Βασικά ερωτήματα για σχέσεις

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Φυσικα και θα τον ειχα βρισει τοσο πολυ που θα ειχε πιασει πατο, αλλα εφοσον δεν θα το μαθει δεν υπαρχει λογος να σκεφτω αυτη την περιπτωση. Και ναι ισως με ξεπερασει ευκολοτερα το καλοκαιρι. Δεν ξερω. Και αν ειναι τοσο ασχημο αυτο που του εκανα, γιατι εγω δεν νιωθω τυψεις?

Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν θα το μάθει. Όταν τον χωρίσεις και αμέσως σε δει με άλλον θα το καταλάβει. Πάντα το καταλαβαίνουν/-με.

Ναι σε αυτο εχεις δικαιο, αλλα με ποια δικαιολογια θα τον χωρισω..ξερεις θελω να κανουμε ενα διαλειμμα? και αν χωρισω και με τον αλλο δεν παει καλα το πραμα?:/
Γιατί να κάνετε διάλειμμα? Για να δεις αν θα τα πας καλά με τον άλλο? Κι αν όχι, τι, θα γυρίσεις πάλι πίσω στο σιγουράκι σου? Τον έχεις δεδομένο μου φαίνεται.
Χώρισέ τον τον άνθρωπο να πάει να βρει κι αυτός μία που να τον θέλει πραγματικά και να πας κι εσύ με αυτόν που θες. Και καλύτερα τώρα που είναι καλοκαίρι όπως είπαν κι άλλοι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
οταν εννοω περνουσαμε καλα εννοω με τροπο που δεν μπορουν να περνουν δυο φιλοι.

ναί βρε, για αυτό ήσασταν σε σχέση αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι εφόσον όλα ήταν βαρετά και η σχέση σας έχει αρχίσει να ξεθωριάζει από τώρα :)
μόνο αυτό υποδήλωνε ουσιαστικά ότι είστε μαζί αν το καλοσκεφτείς :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιταξε, οπως και να εχει, περνουσες καλα με αυτο το παιδι! Καλα κανατε και περασατε καλα, δεν εχει σημασια αν εισουν ερωτευμενη η οχι! Απο την στιγμη ομως που εσυ πλεων δεν ικανοποιεισαι με οσα σου δινει και εχεις βρει αυτο που θες, οφειλεις και στον ευατο σου να κυνηγισεις αυτο που θες αλλα και στο αγορι σου να εισαι σωστη απεναντι σου. Ισως πονεσει λιγο τωρα, αλλα ετσι ειναι οι σχεσεις, πονανε. Και καλυτερα να πονεσει λιγο τωρα παρα πολυ αργοτερα!

16 εισται απο οτι ειπες, μην το αναγαγεται σε ζητημα ζωης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μπορει να μην ημουν ερωτευμενη αλλα περνουσα ωραια...δεν ειναι ανθρωπινο αυτο?

Όχι, χαμηλή αυτο εκτίμηση δείχνει αυτό.
Εγώ δεν θα άντεχα ούτε λεπτό να ήμουν με κάποια που δεν είμαι ερωτευμένος. Περνάω καλά και με τους φίλους μου. Ακόμα και εγωιστικά να το δω ότι δεν ενδιαφέρομαι για τα αισθήματα του άλλου θέλω το καλύτερο για μένα και μου είναι αδιανόητο να μην πεταρίζει η καρδιά μου όταν είμαι με το έτερον ήμισι. Αλλιώς εκτός απο μπύρες πάω και για μπάλα. Και μπάλα όπως οι φίλοι μου δεν παίζεις, εκεί περνάω πραγματικά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ενταξει ξερετε κατι? Ισως τελικα θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα. Σε δυο βδομαδες θα τον δω. Μπορει να μου εχει λειψει και να τα λεω αυτα(εναν μηνα εχω να τον δω). Αν παλι νιωσω οπως νιωθω τωρα θα σταματησω οτι υπηρχε μεταξυ μας εκεινη τη στιγμη, αλλιως ξερω τι πρεπει να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι κολας τοσο στο να τον χωρισεις;! Παψε να βρισκεις δικαιολογιες και για μας και για σενα, αφου αυτο θες καταβαθος να κανεις, γιατι φοβασε να κανεις το βημα;
Αμα σου ειχε λειψει θα σκευτοσουν οτι δεν ειναι διπλα σου και οτι τον θες, δεν θα σκευτοσουν οτι δεν σε γεμιζει και οτι θες τον αλλον. Μην με τρελενεις τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
γιατι φοβασε να κανεις το βημα;

γιατι αυτο μπορει να ειναι το λαθος βημα. Και ξερω οτι οσο και να παραμενω σε αυτη τη σχεση παλι θα ζηταω κατι περισσοτερο, αλλα καλυτερα να περιμενω λιγο ακομα, γιατι και στην τελικη μπορει και ο αλλος να ναι ενας μαλακας και μισος και δεν θελω με τιποτα να μεινω μονη αυτο το διαστημα καταλαβαινεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν λαθος βηματα ολα ειναι θεμα επιλογων. Μην φοβασε να κανεις βηματα, να επιλεγεις κατι και να κυνηγας πραγματα!
Εισαι 16, μην αφησεις μερικα απο τα καλητερα σου χρονια να φυγουν επειδη φοβασε το μετα. Περιμενοντας θα συνηθισεις να περιμενεις και δεν θα κανεις εν τελη τιποτα, μεχρι καποια στιγμη να σε παρατισει αυτος και ειτε να πεσεις σε καταθλιψη ειτε να συνηδητοποιησεις οτι εχασες πολυ καιρο μαζι του και οτι αυτον τον καιρο δεν μπορεις να τον παρεις πισω.

Βαλε εστω και για λιγο τα μυαλα σου πανω απο το κεφαλι σου, ειναι λογικο για την ηλικια σου, και πραξε επιπολαια, ισως τελικα να ειναι η πιο σοφη επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
στην τελικη μπορει και ο αλλος να ναι ενας μαλακας και μισος και δεν θελω με τιποτα να μεινω μονη αυτο το διαστημα καταλαβαινεισ?

δεν νομίζεις ότι είσαι μικρή ακόμα για να θες να εξαρτάσαι από μια σχέση και να το κυνηγάς τόσο; η μοναξιά είναι εποικοδομητική και πολύ προτιμότερη από αυτό που περιγράφεις.
πολύ εγωιστικό όλο αυτό που λες και θα μείνεις μόνη στο τέλος, όχι μόνο από σχέση αλλά και από φιλία γιατί τέτοιες "αρχές" και ηθικές δεν πάνε μπροστά. σεβάσου τον εαυτό σου αν δεν σέβεσαι τους άλλους τουλάχιστον! σου αξίζει μια σχέση που δεν σου προσφέρει τίποτα και την έχεις μόνο και μόνο για να μην είσαι μόνη;
πώς θα ένιωθες αν στο έκανε κάποιος; μπες στην θέση του άλλου για λίγο και μην συμπεριφέρεσαι τόσο απερίσκεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
δεν νομίζεις ότι είσαι μικρή ακόμα για να θες να εξαρτάσαι από μια σχέση και να το κυνηγάς τόσο; η μοναξιά είναι εποικοδομητική και πολύ προτιμότερη από αυτό που περιγράφεις.
πολύ εγωιστικό όλο αυτό που λες και θα μείνεις μόνη στο τέλος, όχι μόνο από σχέση αλλά και από φιλία γιατί τέτοιες "αρχές" και ηθικές δεν πάνε μπροστά. σεβάσου τον εαυτό σου αν δεν σέβεσαι τους άλλους τουλάχιστον! σου αξίζει μια σχέση που δεν σου προσφέρει τίποτα και την έχεις μόνο και μόνο για να μην είσαι μόνη;
πώς θα ένιωθες αν στο έκανε κάποιος; μπες στην θέση του άλλου για λίγο και μην συμπεριφέρεσαι τόσο απερίσκεπτα

το ξερω οτι ειμαι παρα πολυ εγωηστρια, αλλα ετσι ειναι αυτα. Ειμαι μπερδεμενη περισσοτερο με τον εαυτο μου και με το τι θελω. μπορει ολα αυτα που σκεφτομαι να ειναι λαθος. Μακαρι να μην ημουν εγω στην θεση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειμαι μπερδεμενη περισσοτερο με τον εαυτο μου και με το τι θελω.


Σε τετοιες περιοδους ειναι που πρεπει να εισαι μονη! Μην φοαβασε να μεινεις μονη! Θα σε οφελησει, θα το δεις! Θα βρεις την ηρεμια σου, τους ρυθμους σου και θα κατασταλαξεις στο τι θες και ποια εισαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φυσικα και θα τον ειχα βρισει τοσο πολυ που θα ειχε πιασει πατο, αλλα εφοσον δεν θα το μαθει δεν υπαρχει λογος να σκεφτω αυτη την περιπτωση. Και ναι ισως με ξεπερασει ευκολοτερα το καλοκαιρι. Δεν ξερω. Και αν ειναι τοσο ασχημο αυτο που του εκανα, γιατι εγω δεν νιωθω τυψεις?

Λοιπόν,ίσως και να ταν όμορφα να τα'χαμε και βασιζόμενος σε αυτήν σου την δικαιολογία να πηδάω όποια θέλω στο μεταξύ, αφού δεν θα το μάθαινες, σωστά; :)

Ναι σε αυτο εχεις δικαιο, αλλα με ποια δικαιολογια θα τον χωρισω..ξερεις θελω να κανουμε ενα διαλειμμα? και αν χωρισω και με τον αλλο δεν παει καλα το πραμα?:/

Εδώ φαίνεται καθαρά ότι θες να κρατήσεις καβάτζα ;) Approve it, μην ντρέπεσαι, δεν γνωριζόμαστε εξάλλου! Δεν είναι κακό. Ίσως να είναι ανήθικο, αλλά δεν είναι έγκλημα, είναι επιλογή σου σεβαστή.

το ξερω οτι ειμαι παρα πολυ εγωηστρια, αλλα ετσι ειναι αυτα. Ειμαι μπερδεμενη περισσοτερο με τον εαυτο μου και με το τι θελω. μπορει ολα αυτα που σκεφτομαι να ειναι λαθος. Μακαρι να μην ημουν εγω στην θεση μου.

Δεν είναι δύσκολη η δική σου θέση, αφού σε κάθε περίπτωση κάτι θα κερδίσεις. Το σοφότερο θα ήταν αυτό το οποίο σε ευχαριστεί, όχι αυτό το οποίο θα το κάνεις για να μην στεναχωρήσεις κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
συμβαινουν αυτα αραξε , δεν εγινε κατι τραγικο ...( βασικα αν καταλαβα καλα γιατι δεν διαβασα και ολα τα προηγουμενα ποστ, εισασταν απλα αγγαλια ή εγιναν κι αλλα?εχει σημασια ...)
το θεμα ειναι ενα ..
περνας καλα με αυτον που εισαι τωρα αλλα σου λειπει αυτο το ''φλερτ'', το ''καινουριο '', το ''εντονο''? Αυτο δηλαδη που σου προσφερει ο καινουριος?
Γιατι αν συμβαινει αυτο μπορει απλα να εχεις ενθουσιαστει και να μην αξιζει να χαλασεις τη σχεση σου για τον οποιο να ναι .. στην τελικη μπορει οταν χωρισετε να καταλαβεις οτι το παιδι που εισαι μαζι τωρα σου εδινε πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζες.
Σιγουρα σε μια σχεση κερδιζει στο τελος η οικειοτητα και σε καποιες περιπτωσεις χανεται ο ενθουσιασμος που ειναι πολυ βασικο , ισως να εισαι σε αυτη τη φαση και ξαφνικα αυτος ο τυπος σε φλερταρε και γουσταρες , λογικο ..παντως δε σημαινει οτι δεν μπορεις να περασεις καλυτερα με το αγορι σου απο οτι περνας τωρα , σιγουρα θα μπορουσες να βελτιωσεις και εσυ τη σχεση σου αν θες και αν πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο .
Αν παλι ο καινουριος ειναι τοσο τελειος , αν σκεφτεσαι αυτον , αν ο αλλος ειναι βαρετος και μουχλας χωρισε τον να ησυχασεις και κανε οτι να ναι
μικρη εισαι , μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο , και οχι δε φερεσαι σαν τσουλα ελεος τι ενοχικοτητα ειναι αυτη ...χαλαρωσε ...το ειπα και στην αρχη ..συμβαινουν αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ;
Γιατί πολλοί αυτό έχουν ανάγκη, την ασφάλεια και τη σιγουριά μιας σχέσης. Και σαφώς απογοήτευονται όταν έχοντας περάσει μόνο λίγα στάδια, ανακαλύπτουν πώς αυτό δεν είναι εφικτό. Υπάρχουν περιπτώσεις σχέσεων που κρατούν για πάντα, έως το τέλος της ζωής ενός εκ των δύο, αλλά πρόκειται για σχέσεις που πέρασαν απ'όλα τα στάδια.

-Γιατί ελέγχουν και πιέζουν συνέχεια το σύντροφό τους ; Τι νόημα έχει αυτό ; Ο άλλος δεν είναι κτήμα σου.Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι πιο πολύ τον απομακρύνουν παρά τον φέρνουν πιο κοντά ;
Οταν μπλέκεται ο έρωτας, πολλά δεν είναι κατανοητά. Αργότερα φαίνονται. Οι σχέσεις δημιουργούν άλλοτε ανασφάλεια άλλοτε ελευθερία. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει προς τα πού θα γέρνει τον ζυγό, προς την ανασφάλεια ή την ελευθερία.

-Γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τι θέλουν οι γυναίκες και οι άνδρες ; Κανείς δεν είναι ίδιος και δε μπορεί όλοι να θέλουν τα ίδια.Δεν άκουσα ποτέ κανένας να λέει τι θέλει ο ίδιος,αλλά αυτό δε παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο ;
Οχι, παίζουν ρόλο και τα δύο. Τα δυο φύλα είναι εκ διαμέτρου αντίθετα, μιλούν άλλες γλώσσες. Οι σχέσεις που συνάπτουν είναι γι'αυτό τον λόγο- ανακάλυψη του διαφορετικού. Ο άνδρας ζητά κάτι, η γυναίκα το ζητά κάπως αλλιώς, μαζί ζητούν κάτι κοινό - κι αυτό είναι που τους δένει. Για να μπορέσουν όμως να επικοινωνήσουν , θα πρέπει να μάθει ο ένας τη γλώσσα του άλλου. Επίσης, παίζει σημαντικό ρόλο να ξέρει το κάθε άτομο ξεχωριστά τι ζητά, γιατί ξέροντας αυτό, έχει τη δυνατότητα αλλά και ικανότητα, να δώσει και στο άλλο άτομο.

-Γιατί πιέζουν τον άλλο να τους αγαπήσει.Ο έρωτας προκύπτει από μόνος του,δε τον επιλέγεις,σε επιλέγει.
Μοιάζει με το δεύτερο ερώτημά σου, πάλι θα έλεγα εξαιτίας προσωπικών ανασφαλειών

-Τέλος,γιατί δείχνουν κάτι που δεν είναι προκειμένου να κατακτήσουν τον άλλο ;Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο ;Αν δεν είσαι ο εαυτός σου δε μπορεί να είσαι ευτυχισμένος, και αν δεν είσαι εσύ ευτυχισμένος τότε πως θα κάνεις τον άλλο να είναι ;
Πάλι απο ανασφάλειες; Γενικότερα απο τις ερώτησεις σου, προκύπτει μια περιγραφή ανασφαλών ατόμων, πέραν του φυσιολογικού ορίου. Συνήθως τα άτομα αυτά αντιμετωπίζουν αρκετά πιο έντονα τις δυσκολίες σε μια σχέση.

-Ξέρω,έβαλα πολλά,αλλά φαντάζομαι πως είναι ενδιαφέροντα.
Είναι ενδιαφέροντα και απαντώνται απο ψυχολογική σκοπιά. Πάντως, μην έχεις την αίσθηση πώς όλα τα άτομα φέρονται κατ'αυτό τον τρόπο στις σχέσεις τους. Εχεις πιάσει αρνητικά κομμάτια που δεν καθιστούν μια σχέση υγιή. Υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα όπως
1. Γιατί πολλοί δίνουν ελευθερία στον άνθρωπό τους; Γιατί η ελευθερία δίνει ανάσα στη σχέση
2. Γιατί πολλοί σέβονται τις επιθυμίες των συντρόφων τους παρα το γεγονός οτι μπορει να διαφωνούν με αυτές; Γιατι τους σεβονται κι εκτιμούν τις απόψεις τους
3. Γιατί επικοινωνούν τόσο πολύ ορισμένα ζευγάρια, απο τα πολύ χαζά θέματα εως τα πολύ σοβαρά; Γιατί η επικοινωνία τους φέρνει πιο κοντά
4. Γιατί κάνουν συνέχεια έρωτα; Γιατί ο έρωτας τους ενώνει ψυχή και σώμα

Κι αυτά ενδιαφέροντα τα βρίσκω. Πιστεύω πως η επιτυχία μιας σχέσης έγκειται στο πόσο ψαγμένα είναι τα μέλη της και πόση θέληση έχουν να βαδίζουν παρέα στον δρόμο της ζωής.Λίγο μελό μοιάζει το τελευταίο οπως το εγραψα, αλλά έτσι είναι. Και για να με υπερασπιστώ, η αγάπη δεν είναι μελό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
βασικα οι σχεσεις δεν μπορουν να διδαχτουν. δλδ οσες συμβουλες και να σου δωσει καποιος, ο,τι και να αποφυγεις, ό,τι και να κανεις αν ειναι κατι να γινει θα γινει. με την εννοια οτι ολοι θα πληγωθουμε, ολοι θα χωρισουμε, ολοι θα εκνευριστουμε γενικα ειναι καποια πραγματα που μαθαινονται στη πραξη. μην προσπαθουμε οι ανθρωποι να θελουμε να πετυχουμε το τελειο με στραβα αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα τη γνώμη και τον προβληματισμό σας σε κάποια ερωτήματά μου :

-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ; γιατι δεν ειναι ολες οι σχεσεις καταδικασμενες!υπαρχουν και αυτες που δημιουργουνται για παντα..

-Γιατί ελέγχουν και πιέζουν συνέχεια το σύντροφό τους ; Τι νόημα έχει αυτό ; Ο άλλος δεν είναι κτήμα σου.Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι πιο πολύ τον απομακρύνουν παρά τον φέρνουν πιο κοντά ; συμφωνω !!(αν κ ειμαι κοριτσι)

-Γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τι θέλουν οι γυναίκες και οι άνδρες ; Κανείς δεν είναι ίδιος και δε μπορεί όλοι να θέλουν τα ίδια.Δεν άκουσα ποτέ κανένας να λέει τι θέλει ο ίδιος,αλλά αυτό δε παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο ; ωραια τα πες και εδω..

-Γιατί πιέζουν τον άλλο να τους αγαπήσει.Ο έρωτας προκύπτει από μόνος του,δε τον επιλέγεις,σε επιλέγει. σωστοςςςςςς!!!!!!

-Τέλος,γιατί δείχνουν κάτι που δεν είναι προκειμένου να κατακτήσουν τον άλλο ;Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο ;Αν δεν είσαι ο εαυτός σου δε μπορεί να είσαι ευτυχισμένος, και αν δεν είσαι εσύ ευτυχισμένος τότε πως θα κάνεις τον άλλο να είναι ;

Ξέρω,έβαλα πολλά,αλλά φαντάζομαι πως είναι ενδιαφέροντα.
Ωρααια τα ειπες!!!!!εκτος απο το 1ο..το θεμα ειναι το ΤΙ ζητας απο τον αλλον...
εσυ π.χ.να μην θελεις ναχεις συνεχεια την ιδια συντροφο,ομως καποιος αλλος να θελει κατι σταθερο...
ολα ειναι Υποκειμενικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα τη γνώμη και τον προβληματισμό σας σε κάποια ερωτήματά μου :

-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ;

Το να πιστευεις οτι μια σχεση θα κρατησει για παντα ειναι και καλο και κακο.Απο τη μια δειχνεις επιθυμια γ αυτο,που σημαινει οτι αγαπας τον αλλον,απο την αλλη δυστυχως υπαρχουν παραγοντες-θεμιτοι και αθεμιτοι- που πολλες φορες σε αναγκαζουν να βαλεις τελος.Γνωμη μου,ο καθενας πρεπει να εχει στο πισω μερος του μυαλου του οτι κατι τελικα μπορει να στραβωσει,για να ειναι πιο ομαλη η προσγειωση μετα.Παντως,ναι υπηρξαν σχεσεις που κρατησαν για παντα,ισως αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να μιλησουν και να πουν πως τα καταφεραν :p

-Γιατί ελέγχουν και πιέζουν συνέχεια το σύντροφό τους ; Τι νόημα έχει αυτό ; Ο άλλος δεν είναι κτήμα σου.Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι πιο πολύ τον απομακρύνουν παρά τον φέρνουν πιο κοντά ;

Φανταζομαι θεματοθετη,αυτο ειναι απο προσωπικη εμπειρια και το θετεις σαν ερωτημα.Προφανως και ο αλλος δεν ειναι κτημα σου,και εγω μολις αιστανθω αφορητη πιεση θα φυγω.Αλλα,εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο.Μια φορα γνωρισα μια κοπελα που μου ειπε το εξης:''Ειμαι πολυ ευτυχισμενη που ο συντροφος μου εχει το πανω χερι,ετσι δεν εχω να σκεφτομαι τιποτα''.Κατι το οποιο βρισκω πολυ λαθος και μου εκανε τρομερη εντυπωση,αλλα τη σχεση την κανουν ανθρωποι και οι χαρακτηρες τους.Επομενως,ξεκαθαριζεις στην αρχη στον εκαστοτε συντροφο οτι δεν ανεχεσαι πιεση και ελεγχο και αν το σεβαστει καλως.

-Γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τι θέλουν οι γυναίκες και οι άνδρες ; Κανείς δεν είναι ίδιος και δε μπορεί όλοι να θέλουν τα ίδια.Δεν άκουσα ποτέ κανένας να λέει τι θέλει ο ίδιος,αλλά αυτό δε παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο ;

Ολοι ειμαστε λιγοι ανασφαλεις με αυτα.Που και εγω πιστευω οτι συνταγη ειναι γελοιο να πεις οτι υπαρχει.Παντως,τα γενικα στανταρ του τι θελουν οι αντρες και οι γυναικες παντα κατα εναν περιεργο τροπο προσαρμοζονται στο ατομικο ''εγω'' του αλλου.Δε νομιζω κανενας να υπακουει πιστα στην απαντηση της ερωτησης ''τι θελουν οι αντρες και οι γυναικες'' οταν προκειται για τον εαυτο του.

-Γιατί πιέζουν τον άλλο να τους αγαπήσει.Ο έρωτας προκύπτει από μόνος του,δε τον επιλέγεις,σε επιλέγει.

Αυτο ειναι φαουλ.Μεγα φαουλ.Και να το κανεις δλδ αργοτερια θα καταληξεις σε εντλες λουπ που λεει και ενας φιλος,δλδ σε μια κατασταση που η αγαπη θα εχει τελειωσει πολυ γρηγορα και θα ψαχνεις τροπους να την επαναφερεις.Εκει ναι πρεπει να μαστε πολυ προσεχτικη και να δεχτουμε την επιλογη του αλλου να ψαχνει κατι διαφορετικο απο εμας.

-Τέλος,γιατί δείχνουν κάτι που δεν είναι προκειμένου να κατακτήσουν τον άλλο ;Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο ;Αν δεν είσαι ο εαυτός σου δε μπορεί να είσαι ευτυχισμένος, και αν δεν είσαι εσύ ευτυχισμένος τότε πως θα κάνεις τον άλλο να είναι ;

Το εκανα παλια.Επισης μεγα φαουλ.Δεν θα αγαπησει το ειδωλο του ο αλλος,ουτε καποιον που προσποιειται.Γ αυτο γενικα,οταν θελω να προχωρησω κατι,εγω τουλαχιστον λεω τα πραγματα οπως πιστευω εγω τωρα πια.Αλλιως και παλι,καποια στιγμη θα κουραστεις να παιζεις εναν ρολο και πολυ φυσιολογικα παλι θα καταληξει σε αδιεξοδο ολο αυτο.

Ξέρω,έβαλα πολλά,αλλά φαντάζομαι πως είναι ενδιαφέροντα.

Σκεψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Οταν ξέρεις ποιός είσαι και τι θέλεις και όταν αγαπάς τον εαυτό σου, όχι με την εγωιστική έννοια, αλλά με την έννοια της αποδοχής, όλα τα παραπάνω θέματα λύνονται αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top