Αστυνομική ταυτότητα: Γενικές απορίες

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να διατυπώσω μια απορία που έχω η οποία μάλλον απευθύνεται περισσότερο σε νομικούς. Φυσικά μπορεί να έχει κ άλλος παρόμοια εμπειρία. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου πει.
Θα προσπαθήσω να επεξηγήσω. Νομίζω ότι έχω 2 ονόματα, κ λέω νομίζω γιατί όταν ήμουν στο δημοτικό είχα το όνομα ας πούμε Χ. Αυτό το όνομα αναγραφόταν στους ελέγχους μου κ με αυτό είχα λάβει όλα μου τα απολυτήρια κ μ'αυτό με αποκαλούσαν συμμαθητές κ γιαγιάδες-παππούδες. Οι γονείς με φωνάζαν με το άλλο ας πούμε το Ψ. Στη συνέχεια, δεν πήγα γυμνάσιο εκεί που στάλθηκαν τα χαρτιά μου αλλά επέλεξαν οι γονείς μου να με στείλουν σε άλλο γυμνάσιο γιατί ήθελαν ιδιωτικό. Εκεί προφανώς με έγραψαν μόνο με το 2ο όνομα, το Ψ, κ με αυτό τελείωσα γυμνάσιο κ λύκειο. Άρα, απολυτήριο λυκείου πήρα με το Ψ. Όταν γράφτηκα λοοιπόν στο πανεπιστήμιο γράφτηκα πλέον μόνο με το Ψ κ όλοι -σχεδόν- με αποκαλούσαν με το Ψ. (Πάντως αποκρίνομαι κ στα 2 ονόματα). Πτυχίο πανεπιστημίου κ των δύο σχολών με το Ψ. Μετά μεταπτυχιακό με το Ψ κοκ.
Ταυτότητα που έβγαλα κάποια στιγμή στο γυμνάσιο, βγήκε μόνο με το όνομα Ψ. Γενικά πολύ κόλημα με το 2ο όνομα.
Τέλος πάντων, για να μη τα πολυλογώ, το point είναι ότι θέλω πλέον στην ηλικία των 26 που είμαι να προσθέσω ως επίσημο όνομα μου και το 2ο. Ξέρω ότι μετά βέβαια για τα διάφορα πτυχία κ χαρτιά ξένων γλωσσών κλπ θα χρειάζεται κάποιο χαρτί ταυτοπροσωπίας. Εκτός αν κάνω λάθος. Τι χρειάζεται να κάνω για να επισημοποιήσω κ το 2ο όνομα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στο πιστοποιητικό γεννήσεως έχεις και τα 2 ονόματα ή μόνο το 1? Στο παρελθόν είχα κι εγώ περίπου παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έτσι και αλλιως μπορεις να αλλάξεις όνομα, αν και νομίζω πρέπει να επικαλεστείς θρησκευτικούς λόγους. 'Όπως και να έχει επικοινώνησε με νομαρχεία 'η ΚΕΠ. Είναι σχετικά απλή διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Λογικά στο πιστοποιητικό γεννήσεως δεν θα αναγράφονται κ τα δύο ονόματα? Αλλιώς πώς έκανα εγγραφή στο δημοτικό με το Χ όνομα αντί του Ψ που επικράτησε μετά? Πάντως θα πάω να βγάλω ένα πιστοπ. γενν. να δω. Αλλά δεν νομίζω να πήγαν οι γονείς μ στο δημοτικό να με γράψουν κ να είπαν τη λένε Ψ αλλά λέμε να τη γράψουμε ως Χ.Γίνεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λογικά στο πιστοποιητικό γεννήσεως δεν θα αναγράφονται κ τα δύο ονόματα? Αλλιώς πώς έκανα εγγραφή στο δημοτικό με το Χ όνομα αντί του Ψ που επικράτησε μετά? Πάντως θα πάω να βγάλω ένα πιστοπ. γενν. να δω. Αλλά δεν νομίζω να πήγαν οι γονείς μ στο δημοτικό να με γράψουν κ να είπαν τη λένε Ψ αλλά λέμε να τη γράψουμε ως Χ.Γίνεται??

βασικά το αξιοπερίεργο δεν είναι πόσα ονόματα έχεις στο πιστοποιητικό γέννησης αλλά πώς στο καλό γράψανε το παιδί με απολυτήριο δημοτικού "μαρία παπαδοπούλου" ως "κωνσταντίνα παπαδοπούλου" αυτοί οι φωστήρες που παρέλαβαν το απολυτήριο σου...
Είσαι 26 χρονών άρα έχεις ταυτότητα. Συμφωνα με το site της αστυνομίας
"5. Για την πρώτη έκδοση του δελτίου ταυτότητας, απαιτείται επίσης η βεβαίωση των στοιχείων του αιτούντος από έναν μάρτυρα. Σε περίπτωση που είστε ανήλικος/η, την βεβαίωση των στοιχείων μπορεί να κάνει ο γονέας ή εκείνος που έχει την επιμέλεια ή επιτροπεία του.
** H Αρχή έκδοσης του δελτίου ταυτότητας υποχρεωτικά αναζητά αυτεπάγγελτα το πιστοποιητικό γέννησης του Δήμου ή της Κοινότητας του αιτούντος, και η αποστολή του γίνεται από την Αρχή που το εκδίδει, με τηλεομοιοτυπία ή ηλεκτρονική αλληλογραφία (εφόσον ο αιτών δεν το υποβάλλει αυτοπροσώπως)."
άρα αν η ταυτότητα σου λέει το όνομα Ψ, το όνομα Ψ έχεις στο πιστοποιητικό γέννησης.
Οπότε αντιστρέφω το ερώτημα και αναρωτιέμαι..."πώς στο καλό σε γράψαν στο δημοτικό με το όνομα Χ οι φωστήρες που δέχτηκαν την εγγραφή σου?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δικαστικη πραξη ισως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δικαστικη πραξη ισως?

Ναι, οκ αυτό παίζει [νομίζω όμως ότι το βαφτιστικό όνομα δεν αλλάζει έτσι εύκολα, εκτός κι αν μιλάμε για αλλαγή θρησκείας, και επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τα ονόματα των εβραίων (στο θρήσκευμα) που την αποδοχή της θρησκείας τους (άρα και του ονόματος? δεν το ξέρω αυτό) την κάνουν στα 13 τους], αλλά σε τέτοια περίπτωση δεν θα το ...θυμόταν? Δεν θα το ήξερε?
Κουλό μου φαίνεται να επιτρέπεται να το κάνουν πχ. οι γονείς μόνη τους χωρίς το παιδί...
Αλλά πάλι δεν ξέρω... μπορεί να λέω και βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ταυτότητα έχεις; Διαβατήριο έχεις; Όταν ασκείς τα εκλογικά σου καθήκοντα τι χρησιμοποιείς;
Έγινε πράξη ονοματοδοσίας ή κάποιου είδους βάπτιση.... γιατί δεν γνωρίζουμε τα θρησκευτικά πιστεύω της οικογενείας σου....Κάποιοι απλά δίνουν ένα όνομα μέσω ονοματοδοσίας, άλλοι επιλέγουν αν πιστεύουν κάπου να το βαφτίσουν...

Νομικά, η βάπτιση και η ονοματοδοσία δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη. Με την ονοματοδοσία οι γονείς δίνουν όνομα στο παιδί τους. Με την βάπτιση, δηλώνουν θρήσκευμα.

Oι ληξιαρχικές καταχωρίσεις ονοματοδοσίας και βάπτισης λοιπόν είναι εντελώς ανεξάρτητες και άσχετες μεταξύ τους.
Παραθέτουμε αποσπάσματα απο κείμενο του Συνήγορου του Πολίτη.
"Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης (ή ταυτοχρόνως δηλουμένης) βαπτίσεως, και προϋποθέτει σε κάθε περίπτωση εξουσιοδότηση του απόντος γονέως. Αντίθετα, η καταχώριση βάπτισης έχει ως αποκλειστικό αποτέλεσμα την αναγραφή θρησκεύματος και ουδόλως επιδρά στο ήδη δηλωθέν (ή ταυτοχρόνως δηλούμενο) όνομα, ενώ πράγματι μπορεί να γίνει χωρίς εξουσιοδότηση γονέως ή ακόμη και με πρωτοβουλία άλλων προσώπων απαριθμουμένων στο άρθρο 26 παρ. 2 ν. 344/76.

"Σύμφωνα με τα άρθρα 25-26 ν. 344/76 όπως αντικαταστάθηκαν με τα άρθρα 15 ν. 1438/84 & 26 παρ. 8 ν. 2130/93, οι ληξιαρχικές καταχωρίσεις ονοματοδοσίας και βάπτισης είναι εντελώς ανεξάρτητες και άσχετες μεταξύ τους.

πηγή


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
VVV το όνομά ή τα ονοματά μου όντως μου δόθηκαν μόνο με ονοματοδοσία κ όχι με βάφτιση .Αυτό δεν ξέρω εάν κ κατά πόσο καθιστούσε ικανούς τους γονείς μου από ένα σημείο κ μετά να πουν όχι στο 2ο όνομα. Να διευκρινήσω επίσης ότι επειδή το 1ο όνομα θεωρήθηκε από τον πατέρα μου απίστευτης μοναδικότητας (???:whistle:) κάποια στιγμή (με το που πήγα γυμνάσιο) έκανε ολόκληρη φασαρία στη μητέρα μου κ γιαγιάδες/παππούδες (επειδή είδε ότι πάνω στα τετράδια μου έγραφα από συνήθεια απ' το δημότικο το όχι κ τόσο επιτυχημένο όνομα, το 2ο) ότι καιρός είναι να χρησιμοποιώ το 1ο όνομα κ έτσι το 2ο περιέπεσε σε αχρηστία σχεδόν.
Ίσως κ λόγω αυτού του πανικού όταν με συνόδευσε η μητέρα μου στην αστυνομία για ταυτότητα (αφού ήμουν ανήλικη) να τόνισε να μπει στην ταυτότητα μόνο το 1ο όνομα. Δεν ξέρω...
Αυτό το πώς από το δημότικό στο γυμνάσιο να έγινε δεκτή μια τέτοια αλλαγή είναι απορίας άξιο αλλά ήταν κάτι που κινήθηκε από τους γονείς μου κ όχι από μένα οπότε δεν γνωρίζω . Ξέρετε αν θα μπορούσα να πάω στο δημοτικό (μάλλον χλωμό μετά από τόσους αιώνες) που τελείωσα κ να ζητήσω κάποιο χαρτί ας πούμε αποφόιτησης που να αποδεικνύει κ την ύπαρξη του 2ου ονόματος ούτως ώστε να το προσθέσω στην ταυτότητα?Η να πάω ΚΕΠ για πιστοποιητικό γεννήσεως κ βλέπουμε μετα?
Έχω μπερδευτεί αλλά πραγματικά το θεωρώ αδικία να μην υπάρχει επισήμως κ το 2ο όνομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ν.Δ. 2573 της 31 Αυγούστου/4 Σεπτεμβρίου 1953 (ΦΕΚ Α 241).
Περί αλλαγής επωνύμου και προσλήψεως επωνύμου, πατρωνύμου και μητρωνύμου.


1. Η πρόσληψη και αλλαγή επωνύμου, καθώς και η πρόσληψης πατρωνύμου
και μητρωνύμου σε παιδιά γεννηθέντα χωρίς νόμιμο γάμο των γονέων τους ή
αγνώστων γονέων γίνεται με απόφαση του Νομάρχη.

Επίσης, η προσθήκη στοιχείων που λείπουν στις εγγραφές στα μητρώα
αρρένων ή στα δημοτολάγια, καθώς και η διόρθωση αυτών, εκτός της
ηλικίας, για την οποία προβλέπουν ειδικές διατάξεις, γίνεται, ύστερα
από αίτηση των ενδιαφερομένων ή αυτεπάγγελτα, με απόφαση του Νομάρχη.

2. Προκειμένου περί: α) ελλήνων του εξωτερικού, β) ομογενών αλλοδαπών
που αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια και γ) παλιννοστούντων ομογενών που
έχουν την ελληνική ιθαγένεια, ο Νομάρχης, προς το σκοπό εξελληνισμού
του ονοματεπωνύμου τους, μπορεί νο αποφασίσει κατά τη διαδικασία της
προηγούμενης παραγράφου την αλλαγή, τόσο του επωνύμου, όσο και του
κύριου ονόματος.

Οι ανωτέρω αποφάσεις του Νομάρχη κοινοποιούνται στον αρμόδιο δήμο ή
κοινότητα και Στρατολογικό Γραφείο.

3. Με αποφάσεις του Υπουργού Εσωτερικών, που δημοσιεύονται στην
Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορούν να καθορίζονται λεπτομέρειες για τις
προϋποθέσεις και τον τρόπο πρόσληψης και αλλαγής επωνύμου και πρόσληψης
πατρωνύμου και μητρωνύμου


επισης,


Υπουργική Απόφαση Φ.42301/12167 (ΦΕΚ Β/608/1995) : Προϋποθέσεις και τρόπος πρόσληψης και αλλαγής
επωνύμου και πρόσληψης πατρωνύμου και μητρωνύμου.



Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

`Εχοντας υπόψη τις διατάξεις:


α. Του άρθρου μόνου του Ν.Δ. 2573/1953 "Περί αλλαγής επωνύμου και
προσλήψεως επωνύμου, πατρωνύμου και μητρωνύμου", όπως συμπληρώθηκε με
την παραγ. 1 του άρθρου 8 του Ν. 2130/1 993 (ΦΕΚ 62Α`) και στη συνέ-
χεια αντικαταστάθηκε με το άρθρο 9 παρ. 9 του Ν. 2307/ 1995 (ΦΕΚ
113Α`).

β. Του Νόμου 1329/1983 "Εφαρμογή της συνταγματικής αρχής της
ισότητας ανδρών και γυναικών στον Αστικό Κώδικα... καθώς και μερικός
εκσυγχρονισμός των διατάξεων του Αστικού Κώδικα που αφορούν το
Οικογενειακό Δίκαιο" .

γ. Την αριθ. 33006/13.7.1994 απόφαση του Πρωθυπουργού και Υπουργού
Εσωτερικών για τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στον Υφυπουργό Εσωτερικών
(ΦΕΚ 550 Β`).

δ. Το γεγονός ότι με την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος
του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Καθορίζουμε τις λεπτομέρειες, σχετικά με τις προϋποθέσεις και τον
τρόπο της πρόσληψης και αλλαγής επωνύμου και πρόσληψης πατρωνύμου και
μητρωνύμου, ως ακολούθως:

Α. Πρόσληψη Επωνύμου:

1. Σε περίπτωση που σε πρόσωπο αγνώστων γονέων δεν έχει δοθεί επώνυμο
από το ληξίαρχο, σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας "περί
ληξιαρχικών πράξεων", ο νομάρχης, με απόφασή του, δίδει σ` αυτό
επώνυμο. Η απόφαση του νομάρχη δημοσιεύεται με τοιχοκόλληση, επι οκτώ
(8) πλήρεις ημέρες, στο συνηθισμένο τόπο δημοσιεύσεων του καταστήμστος
της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και του καταστήματος του δήμου ή της
κοινότητας, όπου διαμένει το άγνωστον γονέων πρόσωπο. Για τις
δημοσιεύσεις αυτές συντάσσονται αποδεικτικά, τα οποία φυλάσσονται στο
σχετικό φάκελλο. Μέσα στην οκταήμερη αυτή ανστρεπτική προθεσμίο όποιος
τυχόν φέρει το ίδιο επώνυμο με εκείνο που δόθηκε στο αγνώστων γονέων
πρόσωπο, δικαιούται να υποβάλει ένσταση στο νομάρχη, εκθέτοντας τους
λόγαυς για τους οποιους δεν επιθυμεί να φέρει το πρόσωπο αυτό το ίδιο
με το δικό του επώνυμο. Ο νομάρχης αποφαίνεται, οριστικά, επί της
ενστάσεως, αποδεχόμενος ή απορρίπτων αυτή. Μετά την πάροδο άπρακτης της
οκταήμερης προθεσμίας ή σε περίπτωση απόρριψης των ενστάσεων που τυ-
χόν υποβλήθηκαν, ο νομάρχης προβαίνει στις περαιτέρω ενέργειες, σύμφωνα
με τα οριζάμενα στην παράγραφο 2 του Κεφαλαίου Β`.

2. Κάθε ενήλικας`Ελληνας πολίτης, άντρας ή γυναίκα, δύνσται με
έγγραφη δήλωσή του προς το νομάρχη, που δεν υπόκειται σε ανάκληση
αφότου κατατεθεί, να εκφράσει τη βούλησή του, όπως δοθεί το επώνυμό
του ή και το κύριο όνομά του, ως πατρώνυμο ή μητρώνυμο, σε ορισμένο
πρόσωπο αγνώστων γονέων. Για την αποδοχή ή μη της δήλωσης, ο νομάρχης
εκδιδει σχετική απόφαση. Σε περίπτωση της δήλωσης ακολουθούν οι
ενέργειες που ορίζονται στην παρ. 2 του Κεφαλαίου Β`.

Β` Πρόσληψη Πατρωνύμου - Μητρωνύμου κλπ.

1. Ο νομάρχης με απόφασή του, μετά από αίτηση των ενδιαφερόμενων
προσώπων ή κάθε προσώπου που ασκεί οπωσδήποτε τη γονική μέριμνα ή
επιτροπεία επ` αυτών:

α) Δίνει πστρώνυμο, μητρώνυμο και οικογενειακό επώνυμο μητέρας σε
πρόσωπα αγνώστων γονέων.

β) Δίνει πατρώνυμο σε πρόσωπα που έχουν γεννηθεί χωρίς γάμο των
γονέων τους.

2. Ο νομάρχης κοινοποιεί την προβλεπόμενη από την παρ. 1 απόφαση
αυτού στις αρχές που τηρούν δημοτολόγιο και μητρώο αρρένων για την
προσθήκη σ` αυτά των αναφερόμενων στην απόφαση συμπληρωματικών στοι-
χείων του ονόματός του χωρίς γάμο των γονέων του γεννηθέντος ή
αγνώστων γονέων προσώπου. Επίσης την απόφασή του αυτή την κοινοποιεί
στην Εισαγγελία, στο γραφείο ποινικού μητρώου του οικείου
Πρωτοδικείου, καθώς και σ` αυτόν που με αίτησή του ζήτησε την
προσθήκη των ανωτέρω στοιχείων.

Γ` Αλλαγή επωνύμου

1. Για την αλλαγή επωνύμου υποβάλλεται στο νομάρχη αίτηση του
ενδιαφερόμενου ή των γονέων του ή του γονέα που ασκούν τη γονική
μέριμνα ή του επιτρόπου στην οποίο πρέπει να ορίζεται λεπτομερώς, ο
σκοπός για τον οποίο επιδιώκεται η μεταβολή και να δηλώνεται το επώνυμο
του οποίου ζητείται η πρόσληψη. Η αιτηση αυτή απευθύνεται στο νομάρχη,
στην περιφέ- ρεια του οποίου υπάγεται ο δήμος ή η κοινότητα, στο μη-
τρώο αρρένων ή δημοτολόγιο του οποίου είναι γραμμένος ο ενδιαφερόμενος.
Η ανωτέρω αίτηση πρέπει απαραίτητα να συνοδεύεται και με τα ακόλουθα
δικαιολογητικά:

α) Πιστοποιητικό περί εγγραφής του προσώπου που αφορά η αίτηση στο
μητρώο αρρένων ή δημοτολόγιο, από το οποίο να προκύπτει ο τόπος, το
έτος γέννησης και η οικογενειακή κατάσταση αυτού.

β) Πιστοποιητικό ποινικού μητρώου.

γ) Βεβαίωση του οικείου Εισαγγελέα, από την οποίο να προκύπτει ότι ο
ζητών τη μεταβολή δεν διώκεται για κάποια αξιόποινη πράξη.

δ) Πιστοποιητικό, περι της στρατολογικής κατάστασης, προκειμένου για
άνδρες.

ε) Γραμμάτιο καταθέσεως, στο Δημόσιο Ταμείο του νόμιμου τέλους
αλλαγής επωνύμου (άρθρο 18 παρ. 2 δ Ν. 12/1975).

2. Ο νομάρχης παραγγέλλει, με δαπάνη του ενδιαφερό- μενου, τη
δημοσίευση περίληψης της αίτησης αλλαγής επωνύμου σε μία εφημερίδα από
αυτές που εκδίδονται ατην πρωτεύουσα ή την περιφέρεια του νομού, ή
γειτονικού νομού.

Η περίληψη πρέπει να περιέχει ακριβή σημείωση περί του όνοματος,
επαγγέλματος, τόπου και έτους γέννησης και κστοικίας του
ενδιαφερόμενου, περί του επωνύμου, η απόκτηση του οποίου επιδιώκεται,
ως και πρόσκληση σε κάθε αντιτιθέμενο στη ζητούμενη αλλαγή, όπως μέσα
σε δεκαπέντε (15) ημέρες από της δημοσιεύσεως, υποβάλει στο νομάρχη τις
αντιρρήσεις του.

3. Μετά την πάροδο της προθεσμίας των δεκαπέντε (15) ημερών, ο
νομάρχης εκδίδει αιτιαλογημένη απόφαση με την οποίο αποδέχεται ή
απορρίπτει την αίτηση. Με την ίδια απόφαση, ο νομάρχης αποφαίνεται
συγχρόνως και επί των αντιρρήσεων που τυχόν έχουν υποβληθεί κατά της
ζητούμενης αλλαγής. Η απόφαση του νομάρχη με την οποία αποδέχεται τη
ζητηθείσα αλλαγή επωνύμου, κοινοπαιείται στις αρχές που τηρούν
δημοτολόγιο και μητρώο αρρένων, στο γραφείο ποινικού μητρώου του
οικείου Πρωτοδικείου, στην Εισαγγελία και Αστυνομικές Αρχές του τόπου
γεννήσεως και κατοικίος του ενδιαφερόμενου και στον ενδιαφερόμενο για
να την προσκομίοει στην Αστυνομική Αρχή του τόπου της κατοικίας του,
κατά την έκδοση νέου δελτίου ταυτότητας.

4. Με την ίδια απόφαση του νομάρχη επέρχεται αυτοδί- καια η αλλαγή
επωνύμου στις κστωτέρω περιπτώσεις:

α) Της συζύγου που με τις διατάξεις του άρθρου 1388 του Αστικού
Κώδικα που ίσχυαν προ του νόμου 1329/ 1983 έχει το επώνυμο του συζύγου
της.

β) Των υπό γονική μέριμνα τελούντων ανήλικων τέκνων που έχουν το
επώνυμο του πατέρα, είτε βάσει της καταργηθείσας διάταξης του άρθρου
1493 του Αστικού Κώδικα, είτε βάσει της παρ. 3 του άρθρου 1505 του
αυτού Κώδικα, όταν η αλλαγή αφορά το επώνυμο του πατέρα.

γ) Των υπό γονική μέριμνα τελούντων ανήλικων τέκνων που γεννήθηκαν
χωρίς γάμο των γονέων τους, όταν επέρχεται αλλαγή επωνύμου της
μητέρας.

δ) Των υπό γονική μέριμνα τελούντων ανήλικων τέκνων που γεννήθηκαν
χωρίς γάμο των γονέων τους, των οποίων έγινε εκούσια ή δικαστική
αναγνώριση και στο μητρικό τους επώνυμο, έχει προστεθεί το πατρικό
επώνυμο, σύμφωνα με τη διάταξη του πρώτου εδαφίου της παρ. 3 του
άρθρου 1 506 του Αστικού Κώδικα, όταν επέρχεται αλλαγή επωνύμου του
πατέρα ή της μητέρας.

5. Σε περίπτωση αλλαγής επωνύμου ενός των γονέων και εφόσον το
επώνυμο των τέκνων τους έχει προσδιορισθεί με κοινή δήλωσή τους,
μεταβαλή του επωνύμου, των υπό γονική μέριμνα τελούντων ανήλικων
τέκνων, επέρχεται με την αυτή απόφαση, μόνον εάν συναινεί και ο αλλος
γονέας.

6. Η αριθ. 78810/18.1 2.1984 (ΦΕΚ 14/14.1 .1985 τ.Β`) απόφαση του
Υπουργού Εσωτερικών, καταργείται.

Η παρούσα απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της
Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 28 Ιουνίου 1995

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

Κ.ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ


αυτη ειναι η νομοθεσια, οπως βλεπεις δεν ειναι και τοσο απλο,
οχι βεβαια οτι δεν γινεται.
Αν θες να ταλαιπωρηθεις λιγο ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
DreamStealer σ' ευχαριστώ για όλα αυτλα που παρέθεσες! Ελπίζω να μην ήταν κόπος! Τα διάβασα προσεκτικά κ κατάλαβα ότι είναι μπερδεμένη διαδικασία με πολύ πολύ τρέξιμο αλλά θα αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά μπας κ βγάλω άκρη. Για μια απλή προσθήκη 2ου ονόματος υποθέτω ότι θα' ναι πιο απλά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ελπίζω να μην ήταν κόπος!


μπα, οτι θελω να βρω, το βρισκω πολυ ευκολα, κανενας κοπος. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απλώς να τονίσω ότι οι διατάξεις που παρέθεσε ο dreamstealer, από όσο τις διαβάζω, αφορούν πρόσληψη επωνύμου και αλλαγή επωνύμου (και πατρωνύμου και μητρονύμου ήτοι τα bold από την ακόλουθη πρόταση
Μαρία Παπαδοπούλου /Παπατρέχα του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου και της Ελένης Παπατρέχα .
Δεν ξέρω αν εννοείται ότι ισχύουν και για το όνομα . Η μονή περίπτωση που αναφέρει αλλαγή ονοματεπωνύμου είναι προς εξελληνισμό αυτού.

Απλώς το διευκρινίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρετε ας διαβάσει και αυτό το θέμα
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=9125
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πράγματι αυτό το θέμα είναι πολύ κοντά στο δικό μου. Πρέπει όμως η προσθήκη ενός 2ου ονόματος να μη θέλει κ τόσο τρέξιμο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
(Άσχετο-->) Αν έχεις όνομα από Ψ με τρώει η περιέργεια για το ποιο είναι.
Όταν παίζουμε όνομα-ζώο-φυτό-πράγμα ποτέ δεν μπορούμε να βρούμε όνομα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
(Άσχετο-->) Αν έχεις όνομα από Ψ με τρώει η περιέργεια για το ποιο είναι.
Όταν παίζουμε όνομα-ζώο-φυτό-πράγμα ποτέ δεν μπορούμε να βρούμε όνομα.:P

:hehe:

https://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_Psi.php

αν και , αν γραψεις ΨΑΛΜΑΧΑΡΗ ή τα αλλα που εχει , δεν παιζει να σε πιστεψει κανεις οτι υπαρχουν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λοιπόν!!!
Σου έχω την απάντηση!
Επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερες το έψαξα λίγο στο Internet τι παίζει με τα ονόματα, πότε/πως δίνονται κλτ, και έπεσα σε μια συζήτηση σε ένα άλλο φόρουμ (Για γονείς) που λέγανε για περιπτώσεις που (για λόγους πεποίθησης ή απο αμέλεια) δεν έχουν βαφτισει το παιδι ούτε έχουν προβεί σε ονοματοδοσία και το παιδί έγινε...6 χρονών και πήγε σχολείο.
Αναφέρανε λοιπόν εκεί διάφοροι περιπτώσεις που το παιδί γράφτηκε στο δημοτικό με το όνομα που δήλωσαν οι γονείς, χωρίς να έχει προηγηθεί επίσημη δήλωση.
Βέβαια στις περιπτώσεις που ανέφεραν αυτοί το παιδί πήρε τελικά (με ονοματοδοσία ή βάφτιση) το ίδιο όνομα με αυτό που δήλωσαν οι γονείς, αλλά όπως προέκυπτε από την εκεί συζήτηση, είναι επιτρεπτό να γράψεις το παιδί στο σχολείο δηλώνοντας το όνομα που ...θα τους πεις αν δεν έχει δοθεί επίσημα κάποιο όνομα (αυτοί ανέφεραν ότι στην περιπτωση αυτή το πιστοποιητικό γέννησης δεν αναφέρει όνομα και γίνεται διόρθωση αυτού όταν με το καλό δοθεί επίσημα το όνομα). Από τη συζήτησή τους δεν προέκυπτε χρονικός περιορισμός στο πότε μπορεί να γίνει η ονοματοδοσία.
Είναι πιθανόν λοιπόν να έχει ισχύσει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου και έτσι να βρέθηκες με απολυτήριου δημοτικού με το όνομα Χ και υπόλοιπη ζωή με το όνομα Ψ (βέβαια αν ισχύει κάτι τέτοιο οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι ...παρα-αμέλησαν οι γονείς σου να πάνε να δηλώσουν επίσημα το όνομα σου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εχεις τη ταυτοτητα - εκει ειναι το ονομα σου! αλλαγη / διορθωση ονοματος στη ταυτοτητα γινεται με τελεσίδικη δικαστικη αποφαση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Resident Evil σ' ευχαριστώ πολύ για αυτά που παρέθεσες! Έχω την εντύπωση (αλλά είναι εντύπωση γιατί ήμουν πολύ μικρή) ότι η διαδικασία ονοματοδοσίας μου πρέπει να έγινε νωρίς γιατί τα ονόματα (ή το όνομα- 1ο) τα/το είχαν αποφασίσει από όταν ήταν ήδή η μητέρα μού έγγυος κ έμαθαν με βεβαιότητα το φύλο μου.Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω κ με σιγουριά. Θα ρωτήσω τους ίδιους λεπτομέρεις κ θα πάω κ Παρασκευή στο ΚΕΠ για πιστοποιητικό να μάθω επιτέλους τι έχει δηλωθεί. Ελπίζω να είναι δηλωμένα κ τα δύο για να χρειαστεί μόνο η διόρθωση στην ταυτότητα κ η ταυτοπροσωπία για τα χαρτιά των σπουδών μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top