Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Αυτο ειχε γινει πολυ γνωστο και το ειχαν παιξει και τα καναλια.Ετσι..για να θυμηθουμε τι εστι ζωολογικος κηπος.

Έτσι εκπαιδεύουν οι ζωολογικοί κήποι τα παιδιά σας
Ήταν απλά ένα μωρό και όχι ένα πλεόνασμα...


Ζωολογικός Κήπος της Κοπεγχάγης, αποφάσισε να βγάλει φόρα παρτίδα την ψυχρή αλήθεια κάτω από την ομπρέλα της εκπαίδευσης.

Σήμερα διαβάζουμε στο BBC, ότι στον ζωολογικό κήπο της Κοπεγχαγης υπήρχε "πλεόνασμα" στις καμηλοπαρδάλεις και αναγκαστικά έπρεπε να ελέγξουν τον πληθυσμό, σκοτώνοντας μία. Επιλέχθηκε ο Marius μία καμηλοπάρδαλη μόλις δύο ετών.

Το κρέας του ζώου δόθηκε στα λιοντάρια του πάρκου, ενώ τμήμα αυτού θα χρησιμοποιηθεί για έρευνα.

Το σκότωσαν μπροστά σε χαμογελαστά παιδιά και χαρούμενους γονείς.
Οι υπεύθυνοι του ζωολογικού κήπου, αποφάσισαν "εκπαιδευτικά" να σκοτώσουν το ζώο μπροστά στα παιδιά και να το δώσουν να το φάνε τα λιοντάρια.


"Έπρεπε να κρατήσουμε τα καλύτερα γονίδια"
Σκοτώσαμε τον Marius γιατί έπρεπε να κρατήσουμε τα καλύτερα γονίδια για επιλεκτική αναπαραγωγή στο είδος, δηλώνει ο επιστημονικός Διευθυντής του ζωολογικού κήπου της Δανίας. Μάλιστα όπως ο ίδιος λέει, έχουν σκοτώσει το τελευταίο έτος περίπου 20-30 ζώα για τον ίδιο λόγο.


Μπορούσε να πάει σε άλλο ζωολογικό κήπο και όμως τον σκότωσαν.
Για τον Marius, υπήρχε εκδήλωση ενδιαφέροντος από τον ζωολογικό κήπο της Ολλανδίας κάτι που όμως οι υπεύθυνοι του ζωολογικού κήπου της Δανίας, απέρριψαν.

Οι γονείς που έβαλαν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν το περιστατικό είναι απλά αχαρακτήριστοι...... Τα λόγια είναι περιττά γι αυτούς....

Πηγή φωτογραφιών bt.dk
Πηγή
Ειδατε τι φιλοζωοι ειναι στα ζωολογικα κολαστηρια,τι ωραια μηνυματα περνανε στα παιδια ,ποσο ομορφα περνανε τα ζωα ναι;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Αυτο ειχε γινει πολυ γνωστο και το ειχαν παιξει και τα καναλια.Ετσι..για να θυμηθουμε τι εστι ζωολογικος κηπος.


Πηγή
Ειδατε τι φιλοζωοι ειναι στα ζωολογικα κολαστηρια,τι ωραια μηνυματα περνανε στα παιδια ,ποσο ομορφα περνανε τα ζωα ναι;
Εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε πουπουλινα απο τα ζωα ειδικα στην ελλαδα(εχω υιοθετησει ενα σκυλο και ταιζω που και που ραντομ γατακια που ερχονται στο κηπο μου)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε πουπουλινα απο τα ζωα ειδικα στην ελλαδα(εχω υιοθετησει ενα σκυλο και ταιζω που και που ραντομ γατακια που ερχονται στο κηπο μου)
Ναι και εγω πιο σημαντικα πραγματα απο ηλιθιους,γενικα μιλοντας βεβαια,καμια σχεση με εσενα.Σε υποχρεωσε κανεις να διαβασεις το θεμα η νομιζεις οτι εισαι το κεντρο του συμπαντος;Αν ναι..μαντεψε...ή μηπως να γραφω οτι σου αρεσει αγαπουλα;
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθουμε πουπουλινα απο τα ζωα ειδικα στην ελλαδα(εχω υιοθετησει ενα σκυλο και ταιζω που και που ραντομ γατακια που ερχονται στο κηπο μου)
Το θέμα είναι το αττικό παρκο και γράφουμε ότι σχετίζεται με αυτό.
Εσυ εφόσον έχεις πιο σημαντικά να ασχοληθείς, να φανταστώ ένα από αυτά είναι να διαβάζεις ένα θέμα που δε σε ενδιαφέρει και να το σχολιαζεις επικριτικά;
Καμμια δουλεια άλλη να ασχοληθείτε δεν έχετε;
Φτηνια το λέω εγώ ουτε καν κακεντρεχη σχολιάσμο.
Μακριά λοιπόν από τέτοια θέματα όσους δε σας αφορουν και καλυτετα μακριά κι από τα ζώα. Δωστο σκυλο σου άλλου, σε κάποιον ευαισθητο.ακρως επικινδυνη η υιοθεσία ζώων από αναίσθητους, ενίοτε επικίνδυνους.

Κανονικά η υιοθεσία τους θα πρεπει να γίνεται τόσο δυσκολα όπως ισχυει κ για τα μωρά. Και να απαγόρευτει κ η πωληση τους, επίσης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ενεργοτατη η πηγουλα.Δειτε παρακαλω,εχει και βι ντεο..πως το λιονταρι στο Αττικο ζωολογικο κολαστηριο εμφανιζει την στερεοτυπη συμπεριφορα οταν τα ζωα ειναι φυλακισμενα.
Δειτε..
Πιο παλιο αρθρο.
Το λιοντάρι βασανίζεται φυλακισμένο στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο




Αιχμάλωτο στο κλουβί πηγαινοέρχεται αδιάκοπα
Ένα βίντεο μέσα από το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα, που δημοσιεύτηκε τον περασμένο Οκτώβριο αποδεικνύει ποια είναι τα σημάδια της στερεοτυπικής συμπεριφοράς που εμφανίζουν τα αιχμάλωτα ζώα, τα οποία ζουν ολόκληρο το βίο εγκλωβισμένα σε κλουβιά.
Αυτή τη φορά αυτό το σύνδρομο εξαιτίας του εγκλεισμού το εμφανίζει ένα λιοντάρι, που διαρκώς πηγαινοέρχεται αδιάκοπα στο κλουβί εξαιτίας της ανίας λόγω της διά βίου αιχμαλωσίας του. Φυσικά δεν είναι το μόνο που υποφέρει. Την ίδια συμπεριφορά παρουσιάζουν και δύο Λευκές Τίγρεις του είδους Panthera tigris. Μάλιστα σε παλιότερο δημοσίευμα μας δείξαμε το βίντεο - που τράβηξε στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα η Έλενα Τρίπατζη τον Σεπτέμβριο του 2011 - στο αποτυπώνονται τα ίδια σημάδια του εγκλεισμού.
Δείτε εδώ το σχετικό βίντεο.
Σύμφωνα με τους ειδικούς στερεοτυπική ονομάζεται μια ΜΗ φυσιολογική συμπεριφορά που επαναλαμβάνεται σταθερά και μονότονα και που κάτω από κανονικές συνθήκες ΔΕΝ παρατηρείται και δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο είδος ζώου.
Οι επιστήμονες εξηγούν πως μια τέτοια συμπεριφορά υποδηλώνει σοβαρές νευρολογικές διαταραχές του ζώου, που προκαλούνται από την ανία, την έλλειψη συντροφιάς από άτομα του ίδιου είδους (σε περιπτώσεις κοινωνικών ζώων), τη σωματική και ψυχοδιανοητική καταπόνηση, την απελπισία και την απομάκρυνση από το φυσικό του ενδιαίτημα.
Αυτές οι διαταραχές είναι κοινές στα ζώα που βρίσκονται σε κατάσταση αιχμαλωσίας, ιδίως όταν αυτή η κατάσταση τους έχει διαρκέσει πολύ. Τα αιλουροειδή βηματίζουν στις άκρες του κλουβιού τους πάνω - κάτω και πέρα - δώθε.
Σε ορισμένες περιπτώσεις, τα ζώα υποφέρουν τόσο πολύ που οι νευρολογικές διαταραχές τους γίνονται τόσο σοβαρές και αυτό μπορεί να τις οδηγήσει μέχρι την ψύχωση - τρέλα.
Σκεφτείτε ότι αυτά τα ζώα που είναι από τη φύση «προγραμματισμένα» να διανύουν απέραντες εκτάσεις και όμως αναγκάζονται να ζουν σε μερικά τετραγωνικά γης μέσα σε κλουβιά προκειμένου οι επιχειρηματίες, στους οποίους ανήκουν οι ζωολογικοί κήποι, να βγάζουν χρήματα από τα εισιτήρια που πληρώνουμε εμείς για να δείχνουμε στα παιδιά μας άγρια ζώα να ζουν βίο αβίωτο.
Η αιχμαλωσία δεν είναι φιλοζωία και η επίσκεψη σ’ έναν ζωολογικό κήπο δεν είναι διδακτική για τα παιδιά αφού τους δείχνει πως οι άνθρωποι εκμεταλλεύονται τα ζώα.

Πηγή: https://www.zoosos.gr/liodari-vasaniz...#ixzz3xiVd7kvw
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Ναι και εγω πιο σημαντικα πραγματα απο ηλιθιους,γενικα μιλοντας βεβαια,καμια σχεση με εσενα.Σε υποχρεωσε κανεις να διαβασεις το θεμα η νομιζεις οτι εισαι το κεντρο του συμπαντος;Αν ναι..μαντεψε...ή μηπως να γραφω οτι σου αρεσει αγαπουλα;
:D
Το θέμα είναι το αττικό παρκο και γράφουμε ότι σχετίζεται με αυτό.
Εσυ εφόσον έχεις πιο σημαντικά να ασχοληθείς, να φανταστώ ένα από αυτά είναι να διαβάζεις ένα θέμα που δε σε ενδιαφέρει και να το σχολιαζεις επικριτικά;
Καμμια δουλεια άλλη να ασχοληθείτε δεν έχετε;
Φτηνια το λέω εγώ ουτε καν κακεντρεχη σχολιάσμο.
Μακριά λοιπόν από τέτοια θέματα όσους δε σας αφορουν και καλυτετα μακριά κι από τα ζώα. Δωστο σκυλο σου άλλου, σε κάποιον ευαισθητο.ακρως επικινδυνη η υιοθεσία ζώων από αναίσθητους, ενίοτε επικίνδυνους.

Κανονικά η υιοθεσία τους θα πρεπει να γίνεται τόσο δυσκολα όπως ισχυει κ για τα μωρά. Και να απαγόρευτει κ η πωληση τους, επίσης.
Πρεπει να περασεις απο τεστ να υιοθετησεις ενα σκυλακι.Να περασεις απο ειδικη επιτροπη.:clapclap::clapclap::clapclap:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είπα κι εγώ... Δεν το χα ξανακούσει...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Πούπη αν θέλανε να ξεφορτωθούν το τιγράκι είχανε τα μέσα να το κάνουν. Δεν θα το πετούσαν σε μέρος που έχουν πρόσβαση περαστικοί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.

Πούπη αν θέλανε να ξεφορτωθούν το τιγράκι είχανε τα μέσα να το κάνουν. Δεν θα το πετούσαν σε μέρος που έχουν πρόσβαση περαστικοί.
Μια χαρα το εκαναν ετσι.Μεχρι και καποιοι δημοσιογραφοι αρχιζουν και αναρβτιουνται.Ε καλα βεβαια δεν περιμενω απο εσενα κατι διαφορετικο.Αλλα ειναι ολοφανερο.Οχι που ο αλλος αγορασε παρανομα σπανιο λευκο τιγρακι και το εφερε ακομα πι0ο ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΓΙΑ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ.

1678381382985.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια χαρα το εκαναν ετσι.Μεχρι και καποιοι δημοσιογραφοι αρχιζουν και αναρβτιουνται.Ε καλα βεβαια δεν περιμενω απο εσενα κατι διαφορετικο.Αλλα ειναι ολοφανερο.Οχι που ο αλλος αγορασε παρανομα σπανιο λευκο τιγρακι και το εφερε ακομα πι0ο ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΓΙΑ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ.
Πιο λογικό είναι αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ψυχουλα μου γμτ...

 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Ψυχουλα μου γμτ...

Αγάααπη μου :(
 

art_of_poetry

Νεοφερμένος

Ο art_of_poetry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Διάβαζα λέει ότι μάλλον θα του γίνει ευθανασία και αναρωτιέμαι, δεν μπορούμε να το παλέψουμε να σωθεί έστω και σε κατάσταση αναπηρίας; Δηλαδή, αυτό το πλάσμα δεν έχει δικαίωμα στην ζωή. Γιατί να τιμωρουμε την αναπηρία;;!!!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πως μπορουν και το κανουν αυτο σε τοσο αθωα πλασματα. Κτηνη. Τους ευχομαι τα χειροτερα. Ραγισε η καρδια μου και μαυρισε η ψυχη μου βλεποντας το να τρωει ξαπλωμενο. Το καημενο, δεν μπορει ουτε το κεφαλι του να σηκωσει για να φαει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Διάβαζα λέει ότι μάλλον θα του γίνει ευθανασία και αναρωτιέμαι, δεν μπορούμε να το παλέψουμε να σωθεί έστω και σε κατάσταση αναπηρίας; Δηλαδή, αυτό το πλάσμα δεν έχει δικαίωμα στην ζωή. Γιατί να τιμωρουμε την αναπηρία;;!!!
Μπορουμε...αλλα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως μπορουν και το κανουν αυτο σε τοσο αθωα πλασματα. Κτηνη. Τους ευχομαι τα χειροτερα. Ραγισε η καρδια μου και μαυρισε η ψυχη μου βλεποντας το να τρωει ξαπλωμενο. Το καημενο, δεν μπορει ουτε το κεφαλι του να σηκωσει για να φαει.
Το αγαπησα ρε συ...απιστευτα!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Διάβαζα λέει ότι μάλλον θα του γίνει ευθανασία και αναρωτιέμαι, δεν μπορούμε να το παλέψουμε να σωθεί έστω και σε κατάσταση αναπηρίας; Δηλαδή, αυτό το πλάσμα δεν έχει δικαίωμα στην ζωή. Γιατί να τιμωρουμε την αναπηρία;;!!!
Εχω δει σκυλια με ροδες πισω. Θα μπορουσαν να κανουν κατι αναλογο, αλλα δε νομιζω οτι θα μπορουσαν να το εχουν σε μερος με αλλες τιγρεις. Θα το ενοχλουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Εχω δει σκυλια με ροδες πισω. Θα μπορουσαν να κανουν κατι αναλογο, αλλα δε νομιζω οτι θα μπορουσαν να το εχουν σε μερος με αλλες τιγρεις. Θα το ενοχλουν.
Μπορουν να φτιαξουν ενα μερος για αυτο.Τοσο τεραστιο μερος εχουν.Αλλα...αλλα αυτο θα ηθελε πραγματιθκη φιλοζωια..που δνε την εχουν.Τοσα δελφινια τους πεθαινουν..απαγορευονται τα δελφιναρια..το κρατος τ στραβα ματια..καια υτοι το βιολι τους.
 
Top