[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Γενικότερα, όπως έχω ξαναπεί δε βλέπω μεγάλες αλλαγές στο πολιτικό προσκήνιο τα επόμενα χρόνια...λίγο-πολύ τα κοινοβουλευτικά κόμματα θα μείνουν ως έχουν, ίσως πχ μείνουν εκτός Βουλής Βελόπουλος, Βαρουφάκης, κυβέρνηση ΝΔ, ίσως με συνεργασία με το ΚΙΝΑΛ
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι, γιατί με τη μεγάλη πολιτική αλλαγή που έφερε ο ΣΥΡΙΖΑ, είδε προκοπή η χώρα... :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,048 μηνύματα.
Γενικότερα, όπως έχω ξαναπεί δε βλέπω μεγάλες αλλαγές στο πολιτικό προσκήνιο τα επόμενα χρόνια...λίγο-πολύ τα κοινοβουλευτικά κόμματα θα μείνουν ως έχουν, ίσως πχ μείνουν εκτός Βουλής Βελόπουλος, Βαρουφάκης, κυβέρνηση ΝΔ, ίσως με συνεργασία με το ΚΙΝΑΛ
Κατανοείς τωρα την αναγκη για ένα μονοπρόσωπο αυταρχικό καθεστώς το οποίο θα αντικαταστήσει αυτή την τελματώδη κατάσταση;

Ο Ρωμαιϊκός λαός είναι φτιαγμένος να ζει υπο ηγεμονία του ελέω Θεου Αυτοκράτορος και όχι υπο επίπλαστες απομιμήσεις -ως επι το πλείστον κατ' όνομα μόνον- ενός αρχαίου Αθηναικου πολιτεύματος.

Μαζεύονται κάθε 4 χρόνια, τάζουν στον λαό τα ίδια, ο επόμενος ρίχνει την ευθύνη στον προηγούμενο, ο προηγούμενος μεταθέτει την ευθύνη στον επόμενο, τα έργα γίνονται μονο κατα 10%, οι υποσχέσεις μόνο κατα 10%, και το 80% ειναι το ίδιο ψέμα που μετακυλύεται εις το διηνεκές ωσάν τυρί πάνω απο τις μύτες των ποντικών για να γευματίσωσι.

Δόξα στον Σταυραετό, δόξα στα αυτοκρατορικά πυρέκβολα της μάχης! Βασιλευς Βασιλεων Βασιλει Βοηθει.


ΕΡΧΟΜΑCΤΕ.-
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

ΜΑΣΚΑ KN95 ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ​

Πως “πλένουμε” τις μάσκες πολλαπλών χρήσεων και γενικότερα πως μπορούμε να επιτύχουμε την επαναχρησιμοποίηση της KN95 όπως και των προϊόντων FFP2 & FFP3

Εναλλαγή μάσκας N95 ανά 3 ημέρες​

Οι μάσκες N95 μπορούν να χρησιμοποιηθούν χρησιμοποιώντας μία μάσκα κάθε 3-4 ημέρες.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν περιμένω τπτ πια. Θα τρώμε στη μάπα τον Κούλη μέχρι και τα δισέγγονά του.
Τι μπορείς να περιμένεις απο τους "μεταπολιτευτάδες";
Ολοι έχουν ομογενοποιηθεί τελικώς. Δεν διαφέρει κανένας. Σκάνδαλα επι σκανδάλων και για όλα υπάρχει μία ταφόπλακα "λήθης".
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
ΝΔ θα είναι κυβέρνηση για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον, με τέτοια αντιπολίτευση...

Το ότι είναι άχρηστη η αντιπολίτευση δεν είναι λόγος να ψηφίσουμε οπωσδήποτε ΝΔ, ψηφίζουμε άλλα κόμματα και ας υπάρχει ακυβερνησία.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κατανοείς τωρα την αναγκη για ένα μονοπρόσωπο αυταρχικό καθεστώς το οποίο θα αντικαταστήσει αυτή την τελματώδη κατάσταση;

Ο Ρωμαιϊκός λαός είναι φτιαγμένος να ζει υπο ηγεμονία του ελέω Θεου Αυτοκράτορος και όχι υπο επίπλαστες απομιμήσεις -ως επι το πλείστον κατ' όνομα μόνον- ενός αρχαίου Αθηναικου πολιτεύματος.

Μαζεύονται κάθε 4 χρόνια, τάζουν στον λαό τα ίδια, ο επόμενος ρίχνει την ευθύνη στον προηγούμενο, ο προηγούμενος μεταθέτει την ευθύνη στον επόμενο, τα έργα γίνονται μονο κατα 10%, οι υποσχέσεις μόνο κατα 10%, και το 80% ειναι το ίδιο ψέμα που μετακυλύεται εις το διηνεκές ωσάν τυρί πάνω απο τις μύτες των ποντικών για να γευματίσωσι.

Δόξα στον Σταυραετό, δόξα στα αυτοκρατορικά πυρέκβολα της μάχης! Βασιλευς Βασιλεων Βασιλει Βοηθει.


ΕΡΧΟΜΑCΤΕ.-
Απο Αυτοκράτωρ, Αυτο επαναστάτης και δε σου τόχα... γουάουυυ!!! :morning1:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Οταν βλεπουμε τρολ προφιλ να λενε πραγματα του στυλ "να παραιτηθει ο τσιπρας" κλπ ακολουθωντας τη γραμμη του κυριου ανθρωπου που o ρολος του ειναι να στεκεται ως "buffer", να ειμαστε σιγουροι πώς αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι καθολου ασχετοι. Μπορει να αγαπουν να αποκαλουν ολους τους υπολοιπους ετσι, αλλα οι ιδιοι ειναι πολυ σχετικοι.

Ακολουθωντας το chain of command προς τα πισω, μπορει ευκολα να συμπερανει καποιος, πως οι εσωτερικες δημοσκοπησεις του μαξιμου, μαλλον τα δειχνουν πολυ.... ανεστραμμενα τα ποσοστα.
Και απλα το ριχνει στην παγια τακτικη, την απο δημοτικου εφαρμοζομενη, "καθρεφτακι", σε ενα ειδος damage control.


Δυστυχως ο παλμος της κοινωνιας ειναι πολυ διαφορετικος. Σε ολες τις ηλικιες.

Θα θελα πολυ να ειναι 3ο κομμα η ΝΔ, αλλα και δευτερος ειναι μια καλη θεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Οταν βλεπουμε τρολ προφιλ να λενε πραγματα του στυλ "να παραιτηθει ο τσιπρας" κλπ ακολουθωντας τη γραμμη του κυριου ανθρωπου που o ρολος του ειναι να στεκεται ως "buffer", να ειμαστε σιγουροι πώς αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι καθολου ασχετοι. Μπορει να αγαπουν να αποκαλουν ολους τους υπολοιπους ετσι, αλλα οι ιδιοι ειναι πολυ σχετικοι.

Ακολουθωντας το chain of command προς τα πισω, μπορει ευκολα να συμπερανει καποιος, πως οι εσωτερικες δημοσκοπησεις του μαξιμου, μαλλον τα δειχνουν πολυ.... ανεστραμμενα τα ποσοστα.
Και απλα το ριχνει στην παγια τακτικη, την απο δημοτικου εφαρμοζομενη, "καθρεφτακι", σε ενα ειδος damage control.


Δυστυχως ο παλμος της κοινωνιας ειναι πολυ διαφορετικος. Σε ολες τις ηλικιες.

Θα θελα πολυ να ειναι 3ο κομμα η ΝΔ, αλλα και δευτερος ειναι μια καλη θεση.
Δε θελω να σου το χαλάσω αλλα θα φας αλλα 4 χρονια ΝΔ στη μουρη και καλυτερη δηλαδη γιατι αρκετα ειδαμε το Τσιρκο του Συριζα 4.5 χρονια. Νομίζω οτι το 25% του Συριζα ειναι ενα πολυ καλο ποσοστο για τις υπηρεσιες που προσφερει, οι οποιες ειναι το πολυ να τις βαλεις στην τουαλετα του σπιτιου μας. 😁😁
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δε θελω να σου το χαλάσω αλλα θα φας αλλα 4 χρονια ΝΔ στη μουρη και καλυτερη δηλαδη γιατι αρκετα ειδαμε το Τσιρκο του Συριζα 4.5 χρονια. Νομίζω οτι το 25% του Συριζα ειναι ενα πολυ καλο ποσοστο για τις υπηρεσιες που προσφερει, οι οποιες ειναι το πολυ να τις βαλεις στην τουαλετα του σπιτιου μας. 😁😁
Θα σου απαντησω στην εξης βαση: Τα κουμαντα στη ζωη μου τα εχω κανει ωστε οποιοσδηποτε να ειναι εκει πανω ( εκτος απο ΧΑ) να ειμαι αρκετα καλα για τις μερες μας και στο βαθμο του δυνατου, να μην με αγγιζουν.

Οποτε δεν εχω κανενα ειδους οφελος να μπλεξω σε μια προσωπικη αντιπαραθεση για χαρη των πολιτικων συμφεροντων.

Αυτο ομως, δεν αναιρει το γεγονος οτι για τη μεριδα του λεοντος των συμπολιτων μας, η καταστροφικη διαχειριση των τελευταιων ετων, εχει μεγαλο impact στος ζωες τους, σε σχεδον ολα τα επιπεδα.

Πιο λιανα, δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη κανενας εκει εξω που δημοσια να τολμα να πει "ναι στηριζω/ξα ΝΔ".
Επειδη ειμαι λιγο πιο παλιος, το αντιστοιχο ειχε συμβει με ΠΑΣΟΚ το μακρινο πλεον 2011-12.
Αντιθετα, πολλοι ανθρωποι του κεντρου, χωρις καποια ιδιαιτερη πολιτικη τοποθετηση και κυριως μεγαλυτερης ηλικιας, δηλωνουν σθεναρα οτι θα στηριξουν "Τσιπρα". Δηλαδη, το αντι-συριζα μετωπο που ειχε στηθει στη μετα 15 εποχη, μαλλον εμεινε πισω, μπροστα στις εξελιξεις των τελευταιων χρονων.

Μαντης δεν ειμαι, δεν μπορω να εχω προσβαση σε εσωτερικες δημοσκοπησεις για να πω τα ποσοστα ή τι πολιτικες συμφωνιες θα υπαρξουν, αλλα η αξιολογικη μου εκτιμηση, χωρις να εχω καποιο συμφερον, ειναι αυτη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
. Δηλαδη, το αντι-συριζα μετωπο που ειχε στηθει στη μετα 15 εποχη, μαλλον εμεινε πισω, μπροστα στις εξελιξεις των τελευταιων χρονων.
Το αντί-Συριζα μέτωπο κρατάει ακόμα στην ελληνική κοινωνία σε τεράστιο βαθμό
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα σου απαντησω στην εξης βαση: Τα κουμαντα στη ζωη μου τα εχω κανει ωστε οποιοσδηποτε να ειναι εκει πανω ( εκτος απο ΧΑ) να ειμαι αρκετα καλα για τις μερες μας και στο βαθμο του δυνατου, να μην με αγγιζουν.

Οποτε δεν εχω κανενα ειδους οφελος να μπλεξω σε μια προσωπικη αντιπαραθεση για χαρη των πολιτικων συμφεροντων.

Αυτο ομως, δεν αναιρει το γεγονος οτι για τη μεριδα του λεοντος των συμπολιτων μας, η καταστροφικη διαχειριση των τελευταιων ετων, εχει μεγαλο impact στος ζωες τους, σε σχεδον ολα τα επιπεδα.

Πιο λιανα, δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη κανενας εκει εξω που δημοσια να τολμα να πει "ναι στηριζω/ξα ΝΔ".
Επειδη ειμαι λιγο πιο παλιος, το αντιστοιχο ειχε συμβει με ΠΑΣΟΚ το μακρινο πλεον 2011-12.
Αντιθετα, πολλοι ανθρωποι του κεντρου, χωρις καποια ιδιαιτερη πολιτικη τοποθετηση και κυριως μεγαλυτερης ηλικιας, δηλωνουν σθεναρα οτι θα στηριξουν "Τσιπρα". Δηλαδη, το αντι-συριζα μετωπο που ειχε στηθει στη μετα 15 εποχη, μαλλον εμεινε πισω, μπροστα στις εξελιξεις των τελευταιων χρονων.

Μαντης δεν ειμαι, δεν μπορω να εχω προσβαση σε εσωτερικες δημοσκοπησεις για να πω τα ποσοστα ή τι πολιτικες συμφωνιες θα υπαρξουν, αλλα η αξιολογικη μου εκτιμηση, χωρις να εχω καποιο συμφερον, ειναι αυτη.
Α μιλάμε η έρευνα σου και το συμπέρασμα σου είναι αψεδιαγιστα. Ωραία θα δούμε την έρευνα σου στην πράξη όταν έρθει η ώρα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου απαντησω στην εξης βαση: Τα κουμαντα στη ζωη μου τα εχω κανει ωστε οποιοσδηποτε να ειναι εκει πανω ( εκτος απο ΧΑ) να ειμαι αρκετα καλα για τις μερες μας και στο βαθμο του δυνατου, να μην με αγγιζουν.
Πως είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μένεις ανεπηρέαστος από οτιδήποτε συμβαίνει στον πολιτικό χώρο εφόσον όλο αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στην ποιότητα της ζωής σου ?
Για ποια κουμάντα μιλάς?
Οποτε δεν εχω κανενα ειδους οφελος να μπλεξω σε μια προσωπικη αντιπαραθεση για χαρη των πολιτικων συμφεροντων.
Κανένας δεν μπλέκει σε αντιπαράθεση όταν υποστηρίζει ότι με μία κυβέρνηση μπορούσε να ζει αξιοπρεπώς γιατί του το επέτρεπε το φορολογικό της σύστημα και με την άλλη ήταν στα πρόθυρα της καταστροφής εφόσον εφάρμοσε την πιο διδακτορική οικονομική πολιτική των τελευταιων χρόνων?
Πιο λιανα, δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη κανενας εκει εξω που δημοσια να τολμα να πει "ναι στηριζω/ξα ΝΔ".
Πραγματικά που το στηρίζεις ολο αυτο που λες ?
Δεν βλέπεις τι κυκλοφορεί εκει έξω και τι γίνεται στην αγορά?

Υπάρχει κόσμος που στηρίζει ΝΔ αναγκάστηκα εφόσον δεν έχει το σθένος να δώσει μια ευκαιρία και σε ένα μικρό κόμμα. ..
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Α μιλάμε η έρευνα σου και το συμπέρασμα σου είναι αψεδιαγιστα. Ωραία θα δούμε την έρευνα σου στην πράξη όταν έρθει η ώρα.
Ο λόγος που ενδεχομένως να κερδίσει ξανά τις εκλογές η ΝΔ δεν είναι επειδή κάνει κάτι καλά (το αντίθετο) αλλά επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ δεν παίζει σωστή μπάλα όπως έπαιξε το 14. Μετά από όσα έχουν συμβεί (πυρκαγιές, πανδημία, Νέα Σμύρνη κ.α.) έχει λυγίσει το κόμμα δεν έχουν την ίδια απήχηση που είχαν το 19.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε θελω να σου το χαλάσω αλλα θα φας αλλα 4 χρονια ΝΔ στη μουρη και καλυτερη δηλαδη γιατι αρκετα ειδαμε το Τσιρκο του Συριζα 4.5 χρονια. Νομίζω οτι το 25% του Συριζα ειναι ενα πολυ καλο ποσοστο για τις υπηρεσιες που προσφερει, οι οποιες ειναι το πολυ να τις βαλεις στην τουαλετα του σπιτιου μας. 😁😁
Είναι εφιαλτικό σενάριο να κυβερνήσει η ΝΔ άλλα 4 χρόνια. Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα φύγω από την χώρα με την πρώτη ευκαιρία.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Johnny15 Αψεγαδιαστα σιγουρα οχι, αλλα πιο αξιοπιστα απ τα γραφομενα πολλων
Ποσο μαλλον σε σχέση με την αξιοπιστία των μέτρων της κυβερνησης που εχουν διαρκεια μιας ημερας.
Καμιά μουσική θα κλείσει ή προλαβαίνω να κρατήσω τραπέζι στο Χολίδη;
Πως είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μένεις ανεπηρέαστος από οτιδήποτε συμβαίνει στον πολιτικό χώρο εφόσον όλο αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στην ποιότητα της ζωής σου ?
Για ποια κουμάντα μιλάς?

Κανένας δεν μπλέκει σε αντιπαράθεση όταν υποστηρίζει ότι με μία κυβέρνηση μπορούσε να ζει αξιοπρεπώς γιατί του το επέτρεπε το φορολογικό της σύστημα και με την άλλη ήταν στα πρόθυρα της καταστροφής εφόσον εφάρμοσε την πιο διδακτορική οικονομική πολιτική των τελευταιων χρόνων?

Πραγματικά που το στηρίζεις ολο αυτο που λες ?
Δεν βλέπεις τι κυκλοφορεί εκει έξω και τι γίνεται στην αγορά?

Υπάρχει κόσμος που στηρίζει ΝΔ αναγκάστηκα εφόσον δεν έχει το σθένος να δώσει μια ευκαιρία και σε ένα μικρό κόμμα. . και οποιος ερχεται
Θύμισέ μου, ποιοί ήταν οι φόροι και οι μεταβολές τους τα χρόνια 2009-2015, 2015-2019, 2019- ;
Αυτή είναι και η απάντησή μου σε αυτό που με ρωτάς.


Όσο για το άλλο βλέπω συνεχόμενα λουκέτα, κόσμο υποαμοιβόμενο-υποαπασχολούμενο. Και έναν υπουργό να λέει πώς αν δεν μπορείτε να επιβιώσετε, συγχωνευτείτε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θύμισέ μου, ποιοί ήταν οι φόροι και οι μεταβολές τους τα χρόνια 2009-2015, 2015-2019, 2019- ;
Αυτή είναι και η απάντησή μου σε αυτό που με ρωτάς.
Καμια σχέση η απάντηση που εδωσες εφόσον σου θυμίζω απλα ότι φόρο 80% και αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές επί των ακαθαριστων εσόδων και μάλιστα με αναδρομική ισχύει ,είχε μια και μοναδική κυβέρνηση τα τελευταία 25 χρόνια που είμαστε στον επαγγελματικό κόσμο..

Μάλλον επιλεκτική μνήμη έχεις ή καμιά σχέση με την φορολογία εφόσον ήταν η μοναδική κυβέρνηση που "τιμωρησε" όλες τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν μπήκαν ποτέ στην διαδικασία της φοροδιαφυγής.

Την τωρινή κατάσταση των επιχειρήσεων δεν την δημιούργησε μόνο ο κοβιντ ,προϋπήρχε από πριν προσπαθώντας να ξεπληρώσει όλα αυτά.
Ήταν η χειρότερη κυβέρνηση που πέρασε ποτέ χτυπώντας αλύπητα ΜΟΝΟ τον επαγγελματία με την φορολογία της επειδή ήταν η μόνη πηγή εσόδων της για να μπορέσει να δίνει όλα αυτά τα επιδόματα και να κάνει πολιτική στις πλάτες άλλων
Ο κοβιντ απλά ήταν το τελειωτικό χτύπημα τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Καμια σχέση η απάντηση που εδωσες εφόσον σου θυμίζω απλα ότι φόρο 80% και αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές επί των ακαθαριστων εσόδων και μάλιστα με αναδρομική ισχύει ,είχε μια και μοναδική κυβέρνηση τα τελευταία 25 χρόνια που είμαστε στον επαγγελματικό κόσμο..

Μάλλον επιλεκτική μνήμη έχεις ή καμιά σχέση με την φορολογία εφόσον ήταν η μοναδική κυβέρνηση που "τιμωρησε" όλες τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν μπήκαν ποτέ στην διαδικασία της φοροδιαφυγής.

Την τωρινή κατάσταση των επιχειρήσεων δεν την δημιούργησε μόνο ο κοβιντ ,προϋπήρχε από πριν προσπαθώντας να ξεπληρώσει όλα αυτά.
Ήταν η χειρότερη κυβέρνηση που πέρασε ποτέ χτυπώντας αλύπητα ΜΟΝΟ τον επαγγελματία με την φορολογία της επειδή ήταν η μόνη πηγή εσόδων της για να μπορέσει να δίνει όλα αυτά τα επιδόματα και να κάνει πολιτική στις πλάτες άλλων
Ο κοβιντ απλά ήταν το τελειωτικό χτύπημα τους.
Κάτσε λιγο μαργαρίτα, όλο το βάρος τόσα χρόνια μνημονιων το σήκωναν συναξιούχοι και ΔΥ. Μην μου λες ιστορίες ότι μόνο οι ΕΕ πλήρωναν, γιατί άλλος έχασε τις συντάξεις του και τους μισθούς του. Ούτε αυτό εμφανίστικε επι συριζα, άλλοι τα έκαναν σκατά και πέταξαν την καυτή πατάτα στον τσίπρα. Δεν είδα πουθενά στο μήνυμά σου να γράφεις για αυτούς.

Σαν μηχανικός, όσο έμεινα άνεργος, μόνο ο συριζα κατηργησε την εισφορά στα ταμεία που πλήρωνες, είχες δεν είχες δουλειά. Ο μόνος που κατήργησε το έκτρωμα του υποκατώτατου.
Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες είναι στο απυρόβλητο δηλαδή; Αποτελούν μια ειδική κάστα της κοινωνίας για να καταλάβω δηλαδή. Στην υγειονομική κρίση να βάλουμε όλοι πλάτη, στην οικονομική όχι;
Όταν βρήκα δουλειά κι εγώ πλήρωσα τις εισφορές μου, που ακόμη τις πληρώνω, μιας και δεν φοροδιαφεύγω.

Μεταξύ μας τώρα, ο επαγγελματίας, προέβη σε καμιά αύξηση μισθού πέρα από τον κατώτατο; Είτε με συριζα είτε με ΝΔ. Γιατί μόνο υπαλλήλους με κατώτατο βλέπω, "κι άμα θες". Το λες και μόνη σου καλή μου, ας πλήρωναν όσοι φοροδιαφεύγουν να είμαστε όλοι καλύτερα, όχι να βάζεις πλάτη στον αλεπουδιάρη που βγάζει τον πισινό του απ'έξω γιατι θέλει καινούριο κομπρέσορα. Μία καταγγελία δρόμος είναι αν ήξερες, που όλοι ξέρουμε.

Τώρα εάν κάποιος ήθελε ταξίδια σε ντουμπάι και λοιπά από το μαγαζάκι της γειτονιάς, ε αυτά δεν γίνονται. Αν θέλει να ανοίξει καμια οφσορ όπως πολλά ακούγονται, έτσι όλα μπορούν να γίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι μένεις ανεπηρέαστος από οτιδήποτε συμβαίνει στον πολιτικό χώρο εφόσον όλο αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στην ποιότητα της ζωής σου ?
Για ποια κουμάντα μιλάς?

Κανένας δεν μπλέκει σε αντιπαράθεση όταν υποστηρίζει ότι με μία κυβέρνηση μπορούσε να ζει αξιοπρεπώς γιατί του το επέτρεπε το φορολογικό της σύστημα και με την άλλη ήταν στα πρόθυρα της καταστροφής εφόσον εφάρμοσε

την πιο διδακτορική
:)"δικτατορική" εννοούσες και είναι φανερό
οικονομική πολιτική των τελευταιων χρόνων?
Εδώ, θα σε ρωτήσω για την σύγκριση με την Δικτατορία των Συν/ρχών.
Ποιά είναι χειρότερη; εκείνη ή η σημερινή, που είμαστε ελεύθεροι; (ελευθερία των εγκλεισμών και της κατάργησης κεκτημένων-Νόμων)
Πραγματικά που το στηρίζεις ολο αυτο που λες ?
Δεν βλέπεις τι κυκλοφορεί εκει έξω και τι γίνεται στην αγορά?

Υπάρχει κόσμος που στηρίζει ΝΔ αναγκάστηκα εφόσον δεν έχει το σθένος να δώσει μια ευκαιρία και σε ένα μικρό κόμμα. ..
Οτι και να πεις, στον πολιτικό χώρο, πρωταγωνιστούν συντεταγμένες δυνάμεις.
Ο λαός, είναι όχλος και δεν είναι σε θέση να κατέχει, ούτε και να αποκτήσει την γνώση της διοίκησης.
Αγνοια τον διακατέχει και ποτέ δεν θα μπορέσει να διοικήσει κάτι δίχως να συμμετέχουν κάποιοι, απο αυτούς που γνωρίζουν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτσε λιγο μαργαρίτα, όλο το βάρος τόσα χρόνια μνημονιων το σήκωναν συναξιούχοι και ΔΥ. Μην μου λες ιστορίες ότι μόνο οι ΕΕ πλήρωναν, γιατί άλλος έχασε τις συντάξεις του και τους μισθούς του. Ούτε αυτό εμφανίστικε επι συριζα, άλλοι τα έκαναν σκατά και πέταξαν την καυτή πατάτα στον τσίπρα. Δεν είδα πουθενά στο μήνυμά σου να γράφεις για αυτούς.

Καλημέρα!

Κοιταξε δεν το βλέπω μονοπλευρα απλά μιλούσαμε για την φορολογία .
Αφού θες να το πάμε και αλλού για πες μου επί Σύριζα τι έδωσε στους συνταξιούχους σε σχέση με αυτά που έταξε και σε σχέση με αυτά που εισέπραξε?

Ψυχούλα γιατί έχω γονεις συνταξιούχους και ξέρω πολυ καλά και τι γίνεται εκεί πέρα..
Ξέρω πως ο πατέρας μου σαν ε.ε. την τελευταία 5ετια πληρωνε τρελή εισφορά στο ταμείο του για να έχει μια ποκυ καλή σύνταξη ναι πλέον κατημτησε να λαμβάνει μια σύνταξη ίδια με ενός ανθρώπου που δεν εντασοταν στα βαρέα και ανθυγιεινά να στο πω πολυ απλά..


Επειτα νομίζεις ότι ο επαγγελματίας χαίρετε καθε φορά που γίνονται μειώσεις από συντάξεις ή μισθούς δημοσίων ή ιδιωτικών?
Ο ε.ε. βαλεται διπλα από ολο αυτο αλλά δυστηχως δεν το καταλαβαινουν κάποιοι.

Ότι χρήμα κόβετε από συντάξεις και μισθούς κόβετε αυτόματα και από την αγορά οπότε καταλαβαίνεις οτι ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση πάλι όλοι εμείς οι επαγγελματίες ματωνουμαι στην κυριολεξία...
Σαν μηχανικός, όσο έμεινα άνεργος, μόνο ο συριζα κατηργησε την εισφορά στα ταμεία που πλήρωνες, είχες δεν είχες δουλειά. Ο μόνος που κατήργησε το έκτρωμα του υποκατώτατου.
Και ο κλάδος σας έχει πληγεί ανεπανόρθωτα και όλο αυτό είναι αποτέλεσμα της οικονομικής κατάστασης.
Όμως...
όλο αυτό που προανέφερα απεικονίζεται πλήρως και στα λεγόμενο σου και ήξερα ότι θα το ανέφερες γιατί πολυ απλά ήταν ένα μέτρο που κουκουλωσε όλα τα υπόλοιπα λάθη του .
Ναι σας κατηργησε μια και μόνο εισφορά όπως και καθιέρωσε την εισφορά των ασφαλιστικών ταμείων βάση του τζίρου μιας επιχείρησης.
Δηλαδή τι έκανε στην ουσία?
Τιμωρησε όσους ήταν νομοταγης και δεν έκλεβαν ούτε ένα ευρώ και έδωσε ένα ακόμα κίνητρο στον επαγγελματία ο οποίος εισεπρατε αλλά είχε την ευχερια να μην κόβει..

Πολύ ωραία πολιτική δεν νομίζεις?
Και κλέβεις και σου δίνει και μπόνους το κράτος να μην πληρώνεις..
Ξέρεις ότι οι εισπράξεις του κράτους έτσι μειώθηκαν στο κατακόρυφο, ευρωπαϊκά κονδύλια ούτε ευρώ, οπότε από που θα τα κλεψουμε στην ουσία για να μπορέσουμε να δώσουμε έστω κάτι ψυχούλα για να πουμε ότι κάτι κάναμε?
Από την φορολογία...:clapping:


Έπειτα να πιάσουμε τον κλάδο σας .
Τι άλλο έκανε για εσάς?
προσπάθησε να δώσει κίνητρα αναπτυξης ενός βασικού τομέα αυτής της χώρας που μαζί με εσάς θα δούλευαν και όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες?
Έχω φίλη μηχανικό που αυτή την στιγμή έχει μετακομίσει μαζί με την οικογένεια της στη Γαλλία γιατί κυριολεκτικά καταστράφηκε..
Το έλεγε και εκείνη, ωραία μας απαλλάξει από αυτό, κίνητρα για νέες επενδύσεις για τον χώρο μας έδωσε?
Όχι φυσικά..Ουσιαστικά τι σας εκανε ?
Ανέργους και επίσημα πλέον και εσύ ακόμα τον ευχαριστείς για όλο αυτό..
Πραγματικά είσαι από τους λίγους και ξέρω πάρα πολλού μηχανικούς γιατί ο πατέρας μου ήταν σρον χώρο σας και συνεργαζόταν μαζί σας αλλά τις χρυσές εποχές..
Τότε που όλοι οι μηχανικοί δεν προλαβαιναν 😉


Έδωσε τους μισθούς που έταξε και την δυνατότητα νέων επενδύσεων στη χώρα μας ακόμα και απο ξένες επιχειρήσεις?
Ίσα ίσα πόσες επιχειρήσεις τα μάζεψαν και έφυγαν και πήγαν στην Βουλγαρία καθαρά και μόνο για φορολογικούς λόγους?
Μακάρι να μπορούσα να πάω και εγώ εκεί να στήσω την δική μου επιχείρηση και όλα αυτά τα νταβατζιλικια που τα πληρώνω εδώ να τα έβαζα στην τσέπη..
Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες είναι στο απυρόβλητο δηλαδή; Αποτελούν μια ειδική κάστα της κοινωνίας για να καταλάβω δηλαδή. Στην υγειονομική κρίση να βάλουμε όλοι πλάτη, στην οικονομική όχι;
Όταν βρήκα δουλειά κι εγώ πλήρωσα τις εισφορές μου, που ακόμη τις πληρώνω, μιας και δεν φοροδιαφεύγω.
Με όλα αυτά που προανέφερα επιμένεις ότι ποτε δεν ήταν στο απυρόβλητο ή ειβναι οι μόνοι που πυροβολουνε από όλες τις πλευρές...
Νομίζω ότι μιλάω με κάποιον δημόσιο υπάλληλο που δεν εχεινιδεα τιβειβαι να έχεις δικια σου επιχείρηση και ότι πριν ακόμα βάλεις το πρωί το κλειδί στη δουλειά σου ξεκινάς με μειων το ταμείο σου από όλα αυτά που έχεις να πληρώσεις ανεξάρτητος αν ο καταναλωτής της χώρας σου έχει ή όχι χρήματα να διάθεση στην αγορά...

Μεταξύ μας τώρα, ο επαγγελματίας, προέβη σε καμιά αύξηση μισθού πέρα από τον κατώτατο; Είτε με συριζα είτε με ΝΔ. Γιατί μόνο υπαλλήλους με κατώτατο βλέπω, "κι άμα θες".
Οι υπάλληλοι λαμβάνουν αυτά που ορίζει ο νόμος κλασικά και με βάση αυτά που προσφέρουν.
Δεν αναιρουμε ότι οι μισθοί είναι χαμηλοί σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά όλες οι δουλειές και όλες οι χώρες αγαπητέ μου δεν είναι ίδιες..
Απασχολω ουκ ολίγους και μάλιστα με τα νυχτερινά, τα σκ και την επικυνδινοτητα που έχει το επαγγέλματα μας φτάνουν μήνες που αμείβονται και 2000χιλιαρικα ..
Είναι λίγοι αυτοί οι μισθοί ή τους βρίσκεις πολύ εύκολα?
Αυτοί οι άνθρωποι όμως μου προσφέρουν και τους πληρωνω γι αυτό και είμαι απαιτητική απέναντι τους και σε γνώσεις και σε δεξιότητες..
Δεν δέχομαι κανέναν έστω και μέτριος να είναι..
Πέρασαν πολλοί από τα χέρια μας,έχοντας μόνο ένα πτυχίο και καθόλου παραγωγικοτητα Είχαν απαιτήσεις και ποκυβκαλα έκαναν γιατί αυτή η νοοτροπία του Έλληνα κάθομαι και πληρώνομαι δεν αλλάζει..
Δυστηχως και αυτοί κατέληξαν αλλού...

που θελω να καταλήξω?
Γιατί προτιμάς να αναφέρεις μόνο τον κατώτατο μισθό και όχι όλα τα έξτρα που είναι υποχρεωμένος βάση νόμου ο εργοδότης να καταβάλει ώστε να φτάνει σε ένα αξιοπρέπεια μισθολόγιο ο καθένας μας ?

Γιατί δεν αναφέρεις ότι υπάρχουν υπάλληλοι που πληρώνονται κανονικά μέσο τραπέζης και μετα επιστρέφουν τα χρήματα στον εργοδότη ?
Δεν είναι συνένοχοι και αυτοί ?
Γιατί να κατηγορούμε δηλαδή μόνο τον ε.ε.
Που ειναι η ομαδικότητα σε όλο αυτό?
Ας αντιδρούσαν μαζικά σε αυτή την απαράδεκτη συνήθεια πλέον που έγινε και φέτος ακόμα και με τα Δ.Χριστουγεννων και μετά έλα να μιλήσουμε για συλλογική προσπάθεια και απο τις δύο πλευρές..

Ο ε.ε ακόμα και σήμερα καταβάλει δώρο Χριστουγέννων ενώ το ίδιο το κράτος το έχει κατηργησει για τους δικό του υπαλλήλους..

Αν θυμάσαι καλά ήταν ένα από τα μετρα που έλεγε ότι θα εφαρμοσει ..
Την επαναφορά των δώρων..
το είδες εσύ να γίνεται ?
Όχι βέβαια απλά εδώ ένα 13μισθο ψίχουλα ..

Ξέρεις κάτι? κάπου με νευριάζει να τα συζητώ όλα αυτά γιατι αντιλαμβάνομαι ότι μας συμπεριφερονται σαν πεινασμενα σκυλάκια που τα πετάς ένα ξεροκομματο ενω τα έχεις τάξει βασιλικά γεύματα και αντί να αντιδρούμε του λέμε και ευχαριστώ..

Λυπάμαι αλλά εγώ σε ολο δεν μπορώ να συμμετέχω για κανένα κόμμα και καμία παράταξη..
Είτε αυτή λέγεται Συριζα είτε ΝΔ ...
Τα χρονια και τους κόπους μας δεν τα αξιολογο για ένα ξεροκομματο αυτή ειναι η διαφορά μας 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οτι και να πεις, στον πολιτικό χώρο, πρωταγωνιστούν συντεταγμένες δυνάμεις.
Ο λαός, είναι όχλος και δεν είναι σε θέση να κατέχει, ούτε και να αποκτήσει την γνώση της διοίκησης.
Αγνοια τον διακατέχει και ποτέ δεν θα μπορέσει να διοικήσει κάτι δίχως να συμμετέχουν κάποιοι, απο αυτούς που γνωρίζουν.
Στι χέρι σας ήταν η παλιότερη γενιά να μας απαλλαξετε από όλους αυτούς..
Εσείς τι κάνατε όμως?
Τρωγατε με χρυσά κουταλιά χωρίς να αναλογίζεστε την γενιά των παιδιών σας δυστηχως που πληρώνει τώρα τις δικές σας αμαρτιες και νοοτροπία φυσικά μιας δικομματικης πολιτικής..


Γενικά μιλάω και όχι αποκλειστικά μόνο για εσένα Μαξίμε !

Είναι σκληρό ολο αυτο το γνωρίζω, αλλά το έχω συζητήσει ουκ ολίγες φορές με τον πατέρα μου και αναγνωρίζει εκείνος πλέον τα δικα σας λάθη και έτσι έχω μια πολύ καλύτερη εικόνα από γενιές ανθρώπων που αναγνωρίζουν το μερίδιο συμμετοχής τους σε όλο αυτό και δεν συνεχίζουν ακόμα και σήμερα να μεταφέρουν ευθύνες γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει πηγαίνοντας να ψηφίσουν ειναι αν θα μειωθεί η σύνταξη του και όχι αν θα έρθουν καινούργιες επενδύσεις σε μια χώρα για να έχουν δουλειά τα παιδιά και τα εγγόνια τους ώστε να μην μεγαλώνουν ακόμα οικονομικούς μετανάστες ;)

Ευτυχώς ελπίζω ακόμα ότι υπάρχουν παλιές γενιές που θέλουν μια Ελλάδα με νέο αίμα και προσπαθούν μόνο για αυτή και όχι μια Ελλάδα γερασμένη με ανθρωπους που η μοναδική τους έννοια είναι μια σύνταξη και ένα ξεροκομματο που τους πετάει ο καθένας από όλους αυτούς..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top