[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι στις εκλογές-και διπλές μάλιστα κάλπες- που λένε ότι θα γίνουν το 2021 το ΚΚΕ θα ενισχύσει σημαντικά τα ποσοστά του.
Στις τελευταίες 3 εκλογές (2015-19) το ΚΚΕ είναι σταθερά στο 5.5 %, παίρνοντας 15 έδρες. Τις προηγούμενες 4 (2007-12) έπαιρνε 7.5-8.5 %, καταλαμβάνοντας 20-25 έδρες. Συνολικά, τα τελευταία 20 χρόνια, σε 9 εκλογικές αναμετρήσεις, το ΚΚΕ παίρνει κατά μ.ο. 6.27 %, με μέγιστο το 8.48 % και ελάχιστο το 4.5 %. Το αστείο, δε, είναι ότι το μέγιστο και ελάχιστο ποσοστό του το έπιασε στις διπλές εκλογές του 2012, οι οποίες έγιναν με λιγότερο από 1 μήνα διαφορά... Μέσα σε 1 μήνα έχασε τις μισές ψήφους του!

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι όσο και να αυξήσει τα ποσοστά του, είναι δώρον άδωρο, καθώς δεν πρόκειται να συνεργαστεί με κανέναν και το μόνο όφελος που αποκομίζει είναι η βουλευτική αποζημίωση που παίρνουν οι βουλευτές του.

Πηγή.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις τελευταίες 3 εκλογές (2015-19) το ΚΚΕ είναι σταθερά στο 5.5 %, παίρνοντας 15 έδρες. Τις προηγούμενες 4 (2007-12) έπαιρνε 7.5-8.5 %, καταλαμβάνοντας 20-25 έδρες. Συνολικά, τα τελευταία 20 χρόνια, σε 9 εκλογικές αναμετρήσεις, το ΚΚΕ παίρνει κατά μ.ο. 6.27 %, με μέγιστο το 8.48 % και ελάχιστο το 4.5 %. Το αστείο, δε, είναι ότι το μέγιστο και ελάχιστο ποσοστό του το έπιασε στις διπλές εκλογές του 2012, οι οποίες έγιναν με λιγότερο από 1 μήνα διαφορά... Μέσα σε 1 μήνα έχασε τις μισές ψήφους του!

Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι όσο και να αυξήσει τα ποσοστά του, είναι δώρον άδωρο, καθώς δεν πρόκειται να συνεργαστεί με κανέναν και το μόνο όφελος που αποκομίζει είναι η βουλευτική αποζημίωση που παίρνουν οι βουλευτές του.

Πηγή.
Σαφώς δε πρόκειται να συνεργαστεί με κόμματα του κεφαλαίου και με άλλα που φορούν αριστερή μάσκα τύπου μέρα 25 και ΣΥΡΙΖΑ. Δυστυχώς το 12 ο κόσμος πίστεψε την απάτη του ΣΥΡΙΖΑ και ευτυχώς, ευτυχώς λέω, το ΚΚΕ δεν δέχτηκε να μπει σε ένα πλατύ αντιμνημονιακό μέτωπο αποτελούμενο από δυνάμεις της Αριστεράς, γιατί ήξερε ότι είναι μάπα κλούβιο αυγό. Η απάτη της Αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ αποδείχτηκε άλλωστε, κατάντησε να ψηφίζει μνημόνιο με αυτούς που κατήγγειλλε και έβριζε. Ακολούθησε μετά ό,τι ακολούθησε με αντιλαϊκά μέτρα και δυστυχώς χτύπησε την αριστερά, με μικρή μείωση του ποσοστού του ΚΚ το 19.
Το αστείο που είδα εγώ από το 2010 μέχρι το 2020 ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι φίλοι του τη μια κατηγορούσαν το ΚΚΕ ότι δε θέλει ενότητα της αριστεράς, ότι είναι στάσιμο, συντηρητικό και από την άλλη παρακαλάει για πλατιά συμμαχία της αριστεράς. Μπλιαχ. Έλεος κάπου....
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σαφώς δε πρόκειται να συνεργαστεί με κόμματα του κεφαλαίου και με άλλα που φορούν αριστερή μάσκα τύπου μέρα 25 και ΣΥΡΙΖΑ. Δυστυχώς το 12 ο κόσμος πίστεψε την απάτη του ΣΥΡΙΖΑ και ευτυχώς, ευτυχώς λέω, το ΚΚΕ δεν δέχτηκε να μπει σε ένα πλατύ αντιμνημονιακό μέτωπο αποτελούμενο από δυνάμεις της Αριστεράς, γιατί ήξερε ότι είναι μάπα κλούβιο αυγό. Η απάτη της Αριστεράς του ΣΥΡΙΖΑ αποδείχτηκε άλλωστε, κατάντησε να ψηφίζει μνημόνιο με αυτούς που κατήγγειλλε και έβριζε. Ακολούθησε μετά ό,τι ακολούθησε με αντιλαϊκά μέτρα και δυστυχώς χτύπησε την αριστερά, με μικρή μείωση του ποσοστού του ΚΚ το 19.
Το αστείο που είδα εγώ από το 2010 μέχρι το 2020 ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι φίλοι του τη μια κατηγορούσαν το ΚΚΕ ότι δε θέλει ενότητα της αριστεράς, ότι είναι στάσιμο, συντηρητικό και από την άλλη παρακαλάει για πλατιά συμμαχία της αριστεράς. Μπλιαχ. Έλεος κάπου....
Μπορείς να του δίνεις ονόματα, αλλά στο τέλος της ημέρας συμφωνούμε, και αυτό το θεωρώ μεγάλη επιτυχία για το διάλογο σε αυτό το θέμα!
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το ΣΥΡΙΖΑ δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτε άλλο από αυτό που έκανε. Η έξοδος της Ελλάδος από την ΕΕ και το ευρώ θα σήμαινε αυτόματη πτωχοποίηση και καταστροφή της χώρας, τουλάχιστον σε οικονομικό επίπεδο. Αν αυτή τη στιγμή, εν μέσω πανδημίας, είχαμε δραχμές, τότε θα είμασταν χειρότερα από την Τουρκία όσον αφορά την οικονομία.
Το ΣΥΡΙΖΑ δέχτηκε την βοήθεια της ΕΕ και του ΔΝΤ, όπως θα χρειαστεί να κάνει και η Τουρκία όπου να 'ναι. Αν το ΚΚΕ ήταν στη θέση του ΣΥΡΙΖΑ, θα έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το ΚΚΕ δεν συνεργάζεται με κανένα κόμμα διότι το ΚΚΕ δεν θέλει να κυβερνήσει τη χώρα. Τα παλαιοκομμουνιστικά κόμματα δεν μπορούν να κυβερνήσουν σε μια δημοκρατική, κοινοβουλετική χώρα. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μόνο ένα κόμμα στην Κίνα, όπως υπήρχε μόνο ένα κόμμα στη σοβιετική ρωσία.
Σε περίπτωση που το ΚΚΕ βρεθεί στην εξουσία μέσω ψηφοφορίας, τότε δύο πράγματα μπορεί να συμβούν. Πρώτον, θα φανούν οι καταστροφικές ιδέες που πρεσβεύει. Με άλλα λόγια, θα ξεκινήσουν οι κρατικοποιήσεις, θα βγούμε από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ, θα απαγορευτούν τα κόμματα που "δεν υπηρετούν τον λαό" (όπως έχει δηλώσει ο Κουτσούμπας στο παρελθόν) κτλ.
Η δεύτερη περίπτωση είναι το ΚΚΕ να προσαρμοστεί στην εξουσία και να μην κάνει τα παραπάνω, αυτό δηλαδή που αναγκάστηκε να κάνει και το ΣΥΡΙΖΑ. Έτσι, όμως, θα φανεί η υποκρισία του.
Όπως βλέπετε το ΚΚΕ δεν θέλει και δεν μπορεί να κυβερνήσει. Σκοπός του είναι να βρίσκεται στην αντιπολίτευση, όπως κάνει εδώ και 50 χρόνια. Η αντιπολίτευση είναι ό,τι καλύτερο. Έχεις πάντα δίκιο και δεν ευθύνεσαι για τίποτα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το 2015 οριακά την γλιτώσαμε.
Το μισό και παραπάνω ΣΥΡΙΖΑ ήθελε να βγούμε απο ευρώ, ο λαός είχε παρασυρθεί από το αντιμνημόνιο και το πίστευε με κάθε κόστος.


Στο υπάρχον παγκόσμιο πολιτικό πλαίσιο το ΚΚΕ δεν έχει καμία ελπίδα και το ξέρει.
Απλά περιμένει ότι κάποτε ίσως αλλάξουν οι παγκόσμιες συνθήκες, ο κομμουνισμός ξαναγίνει trend και με κάποιο τρόπο επανέλθει. Όχι στην Ελλάδα.. γενικότερα.

Οι ψηφοφόροι του είναι κυρίως άνθρωποι που έρχονται από οικογένεια κομμουνιστών και το ψηφίζουν από παππού προς εγγονό με θρησκευτικό δογματισμό.

Παλιότερα ήμουν φανατικά υπέρ του καπιταλισμού, πλέων όμως βλέπω ότι εμφανίζει παθογένειες, κυρίως στην Αμερική όπου είναι ανεξέλεγκτος.

Άποψη μου είναι ότι ακόμα και αν στο μέλλον γίνει κάποια σοσιαλιστική επανάσταση δεν θα γίνει με σφυροδρέπανα, Λένιν και Μαρξ αλλά σε τελείως διαφορετικό πλαίσιο.
4η βιομηχανική επανάσταση, ηλεκτρονική διακυβέρνηση, ψηφιακό χρήμα κτλ.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς αυτό που ζούμε σήμερα είναι κάτι παραπάνω από καπιταλισμός, κάτι ακραίο αφύσικο. Νομίζω έχουμε περάσει στο πρώιμο στάδιο του αναρχοκαπιταλισμού. Υπάρχει άφθονη εκμετάλλευση, οι κρατικοί έλεγχοι σε χώρους δουλειάς και τα πρόστιμα κυρώσεις σχεδόν ανύπαρκτα, τα αφεντικά αφήνουν απλήρωτους εργαζόμενους η μισοπληρωμένους και φυσικά χωρίς ασφάλιση άδειες οκτάωρο κλπ. Οι νόμοι είναι διακοσμητικοί τι κι αν υπάρχουν.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δυστυχώς αυτό που ζούμε σήμερα είναι κάτι παραπάνω από καπιταλισμός, κάτι ακραίο αφύσικο. Νομίζω έχουμε περάσει στο πρώιμο στάδιο του αναρχοκαπιταλισμού. Υπάρχει άφθονη εκμετάλλευση, οι κρατικοί έλεγχοι σε χώρους δουλειάς και τα πρόστιμα κυρώσεις σχεδόν ανύπαρκτα, τα αφεντικά αφήνουν απλήρωτους εργαζόμενους η μισοπληρωμένους και φυσικά χωρίς ασφάλιση άδειες οκτάωρο κλπ. Οι νόμοι είναι διακοσμητικοί τι κι αν υπάρχουν.
Πρέπει να καταλάβεις κάποια πράγματα οτι κάποια πράγματα άλλαξαν εξαιτίας του ανταγωνισμού και όχι μόνο εδώ και σε πολλές άλλες χώρες.Αυτή την στιγμή που μιλάμε ένα κύμα ατόμων απο φτωχές χώρες της Ασίας και της Ανατολικής Ευρώπης έχουν αποκτήσει μια μεσαία τάξη και θέλουν να εργαστούν αρκετές ώρες προκειμένου να ξεφύγουν απο την φτώχια και να μπούν στην μεσαία τάξη να αποκτήσουν μια ζωή και είναι σε θέση να το πράξουν αυτό χωρίς να υπολογίζουν 8ωρα.Οπότε έπρεπε ο δυτικός κόσμος να προσαρμόσει τα ωράρια ανάλογα προκειμένου να μπορέσει να γίνει ανταγωνιστικός προς αυτούς τους λαούς.Δεν θα αλλάξει κάτι με το να αυξηθούν οι έλεγχοι απο την στιγμή που ο εργαζόμενος οικειοθελώς κάθεται για να τελειώσει τις δουλειές του μετά του 8ωρου ή ακόμα και το σ/κ σε πολλές περιπτώσεις μπαίνει για να τελειώσει δουλειές για να μην του πέσουν στο κεφάλι την επόμενη Δευτέρα.Απο εκεί και πέρα οι μισθωτοί στην χώρα μας είναι ελάχιστοι αν σκεφτείς οτι το 95-97% είναι ελεύθεροι επαγγελματίες αυτοαπασχολούμενοι και το υπόλοιπο 3-5% είναι στην πλειοψηφία δημόσιοι υπάλληλοι οι περισσότεροι άνθρωποι δουλεύουν παραπάνω στην ΔΙΚΗ τους εταιρεία/επιχείρηση.Είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού εαν εγώ δεν εργαστώ να τελειώσω δουλειές θα με κλείσει ο ανταγωνιστής μου που θα έχει καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες και μάλιστα τα παραδίδει στην ώρα τους ή είναι διαθέσιμος όποτε τον χρειαστούν οι πελάτες.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.
.Είναι καθαρά θέμα ανταγωνισμού εαν εγώ δεν εργαστώ να τελειώσω δουλειές θα με κλείσει ο ανταγωνιστής μου που θα έχει καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες και μάλιστα τα παραδίδει στην ώρα τους ή είναι διαθέσιμος όποτε τον χρειαστούν οι πελάτες.
Ελληνικό φαινόμενο και αυτό.
Η αργία είναι αργία, τα ρεπό είναι ρεπό και τα Σαββατοκύριακα Σαββατοκύριακα => Δεν απαντάς σε κανένα μέιλ/τηλεφώνημα .
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ελληνικό φαινόμενο και αυτό.
Η αργία είναι αργία, τα ρεπό είναι ρεπό και τα Σαββατοκύριακα Σαββατοκύριακα => Δεν απαντάς σε κανένα μέιλ/τηλεφώνημα .

Αν νομίζεις ότι είναι ελληνικό φαινόμενο να δουλεύεις και να απαντάς σε μέιλ τις αργίες και τα ΣΚ δεν έχεις και πολύ ιδέα τι γίνεται στον έξω κόσμο
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ελληνικό φαινόμενο και αυτό.
Η αργία είναι αργία, τα ρεπό είναι ρεπό και τα Σαββατοκύριακα Σαββατοκύριακα => Δεν απαντάς σε κανένα μέιλ/τηλεφώνημα .
Καλά αφού το λές εσύ εννοείτε έτσι είναι θα σου χαλάσω εγώ χατήρι.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.
Αν νομίζεις ότι είναι ελληνικό φαινόμενο να δουλεύεις και να απαντάς σε μέιλ τις αργίες και τα ΣΚ δεν έχεις και πολύ ιδέα τι γίνεται στον έξω κόσμο

Καλά αφού το λές εσύ εννοείτε έτσι είναι θα σου χαλάσω εγώ χατήρι.
Ναι είναι ελληνικό φαινόμενο να δουλεύεις και να απαντάς σε μέιλ τις αργίες.

Απλώς στο Ελλάντα έχετε φτάσει στο σημείο να τα ισοπεδώνετε όλα στο βωμό της επιβίωσης .
Άκου εκεί σε αργία να απαντάς σε μέιλ...πες το σε κανέναν Γερμανό/Ελβετό να σου κλείσει το τηλέφωνο στην μάπα.

Νομίζω για τον @xristaras9 θα ήταν λογικό να εργάζεται και αμισθί το Σ/Κ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ναι είναι ελληνικό φαινόμενο να δουλεύεις και να απαντάς σε μέιλ τις αργίες.

Απλώς στο Ελλάντα έχετε φτάσει στο σημείο να τα ισοπεδώνετε όλα στο βωμό της επιβίωσης .
Άκου εκεί σε αργία να απαντάς σε μέιλ...πες το σε κανέναν Γερμανό/Ελβετό να σου κλείσει το τηλέφωνο στην μάπα.

Νομίζω για τον @xristaras9 θα ήταν λογικό να εργάζεται και αμισθί το Σ/Κ

Έγινε, έτσι ακριβώς είναι. Για την ακρίβεια φυλακή σε βάζουν αν απαντήσεις σε μεηλ η πάρεις τηλέφωνο το ΣΚ. Όπως τα λες είναι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.
Έγινε, έτσι ακριβώς είναι. Για την ακρίβεια φυλακή σε βάζουν αν απαντήσεις σε μεηλ η πάρεις τηλέφωνο το ΣΚ. Όπως τα λες είναι.
Όταν το ζήσεις, έλα να τα ξαναπούμε.
Όταν είσαι άδεια/αργία δεν απαντάς τίποτα και δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Οποιοδήποτε μέιλ σταλεί μετά τις 16.00 ημέρα Παρασκευή, απαντιέται Δευτέρα.

Σε λίγο θα αμφισβητήσετε και το γεγονός ότι την Παρασκευή εργάζονται όλοι λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το γεγονός ότι ζει σε μία τέρμα καπιταλιστική χώρα και έχει το κομμουνιστικό σύμβολο δεν κάνει εντύπωση; Από παντού ξεχωρίζει ο Έλληνας όπου και αν πάει. Μετανάστευσε στην χώρα του φιλελευθερισμού για να παραμείνει κομμούνι.
Οι πολιτικές πεποιθήσεις θα πρέπει να καθορίζονται σύμφωνα με την χώρα μετανάστευσης ; Καινούργιο φρούτο και αυτό ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Όταν το ζήσεις, έλα να τα ξαναπούμε.
Όταν είσαι άδεια/αργία δεν απαντάς τίποτα και δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Οποιοδήποτε μέιλ σταλεί μετά τις 16.00 ημέρα Παρασκευή, απαντιέται Δευτέρα.

Σε λίγο θα αμφισβητήσετε και το γεγονός ότι την Παρασκευή εργάζονται όλοι λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει δίκιο ο Λάκης.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Όταν το ζήσεις, έλα να τα ξαναπούμε.
Όταν είσαι άδεια/αργία δεν απαντάς τίποτα και δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Οποιοδήποτε μέιλ σταλεί μετά τις 16.00 ημέρα Παρασκευή, απαντιέται Δευτέρα.

Σε λίγο θα αμφισβητήσετε και το γεγονός ότι την Παρασκευή εργάζονται όλοι λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι πολιτικές πεποιθήσεις θα πρέπει να καθορίζονται σύμφωνα με την χώρα μετανάστευσης ; Καινούργιο φρούτο και αυτό ;

πως γίνεται η χώρα μετανάστευσης των κομμουνιστών να μην είναι καμία φορά κάποια κομμουνιστική; Τουλάχιστον πάτε και στις χώρες των Βαλκανίων ή της Κεντρικής Ευρώπης/Ανατολικής που ισοπεδώσατε να δείτε πόσο χαίρονται που είχαν κομμουνισμό ( Ρουμανία, Βουλγαρία, Κροατία, Ουκρανία, Πολωνία, Ουγγαρία ). Εκεί γιατί όχι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αυτό πάντως ισχύει στην Γαλλία και με νόμο. μάλιστα είχα διαβάσει για μία προϊστάμενη που απολύθηκε γιατί έστελνε εργασιακά email στους υφιστάμενους της τα σκ.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.
πως γίνεται η χώρα μετανάστευσης των κομμουνιστών να μην είναι καμία φορά κάποια κομμουνιστική; Τουλάχιστον πάτε και στις χώρες των Βαλκανίων που ισοπεδώσατε να δείτε πόσο χαίρονται που είχαν κομμουνισμό ( Ρουμανία, Βουλγαρία, Κροατία, Ουκρανία, Πολωνία, Ουγγαρία ). Εκεί γιατί όχι;
Γίνεται.
Θα στειλω την Κυριακη στην UBS οπου εχω εναν λογαριασμο με 27 εκατομμύρια Ελβετικα φραγκα και θα σου πω αν μου απάντησαν η όχι.
Και όμως δεν γίνεται να στείλεις μειλ έχοντας λογαριασμό. Θα επικοινωνήσεις με τον προσωπικό σου σύμβουλο μέσα από την σελίδα της ubs .

Αυτό πάντως ισχύει στην Γαλλία και με νόμο. μάλιστα είχα διαβάσει για μία προϊστάμενη που απολύθηκε γιατί έστελνε εργασιακά email στους υφιστάμενους της τα σκ.

Δεν ήξερα για τη νομοθεσία στη Γαλλία.
Από προσωπική εμπειρία σε Γερμανία/Ελβετία είχα την ίδια αντιμετώπιση όποιο μέιλ έστελνα εκτός ωραρίου εργασίας ή Σ/Κ.
Το ίδιο και με τις δημόσιες υπηρεσίες όπως το καντόνι για την ασφάλεια (Gesundheitsdirektion), το Aufenthaltstitel και την εγγραφή στο δήμο (Meldebestätigung).
Στην Γερμανία με τον DAAD και την ασφάλεια κυρίως.
Το ίδιο ισχύει και στο περιβάλλον εργασίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα καταρχάς οτι δεν ειναι κάτι άσχημο αυτό αλλά οτι είναι τέτοια η ανάγκη προκειμένου να απαντήσουν σε εταιρικά email. Kι επίσης by the way δεν σε βάλαν να σκάψεις το να απαντήσεις 5-10 email σε ένα μισάωρο προκειμένου να τα βρείς έτοιμα Δευτέρα ενώ πίνεις ενα πρωϊνό καφέ δεν είναι κάνα κάτεργο.Στην Γιουγκοσλαβία επειδή ζούσε προπάππους εργάζονταν και Σάββατο δεν ήταν αργία γι αυτούς και εσύ μου διαμαρτύρεσαι για το να απαντήσεις κάποια email ώστε να τα βρεί ο συνάδελφος σου έτοιμα την Δευτέρα.Το 8hours 5$ per day άλλωστε το καθιέρωσε σαν πολιτική στην ford ο Henry Ford πολύ πριν γίνει εργασιακό δικαίωμα στις χώρες του κόσμου.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top