[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Εσύ τι ασχολείσαι αφού νευριάζεις; Ο,τι θέλω θα λέω και θα πιστεύω. Μάρτυρας.

Θανατική καταδίκη μόνο στους πολιτικούς της Ευρώπης και της Αμερικής.
Oταν γραφεις σε φορουμ θα ακους και τις κριτικες.Ποσο μαλλον οταν γελοιοποιεις τους πραγματικους ηρωες.ΞΑΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕ.Το παιζεις και εθνικοφρον και με αυτα που γραφεις τους γελοιοποιεις.Ξεφτυλιζεις τους ηρωες λεμε.Καταλαβε το.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Πλέον ο Μαδούρο αναγνωρίζεται ως πρόεδρος της Βενεζουέλας από τη ΝΔ και τους λοιπούς μετάκλητους της Μητσοτάκης Α.Ε. ;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

Παίδες να βοηθάτε κανέναν άνθρωπο.
Πόση δυστυχία υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο της τρέλας. :( Tα ΜΜΕ περισσότερο αναλώνονται σε πισπιρούλες και μπάμπηδες και όχι στην απλή καθημερινότητα του κόσμου που πιθανόν να μην είναι τόσο τυχερός στη ζωή του.
Εντάξει, όταν δεν πλακώνουν φοιτητές κάνουν και κάποια αυτονόητη πράξη αλληλεγγύης για να εξαγνίσουν το αστυνομικό σώμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εντάξει, όταν δεν πλακώνουν φοιτητές κάνουν και κάποια αυτονόητη πράξη αλληλεγγύης για να εξαγνίσουν το αστυνομικό σώμα.
Ναι γιατί προφανώς το 100% του αστυνομικού σώματος είναι το ίδιο. Είναι σαν να λες ότι όλοι οι γιατροί είναι καλοί και όλοι καθηγητές κακοί.🙃🙃
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Α, συνεχίζουν τα άρθρα/ρεπορτάζ βλέπω που αναφέρουν καλές (μεν, σχεδόν αυτονόητες δε) πράξεις από αστυνομικούς και τυχαία έχουν την τιμητική τους εδώ και κάνα δίμηνο.
Κι όλως τυχαία από πρώτο θέμα, τιλερεπαιδιμ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Α, συνεχίζουν τα άρθρα/ρεπορτάζ βλέπω που αναφέρουν καλές (μεν, σχεδόν αυτονόητες δε) πράξεις από αστυνομικούς και τυχαία έχουν την τιμητική τους εδώ και κάνα δίμηνο.
Κι όλως τυχαία από πρώτο θέμα, τιλερεπαιδιμ.
Προφανώς υπάρχουν καλοί και κακοί αστυνομικοί όπως όλα τα επαγγέλματα, αυτό που μερικοί τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι είναι το λιγότερο έλλειψη παιδείας και χαμηλό νοητικό επίπεδο.

Εγώ δεν ξέρω αν το αστυνομικό σώμα είναι καλό η κακό, δεν ξέρω αν οι ειδήσεις αυτές είναι σκόπιμες η όχι ξέρω μόνο ένα πραγμα. Έχω πέσει σε καλούς αστυνομικούς που αγαπούν την δουλειά τους αλλά συνάμα έχω πέσει και σε αστυνόμους με έλλειψη σεβασμού και παιδείας. Δεν μπορώ όμως να μη δείξω την ευγνωμοσύνη που έχω στην Ελληνική αστυνομία καθώς πριν 6 μήνες μου έσωσε κυριολεκτικά τη ζωή μου (μετα από ενημερωση της Ο.Δ του Esteki), αν δεν ήταν εκείνοι τότε σήμερα δεν θα ήμουν εδώ. Έτυχε να πέσω σε ένα αστυνόμο (δε θυμάμαι την αξίωμα του) 27 χρόνου που κάθησε δίπλα μου κανένα 2ωρο και συμπαραστάθηκε σε εμένα και την οικογένεια μου, πραγμα που δεν είχε κάνει κανείς άλλος μέχρι τότε, ίσα ίσα όλοι με θεωρούσαν τρελό. Δεν το λέω αυτό για να συμπαθήσουν μερικοί τους αστυνόμους, ξέρω ότι δεν έχουν την σύνεση να το πετύχουν. Αναφέρω το γεγονός για να δείξω ότι υπάρχουν πολλά μέλη στην Ελας που είναι άνθρωποι με όλοι την σημασία της λέξης και δεν κάνουν κατάχρηση της δύναμης που έχουν. Προφανώς όμως υπάρχουν και άτομα που μπήκαν στο σώμα τα οποία έχουν αρκετά ψυχολογικά και κάνουν κατάχρηση της ιδιότητας τους, πραγμα όμως που δυστυχώς το συναντάς σε όλα τα επαγγέλματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Ναι γιατί προφανώς το 100% του αστυνομικού σώματος είναι το ίδιο. Είναι σαν να λες ότι όλοι οι γιατροί είναι καλοί και όλοι καθηγητές κακοί.🙃🙃
Δημοσιογράφοι, ακαδημαϊκοί αλλά και θύματα έχουν καταγγείλει πολλές φορές την αστυνομική βία η οποία δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό αλλά κάτι που χαρακτηρίζει το σώμα της αστυνομίας.

Τώρα αν θες να κλείσεις τα μάτια στα δεκάδες περιστατικά μπορείς να το κάνεις αλλά δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα το οποίο όλοι οι υπόλοιποι βλέπουμε και καταγγέλλουμε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δημοσιογράφοι, ακαδημαϊκοί αλλά και θύματα έχουν καταγγείλει πολλές φορές την αστυνομική βία η οποία δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό αλλά κάτι που χαρακτηρίζει το σώμα της αστυνομίας.

Τώρα αν θες να κλείσεις τα μάτια στα δεκάδες περιστατικά μπορείς να το κάνεις αλλά δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα το οποίο όλοι οι υπόλοιποι βλέπουμε και καταγγέλλουμε.
Μήπως γιατί - εσκεμμένα - προβάλλεται αυτή τους η εικόνα στα ΜΜΕ?
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Μήπως γιατί - εσκεμμένα - προβάλλεται αυτή τους η εικόνα στα ΜΜΕ?
Μπορείς να παραθέσεις κάποιο περιστατικό αστυνομικής βίας που προβλήθηκε στα πιο γνωστά μέσα;
Γιατί προσωπικά δυσκολεύομαι να θυμηθώ ποτέ ήταν η τελευταία φορά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις κάποιο περιστατικό αστυνομικής βίας που προβλήθηκε στα πιο γνωστά μέσα;
Γιατί προσωπικά δυσκολεύομαι να θυμηθώ ποτέ ήταν η τελευταία φορά.
Πρόσφατα για το απθ.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Πρόσφατα για το απθ.
Γκούγκλαρε το όνομα του φοιτητή που τραυματίστηκε και δεν θα βρεις είδηση με το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά μόνο από sites τα οποία δεν είναι φιλοκυβερνητικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γκούγκλαρε το όνομα του φοιτητή που τραυματίστηκε και δεν θα βρεις είδηση με το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά μόνο από sites τα οποία δεν είναι φιλοκυβερνητικά.
Ναι λογικά καθόλου θέμα δεν έγινε .
IMG_20220609_234809.jpg
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Α, συνεχίζουν τα άρθρα/ρεπορτάζ βλέπω που αναφέρουν καλές (μεν, σχεδόν αυτονόητες δε) πράξεις από αστυνομικούς και τυχαία έχουν την τιμητική τους εδώ και κάνα δίμηνο.
Κι όλως τυχαία από πρώτο θέμα, τιλερεπαιδιμ.

Tελικά τι είδους άνθρωποι επιλέγουν να γίνουν αστυνομικοί; :hmm: :adventure:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Άτομα που γουστάρουν να βαράνε φοιτητές, να πετάνε χημικά σε συνταξιούχους, να σπάνε διαδηλώσεις.

Πιστεύεις ότι ο απλός αστυνομικός παίρνει πρωτοβουλίες επιθέσεων-για να μας δείξει η κάμερα; :tongue: Έχεις δει πώς βαράνε οι Γερμανοί αστυνομικοί; Στην Ολλανδία ή Σουηδία έχουν και ειδικά ροντβάϊλερ σκυλιά για την εκτός ελέγχου κατάσταση, εκτός ότι χρησιμοποιούν και ιππικό.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αναφέρομαι στα φιλοκυβερνητικά μέσα, όχι σε όλα. Επιπλέον, τι ακριβώς προτείνεις; Όταν ανοίγουν κεφάλια, τα μμε να κρύβουν τα περιστατικά;
Να τα δείχνουν όλα κ όχι μόνο αυτά που τους συμφέρουν .
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι ο απλός αστυνομικός παίρνει πρωτοβουλίες επιθέσεων-για να μας δείξει η κάμερα; :tongue: Έχεις δει πώς βαράνε οι Γερμανοί αστυνομικοί; Στην Ολλανδία ή Σουηδία έχουν και ειδικά ροντβάϊλερ σκυλιά για την εκτός ελέγχου κατάσταση, εκτός ότι χρησιμοποιούν και ιππικό.
Ναι οκ, παίρνουν εντολές από τους ανωτέρους τους. Αυτό τους αθωώνει; Με την ίδια λογική, οι φύλακες στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης εντολές έπαιρναν, δεν φταίνε εκείνοι.

Το ότι οι αστυνομικοί παντού βαράνε επιβεβαιώνει αυτό που ισχυρίζομαι, ότι ο ρόλος τους είναι η κατασταλή και όχι η προστασία ή η διατήρηση της τάξης όπως αναφέρεται στα χαρτιά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ναι οκ, παίρνουν εντολές από τους ανωτέρους τους. Αυτό τους αθωώνει; Με την ίδια λογική, οι φύλακες στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης εντολές έπαιρναν, δεν φταίνε εκείνοι.

Το ότι οι αστυνομικοί παντού βαράνε επιβεβαιώνει αυτό που ισχυρίζομαι, ότι ο ρόλος τους είναι η κατασταλή και όχι η προστασία ή η διατήρηση της τάξης όπως αναφέρεται στα χαρτιά.

Tι σημαίνει προστασία και διατήρηση της τάξης; Ο αναρχομπαχαλακισμός σε δημόσιους χώρους με τι τρόπο πρέπει να προσεγγίζεται; Με φιλοσοφία του Μπακούνιν; :hmm:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Tι σημαίνει προστασία και διατήρηση της τάξης; Ο αναρχομπαχαλακισμός σε δημόσιους χώρους με τι τρόπο πρέπει να προσεγγίζεται; Με φιλοσοφία του Μπακούνιν; :hmm:
Ο ορισμός του μπαχαλάκια ποιος είναι; Κάποιοι που χώρισαν και θέλουν να τα σπάσουν; Όσοι πήραν τέσσερα σε ένα μάθημα και μπήκαν στην βιβλιοθήκη γκρεμίζοντας τους τοίχους;

Πάντως, σύμφωνα με την Νατάσσα Τσουκαλά (καθηγήτρια νομικής στην Σορβόννη), είναι άτομα τα οποία επι πληρωμή (παρακράτος) δημιουργούν εντάσεις. Με λίγα λόγια, δεν έχουν σχέση με όσους ανήκουν στον αριστερό ή αναρχικό χώρο. Όποιος έχει κατεβεί σε πορείες ή διαδηλώσεις γνωρίζει ότι υπάρχουν οι συγκεκριμένοι οι οποίοι μπορεί να διαλύσουν κινητοποιήσεις.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top