημοσίου, δεχόταν λυσσαλέα επίθεση από τα οργανωμένα κρατικοδίαιτα συνδικάτα τους, που καθόριζαν μόνα τους τις μισθολογικές τους αυξήσεις και παροχές θέτοντας παράλληλα σε πολιτική ομηρεία τις κυβερνήσεις των κρατών.

Όταν ο φιλελευθερισμός διεκήρυσσε το άνοιγμα των αγορών για να δημιουργηθούν νέες και σύγχρονες επιχειρήσεις και καινούργια καινοτόμα προϊόντα, οι εγκατεστημένες ολιγαρχίες υπονόμευαν μέσω των χρηματοδοτούμενων κομμάτων και ΜΜΕ τις αποφάσεις κάθε δημοκρατικά εκλεγμένης εξουσίας που επιχειρούσε να το υλοποιήσει.

Όταν ο φιλελευθερισμός εξηγούσε την ζημία που προκαλούν στην οικονομία τα κρατικά και ιδιωτικά μονοπώλια, είχε απέναντι του στην πρώτη περίπτωση τους συνδικαλιστές που έχαναν προνόμια και στην δεύτερη τους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες που απεχθάνονταν τις συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δεν βλέπω πουθενά κανένα στρίμωγμα . Ότι και να μου πούνε την γνώμη μου περί του καπιταλισμού δεν την αλλάζω . Βλέπω τριγύρω μου βλέπω τι γίνεται στον κόσμο , μου είναι αρκετό για να έχω ένα τελικό συμπέρασμα . Ο καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο και απλά όπως βλέπω μερικοί εδώ το έχουν αποδεχτεί και το θεωρούν ως κάτι φυσιολογικό και αναπόφευκτο οπότε είναι πλέον στην φάση " τι σήμερα τι αύριο τι τώρα " .

ωραία βρες ένα καλύτερο σύστημα από τον καπιταλισμό και μετά μιλάμε!!
Απλά δες τι ραγδαία οικονομική μεγενθυση είχαμε με τον καπιταλισμό τα τελευταία 100 χρόνια και ίσως τότε καταλάβεις ότι αυτά που λες είναι out of this world!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν o φιλελευθερισμός εξηγούσε ότι οι πολιτικές ανάπτυξης πρέπει να στηρίζονται σε διαρκείς διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και εκσυγχρονισμό των οικονομιών, ώστε αυτές να ακολουθούν τις συνεχείς αλλαγές και καινοτομίες και να προσαρμόζονται στις εκάστοτε νέες συνθήκες, βρήκε απέναντι του κυβερνήσεις και πολιτικό προσωπικό που προτιμούσαν τις εύκολες και πολιτικά ανώδυνες επιλογές της νομισματοποίησης της πολιτικής μέσω των κεντρικών τραπεζών και του υπερδανεισμού.

Όταν ο φιλελευθερισμός προωθούσε την μείωση των φορολογικών συντελεστών στα εισοδήματα και στις επιχειρήσεις, δέχτηκε τα πυρά όλων εκείνων των ομάδων πίεσης που τρέφονταν από τις δημόσιες δαπάνες.

Όταν ο φιλελευθερισμός προέτρεπε στην αποκρατικοποίηση των μεγάλων, κατά κανόνα ζημιογόνων, επιχειρήσεων του Δημοσίου, δεχόταν λυσσαλέα επίθεση από τα οργανωμένα κρατικοδίαιτα συνδικάτα τους, που καθόριζαν μόνα τους τις μισθολογικές τους αυξήσεις και παροχές θέτοντας παράλληλα σε πολιτική ομηρεία τις κυβερνήσεις των κρατών.

Όταν ο φιλελευθερισμός διεκήρυσσε το άνοιγμα των αγορών για να δημιουργηθούν νέες και σύγχρονες επιχειρήσεις και καινούργια καινοτόμα προϊόντα, οι εγκατεστημένες ολιγαρχίες υπονόμευαν μέσω των χρηματοδοτούμενων κομμάτων και ΜΜΕ τις αποφάσεις κάθε δημοκρατικά εκλεγμένης εξουσίας που επιχειρούσε να το υλοποιήσει.

Όταν ο φιλελευθερισμός εξηγούσε την ζημία που προκαλούν στην οικονομία τα κρατικά και ιδιωτικά μονοπώλια, είχε απέναντι του στην πρώτη περίπτωση τους συνδικαλιστές που έχαναν προνόμια και στην δεύτερη τους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες που απεχθάνονταν τις συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού.

Δεν θα καταλάβουν φίλε όσο και να προσπαθείς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
ωραία βρες ένα καλύτερο σύστημα από τον καπιταλισμό και μετά μιλάμε!!
Απλά δες τι ραγδαία οικονομική μεγενθυση είχαμε με τον καπιταλισμό τα τελευταία 100 χρόνια και ίσως τότε καταλάβεις ότι αυτά που λες είναι out of this world!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν θα καταλάβουν φίλε όσο και να προσπαθείς!


Οικονομική μεγέθυνση στην Ελλάδα δεν είχαμε όχι τα τελευταία 100 αλλά τα τελευταία 200 χρόνια πλέον της ιστορίας μας . Με τον καπιταλισμό επιπλέον είχαμε και πόσους πολέμους σε όλη την υφήλιο για να εξασφαλιστεί το status quo του δυνατότερου και του δούλου τα ξεχνάμε αυτά ; Πως αναπτύχθηκαν άραγε οι καπιταλιστικές οικονομίες της Δύσης , μήπως με τις αποικιοκρατίες ; όχι ε ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Οικονομική μεγέθυνση στην Ελλάδα δεν είχαμε όχι τα τελευταία 100 αλλά τα τελευταία 200 χρόνια πλέον της ιστορίας μας . Με τον καπιταλισμό επιπλέον είχαμε και πόσους πολέμους σε όλη την υφήλιο για να εξασφαλιστεί το status quo του δυνατότερου και του δούλου τα ξεχνάμε αυτά ; Πως αναπτύχθηκαν άραγε οι καπιταλιστικές οικονομίες της Δύσης , μήπως με τις αποικιοκρατίες ; όχι ε ;

Εκμετάλλευση και πόλεμοι υπάρχουν από την αρχαιότητα.Βρες κάτι πιο ισχυρό να πεις.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top