[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
ΕΣΎ που κάθεσαι με το κινητό στο χέρι και γράφεις στο φορουμ, πήγες να απεγκλωβίσεις συμπολίτες σου ή τα περιμένεις όλα από το κράτος και την αττική οδός αε?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Παιδιά, συγγνώμη, αλλά για να καταλάβω. Δεν έδειξα σήμερα αλληλεγγύη επειδή πχ δεν πήρα μια σακούλα με τρόφιμα ή ένα φτυάρι και ν' αρχίσω στο άσχετο να παίρνω τους δρόμους μήπως και τα χρειάζεται κάποιος;;;;

Ε ναι. Έχεις δει ποτέ Αυστριακούς πολίτες σε μια γειτονιά να καθαρίζουν τακτικά την αυλή τους και το πεζοδρόμιο κατά μήκος του σπιτιού τους ή και τα φρεάτια ώστε σε μέρες έντονων βροχοπτώσεων ή χιονόπτωσης να μην βρίζουν το κράτος τους; :) Δεν το κάνουν λόγω έντονου αλτρουισμού αλλά επειδή θα πέσει πρόστιμο ή θα υπάρξουν συνέπειες αν κάποιος πολίτης πέσει και χτυπήσει (στην καλύτερη των περιπτώσεων) περπατώντας στο πεζοδρόμιο. Εννοείται ότι ο δήμος συνδράμει με ειδικά οχήματα καθαριότητας και με την υπηρεσία straßenverwaltung που έχει ειδικά ευκίνητα οχήματα για συλλογή μικροσκουπιδιών που δημιουργούν φερτή ύλη την περίοδο της καλοκαιρίας. Σε τέτοιες υπηρεσίες εννοείται ότι συμμετέχουν και εταιρίες ιδιωτικές με εργολαβία που διαθέτουν ότι καλύτερο έχει να επειδείξει η ρομποτική τεχνολογία καθαριότητας και συντήρησης οδικού δικτύου από έντονα καιρικά φαινόμενα. Απλά...δεν τρώνε δημοτικά τέλη. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παιδιά, συγγνώμη, αλλά για να καταλάβω. Δεν έδειξα σήμερα αλληλεγγύη επειδή πχ δεν πήρα μια σακούλα με τρόφιμα ή ένα φτυάρι και ν' αρχίσω στο άσχετο να παίρνω τους δρόμους μήπως και τα χρειάζεται κάποιος;;;; ν΄ακούσω από τις ειδήσεις ή τα αρμόδια όργανα ότι χρειάζονται είδη πρώτης ανάγκης ή ανθρώπινα χέρια και με χαρά να σπεύσω. Έτσι στο άσχετο, πώς; Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα προσφέρονταν αν το άκουγαν από κάποια επίσημη πηγή.
Δεν είπα στο άσχετο . Από τους γύρω δήμους από τα σοσιαλ όσοι ήθελαν και μπορούσαν οργανωμένοι πάντα θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
Αυτό είπα.
Το είδαμε κάπου αυτό?
Όχι.
Μόνο το ***εσαι Μητσοτάκη παίζει πρώτο .
Αυτός καλά κάνει εμείς τι κάνουμε είναι το ερώτημα και επιτρέπουμε όσα επιτρέπουμε.
Και δεν αντιδράμε.
Απο τον καναπέ γίνομαι κι εγώ αντάρτισσα άσε μας τώρα.
Στην πράξη κρίνονται όλα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
1. Ε, ρε τα κομάντα του Ε.Σ. Να μην ξεχάσουμε να τους κάνουμε αύξηση.
2. Τώρα σκιάχτηκε η "Αττικές Διαδρομές".
3. Με 2,80 έχεις διέλευση και διαμονή στην Αττική Οδό. Δεν καταλαβαίνω.
"Τι θέλετε εκχιονιστικό σε κάθε διόδιο να μπούμε στα μνημόνια; Αυτό θέλετε; Πείτε το!"
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ε ναι. Έχεις δει ποτέ Αυστριακούς πολίτες σε μια γειτονιά να καθαρίζουν τακτικά την αυλή τους και το πεζοδρόμιο κατά μήκος του σπιτιού τους ή και τα φρεάτια ώστε σε μέρες έντονων βροχοπτώσεων ή χιονόπτωσης να μην βρίζουν το κράτος τους; :) Δεν το κάνουν λόγω έντονου αλτρουισμού αλλά επειδή θα πέσει πρόστιμο ή θα υπάρξουν συνέπειες αν κάποιος πολίτης πέσει και χτυπήσει (στην καλύτερη των περιπτώσεων) περπατώντας στο πεζοδρόμιο. Εννοείται ότι ο δήμος συνδράμει με ειδικά οχήματα καθαριότητας και με την υπηρεσία straßenverwaltung που έχει ειδικά ευκίνητα οχήματα για συλλογή μικροσκουπιδιών που δημιουργούν φερτή ύλη την περίοδο της καλοκαιρίας. Σε τέτοιες υπηρεσίες εννοείται ότι συμμετέχουν και εταιρίες ιδιωτικές με εργολαβία που διαθέτουν ότι καλύτερο έχει να επειδείξει η τεχνολογία καθαριότητας και συντήρησης οδικού δικτύου από έντονα καιρικά φαινόμενα. Απλά...δεν τρώνε δημοτικά τέλη. ;)

Στη γειτονιά μου πάντως, οι περισσότεροι φροντίζουν για τα πεζοδρόμια κατά μήκους των σπιτιών τους ή των καταστημάτων τους, για λόγους προφανείς. Είναι η περιουσία τους και την προφυλάσσουν.
Εδώ μιλάμε για κάτι διαφορετικό. Εγκλωβιστηκε κόσμος σε αυτοκινητόδρομο, που πληρώνει δίόδια για να περάσει και τη διαχείρισή/συντήρησή του την έχει αποκλειστικά ιδιωτική εταιρεία. Δλδ, ελπίζω να μη μας βάζουν να σκουπίζουμε και την Αττική Οδό από δω και πέρα στο πλαίσιο της "ατομικής ευθύνης".
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ περιμένω να δω τι θα απαντήσει η Αττική Οδός.
Τωρα ανέφερε τα εξής
«Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ με αίσθημα ευθύνης ενημερώνει ότι πρωταρχικό και αποκλειστικό μέλημά της την παρούσα στιγμή αποτελεί ο απεγκλωβισμός και η ασφάλεια όλων των οδηγών που έχουν ακινητοποιηθεί στα δύο ρεύματα της Α.Ο. Μόλις ολοκληρωθεί η επιχείρηση απεγκλωβισμού, η εταιρεία θα τοποθετηθεί αναλυτικά για τις αποφάσεις και τις συνθήκες που οδήγησαν στα πρωτοφανή αυτά γεγονότα, που η Αττική Οδός κλήθηκε να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά στα 20 χρόνια λειτουργίας της.

Η Αττική Οδός εκφράζει τη λύπη της και ζητά συγγνώμη από τους οδηγούς και τις οικογένειές τους για την ταλαιπωρία, με τη διαβεβαίωση ότι κάνει κάθε ανθρώπινη προσπάθεια για την επίλυση του προβλήματος με ασφάλεια».
και περιμένω να δω τι ευθύνες θα αποδοθούν και που.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ναι αλλά φίλε μου Lasher όμως το χιόνι δεν έπεσε μόνο κατά μήκος του αυτοκινητόδρομου. Το ερώτημα είναι τι έγινε στο οικιστικό περιβάλλον γύρω από τον δρόμο του συγκεκριμένου δικτύου. Τη μισή χρονιά ή παλέυουμε με πλημμύρες ή με φωτιές ενώ η πολιτική προστασία είναι ανύπαρκτη κυρίως στην συνείδηση του κόσμου. Ο καθένας κοιτάζει την βροχή να μπαίνει μέσα στο σπίτι και αντί να κλείσει τα παράθυρα, πάει και ξηλώνει τις πόρτες. Μπαζώσαμε κάθε ξεροπόταμο και έτσι το χιόνι δεν έχει διέξοδο όταν θα αρχίσει η τήξη. Θα λιώσει και θα πάει πού;

Ο Μητσοτάκης ο ίδιος προσωπικά, φταίει και γι' αυτό; Πάμε καλά;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ναι αλλά φίλε μου Lasher όμως το χιόνι δεν έπεσε μόνο κατά μήκος του αυτοκινητόδρομου. Το ερώτημα είναι τι έγινε στο οικιστικό περιβάλλον γύρω από τον δρόμο του συγκεκριμένου δικτύου. Τη μισή χρονιά ή παλέυουμε με πλημμύρες ή με φωτιές ενώ η πολιτική προστασία είναι ανύπαρκτη κυρίως στην συνείδηση του κόσμου. Ο καθένας κοιτάζει την βροχή να μπαίνει μέσα στο σπίτι και αντί να κλείσει τα παράθυρα, πάει και ξηλώνει τις πόρτες. Μπαζώσαμε κάθε ξεροπόταμο και έτσι το χιόνι δεν έχει διέξοδο όταν θα αρχίσει η τήξη. Θα λιώσει και θα πάει πού;
Ξεβούλωσαν κανά φρεάτιο μετά τις πλημμύρες και δεν το ξέρω;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ξεβούλωσαν κανά φρεάτιο μετά τις πλημμύρες και δεν το ξέρω;

Ο κόσμος δεν είδα ποτέ να το έθεσε θέμα στις εκλογές των δημοτικών και περιφερειακών αρχόντων. :ropalo:

Ξεβούλωσαν κανά φρεάτιο μετά τις πλημμύρες και δεν το ξέρω;

Ακόμη δικάζουν τη Δούρου. Πρέπει να περιμένουμε... :giveup:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ο κόσμος δεν είδα ποτέ να το έθεσε θέμα στις εκλογές των δημοτικών και περιφερειακών αρχόντων. :ropalo:

Άρα πάλι γυρίζουμε στο κλασικό ότι ο κόσμος ψηφίζει ό,τι νά'ναι ή συμφεροντολογικά και γι' αυτό έχουμε χάλια κυβέρνηση και δημόσα διοίκηση και επομένως υπεύθυνοι είμαστε μόνο εμείς. Χμ, οκ.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ο κόσμος δεν είδα ποτέ να το έθεσε θέμα στις εκλογές των δημοτικών και περιφερειακών αρχόντων. :ropalo:
Δεν ξέρω εγώ μόνον όποιον φέρνει Οσακις το ρίχνω.

Σοβαρά τώρα, είναι θέμα κοινής λογικής να καθαρίζεις το φρεάτιο αν είσαι σε θέση που διαχειρίζεσαι δήμο/νομό. Ειδικά μετά απο πλημμύρα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ μόνον όποιον φέρνει Οσακις το ρίχνω.

Σοβαρά τώρα, είναι θέμα κοινής λογικής να καθαρίζεις το φρεάτιο αν είσαι σε θέση που διαχειρίζεσαι δήμο/νομό. Ειδικά μετά απο πλημμύρα.
Εδω έχουν ελαττώσει τις φορές που περνάει το απορριματοφορο και γεμίζουν οι κάδοι μέσα έξω και θες φρεάτια ξεβουλωτα?
Ειναι δυνατόν?
Αλλά εκεί πριν τις εκλογές δεν αναφέρομαι σε σένα οι περισσότεροι που βλέπω παθαίνουν κατι σαν αμνησια χρυσόψαρου και ψηφίζουν ότι κάτσει.
Και τα λουζομαστε όλοι.

Σίγουρα έχει ευθύνη ο δήμαρχος ο περιφερειάρχης σίγουρα . Έγινε καμία καταγγελία?
όχι.
παρενέβη εισαγγελέας?
όχι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Δεν ξέρω εγώ μόνον όποιον φέρνει Οσακις το ρίχνω.

Σοβαρά τώρα, είναι θέμα κοινής λογικής να καθαρίζεις το φρεάτιο αν είσαι σε θέση που διαχειρίζεσαι δήμο/νομό. Ειδικά μετά απο πλημμύρα.

Μα δεν εκλέγονται με την κοινή λογική. Οι άνθρωποι που θέτουν υποψηφιότητα δεν έχουν καμία ιδέα και σχέση με τον ρόλο που καλούνται να υπηρετήσουν. Το αν ψηφίζονται δεν είναι ευθύνη δική τους αλλά του κόσμου.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Εδω έχουν ελαττώσει τις φορές που περνάει το απορριματοφορο και γεμίζουν οι κάδοι μέσα έξω και θες φρεάτια ξεβουλωτα?
Ειναι δυνατόν?
Αλλά εκεί πριν τις εκλογές δεν αναφέρομαι σε σένα οι περισσότεροι που βλέπω παθαίνουν κατι σαν αμνησια χρυσόψαρου και ψηφίζουν ότι κάτσει.
Και τα λουζομαστε όλοι.
Μα γιατί να περάσει απορριματοφόρο;
Να έχεις εσύ κι εγώ περιβαλλοντική συνείδηση να πάμε με το αμάξι και τα σκουπίδια μας, να πάρουμε την Αττική Οδό για Άνω Λιόσια.
Και να κολλήσουμε στο χιόνι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Δείξε μου τον κόσμο που ψηφίζει (τι σκατά ψηφίζει) να σου πω ποιος είσαι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μα δεν εκλέγονται με την κοινή λογική. Οι άνθρωποι που θέτουν υποψηφιότητα δεν έχουν καμία ιδέα και σχέση με τον ρόλο που καλούνται να υπηρετήσουν. Το αν ψηφίζονται δεν είναι ευθύνη δική τους αλλά του κόσμου.
Και σε μια περίπτωση που βλέπουμε έκτροπα έτσι?
Να κάνουν ένα cancel πανελλήνιο να δεις μετά πως του ξηλώνεται η καρέκλα.
Του οποιουδήποτε.
Αλλά τέτοιοι είμαστε τέτοιοι μας αξίζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα γιατί να περάσει απορριματοφόρο;
Να έχεις εσύ κι εγώ περιβαλλοντική συνείδηση να πάμε με το αμάξι και τα σκουπίδια μας, να πάρουμε την Αττική Οδό για Άνω Λόσια.
Και να κολλήσουμε στο χιόνι.
Δεν μιλάω τώρα λέω τις καθημερινές τις ανέμελες χωρις χιόνι. Αυτή η κατάσταση επικρατεί.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Μα δεν εκλέγονται με την κοινή λογική. Οι άνθρωποι που θέτουν υποψηφιότητα δεν έχουν καμία ιδέα και σχέση με τον ρόλο που καλούνται να υπηρετήσουν. Το αν ψηφίζονται δεν είναι ευθύνη δική τους αλλά του κόσμου.
Ο κόσμος είναι χαζός, ψηφίζει άτομα που ενδιαφέρονται μόνο για την πάρτι τους=καλά να πάθει ο χαζός κόσμος. Δεν είναι τόσο απλό όσο το θέτεις, με αυτή την σκέψη μεταφέρεται όλη η ευθύνη στους πολίτες (εννοείται πως έχουν και εκείνοι).
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
τεράστιο προφητικό τουιτάρισμα από 1 χρόνο πίσω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top