[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ο ακροαριστερος είναι αυτός που έριξε φαπα στον Μακρόν. Τι κατάλαβες ρε μεμετσι;

Στο μεταξύ τον είδα τον τυπα καλά ε σαν τον κλασικό Έλληνα αναρχικό φοιτητή που έχει μείνει καμία δεκαετία επιπλέον στο Πανεπιστήμιο ήταν. Φώναξε και ένα κάτω ο Μακρονισμος και του έριξε φαπα του Μακρόν που έφυγε πέντε μέτρα πίσω.

Η Λε Πεν πάντως καταδίκασε την επίθεση.

Κάτω ο Μακρονισμος φώναξε.
Εγώ Ζαν μου μια χαρά κατάλαβα.
Φώναξε "Mointjoie Saint Denis, à bas la Macronie", που με λίγα λόγια είναι μια πολεμική κραυγή που φώναζαν πριν τις μάχες για να επικαλεστούν την προστασία του Αγίου που προστατεύει τον Βασιλιά και έχει σήμερα μια κάποια σύνδεση με τους ακροδεξιούς. Το δεύτερο μισό σημαίνει "Κάτω ο Μακρόν". Μάλλον μόνος σου κότσαρες το ακροαριστερός, όπως βλέπεις το στυλάκι κομματοποιημένος αιώνιος φοιτητής πάει σε όλες τις μεριές :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εγώ Ζαν μου μια χαρά κατάλαβα.
Φώναξε "Mointjoie Saint Denis, à bas la Macronie" που με λίγα λόγια είναι μια πολεμική κραυγή που φώναζαν πριν τις μάχες για να επικαλεστούν την προστασία του Αγίου που προστατεύει τον Βασιλιά και έχει σήμερα μια κάποια σύνδεση με τους ακροδεξιούς. Το δεύτερο μισό σημαίνει "Κάτω ο Μακρόν". Μάλλον μόνος σου κότσαρες το ακροαριστερός, όπως βλέπεις το στυλάκι κομματοποιημένος αιώνιος φοιτητής πάει σε όλες τις μεριές :P
Ταξιδεύοντας την Τρίτη στο Ντρομ της νοτιοανατολικής Γαλλίας, ο Εμανουέλ Μακρόν έσπευσε χαλαρός και χαμογελαστός να χαιρετήσει το πλήθος που τον περίμενε. Την ώρα, όμως, του χαιρετισμού ενός νεαρού άνδρα, που διατείνεται ότι είναι «αναρχικός», ο Γάλλος πρόεδρος δέχθηκε ένα δυνατό χαστούκι, με αποτέλεσμα να προκληθεί αναστάτωση.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/kosmos/nearos-hastoykise-ton-emanoyel-makron-binteo

Δεν θα έγραφα ποτέ κάτι που μου βγήκε από το μυαλό. Τα media αυτό λένε. Τώρα το τι είναι δεν ξέρω μεταξύ αναρχικού και ακροδεξιού σίγουρα μακάρι να έχεις δίκιο και να είναι δεξιός ο άνθρωπος.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν θα έγραφα ποτέ κάτι που μου βγήκε από το μυαλό. Τα media αυτό λένε. Τώρα το τι είναι δεν ξέρω μεταξύ αναρχικού και ακροδεξιού σίγουρα μακάρι να έχεις δίκιο και να είναι δεξιός ο άνθρωπος.
Δεν ξέρω τι λένε αυτοί, αλλά εγώ από το λίγο που διάβασα τα γαλλικά μέσα, δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που λένε ότι το ψάχνουν ακόμα και ότι δεν έχουν ιστορικό στην αστυνομία αυτός και ο τύπος που ήταν μαζί του. Ο καθένας βρήκε ευκαιρία να κράξει "τους απέναντι", άλλοι λένε ότι το φώναξε επίτηδες για αποπροσανατολισμό, άλλοι ότι είναι ακροδεξιός, άλλοι μιλούν για σύνδεση με τα κίτρινα γιλέκα. Ίσως να είναι και απλά καμένος με τον μεσαίωνα. Ότι και να είναι μια φορά δεν τον ψήφισε και λογικό είναι όλοι να το καταδικάσουν :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λένε αυτοί, αλλά εγώ από το λίγο που διάβασα τα γαλλικά μέσα, δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που λένε ότι το ψάχνουν ακόμα και ότι δεν έχουν ιστορικό στην αστυνομία αυτός και ο τύπος που ήταν μαζί του. Ο καθένας βρήκε ευκαιρία να κράξει "τους απέναντι", άλλοι λένε ότι το φώναξε επίτηδες για αποπροσανατολισμό, άλλοι ότι είναι ακροδεξιός, άλλοι μιλούν για σύνδεση με τα κίτρινα γιλέκα. Ίσως να είναι και απλά καμένος με τον μεσαίωνα. Ότι και να είναι μια φορά δεν τον ψήφισε και λογικό είναι όλοι να το καταδικάσουν :P
Πάντως για ακροδεξιό δεν μου φάνηκε το στυλάκι του. Θα μπορούσε να είναι κάνας ξεχασμένος φιλομοναρχικός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Αντιδράσεις Λεπέν και Μελανσόν μετά την επίθεση στον Εμανουέλ Μακρόν -«Επίθεση στη δημοκρατία» το χαστούκι, λέει ο Καστέξ | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr

Ο Μελανσόν είναι ο πρώτος που συμπαραστάθηκε στον Μακρόν. Μήπως το έκανε γιατί πέταξε μια συνωμοσιακή βλακεία μια μέρα νωρίτερα. Για να την ξεχάσει ο κόσμος;


France’s far-left leader Melenchon accused of fueling conspiracies | Al Arabiya English
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Να σου θυμίσω ότι για χρόνια τα Σκόπια είχαν στην Κυβέρνηση το IMRO ( Internal Macedonian Revolutionary Organization ). Διαπραγματεύσεις με κάτι τέτοιο δεν μπορούσες να κάνεις. Δεν έφταιγε μόνο η Ελλάδα..

Δεν έχω την ίδια θετική ματιά προς την συνθήκη των Πρεσπών αλλά αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο που πρέπει να μας ανησυχεί μπροστά στα προβλήματα μας. Τα Σκόπια ήταν για χρόνια περιοχή ρωσικών συμφερόντων. Για αυτό και η Ευρώπη υποστήριξε την συνθήκη. Γιατί ήταν η τελευταία πράξη για την οριστική αποκοπή των ρωσικών σχέσεων στην περιοχή.

Κανένας τους εκει δεν πίστευε τις ακραίες θεωριες του Γκρουεφσκι. Θυμίζω δηλώσεις Γκλιγκόροφ. Η αρχαιολατρία ήταν μονοπώλιο των ακραίων αρχικά, οι οποίοι δηλητηρίασαν τον υπόλοιπο λαο, λόγω άρνησης της σλαβικής μακεδονικοτητας εκ πλευράς της Ελλάδας. Δως τους απλα τα δικαιώματα τους, όσα τελοσπαντων έχουν στην περιοχή, και καν τους υποχειριο σου. Τι κρύβεσαι και φοβασαι πισω από δήθεν αλυτρωτισμούς και αδικαιολογητες φοβίες ;;

Με τον Σαμαροβλακα και με τους λοιπούς επαγγελματίες Μακεδονομάχους πατριδοκάπηλους της ΝΔ- ειδαμε και τι ωραια κωλοτουμπα κανανε ακομα και οι πιο φανατικοί τσολιάδες σαρισοφοροι τελευταία- δεν γινόταν και αλλιώς.
Βασικα, και αυτοί τοτε τα ιδι θα κανανε, και κάνουνε τελικά, οπωσ Και αποδείχθηκε, γιατί έφτασε ο κόμπος στο χτένι, και ας μας λεγαν τα τσιράκια τους εδώ μεσα μέχρι περσι ότι κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε ποτέ. Απλα, δυστυχώς, χαθηκε πολύτιμος χρονος και αφέθηκε η Τουρκία να απλώσει τα πλοκάμια της και εκει. Τωρα, για να δούμε ποσό χρόνο θα πάρει να συμμαζευτεί ολο αυτο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Κανένας τους εκει δεν πίστευε τις ακραίες θεωριες του Γκρουεφσκι. Θυμίζω δηλώσεις Γκλιγκόροφ. Η αρχαιολατρία ήταν μονοπώλιο των ακραίων αρχικά, οι οποίοι δηλητηρίασαν τον υπόλοιπο λαο, λόγω άρνησης της σλαβικής μακεδονικοτητας εκ πλευράς της Ελλάδας. Δως τους απλα τα δικαιώματα τους, όσα τελοσπαντων έχουν στην περιοχή, και καν τους υποχειριο σου. Τι κρύβεσαι και φοβασαι πισω από δήθεν αλυτρωτισμούς και αδικαιολογητες φοβίες ;;
Η επιλογή του ονόματος ήταν λανθασμένη. Σαν συμβιβασμό θα έθετα το " Σλαβομακεδονία ". Είναι γνωστό ότι αν το όνομα τους δεν ήταν μονολεκτικό και περιείχε την λέξη Μακεδονία τότε θα έμεναν ως Μακεδονία. Αυτό συνέβαινε με το Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας τόσα χρόνια που όλοι τους έλεγαν Μακεδονία. Το ίδιο γίνεται τώρα με το επίσημο όνομα τους, Βόρεια Μακεδονία. Δεν θα κάθετε κανένας ξένος να γράφει Northern Macedonia. Θα γράφει απλά Macedonia. Υποχείριο μας δεν μπορούμε να τους κάνουμε. Μακάρι να τους μετατρέπαμε σε κράτος-μαριονέτα/δορυφόρος μας αλλά πρακτικά δεν γίνεται. Η Ελλάδα αν και έχει την στρατιωτική ικανότητα για να ασκήσει regional influence δεν το αξιοποίησε ποτέ και στα Βαλκάνια περιπλέκονται τα πράγματα γιατί τον τελευταίο λόγο στις επιρροές τον έχουν οι Μεγάλες Δυνάμεις και όχι η ελλαδίτσα. Τα Βαλκάνια ήταν και είναι η πυριτιδαποθήκη της Ευρώπης.


Για τους γείτονες αυτό που έχω να πω είναι ότι φυλετικά είναι αλβανοσλάβοι με επιμειξίες και με Έλληνες, Τούρκους μιας που κανένας δεν είναι καθαρός φυλετικά αλλά ζούνε πάνω σε μία περιοχή που υπήρξε Μακεδονικό έδαφος. Άλλωστε με την συνθήκη του Βουκουρεστίου που τερμάτισε τον Β'Βαλκανικό Πόλεμο στον διαμελισμό της Μακεδονίας το 39% πήγε στο τότε Σερβικό κράτος που σήμερα είναι τα Σκόπια. Αλλά σχέση με Μέγα Αλέξανδρο και αρχαίους Μακεδόνες δεν έχουν. Είναι απόγονοι των σκλαβηνιών που ήρθαν στην περιοχή στον Μεσαίωνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τον Σαμαροβλακα και με τους λοιπούς επαγγελματίες Μακεδονομάχους πατριδοκάπηλους της ΝΔ- ειδαμε και τι ωραια κωλοτουμπα κανανε ακομα και οι πιο φανατικοί τσολιάδες σαρισοφοροι τελευταία- δεν γινόταν και αλλιώς.
Βασικα, και αυτοί τοτε τα ιδι θα κανανε, και κάνουνε τελικά, οπωσ Και αποδείχθηκε, γιατί έφτασε ο κόμπος στο χτένι, και ας μας λεγαν τα τσιράκια τους εδώ μεσα μέχρι περσι ότι κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε ποτέ. Απλα, δυστυχώς, χαθηκε πολύτιμος χρονος και αφέθηκε η Τουρκία να απλώσει τα πλοκάμια της και εκει. Τωρα, για να δούμε ποσό χρόνο θα πάρει να συμμαζευτεί ολο αυτο.
Καλά ρε φίλε paskmak σοβαρά πίστεψες ότι η ΝΔ θα τερματίσει μία συμφωνία που από πίσω κρύβονταν και Μεγάλες Δυνάμεις; Όπως είπα η συμφωνία αυτή ήταν κομβικής σημασίας για την δυτική επιρροή στην χώρα αυτή. Δεν πρόκειται καμία ΝΔ να έρχονταν σε σύγκριση με ολόκληρο τον Δυτικό κόσμο. Η ΝΔ απλά έκανε το κομμάτι της για να μαζέψει τα ψηφαλάκια των πατριωτών και το έκανε και το πέτυχε. Τα ίδια είχαν γίνει και τότε επί Σημίτη που κατάργησε την αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες και η ΝΔ το έπαιζε θιγμένη μέχρι που βγήκε ο Καραμανλής και δεν έκανε τίποτα. Ίδια ιστορία.

Όποιος πιστεύει την ΝΔ είναι καμένος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Τέταρτη στην Ευρώπη στην αύξηση ωτου ΑΕΠ η Ελλάδα.
Οι μεγαλύτερες μειώσεις παρατηρήθηκαν στην Πορτογαλία (-3,3%), στη Σλοβακία (-2%), στη Γερμανία (-1,8%) και στη Λετονία (-1,7%).
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
*4400%
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Έχει ρημαχτεί ολόκληρη η οικονομία της χώρας, η μικρομεσαία τάξη διαλύθηκε, ένα σωρό μαγαζιά έκλεισαν, η δικιά μου η γενιά επρόκειτο να ζει με 300 ευρώ μηνιαίως αλλά ναι. Αυξήθηκε το ΑΕΠ κατά ένα ασήμαντο ποσοστό. Κάθε χρόνο ακούμε συχνά πυκνά από την κρίση και έπειτα για αυξήσεις του ΑΕΠ αλλά αυξήσεις δεν είδαμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Έχει ρημαχτεί ολόκληρη η οικονομία της χώρας, η μικρομεσαία τάξη διαλύθηκε, ένα σωρό μαγαζιά έκλεισαν, η δικιά μου η γενιά επρόκειτο να ζει με 300 ευρώ μηνιαίως αλλά ναι. Αυξήθηκε το ΑΕΠ κατά ένα ασήμαντο ποσοστό. Κάθε χρόνο ακούμε συχνά πυκνά από την κρίση και έπειτα για αυξήσεις του ΑΕΠ αλλά αυξήσεις δεν είδαμε.
Γιατί Γιάννη δεν διάβασες όλο το άρθρο μέχρι το τέλος.
"Το ίδιο διάστημα, τη μεγαλύτερη αύξηση της απασχόλησης κατέγραψε η Ουγγαρία (1,1%), η Ισπανία (1%), η Κύπρος και η Λιθουανία (0,8%), ενώ η μεγαλύτερη μείωση της απασχόλησης παρατηρήθηκε στη Λετονία (-3,9%), στην Ελλάδα (-1,7%) και στη Σλοβακία (-1,1%)."
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Γιατί Γιάννη δεν διάβασες όλο το άρθρο μέχρι το τέλος.
"Το ίδιο διάστημα, τη μεγαλύτερη αύξηση της απασχόλησης κατέγραψε η Ουγγαρία (1,1%), η Ισπανία (1%), η Κύπρος και η Λιθουανία (0,8%), ενώ η μεγαλύτερη μείωση της απασχόλησης παρατηρήθηκε στη Λετονία (-3,9%), στην Ελλάδα (-1,7%) και στη Σλοβακία (-1,1%)."
Αυτό είναι αρκετά κακό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ο Viktor Orban ( πρωθυπουργός Ουγγαρίας ) έχει προχωρήσει σε ένα τεράστιο πρόγραμμα ανακαίνισης της Βουδαπέστης με στόχο την ανάδειξη της παλιάς πόλης, των ιστορικών μνημείων και του παλιού Ουγγρικού αρχιτεκτονικού στυλ, έχει κάνει την πόλη αγνώριστη και με στόχο την προσέλκυση τουριστών ( γιατί αυτό σημαίνει να έχεις πατριώτη πρωθυπουργό )

Meanwhile οι δημοσιογράφοι: Ο Όρμπαν προσπαθεί να κάνει την Ουγγαρία να μοιάζει με την Ουγγαρία του Μίκλος Χόρτι του αιμοσταγή φιλοναζί δικτάτορα που έστελνε στον Χίτλερ Ουγγροεβραίους.

Ε ρε πραγματικά πόσο για γέλια είναι τα media όλου αυτού του κόσμου. Πόσο πονάνε τα παπαγαλάκια της Νέας Τάξης. Δείτε ξεφτίλα

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η Ευρώπη ετοιμάζει από τώρα το μνημόνιο της Ελλάδας με απολύσεις στο δημόσιο κλπ γιατί περίμεναν να δουν τι θα κάνει ο τουρισμος ......εν τω μεταξύ ο Κούλης
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Η Ευρώπη ετοιμάζει από τώρα το μνημόνιο της Ελλάδας με απολύσεις στο δημόσιο κλπ γιατί περίμεναν να δουν τι θα κάνει ο τουρισμος ......εν τω μεταξύ ο Κούλης
Πρώτα θα καταρρεύσει η κυβέρνηση, θα πάμε σε πρόωρες εκλογές και η ΝΔ ( που σίγουρα θα ξαναβγεί ) με όποια άλλα κόμματα κάνει συγκυβέρνηση θα μας ρίξουν το Πέμπτο μνημόνιο.

Θεωρώ ότι με την λήξη της πανδημίας θα γίνει αυτό όταν όλα τα media θα πλασάρουν την επιχείρηση Γαλάζια Ελευθερία ως την μεγαλύτερη επιτυχία των καιρών.


Το σίγουρο είναι η μετα-COVID εποχή θα μοιάζει με μεταπολεμική εποχή μόνο που αντί για ορατά οικοδομικά συντρίμμια θα έχει οικονομικά συντρίμμια. Η γενιά μας θα είναι η γενιά των 300 ευρώ. Ήταν σίγουρο αυτό απλά θεωρώ ότι ο COVID ήρθε και το υπέγραψε και επίσημα. Αυτά τα 4% ΑΕΠ και τέτοια είναι για εσωτερική κατανάλωση. Ο δρόμος πιστεύω χαράχτηκε. Δυστυχώς η γενιά μας θα μοιάζει με την γενιά των παππούδων μας, τότε που οι άνθρωποι έλεγαν " εμείς λεφτά δεν είχαμε, για μία υπόληψη ζούσαμε και αν την έχανες και αυτήν, γινόσουν μ#$νόπανο ".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πρώτα θα καταρρεύσει η κυβέρνηση, θα πάμε σε πρόωρες εκλογές και η ΝΔ ( που σίγουρα θα ξαναβγεί ) με όποια άλλα κόμματα κάνει συγκυβέρνηση θα μας ρίξουν το Πέμπτο μνημόνιο.

Θεωρώ ότι με την λήξη της πανδημίας θα γίνει αυτό όταν όλα τα media θα πλασάρουν την επιχείρηση Γαλάζια Ελευθερία ως την μεγαλύτερη επιτυχία των καιρών.


Το σίγουρο είναι η μετα-COVID εποχή θα μοιάζει με μεταπολεμική εποχή μόνο που αντί για ορατά οικοδομικά συντρίμμια θα έχει οικονομικά συντρίμμια. Η γενιά μας θα είναι η γενιά των 300 ευρώ. Ήταν σίγουρο αυτό απλά θεωρώ ότι ο COVID ήρθε και το υπέγραψε και επίσημα. Αυτά τα 4% ΑΕΠ και τέτοια είναι για εσωτερική κατανάλωση. Ο δρόμος πιστεύω χαράχτηκε. Δυστυχώς η γενιά μας θα μοιάζει με την γενιά των παππούδων μας, τότε που οι άνθρωποι έλεγαν " εμείς λεφτά δεν είχαμε, για μία υπόληψη ζούσαμε και αν την έχανες και αυτήν, γινόσουν μ#$νόπανο ".
Εμβολιαστηκες που είσαι τόσο αισιόδοξος ότι καθαρίσαμε με τον ιό ?....μόλις αρχίσαμε που λένε :P

Είμαι σίγουρος με τόσα που έχει κάνει ο Μητσοτάκης μπορεί να ακολουθήσει το κομμάτι του Μπάιντεν ,ώστε να κλέψεις τις εκλογές . Κορωναίο έχουμε ,θέλει να μας προστατέψει άρα θα ψηφίσουμε όλοι με επιστολές ψήφους απ' το σπίτι , γρήγορα και ασφαλή 🙄

Επίσης νομίζω αξίζει στην Ελλάδα αυτό που συμβαίνει καθώς η πλειοψηφία είναι πολύ κουκουρούκου για να τα πάμε καλά κάπου .....τσεκαρε στην πανδημία που χαίρονται που δεν έχουμε τουρίστες (ενώ έρχεται μνημόνιο ;))
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εμβολιαστηκες που είσαι τόσο αισιόδοξος ότι καθαρίσαμε με τον ιό ?....μόλις αρχίσαμε που λένε :P

Είμαι σίγουρος με τόσα που έχει κάνει ο Μητσοτάκης μπορεί να ακολουθήσει το κομμάτι του Μπάιντεν ,ώστε να κλέψεις τις εκλογές . Κορωναίο έχουμε ,θέλει να μας προστατέψει άρα θα ψηφίσουμε όλοι με επιστολές ψήφους απ' το σπίτι , γρήγορα και ασφαλή 🙄

Επίσης νομίζω αξίζει στην Ελλάδα αυτό που συμβαίνει καθώς η πλειοψηφία είναι πολύ κουκουρούκου για να τα πάμε καλά κάπου .....τσεκαρε στην πανδημία που χαίρονται που δεν έχουμε τουρίστες (ενώ έρχεται μνημόνιο ;))
Από τον ιό δεν θα καθαρίσουμε ποτέ μαν. Θα μάθουμε να συνυπάρχουμε μαζί του και σε κάποια χρόνια όταν παγκοσμίως θα υπάρχει ανοσία θα γίνει μία απλή εποχική γρίπη και τέλος. Θεωρώ ότι η μετα-COVID εποχή θα αρχίσει κάπου 2023-2025. Ή τουλάχιστον θέλω να ελπίζω. Πάντως όπως έχω ξαναπεί τίποτα δεν θα είναι ίδιο μετά και ολόκληρη η δεκαετία του 20' θα είναι έτσι καθώς η ανθρωπότητα θα αργήσει να ξεπεράσει το σοκ. Γενικά μετά την πανδημία πλέον δεν βλέπω με καθόλου αισιοδοξία το πολιτικοικονομικό μέλλον και της χώρας μας και του κόσμου γενικότερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top