[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Οι άλλοι πήραν όλα τα χρέη κυβέρνησης, πολιτών και επιχειρήσεων Κίνας και έβγαλαν ποσοστό χρέους. Για αυτό στην Ελλάδα δνε υπάρχει οικονομική επιστήμη
Εδώ δείχνει το χρέος της κυβέρνησης δηλαδή της χώρας. Δεν βλέπω η Κίνα να είναι σε μειονεκτική θέση αλλά οι ΗΠΑ με 107% το ΑΕΠ της

ο λόγος που στην Κίνα υπολογίζουμε πολλές φορές τα χρέη των επιχειρήσεων στα κρατικά χρέη είναι επειδή όλες οι εταιρίες της Κίνας ανηκουν στο κράτος άρα τα χρέη τους τα επιβαρύνεται το κινεζικό δημόσιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ο λόγος που στην Κίνα υπολογίζουμε πολλές φορές τα χρέη των επιχειρήσεων στα κρατικά χρέη είναι επειδή όλες οι εταιρίες της Κίνας ανοίξουν στο κράτος άρα τα χρέη τους τα επιβαρύνεται το κινεζικό δημόσιο.
Όλες οι εταιρίες στην Κίνα ανήκουν στο κράτος? Χαχαχαχαχα. Το κράτος της Κίνας δεν έχει παρά ελάχιστες επιχειρήσεις ίσως λιγότερες και αποτ ο κράτος της Γερμανίας. Αλλά και πάλι το χρέος της χώρας σε ότι εταιρία συμμετέχει το κράτος δεν υπολογίζεται έτσι όπως νομίζεις εσύ, παρά μόνο με την έκδοση ομολόγων από την κυβέρνηση διαφορετικά δεν είναι χρέους κράτους. Αν ήταν ετσι στην Ελλάδα υπολόγισε στο χρέος αλλά 200 δισ που χρωστάνε οι πολίτες στην εφορία και άλλα 200 δισ δάνεια προς τις τράπεζες. Πάμε στο 800% του ΑΕΠ. Σου έχω πει εσένα να διαβάζεις εγκεκριμένα βιβλία και να μην πιστεύει ότι σου λένε οι καθηγητές σου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Το κράτος της Κίνας δεν έχει παρά ελάχιστες επιχειρήσεις ίσως λιγότερες και αποτ ο κράτος της Γερμανίας.
Φιλελεύθερη η Κίνα; Όπως και το Μερα 25 που ελεγες χθες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Όλες οι εταιρίες στην Κίνα ανήκουν στο κράτος? Χαχαχαχαχα. Το κράτος της Κίνας δεν έχει παρά ελάχιστες επιχειρήσεις ίσως λιγότερες και αποτ ο κράτος της Γερμανίας. Αλλά και πάλι το χρέος της χώρας σε ότι εταιρία συμμετέχει το κράτος δεν υπολογίζεται έτσι όπως νομίζεις εσύ, παρά μόνο με την έκδοση ομολόγων από την κυβέρνηση διαφορετικά δεν είναι χρέους κράτους. Αν ήταν ετσι στην Ελλάδα υπολόγισε στο χρέος αλλά 200 δισ που χρωστάνε οι πολίτες στην εφορία και άλλα 200 δισ δάνεια προς τις τράπεζες. Πάμε στο 800% του ΑΕΠ. Σου έχω πει εσένα να διαβάζεις εγκεκριμένα βιβλία και να μην πιστεύει ότι σου λένε οι καθηγητές σου


Μόνο τις 30 μεγαλύτερες εταιρίες της Κίνας να δούμε θα παρατηρήσουμε ότι ανήκουν στο κράτος.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

Μόνο τις 30 μεγαλύτερες εταιρίες της Κίνας να δούμε θα παρατηρήσουμε ότι ανήκουν στο κράτος.
Και πάλι το κρατικό χρέος είναι τα ομόλογα που εκδίδει η κυβέρνηση, αν δεν το ξέρεις αυτό δεν ξέρεις τίποτα. Για αυτό οποίος Έλληνας οικονομολόγος παιε να μιλήσεις στο εξωτερικό γελάνε οι άλλοι από κάτω
Αχαχαχαχχα κρατικό χρέος το χρέος εταιριών, πρώτη φορά το ακούω. Και αυτό το χρέος κατά 99% θα το οφείλουν οι κρατικές εταιρίες της Κίνας στην κρατική τράπεζα της Κίνας. Με λίγα λόγια από την μία τσέπη στην άλλη. Τα έχουμε ξανά πει, η Κίνα έχει περισσότερα ταμειακά διαθέσιμα σε συνάλλαγμα από ότι οι ΗΠΑ σε υπερθετικό βαθμό, το να ισχυρίζεται κάποιος ότι έχει πρόβλημα χρέους είναι γελοίο, εντάξει είπαμε αντικομμουνιστης αλλά τα επιχειρήματα να έχουν βαησ τουλάχιστον
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Και πάλι το κρατικό χρέος είναι τα ομόλογα που εκδίδει η κυβέρνηση, αν δεν το ξέρεις αυτό δεν ξέρεις τίποτα. Για αυτό οποίος Έλληνας οικονομολόγος παιε να μιλήσεις στο εξωτερικό γελάνε οι άλλοι από κάτω
Αχαχαχαχχα κρατικό χρέος το χρέος εταιριών, πρώτη φορά το ακούω. Και αυτό το χρέος κατά 99% θα το οφείλουν οι κρατικές εταιρίες της Κίνας στην κρατική τράπεζα της Κίνας

Το χρέος αυτό δεν το υπολογισαν Έλληνες αλλά ξένοι οικονομολόγοι οι οποίοι έβγαλαν το συνολικό χρέος της Κίνας.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Το χρέος αυτό δεν το υπολογισαν Έλληνες αλλά ξένοι οικονομολόγοι οι οποίοι έβγαλαν το συνολικό χρέος της Κίνας.
Οι ξένοι οικονομολόγοι υπολογισαν το συνολικό χρέος χωρίς να το παρουσιάζουν χρέος της Κίνας και ότι λόγω αυτού εχει πρόβλημα χρέους όπως παρουσιάζουν κάτι capita.gr και λοιποί άσχετοι. Το ίδιο υπολογισμό έχουν κάνει και με USA μόνο και μόνο από στατιστικής σκοπιάς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Πως λέμε κινεζική φούσκα στα αγγλικά;
Για διαφωτίσε μας που είναι φιλελεύθερο κομμα το Μερα25... Εννοεις κοινωνικά ή οικονομικά;
Και τελικά υποστηρίζεις κάποιο κομμα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Τι να εξηγήσω? Πρώτα δεν ήξερες πως υπολογίζεται η αγοραστική δύναμη μιας χώρας και μετά ανάφερες ότι η Κίνα έχει πρόβλημα χρέους(συμμετέχω σε δεκάδες αμερικανικά φόρουμ με τους πιο αντικινεζους που μπορείς να φανταστείς αυτό δνε το είχα ξανά δει). Τι άλλο θέλεις για ν α καταλάβεις ότι δεν το εχεις με τα βασικά οικονομικά, πόσο μάλλον δε με πιο σύνθετα θέματα

Παρέθεσα άρθρα που τα έχουν γράψει οικονομολόγοι (πράγμα που δεν είσαι εσυ).
Και για να σε προλάβω ξένοι οικονομολόγοι.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Παρέθεσα άρθρα που τα έχουν γράψει οικονομολόγοι (πράγμα που δεν είσαι εσυ).
Και για να σε προλάβω ξένοι οικονομολόγοι.
Σου απάντησα σε αυτό, οι ξένοι οικονομολόγοι αναφέρουν το σύνολο χρέους ως στατιστικό στοιχείο όχι για να αναδείξουν ότι η Κίνα εχει πρόβλημα. Το ίδιο σου παρέθεσα και εγώ με το συνολικό αμερικανικό χρεος που αγγίζει τα 70 τρις. Εσύ όμως αντί να ακολουθήσεις ότι έγραψαν οι ξένοι οικονομολόγοι έγραψες ότι η Κίνα έχει πρόβλημα χρέους. Αν δνε κατάλαβες και τώρα δε θα κάτσω να το ξανά αναλύσω. Το οικονομικο πρόγραμμα του Μερα25 βασίζεται κατά 90% στο γερμανικό συσταμα. Αν πιστεύετε ότι η Γερμανία εχιε κομμουνισμός τώρα είναι δικό σας πρόβλημα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Σου απάντησα σε αυτό, οι ξένοι οικονομολόγοι αναφέρουν το σύνολο χρέους ως στατιστικό στοιχείο όχι για να αναδείξουν ότι η Κίνα εχει πρόβλημα. Το ίδιο σου παρέθεσα και εγώ με το συνολικό αμερικανικό χρεος που αγγίζει τα 70 τρις. Εσύ όμως αντί να ακολουθήσεις ότι έγραψαν οι ξένοι οικονομολόγοι έγραψες ότι η Κίνα έχει πρόβλημα χρέους. Αν δνε κατάλαβες και τώρα δε θα κάτσω να το ξανά αναλύσω. Το οικονομικο πρόγραμμα του Μερα25 βασίζεται κατά 90% στο γερμανικό συσταμα. Αν πιστεύετε ότι η Γερμανία εχιε κομμουνισμός τώρα είναι δικό σας πρόβλημα

Ανέφερα εγώ σε κανένα σχόλιο μου το μέρα 25 και δεν το θυμάμαι;;Όχι και δεν το ανέφερα γιατί δεν έχω διαβάσει το οικονομικό του πρόγραμμα άρα δεν μπορω να έχω απόψεις για το τι υποστηρίζει.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Πως λέμε κινεζική φούσκα στα αγγλικά;
Για διαφωτίσε μας που είναι φιλελεύθερο κομμα το Μερα25... Εννοεις κοινωνικά ή οικονομικά;
Και τελικά υποστηρίζεις κάποιο κομμα;
Ρε φίλε το έχουμε πει 100 φορές, οικονομικά. Τι δεν καταλαβαίνεις τελως πάντων? Εδώ για οικονομικά μιλάμε. Σου απάντησα ότι υποστηρίζω μόνο εμένα, δεν με εκφράζει κανένας αυτή τη στιγμή. Εσύ ντρέπεσαι που ψηφίζεις ΝΔ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανέφερα εγώ σε κανένα σχόλιο μου το μέρα 25 και δεν το θυμάμαι;;Όχι και δεν το ανέφερα γιατί δεν έχω διαβάσει το οικονομικό του πρόγραμμα άρα δεν μπορω να έχω απόψεις για το τι υποστηρίζει.
Το δεύτερο σκέλος πήγαινε στον άλλον. Εσένα αφορά το παραπάνω. Σε αυτό έχεις να απαντήσεις κάτι, ή τελικά επιτέλους θα παραδεχτείς ότι έχω δίκιο σαν σωστός άνθρωπος
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Ρε φίλε το έχουμε πει 100 φορές, οικονομικά. Τι δεν καταλαβαίνεις τελως πάντων? Εδώ για οικονομικά μιλάμε
Το ξέρουν οι ψηφοφόροι του;
Εσύ ντρέπεσαι που ψηφίζεις ΝΔ;
Ποτε είπα οτι ψήφισα κάποιο κομμα;
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Το ξέρουν οι ψηφοφόροι του;
Το έχει πει άλλες 100 φορές ο βαρουφ σε συνεντεύξεις αυτό. Και ότι στο κόμμα έχει από νεοφιλελευθερους έως κομουνιστές. Άρα δεν έχει ψάξει, άρα έχεις άποψη σε κάτι που δνε χις ψάξει μόνο και μόνο από προκαταληψεις. Για αυτό αυτή η χώρα χρεωκοπησε
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Το έχει πει άλλες 100 φορές ο βαρουφ σε συνεντεύξεις αυτό. Και ότι στο κόμμα έχει από νεοφιλελευθερους έως κομουνιστές. Άρα δεν έχει ψάξει, άρα έχεις άποψη σε κάτι που δνε χις ψάξει μόνο και μόνο από προκαταληψεις. Για αυτό αυτή η χώρα χρεωκοπησε
Α μάλιστα, έως κομμουνιστές...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα δεν ψηφίζεις και δνε υποστηρίζει; ΝΔ?
Σε σχέση με τον Βαρουφακη;
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Α μάλιστα, έως κομμουνιστές...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε σχέση με τον Βαρουφακη;
Ναι δεν κάνει διακρίσεις, μέχρι τώρα το μόνο κόμμα στην Ελλάδα που έχει συνεργαστεί με κομουνιστές είναι η ΝΔ πάντως
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top