[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Διαφωνω καθετα. Γίνεσαι βίαιος και αγενης μόνο όταν δεν έχεις καθολου επιχειρήματα.

Εξαρτάται επειδή γίνεται και ο Γεωργιάδης βίαιος μερικές φορές αλλά στο θέμα του Πουλή που έριξε έξω το ΚΕΕΛΠΝΟ 30.156.000 ευρώ έχει δίκιο. Ο Πουλής έδωσε στον μπατζανάκη του Δρόσο 300.000 ευρώ σε 2 χρόνια το 13-14 με παράνομες αναθέσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι να είσαι υβριστής και ακόμα χειρότερο και σωματικά βίαιος. Επίσης φραστικα υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν πρέπει επ ουδενί λογο να ακούγονται. Δεν είναι απλά θέμα αισθητικής.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση. Εφόσον ο Άδωνις και άλλοι ισχυρίζονται ότι έχουν δίκιο και μας πλασάρουν επιχειρήματα μονομερή ότι η ανακριτική έρευνα δεν οδήγησε σε κάποιο αποτέλεσμα, δεδομένου ότι η δικαιοσύνη δεν είναι και τόσο ανεξάρτητη στην Ελλάδα, για ποιο λόγο μπορεί να έχει άδικο ο Πολάκης; Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει αλλά ξέρω ότι όποιος φωνάζει και κουνάει δάχτυλα, συνήθως δεν έχει δίκιο. Έτσι λένε στο χωριό μου.

Γιατί να πιστέψει ο λαός το δίκιο του τόξου (Άδωνις, Βενιζέλος, Σαμαράς, κτλ); :book: Επειδή τον πείθουν με πολιτικά τεχνάσματα ότι είναι αγνοί σωτήρες του έθνους;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι να είσαι υβριστής και ακόμα χειρότερο και σωματικά βίαιος. Επίσης φραστικα υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν πρέπει επ ουδενί λογο να ακούγονται. Δεν είναι απλά θέμα αισθητικής.

Θα γίνεις και εσύ βίαιος αν κάποιος στον δρόμο επιχειρήσει να σε ληστέψει, η ληστεία δημόσιου χρήματος δεν είναι κάτι παρόμοιο?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να κουνάς δάχτυλα (body language). Το θέμα είναι τι λες. Αν είσαι βόθρος όπως ο Πολακης... έχεις τεράστιο πρόβλημα και δικαιολογημένα γελάνε όλοι μαζί σου.
Με έλλειψη και έλλειμμα Παιδείας δεν λύνεται κανένα πρόβλημα. Οι καιροί άλλαξαν. Όσοι θέλουν να ζουν προπολεμικά πρόβλημα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να κουνάς δάχτυλα (body language). Το θέμα είναι τι λες. Αν είσαι βόθρος όπως ο Πολακης... έχεις τεράστιο πρόβλημα και γελάνε όλοι μαζί σου.

Σίγουρα αλλά πώς μπορούμε να πιστέψουμε ένα Άδωνι που έβριζε τη ΝΔ και τον Σαμαρά για τον οποίο ..λίγο καιρό αργότερα έγινε υπουργός του και μιλούσε με τα καλύτερα λόγια; Δηλαδή κάπου και το δούλεμα έχει ένα όριο. :down:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν έκανε βήματα προς τα πάνω. Αν άλλαξε. Ποτέ δεν ημασταν αλλωστε όλοι τέλειοι. Το θέμα είναι να κάνεις ποιοτικά άλματα. Όχι να μένεις στα λάθη του παρελθόντος.
Ο Πολακης μας πείθει συνεχώς ότι υπάρχει και πιο πάτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση. Εφόσον ο Άδωνις και άλλοι ισχυρίζονται ότι έχουν δίκιο και μας πλασάρουν επιχειρήματα μονομερή ότι η ανακριτική έρευνα δεν οδήγησε σε κάποιο αποτέλεσμα, δεδομένου ότι η δικαιοσύνη δεν είναι και τόσο ανεξάρτητη στην Ελλάδα, για ποιο λόγο μπορεί να έχει άδικο ο Πολάκης; Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει αλλά ξέρω ότι όποιος φωνάζει και κουνάει δάχτυλα, συνήθως δεν έχει δίκιο. Έτσι λένε στο χωριό μου.

Γιατί να πιστέψει ο λαός το δίκιο του τόξου (Άδωνις, Βενιζέλος, Σαμαράς, κτλ); :book: Επειδή τον πείθουν με πολιτικά τεχνάσματα ότι είναι αγνοί σωτήρες του έθνους;
Μήπως επειδή δεν υπάρχει κανένα στοιχείο;

Το FBI έβγαλε πόρισμα για την έρευνα. Είναι διαθέσιμη διαδικτυακά. Δεν αναφέρει κάτι για πολιτικά πρόσωπα, ούτε για εξαγορά τους.

Με βάση ποιες αποδείξεις θα πιστέψουμε τις κατηγορίες; Με αυτές που δεν υπάρχουν; Κυριολεκτικά δεν υπάρχει απόδειξη για τίποτα από τις κατηγορίες. Αν πιστεύεις στον Βαξεβάνη τότε εγώ πιστεύω στον Ιησού Χριστό, και οι 2 προβάλλουν πράγματα χωρίς αποδείξεις αρκεί να τους πιστέψεις!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Μήπως επειδή δεν υπάρχει κανένα στοιχείο;

Το FBI έβγαλε πόρισμα για την έρευνα. Είναι διαθέσιμη διαδικτυακά. Δεν αναφέρει κάτι για πολιτικά πρόσωπα, ούτε για εξαγορά τους.

Με βάση ποιες αποδείξεις θα πιστέψουμε τις κατηγορίες; Με αυτές που δεν υπάρχουν; Κυριολεκτικά δεν υπάρχει απόδειξη για τίποτα από τις κατηγορίες. Αν πιστεύεις στον Βαξεβάνη τότε εγώ πιστεύω στον Ιησού Χριστό, και οι 2 προβάλλουν πράγματα χωρίς αποδείξεις αρκεί να τους πιστέψεις!

Aπλά πολλές φορές επειδή εσύ και εγώ δεν είμαστε μέσα στα πράγματα για να ξέρουμε ακριβώς τι λέγεται πίσω από τις κάμερες. Να δεχθώ την έκθεση του FBI αλλά γνωρίζω και την άποψη των διορισμένων πολιτικών που χτίζουν καριέρα σε ξένες δυνάμεις. Δεν μου αρέσει να πείθομαι τόσο εύκολα, ειδικά όταν δεν έχω προσωπική σχέση με κάποιον από τους εμπλεκόμενους στην υπόθεση αυτή και όταν ξέρω ότι η πολιτική είναι η τέχνη να σου παρουσιάζουν αυτό που η συνείδηση σου θέλει να πιστέψεις. Από την εποχή του Δαρείου οι ίδιες μαλακίες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Aπλά πολλές φορές επειδή εσύ και εγώ δεν είμαστε μέσα στα πράγματα για να ξέρουμε ακριβώς τι λέγεται πίσω από τις κάμερες. Να δεχθώ την έκθεση του FBI αλλά γνωρίζω και την άποψη των διορισμένων πολιτικών που χτίζουν καριέρα σε ξένες δυνάμεις. Δεν μου αρέσει να πείθομαι τόσο εύκολα, ειδικά όταν δεν έχω προσωπική σχέση με κάποιον από τους εμπλεκόμενους στην υπόθεση αυτή και όταν ξέρω ότι η πολιτική είναι η τέχνη να σου παρουσιάζουν αυτό που η συνείδηση σου θέλει να πιστέψεις. Από την εποχή του Δαρείου οι ίδιες μαλακίες.
Ναι αλλά δεν πρέπει από πραγματιστές να γινόμαστε συνομωσιολόγοι.

Αν με ρωτήσεις αν οι πολιτικοί βγάζουν λεφτά από εδώ και από εκεί τα οποία είναι κρυφά, θα σου πω ναι, είναι τόσο σίγουρο όσο ότι η γη κινείται!

Αν με ρωτήσεις αν ο Βαξεβάνης είναι αντικειμενικός δημοσιογράφος, έχει στοιχεία για το τι γράφει, και δεν είναι απλά προπαγανιστικό όργανο του Συριζα, θα σου πω επίσης ότι δεν ισχύει με ακριβώς την βαρύτητα με την πάνω πρόταση.

Μεταξύ του συστήματος του ενός κόμματος και του συστήματος του άλλου κόμματος, έχω να δηλώσω ότι τουλάχιστον επιλέγω να κρατάω τα προσχήματα.

Έκατσα έψαξα αναλυτικά τι έχει γράψει το FBI, ποιο ήταν το πόρισμα, για ποιον λόγο έβαλε την Novartis να πληρωσει πρόστιμο, ποια ήταν η κατηγορία, τι έγραψε ο Βαξεβάνης, τι έγινε με τους κρυφούς μάρτυρες, τι έγραψαν στις δικογραφίες που ήταν ανοιχτά διαθέσιμες σε όλους, και το συμπέρασμα μου ήταν ότι ενώ ίσως και να υπάρχει κατι, η παρουσίαση του όλου θεματος, οι πολιτικες διαστάσεις που πήρε, και η διαδικασία που ακολουθήθηκε τότε, ήταν απλά ένα εργαλείο της πολιτικής του Συριζα να κερδίσει τις εντυπώσεις, παρά να εξιχνιάσει το σκάνδαλο. Το πραγματικό με τους γιατρούς. Τελικά η Novartis πλήρωσε την Αμερική για την εξαγορά γιατρών στην Ελλάδα... και δεν πλήρωσε την Ελλάδα! Γιατί ο Βαξεβάνης και ο Πολακης αντί να ασχοληθούν με την υπόθεση για να κερδίσει κάτι το ελληνικό δημόσιο, ασχλήθηκαν για να κερδίσουν πολιτικά. Και πλέρωνε Έλληνα φορολογούμενε ακόμα μια φορά τα καμώματα της πρώτης φοράς αριστεράς...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί ο Βαξεβάνης και ο Πολακης αντί να ασχοληθούν με την υπόθεση για να κερδίσει κάτι το ελληνικό δημόσιο, ασχλήθηκαν για να κερδίσουν πολιτικά. Και πλέρωνε Έλληνα φορολογούμενε ακόμα μια φορά τα καμώματα της πρώτης φοράς αριστεράς...
Σκάνδαλο δεν υπήρχε.

Οι φαρμακευτικές έχουν βρει μηχανισμούς να χρηματοδοτούν τους νόμιμα ακόμα και τώρα. Ιατρικά πρωτόκολλα, ημερίδες/διημερίδες που τους έχουν ομιλητές επί πληρωμή κ.λπ. Πριν το 2000 γινόταν χαμός με δωρεάν πολυτελής εκδρομές σε γκλαρουμάτα ξενοδοχεία και εστιατόρια.

Αν θέλεις να τιμωρήσεις του ιατρούς που περνάνε ανταλλάγματα από το ΕΣΥ πρέπει να αποκεφαλίσεις όλο το ΕΣΥ. Μάντεψε ποιοι θα αντιδράσουν αν γίνει κάτι τέτοιο.

Ακόμα και ο Βαξεβάνης να τιμωρηθεί θα είναι άδικο γιατί εντολές εκτελούσε. Αρχικά του ΠΑΣΟΚ και τώρα του ΣΥΡΙΖΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται επειδή γίνεται και ο Γεωργιάδης βίαιος μερικές φορές αλλά στο θέμα του Πουλή που έριξε έξω το ΚΕΕΛΠΝΟ 30.156.000 ευρώ έχει δίκιο. Ο Πουλής έδωσε στον μπατζανάκη του Δρόσο 300.000 ευρώ σε 2 χρόνια το 13-14 με παράνομες αναθέσεις.
Πότε έγινε βίαιος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στα λόγια εννοώ όχι στην σωματική βία, όταν λέει στους αντιπάλους του απατεώνες κλέφτες φυλακή δεν λέει τίποτα χειρότερο από τον Πολάκη.
Τον συκοφαντήσανε. Τι θες να πει...

Προφανώς δεν θα πάει κανένας φυλακή. Ούτε Βαξεβάνης, ούτε Καλογρίτσας, ούτε Άδωνις.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Τον συκοφαντήσανε. Τι θες να πει...

Προφανώς δεν θα πάει κανένας φυλακή. Ούτε Βαξεβάνης, ούτε Καλογρίτσας, ούτε Άδωνις.

Μιλάνε με τα πορίσματα και τις καταθέσεις της επιτροπής.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Για τον ΣΥΡΙΖΑ μιλάς στην τελευταία ερώτηση σου; Ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί εφαρμοζε τον υποκατάστατο για 4 χρόνια; Το ένιωσες στο πετσί σου μαζί με το σανό;
Πρωτη φορα δουλεψα το '14 μαν. Σαμαρας δεν ηταν τοτες;

Αναγκαστηκες ποτε λογω των συνθηκων, να δουλεψεις με υποκατωτατο;

Θα μπορουσα να σου απαντησω οπως ανεσχυντα μου παραδεχτηκες πριν, για τους Νεοδημοκρατες που τον εισηγαγαν, "ηταν μνημονιακη δεσμευση". Ειχε ήδη δεσμευθει η χωρα στην εφαρμογη τους, ετσι δεν ειναι;
Ή ολες τις πιπες που αναφερετε σε συνεντευξεις, οτι "κυβερναμε ΜΟΝΟ 2,5 χρονια". Λες και τα προηγουμενα 20 ήταν αλλος στο τιμονι.

Σε αντιθεση με εσας ομως, οταν βλεπω λαθη και αντικοινωνοικες απο κομματα τα παραδεχομαι χυμα, δεν εχω καμια εξαρτηση ή αναγκη, σε αντιθεση με τους φιλελευθερους Νουδουληδες, που περιμενουν ποτε θα διοριστουν μετακλητοι ή να ρουφηξουν δημοσιο χρημα με εταιριες μιας νυχτας.
Δεν πληρωνονται μονο τα λαθη, πληρωνεται και η υποκρισια και η τυμβωρυχια.

Το οτι τον κατηργησε ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι γεγονος, κι οσο και αν τσιριζεις, η ιστορια δεν αλλαζει. Το να παει κανεις απο τα 430καθαρα στα 900, και αρα να μπορει να επιβιωσει με σχετικη αξιοπρεπεια, δεν ειδα καμια τετοια αλλαγη με τους Νεοδημοκρατες. Μονο αλλαγες "προς τα κατω".
Μιλαμε για σοβαρο ζητημα επιβιωσης εδω περα, οχι εχασα λογο φορολογιας 500Ε απο τον τζιρο των 4000 που κανω καθε μηνα.

Ξαναλεω, δεν ξεχναμε ουτε τα λαθη του συριζα.
Ο συριζα κριθικε για τις πολιτικες του επιλογες. Παμε παρακατω.

Νου-δου κυβερναει.
Πασοκαρα μας εβαλε στα μνημονια, ΝΔ κρατησε στη συνεχεια τα ινια των αντικοινωνικων πολιτικων, με χαρακτηριστικο σθενος.
Και αυτοι παρουσιαζονται ως "σωτηρες", ενω σπερνουν ταυτοχρονα την καταστροφη σε καθε επιπεδο.

Τα ψιχουλα που εδωσε η ΝΔ στο κατωτερο μισθολογικο κλιμακιο με την επιστροφη φορου, τα πηρε πισω σε πολλα αλλα επιπεδα, με την αδυναμια διαχειρισης του ενεργειακου ζητηματος αλλα και της ακριβειας. Καθως και το εμμεσο κοστος που επωμιζεται ο καθεναα στο ζητημα της πανδημιας.
Ουτε αυξησε κανεναν μισθο η ΝΔ (2% σας κοροιδευουν και οι Μολδαβοι :lol: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρωτη φορα δουλεψα το '14 μαν. Σαμαρας δεν ηταν τοτες;

Αναγκαστηκες ποτε λογω των συνθηκων, να δουλεψεις με υποκατωτατο;

Θα μπορουσα να σου απαντησω οπως ανεσχυντα μου παραδεχτηκες πριν, για τους Νεοδημοκρατες που τον εισηγαγαν, "ηταν μνημονιακη δεσμευση". Ειχε ήδη δεσμευθει η χωρα στην εφαρμογη τους, ετσι δεν ειναι;
Ή ολες τις πιπες που αναφερετε σε συνεντευξεις, οτι "κυβερναμε ΜΟΝΟ 2,5 χρονια". Λες και τα προηγουμενα 20 ήταν αλλος στο τιμονι.

Σε αντιθεση με εσας ομως, οταν βλεπω λαθη και αντικοινωνοικες απο κομματα τα παραδεχομαι χυμα, δεν εχω καμια εξαρτηση ή αναγκη, σε αντιθεση με τους φιλελευθερους Νουδουληδες, που περιμενουν ποτε θα διοριστουν μετακλητοι ή να ρουφηξουν δημοσιο χρημα με εταιριες μιας νυχτας.

Το οτι τον κατηργησε ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι γεγονος, κι οσο και αν τσιριζεις, η ιστορια δεν αλλαζει. Ξαναλεω, δεν ξεχναμε ουτε τα λαθη του συριζα.

Ο συριζα κριθικε για τις πολιτικες του επιλογες στο ξαναλεω.

Νου-δου κυβερναει.
Πασοκαρα μας εβαλε στα μνημονια, ΝΔ κρατησε στη συνεχεια τα ινια των αντικοινωνικων πολιτικων.
Και αυτοι παρουσιαζονται ως "σωτηρες", ενω σπερνουν ταυτοχρονα την καταστροφη σε καθε επιπεδο.

Τα ψιχουλα που εδωσε η ΝΔ στο κατωτερο μισθολογικο κλιμακιο με την επιστροφη φορου, τα πηρε πισω σε πολλα αλλα επιπεδα, με την αδυναμια διαχειρισης του ενεργειακου ζητηματος αλλα και της ακριβειας. Καθως και το εμμεσο κοστος που επωμιζεται ο καθεναα στο ζητημα της πανδημιας.
Ουτε αυξησε κανεναν μισθο η ΝΔ (2% σας κοροιδευουν και οι Μολδαβοι :lol: )
Κοίτα μαν, αν ξεκίνησες να δουλεύεις το 14, δούλεψες με υποκατώτατο το 14, το 15, το 16, το 17 και το 18. Πέντε χρόνια, στα οποια τα 4 κυβερνούσε ο Συριζα.

Προφανώς ένα τετράμηνο πριν τις ευρωεκλογές το κατήργησε γιατί είδε νέους να φεύγουν προς ΝΔ, οπότε ήθελε να τους κλείσει το μάτι ότι δήθεν τους βοηθάει (με φορολογία 22% btw). Και το πιστέψατε, αυτό με ξεπερνάει.

Μας έλεγε δηλαδή ο Συριζα ότι θα τον καταργήσει το 15, και το έκανε το 19, και του λες μπράβο.

Μου θυμίζει τους δήμους που φτιάχνουν δρόμους κάθε 4 χρόνια ένα τρίμηνο πριν τις εκλογές για να δείξουν ότι κάτι κάνουν.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κοίτα μαν, αν ξεκίνησες να δουλεύεις το 14, δούλεψες με υποκατώτατο το 14, το 15, το 16, το 17 και το 18. Πέντε χρόνια, στα οποια τα 4 κυβερνούσε ο Συριζα.

Προφανώς ένα τετράμηνο πριν τις ευρωεκλογές το κατήργησε γιατί είδε νέους να φεύγουν προς ΝΔ, οπότε ήθελε να τους κλείσει το μάτι ότι δήθεν τους βοηθάει (με φορολογία 22% btw). Και το πιστέψατε, αυτό με ξεπερνάει.

Μας έλεγε δηλαδή ο Συριζα ότι θα τον καταργήσει το 15, και το έκανε το 19, και του λες μπράβο.

Μου θυμίζει τους δήμους που φτιάχνουν δρόμους κάθε 4 χρόνια ένα τρίμηνο πριν τις εκλογές για να δείξουν ότι κάτι κάνουν.
Με 430 ησουν στο αφορολογητο, η φορολογια του 22% που λες αν θυμαμαι καλα επιανε στα 8000Ε και ανω.
Προσωπικα, δεν ηξερα κανεναν νεο να βγαζει μισθο που να τον αγγιζει η φορολογια.
Αυτο που θυμαμαι απο το επαγελματικο μου χωρο, ειναι οτι επρεπε να σκας ταριφα ενα 200αρι στα ταμεια το μηνα, μονο και μονο για να εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος και να μπορεις να βρεις δουλεια.
Ειτε τσεπωνες 10000Ε είτε 400, ειτε ησουν ανεργος. Με αποτελεσμα ατομα που πηραν πτυχιο πριν απο εμενα, να βρεθουν χρεωμενοι χιλιαρικα. Κι αυτο το ξερω απο 1ο χερι οτι καταργηθηκε επι συριζα.

Προφανως και δεν ξεχναω οτι αργησε να εφαρμοσει την καταργηση του. Και για αυτο ειναι υπευθυνος. Και κριθηκε οπως σου ειπα.

Οποτε ζυγιζουμε 2 πραγματα: Μια κυβερνηση της ΝΔ που εφαρμοσε μια ξεφτιλα και την υπερασπιζονταν (Γερουν-Γερα), ενω σημερα με την τρομερη ακριβεια δινει αυξηση 2%, ενω ειχε υποσχεθει οτι θα ειναι διπλασια του ρυθμου αναπτυξης εφαρμοζοντας νομους για πληρωμες υπερωριων σε ρεπο
και
μια κυβερνηση (Συριζα) το διατηρησει για καποιο διαστημα, αλλα το κατηργησε, δινοντας ταυτοχρονα για την εποχη εκεινη μια καλη αυξηση( 27% ? ). Ηταν αρκετη; Οχι προφανως. Ηταν διεξοδος απο το διλημα μη-επιβιωση/επιβιωση; Ναι.

Προφανως και θα του πω μπραβο που το κατηργησε και εδωσε και αυξηση για την εποχη εκεινη.

Δεν θα δεχθω ομως τους Masterminds (ΝΔ-Πασοκ-Δημαρ) που εφαρμοσαν τετοια πραγματα να μου το παιζουν αναπτυξιακοι και πως θα δουμε με τους συγκεκριμενους ασπρη μερα.

Εστω και σαν προεκλογικο μετρο σε λιγο που ερχονται εκλογες, να τηρουσε τις προεκλογικες της δεσμευσεις σχετικα με την αυξηση, καλοδεχουμενη θα ηταν. Δεν υπαρχει ομως κατι τετοιο, και τα δειγματα προς το παρον παραμενουν, ωστε να τα βαλει ο κοσμος κατω και να κρινει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Μήπως επειδή δεν υπάρχει κανένα στοιχείο;

Το FBI έβγαλε πόρισμα για την έρευνα. Είναι διαθέσιμη διαδικτυακά. Δεν αναφέρει κάτι για πολιτικά πρόσωπα, ούτε για εξαγορά τους.

Με βάση ποιες αποδείξεις θα πιστέψουμε τις κατηγορίες; Με αυτές που δεν υπάρχουν; Κυριολεκτικά δεν υπάρχει απόδειξη για τίποτα από τις κατηγορίες. Αν πιστεύεις στον Βαξεβάνη τότε εγώ πιστεύω στον Ιησού Χριστό, και οι 2 προβάλλουν πράγματα χωρίς αποδείξεις αρκεί να τους πιστέψεις!
Δεν είναι μόνο ο Βαξεβάνης. Είναι η Γιάννα Παπαδάκου, η Τουλουπάκη, δημοσιογράφοι από το the press project. Αλλά με την δική σου λογική όλοι αυτοί είναι ζαίοι οπότε δεν μετράνε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Έτυχε να παρακολουθήσω λίγο Βουλή σήμερα και έπεσα πάνω στο περιστατικό με Πολάκη. Βλέπω πολλούς να μιλάνε για δήθεν φίμωση της δημοκρατίας, φασιστικές πρακτικές του προεδρεύοντος κλπ, ενώ απλώς εφαρμόστηκε ο Κανονισμός της Βουλής όπως και έπρεπε. Πολύ λίγος, ξανα, ο Πολάκης. Απορώ γιατί τον κρατά ο Τσίπρας.
Θα διαφωνήσω γιατί πολλοί βουλευτές το κάνουν αυτό και πολύ συχνά. Λίγο περίεργο που ο πρόεδρος τον διέκοψε όταν άρχισε να μιλάει για την novartis.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top