Αυνανισμός

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μια κοπέλα που το παραδέχεται ανοιχτά...Αυτη η στιγμή ειναι κοσμοιστορική! Όχι σαν τις άλλες τις παρθενοπιπίτσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πολλοί έφηβοι θα έχουν κάποτε αυνανιστεί στη ζωή τους. Εγώ το κάνω σε σημείο υπερβολής (3-4 φορές τη μέρα, ή και περισσότερες) και καταλαβαίνω πως είναι πρόβλημα! Είναι αυτή η συνήθεια βλαβερή για την υγεία, το εγκέφαλο; Επηρεάζει αρνητικά τις επιδόσεις στο σχολείο ή την ικανότητα κάποιου να αντιλαμβάνεται και να μαθαίνει πράγματα/μαθήματα; Πώς μπορώ να την σταματήσω αυτή τη συνήθεια; Παρακαλώ γράψτε ό,τι ξέρετε.

Υ.Γ. Δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση αυτό το thread να θεωρηθεί προσβλητικό ή κακοπροαίρετο! Εάν θεωρηθεί προσβλητικό από τους διαχειριστές ας το διαγράψουν αλλα ας δοθεί πρώτα μια απάντηση, είναι σοβαρό!:'(

Ούτε βλαβερή συνήθεια είναι, ούτε τον εγκέφαλο επηρεάζει, ούτε τις μαθησιακές σου επιδόσεις, ούτε είναι τίποτα αρνητικό. Ακριβώς το αντίθετο. Είναι μία από τις "βιολογικές ανάγκες", που θα τη σταματήσεις όταν έρθει η ώρα της, μη νοιάζεσαι...
Ετσι και για να το ευθυμίσουμε λιγάκι "όταν δεν υπάρχει η... Τασία καλή δεν είν' η... φαντασία;" ή αν το πούμε αντίστροφα "Αν πετύχει η... φαντασία, τι τη θέλεις την... Τασία ; :P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δε νομίζω κάποια κοπέλα πραγματικά να έχει πρόβλημα με τον αυνανισμό... Απλά κάνουν ότι ντρέπονται. Έχουμε όλοι τις ίδιες "ανάγκες". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ πάντως μόνη μου δεν την βρίσκω. :what:
Αλλά από την άλλη, δεν θυμάμαι και να χρειάστηκε, εφόσον τα τελευταία τρία χρόνια είτε θα είμαι σε σχέση ή θα τραβιέμαι με κάποιον :P . Έχω να μείνω εντελώς μόνη (χωρίς φάσεις/σχέσεις κ οτιδήποτε) από την δευτέρα γυμνασίου και στο όλο θέμα της σεξουαλικής ζωής μπήκα αρκετά μικρή. Οπότε παίζει και απλά να μεγάλωσα έτσι (με ένα αγόρι δίπλα μονίμως) και να μην μου κάθεται αλλιώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narutoboy

Νεοφερμένος

Ο narutoboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
wow. επιτέλους κάποια το παραδέχτηκε!! :D
(αργοπορημένος όπως πάντα)

οσο για τον George που ρωτάει αν θα έπρεπε να έχει οργασμό πιστέυω πως πρέπει πρώτα να το κάνεις αρκετές φορές για να το συνιθισει ο οργανισμος σου και υστερα θα εκσπερματωσεις. τουλάχιστον έτσι θυμάμαι για τον εαυτό μου. (αν και εγώ αρχισα απο το δημοτικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Το παρακάτω μήνυμα αφόρα τους προβληματισμούς ενος νεου, ο οποιος ρωτα μεσω e-mail την άποψη της εκκλησιας.
Ερώτηση
: Είμαι και εγώ ένας νέος του 21ου πρώτου αιώνα και έχω κι εγώ ένα μεγάλο πρόβλημα όπως πολλοί άλλοι της ηλικίας μου το έχουν. Η διάφορα όμως είναι ότι αυτοί δεν γνωρίζουν την αλήθεια ενώ την γνωρίζω και εξακολουθώ να την πράττω. Μιλώ για την αυτοϊκανοποίηση ή τον αυνανισμό. Έχει χρόνια που προσπαθώ να νικήσω αυτόν τον πειρασμό και δεν τα καταφέρνω. Ίσως επειδή δεν το προσπάθησα όπως έπρεπε. Πάω εκκλησία κάθε Κυριακή. Νηστεύω όλες τις νηστείες του χρόνου, προσεύχομαι όμως πάλι δεν τα καταφέρνω. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε μερικούς τρόπους έτσι ώστε να νικήσω αυτόν τον πειρασμό;


γ) Πρακτικά μέτρα. Ποια είναι τα μέτρα αυτά που πρέπει να πάρω στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως ρωτήσεις. Αυτά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε ακριβώς, επειδή αγνοούμε τις πραγματικές συνθήκες της ζωής σου. Μπορείς όμως εσύ να τα εντοπίσεις, αν υποβάλλεις στον αυτό σου μερικές ερωτήσεις σαν κι αυτές:
Πότε παρασύρομαι στην κακή αυτή συνήθεια; Όταν νιώθω στεναχωρημένος, όταν είμαι απογοητευμένος, όταν είμαι αργόσχολος, όταν νιώθω ανία;
Ποιες ώρες γίνεται συνήθως αυτό; Το πρωί όταν, λόγω αργίας δεν χρειάζεται να ξυπνήσω νωρίς για να πάω στη σχολή μου, ή στη δουλειά μου; Τα μεσημέρι μετά από μια ή δύο ώρες ύπνου; Το βράδυ όταν πέφτω νωρίς στο κρεβάτι, επειδή δεν έχω κάτι να κάνω;
Επίσης, κάτω από ποιες συνθήκες γίνεται συνήθως; Όταν διαβάζω ή βλέπω κάτι στην τηλεόραση που με ερεθίζει σεξουαλικά; Όταν φαντάζομαι κάτι;
Η απάντηση σε τέτοιες ερωτήσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις ορισμένα πρακτικά μέτρα, ώστε να μην υποκύψεις εύκολα στον πειρασμό αυτό. Για παράδειγμα, αν γίνεται όταν είσαι στεναχωρημένος ή απογοητευμένος από κάτι, φρόντισε να αντιμετωπίσεις την απογοήτευση σου με τρόπο θετικό, όπως είναι μια τηλεφωνική συνομιλία με κάποιο έμπιστο σε σένα άτομο για να συμμεριστείς την αιτία της απογοήτευσής σου και να ζητήσεις τη συμβουλή του.
Αν συμβαίνει καθώς βλέπεις τηλεόραση κάτι που σε ερεθίζει άλλαξε αμέσως κανάλι. Δεν πρέπει ποτέ να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να βρεθεί σε μια κατάσταση υψηλού κινδύνου σε σχέση με την αδυναμία μας. Τα απλά αυτά μέτρα ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να ενεργήσει σαν ένας φραγμός για σένα, μπορεί να σε προφυλάξουν από παγίδες του εχθρού.
Ας μη ξεχνούμε ότι από τη στιγμή που έρχεται μια κακή επιθυμία μέσα μας μέχρι τη εκτέλεσή της, παρεμβάλλονται συνήθως μερικοί ή άλλοτε πιο πολλοί κρίκοι μιας αλυσίδας σκέψεων, αποφάσεων ή πράξεων. Σπάζοντας έναν από τους κρίκους αυτούς και προτιμότερο από τους πρώτους, εμποδίζουμε την περαιτέρω πορεία μας προς την εκτέλεση της κακής επιθυμίας μας.
Μην πεις αυτό που συχνά λένε άλλοι νέοι: «Ο πειρασμός αυτός είναι πολύ μεγάλος. Ξεπερνάει τη δύναμή μου. Δεν μπορώ να αντισταθώ». Έχεις τη δύναμη να αντισταθείς, επειδή η δύναμη της θέλησής μας που μας έχει χαρίσει ο Θεός είναι πολύ μεγάλη. Ας υποθέσουμε το εξής: « Αν τη στιγμή που εσύ είσαι έτοιμος να ενδώσεις στον πειρασμό της αυτοϊκανοποίησης, εμφανιστεί μπροστά σου ένας άντρας με ένα πιστόλι στο χέρι και σου πει: Αν ενδώσεις στον πειρασμό αυτό θα σου τινάξω τα μυαλά στον αέρα, τι λες; Θα βρεις ή όχι τη δύναμη να μην υποκύψεις στον πειρασμό;
Η θέλησή μας είναι μια ισχυρή δύναμή που μπορεί να αντιτεθεί σε κάθε πειρασμό, ιδιαίτερα για μας που ακολουθούμε το Θεό.


Ποιά ειναι η γνώμη σας για την παραπάνω δημοσίευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
« Αν τη στιγμή που εσύ είσαι έτοιμος να ενδώσεις στον πειρασμό της αυτοϊκανοποίησης, εμφανιστεί μπροστά σου ένας άντρας με ένα πιστόλι στο χέρι και σου πει: Αν ενδώσεις στον πειρασμό αυτό θα σου τινάξω τα μυαλά στον αέρα, τι λες; Θα βρεις ή όχι τη δύναμη να μην υποκύψεις στον πειρασμό;
χαχαχαχαχαχ ρε είναι αστείο.
Ποια είναι η γνώμη μου?
Πως αυτες οι προκαταλήψεις είναι βλακώδεις.
Δεν θα επεκταθώ καν, δεν βρίσκω τον λόγο.
Ντάξει είναι μία από τις τραγικές πτυχές των "θρησκευτικών" αντιλήψεων σήμερα. Τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Καθησατε να σκεφτειτε ποτε ποιοι εβγαλαν αυτες τις ¨απαγορευσεις¨?Καποιοι ανθρωποι που ηταν γεματοι κομλεξ και ανασφαλειες..ο θεος δεν εχει να κανει με αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ναι όντως. Ο τίτλος θα πρεπε να ναι "Η απάντηση των κομπλεξικών, που πλασάρουν τους εαυτούς τους ως σωστους χριστιανους, στον αυνανισμο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ναι όντως. Ο τίτλος θα πρεπε να ναι "Η απάντηση των κομπλεξικών, που πλασάρουν τους εαυτούς τους ως σωστους χριστιανους, στον αυνανισμο" :P

χαχαχα..συμφωνω απολυτα.Και απο τη στιγμη που οι ιδιοι οι ανθρωποι της εκκλησιας παραβιαζουν αυτους τους κανονες τους πολυ περισσοτερο απ οτι οι αλλοι,μαλλον δεν εχουν το δικαωμα να φοβιζουν τον κοσμο με τετοιες αηδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ε? ειδικα το κομματι με το πιστολι ειναι λιγο (εως πολυ) ακυρο...ποιος πραγματικος χριστιανος μιλαει για πιστολια και μλκιες ?? η πολλη η ζεστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έλεος, δικαίωμά τους να μην είναι σοβαροί Χριστιανοί αλλά ντροπή τους να μπλέκουν το όνομά Του με τα προσωπικά τους σκοταδιστικά κόμπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τι βλακείες είναι αυτές;;
Ειδικά το παράδειγμα με το πιστόλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Επρεπε να στειλει απαντηση ο νεαρος και να λεει : Oταν εσυ σκεφτεσαι να παρεις τα λεφτα απο το παγκαρι τι γινεται και δε μπορεις να ξεφυγεις απο τον πειρασμο ???

Ελεος αυτες ειναι ΑΚΡΑΙΕΣ χριστιανικες αντιληψεις (πιο πολυ Ισλαμ μου θυμιζει) :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Διαβάστε και τις καθολικές απόψεις. Άν αυτά σας φαίνονται υπερβολικά εκεί να δείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοείται οτι η καθολική εκκλησία ειναι εξ'ορισμού χειρότερη καθώς είναι οργανισμός συμφερόντων από τότε που ιδρύθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δε μπορώ να πω πως είμαι υπέρ ή κατά του αυνανισμού.Μπορώ όμως να πω πως βιολογικώς είναι απόλυτα φυσιολογικό.Γενικά θα έλεγα πως η σεξουαλική πράξη προξενεί το ενδιαφέρον του εφήβου.Γι' αυτόν είναι κάτι καινούριο μιάς και δεν έχει εμειρία, δεν το έχει ζήσει.Είναι λογικό λοιπόν να ''ψάχνεται'' πάνω στο συγκεκριμένο θέμα...Ο αυνανισμός λοιπόν, λειτουργεί ως πρώιμη θα έλεγα επαφή του εφήβου με τη σεξουαλική πράξη.Ανακαλύπτωντας το σώμα του, αποκτά έστω και τη στοιχειώδη εμπειρία.Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως όλοι ανεξεραίτως* οι γιατροί, δεν τοποθετούνται κατά του αυνανισμού.Το θεωρούν κάτι το φυσιολογικό.Τέλος, θα έλεγα πως είναι απαραίτητο και το μέτρο φυσικά...''παν μέτρον άριστον'' :D

Αυτά περί αυνανισμού.Θα ήθελα όμως να αναφερθώ και στο θέμα της πίστης μας (κα όχι θρησκείας όπως συνηθίζουμε να λέμε).Πράγματι ο Χριστιανισμός διδάσκει την εγκράτεια από τας σαρκικάς ειδωνάς και την αφοσίωσή μας στο Θεό μας.Συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει νομίζω κανένα πρόβλημα με αυτό καθώς, όπως πολλοί προανέφεραν, υπάρχει ελεύθερη βούληση, σύμφωνα με το Χριστιανισμό.Όμως, καλό θα ήταν εσείς οι ''ψευτοχριστιανοί'' να σταματήσετε να ''κράζετε'' καθώς γελοιοποιήστε πλήρως.Αναφέρομαι σε εσάς που θίγεστε τόσο με τον αυνανισμό, που αποκόπτεστε από όλους τους υποστηρικτές του και που θεωρείτε τους επιστήμονες οπαδούς του σατανά την ίδια στιγμή που εσείς βρίζετε καθημερινώς, συμπεριφέρεστε ανάρμοστα και γενικώς τηρείτε μόνο τα ''καλά'' της Αγίας Γραφής δηλαδή αυτά που σας συμφέρει να τηρείτε.Ο Χριστιανισμός λοιπόν σας λέω, χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου καλό Χριστιανό - ίσα ίσα - , δε διδάσκει μόνον αυτά.
Είναι σαν να μου λέτε πως θα ληστέψω μία τράπεζα δίχως να σκοτώσω τον ταμεία και όταν θα με συλλάβουν θα πω '' μα δε σκότωσα τον ταμεία''....αυτό όμως σημαίνει πως δε λήστεψες κιόλας?Όχι....
Λοιπόν, κανείς δε έχει το δικαίωμα να κρίνει...Θες να μην αυνανίζεσαι?...καλώς....μην κατηγορείς όμως τους άλλους βασιζόμενος σε ένα βιβλίο του οποίου τους κανόνες ούτε ο ίδιος τηρείς.

Αυτά είχα να πώ.
Ευχαριστώ.:thanks:

*δεν είμαι σίγουρος, αλλά έτσι νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εννοείται οτι η καθολική εκκλησία ειναι εξ'ορισμού χειρότερη καθώς είναι οργανισμός συμφερόντων από τότε που ιδρύθηκε...

Καλά και η δικιά μας δε πήγαινε πίσω, ο χωρισμός μια χαρά της καθότανε....

Αλλά ναι συμφωνώ, η τωρινή κατάσταση της καθολικής είναι πολύ χειρότερη από την ορθόδοξη. Έχει γίνει κάτι σαν επιχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο πάντα έτσι ήτανε και για κάποιους λόγους (σε καμία περίπτωση επειδή ειμαι ορθόδοξος) δεν έχει καμία σχέση με την ανατολική εκκλησία.
α) Επειδή δεν σεβάστηκε τις παραδόσεις των λαών, όντως απολύτως συγκεντρωτική με επιθυμητό σκοπό όλοι να υιοθετήσουν την κουλτούρα της Ρώμης. Στην Ανατολή, με τις αυτοκέφαλες εκκλησίες ανα λαό και χώρα, αυτό δεν έγινε ποτέ.
β) Επειδή τόλμησε σχεδόν να εξισώσει εναν άνθρωπο, τον Πάπα, με το Θεό, επιτρέποντάς του να πουλάει, στην κυριολεξία, αφέσεις αμαρτιών. Δείγμα του πόσο επιχείρηση ήταν ανέκαθεν είναι το γεγονός οτι, επειδή μετά το συγχωροχάρτι στη Ρώμη, ο δρόμος της επιστροφής συχνα ηταν πειρασμός και γι'αλλες αμαρτίες, ο Πάπας έδωσε κάτι σαν franchise, σε τοπικούς παπάδες, ώστε να μην κάνουν οι πιστοί ένα δρομο γεμάτο πειρασμούς. Τα λεφτά φυσικά όλα στη Ρώμη...
Αντίθετα, στην Ανατολή η άφεση ειναι στην κρίση του Θεού και απλώς ο ιερέας ειναι ένας ταπεινός διαμεσολαβητής.
γ) Στη ρωμαιοκαθολική εκκλησία, το παπαδαριό έχει καθαρή ιεραρχία. Αντίθετα, η ιεραρχία στην Ανατολή υφίσταται μόνο για διοικητικούς λόγους και όλοι οι ρασοφόροι, είτε πατριάρχες, είτε εφημέριοι, θεωρούνται παπάδες.

Γι'αυτούς και για πολλούς άλλους λόγους, η Δυτική ψευδεκκλησία ανέκαθεν υπήρξε ενας οργανισμός πολιτικών και άλλων συμφερόντων και όχι μια οργανωμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Απο πάντα έτσι ήτανε και για κάποιους λόγους (σε καμία περίπτωση επειδή ειμαι ορθόδοξος) δεν έχει καμία σχέση με την ανατολική εκκλησία.
α) Επειδή δεν σεβάστηκε τις παραδόσεις των λαών, όντως απολύτως συγκεντρωτική με επιθυμητό σκοπό όλοι να υιοθετήσουν την κουλτούρα της Ρώμης. Στην Ανατολή, με τις αυτοκέφαλες εκκλησίες ανα λαό και χώρα, αυτό δεν έγινε ποτέ.
β) Επειδή τόλμησε σχεδόν να εξισώσει εναν άνθρωπο, τον Πάπα, με το Θεό, επιτρέποντάς του να πουλάει, στην κυριολεξία, αφέσεις αμαρτιών. Δείγμα του πόσο επιχείρηση ήταν ανέκαθεν είναι το γεγονός οτι, επειδή μετά το συγχωροχάρτι στη Ρώμη, ο δρόμος της επιστροφής συχνα ηταν πειρασμός και γι'αλλες αμαρτίες, ο Πάπας έδωσε κάτι σαν franchise, σε τοπικούς παπάδες, ώστε να μην κάνουν οι πιστοί ένα δρομο γεμάτο πειρασμούς. Τα λεφτά φυσικά όλα στη Ρώμη...
Αντίθετα, στην Ανατολή η άφεση ειναι στην κρίση του Θεού και απλώς ο ιερέας ειναι ένας ταπεινός διαμεσολαβητής.
γ) Στη ρωμαιοκαθολική εκκλησία, το παπαδαριό έχει καθαρή ιεραρχία. Αντίθετα, η ιεραρχία στην Ανατολή υφίσταται μόνο για διοικητικούς λόγους και όλοι οι ρασοφόροι, είτε πατριάρχες, είτε εφημέριοι, θεωρούνται παπάδες.

Γι'αυτούς και για πολλούς άλλους λόγους, η Δυτική ψευδεκκλησία ανέκαθεν υπήρξε ενας οργανισμός πολιτικών και άλλων συμφερόντων και όχι μια οργανωμένη θρησκεία.

Επειδή είμαστε offtopic, τελευταίο μήνυμα από μένα. Είπα για το χωρισμό και το σήμερα όχι για την ενδιάμεση πορεία τους.

Στο χωρισμό και οι δύο είχαν συμφέροντα, τα οποία είχαν να κάνουν με την εξουσία, και όχι για τη διαφωνία για το ποιος εκπορεύεται από ποιον.

Τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top