Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Αν εξακολουθείτε και το λέτε αιχμαλωσία το ίδιο ισχύει και για τα κατοικίδια σας.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα τώρα. Τα κατοικίδια έχουν εκτραφεί για συντροφιά. Όχι όλα, αλλά η πλειοψηφία αυτών πλέον.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλούν για...καθεστώς αιχμαλωσίας στα κατοικίδια (γάτες, σκύλοι κ.λπ.). Εμένα προς...αλλαγή συνθηκών διαβίωσης μού κάνει όλο αυτό. Υπάρχουν κατοικίδια που ζουν στην εξοχή, στο χωριό. Μια χαρά ωραία την περνάνε, σε κήπο, σε αυλή κ.λπ...

Όπως θα την περνούσαμε κι εμείς μια χαρά, αν μέναμε σε ένα ωραίο σπιτάκι, σ' ένα οικόπεδο με κήπο. Αντ' αυτού, 'κλειστήκαμε' στα διαμερίσματα πολυκατοικιών. Γιατί ; Γιατί δεν είμαστε όλοι προνομιούχοι και δεν γινόταν αλλιώς...

Ας αφήσουμε, λοιπόν, τα κατοικίδια ήσυχα και ας μην τα μπερδεύουμε με τα άγρια ζώα...

Και αν, για παράδειγμα, μπορώ να σώσω ένα αδέσποτο γατάκι...που τη μάνα του την πάτησε αυτοκίνητο στο δρόμο και κινδυνεύει κι αυτό να το πατήσει αυτοκίνητο...θα το κάνω. Στα μάτια τα δικά μου κάτι τέτοιο μόνο αιχμαλωσία δεν είναι...Είναι αλλαγή τρόπου ζωής. Μα με πολλή αγάπη και φροντίδα...
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Είχα διαβάσει μια θεωρία, κατά πόσο βέβαια είναι σωστή δεν μπορώ να το ξέρω, ότι οι γάτες προσέγγισαν εμάς για συμφεροντολογικούς λόγους!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί η φύση των κατοικίδιων είναι να ζει με ανθρώπους, να στειρώνονται, να βγαίνουν 2 βόλτες την ημέρα για να την ανάγκη τους (σκυλί), να τα μαλώνεις να μην σκαρφαλώνουν σε ψηλά σημεία (γάτες), να τα μαλώνεις όταν σκοτώνουν ποντίκι ή πουλάκι (γατιά) και στο δίνουν;
Νομίζω θα πρεπει λιγάκι να δούμε τις κατηγορίες ζώων και βάση αυτών να μιλήσουμε λιγάκι με ποιο χειροπιαστα παραδείγματα..

Τα ζωάκια που ζουν στην κατηγορία των κατοικίδιων είναι γιατί ακριβώς η φύση τους επιτρέπει τόσο το να δώσουν στο αφεντικό τους όσο και να πάρει από αυτόν.

Υπάρχει εγκεκριμένη ιατρικά θεραπευτική κατηγορία κατοικίδιων -ζώων και σε αυτή συμπεριλαμβάνονται οι γάτες οι σκύλοι ακόμα και τα άλογα.

Έπειτα υπάρχουν τα οικοσιτα ζώα όπου μόνο η κατηγορία που ανήκουν τους επιτρέπει να ζουν μαζί με τον άνθρωπο..

Τώρα να πάμε και στην κατηγορία των άγριων ζώων?
Μπορεί ένα άγριο ζώω που από τη φύση του έχει γεννηθεί στη ζούγκλα να ζει σε ένα περιβάλλον αιχμαλωσιας και να μπορεί να προσαρμοστεί ΣΕ ΟΡΙΑ ?

Μπορεί ζώα όπως ο ελέφαντας που ζει στις ζεστές χώρες να ζήσει στην Ελλάδα με τις πολικές θερμοκρασίες πλέον που έχουμε τον χειμώνα?
Όχι φυσικά, άρα αυτά τα ζώα κάπου μεταφέρονται, κάπου κλειστά καο σιγουρα όχι σε τόσο μεγάλο χώρο που να υπάρχει η στοιχειώδες ελευθερία κινήσεων..
Αν αυτό δεν ειναι βασανισμός τότε τι είναι?

Σου ανέφερα ένα απλό και τυχαίο παράδειγμα..

Οποτε μπορει να συγκριθει αυτο με την κατηγορια των κατοικιδιων ?

Δες τη μεγάλη εικόνα. Στην Ελλάδα είχε απαγορευθεί ελληνική χρυσός στη Χαλκιδική, τοπικές κοινωνίες και περιβαλλοντικές ΜΚΟ μπλοκάρουν την εγκατάσταση αιολικών πάρκων, το UBER σε ιδιώτες απαγορευτικέ ανεξάρτητα αν στα νησιά δεν μπορείς να βρεις ταξί και τώρα ΜΚΟ ζητάνε του μοναδικού ζωολογικού πάρκου που έχουμε. Με αυτές τις συνθήκες θα κάτσει κάποιος επενδυτής να φτιάξει κάτι μεγάλο στην Ελλάδα. Οι κυβερνήσεις απλώς ξεπλένουν τα ΕΣΠΑ σε δικούς τους και δημιουργούν εικονική ανάπτυξη μέσω προγραμμάτων.
Ναι αυτό που κολλάει οταν μιλάμε για ελευθερία και βασανιστήρια,δεν το κατάλαβα :hmm:
Η θέση μου είναι ότι αφού επιτρέπονται στις περισσότερες πολιτισμένες χώρες τέτοια πάρκα δεν πρέπει να απαγορεύονται στην Ελλάδα, που στηριζόμαστε στο τουρισμό. Για τον ίδιο λόγω είμαι και υπέρ των κατοικιδίων.
Οκ αυτό έχει μια βάση αλλά μπροστά σε αυτό δεν μπορούμε να παραβλεψουμε ότι αυτά τα ζώα ζουν σε καθεστώς αιχμαλωσιας και βασσανιστηριων ...

Εγώ θα πω εφόσον απαγορευτικαν τα ζώα σε τσίρκο έτσι θα έπρεπε να απαγορευτούν και αυτά τα πάρκα..
Τώρα τι γίνετε και τι οικονομικά συμφέροντα υπάρχουν είναι άλλο θέμα..

Εδώ το ίδιο υπουργείο απαγόρευσε τις εκπαιδευτικες επισκέψεις στο αττικό πάρκο ενώ σιναμα ένα άλλο κομμάτι της κυβέρνησης δίνει την άδεια να λειτουργεί κάτι τέτοιο..
Δεν είμαστε το θέατρο του παραλόγου?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,975 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν είναι χιούμορ αλλά όταν είναι κανείς κατά των ζωολογικών κήπων, καλό είναι να μην τους επισκέπτεται... :P
Screenshot_2022-07-03-17-02-51-348_com.android.chrome.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Και αν, για παράδειγμα, μπορώ να σώσω ένα αδέσποτο γατάκι...που τη μάνα του την πάτησε αυτοκίνητο στο δρόμο και κινδυνεύει κι αυτό να το πατήσει αυτοκίνητο...θα το κάνω. Στα μάτια τα δικά μου κάτι τέτοιο μόνο αιχμαλωσία δεν είναι...Είναι αλλαγή τρόπου ζωής. Μα με πολλή αγάπη και φροντίδα...
Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Τα ζώα σε αιχμαλωσία ζουν καλύτερα από ότι τα ελεύθερα. Είτε είναι γάτα, είτε καναρίνι, είτε λιοντάρι.

Ρεπορτάζ της ΕΡΤ που προβάλει και τη θέση του πάρκου εκτός από των φιλοζωικών.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα τώρα. Τα κατοικίδια έχουν εκτραφεί για συντροφιά. Όχι όλα, αλλά η πλειοψηφία αυτών πλέον.
Ασχετα εντελως αυτα που λες φιλη μου.Και συμβαλλεις στο τελειως αντιθετο αποτελεσμα.Δεν εκτρεφονται τα κατοικιδια για κατοικιδια,τι λες;Κατι ρατσες εκτρεφονται απλα.

Κατοικιδια στην πραγματικοτητα ειναι ΜΟΝΟ 2 Ο σκυλος και η γατα.Υπολοιπα,παπαγαλακια,καναρινια,φιδια ,ιγκουανα κλπ δεν ειναι κατοικιδια.Ο σκυλος και η γατα μονα τους πλησιασαν τον ανθρωπο εξημερωθηκαν και μαλιστα η γατα πλησιασε τον ανθρωπο απο τις αποθηκες σιτηρων,επειδη εκει εβρισκε ποντικια.Εκτοτε συντροφευουν τον ανθρωπο και δεν ζουν χωρις αυτον.
Βλεπουμε τι γινεται με τα αδεσποτα.Μην λεμε οτι μας κατεβει στην καουκα πληζ.

Καλο θα ειναι να μαθεις καποια πραγματα μιας και εχεις κατοικιδιο και να μην πετας οτι ναναι.

Βεβαια εγω παντα μιλαω για κατοικιδια/αδεσποτα που τα σωζουμε απο τον δρομο και ΚΑΙ ΠΟΤΕ για γατες και σκυλια που ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Παρακαλω θερμα να παραμεινουμε εντος θεματος για το Αττικο παρκο και τους ζωολογικους κηπους.
Αφου δεν σεβεστε εμενα και τον κοπο που κανω, σεβαστητε τον Πετρο που ανοιξε το θεμα και αυτους που θελουν να ενημερωθουν τι γινεται στα κολαστηηρια/ζωολογικοι κηποι.
Ευχαριστω.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα διαβάσει μια θεωρία, κατά πόσο βέβαια είναι σωστή δεν μπορώ να το ξέρω, ότι οι γάτες προσέγγισαν εμάς για συμφεροντολογικούς λόγους!
Σωστη ειναιΜας προσεγγισαν για φαγητο.Το λεω παραπανω,
Αλλα ας μεινουμε εντος θεματος σας παρακαλω πολυ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν είναι χιούμορ αλλά όταν είναι κανείς κατά των ζωολογικών κήπων, καλό είναι να μην τους επισκέπτεται... :P
View attachment 104556
Μην τα πετας τοσο αποτομα/ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ.Μαθε να διαβαζεις σωστα.Εκτος αν την τρολαρουν πι μαλακες.Την εχω στο φεεις οπως καταλαβαινεις οποτε ξερω τι γινεται.Αν ηταν θα ηταν για την διαναρτυρια.Σταματα να διαβαζεις μπουχεσες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Κατοικιδια στην πραγματικοτητα ειναι ΜΟΝΟ 2 Ο σκυλος και η γατα.
Ναι σε αυτά αναφερόμουν. Και όχι όλα με την έννοια ότι υπάρχουν ράτσες σκύλων π.χ. που δεν θεωρούνται συντροφιάς αλλά είναι εργασιακά. Απλώς τα τελευταία χρόνια βλέπουμε μια αύξηση σε συντροφικά. Απάντησα σε αυτό που είπε ο Ακικος. Δεν θεωρώ ότι τα έχουμε σε αιχμαλωσία τα συγκεκριμένα.

Επίσης δεν χρειάζεται να μου επισημαίνεις πράγματα που ήδη ξέρω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Ειναι απολυτα ατοπο αυτο που κανει ο ακικος και τον συζητατε,.

ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΞΟΜΟΙΩΝΕΙ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ.
Εντ οφ τρολλινγκ πληζ.Ο ακικος ας βαφτιζει και το πηρουνι /φεγγαρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι σε αυτά αναφερόμουν. Και όχι όλα με την έννοια ότι υπάρχουν ράτσες σκύλων π.χ. που δεν θεωρούνται συντροφιάς αλλά είναι εργασιακά. Απλώς τα τελευταία χρόνια βλέπουμε μια αύξηση σε συντροφικά. Απάντησα σε αυτό που είπε ο Ακικος. Δεν θεωρώ ότι τα έχουμε σε αιχμαλωσία τα συγκεκριμένα.

Επίσης δεν χρειάζεται να μου επισημαίνεις πράγματα που ήδη ξέρω.
Η αυξηση της συντροφιας ειναι στα αδεσποτα που δενε χουν εκτραφει.Δεν ειναι στα ρατσατα που πουλουνται.Οι πραγματικοι φιλοζωοι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΖΩΑ.ΣΩΖΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Ειναι απολυτα ατοπο αυτο που κανει ο ακικος και τον συζητατε,.

ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΞΟΜΟΙΩΝΕΙ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ.
Εντ οφ τρολλινγκ πληζ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η αυξηση της συντροφιας ειναι στα αδεσποτα [Ου καμια σχεση δενε χουν εκτραφει.Δεν ειναι στα ρατσατα που πουλουνται.Οι πραγματικοι φιλοζωοι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΖΩΑ.ΣΩΖΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Εννοώ ότι οι ΣΚΥΛΟΙ σαν ΣΚΥΛΟΙ δεν υπήρχαν από πάντα, ο άνθρωπος συνέβαλε στην ύπαρξη τους, το ίδιο και στις γάτες. Αφού θέλεις τόσο πολύ να μου πας κόντρα τουλάχιστον know the facts. Και κλείνει εδώ, συμφωνώ, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Δεν θα ανοίξω καν την συζήτηση περί ρατσάτων και μη. Τα παλαιότερα χρόνια οι «ρατσάτοι» ήταν η πλειοψηφία γιατί βοηθούσαν τους ανθρώπους και ΕΠΡΕΠΕ να είναι φτιαγμένοι με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Για να κουβαλάνε κιβώτια κ.ο.κ. Δεν ήταν πάντα γούτσου γούτσου και καναπεδάτα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Εννοώ ότι οι ΣΚΥΛΟΙ σαν ΣΚΥΛΟΙ δεν υπήρχαν από πάντα, ο άνθρωπος συνέβαλε στην ύπαρξη τους, το ίδιο και στις γάτες. Αφού θέλεις τόσο πολύ να μου πας κόντρα τουλάχιστον know the facts. Και κλείνει εδώ, συμφωνώ, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Δεν θα ανοίξω καν την συζήτηση περί ρατσάτων και μη. Τα παλαιότερα χρόνια οι «ρατσάτοι» ήταν η πλειοψηφία γιατί βοηθούσαν τους ανθρώπους και ΕΠΡΕΠΕ να είναι φτιαγμένοι με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Για να κουβαλάνε κιβώτια κ.ο.κ. Δεν ήταν πάντα γούτσου γούτσου και καναπεδάτα.
Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει.,.αλλα ο σκυλος προερχεται απο τον λυκο.
Καληνυχτα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,306 μηνύματα.
Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Τα ζώα σε αιχμαλωσία ζουν καλύτερα από ότι τα ελεύθερα. Είτε είναι γάτα, είτε καναρίνι, είτε λιοντάρι.

Ρεπορτάζ της ΕΡΤ που προβάλει και τη θέση του πάρκου εκτός από των φιλοζωικών.
Η περίφραξη δηλαδή μπορεί να περιορίσει τα ζώα μόνο όσο είναι ήρεμα ; Δεν ακούγεται ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό.Απο την άλλη δεν είμαι και ειδικός επί χιμπατζήδων, δεν ξέρω τις ικανότητες τους, δεδομένου οτι πήδηξε 5 μέτρα εμπόδιο, όπως ισχυρίζονται(το οποίο είναι εντυπωσιακό) :P .

Τώρα το οτι έπρεπε να ξέρει το προσωπικό πότε τσακώνονται οι χιμπατζίδες δεν ξέρω κατά πόσοι στέκει. Είναι επιστήμονες απο όπως είπε ο κύριος στην συνέντευξη όχι ψυχολόγοι ζώων να μυρίσουν τα νύχια τους για το τι πρόκειται να συμβεί. Και τα άγρια ζώα είναι πάντα απρόβλεπτα, για αυτό λέμε και οτι είναι και επικίνδυνα. Ενδεχομένως όμως έχει δίκιο και η κυρία στο οτι εφόσον αυτό έγινε ήδη μια φορά στο παρελθόν, θα έπρεπε να δημιουργηθούν παραπάνω δικλείδες ασφαλείας για να μην καταλήξουν τόσο εύκολα στην έσχατη λύση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Εγκλημα τεραστιο να αιχμαλωτιζεται αυτη η ομορφια.Δεν γεννηθηκε για αυτο. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ.Τα υπολοιπα ειναι αρλουμπες και απολυτη ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ.

1656870881985.png
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγκλημα τεραστιο να αιχμαλωτιζεται αυτη η ομορφια.Δεν γεννηθηκε για αυτο. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ.Τα υπολοιπα ειναι αρλουμπες και απολυτη ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ.

View attachment 104570
Στα δικά μου παιδικά χρόνια...υπήρχαν τέτοια ζώα στο Βασιλικό (μετέπειτα Εθνικό...) κήπο. Θυμάμαι ακόμα τις εικόνες, μα και το συναίσθημα που ένιωθα...ειδικά βλέποντας αυτά τα ζώα αιχμάλωτα (λιοντάρια και τίγρεις...)...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Στα δικά μου παιδικά χρόνια...υπήρχαν τέτοια ζώα στο Βασιλικό (μετέπειτα Εθνικό...) κήπο. Θυμάμαι ακόμα τις εικόνες, μα και το συναίσθημα που ένιωθα...ειδικά βλέποντας αυτά τα ζώα αιχμάλωτα (λιοντάρια και τίγρεις...)...
Και εγω το θυμαμαι.Το απολυτο αισχος.Σε κλουβια /κουτια και βεβαια χαπακωμενα ετσι; Με ηρεμηστικα Ηταν γνωστο αυτο.Και ακομα γινεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σκότωσαν σπάνιο ζώο, επειδή δραπέτευσε με δική τους ευθύνη | Alfavita

ειδατε που και στο εξωτερικό σκοτώνουν...; σε αντιστοιχες περιπτώσεις;
Ειπε κανεις οτι αυτα γινονται μονο στο ελλαντα; Σοβαρεψου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,975 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Η απολυτη εκμεταλευση της επερχομενης καταστροφης/εξαφανισης πολλων αγριων ζωων και της κρισης του πλανητη.

Αμαυρώνοντας το Μαύρο

«Είμαστε αντιμέτωποι με μια πραγματικά τρομερή απειλή όχι μόνο για την υγεία του πλανήτη, αλλά και για την ευημερία και την επιβίωση της ανθρωπότητας. Μια απειλή που είναι σχεδόν μη αναγνωρίσιμη από το ευρύ κοινό”.

Ellen V. Futter, Πρόεδρος του Μουσείου της Φυσικής Ιστορίας


Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλοί βιότοποί που να έχουν απομείνει για να μπορούν τα ζώα να επιστρέψουν. Είμαστε εν μέσω της ταχύτερης εξαφάνισης ειδών και απώλειας ενδιαιτημάτων. Λόγω των παραφρόνων σπασμών της απληστίας και της βίας, τα ζώα κυνηγιούνται και υφαρπάζονται καθώς οι ανθρώποι προχωρούν βαθύτερα στο έδαφός του
ς.
Η “Εξέλιξη” – η οποία προχωρεί μέσα από τη δημιουργία νέων ειδών και τη γόνιμη δημιουργία της βιοποικιλότητας – έχει έδαφος για να σταματήσει και να αντιστρέψει την κατεύθυνση προς την ομογενοποίηση και την απλούστευση των μορφών ζωής.

Προσθέτοντας σε αυτό την υπερθέρμανση του πλανήτη και τη λέπτυνση της στιβάδας του όζοντος, είναι εύκολο να δούμε ότι η γη είναι στη μεγαλύτερη κατάσταση κρίσης από την εμφάνιση της περίπου 4,6 δισεκατομμύρια χρόνια πριν. Μερικοί βιολόγοι που εντρυφούν στα θέματα της διατήρησης εκτιμούν πως μέσα σε λίγες δεκαετίες το ένα τρίτο των υπαρχόντων ειδών θα εξαφανιστούν.

Οι ζωολογικοί κήποι εκμεταλλεύονται αυτήν την κρίση για να δικαιολογήσουν την ανάγκη ύπαρξής τους.
Ωστόσο, η εναλλακτική λύση δεν είναι μεταξύ ζωολογικών κήπων και μαζικής εξαφάνισης των ειδών, αλλά μάλλον στα καταφύγια και η διατήρηση των οικοτόπων.


Μέρη όπως το Καταφύγιο Ελεφάντων στο Hohenwald του Tennessee, η δράση για τη διατήρηση της Shambala στο Acton της Καλιφόρνια, ή το καταφύγιο PAWS στο Lynwood της Ουάσιγκτον, παρέχουν τις καλύτερες ευκαιρίες για τα ζώα. Ακόμα και οι καλύτεροι ζωολογικοί κήποι αποτελούν μια προσέγγιση κάλυψης των συμπτωμάτων ενός βαθύτερου προβλήματος, οι ρίζες του οποίου βρίσκονται στην ταχεία καταστροφή των ενδιαιτημάτων και των οικοσυστημάτων. Σε αντίθεση με τους ζωολογικούς κήπους, τα καταφύγια άγριας ζωής είναι συμβατά με τις πολύπλοκες σωματικές, ψυχολογικές και κοινωνικές ανάγκες των ζώων. Έτσι, αν χρειαζόμαστε να διατηρήσουμε ζώα σε τεχνητά διαμορφωμένους χώρους, σίγουρα μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από ό, τι τα τυποποιημένα περιβάλλοντα των ζωολογικών κήπων. Αλλά τα καταφύγια επίσης είναι μόνο ένα μέτρο προσωρινής λύσης για την επιβράδυνση, αλλά όχι για το σταμάτημα, της μαζικής εξαφάνισης των ειδών.

Πηγή

Τα υπολοιπα ειναι πραγματικα βλακειες και ασχετοσυνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Καποιες πηγες δεν ειναι ενεργες αλλα δεν φταιω εγω.Εγω τις βαζω.

ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ

Τι ακριβώς διδάσκουν οι ζωολογικοί κήποι; Το σεβασμό ή την κακοποίηση των ζώων;

Τι κρύβεται πίσω από την «εκπαιδευτική» αξία των ζωολογικών κήπων!


Μία νέα μυστική έρευνα της Animal Equality, μίας Ισπανικής Οργάνωσης για τα Δικαιώματα των Ζώων που διήρκεσε εννέα μήνες, καταγράφει τη ζωή των φυλακισμένων ζώων στους μεγαλύτερους ζωολογικούς κήπους της Ισπανίας, μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης Ζωολογικών Πάρκων και Ενυδρείων (ΕΑΖΑ) και της Παγκόσμιας Ένωσης Ζωολογικών Πάρκων και Ενυδρείων (WAZA). Η οργάνωση έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφίες, βίντεο και εκθέσεις ειδικών επιστημόνων που αποκαλύπτουν την τραγική ζωή των ζώων πίσω από τα κάγκελα των κλουβιών τους και η οποία ποτέ δεν αποκαλύπτεται στους επισκέπτες.

Οι ζωολογικοί κήποι, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύει ο κόσμος, αποτελούν τόπους βασανιστηρίων και κέντρα εξόντωσης για τα ζώα. Τα ζώα στους ζωολογικούς κήπους φυλακίζονται σε κλουβιά για όλη τους τη ζωή και στερούνται τη δυνατότητα να αναπτύξουν και να ικανοποιήσουν τα ενδιαφέροντα και τις βιολογικές τους ανάγκες. Χάνουν τον έλεγχο της ζωής τους και αποκλείονται από το φυσικό περιβάλλον στο οποίο έχουν δικαίωμα να ζουν. Τα περισσότερο κοινωνικά ζώα εξαναγκάζονται να ζουν στη απομόνωση, ενώ τα πιο μοναχικά ζώα εξαναγκάζονται συχνά σε καθημερινή επαφή με άλλα ζώα.

Μερικά ζώα, συχνά ζουν δίπλα στους φυσικούς θηρευτές τους, ενώ πολλά στριμώχνονται ασφυκτικά, σε ανιαρά περιβάλλοντα, με αποτέλεσμα να μαραζώνουν και να πεθαίνουν πρόωρα. Η Animal Equality διαπίστωσε ότι πολλά ζώα ζουν υπό άθλιες συνθήκες μέσα στα περιττώματά τους και σε κατάσταση διαρκούς στρες. Στους ζωολογικούς κήπους, πολλά ζώα απομακρύνονται από τις οικογένειές τους και στέλνονται σε άλλους ζωολογικούς κήπους, ή θανατώνονται όταν πληθαίνουν και δεν υπάρχει αρκετός χώρος για αυτά.

Η μη φυσιολογική στερεοτυπική συμπεριφορά που παρουσιάζουν συχνά, είναι μία σοβαρή ένδειξη της άσχημης ψυχολογικής κατάστασης των ζώων στους ζωολογικούς κήπους.

Ως ένα μόνο παράδειγμα της θλιβερής ζωής των ζώων που δεν αποκαλύπτουν ποτέ οι ζωολογικοί κήποι, η Animal Equality παρακολούθησε τις τελευταίες ημέρες της Chata, μίας μικρής λέαινας που αρρώστησε στο ζωολογικό κήπο της Σεβίλλης και πέθανε χωρίς καμία κτηνιατρική φροντίδα, λόγω των κακών συνθηκών διαβίωσής της εκεί.

https://vimeo.com/28701678


Η υποτιθέμενη «εκπαιδευτική» αξία των ζωολογικών κήπων πρέπει να αμφισβητηθεί, αν θέλουμε να ζούμε σε μια σωστή και δίκαιη κοινωνία που θα σέβεται τη φύση και τα ζώα και θα προωθεί την ευαισθητοποίηση για το περιβάλλον. Αν οι ζωολογικοί κήποι μας διδάσκουν κάτι, το μάθημα αυτό είναι σίγουρα επικίνδυνο. Μας διδάσκουν ότι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να υποδουλώνουν και να κακοποιούν τα ζώα και ενισχύουν την αντίληψη ότι τα ζώα δεν έχουν άλλο σκοπό παρά μόνο το κέρδος μας.

Η συμπεριφορά των ζώων στους ζωολογικούς κήπους είναι όπως όλων των ζώων που βρίσκονται σε αιχμαλωσία. Είναι σύντομη, αφύσικη και τραγική. Οι ζωολογικοί κήποι δεν διδάσκουν στα παιδιά τις φυσικές ιδιότητες των ζώων, αντίθετα οι ζωολογικοί κήποι παρουσιάζουν μία ψευδή εικόνα για τη συμπεριφορά των ζώων και δεν προωθούν την ιδέα της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος. Αν θέλουμε να μεταδώσουμε κάποιες αξίες στα παιδιά, όπως ο σεβασμός για τους άλλους και το φυσικό περιβάλλον, θα πρέπει να αρχίσουμε με το να μην επισκεπτόμαστε μέρη που φυλακίζουν, υποδουλώνουν και κακοποιούν τα ζώα για όλη τους τη ζωή, όπως ακριβώς κάνουν οι ζωολογικοί κήποι.

To site της έρευνας - Spanish Zoos
https://spanishzoos.org/index.php

Το trailer της έρευνας


Tα βίντεο για κάθε ζωολογικό κήπο

https://spanishzoos.org/videos-undercover-zoos.php

Φωτογραφίες από την έρευνα

https://spanishzoos.org/photos-undercover-zoos.php

https://www.flickr.com/photos/igualda...7627531032216/

H έκθεση

https://spanishzoos.org/report.php

Δηλώσεις των ειδικών

https://spanishzoos.org/experts-undercover-zoos.php

Πηγή
 
Top