[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δολοφόνησαν δημοσιογράφο μέρα μεσημέρι στον Άλιμο. Ό,τι έλειπε για το μπουρδελοκράτος του Χρυσοχοΐδη που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να βαράει παιδιά. Και δεν είναι η πρώτη τέτοια δολοφονία. Κολομβία της Ευρώπης, ασταδιάλα. Έχουμε ξεφύγει τελείως.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο καραιβαζ έβγαλε πρώτος την είδηση για τον Φουρθιώτη στο bloko.gr όπου έγραφε, ίσως σχετίζεται.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Εντάξει, καλά πήγε κι αυτό. Ευτυχώς που προστατεύονται οι σωστοί δημοσιογράφοι.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Οκ, ο Ντον Μενιόζ πρέπει να έχει πιάσει πολύ υψηλόβαθμο στέλεχος της κυβέρνησης απ'τα @@ για να τα κάνει αυτά. Δεν θα μπορούσε να έχει τόσο θράσος αν επρόκειτο για "μικρό" βουλευτή, λέτε να "έχει" τον Δημητροπαναγιώτη;
 

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τα δεξιά -όχικαιτόσο- τρολλοaccounts του twitter βγήκαν παγανιά για να φορτώσουν τη σημερινή δολοφονία στην αριστερά και τον α/α χώρο. Το νου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τι φάση; Τροποποιησες το μήνυμα ή έχω παραισθήσεις;
 

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Πολλά μπορούν να συμβούν σε ετούτη τη χώρα και ετούτο το έτος.
Στην αρχή είδα αυτό που έστειλες για Κουφοντινα, πάω σε ένα άλλο θέμα για λίγο, ξαναγυρναω και βλέπω αυτό για το Twitter και τα έχασα για λίγο :P
 

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
received_467789827606999.jpeg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εξαιρετικό video που αποδεικνύει ότι ο κρατισμός δεν έφυγε από τη χώρα και έχουμε δύσκολα χρόνια μας μπροστά μας. Δεν φταίει ο καπιταλισμός, ούτε ο φιλελευθερισμός.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά φίλε μου, μη φωνάζεις, σε πιστεύουμε :)

Btw το "βγάλτε χρήματα παίζοντας video games" παραμένει το καλύτερο βίντεο του άριστου κατά τα άλλα αυτού λογαριασμού.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ο κρατισμός προφανώς δεν έφυγε από την χώρα και ούτε θα φύγει στα κοντά. Είναι τέρμα δυσλειτουργικός και καταστροφικός. Έχω ενστάσεις βέβαια και για το σύστημα της ολικής ιδιωτικοποίησης από την άλλη. Το παράδειγμα των ΗΠΑ με τρομάζει αλλά με καθησυχάζει η ραγδαία ανάπτυξη της Εσθονίας με την μαζική ιδιωτικοποίηση που οδήγησε σε εκρηκτική οικονομική άνοδο και σχεδόν εκμηδένιση της ανεργίας και προφανώς στο παράδειγμα της Ιαπωνίας όπου όλοι βρίσκουν δουλειά και έχουν πρόσβαση σε Παιδεία και Υγεία ( και ας είναι τα περισσότερα ιδιωτικά).
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εδώ και ένα χρόνο το ακούμε αυτό με τις πρόωρες εκλογές. Το πίστευα αρκετά αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει. Δεν μου βγήκε η θεωρία ότι με την παραίτηση του Τζουζέπε Κόντε η Ιταλία θα πάει σε πρόωρες εκλογές για μνημόνιο, τελικά βάλανε τον Μάριο Ντράγκι και δεν πήγαν σε πρόωρες εκλογές.

Οπότε έχω αρχίσει να αμφισβητώ το αν τελικά θα έχουμε εδώ πρόωρες εκλογές. Ο Τσίπρας μετά το 2019 έμαθε να ακούει τα polls και να μη κάνει του κεφαλιού του και βλέποντας πως ούτε κατά διάνοια δεν αγγίζει τα παλιά του ποσοστά δεν τον συμφέρει να ασκήσει πίεση για πρόωρες εκλογές. Η μόνη ελπίδα ήταν να κατέβαιναν μαζί με ΚΙΝΑΛ και ΜέΡα25 όπως κυκλοφορούσαν φήμες τις οποίες εξίσου δεν βλέπω να παίρνουν σάρκα και οστά. Η ΝΔ θα προσπαθήσει όσο μπορεί από την άλλη να αντέξει να βγάλει την τετραετία. Άλλωστε το είπε και ο Κούλης ότι πρόωρες εκλογές δεν θα γίνουν. Δεν το αποκλείουμε βέβαια γιατί έχουν όλοι τους και μία προϊστορία στο άλλα να λένε και άλλα να κάνουν.

Είτε πρόωρες είτε όχι στις επόμενες εκλογές βλέπω να έρχεται το πέμπτο μνημόνιο. Τα πάντα καταρρέουν απλά. Κατακερματίστηκε η μικρομεσαία τάξη.
Εγώ πιστεύω ότι εκλογές θα γίνουν μέσα στο 21 και πιο συγκεκριμένα τον Ιούνιο ή τον Ιούλιο 21, όσο κι αν ακούγεται εξωπραγματικό. Ας λέει η κυβέρνηση ότι θα τη βγάλει την τετραετία. Η ύφεση είναι τεράστια και μου φαίνεται παράλογο η διαχείρηση αυτής της δυσχερούς κατάστασης να γίνει από μία μονοκομματική κυβέρνηση. Θα πάνε σε οικουμενική γιατί η νέα δημοκρατία αμφιβάλλω αν θα πάρει 30% και ο σύριζα θα είναι κάτω από 20% (ας λένε ό, τι θέλουν οι δημοσκοπήσεις). Κατά αυτό τον τρόπο η ευθύνη θα είναι διάχυτη, κάτι που τους βολεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι εκλογές θα γίνουν μέσα στο 21 και πιο συγκεκριμένα τον Ιούνιο ή τον Ιούλιο 21, όσο κι αν ακούγεται εξωπραγματικό. Ας λέει η κυβέρνηση ότι θα τη βγάλει την τετραετία. Η ύφεση είναι τεράστια και μου φαίνεται παράλογο η διαχείρηση αυτής της δυσχερούς κατάστασης να γίνει από μία μονοκομματική κυβέρνηση. Θα πάνε σε οικουμενική γιατί η νέα δημοκρατία αμφιβάλλω αν θα πάρει 30% και ο σύριζα θα είναι κάτω από 20% (ας λένε ό, τι θέλουν οι δημοσκοπήσεις). Κατά αυτό τον τρόπο η ευθύνη θα είναι διάχυτη, κάτι που τους βολεύει.
Ακριβώς δεν τους βολεύει. Το σύστημα φοβάται απίστευτα το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ γιατί θα καεί με την μία και ο ΣΥΡΙΖΑ και θα έχουν έλλειψη συστημικών κομμάτων και οι ψηφοφόροι της αριστεράς θα κατευθυνθούν μάλλον προς ΚΚΕ κάτι που το σύστημα δεν θέλει. Όπως έγινε με την κυβέρνηση Εθνικής Ευθύνης του Αντώνη Σαμαρά το 2012 τότε με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ. Με το που έγινε αυτό κάηκε με την μία το ΠΑΣΟΚ. Έφυγε από το προσκήνιο για τα καλά. Θα προσπαθήσουν όσο μπορούν να τρενάρουν την στιγμή που θα συγκυβερνήσουν ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ. Από την Βουλή που έχουμε τώρα αν υποθέσουμε ότι στην επόμενη Βουλή θα έχουμε τα ίδια κόμματα και την είσοδο του Κασιδιάρη ( Έλληνες για την Πατρίδα ) που όπως όλα δείχνουν θα γίνει, τότε το μόνο ρεαλιστικά, κόμμα που θα συγκυβερνούσε με ΝΔ είναι η Φώφη του ΚΙΝΑΛ. Θα έφταναν μαζί όμως; Αν υπάρχει η ανάγκη και για τρίτο κόμμα τότε τι; Καταστροφή.

Οι εκλογές δεν συμφέρει κανέναν να γίνουν τώρα. Όσο μπορούν να το καθυστερήσουν θα το καθυστερήσουν. Τουλάχιστον μέχρι να ξεχαστεί λίγο το χάος των θανάτων της πανδημίας και να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι η ΝΔ.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ακριβώς δεν τους βολεύει. Το σύστημα φοβάται απίστευτα το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ γιατί θα καεί με την μία και ο ΣΥΡΙΖΑ και θα έχουν έλλειψη συστημικών κομμάτων και οι ψηφοφόροι της αριστεράς θα κατευθυνθούν μάλλον προς ΚΚΕ κάτι που το σύστημα δεν θέλει. Όπως έγινε με την κυβέρνηση Εθνικής Ευθύνης του Αντώνη Σαμαρά το 2012 τότε με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ. Με το που έγινε αυτό κάηκε με την μία το ΠΑΣΟΚ. Έφυγε από το προσκήνιο για τα καλά. Θα προσπαθήσουν όσο μπορούν να τρενάρουν την στιγμή που θα συγκυβερνήσουν ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ. Από την Βουλή που έχουμε τώρα αν υποθέσουμε ότι στην επόμενη Βουλή θα έχουμε τα ίδια κόμματα και την είσοδο του Κασιδιάρη ( Έλληνες για την Πατρίδα ) που όπως όλα δείχνουν θα γίνει, τότε το μόνο ρεαλιστικά, κόμμα που θα συγκυβερνούσε με ΝΔ είναι η Φώφη του ΚΙΝΑΛ. Θα έφταναν μαζί όμως; Αν υπάρχει η ανάγκη και για τρίτο κόμμα τότε τι; Καταστροφή.

Οι εκλογές δεν συμφέρει κανέναν να γίνουν τώρα. Όσο μπορούν να το καθυστερήσουν θα το καθυστερήσουν. Τουλάχιστον μέχρι να ξεχαστεί λίγο το χάος των θανάτων της πανδημίας και να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι η ΝΔ.
Σωστή η σκέψη σου αλλά η διαίσθηση μου (και όχι τόσο η λογική) μου λέει ότι θα έχουμε εκλογές το καλοκαίρι. Οψόμεθα. Μπορεί και να διαψευστώ. Πάντως από έξω θέλουν μία κυβέρνηση οικουμενικής φύσεως ώστε να είναι η ευθύνη διάχυτη και να εξαλείφονται οι αντιδράσεις εντός του κοινοβουλίου. Όταν θα καταρρεύσουν τα συστημικά κόμματα, τα οποία θα έχουν συμμετάσχει στην οικουμενική, θα έχουν φροντίσει να έχει δημιουργηθεί ένα κόμμα με χαμηλό ποσοστό που στην αρχή θα παρουσιαστεί ως αντισυστημικό και όταν θα έρθει στην εξουσία θα φανεί πως τελικά ήταν συστημικό. Ένας φαύλος κύκλος εν ολίγοις.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εξαιρετικό video που αποδεικνύει ότι ο κρατισμός δεν έφυγε από τη χώρα και έχουμε δύσκολα χρόνια μας μπροστά μας. Δεν φταίει ο καπιταλισμός, ούτε ο φιλελευθερισμός.
Αποψη μιας youtubers, δε μας νοιάζει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Σωστή η σκέψη σου αλλά η διαίσθηση μου (και όχι τόσο η λογική) μου λέει ότι θα έχουμε εκλογές το καλοκαίρι. Οψόμεθα. Μπορεί και να διαψευστώ. Πάντως από έξω θέλουν μία κυβέρνηση οικουμενικής φύσεως ώστε να είναι η ευθύνη διάχυτη και να εξαλείφονται οι αντιδράσεις εντός του κοινοβουλίου. Όταν θα καταρρεύσουν τα συστημικά κόμματα, τα οποία θα έχουν συμμετάσχει στην οικουμενική, θα έχουν φροντίσει να έχει δημιουργηθεί ένα κόμμα με χαμηλό ποσοστό που στην αρχή θα παρουσιαστεί ως αντισυστημικό και όταν θα έρθει στην εξουσία θα φανεί πως τελικά ήταν συστημικό. Ένας φαύλος κύκλος εν ολίγοις.
Πάντως περιμένω όσο τίποτα να έρθουν οι επόμενες εκλογές. Θέλω να δω πως θα κινηθεί ο ελληνικός λαός μετά από αυτή τη τεράστια καταστροφή. Για την ώρα ο ΣΥΡΙΖΑ τραβάει τις ψήφους της αριστεράς άρα ακόμη αύξηση του ΚΚΕ δεν θα δούμε όπως ούτε και το ΚΙΝΑΛ. Πάλι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ελέγχει τα ηνία της αριστεράς. Στον δεξιό χώρο είναι που θα γίνει ένας χαμός. Η ΝΔ θα πέσει και πιστεύω θα έχουμε αύξηση στην Ελληνική Λύση και είσοδο Κασιδιάρη στην Βουλή. Είναι ζόρικα τα πράγματα.

Ιδανικά θα ήθελα συγκυβέρνηση ΝΔ-Ελληνική Λύση για να καεί η Ελληνική Λύση. Να φύγουν άκλαυτοι και αυτοί να ησυχάσουμε από τους ψευτοπατριώτες με τις κεραλοιφές αλλά αντικειμενικά τέτοιο σενάριο ΔΕΝ θα γίνει. Σε τέτοιο σενάριο θα αρχίσει η αριστερά προπαγανδιστική εκστρατεία με αντιφασιστική ρητορική οπότε ο ΣΥΡΙΖΑ θα νικούσε πανηγυρικά στις επόμενες. Το καλοκαίρι έρχεται, θα δούμε λοιπόν :P
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top