[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Συγνώμη που θα το πω αλλά νομίζω ότι ο λόγος σου διαταράσσει γενικότερα την εθνική ομοψυχία.
Ποια εθνική ομοψυχία ρε φίλε; Το δικό σου το κόμμα ούτε απέξω από εθνική ομοψυχία δεν έχει περάσει. Μόνο προβλήματα δημιουργήσατε. Μεγάλη ομοψυχία με τον μισό ελληνικό πληθυσμό στο εξωτερικό και με τόσους λάθρο να έρχονται. Φοβερά κατορθώματα.

Ε και τι πρέπει να γίνεται; Δε θα παίξουμε τη κολοκυθιά κι εδώ, λέγε.
Πρώτα το δικαίωμα να πάνε σε άλλη χώρα μπας και καθαρίσει ο τόπος από τους Εφιάλτες και δεύτερον αν αρνηθούν φυλάκιση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Κάποιοι βλέπουν μόνο εφιάλτες, προδότες, εγκληματίες κτλ κτλ. Λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά μηνύματα μίσους που είναι στα όρια του τζιχαντισμου και καταντανε κουραστικα.
Όπως είναι βαρετό να μπαίνουν κομματικές ταμπέλες και ετικέτες για να στιγματιστούν προσωπα και ιδέες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Κάποιοι βλέπουν μόνο εφιάλτες, προδότες, εγκληματίες κτλ κτλ. Λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά μηνύματα μίσους που είναι στα όρια του τζιχαντισμου και καταντανε κουραστικα.
Όπως είναι βαρετό να μπαίνουν κομματικές ταμπέλες.
Juste την έχουμε κάνει πολλές φορές αυτή τη συζήτηση, γνωρίζουμε τι κόμμα υποστηρίζεις, ξέρω ότι έχεις επιλέξει να κλείσεις τα μάτια σου για να μη βλέπεις τα προβλήματα, δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι να κάνεις, με γεια σου με χαρά σου αφού αυτό θες, κάποιοι όμως δεν θέλουμε αυτό. Βλέπουμε τα προβλήματα, βλέπουμε και αυτούς που είναι υπαίτιοι για το γεγονός ότι αν δεν φύγουμε στο εξωτερικό δεν θα έχουμε μέλλον και η οργή είναι το λιγότερο που μπορεί να έχει κανείς.

Στην Ουκρανία έναν διεφθαρμένο πολιτικό τον εχωσαν μέσα σε κάδο απορριμμάτων και τον γυρνούσαν δημοσίως. Να τι είναι οργή και όχι απλά το να εκφράζεις την αγανάκτηση σου με την όλη κατάσταση σε ένα φόρουμ. Το μόνο που με εκνευρίζει είναι ότι πραγματικά μιλάτε συνέχεια για ΧΑ κλπ και κανένας δεν μιλάει για αυτούς που μας κυβερνάνε. Είστε απόλυτα ελεύθεροι να στηρίζετε οποίους θέλετε, είμαστε απόλυτα ελεύθεροι να μην τους στηρίζουμε και να έχουμε και επιχειρήματα κατά τους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Γιάννη, καλό είναι να σεβόμαστε και την γνώμη της πλειοψηφίας όσο κι αν αυτή δεν μας αρέσει.
Δεν είναι πιο αντιδημοκρατικο να επιβάλλεται η μειοψηφία στην πλειοψηφία; Τροφή προς σκέψη.
Αν νομίζεις πάλι πως οι άνθρωποι δεν σκέφτονται και είναι προσκολλημένοι σε κομματικές υποδείξεις, συγγνώμη αλλά εγώ θα διαφωνήσω απόλυτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Γιάννη, καλό είναι να σεβόμαστε και την γνώμη της πλειοψηφίας όσο κι αν αυτή δεν μας αρέσει.
Δεν τους ψήφισε η πλειοψηφία, δεύτερον η γνώμη εύκολα κατευθύνεται και το βλέπουμε από τα πουλημένα ΜΜΕ που έχουν τσεπωσει τα λεφτακια τους και τρίτον την αντίθετη γνώμη την σεβόμαστε αλλά δεν υποτασσόμαστε σε αυτήν. Πολεμάμε για τα δικά μας ιδανικά μεχρι τελικής πτώσης. Με τα δύο αυτά κόμματα δεν είδαμε καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Πάλι διχαστικός κ λαικιστικος είναι ο λόγος σου. "Δεν σας ψήφισε η πλειοψηφία", "τα μέσα είναι πουλημένα". Αυτά έλεγε και η Χ.Α, μια εγκληματική οργάνωση. Ακριβώς ίδιος λόγος. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Πάλι δικαστικός είναι ο λόγος σου. Δεν σας ψήφισε η πλειοψηφία, τα μέσα είναι πουλημένα. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
Τα ΜΜΕ όλος ο κόσμος γνωρίζει ότι είναι πουλημένα. Μέχρι και αγράμματοι άνθρωποι. Δεν είναι κάποιο κοινό μυστικό αυτό.

Αλλά αν σε ενοχλεί το β' πρόσωπο τότε οκ δεκτό. Δεν θα επαναληφθεί, αν και το έχεις δηλώσει δημόσια αυτό αλλά οκ, σεβαστή η επιθυμία σου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Από τα μέσα ενημερωνόμαστε. Yπαρχει πολυφωνία. Μπορείς να λειτουργήσεις κριτικά κ να συγκρίνεις. Νομίζεις ότι αν τα καταργήσεις ή τα ελέγξεις εσύ θα είναι καλύτερα; Let me disagree!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Από τα μέσα ενημερωνόμαστε. Νομίζεις ότι αν τα καταργήσεις ή τα ελέγξεις εσύ θα είναι καλύτερα; Let me disagree!
Δεν σου είπα να τα καταργήσεις. Σου είπα να μη προπαγανδίζουν ανοησίες. Όποιο κόμμα και αν τα ελέγξει τα ίδια θα έχουμε. Για αυτό δεν πρέπει να παρεμβαίνουν τα κόμματα στα ΜΜΕ και η ενημέρωση να μη γίνεται από δημοσιογράφους που λίγο αργότερα "ξαφνικά" γίνονται και βουλευτές. Είχε τύχει να μιλήσω με δημοσιογράφο και ο ίδιος έλεγε για την πόση βρωμιά υπάρχει στο χώρο του.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Βρωμιά υπάρχει σε όλους τους χώρους όπως και μαργαριτάρια. Οπότε ας αφήσουμε τις διχαστικές γενικεύσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Βρωμιά υπάρχει σε όλους τους χώρους όπως και μαργαριτάρια. Οπότε ας αφήσουμε τις διχαστικές γενικεύσεις.
Μη κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις juste. Τα ΜΜΕ δεν είναι ένας απλός χώρος. Είναι η τέταρτη εξουσία, αυτά ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις ανάλογα με τα θέλω τους. Την μια τον έναν την άλλη τον άλλον, ανάλογα ποιος είναι το καλύτερο παιδί του συστήματος. Να σου υπενθυμίσω πως παρουσίασαν τον Τσίπρα τα ΜΜΕ της χώρας το 2014-2015; Ως τον μεγάλο επανάσταση, τον σωτήρα που έρχεται για την Ελλάδα, όλη μέρα δείχνανε τους πυρηνους λόγους του που σε έκαναν να πιστεύεις ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν έτοιμος να παλέψει ακόμα και μόνος ενάντια σε ένα ολόκληρο διεφθαρμένο σύστημα, όχι μόνο το εγχώριο αλλά και το παγκόσμιο. Και τελικά είδαμε που βγήκε αυτό. Ο λαός όμως τότε το εχαψε και ο ΣΥΡΙΖΑ νίκησε. Εδώ μέχρι και εγώ, παιδάκι τότε πίστεψα ότι θα γίνει μια αλλαγή προς το καλύτερο. Που να ήξερα τότε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
O καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει. Εσύ επηρεάζεσαι τώρα από μια ιδεολογία με την οποία αδιαφορώ κάθετα. Έτσι είναι αυτά. Εγώ θεωρώ οτι αυτά που λες είναι λαικιστικά και διχαστικά και εσύ θεωρεις οτι εγώ ειμαι το καλύτερο παιδί του συστήματος. Ναι, ίσως το προτιμώ από το να διχάζω τους ανθρώπους.
Αν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιο μέσο μπορείς να το αναφέρεις και αν πείσεις, μπράβο σου. Οχι όμως με χαρακτηρισμούς και γενικότητες.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
O καθένας καταλαβαίνει αυτό που θέλει. Εσύ επηρεάζεσαι τώρα από μια ιδεολογία με την οποία αδιαφορώ κάθετα. Έτσι είναι αυτά. Εγώ θεωρώ οτι αυτά που λες είναι λαικιστικά και διχαστικά και εσύ θεωρεις οτι εγώ ειμαι το καλύτερο παιδί του συστήματος. Ναι, ίσως το προτιμώ από το να διχάζω τους ανθρώπους.
Αν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιο μέσο μπορείς να το αναφέρεις και αν πείσεις, μπράβο σου. Οχι όμως με χαρακτηρισμούς και γενικότητες.
Τελικά οι Μακεδονομάχοι της ΝΔ που έχουν εξαφανιστεί ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Τελικά οι Μακεδονομάχοι της ΝΔ που έχουν εξαφανιστεί ;
Βλέπεις λοιπόν οτι απαντάς με γενικότητες που θα μπορούσαν κάλλιστα να θυμίζουν αυνθήματα ή ρητορικές ερωτήσεις;

Πάντως ειλικρινά, πίστεψέ με αν θέλεις ή οχι, δεν είναι και το πρώτο πράγμα που θα με ένδιέφερε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Ναι, ίσως το προτιμώ από το να διχάζω τους ανθρώπους.
Το να αγωνίζεσαι υπέρ της πατρίδος juste δεν είναι μόνο στον πόλεμο, η σκληρότερη μάχη γίνεται εν καιρώ ειρήνης. Οπότε ναι με την ίδια λογική και εγώ προτιμώ να παραμείνω μαχητής ή απλά ένας " εθνικο-λαικιστης " όπως με αποκαλείς παρά μέρος του συστήματος που διέλυσε τον Ελληνισμό και σύντομα θα με πετάξει και εμένα σαν σκουπίδι στο εξωτερικό.

Αν δεν σου αρέσει κάτι σε κάποιο μέσο μπορείς να το αναφέρεις και αν πείσεις, μπράβο σου. Οχι όμως με χαρακτηρισμούς και γενικότητες.
Όλοι τα αναφέρουμε εδώ και πολλά μάλιστα. Αν μιλάς irl τότε κανένας δεν μπορεί για την ώρα να τους πειράξει αυτούς. Έχουμε πολύ πολύ δρόμο για την σωτηρία, για να μη σου πω ότι δεν ξέρω καν αν θα έρθει αυτή.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Βλέπεις λοιπόν οτι απαντάς με γενικότητες που θα μπορούσαν κάλλιστα να θυμίζουν αυνθήματα ή ρητορικές ερωτήσεις;

Πάντως ειλικρινά, πίστεψέ με αν θέλεις ή οχι, δεν είναι και το πρώτο πράγμα που θα με ένδιέφερε.
Α γενικότητα τώρα... Όταν ο μπουμπούκος με τον Άρη ήταν στο Σύνταγμα όλα ήταν καλά
Το ποσοστό της ΧΑ εξαϋλώθηκε προς την ΝΔ ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
H N.Δ είναι το μόνο κόμμα που τόλμησε να διευκολύνει την δικαιοσύνη να δικάσει την Χ.Α οσο πιο γρήγορα γίνεται. Πάλι με χαρακτηρισμούς μιλάτε. Τι μπουμπούκος και ξεμπουμπούκος. Ο Σύριζα καθυστερούσε το αποτέλεσμα της δίκης όσο δεν παίρνει. Νομίζω οτι αυτό ολοι μας το καταλάβαμε. Ο λαικισμός εχει και τα όριά του και κάποτε πληρώνεται.
Τώρα το ποιός είχε καλή συνεργασία με τον Καμμένο και έτρεχε παρέα με την χρυσή αυγή στα συλλαλλητήρια το μάθαμε καλά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,840 μηνύματα.
Πάλι γυρίσαμε στα ίδια....
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
H N.Δ είναι το μόνο κόμμα που τόλμησε να δικάσει την Χ.Α. Πάλι με χαρακτηρισμούς μιλάτε. Τι μπουμπούκος και ξεμπουμπούκος. Ο Σύριζα καθυστερούσε το αποτέλεσμα της δίκης όσο δεν παίρνει. Νομίζω οτι αυτό ολοι μας το καταλάβαμε. Ο λαικισμός εχει και τα όριά του και κάποτε πληρώνεται.
Για τους Μακεδονομάχους τίποτα...
Για τις εκδηλώσεις του Άρη και του Άδωνι τίποτα πάλι
Για το 6% της ΧΑ τίποτα και πάλι

Μα βλέπουμε τον λαϊκισμό...Ούτε Βόρεια Μακεδονία δεν μπορείτε να την αποκαλέσετε
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,895 μηνύματα.
Βλέπεις λοιπόν Γιάννη με ποιου λόγο θα μπορούσε να μοιάζει ο λόγος σου; Διάβασε το πιο πάνω ποστ. :P
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top