[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Και στοιχεία από τα πρακτορεία και τα πάντα σου έφερα απλά κλείνεις τα μάτια σου για να μην παραδεχτείς την σαπίλα του καπιταλιστικού συστήματος .

Οι ΗΠΑ σε σύστημα υγείας και παιδείας απέτυχε και στο είπα όσο για την ανεργία φάνηκε η αδυναμία να διαχειριστεί έναν ιό και όχι πως την νοιάζει κιόλας . 40 εκατομμύρια δεν ήταν σε καμία περίπτωση . Ο Ερυθρός Σταυρός επίσης σε διεθνή αναφορά του παραδέχτηκε ότι ο αληθινός αριθμός των θυμάτων του Ολοκαυτώματος είναι 270.000 Πηγή : https://panosapoegaleo.blogspot.com/p/blog-page_11.html

Σου έδειξα με στοιχεία ποιος ήθελε να πάει οπότε κλείστο , δεν σε συμφέρει σε αυτό το θέμα . Κέντρο υποδοχής ήταν από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι και το 1929 το πολύ . Οι Έλληνες μετανάστευαν προς τα εκεί το 1910 στην σταφιδική κρίση . Ο κύριος όγκος μεταναστών τότε αφορούσε μη ειδικευμένους και καταρτισμένους εργάτες , κυρίως όμως ήθελε αγρότες . Οι ΗΠΑ συμπεριφέρονταν απαίσια στους αφιχθέντες μετανάστες καθώς τους έβαζε σε καραντίνα και να κάνουν βρωμοδουλειές , εκείνα τα χρόνια το όνειρο πολλών για επιχειρήσεις και χρήματα στις ΗΠΑ καταστρέφονταν μόλις πατούσαν το πόδι τους και τους έβαζαν για χαμαλίκι .

Μια χαρά τα πάμε με το διάβασμα μην μου αγχώνεσαι


Όταν μεγαλώσεις και καταλάβεις ότι όλη αυτήν η στάση σου δεν βγάζει νόημα θα ειναι αργά.Κατσε και περίμενε εσυ ότι ο Καπιταλισμός θα πάψει να υπάρχεις και να σου το πω ωμά:Καπιταλισμό θα τρως στην μούρη μέχρι να πεθάνεις καθώς είναι το μοναδικό οικονομικό σύστημα που καταφέρε να αυξήσει το βιοτικό επίπεδο τόσο πολύ.Αν ο Σοσιαλισμός ήταν τόσο καλός όπως λες θα ήταν Νο1 σύστημα σήμερα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Όταν μεγαλώσεις και καταλάβεις ότι όλη αυτήν η στάση σου δεν βγάζει νόημα θα ειναι αργά.Κατσε και περίμενε εσυ ότι ο Καπιταλισμός θα πάψει να υπάρχεις και να σου το πω ωμά:Καπιταλισμό θα τρως στην μούρη μέχρι να πεθάνεις καθώς είναι το μοναδικό οικονομικό σύστημα που καταφέρε να αυξήσει το βιοτικό επίπεδο τόσο πολύ.Αν ο Σοσιαλισμός ήταν τόσο καλός όπως λες θα ήταν Νο1 σύστημα σήμερα.

Κανένα βιοτικό επίπεδο δεν αύξησε . Το βιοτικό επίπεδο αυξήθηκε με την άνοδο της τεχνολογίας και όχι με τον καπιταλισμό . Ο καπιταλισμός επιλεκτικά αυξάνει σε ορισμένα μέρη το βιοτικό επίπεδο και αυτό όχι για όλους . Ο φτωχός δεν είναι άνθρωπος στον καπιταλισμό .

when I give food to the poor, they call me a saint, when I ask why the poor have no food , they call me a communist. -Dom Helder Camara


Ο σοσιαλισμός σας νίκησε σε όλα τα στάδια και είναι φανερό ότι δεν μπόρεσες πουθενά να απαντήσεις κάτι αντίθετο από όσα σου παρέθεσα , όπως είχα πει και στον άλλον πριν κάτι μέρες κάνετε σαν παιδιά σε ένα παιχνιδάδικο ‘μην πάρεις αυτό δεν είναι ωραίο γιατί είναι φθαρμένο‘ και μετά ‘ όχι εγώ αυτό θα πάρω ‘ . Μπορείτε να επιμείνετε όσο θέλετε , η αγορά εργασίας του καπιταλισμού σας θα μας τσακίσει όλους , γιατί αν νομίζετε ότι με το να τον υπερασπίζεστε θα βγείτε κερδισμένοι είστε γελασμένοι . Είδαμε πόσο βοήθησε τους πραξικοπηματίες της Βενεζουέλας στην Κολομβία όπου πήγαν μαζί με τις ΗΠΑ και μόλις το σχέδιο απέτυχε οι ΗΠΑ τους παράτησε και έφυγε και τώρα αυτοί δεν μπορούν να πάνε στις οικογένειες τους . Αυτός είναι ο καπιταλισμός σας .
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνώ με το να έχεις άποψη. Καλά κάνεις και έχεις άποψη. Διαφωνώ με το ότι δεν ασχολείσαι με στοιχεία και δείκτες. Πάμε ένα ένα.

Από 97 % σε 85% ;; Σώπα ρε φίλε , θα ανοίξουμε σαμπάνια , μεγάλο κατόρθωμα . Μας ενδιαφέρει η πλειοψηφία του λαού πως ζει σε αυτές τις χώρες και όχι οι λίγοι που καρπώνονται τα κέρδη . Δηλαδή να τα πείτε αυτά προς τους Ινδούς εκεί να φάτε και καμία ανάποδη .
Κάθε πρόοδος είναι πρόοδος. Αν έκανες μια αναζήτηση στο google όπως σου είπα, θα έβλεπες ότι αυτή η μείωση είναι τρομερή σε σχέση με την προηγούμενη μείωση. Επίσης όπως επίσης είπα, μπορούσες να δεις το παράδειγμα της Ινδίας. Δε το έκανες. Τι ακριβώς έκανες; Να γράψεις μια μαλακία και μια φιλοσοφία σου; Σόρρυ που στο λέω, αλλά οι Ινδοί στις ΗΠΑ έρχονται με την σέσουλα (τι έγινε; αρέσει ο καπιταλισμός; ) και αν κάποιος έχει μιλήσει με Ινδούς, είμαι σίγουρα εγώ, έχοντας ζήσει σε ΗΠΑ και Σαουδική Αραβία για 2 χρόνια.

Ανεβαίνει η Αφρική και η Ασία ; Ναι πως φαίνεται άλλωστε αυτό με τον μισό πληθυσμό να προσπαθεί να έρθει στην Ευρώπη μαζί με τους προσφυγες , μεγάλη άνοδος .
Πάλι φιλοσοφία. Στοιχεία μπορείς να δεις. ΑΕΠ κατά κεφαλήν, infant mortality rate, προσδόκιμο ζωής κ.ά. Μεγαλύτερο νούμερο από σένα δεν έχω δει.

Από την Βενεζουέλα εγώ προσωπικά όπως βλέπω η πλειοψηφία του λαού είναι μια χαρά υπέρ της κυβέρνησης οπότε κανένας δεν θα έρθει πιστεψεμε .
Είναι ντροπή αυτά που λες και στη θέση σου τα βράδια δε θα μπορούσα να κοιμηθώ. Ευτυχώς σε έκραξαν με στοιχεία νωρίτερα, οπότε δε θ'ασχοληθώ.

Οι ΗΠΑ απέτυχαν να εξασφαλίσουν ποιοτική ζωή στους κατοίκους τους . Αμορφωσια στο έπακρο την ώρα που στην ΕΣΣΔ μέσα σε μια δεκαετία ο αναλφαβητισμός εξαλείφθηκε με κέντρα εξάλειψης του αναλφαβητισμού που ιδρύθηκαν το 1918 μέσα στον εμφύλιο πόλεμο ακόμα ( ο Λένιν είχε στείλει επιστολη στον Στάλιν εν μέσω πολέμου χρήματα που προορίζονταν για τον στόλο να τα δώσει στην παιδεια , κάτι που ποτέ δεν έκανε το σύστημα σας ) . Το 98% των Ρώσων ήταν αναλφάβητο σε σημείο να μην γνωρίζει γραφή ( γιατί η μόρφωση είναι για τους λίγους που λέει και το σύστημα σας , οι αλλοι Καιάδα ) . Ενώ επίσης όταν εν έτη 2020 19χρονο αγόρι πεθαίνει από κορωνοιο επειδή δεν είχε ιδιωτικό ασφάλιση είναι αρκετο για εμένα να συμπεράνω την αποτυχία σας ( και δεν είναι μόνο αυτό ) . Οι ΗΠΑ είναι ισχυρή χώρα γιατί αναπτύσσεται πάνω στο αίμα των λαών .
Ένα ένα.
Μιλάς για αναλφαβητισμό, και με μία απλή αναζήτηση στο google βλέπεις ότι τα ποσοστά ήταν παρόμοια και στις 2 χώρες. Μιλάς για μετρό (γιατί συγκεκριμένα μετρό; φετίχ μ'αυτή τη λέξη; ) ενώ οι ΗΠΑ είχαν νωρίτερα τρένα. Λυπήσου με...

Άμα έχεις δει ΗΠΑ με κυάλι, καλύτερα να μη μιλάς. Ζω 2 χρόνια, άσε με να ξέρω το επίπεδο ζωής καλύτερα από τα βιβλία των προηγούμενων δύο αιώνων που διαβάζεις.

Μιλάς για 19χρονο που πέθανε, ενώ είχε λευχαιμία...

Ξεκόλλα με την ξύλινη γλώσσα. "Αίμα λαών", "εργάτες". Ποιοι εργάτες ρε μεγάλε; Το ξέρεις ότι πλέον η οικονομία είναι υπηρεσίες που σημαίνει ότι λέγεσαι "υπάλληλος"; Αν είναι δυνατόν....

Μπερδεύεσαι μάλλον, γιατί το κράτος είναι οι πολίτες του και στόχος του να εξυπηρετεί τα συμφέροντα τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δηλαδή η κάθε κυβέρνηση έχει τα ίδια συμφέροντα με το λαό; Αυτό λες; Δεν έχω να πω κάτι άλλο, είσαι σε ένα κόσμο μόνος σου.

Σου μίλησα για φιλοσοφία, συνέχισες τη φιλοσοφία σου. Σου μίλησα για δείκτες, τίποτα (αν και κάτι ψιλά προσπάθησες). Δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πήγαινε στην Κίνα σου που στέλνει μισό εκατομμύριο φοιτητές στις ΗΠΑ και τα ξαναλέμε.

Και για να μη λες ότι τα προσπερνάω. Τα λεφτά που δίνεις άμα είσαι ασφαλισμένος στις ΗΠΑ είναι πολύ λιγότερα απ'αυτά που νομίζεις. Και θα μου πεις, ωραία, και οι ανασφάλιστοι; Οι ανασφάλιστοι είναι σε μεγάλο ποσοστό non-citizens και λάθρο. Ξέρεις όμως τι πάει να πει λάθρο στην Αμερική; Μέχρι και stimulus check θα πάρουν στην Καλιφόρνια. Τι έγινε; Ξαφνικά δεν είναι "άγριος" ο καπιταλισμός;

Όσο για το θέμα των πολέμων. Πες το σε κανένα Ιρακινό αυτό. Σαντάμ έπρεπε να είχαν μέχρι τώρα...


Α, και για να μη ξεχάσω. Άσε floyd κλπ. Θα μάθεις κάποια στιγμή τι πάει να πει κουλτούρα ενός λαού, "reverse discrimination", και θα καταλάβεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Κανένα βιοτικό επίπεδο δεν αύξησε . Το βιοτικό επίπεδο αυξήθηκε με την άνοδο της τεχνολογίας και όχι με τον καπιταλισμό . Ο καπιταλισμός επιλεκτικά αυξάνει σε ορισμένα μέρη το βιοτικό επίπεδο και αυτό όχι για όλους . Ο φτωχός δεν είναι άνθρωπος στον καπιταλισμό .

when I give food to the poor, they call me a saint, when I ask why the poor have no food , they call me a communist. -Dom Helder Camara


Ο σοσιαλισμός σας νίκησε σε όλα τα στάδια και είναι φανερό ότι δεν μπόρεσες πουθενά να απαντήσεις κάτι αντίθετο από όσα σου παρέθεσα , όπως είχα πει και στον άλλον πριν κάτι μέρες κάνετε σαν παιδιά σε ένα παιχνιδάδικο ‘μην πάρεις αυτό δεν είναι ωραίο γιατί είναι φθαρμένο‘ και μετά ‘ όχι εγώ αυτό θα πάρω ‘ . Μπορείτε να επιμείνετε όσο θέλετε , η αγορά εργασίας του καπιταλισμού σας θα μας τσακίσει όλους , γιατί αν νομίζετε ότι με το να τον υπερασπίζεστε θα βγείτε κερδισμένοι είστε γελασμένοι . Είδαμε πόσο βοήθησε τους πραξικοπηματίες της Βενεζουέλας στην Κολομβία όπου πήγαν μαζί με τις ΗΠΑ και μόλις το σχέδιο απέτυχε οι ΗΠΑ τους παράτησε και έφυγε και τώρα αυτοί δεν μπορούν να πάνε στις οικογένειες τους . Αυτός είναι ο καπιταλισμός σας .

Που μας νίκησε ο Σοσιαλισμός;;;;Ο καπιταλισμός είναι στο 90% των χωρών σήμερα ένω η σάπια ιδεολογία σου είναι μόνο στην Κούβα και σε 2-3 χώρες.
Τρελάθηκες μάλλον από την Σοσιαλιστική προπαγάνδα που βίωσες μικρός.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν διαφωνώ με το να έχεις άποψη. Καλά κάνεις και έχεις άποψη. Διαφωνώ με το ότι δεν ασχολείσαι με στοιχεία και δείκτες. Πάμε ένα ένα.

Κάθε πρόοδος είναι πρόοδος. Αν έκανες μια αναζήτηση στο google όπως σου είπα, θα έβλεπες ότι αυτή η μείωση είναι τρομερή σε σχέση με την προηγούμενη μείωση. Επίσης όπως επίσης είπα, μπορούσες να δεις το παράδειγμα της Ινδίας. Δε το έκανες. Τι ακριβώς έκανες; Να γράψεις μια μαλακία και μια φιλοσοφία σου; Σόρρυ που στο λέω, αλλά οι Ινδοί στις ΗΠΑ έρχονται με την σέσουλα (τι έγινε; αρέσει ο καπιταλισμός; ) και αν κάποιος έχει μιλήσει με Ινδούς, είμαι σίγουρα εγώ, έχοντας ζήσει σε ΗΠΑ και Σαουδική Αραβία για 2 χρόνια.

Πάλι φιλοσοφία. Στοιχεία μπορείς να δεις. ΑΕΠ κατά κεφαλήν, infant mortality rate, προσδόκιμο ζωής κ.ά. Μεγαλύτερο νούμερο από σένα δεν έχω δει.

Είναι ντροπή αυτά που λες και στη θέση σου τα βράδια δε θα μπορούσα να κοιμηθώ. Ευτυχώς σε έκραξαν με στοιχεία νωρίτερα, οπότε δε θ'ασχοληθώ.


Ένα ένα.
Μιλάς για αναλφαβητισμό, και με μία απλή αναζήτηση στο google βλέπεις ότι τα ποσοστά ήταν παρόμοια και στις 2 χώρες. Μιλάς για μετρό (γιατί συγκεκριμένα μετρό; φετίχ μ'αυτή τη λέξη; ) ενώ οι ΗΠΑ είχαν νωρίτερα τρένα. Λυπήσου με...

Άμα έχεις δει ΗΠΑ με κυάλι, καλύτερα να μη μιλάς. Ζω 2 χρόνια, άσε με να ξέρω το επίπεδο ζωής καλύτερα από τα βιβλία των προηγούμενων δύο αιώνων που διαβάζεις.

Μιλάς για 19χρονο που πέθανε, ενώ είχε λευχαιμία...

Ξεκόλλα με την ξύλινη γλώσσα. "Αίμα λαών", "εργάτες". Ποιοι εργάτες ρε μεγάλε; Το ξέρεις ότι πλέον η οικονομία είναι υπηρεσίες που σημαίνει ότι λέγεσαι "υπάλληλος"; Αν είναι δυνατόν....

Δηλαδή η κάθε κυβέρνηση έχει τα ίδια συμφέροντα με το λαό; Αυτό λες; Δεν έχω να πω κάτι άλλο, είσαι σε ένα κόσμο μόνος σου.

Σου μίλησα για φιλοσοφία, συνέχισες τη φιλοσοφία σου. Σου μίλησα για δείκτες, τίποτα (αν και κάτι ψιλά προσπάθησες). Δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πήγαινε στην Κίνα σου που στέλνει μισό εκατομμύριο φοιτητές στις ΗΠΑ και τα ξαναλέμε.

Φίλε μην προσπαθείς άδικα έχει βιώσει Σοσιλιστικη προπαγάνδα Ω βαθμού.
Αστον σε όλη την την ζωή να πολεμάει για μια ισότητα που είναι ανύπαρκτη και θα φτάσει 50 ετών και δεν θα έχει κάνει τίποτα σπουδαίο στην ζωή του.Ομως τότε θα είναι αργά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Που μας νίκησε ο Σοσιαλισμός;;;;Ο καπιταλισμός είναι στο 90% των χωρών σήμερα ένω η σάπια ιδεολογία σου είναι μόνο στην Κούβα και σε 2-3 χώρες.
Τρελάθηκες μάλλον από την Σοσιαλιστική προπαγάνδα που βίωσες μικρός.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Φίλε μην προσπαθείς άδικα έχει βιώσει Σοσιλιστικη προπαγάνδα Ω βαθμού.
Αστον σε όλη την την ζωή να πολεμάει για μια ισότητα που είναι ανύπαρκτη και θα φτάσει 50 ετών και δεν θα έχει κάνει τίποτα σπουδαίο στην ζωή του.Ομως τότε θα είναι αργά.


Μέχρι και την Κούβα την φοβάσαι για αυτό την έχεις 60 χρόνια αποκλεισμό . Για αυτό ένα νησί έχει τόσους γιατρούς όσους δεν έχει δει ποτέ καμία καπιταλιστική χώρα . Για αυτό έστειλαν γιατρούς στην Ιταλία , που ήταν τότε οι Αμερικάνοι ? Aποκλεισμένοι από όλους και αντί να μας στείλουν μία μούντζα έστειλαν βοήθεια . Που θα μιλήσεις εσύ για Κούβα προσκυνημένε , την χώρα με το καλύτερο σύστημα υγείας . Εσύ έχεις τρελαθεί από την καπιταλιστική προπαγάνδα που βλέπεις παντού , μιλάτε για μεγάλα ΑΕΠ και δεν βλέπετε ποιοι επωφελούνται από αυτό . Νέα Δημοκρατία και μνημόνια μέχρι ο ήλιος να σβήσει . Αφού σαν λαός έχουμε τέτοιες αντιλήψεις ας είμαστε μια ζωή δούλοι των ΗΠΑ , μας αξίζει .

Ευχαριστώ για το παραλήρημα σου προς την μελλοντική μου ζωή , αφού είσαι τόσο καλό μέντιουμ άλλωστε .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Πλακώνονται στον ιντερνέ τα νεούδια που έχουν ακόμα αγνό κωλαράκι από την πραγματικότητα.

"Ο Σοσιαλισμός είναι μεγάλος! Ναι αλλά ο Καπιταλισμός είναι μακρύς και παχύς! Ο Σοσιαλισμός μέσα μου δε χωράει, ο Καπιταλισμός μέσα σου κολυμπάει!"

Και ύστερα μόλις πατήσετε τα 25 και βγείτε στον ΟΑΕΔ για δουλειά όπως η ψείρα στο γιακά που χόρτασε από πτυχία και θέλει να καταναλώσει φράγκα, εκεί θα δείτε ποιοί είναι από πάνω σας στην πραγματικότητα στην κοινωνία.

Απόγονοι ναζήδων που το παίζουν φεντεραλιστές ευρωπαίοι εκεί έξω στα ξένα,
Γόνοι μαυραγοριτών που ζουν τη ζωάρα όσο εσείς είστε επιδοματίες,
Βύσματα κρατικοδίαιτων καπιταλιστών που σας παίρνουν τις δουλειές στις πολυεθνικές και καταναλώνοντας επιφανειακά και αφειδώς μετά το παίζουν αριστεροί "σώζουμε το περιβάλλον, κάνουμε διακοπές μόνο στην Μύκονο"
Πρώην Κομμουνιστές που διορίζονται στα ΔΝΤ και στις κάθε είδους ευρωπαικές επιτροπές.
Μπεκροκανάτες, ανήθικοι, λερωμένες φωλίτσες, πουλημένοι κλπ.

Καθήστε τσακωθείτε εσείς ποιό σύστημα δίνει πόνο και ποιό όχι. Είστε στο τραπέζι της μάσας ρε; Όχι! Τότε είστε στο μενού. Ξυπνάτε κι ασχοληθείτε με το πως θα ξεφύγετε από τη φυλακή της καθημερινότητας κι αφήστε τις κοκορομαχίες.

Δηλαδή εγω είμαι ο αρχαίος στην ηλικία, αλλά εσείς τσακώνεστε για λείψανα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με το να έχεις άποψη. Καλά κάνεις και έχεις άποψη. Διαφωνώ με το ότι δεν ασχολείσαι με στοιχεία και δείκτες. Πάμε ένα ένα.

Κάθε πρόοδος είναι πρόοδος. Αν έκανες μια αναζήτηση στο google όπως σου είπα, θα έβλεπες ότι αυτή η μείωση είναι τρομερή σε σχέση με την προηγούμενη μείωση. Επίσης όπως επίσης είπα, μπορούσες να δεις το παράδειγμα της Ινδίας. Δε το έκανες. Τι ακριβώς έκανες; Να γράψεις μια μαλακία και μια φιλοσοφία σου; Σόρρυ που στο λέω, αλλά οι Ινδοί στις ΗΠΑ έρχονται με την σέσουλα (τι έγινε; αρέσει ο καπιταλισμός; ) και αν κάποιος έχει μιλήσει με Ινδούς, είμαι σίγουρα εγώ, έχοντας ζήσει σε ΗΠΑ και Σαουδική Αραβία για 2 χρόνια.

Πάλι φιλοσοφία. Στοιχεία μπορείς να δεις. ΑΕΠ κατά κεφαλήν, infant mortality rate, προσδόκιμο ζωής κ.ά. Μεγαλύτερο νούμερο από σένα δεν έχω δει.

Είναι ντροπή αυτά που λες και στη θέση σου τα βράδια δε θα μπορούσα να κοιμηθώ. Ευτυχώς σε έκραξαν με στοιχεία νωρίτερα, οπότε δε θ'ασχοληθώ.


Ένα ένα.
Μιλάς για αναλφαβητισμό, και με μία απλή αναζήτηση στο google βλέπεις ότι τα ποσοστά ήταν παρόμοια και στις 2 χώρες. Μιλάς για μετρό (γιατί συγκεκριμένα μετρό; φετίχ μ'αυτή τη λέξη; ) ενώ οι ΗΠΑ είχαν νωρίτερα τρένα. Λυπήσου με...

Άμα έχεις δει ΗΠΑ με κυάλι, καλύτερα να μη μιλάς. Ζω 2 χρόνια, άσε με να ξέρω το επίπεδο ζωής καλύτερα από τα βιβλία των προηγούμενων δύο αιώνων που διαβάζεις.

Μιλάς για 19χρονο που πέθανε, ενώ είχε λευχαιμία...

Ξεκόλλα με την ξύλινη γλώσσα. "Αίμα λαών", "εργάτες". Ποιοι εργάτες ρε μεγάλε; Το ξέρεις ότι πλέον η οικονομία είναι υπηρεσίες που σημαίνει ότι λέγεσαι "υπάλληλος"; Αν είναι δυνατόν....

Δηλαδή η κάθε κυβέρνηση έχει τα ίδια συμφέροντα με το λαό; Αυτό λες; Δεν έχω να πω κάτι άλλο, είσαι σε ένα κόσμο μόνος σου.

Σου μίλησα για φιλοσοφία, συνέχισες τη φιλοσοφία σου. Σου μίλησα για δείκτες, τίποτα (αν και κάτι ψιλά προσπάθησες). Δεν έχει νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πήγαινε στην Κίνα σου που στέλνει μισό εκατομμύριο φοιτητές στις ΗΠΑ και τα ξαναλέμε.

Και για να μη λες ότι τα προσπερνάω. Τα λεφτά που δίνεις άμα είσαι ασφαλισμένος στις ΗΠΑ είναι πολύ λιγότερα απ'αυτά που νομίζεις. Και θα μου πεις, ωραία, και οι ανασφάλιστοι; Οι ανασφάλιστοι είναι σε μεγάλο ποσοστό non-citizens και λάθρο. Ξέρεις όμως τι πάει να πει λάθρο στην Αμερική; Μέχρι και stimulus check θα πάρουν στην Καλιφόρνια. Τι έγινε; Ξαφνικά δεν είναι "άγριος" ο καπιταλισμός;

Όσο για το θέμα των πολέμων. Πες το σε κανένα Ιρακινό αυτό. Σαντάμ έπρεπε να είχαν μέχρι τώρα...


Α, και για να μη ξεχάσω. Άσε floyd κλπ. Θα μάθεις κάποια στιγμή τι πάει να πει κουλτούρα ενός λαού, "reverse discrimination", και θα καταλάβεις.

Ρε φίλε καλά όλα τα στατιστικά αλλά δεν βλέπετε όμως ποιοι επωφελούνται από αυτό !!!! Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόσο καιρό . Τι να τα κάνω τα μεγάλα ΑΕΠ όταν πόσοι άνθρωποι ζούνε στους δρόμους στις ΗΠΑ ? Αυτό είναι που θέλουμε ? Αυτή είναι η βάση του καπιταλισμού ‘ τα κέρδη των λίγων εις βάρος των πολλών ‘ και πάνω σε αυτό μου απαντάει ο άλλος ότι και που είναι το πρόβλημα αφού δεν πρέπει να υπάρχει ισότητα :hypno::hypno::wall:
Η Ινδία πότε ακριβώς είχε σοσιαλισμό και δεν το γνωρίζω ? Υπήρξε φιλοσοβιετική αλλά ποτέ δεν προχώρησε σε κολλεκτιβοποιήση και οικοδόμηση σοσιαλιστικής οικονομίας . Ας μην αρχίσουμε για το τι έκαναν οι καπιταλιστές εδώ , που διέλυσαν δια της βίας τις Ινδίες και τις διχοτόμησαν για να μην έχει πρόσβαση η ΕΣΣΔ στον Ινδικό Ωκεανό . Η Ινδία επίσης μέχρι το 1947 υπήρξε προτεκτοράτο της Καπιταλιστικής Αγγλίας , British Raj (και τους έσερναν σε διάφορους πολέμους οι φιλάνθρωποι καπιταλιστές αφού μια ζωή τους εκμεταλλεύονταν ) .

Θα δούμε την Ρωσική μετανάστευση στις ΗΠΑ . Το 1920 στα πλαίσια του Ρωσικού εμφυλίου στις ΗΠΑ ζούσαν επισήμως 1,400,000 μετανάστες ενώ το 1991 στην κατάρρευση ο αριθμός έφτασε τις 300.000 και λιγότερο . Μέσα σε 71 χρόνια λοιπόν η κάθοδος είναι μεγάλη και δείχνει την επιστροφή των Ρώσων στο σπίτι τους . Οξύμωρο λίγο όταν μόνο σε μία πόλη και συγκεκριμένα σε ένα μόνο χρόνο μαζικά 100.000 Αμερικανοί έκαναν αίτηση για να μεταναστεύσουν στην ΕΣΣΔ . Τι έγινε δεν τους άρεσε ο καπιταλισμός ?

Ναι ο Σαντάμ την πείραξε την Αμερική και είπε δεν μπαίνω να τους τα διαλύσω όλα ? Για τον λαό και για τα ανθρώπινα δικαιώματα πάντα . Μπήκε για πυρηνικά που δεν υπήρχαν καν . Αυτό ήταν και θα είναι οι ΗΠΑ . Όπου πάνε κυβερνήσεις που δεν τους κάνουν τα χατίρια εντελώς δημοκρατικά μπαίνουν με πρόσχημα την σωτηρία των λαών . Το είδαμε το έργο να παίζεται πολλές φορές ( Καντάφι Λιβύης , Άσαντ Συρίας κλπ ) και τώρα κοιτάνε και για Ιράν τα μοσχάρια .

Όσο για το αν είναι άγριος ο καπιταλισμός νομίζω τα όσα έχω αναφέρει δείχνουν το συμπέρασμα . Άγριος δεν είναι για αυτούς που θέλει να μην είναι .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθήστε τσακωθείτε εσείς ποιό σύστημα δίνει πόνο και ποιό όχι. Είστε στο τραπέζι της μάσας ρε; Όχι! Τότε είστε στο μενού. Ξυπνάτε κι ασχοληθείτε με το πως θα ξεφύγετε από τη φυλακή της καθημερινότητας κι αφήστε τις κοκορομαχίες.
Εγώ συμφωνώ μ' αυτά που λες valder, όμως πρέπει να κοιτάξουμε ρεαλιστικούς τρόπους βελτίωσης της τωρινής κατάστασης και όχι ουτοπικούς. Η αριστερή σκοπιά, στην οποία εντάσσω και το Γιάννη που αποδεικνύει πως ο μαρξισμός και η κρατιστική οικονομία ταιριάζει καλύτερα στον εθνικισμό παρά στο διεθνισμό, απαιτεί "δικαιοσύνη" όπως την ορίζει αυτή και αναδιανομή του πλούτου. Αυτά τα ιδεολογήματα μόνο καταστροφή προκαλούν, όπως κι έγινε στη σοβιετική ένωση.

Η φιλελεύθερη πλευρά, στην αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος, έχει την πιο βάσιμη θέση της, να λυθεί το πρόβλημα αργά, οργανικά κι απ τη ρίζα του. Δεν έχουμε μεγαλοεπιχειρηματικό σοσιαλισμό όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα μόνο επειδή έχει παγιωθεί σε βάθος γενεών, αλλα κυρίως επειδή υπάρχουν οι θεσμοί που τον υποστηρίζουν π.χ. με 28% κατώτατη φορολογία και 0 αφορολόγητο πως ακριβώς μπορούν ομάδες απλών Ελλήνων να ανταγωνιστούν τις σάπιες επιχειρήσεις που ένας θεός ξέρει και τι γκρίζες νομικές συμφωνίες έχουνε με το κράτος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ μ' αυτά που λες valder, όμως πρέπει να κοιτάξουμε ρεαλιστικούς τρόπους βελτίωσης της τωρινής κατάστασης και όχι ουτοπικούς. Η αριστερή σκοπιά, στην οποία εντάσσω και το Γιάννη που αποδεικνύει πως ο μαρξισμός και η κρατιστική οικονομία ταιριάζει καλύτερα στον εθνικισμό παρά στο διεθνισμό, απαιτεί "δικαιοσύνη" όπως την ορίζει αυτή και αναδιανομή του πλούτου. Αυτά τα ιδεολογήματα μόνο καταστροφή προκαλούν, όπως κι έγινε στη σοβιετική ένωση.

Η φιλελεύθερη πλευρά, στην αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος, έχει την πιο βάσιμη θέση της, να λυθεί το πρόβλημα αργά, οργανικά κι απ τη ρίζα του. Δεν έχουμε μεγαλοεπιχειρηματικό σοσιαλισμό όπως είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα μόνο επειδή έχει παγιωθεί σε βάθος γενεών, αλλα κυρίως επειδή υπάρχουν οι θεσμοί που τον υποστηρίζουν π.χ. με 28% κατώτατη φορολογία και 0 αφορολόγητο πως ακριβώς μπορούν ομάδες απλών Ελλήνων να ανταγωνιστούν τις σάπιες επιχειρήσεις που ένας θεός ξέρει και τι γκρίζες νομικές συμφωνίες έχουνε με το κράτος.

Παρότι αντιτιθέμεθα σε παρόμοια πράγματα και υποστηρίζουμε κάποιες απόψεις και οι δυο, εντοπίζω μια βασική διαφορά, την οποία θα ήθελα να σου γράψω.

Υποστηρίζεις ότι η αριστερή σκοπιά με την αναδιανομή του πλούτου, οδηγεί σε καταστροφή.

Να σκεφτώ το πιο απλό παράδειγμα αυτού που λες. Ότι αν εγω φτιάξω μια επιχείρηση και κερδίζω πολλά χρήματα και έρθει το κράτος με το ζόρι να αναδιανείμει τον κόπο μου ουσιαστικά, ας μην είμαστε τρελοί, θα το σκεφτώ χίλιες φορές πριν ξαναφτιάξω επιχείρηση στο συγκεκριμένο κράτος. Μηδέν κίνητρο.

Είμαστε καλά μέχρι εδω; Δε νομίζω να διαφωνείς και νομίζω ότι θα έχεις και πολύ καλύτερες ιδέες από αυτή που είπα για να συνεισφέρεις. Πάμε όμως παρακάτω.

Ενω στη θεωρία η φιλελεύθερη πλευρά ακούγεται λογική, έχει δυο κενά που δεν συνάδουν με το καλώς πλασμένο σχέδιό της. Και τα δυο έχουν να κάνουν με ανθρώπινες παραμέτρους στις οποίες έχει αποδειχθεί ανεπαρκής αν όχι ένοχη.

1ον Στο ότι κάθε 10 χρόνια έχουμε κάποιου είδους κρίση (χρηματιστήριο/ακίνητη περιουσία/τραπεζικό σύστημα/χρέη επιχειρήσεων κλπ) και πρακτικά η εκρίζωση μονίμως αναβάλλεται με ότι αυτό συνεπάγεται για τις χαμένες ενδιάμεσες γενιές.

Ταυτόχρονα για να κλείσουν τρύπες και αμαρτίες κράτους και επιχειρήσεων, εφαρμόζεται μια χίμαιρα καπιταλοκομμουνισμού:

Έχει αποδειχθεί στη Βρετανία ότι η επιδοματική πολιτική αποθαρρύνει τους ανθρώπους από το να αναζητήσουν εργασία ή ενθαρρύνει άλλες συμπεριφορές (πχ νεαρές μητέρες 19 ετών εσκεμμένα για να επιδοτούνται)

Έχει αποδειχθεί ότι η πολιτική των voucher και της κοινωφελούς εργασίας των 546 ευρώ δεν ωφελεί ουσιαστικά στην αναχαίτιση της ανεργίας, μάλλον δε περισσότερο συμβάλλει σε εναν εργασιακό μεσαίωνα που ωφελεί τους μεγαλοεπιχειρηματίες και έμμεσα ως δημόσιες σχέσεις και εμπόριο ελπίδας, την κάθε κυβέρνηση.

που με ωθεί στο...

2ον Ο ανθρώπινος παράγοντας της εκμετάλλευσης της ισχύος σε κάθε καθεστώς (φιλελεύθερο/εθνικοσοσιαλιστικό/κομμουνιστικό κλπ). Όπως και η δίχως αμφιβολία πάντα υπαρκτή κατάσταση της ανάγκης των πιο αδύναμων οχι απο δική τους ευθύνη, άνθρωποι αδύναμοι που όντως χρειάζονται σοβαρή υποστήριξη.

Σε αυτά τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά και καταστάσεις, ο καπιταλισμός -τουλάχιστον στην Ελλάδα όπως εφαρμόζεται στρεβλά- δεν έχει καταφέρει να μου δώσει ικανοποιητικά ερεθίσματα αντιμετώπισής τους, ώστε να πιστέψω στο μεγάλο σχέδιό του.

Κάποια πράγματα πρέπει να αντιμετωπίζονται και πρέπει να αντιμετωπίζονται γρηγορότερα παρά αργότερα.

Προς τούτο θεωρώ καταλληλότερο ένα πιο αποφασιστικό (θα τολμήσω να πω ίσως και αυταρχικότερο προς κάποιους) σύστημα διακυβέρνησης που θα αποδυνάμωνε τις πολυεθνικές και θα επέστρεφε -μαζί με άλλες επεμβάσεις- τη δύναμη στον καθημερινό μικρό και μεσαίο άνθρωπο που θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί για να ζήσει την οικογένειά του.

Για εμένα, απέτυχαν όλοι τους. Χρειάζεται κάτι καινούριο. Οχι αύριο. Τώρα.


ΥΓ: Δεν έχω αυταπάτες. Τον ανέχομαι τον καπιταλισμό από ανάγκη επειδή αυτή είναι η πραγματικότητα. Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσει, ότι τον θεωρώ σωστό ή ότι δεν θέλει αλλαγή. Δεν έχουμε κατι καλύτερο, γι αυτό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Προς τούτο θεωρώ καταλληλότερο ένα πιο αποφασιστικό (θα τολμήσω να πω ίσως και αυταρχικότερο προς κάποιους) σύστημα διακυβέρνησης που θα αποδυνάμωνε τις πολυεθνικές
Ενα αυταρχικοτερο συστημα διακυβερνησης θα μπορούσε το ιδιο ευκολα ή και ευκολοτερα ακομα και απο σημερα να συνεργάζεται με πολυεθνικες. Ενα παντοδύναμο η αυταρχικοτερο κρατος (η αυταρχικοτερο συστημα διακυβέρνησης- για μενα δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά) ειναι περισσότερο ανεξελεγκτο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1ον Στο ότι κάθε 10 χρόνια έχουμε κάποιου είδους κρίση (χρηματιστήριο/ακίνητη περιουσία/τραπεζικό σύστημα/χρέη επιχειρήσεων κλπ) και πρακτικά η εκρίζωση μονίμως αναβάλλεται με ότι αυτό συνεπάγεται για τις χαμένες ενδιάμεσες γενιές.
Το τραπεζικό σύστημα που προκαλεί τις χρηματιστηριακές και οικονομικές κρίσεις αντιτίθεται κάθετα στην ομαλή λειτουργία της ελεύθερης αγοράς και του ανταγωνισμού. Με άλλα λόγια τα μπέρδεψες τελείως, δε σε κατηγορώ καθόλου γιατί η προπαγάνδα αυτή υπάρχει παντού, συμπεριλαμβανομένης αυτής της ταινίας:


Να σκεφτώ το πιο απλό παράδειγμα αυτού που λες. Ότι αν εγω φτιάξω μια επιχείρηση και κερδίζω πολλά χρήματα και έρθει το κράτος με το ζόρι να αναδιανείμει τον κόπο μου ουσιαστικά, ας μην είμαστε τρελοί, θα το σκεφτώ χίλιες φορές πριν ξαναφτιάξω επιχείρηση στο συγκεκριμένο κράτος. Μηδέν κίνητρο.
Όχι. Οι συνέπειες της αναδιανομής του πλούτου είναι πολύ χειρότερες ακόμα κι απ' αυτό.

Έχει αποδειχθεί στη Βρετανία ότι η επιδοματική πολιτική αποθαρρύνει τους ανθρώπους από το να αναζητήσουν εργασία ή ενθαρρύνει άλλες συμπεριφορές (πχ νεαρές μητέρες 19 ετών εσκεμμένα για να επιδοτούνται)

Έχει αποδειχθεί ότι η πολιτική των voucher και της κοινωφελούς εργασίας των 546 ευρώ δεν ωφελεί ουσιαστικά στην αναχαίτιση της ανεργίας, μάλλον δε περισσότερο συμβάλλει σε εναν εργασιακό μεσαίωνα που ωφελεί τους μεγαλοεπιχειρηματίες και έμμεσα ως δημόσιες σχέσεις και εμπόριο ελπίδας, την κάθε κυβέρνηση.
Ναι, γιατί μου το λες αυτό; Προφανώς και οι εν λόγω σοσιαλιστικές πολιτικές έχουν αποτύχει.

Σε αυτά τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά και καταστάσεις, ο καπιταλισμός -τουλάχιστον στην Ελλάδα όπως εφαρμόζεται στρεβλά- δεν έχει καταφέρει να μου δώσει ικανοποιητικά ερεθίσματα αντιμετώπισής τους, ώστε να πιστέψω στο μεγάλο σχέδιό του.
Βάσει όλων των απτών και αντικειμενικών μετρήσεων, η Ελλάδα είναι από τις λιγότερο φιλελεύθερες και φιλοεπιχειρηματικές χώρες στην Ευρώπη. Κάποιος πριν λίγες μέρες είχε βάλει ένα άθρο που χαρακτήριζε την Ελλάδα κωμικά ως η τελευταία κομμουνιστική χώρα της Ευρώπης. Παραδείγματα φιλοεπιχειρηματικής πολιτικής υπάρχουν σε χώρες όπως η Ισλανδία, η Ιρλανδία η Σιγκαπούρη κοκ.

Προς τούτο θεωρώ καταλληλότερο ένα πιο αποφασιστικό (θα τολμήσω να πω ίσως και αυταρχικότερο προς κάποιους) σύστημα διακυβέρνησης που θα αποδυνάμωνε τις πολυεθνικές και θα επέστρεφε -μαζί με άλλες επεμβάσεις- τη δύναμη στον καθημερινό μικρό και μεσαίο άνθρωπο που θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί για να ζήσει την οικογένειά του.
Με άλλα λόγια φιλελεύθερη πολιτική.

Για εμένα, απέτυχαν όλοι τους. Χρειάζεται κάτι καινούριο. Οχι αύριο. Τώρα.
Συμφωνώ, απέτυχε δλδ η κοινοβουλευτική δημοκρατία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενα αυταρχικοτερο συστημα διακυβερνησης θα μπορούσε το ιδιο ευκολα ή και ευκολοτερα ακομα και απο σημερα να συνεργάζεται με πολυεθνικες. Ενα παντοδύναμο η αυταρχικοτερο κρατος (η αυταρχικοτερο συστημα διακυβέρνησης- για μενα δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά) ειναι περισσότερο ανεξελεγκτο.
Ναι, αλλά μία δυνατότερη κυβέρνηση θα μπορέσει να σταματήσει π.χ. την εισαγωγή φαγητού απ΄έξω και να ενισχύσει όπως μπορεί την τοπική παραγωγή, κάτι που σώζει τον πληθυσμό και από σύντομη ερχόμενη οικονομική κρίση και από κρίση του συστήματος υγείας πιο μετά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κάποιος πριν λίγες μέρες είχε βάλει ένα άθρο που χαρακτήριζε την Ελλάδα κωμικά ως η τελευταία κομμουνιστική χώρα της Ευρώπης.
Call me Βασίλη...
απέτυχε δλδ η κοινοβουλευτική δημοκρατία.
Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ομως οτι ενας μοναρχης θα επιβάλει φιλελευθερη οικονομια και δεν θα εχει παραλληλα αλισβερισια με μεγαλοεπιχειρηματίες και πολυεθνικές;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Call me Βασίλη...
Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ομως οτι ενας μοναρχης θα επιβάλει φιλελευθερη οικονομια και δεν θα εχει παραλληλα αλισβερισια με μεγαλοεπιχειρηματίες και πολυεθνικές;
Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα Βασίλη, αυτό που λέω είναι πως ο περιορισμός του κράτους και η αποκεντρωμένη οικονομία μπορούν να ανθήσουν κάλλιστα σε μοναρχικό καθεστώς, ενώ πλέον μας είναι απόλυτα σίγουρο πως δε μπορούν σε δημοκρατικό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς τούτο θεωρώ καταλληλότερο ένα πιο αποφασιστικό (θα τολμήσω να πω ίσως και αυταρχικότερο προς κάποιους) σύστημα διακυβέρνησης που θα αποδυνάμωνε τις πολυεθνικές και θα επέστρεφε -μαζί με άλλες επεμβάσεις- τη δύναμη στον καθημερινό μικρό και μεσαίο άνθρωπο που θέλει να ανοίξει ένα μαγαζί για να ζήσει την οικογένειά του.

Για εμένα, απέτυχαν όλοι τους. Χρειάζεται κάτι καινούριο. Οχι αύριο. Τώρα.

Ακολουθούν σκληρές αλήθειες.



Τα προβλήματα όλων των χωρών και κοινωνιών γενικότερα πηγάζουν από τα δημογραφικά στοιχεία του πληθυσμού.

Κάθε πληθυσμός μπορεί να έχει ευγενική ή δυσγενική τάση. Οι κοινωνίες στις οποίες ο πληθυσμός έχει ευγενική τάση και οι άνθρωποι με καλά γονίδια (εξυπνάδα, εργατικότητα,ειλικρίνεια,συνεργασία) αναπαράγονται περισσότερο, σταδιακά δημιουργούν high trust κοινωνίες οι οποίες είναι απαραίτητες για την ύπαρξη κρατών τα οποία είναι πλούσια, ελεύθερα, με χαμηλή διαφθορά, υψηλή καινοτομία, με ελεύθερες αγορές, με rule of law κτλ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιων χωρών ήταν μέχρι πρότινος όλος αγγλόφωνος κόσμος. Η Δυτική Ευρώπη δημιούργησε ευγενική τάση στον πληθυσμό της πρώτον λόγο μορφολογίας εδάφους, η οποία οδήγησε στην φεουδαρχία και την αποκεντρωμένη διοίκηση, η οποία με την σειρά της για να λειτουργήσει απαιτεί ειλικρινή άτομα (feudal oaths) και δεύτερον με το aggressive κρέμασμα από τον μεσαίωνα και μετά όλων των ανθρώπων με κακά γονίδια. Αυτή η ευγενική τάση του πληθυσμού δημιούργησε στην συνέχεια τις δημογραφικές προϋποθέσεις για την ανάπτυξη της μεσαίας τάξης η οποία οδήγησε στις μοντέρνες ελεύθερες και πλούσιες κοινωνίες.

Οι πληθυσμοί που απέτυχαν να ελέγξουν την εξάπλωση των ανθρώπων με κακά γονίδια (το λεγόμενο underclass), είτε για λόγους γεωγραφίας (όπως πολλές αφρικανικές χώρες), είτε για άλλους λόγους (Ισλάμ) δημιούργησαν low trust κοινωνίες οι οποίες χαρακτηρίζονται από ανελευθερία, φτώχεια,θρησκευτικό φονταμενταλισμό, μεγάλη κρατική διαφθορά, απολυταρχία και μια μικρή πλούσια ελίτ που κάνει κουμάντο. Αυτές οι χώρες έχουν φτάσει στο σημείο όπου το γενετικό underclass είναι τόσο μέγαλο που πνίγει κάθε απόπειρα δημιουργίας κοινών, τα οποία είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη της μεσαία τάξης, καθώς ένας κακός γενετικά άνθρωπος προκαλεί 6 φορές μεγαλύτερη ζημιά στην κοινωνία από το όφελος που παράγει ένας καλός γενετικά άνθρωπος.

Από την Γαλλική επανάσταση και μετά, και κυρίως από την εποχή όπου υιοθετήθηκε η δημοκρατία στον δυτικό κόσμο ως το κυρίαρχο πολίτευμα, ο πληθυσμός άρχισε να έχει δυσγενική τάση. Η σημερινή δημοκρατία η οποία σε αντίθεση με την Αθηναϊκή δημοκρατία όπου δικαίωμα ψήφου είχαν μόνο οι άντρες με περιουσία (ένδειξη καλών γονιδίων) που ήταν υπόχρεοι στράτευσης (είχαν skin in the game δηλαδή) δημιουργεί δυσγενικότητα στον πληθυσμό επειδή το δικαίωμα ψήφου δεν έχει κριτήρια αλλά είναι καθολικό. Καθολικό διακαίωμα ψήφου σημαίνει πως ψηφίζουν πρώτον και τα άτομα με κακά γονίδια και δεύτερον και οι γυναίκες, οι οποίες ακολουθώντας την φύση τους ψηφίζουν με βάση την ισότητα και όχι την αξιοκρατία (φύση των αντρών). Όπως δείχνουν και όλα τα στοιχεία μετά την εγγαθύδριση της καθολικής ψήφου όλες οι κοινωνίες άρχισαν να πηγαίνουν προς τα αριστερά, δηλαδή στην ολοένα και μεγαλύτερη αναδιανομή πλούτου για να εξασφαλίσουν την ισότητα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως δημιουργούνται όλες οι προϋποθέσεις αναπαργωγής του underclass το οποίο ζει παρασιτικά στην υπόλοιπη κοινωνία. Η αναδιανομή του πλούτου στον βωμό της ισότητας καθώς και η πρόσφατη μεγάλη προσέλευση μεταναστών από χώρες με τεράστιο underclass δημιουργούν μια πολύ μεγάλη δυσγενικότητα στον πληθυσμό, η οποία αν δεν γίνει κάτι δραστικό σε λίγες γενιές θα οδηγήσει στην κατάρρευση του δυτικού πολιτισμού, όπως ακριβώς συνέβη με τους μεγάλους πολιτισμούς της αρχαιότητας και οι ευρωπαϊκές χώρες θα περάσουν στα επίπεδα των χωρών της μέσης ανατολής.

Οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ ριζικότερες από το dismantle πολυεθνικών και δεν νομίζω πως θα γίνουν κιόλας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Καταρχάς σχεδόν όλες οι κρατικές υπηρεσίες είναι χρήσιμες, με την έννοια πως επιτελούν κάποια λειτουργία. Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι αποδοτικές, εξού και η ανάγκη για ιδιωτικοποίηση.

Όπως έγραψα και πριν, το πλεονέκτημα του κρατικού μηχανισμού είναι πως ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα από την ελεύθερη αγορά και έχει και την ικανότητα να εξαναγκάσει τον πληθυσμό να μπει σε ένα συγκεκριμένο δρόμο πολύ γρήγορα. Έδωσα πριν το παράδειγμα της ΕΣΣΔ και της πολύ γρήγορης μετατροπής της από μια φεουδαρχική οπισθοδρομική οικονομία σε μια μοντέρνα βιομηχανοποιημένη χώρα, μέσω του τότε κρατικού μηχανισμού, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Πλέον τέτοια παραδείγματα δεν πολυστέκονται γιατί όλες σχεδόν οι χώρες του πλανήτη βρίσκονται στην ίδια τεχνολογική κατάσταση πάνω κάτω και δεν υπάρχει ανάγκη για τέτοιες τεράστιες μεταβολές. Πλέον είμαστε στο σημείο που χρειαζόμαστε ιδιωτικοποιήσεις έτσι ώστε οι υπηρεσίες που προσφέρει το κράτος να γίνουν αποδοτικές και ανταγωνιστικές.

Αυτό φυσικά όπως είπα είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει σε μια δημοκρατία επειδή ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τίποτα πέραν του τι μου δίνει το κράτος τζάμπα και άρα είναι κατευθυνόμενος από κάθε λαϊκιστή. Το μοντέλο που περιγράφω θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο σε μια χώρα με ισχυρή αλλά μικρή κεντρική εξουσία, όπως για παράδειγμα μια μοναρχία. Εκεί θα μπορούσε ο μονάρχης να χρησιμοποιήσει ας πούμε τον κρατικό μηχανισμό για να στίσει γρήγορα ένα σύστημα παιδείας και να εξαλείψει σε μια γενιά των αναλφαβητισμό, δημιουργώντας έτσι αξιοποιήσιμο εργατικό δυναμικό για την βιομηχανία και στην συνέχεια να ιδιωτικοποιήσει το σύστημα παιδείας που έστισε έτσι ώστε να αρχίζει να γίνεται σιγά σιγά αποτελεσματικό και ανταγωνιστικό. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει γιατί έχει ως μονάρχης έχει την φυσική εξουσία να το κάνει και δεν χρειάζεται να κάνει γλύφει τις μάζες.
Η δημοκρατία είναι lost cause από όλες τις απόψεις, ειδικά όταν ο λαός είναι εντελώς ηλίθιος, βλέπε Ελλάδα. Η φοροδιαφυγή είναι ίσως ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος να περιορίσεις κάπως τον κρατικό μηχανισμό ειδικά όταν η χώρα δεν μπορεί να κόψει νόμισμα.

Το καλύτερο σύστημα διακυβέρνησης που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι αυτό που περιέγραψα. Μια κληρονομική συνταγματική μοναρχία, όπου ο μονάρχης ελέγχει το στρατό και έχει ουσιαστική εξουσία την οποία αντλεί από το σύνταγμα, το οποίο καθορίζει και όλα τα βασικά negative rights του λαού, τα οποία είναι εκεί για να διασφαλίσει ο μονάρχης. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να αφεθούν στην αγορά. Αυτό το σύστημα βέβαια δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στις δυτικές δημοκρατικές χώρες γιατί έχουμε ήδη δημοκρατία. Παραδόξως οι μόνες χώρες που μπορεί να κινηθούν προς αυτήν την κατάσταση είναι χώρες της Αφρικής με δικτατορίες ή η Β.Κορέα π.χ. Απλά οι δικτατορίες έχουν πάντα το πρόβλημα της εξουσίας καθώς πρέπει να υποδύονται ότι είναι δημοκρατικές βλέπε Β.Κορέα και άρα πάντα ο δικτάτορας θα καταπιέζει τον λαό γιατί θα φοβάται μην χάσει την εξουσία. Ίσως καταφέρει και κάτι παρόμοιο η Κίνα καθώς σαν λαός είναι γενετικά πολύ collective oriented και obedient στην εξουσία και έχουν μακρά κληρονομιά αυτοκρατορικών κεντρικών δυναστειών.

Η αναρχία δεν μου δίνει πειστικές και ρεαλιστικές απαντήσεις για το πως θα κρατήσει τον πληθυσμό ενωμένο και προστατευμένο στρατιωτικά.
Θα πιασω πρωτα το οικονομικο, ας πουμε, κομματι. Επειδη μιλας συγκεκριμενα για χωρες που ειναι 100-200 χρονια πισω, σε αυτες τις περιπτωσεις το επιπλεον κοστος των κρατικων επενδυσεων σημαινει ανθρωπινες ζωες. Εχουν πεθανει εκατομυρια ανθρωποι απο την πεινα για να γινουν εξαγωγες σιτηρων και να μπορει ο κομμουνισμος να κανει τις επενδυσεις για τον εκβιομηχανισμο. Δεν ξερω, για μενα το κοστος ειναι υπερβολικα υψηλο. Θα μου πεις οτι ετσι και αλλιως πεθαινουν ανθρωποι απο την πεινα σε τετοιες κοινωνιες, αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανουμε πιο μιζερη τη ζωη τους. Ο κοσμος δεν περιμενει εσενα ή καθε κοκκινο πεφωτισμενο να ερθει να τους χτισει σχολεια ή εργοστασια, εχουν χιλιες αλλες προτεραιοτητες, που εφοσον ικανοποιηθουν θα αρχισει και η βιομηχανια. Εσυ τους στερεις τους πορουν που χρειαζονται να λυσουν τα προβληματα τους, τα οποια με τη σειρα τους ειχαν δημιουργηθει λογω του κρατισμου. Τα προβληματα μπορουν να λυθουν, ασε τυος ανθρωπους να τα λυσουν. Απο την αλλη πλευρα, η αναπτυξη μεσω του κρατους, δεν ειναι απαραιτητο να φερει επενδυσεις που στεκουν, δεν θα φτιαξεις την Microsoft με το 200% του CAPEX, μπορει να φτιαχνεις καργα bunkers σαν τον Χοτζα στην Αλβανια. Το θεμα δεν ειναι να κανεις εργα για το Prestige, αλλα να ειχουν και μια οικονομικη λογικη για να μπορεσεις να τα ιδιωτικοποιησεις κιολας, που δεν ειναι καθολου ευκολο, ποσα λεφτα να ριξεις στο ενα εργο, ποσα στο αλλο, τι θα κανεις, πως θα το κανεις. Η "on paper" παραγωγη για την παραγωγη δεν εχει νοημα, η ΕΣΣΔ (αν δεν κανω λαθος) σε μια φαση ειχε την μεγαλυτερη παραγωγη παπουτσιων στον κοσμο, αλλα αυτο που παρηγε δεν ειχε καμια σχεση με τη ζητηση της αγορας. Ειναι σαν την "παραγωγη" εργου πολλων ΔΥ στην Ελλαδα. Γενικα, δεν ξερω γιατι επιμενεις τοσο πολυ σε μια τεχνητη "αναπτυξη", γιατι απλα να μην πεσουν ξενα κεφαλαια και να αφησεις την αγορα να τρεξει μονη της? Ειναι σαν να εχεις μια πολυπλοκη εξισωση, να την "πειραζεις" για να σου βγαλει τα αποτελεσματα που θελεις, και στο τελος και χαλασες την εξισωση και δεν πολυπηρες τ οαποτελεσμα που ηθελες.

Στο πολιτικο κομματι, διαφωνω στο εξης: ο ορος "μοναρχια", και περισσοτερο η απολυτη, δεν πιστευω οτι εχει νοημα, καθως ο μοναρχης δεν βρισκεται στην θεση του επειδη εκανε ενα κλικ σε ενα government reform και εχει by default απολυτη εξουσια που τη σεβονται ολοι. Οπως και ενας πρωθυπουργος, βρισκεται στην θεση του γιατι προσφερει κατι σε καποιους, ειτε ειναι οι χαχολοι, ειτε η αριστοκρατια - προφανως η θεση του ειναι πολυ πιο σιγουρη απο εναν εκλεγμενο ηγετη, αλλα δεν ειναι και απολυτα σιγουρη. Εχει αδελφια, ξαδελφια, μακρινους claimants που θελουν ο δικος τους κωλος να ζεσταινει τον θρονο και οσο περισσοτερη εξουσια εχει ο κωλος αυτου που καθεται στον θρονο, τοσοι περισσοτεροι και περισσοτερο θελουν να εχουν δικο τους ανθρωπο εκει. Εαν η αντιληψη του μεσου ανθρωπου ειναι πως ειναι ηθικη η κεντρικη εξουσια, δεν προκειται να σε σωσει η περιορισμενη μοναρχια. Ισως η ταχυτητα με την οποια κινειται η Δυση στην κατευθυνση που εχει παρει να ηταν χαμηλοτερη, αλλα δεν νομιζω πως θα αλλαζει η κατευθυνση τραγικα. Μπορει να μου ξεφευγει καποιο επιχειρημα για την μοναρχια, αλλα ετσι το βλεπω, οτι επι της ουσιας ειναι απορροια 10 αλλων πραγματων που βρισκονται απο πισω. Κατα τα αλλα μαζι σου οσο αφορα την περιορισμενη εξουσια.

Στο στρατιωτικο κομματι και την αναρχια δεν αμφισβητω πως η απαντηση ειναι δυσκολη. Οσο αφορα την ενοτητα μεσω κρατικης βιας, δεν ξερω ποσο χρησιμη ειναι τελικα για θα πρεπει συνεχεια να σπαταλας ενεργεια για να την επιβαλεις, και στο ενδιαμεσο να δημιουργεις προυποθεσεις να μη θελει ο αλλος την ενοτητα μεσω των αλλων παρενεργειων του κρατους. Στην αναρχια δεν εχεις απαγορευση οπλοκατοχης και εχεις κινητρο να πολεμησεις γιατι υπερασπιζεσαι αμεσα την ελευθερια, ανθρωπους και την περιουσια σου, οχι επειδη το διαταζει καποιος ηγετης. Προφανως βασιζεται στην θεληση του μεσου ανρθωπου να πολεμησει, αλλα εαν δεν υπαρχει, κα ιστην περιπτωση του κρατισμου δεν πποκειται να πολεμησει. Και να κερδισει αμεσα ο εισβολεας θα πρεπει να στησει και να επιβαλει συστημα γραφειοκρατιας απο το μηδεν, που δεν θα ειναι και πολυ αποδεκτο
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πιασω πρωτα το οικονομικο, ας πουμε, κομματι. Επειδη μιλας συγκεκριμενα για χωρες που ειναι 100-200 χρονια πισω, σε αυτες τις περιπτωσεις το επιπλεον κοστος των κρατικων επενδυσεων σημαινει ανθρωπινες ζωες. Εχουν πεθανει εκατομυρια ανθρωποι απο την πεινα για να γινουν εξαγωγες σιτηρων και να μπορει ο κομμουνισμος να κανει τις επενδυσεις για τον εκβιομηχανισμο. Δεν ξερω, για μενα το κοστος ειναι υπερβολικα υψηλο. Θα μου πεις οτι ετσι και αλλιως πεθαινουν ανθρωποι απο την πεινα σε τετοιες κοινωνιες, αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανουμε πιο μιζερη τη ζωη τους. Ο κοσμος δεν περιμενει εσενα ή καθε κοκκινο πεφωτισμενο να ερθει να τους χτισει σχολεια ή εργοστασια, εχουν χιλιες αλλες προτεραιοτητες, που εφοσον ικανοποιηθουν θα αρχισει και η βιομηχανια. Εσυ τους στερεις τους πορουν που χρειαζονται να λυσουν τα προβληματα τους, τα οποια με τη σειρα τους ειχαν δημιουργηθει λογω του κρατισμου. Τα προβληματα μπορουν να λυθουν, ασε τυος ανθρωπους να τα λυσουν. Απο την αλλη πλευρα, η αναπτυξη μεσω του κρατους, δεν ειναι απαραιτητο να φερει επενδυσεις που στεκουν, δεν θα φτιαξεις την Microsoft με το 200% του CAPEX, μπορει να φτιαχνεις καργα bunkers σαν τον Χοτζα στην Αλβανια. Το θεμα δεν ειναι να κανεις εργα για το Prestige, αλλα να ειχουν και μια οικονομικη λογικη για να μπορεσεις να τα ιδιωτικοποιησεις κιολας, που δεν ειναι καθολου ευκολο, ποσα λεφτα να ριξεις στο ενα εργο, ποσα στο αλλο, τι θα κανεις, πως θα το κανεις. Η "on paper" παραγωγη για την παραγωγη δεν εχει νοημα, η ΕΣΣΔ (αν δεν κανω λαθος) σε μια φαση ειχε την μεγαλυτερη παραγωγη παπουτσιων στον κοσμο, αλλα αυτο που παρηγε δεν ειχε καμια σχεση με τη ζητηση της αγορας. Ειναι σαν την "παραγωγη" εργου πολλων ΔΥ στην Ελλαδα. Γενικα, δεν ξερω γιατι επιμενεις τοσο πολυ σε μια τεχνητη "αναπτυξη", γιατι απλα να μην πεσουν ξενα κεφαλαια και να αφησεις την αγορα να τρεξει μονη της? Ειναι σαν να εχεις μια πολυπλοκη εξισωση, να την "πειραζεις" για να σου βγαλει τα αποτελεσματα που θελεις, και στο τελος και χαλασες την εξισωση και δεν πολυπηρες τ οαποτελεσμα που ηθελες.

Μία χώρα δεν έχει πάντα την πολυτέλεια να αφήσει τα πράγματα να κυλήσουν ομαλά, γιατί πολύ απλά δεν ζει σε ένα κενό αλλά έχει γέιτωνες χώρες οι οποίες θέλουν να επεκταθούν εις βάρος της. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι πιο οικονομικά και κοινωνικά φιλελεύθερες χώρες είναι οι Αγγλόφωνες. Δες την γεωγραφία τους, όλες νησιά χωρίς εχθρικούς γείτωνες. Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Ρωσία με την Αμερική και να πεις ότι οι Ρώσοι έκαναν απλά λάθος επιλογή που είχαν πάντα αυταρχικά κεντρικά καθεστώτα. Ήταν αναγκασμένοι από τις γεωγραφία τους. Αν οι κομμουνιστές δεν είχαν εκβιομηχανίσει βιαίως την Ρωσία, δεν θα υπήρχε Ρωσία σήμερα γιατί ο Χίτλερ θα είχε κάνει περίπατο.

Στο πολιτικο κομματι, διαφωνω στο εξης: ο ορος "μοναρχια", και περισσοτερο η απολυτη, δεν πιστευω οτι εχει νοημα, καθως ο μοναρχης δεν βρισκεται στην θεση του επειδη εκανε ενα κλικ σε ενα government reform και εχει by default απολυτη εξουσια που τη σεβονται ολοι. Οπως και ενας πρωθυπουργος, βρισκεται στην θεση του γιατι προσφερει κατι σε καποιους, ειτε ειναι οι χαχολοι, ειτε η αριστοκρατια - προφανως η θεση του ειναι πολυ πιο σιγουρη απο εναν εκλεγμενο ηγετη, αλλα δεν ειναι και απολυτα σιγουρη. Εχει αδελφια, ξαδελφια, μακρινους claimants που θελουν ο δικος τους κωλος να ζεσταινει τον θρονο και οσο περισσοτερη εξουσια εχει ο κωλος αυτου που καθεται στον θρονο, τοσοι περισσοτεροι και περισσοτερο θελουν να εχουν δικο τους ανθρωπο εκει. Εαν η αντιληψη του μεσου ανθρωπου ειναι πως ειναι ηθικη η κεντρικη εξουσια, δεν προκειται να σε σωσει η περιορισμενη μοναρχια. Ισως η ταχυτητα με την οποια κινειται η Δυση στην κατευθυνση που εχει παρει να ηταν χαμηλοτερη, αλλα δεν νομιζω πως θα αλλαζει η κατευθυνση τραγικα. Μπορει να μου ξεφευγει καποιο επιχειρημα για την μοναρχια, αλλα ετσι το βλεπω, οτι επι της ουσιας ειναι απορροια 10 αλλων πραγματων που βρισκονται απο πισω. Κατα τα αλλα μαζι σου οσο αφορα την περιορισμενη εξουσια.

Η διαφορά είναι πως στον μονάρχη ανήκει η χώρα, ενώ το προθυπουργός είναι απλά ο διαχειριστής. Τεράστια διαφορά. Και μιλάω προφανώς για συνταγματική μοναρχία, (rule of law) και όχι απόλυτη μοναρχία (rule of command). Ο ρόλος του μονάρχη είναι να είναι πολυτικά ουδέτερος και να υπερισπασπίζεται την ελευθερία και τα συνταγματικά δικαιώματα του λαού/έθνους από την ελεκτή κυβέρνηση(διαχείρηση) και από τον ίδιο τον λαό. Γι αυτό πρέπει να έχει το δικαίωμα να ασκεί βέτο και να διαλύει την κυβέρνηση.

Στο στρατιωτικο κομματι και την αναρχια δεν αμφισβητω πως η απαντηση ειναι δυσκολη. Οσο αφορα την ενοτητα μεσω κρατικης βιας, δεν ξερω ποσο χρησιμη ειναι τελικα για θα πρεπει συνεχεια να σπαταλας ενεργεια για να την επιβαλεις, και στο ενδιαμεσο να δημιουργεις προυποθεσεις να μη θελει ο αλλος την ενοτητα μεσω των αλλων παρενεργειων του κρατους. Στην αναρχια δεν εχεις απαγορευση οπλοκατοχης και εχεις κινητρο να πολεμησεις γιατι υπερασπιζεσαι αμεσα την ελευθερια, ανθρωπους και την περιουσια σου, οχι επειδη το διαταζει καποιος ηγετης. Προφανως βασιζεται στην θεληση του μεσου ανρθωπου να πολεμησει, αλλα εαν δεν υπαρχει, κα ιστην περιπτωση του κρατισμου δεν πποκειται να πολεμησει. Και να κερδισει αμεσα ο εισβολεας θα πρεπει να στησει και να επιβαλει συστημα γραφειοκρατιας απο το μηδεν, που δεν θα ειναι και πολυ αποδεκτο

Η αναρχία είναι απλά ένα wet dream για πολλούς λόγους και πιθανότατα δεν θα υπάρξει ποτέ. Ο κυριότερος, το γεγονός πως η κεντρική εξουσία είναι αποτελεσματικότατη στην διεξαγωγή πολέμων και η αυτοργάνωση όχι. Έχω ακούσει πάντως για κάτι τρελούς ancap που θέλουν να φτιάξουν ένα εν πλω ancapistan. Φάση θα είχε να συμβεί να έτσι σαν πείραμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ρε φίλε καλά όλα τα στατιστικά αλλά δεν βλέπετε όμως ποιοι επωφελούνται από αυτό !!!! Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόσο καιρό . Τι να τα κάνω τα μεγάλα ΑΕΠ όταν πόσοι άνθρωποι ζούνε στους δρόμους στις ΗΠΑ ? Αυτό είναι που θέλουμε ? Αυτή είναι η βάση του καπιταλισμού ‘ τα κέρδη των λίγων εις βάρος των πολλών ‘ και πάνω σε αυτό μου απαντάει ο άλλος ότι και που είναι το πρόβλημα αφού δεν πρέπει να υπάρχει ισότητα :hypno::hypno::wall:
Η Ινδία πότε ακριβώς είχε σοσιαλισμό και δεν το γνωρίζω ? Υπήρξε φιλοσοβιετική αλλά ποτέ δεν προχώρησε σε κολλεκτιβοποιήση και οικοδόμηση σοσιαλιστικής οικονομίας . Ας μην αρχίσουμε για το τι έκαναν οι καπιταλιστές εδώ , που διέλυσαν δια της βίας τις Ινδίες και τις διχοτόμησαν για να μην έχει πρόσβαση η ΕΣΣΔ στον Ινδικό Ωκεανό . Η Ινδία επίσης μέχρι το 1947 υπήρξε προτεκτοράτο της Καπιταλιστικής Αγγλίας , British Raj (και τους έσερναν σε διάφορους πολέμους οι φιλάνθρωποι καπιταλιστές αφού μια ζωή τους εκμεταλλεύονταν ) .

Θα δούμε την Ρωσική μετανάστευση στις ΗΠΑ . Το 1920 στα πλαίσια του Ρωσικού εμφυλίου στις ΗΠΑ ζούσαν επισήμως 1,400,000 μετανάστες ενώ το 1991 στην κατάρρευση ο αριθμός έφτασε τις 300.000 και λιγότερο . Μέσα σε 71 χρόνια λοιπόν η κάθοδος είναι μεγάλη και δείχνει την επιστροφή των Ρώσων στο σπίτι τους . Οξύμωρο λίγο όταν μόνο σε μία πόλη και συγκεκριμένα σε ένα μόνο χρόνο μαζικά 100.000 Αμερικανοί έκαναν αίτηση για να μεταναστεύσουν στην ΕΣΣΔ . Τι έγινε δεν τους άρεσε ο καπιταλισμός ?

Ναι ο Σαντάμ την πείραξε την Αμερική και είπε δεν μπαίνω να τους τα διαλύσω όλα ? Για τον λαό και για τα ανθρώπινα δικαιώματα πάντα . Μπήκε για πυρηνικά που δεν υπήρχαν καν . Αυτό ήταν και θα είναι οι ΗΠΑ . Όπου πάνε κυβερνήσεις που δεν τους κάνουν τα χατίρια εντελώς δημοκρατικά μπαίνουν με πρόσχημα την σωτηρία των λαών . Το είδαμε το έργο να παίζεται πολλές φορές ( Καντάφι Λιβύης , Άσαντ Συρίας κλπ ) και τώρα κοιτάνε και για Ιράν τα μοσχάρια .

Όσο για το αν είναι άγριος ο καπιταλισμός νομίζω τα όσα έχω αναφέρει δείχνουν το συμπέρασμα . Άγριος δεν είναι για αυτούς που θέλει να μην είναι .

Έλα ακόμα εδώ είσαι εσυ;;;Δεν έφυγες για την Κίνα;🤣🤣🤣
Θέλω όμως να λες στην Κίνα αυτά που λες και εδώ εντάξει.Οτι η Γερμανία δεν σκότωσε 40.000.000 άτομα,να μιλάς για ισότητα κτλ!!!
Αν δεν γράψεις ξανά μάλλον θα σε έχει στείλει η Κίνα στον άλλο κόσμο χωρίς επιστροφή!🤣
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για εμένα ακριβώς δεν υπάρχει ιδιωτική περιουσία , τα πάντα ανήκουν στο κράτος
Δηλαδή το σπίτι σου για παράδειγμα να ανήκει στο κράτος;
Ωραια λογικη
H λογική του είναι ²
το κατά κεφαλή ΑΕΠ είναι 6 φορές μικρότερο των ΗΠΑ.
Αυτό που λες δεν υπάρχει πουθενά
Όταν σου λέω ότι δεν ξέρεις οικονομία μετά σου κακό φαίνεται.Το ονομαστικό ΑΕΠ κοιτάμε για να δούμε ποια οικονομία είναι πρώτη.και το πραγματικό κατά κεφαλήν ΑΕΠ για να συγκρίνουμε το βιοτικό επίπεδο.

View attachment 69973


21 Τρις>14 Τρις
Στο PPP *ξέρεις τι είναι;* είσαι 2ος
Μάντεψε ποιος είναι 1ος
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δηλαδή το σπίτι σου για παράδειγμα να ανήκει στο κράτος;
H λογική του είναι ²
Αυτό που λες δεν υπάρχει πουθενά

Στο PPP *ξέρεις τι είναι;* είσαι 2ος
Μάντεψε ποιος είναι 1ος


Κατά κεφαλήν ΑΕΠ ΗΠΑ: 65.000
Κίνα: 10.000

Αναμένω απόδειξη για το αντίθετο

Απλά τα είναι τα πράγματα η Κίνα ειναι η χώρα με την μεγαλύτερη ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια όμως το βιοτικό της επίπεδο ΑΚΟΜΑ είναι πολύ χαμηλότερο των ΗΠΑ.
Που το κακό;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top