[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ελλάδα :

Nobody : μπορείς να το κάνεις και καλύτερα

Ελλαδα: challenge accepted



Μπορεί κανείς να σκεφτεί πως στο καλό θα κάνουν τζίρο μόνο με εμβολιασμενους ? Και πόσο θα αντέξει αυτό το μέτρο ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,874 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Ελλάδα :

Nobody : μπορείς να το κάνεις και καλύτερα

Ελλαδα: challenge accepted



Μπορεί κανείς να σκεφτεί πως στο καλό θα κάνουν τζίρο μόνο με εμβολιασμενους ? Και πόσο θα αντέξει αυτό το μέτρο ?
Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που εισέρχονται με αρνητικό μοριακό τεστ έως 72 ωρών. Καλούνται από 15/07 να κάνουν rapid test κάθε φορά που επισκέπτονται ένα εστιατόριο/καφέ κλπ. Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που δεν έχουν green pass
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που εισέρχονται με αρνητικό μοριακό τεστ έως 72 ωρών. Καλούνται από 15/07 να κάνουν rapid test κάθε φορά που επισκέπτονται ένα εστιατόριο/καφέ κλπ. Αυτό ισχύει και για τους τουρίστες που δεν έχουν green pass
Ωχχχχχ αυτό δεν το είχα σκεφτεί 🤦‍♂️

Καλα ε , πρωτιά στην οικονομία θα κάνει η Ελλάδα ......τυχερός εσύ που είσαι έξω ,πρέπει και εγώ επείγοντος να φύγω από εδώ
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Ωχχχχχ αυτό δεν το είχα σκεφτεί 🤦‍♂️

Καλα ε , πρωτιά στην οικονομία θα κάνει η Ελλάδα ......τυχερός εσύ που είσαι έξω ,πρέπει και εγώ επείγοντος να φύγω από εδώ
Αυτό ισχύει μάλιστα και για τους αλλεργικούς (επειδή έχω συγγενείς αλλά και φίλο , εμφανίζουν αναφυλαξία) που δεν μπορούν να κάνουν εμβόλιο ή και άλλες κατηγορίες ανθρώπων που για κάποιο λόγο δεν μπορούν ενώ κατά τ'άλλα είναι υγιείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είναι που δεν ξέρουν να κάνουν σωστό βιογραφικό και να ψάχνουν δουλειές στο ίντερνετ ρε. Α και οι παλιοτεμπέληδες κάνουν και διδακτορικό, σα δεν ντρέπονται λίγο δηλαδής.
Για αυτό εμείς να προσέξουμε να μην κάνουμε διδακτορικό και ούτε καλό βιογραφικό....μην την πατήσουμε σαν αυτούς
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ελλάδα :

Μπορεί κανείς να σκεφτεί πως στο καλό θα κάνουν τζίρο μόνο με εμβολιασμενους ? Και πόσο θα αντέξει αυτό το μέτρο ?
Δεν γνωρίζω πόσο τζίρο θα κάνουν.

Ομως, θέλω να ρωτήσω. Δεν υπάρχουν λεφτά λέει ο Γεωργιάδης.

Τόσα δις που πήραν το 20, (η Ντόρα δημόσια είπε 40).

Πού πήγαν;

Ποιες επιχειρήσεις επιδοτήθηκαν; και με ποια κριτήρια;
Εχουμε δει επιχειρήσεις να παίρνουν 130.000 ευρώ και να έχουν αυξημένους τζίρους. Και άλλες να μην πληρούν κριτήρια και τα προβλήματα να μεγαλώνουν εξ αιτίας των συνεχών εγκλεισμών τους.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω πόσο τζίρο θα κάνουν.

Ομως, θέλω να ρωτήσω. Δεν υπάρχουν λεφτά λέει ο Γεωργιάδης.

Τόσα δις που πήραν το 20, (η Ντόρα δημόσια είπε 40).

Πού πήγαν;

Ποιες επιχειρήσεις επιδοτήθηκαν; και με ποια κριτήρια;
Εχουμε δει επιχειρήσεις να παίρνουν 130.000 ευρώ και να έχουν αυξημένους τζίρους. Και άλλες να μην πληρούν κριτήρια και τα προβλήματα να μεγαλώνουν εξ αιτίας των συνεχών εγκλεισμών τους.
Τα χρήματα αυτά που ''σηκώσαμε'' απο τις κεφαλαιαγορές θα επιστραφούν δεν είναι κάποιο μόνιμο μέτρο στήριξης και οι επιχειρήσεις που ειναι βουλιαγμένες στα χρέη πριν τον κορωνοϊό ουσιαστικά πάνε για λουκέτο...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα χρήματα αυτά που ''σηκώσαμε'' απο τις κεφαλαιαγορές θα επιστραφούν δεν είναι κάποιο μόνιμο μέτρο στήριξης και οι επιχειρήσεις που ειναι βουλιαγμένες στα χρέη πριν τον κορωνοϊό ουσιαστικά πάνε για λουκέτο...
Εκείνο που γνωρίζω είναι οτι: <<γιατί ακολούθησαν την πολιτική των εγκλεισμών και τώρα μας απειλούν με κλείσιμο των επιχ/σεων και με παράλογα μέτρα>>;
Οσο για τις επιχειρήσεις που κλείνουν, αφού ΔΕΝ έφταιγαν αυτές και οι εγκλεισμοί ήταν ευθύνη της κυβέρνησης, να επιδοτηθούν στο ακέραιο. Και όχι μόνο επιλέξιμες επιχειρήσεις. Και αν δεν φτάνουν τα χρήματα, να κάνουν ορθολογική χρήση.
Αλλά, εδώ φαίνεται καθαρά οτι ο ιός ΔΕΝ αποτελεί τον μεγαλύτερο κίνδυνο για τον λαό, αλλά τα κάθε λογής παράλογα μέτρα που δεν ξέρουμε απο που μας έρχονται και πώς να προφυλαχτούμε.

Ενα μέτρο που όφειλαν να πάρουν, είναι μία Τράπεζα να την Κρατικοποιήσουν, γιατι με τόσα δις που χρέωσαν το κράτος επειδή τα έδωσαν στις Τράπεζες, θα μπορούσε το Κράτος να <<μοχλεύσει>> το χρήμα και να κάνει το χρέος του. Που είναι και η προστασία όλων των πολιτών του.
Εδώ παρατηρούμε τους πολιτικούς να έχουν αντιστρέψει ποικιλοτρόπως τον ρόλο του Κράτους σε βάρος των πολιτών του.
Και με περίσσια τέχνη να στρέφουν μερίδας απο τους πολίτες του, σε βάρος μιας άλλης μερίδας.
Αντε και να γίνει αντάρτικο τώρα...
Μα είναι πράγματα αυτά; πού οδηγούν την κατάσταση;
ΔΕΝ προβληματίζονται με αυτά που κάνουν;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ενα μέτρο που όφειλαν να πάρουν, είναι μία Τράπεζα να την Κρατικοποιήσουν, γιατι με τόσα δις που χρέωσαν το κράτος επειδή τα έδωσαν στις Τράπεζες, θα μπορούσε το Κράτος να <<μοχλεύσει>> το χρήμα και να κάνει το χρέος του. Που είναι και η προστασία όλων των πολιτών του.
Εδώ παρατηρούμε τους πολιτικούς να έχουν αντιστρέψει ποικιλοτρόπως τον ρόλο του Κράτους σε βάρος των πολιτών του.
Και με περίσσια τέχνη να στρέφουν μερίδας απο τους πολίτες του, σε βάρος μιας άλλης μερίδας.
Αντε και να γίνει αντάρτικο τώρα...
Μα είναι πράγματα αυτά; πού οδηγούν την κατάσταση;
ΔΕΝ προβληματίζονται με αυτά που κάνουν;
Νομίζω ότι αντιγράφεις τον Βαρουφάκη χωρίς να καταλαβαίνεις μάλιστα τι λες.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω ότι αντιγράφεις τον Βαρουφάκη χωρίς να καταλαβαίνεις μάλιστα τι λες.
Γιάννη, δεν συνηθίζω να βρίζω συνομιλητή μου, αλλά θα σου το πώ λίγο γλυκά. Ετσι και δεν θα σε προσβάλω και εγώ θα είμαι εντάξει με εμένα, την συνείδηση μου εννοώ.

Μη λες χαζομάρες Γιάννη. Κανένας Βαρουφάκης δεν μπορεί να διαγράψει πεπραγμένα.

Οσο παλικάρι και αν είναι, ο Γιάννης (συνονόματος σου), ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει 50 χρόνια μεταπολίτευσης.

Αλλά, αν μπορέσεις και αποκωδικοποιήσεις την σημασία της <<μόχλευσης>>, τότε και θα καταλάβεις την κατάσταση που έχουμε περιέλθει.

Δεν γίνεται με μία υπογραφή (δάνειο) π.χ. 100 χιλ. ευρώ, να δίνει το 1/10 η Τράπεζα και να μοχλεύει το υπόλοιπο 9/10 αποκτώντας το δικαίωμα να χορηγήσει άλλες 9 φορές ισόποσα δάνεια και ο κοσμάκης να χάνει το σπίτι του. Γιατι λόγω της υποτιθέμενης κρίσης, έχασε το 1/3 των αποδοχών του.
Ολη η ζωή μας στον αέρα. Οταν χάνεις 6 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο, με ποιον τρόπο θα ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου;

Εδώ υπάρχει μία εξαπάτηση μας. Εδώ, αποκωδικοποιείται όλη η υποτιθέμενη κρίση.
Και εδώ, δεν εμπλέκεται και η πολύχρονη χρήση των αποθεμάτων των ασφαλιστικών ταμείων με μηδαμινά επιτόκια κατα το χρονικό διάστημα που η δραχμή έδινε 25% επιτόκιο στις καταθέσεις.

Και εξακολουθούν να μιλούν στα Μ.Μ.Ε.
Η μέθοδος είναι αλάνθαστη. Πες - πες, κάποια στιγμή θα μας ζαλίσουν. Μήπως δεν ήμαστε σαν κοτόπουλα;
Ποιος μιλά καθαρά; εγώ δεν βλέπω κανέναν. Εδώ απαντώ στην ερώτηση σου περι Βαρουφάκη. Δεν έμαθα απο τον Βαρουφάκη όσα γνωρίζω για την μόχλευση.
Οταν άκουσα τον Μέγα Βορίδη να λέει στον ΑΝΤ1 να λέει οτι <<θα πέσουν 10 δις στην αγορά, τα οποία μέσω της μόχλευσης ΔΕΝ είναι δέκα, αλλά 90), τότε έπαθα :crazy::crazy::crazy:κοκομπλόκο :crazy: :crazy: :crazy: που μου είπε ένας νεαρός σαν και εσένα.

Η απορία μου ήταν : καλά τα δέκα θα γίνουν ενενήντα (δις μιλάμε) και ποιός είναι το αφεντικό σε αυτά που περισσεύουν;

Ελπίζω να σου απάντησα στο γιατί εσύ και όλα τα παιδιά απο την Ελλάδα μας, ξενητευτίκατε !!!

Οσο για την σημερινή κατάσταση, δεν είναι τόσο απλό να αποκωδικοποιήσει κανείς τον ιό και τα <<συνημμένα>>
που φέρνει μαζί του.
Γιατι ΔΕΝ ήρθε μόνος του. Εχει και παρεούλα...
Κάτσε εκεί στην Ελβετία που είσαι και διδάξου απο τον Ελληνισμό, ότι μπορείς και ότι σου αρέσει εσένα.
Ακόμα και το παραμικρό, θα είναι προς όφελος σου και δεν θα σε βλάψει ποτέ.





Είναι να ντρέπονται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.
Γενικά έχει πλάκα να παρατηρώ τους λόγους του Πέτρου Κωνσταντίνου της παράταξης της ΑΝΤΑΡΣΥΑ στο δήμο Αθηνών που πήραν 1% στις δημοτικές ( και αυτό αρκετό είναι αν και όλοι ξέρουμε ποιοι τον ψήφιζαν ). Ο άνθρωπος αυτός μέχρι και στο twitter έβαλε το όνομα του στα Αραβικά και είχε πει και σε κάτι λόγους του " είμαστε όλοι Πακιστανοί " και κάτι τέτοια.

Ο μεγαλύτερος εμετός των καιρών. Την προδοσία πολλοί αγάπησαν, το προδότη όμως κανείς. Θα έρθει η μέρα που θα πληρώσετε για πολλά κύριε Κωνσταντίνου.


 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό που πρέπει να γίνεται για κάθε προδότη που υποσκάπτει τα θεμέλια της πατρίδος και δημιουργεί προβλήματα.

Τέτοιοι τενεκέδες που πολεμούν την εθνική ομοψυχία και αποτελούν έναν εθνικό κίνδυνο δεν μπορούν να μένουν ατιμώρητοι. Θα έρθει η ώρα τους. Ο εσωτερικός εχθρός είναι χειρότερος από τον εξωτερικό. Τα κάστρα πάντα από μέσα πέφτουν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,874 μηνύματα.
Τέτοιοι τενεκέδες που πολεμούν την εθνική ομοψυχία και αποτελούν έναν εθνικό κίνδυνο δεν μπορούν να μένουν ατιμώρητοι.
Οι Χ.Α είναι φυλακή. Αυτό τους αξίζει.
Οι άλλοι κρίθηκαν για το
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,814 μηνύματα.
Οι Χ.Α είναι φυλακή. Αυτό τους αξίζει.
Που είδες να μιλάμε για την ΧΑ εδώ; Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ πρέπει επίσης να μπει στη φυλακή για εσχάτη ( εθνική )προδοσία. Αλλά δεν είναι μόνο η ΧΑ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ που αξίζουν φυλακή. Και κάποια κόμματα μεγάλα που διοίκησαν και το ένα διοικεί ακόμα την Ελλάδα. Δύο κόμματα που ακούν στο όνομα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και έχουν κομματικό χρέος από εδώ μέχρι το Τόκυο και οι Τράπεζες ( η Πειραιώς κυρίως που εκεί χρωστάνε τα πάντα ) τους κάνουν αγωγές αντί για διαταγή πληρωμών, τα κόμματα κοινώς αυτά θα κληθούν να πληρώσουν το 10% των χρεών τους μόνο. Στον φτωχό τον Έλληνα τον εργαζόμενο όμως εκεί δεν έχει τέτοια. Διαταγή πληρωμής, πλειστηριασμός και σου αρπάζουν τα κοράκια το σπιτάκι ( με ποιο δικαίωμα κανένας δεν ξέρει ). Πας μετά φυλακή στο ίδιο κελί με τον εγκληματία επειδή αυτό θέλει το σύστημα και ο Τραπεζίτης.

Και μετά από όλα αυτά, τα χρέη σας, την διαφθορά, το ότι διαλυσατε αυτή τη χώρα και το μέλλον μας εμάς των νέων, έχετε και το θράσος να μιλάτε για το ποιος πρέπει να φυλακίζεται, είναι τουλάχιστον αστείο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,874 μηνύματα.
Συγνώμη που θα το πω αλλά νομίζω ότι ο λόγος σου διαταράσσει γενικότερα την εθνική ομοψυχία. Τα περι εθνικής προδοσίας, κοράκια, εγκληματίες δεν βοηθάνε καθόλου. Δεν είναι αντιπαράθεση ιδεών. Ούτε πρόταση για λύσεις.
Ειναι μηνύματα μίσους κ εθνικού διχασμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αυτό που πρέπει να γίνεται για κάθε προδότη που υποσκάπτει τα θεμέλια της πατρίδος και δημιουργεί προβλήματα.
Ε και τι πρέπει να γίνεται; Δε θα παίξουμε τη κολοκυθιά κι εδώ, λέγε.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top