[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Ναι, ολως τυχαια οι Παλαιστίνιοι γιναν φιλαρακια με τους Τούρκους.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς θα γίνουν αφού η Τουρκία αντιτίθεται στο Ισραήλ τι θες να κάνουν;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχετε ετοιμαστεί καθόλου εδώ για μνημόνιο και λοκ ντάουν το φθινόπωρο ή θα πέσετε και εσείς απ τα σύννεφα ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Εχετε ετοιμαστεί καθόλου εδώ για μνημόνιο και λοκ ντάουν το φθινόπωρο ή θα πέσετε και εσείς απ τα σύννεφα ?
Μαλλον εισαι σε λαθος θρεντ.
...
Συμφωνεις με την συμμαχια των Παλαιστινίων με τους Τούρκους;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Προφανώς θα γίνουν αφού η Τουρκία αντιτίθεται στο Ισραήλ τι θες να κάνουν;
Ναι και φταίει η Ελλάδα που δεν φτιάχνει τις σχέσεις της με ένα αδύναμο κράτος που δεν έχει να προσφέρει τίποτα έναντι του Ισραήλ.

Η Ελλάδα πρέπει να παραμείνει στο πλευρό του Ισραήλ.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ερώτηση είναι αυτή δε καταλαβαίνω juste. Ως τι να συμφωνεί; Τούρκος είναι ή Παλαιστίνιος; Ή μήπως εσείς θα κάνατε συμμαχία με άλλους και όχι όσους σας "υποστηρίζουν"; Στη θέση τους εσείς ειδικά όχι απλά ΑΟΖ θα κάνατε, τα πόδια θα τους γλείφατε.

Γιάννη η Ελλάδα πού κολλάει σε όλο αυτό;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Στο ότι σε μια μάχη μεταξύ ενός λιονταριού και ενός ποντικιού είναι ανόητο να στηρίζεις το ποντίκι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Στο ότι η Τουρκία έχει ξεκινήσει ήδη την διπλωματική προσέγγιση προς την Παλαιστίνη. Η Ελλάδα πρέπει να κάνει το ίδιο με το Ισραήλ. Είναι μια καλή ευκαιρία να εδραιωθεί μια ελληνοισραηλινη συμμαχία στην Ανατολική Μεσόγειο και όχι λόγια. Η Ελλάδα πρέπει να αξιοποιήσει αυτήν την ευκαιρία που ο Ερντογάν μας δίνει.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συζητάμε την επιλογή της Παλαιστίνης που είναι η πλέον αναμενόμενη υπό αυτές τις συνθήκες. Η Ελλάδα δεν είναι στη διπλωματική θέση της Παλαιστίνης και μπορεί επιτέλους να θέτει όρους στη διπλωματία της όπως όλα τα σοβαρά κράτη και να μη συμπεριφέρεται ως παρίας που βλέπω ότι προκρίνετε εσείς οι δήθεν πατριώτες.

Κι ένας όρος θα μπορούσε να είναι ότι διαφωνούμε όταν ένα λιοντάρι σκοτώνει δεκάδες παιδικές ψυχές για να εξοντώσει ένα ποντίκι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Η Ελλάδα για την ώρα δεν είναι σε θέση να κάνει πολλά. Με τη συγκεκριμένη κυβέρνηση και μια απλή προσέγγιση προς το Ισραήλ είναι νίκη.

Το θέμα είναι να θεσπίσει συμμαχίες με τους ισχυρούς της περιοχής. Το Ισραήλ είναι ένα κράτος που δεν πουλάει τους συμμάχους του. Οι Παλαιστίνιοι καλό θα ήταν να πληροφορηθούν πως στην Τουρκία είναι εκπαιδευμένοι οι πιλότοι που τους βομβαρδίζουν. Επικοινωνιακά παιχνίδια είναι όλα. Η κόντρα εδώ δεν είναι Αρμενία-Αζερμπαιτζαν να κάνει τις βλαχομαγκιες της η Τουρκία. Μακάρι να τις έκανε μπας και έμπαιναν οι Δυτικοί και την τελείωναν μια και καλή αλλά τέτοιο σενάριο δεν παίζει. Ο Ερντογάν μόνο μιλάει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μαλλον εισαι σε λαθος θρεντ.
...
Συμφωνεις με την συμμαχια των Παλαιστινίων με τους Τούρκους;


Ναι ,απ' όσο ξέρω το Ιράν στηρίζει την Παλαιστίνη , ταυτόχρονα το Ιράν τα πάει καλά με την Τουρκία .....άρα υπάρχει μια σχέση ανάμεσα Τούρκων και παλαιστινίων ( με όσες πολιτικές γνώσεις έχω πάντα 😢)

εσυ πιστεύεις ότι θα έχουμε μνημόνιο και λοκ ντάουν το φθινόπωρο?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Το Ιράν δεν τα πάει καλά με την Τουρκία. Έχει βελτιωθεί η σχέση τους τα τελευταία χρόνια αλλά ακόμα, η Τουρκία είναι μέλος του ΝΑΤΟ, όσο ισλαμιστής και να το παίζει ο Ερντογάν το ΝΑΤΟ είναι red line για το Ιράν που είναι ορκισμένος εχθρός του.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ναι και φταίει η Ελλάδα που δεν φτιάχνει τις σχέσεις της με ένα αδύναμο κράτος που δεν έχει να προσφέρει τίποτα έναντι του Ισραήλ.

Η Ελλάδα πρέπει να παραμείνει στο πλευρό του Ισραήλ.
Ο Ζαν όταν ο Μπάιντεν είναι εναντίον της Τουρκίας: " τι σημασία έχει αυτό; Εγώ σκέφτομαι σαν Αμερικάνος και όχι τι συμφέρει την Ελλάδα :rtfm:"

Ο Ζαν στην αντιπαλότητα Ισραήλ-Τουρκίας: "Φυσικά και πρέπει η Ελλάδα να είναι με το Ισραήλ, αυτό μας συμφέρει :pfff: "
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ο Ζαν όταν ο Μπάιντεν είναι εναντίον της Τουρκίας: " τι σημασία έχει αυτό; Εγώ σκέφτομαι σαν Αμερικάνος και όχι τι συμφέρει την Ελλάδα :rtfm:"

Ο Ζαν στην αντιπαλότητα Ισραήλ-Τουρκίας: "Φυσικά και πρέπει η Ελλάδα να είναι με το Ισραήλ, αυτό μας συμφέρει :pfff: "
Μα δεν είναι εκλογές αυτό μαν. Ούτε νομίζω μπορούν να συγκριθούν οι εκλογές με αυτήν την κρίση μεταξύ Ισραήλ-Παλαιστινης. Αν το δούμε σαν ημεδαποί όπως εγώ προσωπικά κάνω στις εκλογές τότε δεν θα βγάλουμε νόημα καθώς αν ήμουν Ισραηλινός προφανώς θα ήμουν υπέρ της χώρας μου και αν ήμουν Παλαιστίνιος προφανώς θα ήμουν αυτονομιστης. Δεν βγάζει κάποιο νόημα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Μα δεν είναι εκλογές αυτό μαν. Ούτε νομίζω μπορούν να συγκριθούν οι εκλογές με αυτήν την κρίση μεταξύ Ισραήλ-Παλαιστινης. Αν το δούμε σαν ημεδαποί όπως εγώ προσωπικά κάνω στις εκλογές τότε δεν θα βγάλουμε νόημα καθώς αν ήμουν Ισραηλινός προφανώς θα ήμουν υπέρ της χώρας μου και αν ήμουν Παλαιστίνιος προφανώς θα ήμουν αυτονομιστης. Δεν βγάζει κάποιο νόημα.
Προφανώς το λέω χιουμοριστικά γιατί το ξες ότι μ' αρέσει να σε πειράζω αλλά ούτε εκείνο ήταν εκλογές. Ήταν καθαρά μετά τις εκλογές, όταν αναγνώρισε την αρμένικη γενοκτονία. Αν κρατούσες την ίδια στάση θα έλεγες ότι όντως συμφέρει την Ελλάδα αυτή την στιγμή η προεδρία/αποφάσεις του και δεν θα μας άρχιζες τα "δεν υπάρχουν φιλίες/συμμαχίες ανάμεσα στα κράτη". Εδώ όμως λες τα αντίθετα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Προφανώς το λέω χιουμοριστικά γιατί το ξες ότι μ' αρέσει να σε πειράζω αλλά ούτε εκείνο ήταν εκλογές. Ήταν καθαρά μετά τις εκλογές, όταν αναγνώρισε την αρμένικη γενοκτονία. Αν κρατούσες την ίδια στάση θα έλεγες ότι όντως συμφέρει την Ελλάδα αυτή την στιγμή η προεδρία/αποφάσεις του και δεν θα μας άρχιζες τα "δεν υπάρχουν φιλίες/συμμαχίες ανάμεσα στα κράτη". Εδώ όμως λες τα αντίθετα.
Ειναι κατα πως δειχνει η πυξιδα καταλαβες😂👍
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ας στείλει ο Ερντο στρατεύματα στην παλαιστινη να του κάνουν την μούρη κρέας. Αλλά δεν ειναι τόσο χαζός, προτιμάει να το παίζει νταής σε ψόφιους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,647 μηνύματα.
Σακούρ-Θεοχάρης 1-0 ....Δεν πειράζει, τραγέλαφος και εκτός ΕΕ

 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top