[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Ναι, αλλιώς πρώτος πρώτος θα συναινούσε ο Τσίπρας για τον Αποστολακη :P
Κοίταξε, το πιο πιθανό είναι να είχε τελειωσει η μπαταρία του κινητού του Αποστολάκη και να μην μπορούσε να επικοινωνήσει με τον πατερούλη.
Αλλά είχε τόσο χρόνο μπροστά του. Επρεπε να το κανει λίγο πριν την ορκωμοσία; :P
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
. Ο Πλεύρης είναι καλύτερός του και αυξάνει και το πατριωτικό στίγμα της κυβέρνησης.
Η επιλογή του Πλεύρη έχει λογική μόνο με το σκεπτικό πως θέλουν να προσεγγίσουν φασίστες και ψεκασμένους (ο ιδιος πριν χρονια ελεγε αντιεπιστημονικές αρλούμπες). Δεν βλέπω για κάποιον λόγο ειναι καλύτερος του.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Φαίνεται ότι η κυβέρνηση τη απασχολεί περισσότερο να προσεγγίσει τους πατριωτοακροδεξιούς που σημαίνει ότι έχει διαρροή από εκεί.
Όντως θα έχει διαρροή...όπως είπε και ο Γιάννης Κασιδ, Τζήμερος ειδικά θα αρπάξουν κόσμο από ΝΔ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ο Πλεύρης ο γιος δεν είναι φασίστας, ο πατέρας του είναι απλά αρνητής του Ολοκαυτώματος και φιλοχουντικός. Ο μικρός είναι πιο ήρεμος.
Όντως θα έχει διαρροή...όπως είπε και ο Γιάννης Κασιδ, Τζήμερος ειδικά θα αρπάξουν κόσμο από ΝΔ...
Μακάρι να ξυπνήσει ο κόσμος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Τζήμερος πάντως γενικά εδώ και χρόνια δεν κάνει σοβαρή προεκλογική εκστρατεία. Ο περισσότερος κόσμος ούτε που τον ξέρει και είναι κρίμα γιατί αυτή τη στιγμή τον θεωρώ τον πιο ικανό να διοικήσει αυτή τη χώρα αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει πιθανότητα να τον δούμε στη Βουλή.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Πάντως δε μου λένε κάτι όλοι αυτοί οι ανασχηματισμοί όσο είναι σφόδρα κομματικοί...αν απεμπλακούμε από αυτή τη λογική και εστιάσουμε στα επαγγελματικά κριτήρια, τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Τζήμερος πάντως γενικά εδώ και χρόνια δεν κάνει σοβαρή προεκλογική εκστρατεία. Ο περισσότερος κόσμος ούτε που τον ξέρει και είναι κρίμα γιατί αυτή τη στιγμή τον θεωρώ τον πιο ικανό να διοικήσει αυτή τη χώρα αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει πιθανότητα να τον δούμε στη Βουλή.
Ένα 2% στην καλύτερη τον βλέπω...πολύ δύσκολα όντως...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Πάντως δε μου λένε κάτι όλοι αυτοί οι ανασχηματισμοί όσο είναι σφόδρα κομματικοί...αν απεμπλακούμε από αυτή τη λογική και εστιάσουμε στα επαγγελματικά κριτήρια, τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα
Και όχι μόνο αυτό αλλά να ακούν και τον λαό. Χρειάζεται μεγαλύτερη συμμετοχή του λαού στις αποφάσεις που τον αφορούν. Ο υπουργός Παιδείας να ακούει τον μαθητή/φοιτητή/δάσκαλο/καθηγητή κλπ και όχι ο καθένας ο,τιδήποτε θέλει αγνοώντας τον λαό. Ουσιαστικά τώρα αποφασίζουν άλλοι για θέματα που αφορούν εμάς.

Για να μη θυμηθούμε τα ΟΧΙ που έγιναν ΝΑΙ και κάτι εθνοπροδοτικές συμφωνίες που πούλησαν την Ελληνική ιστορία στο βωμό των νατοϊκών συμφερόντων.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Τίποτα δεν θα προσεγγίσει. Πάνε οι πατριώτες, τους έχασε. Κασι, Τζήμερος, Τράγκας θα έχουν ανεβασμένα ποσοστά. Εύχομαι οι δύο πρώτοι στην επόμενη Βουλή να είναι μέσα.
Ο Τζήμερος τι ακριβώς μπορεί να προσφέρει ? Οι μόνες λύσεις που φαίνεται να εχει είναι να εξαφανιστεί κάθε ίχνος από κράτος γιατι ετσι θα πάμε μπροστα (ψύχραιμος). Ειναι αρκετά ακραίος στο συγκεκριμένο κομμάτι.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Μα έχω μείνει...Θεοδωρικάκο Υπουργό Προστασίας του Πολίτη;;; Τον γυρολόγο των κομμάτων;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτός έχει γυρίσει τα μισά κοινοβουλευτικά κόμματα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένας πρώην Κνίτης...χαχαχα σα τον σαλταρισμένο τον Χίο ακούστηκα εδώ:
BEST OF ΜΑΚΕΛΕΙΟ 2019 - Στέφανος Χίος τα καλύτερα! - BEST OF MAKELEIO 2019 - YouTube
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ο Τζήμερος τι ακριβώς μπορεί να προσφέρει ? Οι μόνες λύσεις που φαίνεται να εχει είναι να εξαφανιστεί κάθε ίχνος από κράτος γιατι ετσι θα πάμε μπροστα (ψύχραιμος). Ειναι αρκετά ακραίος στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Αυτό το λέει στα περί οικονομίας. Γενικά η συνεργασία Τζήμερου-Κρανιδιώτη δημιουργεί έναν σύγχρονο Εθνικοφιλελευθερισμό στυλ Βενιζέλου φάση και αυτό μ'αρέσει. Δεν εμπιστεύομαι κανένα οικονομικό μοντέλο 100% είναι η αλήθεια αλλά θεωρώ ότι αν ο Τζήμερος κάνει αυτά που λέει θα ζήσουμε το παράδειγμα της Εσθονίας που φιλελευθεροποίησε την διεφθαρμένη κρατική οικονομία της που κληρονόμησε από την ΕΣΣΔ και είδε εκρηκτική βελτίωση με τα χρόνια και σχεδόν ολικό εκμηδενισμό της ανεργίας. Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να υπάρχει οικονομική ανάπτυξη και όλοι οι Έλληνες/Ελληνίδες να μπορούν να έχουν δουλειά. Επιπλέον, ο Τζήμερος έχει πάρει πίσω τις παπάρες περί πολυφυλετικής κοινωνίας που έλεγε και έχει αντιμεταναστευτική ατζέντα και απέλαση των λάθρο. Οπότε συμφωνώ σε πολλά αλλά τώρα το αν θα τον ψηφίσω θα εξαρτηθεί λίγο από τα polls και την δυναμική του. Αν δω ότι δεν έχει ελπίδες ούτε για 2% λογικά προς Κάσι θα πάω.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Γενικότερα, οι επερχόμενες εκλογές δε θα έχουν πολλές εκπλήξεις πιστεύω...ΝΔ Κυβέρνηση ξανά, αλλά σίγουρα όχι αυτοδύναμη (καμιά συνεργασία με ΚΙΝΑΛ το κόβω), λόγω απλής αναλογικής
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΣΥΡΙΖΑ μειωμένος ελαφρά, ΚΙΝΑΛ δυστυχώς κάνα 10% θα ανέβει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ΚΚΕ κάτι μου λέει ότι θα κάνει καλό πλασάρισμα...(κάνα 7), ανεβαίνει τελευταία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ελληνική Λύση 3,5-4 το πολύ
ΜΕΡΑ25 3,5
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η έκπληξη ίσως είναι οι ΕΓΤΠ, που κάτι μου λέει οριακά θα μπουν Βουλή (3)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Γενικότερα, οι επερχόμενες εκλογές δε θα έχουν πολλές εκπλήξεις πιστεύω...ΝΔ Κυβέρνηση ξανά, αλλά σίγουρα όχι αυτοδύναμη (καμιά συνεργασία με ΚΙΝΑΛ το κόβω), λόγω απλής αναλογικής
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΣΥΡΙΖΑ μειωμένος ελαφρά, ΚΙΝΑΛ δυστυχώς κάνα 10% θα ανέβει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ΚΚΕ κάτι μου λέει ότι θα κάνει καλό πλασάρισμα...(κάνα 7), ανεβαίνει τελευταία
Από το να έχω τρίτη θέση τους γραφικούς πασοκοκιναλίτες προτιμώ τους κουκούεδες. Είναι αηδιαστικό να βλέπω πρώτες τρεις θέσεις τα κόμματα της διαφθοράς και του ξεπουλήματος ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΙΝΑΛ.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Αυτό το λέει στα περί οικονομίας. Γενικά η συνεργασία Τζήμερου-Κρανιδιώτη δημιουργεί έναν σύγχρονο Εθνικοφιλελευθερισμό στυλ Βενιζέλου φάση και αυτό μ'αρέσει. Δεν εμπιστεύομαι κανένα οικονομικό μοντέλο 100% είναι η αλήθεια αλλά θεωρώ ότι αν ο Τζήμερος κάνει αυτά που λέει θα ζήσουμε το παράδειγμα της Εσθονίας που φιλελευθεροποίησε την διεφθαρμένη κρατική οικονομία της που κληρονόμησε από την ΕΣΣΔ και είδε εκρηκτική βελτίωση με τα χρόνια και σχεδόν ολικό εκμηδενισμό της ανεργίας. Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να υπάρχει οικονομική ανάπτυξη και όλοι οι Έλληνες/Ελληνίδες να μπορούν να έχουν δουλειά. Επιπλέον, ο Τζήμερος έχει πάρει πίσω τις παπάρες περί πολυφυλετικής κοινωνίας που έλεγε και έχει αντιμεταναστευτική ατζέντα και απέλαση των λάθρο. Οπότε συμφωνώ σε πολλά αλλά τώρα το αν θα τον ψηφίσω θα εξαρτηθεί λίγο από τα polls και την δυναμική του. Αν δω ότι δεν έχει ελπίδες ούτε για 2% λογικά προς Κάσι θα πάω.
Διαφωνώ πλήρως με την λογική του, κατά την γνώμη μου κάποιες βασικές δομές θα πρέπει να υπάρχουν (όπως πχ δημόσια υγεία), εκείνος έχει δηλώσει πως δεν ειναι υπέρ ουτε των δημοσίων νοσοκομείων. Είναι ιδεολογικά εμμονικός με την ιδιωτικοποίηση των πάντων, θεωρώντας πως αυτό ειναι η λύση για όλα ενώ πρόκειται για ακραίο οικονομικό πρόγραμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Διαφωνώ πλήρως με την λογική του, κατά την γνώμη μου κάποιες βασικές δομές θα πρέπει να υπάρχουν (όπως πχ δημόσια υγεία), εκείνος έχει δηλώσει πως δεν ειναι υπέρ ουτε των δημόσιων νοσοκομείων. Είναι ιδεολογικά εμμονικός με την ιδιωτικοποίηση των πάντων, θεωρώντας πως αυτό ειναι η λύση για όλα ενώ πρόκειται για ακραίο οικονομικό πρόγραμμα.
Και εγώ συμφωνώ με αυτό που λες, προφανώς προτιμώ δωρεάν δημόσια Υγεία και Παιδεία για όλους/τους Έλληνες πολίτες αλλά από την άλλη πρέπει να δούμε και τι θα βοηθήσει την οικονομία και σίγουρα για την ώρα ο κρατικός μηχανισμός έτσι όπως τον έκαναν είναι δυσλειτουργικός. Αν η ανεργία βέβαια σχεδόν εκμηδενιστεί και υπάρχει σοβαρό private health insurance στη χώρα τα πράγματα δεν θα είναι τόσο άσχημα. Δεν είμαι υπέρ της φιλελεύθερης οικονομίας αλλά κυρίως με νοιάζει το καλό των Ελλήνων/Ελληνίδων.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Μεγάλη νίλα τα παπαγαλάκια
1630584255803.png
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Ο επόμενος κωλοτουμπας. Από άκρο-δεξιός δεξιός τωρα. Τα όρια μεταξύ των δυο προφανέστατα ευδιάκριτα(notttt)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Εγώ πάντως κλαίω με όλους που αποκαλούν ακροδεξιά κυβέρνηση την τέρμα αριστερή Νέα Δημοκρατία επειδή υπουργοποίησε τους πρώην βλάκες του ΛΑΟΣ ( Άδωνις, Πλεύρης, Βορίδης ). Ό,τι και να κάνει αυτό το πράγμα δεν είναι δεξιά κυβέρνηση.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
.
Εγώ πάντως κλαίω με όλους που αποκαλούν ακροδεξιά κυβέρνηση την τέρμα αριστερή Νέα Δημοκρατία επειδή υπουργοποίησε τους πρώην βλάκες του ΛΑΟΣ ( Άδωνις, Πλεύρης, Βορίδης ). Ό,τι και να κάνει αυτό το πράγμα δεν είναι δεξιά κυβέρνηση.
Είναι μετριοπαθείς στην καλύτερη αλλά ο Συριζα πρέπει να αναμασάει την καραμέλα της ακροδεξιάς.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Με αυτά που έχουν δηλώσει και κάνει κατά καιρούς δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις μετριοπαθείς. Πολύ ψύχραιμη η δήλωση του για τους νεκρούς πρόσφυγες όπως και το τσεκούρι του Βορίδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top