[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Ένα σημαντικό παράδειγμα διάσωσης ήταν το 2009 όπου ο Ομπάμα έσωσε την General Motors με 47 δις Δολάρια αγοράζοντας το 57% των μετόχων του ομίλου για 1 χρόνο.
σωστό, αλλά στην aegean δεν αγοράζει το κράτος ούτε μετοχές !
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η οικονομια της Κινας στη πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο αδυναμη απ'οτι φαινεται, καθως έχει τεραστια προβληματα με κρατικες(και μη) εταιρεις-ζομπι https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1755309117300205
Οπως ειναι προφανες, δινουν την ψευδαισθηση της αναπτυξης, θεσεων εργασιας και δινουν λογο στον μεσο κινεζο να ανεχεται το κουμμουνιστικο κομμα.
Αντιστοιχα, θεμα ειναι και το χρεος της χωρας, ειδικα η ανοδος την τελευταια δεκαετια.
Η χωρα πλεον ουσιαστικα δεν εχει αναπτυξη, απλα γραφει χρεος. Αυτος ειναι και ο θεμελιωδης λογος που αρχιζει και "αγριευει" τα τελευταια χρονια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Πολύ σωστά.Επισης τα τελευταία χρόνια χτίζει στα βάθη της Κίνας τεράστιες πόλεις στις οποίες δεν μενει κανείς μόνο και μόνο για να δείχνει ανάπτυξη.Το GDP growth ήταν πέρσι στο 6% σε σχέση με το 10-12% που είχε πριν 6-7 χρόνια.Τελος το χρηματιστήριο της Shanghai δεν έχει καμία σπουδαία επίδοση τα τελευταία χρόνια και ίσα ίσα είναι 27% κάτω σε σχέση με το 2015 όταν το χρηματιστήριο της νέας Υόρκης έχει ανεβεί κατά 70% σε σχέση με το 2015.



 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το έργο δεν θα υλοποιηθεί, διότι θα πάει πίσω δικαστικά, ύστερα και από τις πιέσεις των Αμερικανών . Αλλά και τα δικά μας κοράκια έχουν συμφωνήσει για εργασία τύπου voucher .
Επένδυση που συμμετέχουν τράπεζες και κράτος ; έχουμε καταστρατηγήσει έννοιες στην Ελλάδα ;
Γιατί δεν μπορεί να συμμετέχει το ελληνικό κράτος;Υπάρχουν οι συμπράξεις ιδωτικου και δημοσιου τομέα παντού στο κόσμο οχι μονο εδώ.Πάρα πολλά έργα υλοποιούνται μεταξύ κράτους και ιδωτικού τομέα όως π.χ η γραμμή τραίνου Αθήνα -Πάτρα μεταξύ κρατικού τραινοσε και της ιδιωτικής εταιρείς κατασκευής που είναι νομίζω η ΓΕΚ τέρνα ή JP αβαξ.Ετσι γίνεται εδώ και οι τράπεζες αυτός είναι ο ρόλος τους η χρηματοδότηση του έργου γίνεται ενα μεγάλο έργο αυτές θα τπ δανειοδοτήσουν ώστε να γίνει.Εαν η εταιρεία είναι εισηγμένη τότε έχει το δικαίωμα να εκδόσει ομολογιακό δάνεια το οποίο μπορεί να το αγοράσει είτε μια τράπεζα είτε πολλές τράπεζες κοινοπρακτικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,870 μηνύματα.
Κάηκαν και οι Μυκήνες, επί Κυριάκου Μητσοτάκη το είδαμε και αυτό, περιμένουμε τα επόμενα.

Άλλο ένα fake news... Κάποιοι θέλουν να ξεπεράσουν σε hoaxes ακόμα και τον Κυριακό Βελοπουλο... Keep trying...

 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Βγάζει μάτια η φωτογραφία.

EgwbdeSWkAE5ncf.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,870 μηνύματα.
Ειναι fake news...
Το να πάρουν κάποια ξεροχορτα φωτιά (γιατι μονο ξεροχορτα εχει η περιοχη) δεν μπορεί να κανει τίποτα σε γρανιτικα ή κροκαλοπαγή πετρωματα.
Και, διάβασε και καμια παραπομπή απο αυτές που έβαλα πριν συνεχίσεις τα fake...
Και δεν υπάρχει ουτε καν χορτάρι σε απόσταση 50 μετρων. Απο την πρωτη στιγμη κατάλαβα οτι ηταν fake, αλλά ηταν τόσο γελοίο που βαριομουν να απαντησω...


Ακολουθεί σε σπόιλερ φωτογραφία απο το Documento της 14ης Απριλίου του 2018
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Έχω πάει 3 φορές στις Μυκήνες και έτσι ήταν πάντα.Και ο ΣΥΡΙΖΑ να ήταν κυβέρνηση το ίδιο θα έλεγα καθώς είναι εντελος ψέμα το ότι η Μυκήνες μαύρισαν εξαιτίας της φωτιάς.

Τα διεθνή ΜΜΕ δεν μπορούν να λένε ψέματα ότι δεν πέρασε η φωτιά, ειδικά τα Γαλλικά που είναι σύμμαχοι. Τα Ελληνικά γνωρίζω ότι συμπεριφέρονται όλα σαν να είναι ιδιοκτησίας Μητσοτάκη και καλύπτουν με κάθε τρόπο οποιαδήποτε γκάφα.


mikines_pirkagia_5.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τα διεθνή ΜΜΕ δεν μπορούν να λένε ψέματα ότι δεν πέρασε η φωτιά, ειδικά τα Γαλλικά που είναι σύμμαχοι. Τα Ελληνικά γνωρίζω ότι συμπεριφέρονται όλα σαν να είναι ιδιοκτησίας Μητσοτάκη και καλύπτουν με κάθε τρόπο οποιαδήποτε γκάφα.


View attachment 70856

Οι Μυκήνες πάντα έτσι ήταν τι να κάνουμε τώρα.Πραγματα που τα έχω δει με τα μάτια μου ότι ισχύουν και κάτω να χτυπιέται κάποιος για να μου πει το αντίθετο δεν θα πετύχει τίποτα.

edit ξέρω ότι αντιπαθείς 100% την κυβέρνηση άρα δεν περιμένω να πεις ότι οι Μυκήνες ήταν πάντα έτσι.Ομως είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Οι Μυκήνες πάντα έτσι ήταν τι να κάνουμε τώρα.Πραγματα που τα έχω δει με τα μάτια μου ότι ισχύουν και κάτω να χτυπιέται κάποιος για να μου πει το αντίθετο δεν θα πετύχει τίποτα.

edit ξέρω ότι αντιπαθείς 100% την κυβέρνηση άρα δεν περιμένω να πεις ότι οι Μυκήνες ήταν πάντα έτσι.Ομως είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί.

Για να είμαι ειλικρινής έχω να πάω πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι την ακριβή εικόνα, θα το ψάξω περισσότερο.
Στον ΣΚΑΙ δεν έχω εμπιστοσύνη, αν ήταν κυβέρνηση κάποιος άλλος έστω ο ΣΥΡΙΖΑ τότε θα μαθαίναμε την αλήθεια, αλλά αυτά που γράφουν τα ξένα ειδικά τα Γαλλικά δεν μπορώ να το ξεπεράσω έτσι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής έχω να πάω πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι την ακριβή εικόνα, θα το ψάξω περισσότερο.
Στον ΣΚΑΙ δεν έχω εμπιστοσύνη, αν ήταν κυβέρνηση κάποιος άλλος έστω ο ΣΥΡΙΖΑ τότε θα μαθαίναμε την αλήθεια, αλλά αυτά που γράφουν τα ξένα ειδικά τα Γαλλικά δεν μπορώ να το ξεπεράσω έτσι.

Δεν μιλάω για τον Σκαι,ο Σκαι με τα προγράμματα που βάζει τώρα έπεσε στα μάτια μου πολύ σαν κανάλι 🤣
Όμως οι Μυκήνες έτσι ήταν πάντα.Τωρα δεν ξέρω γύρω από τον αρχαιολογικό χώρο τι ζημιές θα έγιναν αλλά φαντάζομαι θα είναι αρκετές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,870 μηνύματα.
Οι Μηκυνες έχουν καεί παρα πολλές φορες. Παντα το μονο που καίγεται είναι ηλεκτρολογικό υλικό και εξοπλισμός. Και χορτάρι δέκα εκατοστών. Με τις πρωτες βροχές γίνεται πράσινη παλι η γύρω περιοχή. Τίποτα άλλο. Ο γρανίτης δεν παθαίνει εντελώς τίποτα.
Φωτογραφιες υπαρχουν άπειρες απο την Πύλη των Λεόντων. Τίποτα δεν έχει αλλάξει.
Φωτο χειμωνιάτικη, με χιόνι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Σήμερα πολλές χώρες ανακοίνωσαν τα στοιχεία του β τρίμηνου.Σε σχέση με το Q2 του 2019 είχαμε

Ιταλία: -12.7%
Τουρκία: -9.9%
Γερμανία: -9.7%
Ιαπωνία: -27%
Γαλλία: -13%
ΗΠΑ: -30.7%

Αναμενουμε το στοιχεία της Ελλάδας σε 2-3 μέρες.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Fake News και αυτές οι φωτογραφίες ;;;
Η δημοσιογραφία στα καλύτερά της. Αν γινόταν επί συριζα, ο σκαι σήμερα θα είχε ειδική εκπομπή σήμερα με τον πορτοσαλτε να ντυμένο αρχαίο και με σανδάλι να εξηγεί το μέγεθος της καταστροφής. Αλλά σήμερα για αυτούς είναι μια Τρίτη και είναι εξαφανισμένοι.

1598947688888.png

1598947781394.png

1598947905121.png

1598947949341.png

1598948016313.png


Την ίδια ώρα τα αρδάκια και το υπουργείο Πολιτισμού
1598947846390.png

1598948092641.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Φίλε έχω πάει πολλές φορές στις Μυκήνες και πάντα έτσι ήταν.Σου λέω ξανά ακόμα και Ο ΣΥΡΙΖΑ να ήταν κυβέρνηση το ίδιο θα έλεγα.

όσο για τον Σκαι αν και είμαι ΝΔ συμφωνώ μαζί σου δεν είναι ωραίο αυτό που κάνει καθώς δεν είναι αντικειμενικη ενημέρωση αυτό που κάνει πολλές φορές.Εγω προσωπικά διαβάζω ειδήσεις από πολλές εφημερίδες και κανάλια και ελληνικά και αμερικανικά ώστε να είμαι σίγουρος για αυτά που διαβάζω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Φίλε έχω πάει πολλές φορές στις Μυκήνες και πάντα έτσι ήταν.Σου λέω ξανά ακόμα και Ο ΣΥΡΙΖΑ να ήταν κυβέρνηση το ίδιο θα έλεγα.

όσο για τον Σκαι αν και είμαι ΝΔ συμφωνώ μαζί σου δεν είναι ωραίο αυτό που κάνει καθώς δεν είναι αντικειμενικη ενημέρωση αυτό που κάνει πολλές φορές.Εγω προσωπικά διαβάζω ειδήσεις από πολλές εφημερίδες και κανάλια και ελληνικά και αμερικανικά ώστε να είμαι σίγουρος για αυτά που διαβάζω.
Μα δεν αναφέρομαι στην πύλη των Λεόντων που δεν έφτασε η φωτιά, αλλά στον τάφο της Κλυταιμνήστρας που ήταν η φωτιά και φυσικά στα FAKE NEWS του υπουργείου πολιτισμού
1598948870256.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
αν και είμαι ΝΔ.

Όσες φορές και να το δω παθαίνω κάτι... Είσαι νέος άνθρωπος ρε Φώτη, έχεις το δικαίωμα του εκλέγειν και το σπαταλάς σε ένα κόμμα που αγκαζέ με το ΠΑΣΟΚ διέλυσε την Ελληνική οικονομία. Δηλώνεις και πατριώτης παράλληλα, δηλαδή σοβαρά τώρα; Να τα έλεγε αυτά κάνας παππούς από το χωριό στα καφενεία να το καταλάβω. Νέοι άνθρωποι στηρίζουν Νέα Δημοκρατία, γιατί τέτοια παρακμή η ελληνική κοινωνία;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Όσες φορές και να το δω παθαίνω κάτι... Είσαι νέος άνθρωπος ρε Φώτη, έχεις το δικαίωμα του εκλέγειν και το σπαταλάς σε ένα κόμμα που αγκαζέ με το ΠΑΣΟΚ διέλυσε την Ελληνική οικονομία. Δηλώνεις και πατριώτης παράλληλα, δηλαδή σοβαρά τώρα; Να τα έλεγε αυτά κάνας παππούς από το χωριό στα καφενεία να το καταλάβω. Νέοι άνθρωποι στηρίζουν Νέα Δημοκρατία, γιατί τέτοια παρακμή η ελληνική κοινωνία;

Είναι θέμα ιδεολογίας.Αν ήμουν στην Γερμανία θα υποστήριζα CDU αν εμένα Βρετανία τους Conservatives,από Αμερική υποστηρίζω Ρεπουμπλικανούς.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top