[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Όλοι έχουν ίντερνετ σήμερα, όπως και κινητά. Κάποτε πλήρωνε κάνεις μια μικρή περιουσία για αυτά.

Διακοπή για σοκολάτα κ μετά καπάκι μαστίχα Χίου. Κάποτε μόνο η ελίτ μπορούσε να τα απολαύσει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,825 μηνύματα.
Ποιος φταίει που έχω ένα σωρό βιβλία στο κινητό μου και μου παρέχονται δωρεάν;
Ποιος φταίει που για να αγοράσω ένα βιβλίο κάνω το σκατό που παξιμάδι;

Ποιος φταίει που οι άνθρωποι κάνουν όλο και περισσότερες εξορμήσεις κ εκδρομές με τα αυτοκίνητά τους;
Ποιος φταίει που οι περισσότεροι νοικοκυραίοι σήμερα αγχώνονται και κλείνονται μέσα γιατί δεν έχουν για βενζίνες; Ποίος ευθύνεται που και σε μια απλή βόλτα σκέφτεσαι εις διπλούν και έναν καφέ να πάρεις γιατί - λεφτά;
Ποιος φταίει που όλοι μου οι φίλοι έχουν αυτοκίνητο;
Ποιος φταίει που αυτοκίνητο μάλλον δεν θα δω ούτε όταν θα γίνω 40;

Γιατί δεν καταλαβαίνεις αλλιώς. Έχεις χτίσει μια φούσκα στην οποία όλοι ζούμε υπέροχα και με ανέσεις και πρέπει να λέμε και ευχαριστώ. Μπορεί να μη γνωρίζουμε ΑΚΟΜΑ την πείνα που γνώρισαν οι παππούδες μας ( αν και για εκεί πάνε τα χρόνια ξανά ) δεν σημαίνει ότι όλα είναι ρόδινα. Πραγματικά μερικοί δεν βλέπετε το που βαδίζουμε ή απλά κάνετε πως δεν το βλέπετε;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Ποιος φταίει που το κινητό σου δεν χαλάει ποτέ για να κάτσεις να μελετησεις; :P

Ποιος φταίει που το στέκι είναι δωρεάν; :P

Ποιος φταίει που αυτοκίνητο μάλλον δεν θα δω ούτε όταν θα γίνω 40;
Ποιος φταίει που δεν βρίσκει κανείς χώρο στάθμευσης και οι δρόμοι είναι γεμάτοι αυτοκίνητα;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,825 μηνύματα.
Ποιος φταίει που το κινητό σου δεν χαλάει ποτέ για να κάτσεις να μελετησεις; :P
Juste πραγματικά καταλαβαίνω ότι δεν το λες από κακία αλλά κάποια πράγματα δεν είναι τόσο αστεία. Και πίστεψέ με μελετάω και πολύ. Ήδη ένα σωρό βιβλία έχω βγάλει σε διάστημα δύο μηνών. Το θέμα είναι πως δεν ξες τι ψυχοφθόρο είναι να θες να αγοράσεις ένα βιβλίο και να μη σε πάει η καρδιά να δίνεις λεφτά γιατί δεν σε περισσεύουν. Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο αστεία. Αν δεν τα ζεις.

Ποιος φταίει που δεν βρίσκει κανείς χώρο στάθμευσης και οι δρόμοι είναι γεμάτοι αυτοκίνητα;
Ρε ζουστ αυτό με θύμισε κάποιους που λένε γιατί από πού και ως που περνάει χάλια ο Ελληνικός λαός αφού όλες οι καφετέριες και τα μπουζούκια γεμάτα είναι.

Ομοίως
-Γιατι φωνάζει ο Λαός;
-Γιατι δεν Εχει ψωμί να φάει, Κυρία.
-Ε τότε ας φάει παντεσπάνι.

Μαρία Αντουανέτα.

Δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα όλα αυτά. Εγώ και πάλι καλά λέω. Πόσοι συμπατριώτες μου βρίσκονται σε χειρότερη μοίρα ( αν και προς τα εκεί όλοι πάμε γιατί είμαστε η γενιά των 400 ευρώ ). Μη τα βλέπετε όλα τόσο κοντόφθαλμα γιατί έτσι χάνεται η ανθρωπιά. Και δεν είναι κατόρθωμα μερικοί να έχουν ανέσεις πια. Έστω και ένας άνθρωπος αν ζει σε φτώχεια έχουμε αποτύχει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Πειράζει που οι άνθρωποι (κυρίως οι γυναίκες) δίπλα μου γίνονται όλο και πιο όμορφες;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Το τζάμπα στη πειρατεία σιγά σιγά πεθαίνει. Οι μεγαλύτεροι ελληνικοί trackers έχουν γίνει συνδρομητικοί και έχουν αλλάξει όνομα.
Κοίτα, υπάρχει τόσο μεγάλη επιλογή σε δωρεάν ταινιοθήκες και πρεμιέρες που ούτε καν μ' ενδιαφέρει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πειράζει που όλες οι καφετέριες κ τα εστιατόρια είναι σχεδόν γεμάτα και δεν βρίσκω εύκολα θέση;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.


Το ότι το σύστημα ακόμα δεν χρειάζεται το πόλεμο. Μοιράζεται η πίτα καλά για την ώρα. Όταν δεν θα μοιράζεται τότε να φοβάσαι. Γιατί αν νομίζεις ότι με το αστικό σύστημα που ζούμε τώρα πάνω στη πρόοδο ο πόλεμος είναι άπιαστο σενάριο κάνεις λάθος. Έρχεται..


Αχααα και υπέρ της πειρατείας ο juste. Δεν σου το είχα.


Ε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα το θέατρο του παραλόγου;
Γιατί λες ότι έρχεται πόλεμος ? Συνεχώς βλέπω ανθρώπους να λένε "τα χειρότερα έρχονται " "θα έχουμε πολέμους" "θα έχουμε θανάτους" . Ειλικρινά κουράστηκα με τόση απαισιόδοξια . Έχετε μαντικές ικανότητες κ τα έχετε προβλέψει όλα αυτά;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Γιατί λες ότι έρχεται πόλεμος ? Συνεχώς βλέπω ανθρώπους να λένε "τα χειρότερα έρχονται " "θα έχουμε πολέμους" "θα έχουμε θανάτους" . Ειλικρινά κουράστηκα με τόση απαισιόδοξια . Έχετε μαντικές ικανότητες κ τα έχετε προβλέψει όλα αυτά;
H καταστροφολογία είναι η βάση του λαϊκισμού και απαντάται ιδιαιτερα στα άκρα.
Το θέμα είναι πως δεν ξες τι ψυχοφθόρο είναι να θες να αγοράσεις ένα βιβλίο και να μη σε πάει η καρδιά να δίνεις λεφτά γιατί δεν σε περισσεύουν.
Υπάρχουν ένα σωρό φοιτητές που δουλεύουν κάποιες ωρίτσες για ένα καλό χαρτζιλίκι, αν πραγματικά έχουν τέτοια ανάγκη. Δεν ξημεροβραδιάζονται εδώ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Καλέ, έφτασε η Άνγκελα στην Αθήνα. Ημιανάς, προοοοσοχή!!!

 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
H καταστροφολογία είναι η βάση του λαϊκισμού και απαντάται ιδιαιτερα στα άκρα.
Δεν ξέρω αν όλο αυτό το αρνητικό κλίμα συνδέεται με κάποια ιδεολογία εγώ ξέρω ότι βλέπω συνεχώς ανθρώπους ειδικα νέους να κάθονται να περιμένουν την καταστροφή και να αγχώνουν κ τους υπόλοιπους χωρίς να κάνουν όμως τίποτα οι ίδιοι για να προλάβουν τα "δεινά που έρχονται"
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν όλο αυτό το αρνητικό κλίμα συνδέεται με κάποια ιδεολογία εγώ ξέρω ότι βλέπω συνεχώς ανθρώπους ειδικα νέους να κάθονται να περιμένουν την καταστροφή και να αγχώνουν κ τους υπόλοιπους χωρίς να κάνουν όμως τίποτα οι ίδιοι για να προλάβουν τα "δεινά που έρχονται"
Η καταστροφολογία μου θυμίζει κάτι "ιερούς" και "αγίους" παππούδες...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλέ, έφτασε η Άνγκελα στην Αθήνα. Ημιανάς, προοοοσοχή!!!
Go back, Madame Merkel! :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,825 μηνύματα.
Γιατί λες ότι έρχεται πόλεμος ? Συνεχώς βλέπω ανθρώπους να λένε "τα χειρότερα έρχονται " "θα έχουμε πολέμους" "θα έχουμε θανάτους" . Ειλικρινά κουράστηκα με τόση απαισιόδοξια . Έχετε μαντικές ικανότητες κ τα έχετε προβλέψει όλα αυτά;
Γιατι αυτό δείχνει ο κόσμος, δεν βλέπετε τι γίνεται παγκοσμίως; Ζούμε στο σύστημα που γεννάει πολέμους επίσης. Το αστικό σύστημα καταρρέει σιγά σιγά και όταν θα έρθει η ώρα του θα τα πάρει όλα μαζί του. Τα περιθώρια στενεύουν και θα δούμε τι εξελίξεις έχουν να γίνουν. Ο 20ος αιώνας επίσης ήταν αιώνας αισιοδοξίας, ορθολογισμού και προόδου και είδαμε τελικά τι έγινε. Η ανθρώπινη ιστορία επαναλαμβάνεται. Επίσης η ιστορία έδειξε ότι ανά 100 χρόνια πάντα γίνεται ένας μεγάλος πόλεμος.
Υπάρχουν ένα σωρό φοιτητές που δουλεύουν κάποιες ωρίτσες για ένα καλό χαρτζιλίκι, αν πραγματικά έχουν τέτοια ανάγκη. Δεν ξημεροβραδιάζονται εδώ.
Ναι και ξεζουμιζονται από τους εργοδότες για 400 ευρώ ανασφάλιστοι και πάνω από 8ωρο. Επίσης αυτοί δεν είναι τόσο τυχεροί. Κάνουν χρόνια να βγάλουν τη σχολή και τώρα το ν+2 αν περάσει θα τους ξεσκίσει. Τόσο καλά και απλά είναι τα πράγματα του να είσαι φοιτητής και να δουλεύεις.


Ε ρε ένας Στάλιν που σας χρειάζεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
πάνω από 8ωρο
Εσύ εδώ κάνεις πολύ περισσότερες ώρες. Και μεταμεσονύχτιες.
Ο.Κ. Ξέχασα. 800 ευρώ δεν φτάνουν να αγοράσεις το βιβλίο...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top