[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Ναι εγώ είπα γιατί είναι φτωχοί κάποιοι όχι γιατί είναι πλούσιοι άλλοι .
Αλλά για τους ίδιους λόγους θα μπορούσε.
Κάπου δηλαδή μπορεί να είχαμε σκλάβους ελίτ και φυτείες και αλλού να είχαμε επαναστάσεις, πολιτικά δικαιώματα ατομική ιδιοκτησία και κάπως να εξελίχθηκαν διαφορετικά παρά για τη βιολογία τους .Ε
Είναι φτωχοί όπως σου είπα, γιατί δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να μεγαλουργήσουν αλλά και γιατί υπάρχουν προβλήματα με τις νοοτροπίες που έχουν παρεισφρήσει στο πολιτισμό τους όπως ατομικισμός/παρτακισμός, βόλεμα κλπ. Και οι περισσότερες Αφρικανικές χώρες έχουν θέματα με διεφθαρμένα κρατικά συστήματα οικονομίας που τα κληρονόμησαν από τις δεκαετίες του 20ου αιώνα όπου πολλές Αφρικανικές χώρες στο Ψυχρό Πόλεμο πειραματίστηκαν με τις σοσιαλιστικές ιδέες. Είναι πολλοί παράγοντες που οδηγούν σε αυτό το αποτέλεσμα. Αλλά κάποιες φυλές κατόρθωσαν και προόδευσαν και χωρίς να εκμεταλλευτούν άλλες χώρες όπως κυρίως η γερμανοσκανδιναβική φυλή και σε αυτό συνέβαλλαν οι αντιλήψεις και τις νοοτροπίες με τις οποίες επέλεξαν οι άνθρωποι να ταυτίσουν τις φυλές τους.

Η τελευταία σου πρόταση δεν ισχύει τόσο υπό την έννοια ότι κάθε Φυλή μπορεί να αξιοποιήσει το πλούτο της ιστορικής γεωγραφικής περιοχής στην οποία ανήκει. Γιατί αν τον πάμε έτσι η Ελβετία σαν χώρα πράγματι δεν θα έπρεπε να έχει πολλές προοπτικές αφού είναι πάνω σε βουνά, μακριά από θάλασσα. Τουτέστιν, δεν μπορεί να έχει πρωτογενή παραγωγή, ούτε θαλάσσιο εμπόριο ούτε τίποτα. Παρόλα αυτά η Γερμανοελβετική Φυλή κατόρθωσε να χτίσει ένα μικρό θαύμα στην δύσκολη αυτή περιοχή αξιοποιώντας τη γεωγραφική της θέση με το καλύτερο τρόπο κάνοντας τη χώρα τους πεδίο διέλευσης του κεφαλαίου. Εν αντιθέσει η Ελλάδα με το πρωτογενές πλεόνασμα, την γειτνίαση με τη θάλασσα, τη θέση της στα σύνορα Ευρώπης-Ασίας, τη προσέλκυση τουριστών έχει αποτύχει να κάνει κάτι καλό γιατί δεν αξιοποιεί τίποτα.

Ε ναι λογικό το βρίσκω, να μαθαίνετε μόνο αντικειμενικά γεγονότα .
Και η φυλή βιολογικά αμφιλεγόμενη είναι , αφού όλοι βγήκαμε από την Αφρική και άλλος απλά λόγω ήλιου ή κρύου ή δεν ξέρω τι εξελίχθηκε κάπως διαφορετικά στην όψη ή και σε άλλα, αλλά όπως το πάρει κανείς .
Στην ιστορία δεν υπάρχουν αντικειμενικά γεγονότα. Τίποτα δεν είναι αντικειμενικό.

Ακριβώς επειδή δεν μείναμε όλοι στην Αφρική και εξαπλωθήκαμε είχαμε την εμφάνιση των Φυλών. Οι Φυλές πρώτα εξυπηρέτησαν αφενός την ανάγκη του ανθρώπου να χωρίζεται σε ομάδες και αφετέρου τα φυλετικά χαρακτηριστικά κάθε λαού διαμορφώθηκαν εκ φύσεως για να μπορεί κάθε λαός να προσαρμόζεται στις ιδιαίτερες καιρικές/περιβαλλοντικές συνθήκες της γεωγραφικής περιοχής στην οποία επέλεξε να μένει. Ήταν μία διαδικασία αιώνων.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Ότι θα συμφωνούσα και σε κάτι με την αριστερή των Βορείων Προαστίων ( όπως η ίδια έχει παραδεχτεί ότι είναι ) είναι κάτι που δεν το περίμενα ποτέ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Ακρίτα πήρε γραμμή από το κόμμα να υποστηρίξει τον μπαξμπανη και να πει ότι έχει δίκιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Χώρα τσίρκο. Άλλο ένα ξεπούλημα προετοιμάζεται. Η Γενική Μεταλλική και Μεταλλουργική Ανώνυμη Εταιρεία Λάρκο που ιδρύθηκε το 1963 στη πρώτη πρωθυπουργία του Γεωργίου Παπανδρέου και άρχισε να εκμεταλλεύεται τα μεταλλεία της Εύβοιας στα χρόνια της Χούντας το 1969 και επεκτάθηκε το 1972 μπαίνει σε ξεπούλημα καθώς κηρύττει πτώχευση. Για ακόμα μία φορά ξεπουλάμε και αφήνουμε στα χέρια άλλων τις πρώτες ύλες μας. Το παρακάτω κείμενο μας ανατριχιάζει γιατί δείχνει ότι κάτι τέτοιο για σιδηρονικέλιο το έχουμε σχεδόν μόνο εμείς.

Screenshot_25.png


ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΣ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Oταν έχεις κάτι κρατικό και σου δημιουργεί χρέη είναι καλύτερα να το εκμεταλευτεί ένας ιδιώτης που θα σε πληρώνει γι' αυτό. Αν τυχόν χρεωκοπήσει ο ιδιώτης, τουλάχιστον δεν θα έχεις χρεωθεί. Θα έχει χρεωθεί αυτός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Oταν έχεις κάτι κρατικό και σου δημιουργεί χρέη είναι καλύτερα να το εκμεταλευτεί ένας ιδιώτης που θα σε πληρώνει γι' αυτό. Αν τυχόν χρεωκοπήσει ο ιδιώτης, τουλάχιστον δεν θα έχεις χρεωθεί. Θα έχει χρεωθεί αυτός.
Συνήθως σε ξένους ιδιώτες πάνε αυτά. Θα έχω το ξένο που δουλεύει για άλλα συμφέροντα στη χώρα μου να εκμεταλλεύεται τον ορυκτό μου πλούτο; Ρε τι λέμε τώρα; Για να μη θυμηθούμε τώρα την απολιγνιτοποίηση που μας κάνει εξαρτώμενους από άλλους. Αυτή η χώρα βάλλεται από παντού. Τίποτα δεν θα μείνει υπό τον έλεγχο μας. Όλα είναι ξεπουλημένα πια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Και βέβαια θα το δώσω αν παράγει πλούτο αυτός ενώ εγώ αντίθετα παράγω χρέος για την χώρα μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Και βλέπουμε που πάει αυτή η κατάστασις. Με ένα κράτος που τα αεροδρόμια του τα έχει Γερμανική εταιρεία. Τα λιμάνια του το κυριότερο του Πειραιά το έχει η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας για το σχέδιο Silk Road της και τα άλλα οι Αμερικάνοι, τα σιδηροδρομικά δίκτυα που τα έχουν Ιταλικές εταιρίες. Γενικά καλά πάει αυτό. Είδαμε και το πλούτο που παράγουν και το πόσο καλά είναι.

Μέχρι και τις τηλεφωνικές γραμμές μας νομίζω τις έχουν ξένοι ιδιώτες. Τέλεια, το κράτος δεν έχει ούτε πάνω σε αυτό εξουσία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Mια χαρά πάμε. Δεν δημιουργείται επιπλέον χρέος για τη χωρα και κάποιοι βρήκαν δουλειά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Mια χαρά πάμε.
Ε καλά αυτό εννοείται. Αφού και εγώ με μεγαλύτερη αισιοδοξία πλέον σχεδιάζω το μέλλον μου. Σκέφτομαι να ξεπουληθώ και εγώ σε καμία Γερμανία. Αφού το κάναμε εθνικό συνήθειο γιατί όχι;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μάλλον δεν είδες το δεύτερο μέρος το μηνύματός μου.

Κοίταξε τώρα αν έχω ένα σπιτι που μου δημιουργεί μόνο χρέη ευχαρίστως το πουλάω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Μάλλον δεν είδες το δεύτερο μέρος το μηνύματός μου.
Ποιες δουλειές ρε juste; Να σου θυμίσω ότι σε ανεργία νέων φτάνουμε στη κορυφή της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι; Και θεωρούμε ηθικό τη δημιουργία θέσεων εργασίας με 400 ευρώ σε εταιρείες που εξυπηρετούν ξένα συμφέροντα εντός της Ελλάδος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Περάσαμε τεράστια κρίση και τώρα περνάμε πανδημία. Οτιδήποτε μας δημιουργεί επιπλέον χρέη καλό είναι να μην υπάρχει.
το να το κάνουμε να μας εξυπηρετεί στα μέτρα μας όχι; Πότε έγινε προσπάθεια σε αυτή τη χώρα να αξιοποιήσουμε τον δικό μας πλούτο; Είτε είναι ο πρωτογενής, είτε είναι ο ορυκτός είτε οτιδήποτε; Λογικό να δημιουργεί χρέη οτιδήποτε αφήνεις στη μοίρα τους. Η περίοδος της μεταπολίτευσης αυτά έφερε, εγκατάλειψη της χώρας στη μοίρα της και εν συνεχεία στους ξένους νταβατζήδες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Τον κάνατε να λειτουργεί ψηφοθηρικά γιατί στις Σκανδιναβικές χώρες έχουν έναν ιδιόρρυθμο κρατικό φιλελευθερισμό και μια χαρά λειτουργεί με την αποκέντρωση του από τα υπουργεία. Και έχουν και χαμηλή διαφθορά σε σχέση με την Ελλάδα. Το να ελέγχουν ξένοι τόσες πηγές πλούτου και στα πλαίσια της και καλά ενωμένης Ευρώπης να μας τα τρώνε μια χαρά όχι δεν είναι καλή ιδέα ούτε παράγουν πλούτο ή μάλλον παράγουν αλλά για τους άλλους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αφού χωρίς ξένους παράγουμε μόνο χρέος και διαφθορά... δε μας χαλά κουθολου να έρθουν ξένοι.
Τουλάχιστον θα έχουμε λιγότερο κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top