Βιασμός 16χρονης στην Εύβοια κατα τη διάρκεια καταλήψεων

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απορώ πως δεν έχει γίνει μέχρι τώρα τέτοιο θέμα!
https://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18677&m=N12&aa=2
Έμαθα μάλιστα οτι έφαγαν όλοι 5ήμερες αποβολές...ναι ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΑ!!!
Τι να πω... Να ψοφήσουν θα έλεγα αλλά είναι βαρύ...
Έλεος. Κάτι τέτοια κατακάθια απο τα 16 τους πρέπει να πηγαίνουν ισόβια :mad:
Το τραγικό είναι οτι έχω ακούσει απο αρκετούς οτι η κοπέλα "τα ήθελε".:mad:
Ντροπή και αίσχος. Μόνο αυτό.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Παρακολουθώ το θέμα καθημερινά απο τα δελτία ειδήσεων και ειλικρινά είναι τουλάχιστον γελίος ο τρόπος που κινούνται οι καθηγητές και ο κόσμος στις αποφάσεις τους για το θέμα.
Μέχρι χθες τα πράγματα σχετικά με τον βιασμό ήταν πιο ξεκάθαρα αλλα δυστηχώς μπλέκτηκαν καθώς η εξέταση απο τον Ιατροδικαστή δεν έδειξε σημάδια βιασμού πέρα απο κάπιους μώλοπες στο στήθος της κοπέλας.
Είναι δύσκολο εώς αδιανόητο κάποια να έχει δεχθεί πολλαπλό βιασμό και να μην έχει σημάδια, όπως και απο την άλλη να είναι τόοοοσα πια "φιλελευθερη" ώστε να προσκαλέσει 4 σημαθητές της σε ένα όργιο έτσι για την πλάκα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει αλλα ένα απο τα αποτελέσματα που σίγουρα ισχύει είναι για το πόσο κοινονικοί ρατσιστές είμαστε σαν λαός.
Επιβαιβεώθηκε πάρα πολλές φορές σε αυτήν την υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
όπως και απο την άλλη να είναι τόοοοσα πια "φιλελευθερη" ώστε να προσκαλέσει 4 σημαθητές της σε ένα όργιο έτσι για την πλάκα.

Κι ομως.. η αδερφη μου η μικρη που ειναι στα 16, εχει δει πολλα περισσοτερα απ' οσα εγω μπορω να αντιληφθω! :| :worry:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πλεον ειναι ολα πολυ διαφορετικα..

Εφοσον ακομα δεν εχει βγει αποφαση για το αν οντως ειναι ΘΥΜΑ βιασμου, δεν εχω συγκεκριμενη αποψη για το θεμα! Σιγουρα ομως -για μενα- ειναι κατακριτεο ειτε εχει συμβει το ενα ειτε το αλλο.. :/: (θα προτιμουσα βεβαια να μαθω οτι ηθελε και το εκανε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Κι ομως.. η αδερφη μου η μικρη που ειναι στα 16, εχει δει πολλα περισσοτερα απ' οσα εγω μπορω να αντιληφθω! :| :worry:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πλεον ειναι ολα πολυ διαφορετικα..

Εφοσον ακομα δεν εχει βγει αποφαση για το αν οντως ειναι ΘΥΜΑ βιασμου, δεν εχω συγκεκριμενη αποψη για το θεμα! Σιγουρα ομως -για μενα- ειναι κατακριτεο ειτε εχει συμβει το ενα ειτε το αλλο.. :/: (θα προτιμουσα βεβαια να μαθω οτι ηθελε και το εκανε..)
Ακριβώς αυτό...
Ας περιμένουμε πρώτα και αφορίζουμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Απορώ πως δεν έχει γίνει μέχρι τώρα τέτοιο θέμα!


έγινε... απ την Isiliel.... εδώ...
μόνο που εκεί που έγινε μάλλον δε θα βρει την αρμόζουσα προσοχή....
Να παρακαλέσω την Isi, να ξαναγράψει την άποψη της σε αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι τα σημάδια βιασμού που θα έπρεπε να δείξει, αλλά έχουν πει στην τηλεόραση οτι είχε μόλωπες και γενικά οτι σίγουρα είχε κακοποιηθεί. Και για να είμαι ειλικρινής, εγώ πιστεύω οτι ένα κοριτσάκι 16 χρονών, όσο θράσος και να είχε, δεν υπήρχε περίπτωση να καταγγείλει συμμαθητές της οτι τη βίασαν αν αυτό δεν είχε γίνει. Είναι ένα θέμα πολύ λεπτό για μια γυναίκα (πόσο μάλλον για μια κοπέλα στην εφηβεία)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι τα σημάδια βιασμού που θα έπρεπε να δείξει, αλλά έχουν πει στην τηλεόραση οτι είχε μόλωπες και γενικά οτι σίγουρα είχε κακοποιηθεί. Και για να είμαι ειλικρινής, εγώ πιστεύω οτι ένα κοριτσάκι 16 χρονών, όσο θράσος και να είχε, δεν υπήρχε περίπτωση να καταγγείλει συμμαθητές της οτι τη βίασαν αν αυτό δεν είχε γίνει. Είναι ένα θέμα πολύ λεπτό για μια γυναίκα (πόσο μάλλον για μια κοπέλα στην εφηβεία)...
Συμφωνω κ δεν εχω να πω τιποτα αλλο..Αισχος!Τετοια κωλοπαιδα μακρια απο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω ποιά ακριβώς είναι τα σημάδια βιασμού που θα έπρεπε να δείξει,

Σπέρμα στον κόλπο της κοπέλας -> σημάδι ότι είχε σεξουαλική επαφή, εκτός εάν φορούσαν προφυλακτικά, τότε πρέπει να τα δείξει αυτά ως απόδειξη νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
παιδια επειδη σε καποιους φαινονται απιστευτα δε σημαινει οτι δε γινονται.προσωπικα εχω δει τετοια βιντεακια που εδειχναν κοπελες οτι το ευχαριστιοντουσαν και διπλα συμαθητες τους τραβουσαν βιντεο και σχολιαζαν.ενα αυτο.δευτερο συμμαθητες της ηταν οχι εξωσχολικοι που τους ηξερε και αυτη και το υπολοιπο σχολειο.λιγο δυσκολο ετσι ξαφνικα να τρελαθηκαν να την αρπαξαν να τη βιασουν.αυτη να μη φωναζει και μαλιστα να υπαρχει και κοινο που τραβαει βιντεο αποτελουμενο και απο κοριτσια που τραβαγαν.στα καναλια τους φενεται απιστευτο ολο αυτο αλλα μονο και μονο για να γινεται ντορος.το τραβανε το θεμα ως εκει που δε παει.δε μου καθεται εμενα καλα προσωπικα για βιασμος..αποψη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Θεωρώ πως κανείς δε μπορεί να πάρει θέση σε αυτό το θέμα, καθώς δε γνωρίζουμε με σιγουριά αν έγινε βιασμός.
Οσο για το θέμα της αποβολής, μπορεί να ακούγεται εξωφρενικό, αλλά σκεφτείτε ότι αν η κοπελίτσα τελικά δεν έπαιρνε αποβολή, θα ήταν σαν να παίρνει θέση ο σύλλογος κατά των "υποψήφιων βιαστών", σε μια περίπτωση που δεν έχει διαλευκανθεί ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Έχοντας υπόψη τη συμπεριφορά της σημερινής νεολαίας και δεδομένου ότι πρόκειται για 16 χρονών άτομα, δεν έχω άποψη, ούτε θα έχω ότι και να βγάλει το δικαστήριο. :)

Μπορεί όντως να τη βίασαν, αλλά μπορεί από την άλλη η κοπέλα να ήθελε και για να καλυφθεί ύστερα, υποστήριξε πως βιάστηκε. Μόνο οι συμμετέχοντες της παρτούζας ή/και όσοι παρακολουθούσαν το ξέρουν..
ifrit[]
Οσο για το θέμα της αποβολής, μπορεί να ακούγεται εξωφρενικό, αλλά σκεφτείτε ότι αν η κοπελίτσα τελικά δεν έπαιρνε αποβολή, θα ήταν σαν να παίρνει θέση ο σύλλογος κατά των "υποψήφιων βιαστών", σε μια περίπτωση που δεν έχει διαλευκανθεί ακόμα.

Σωστό κι αυτό. :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Έχοντας υπόψη τη συμπεριφορά της σημερινής νεολαίας και δεδομένου ότι πρόκειται για 16 χρονών άτομα, δεν έχω άποψη, ούτε θα έχω ότι και να βγάλει το δικαστήριο. :)

Μπορεί όντως να τη βίασαν, αλλά μπορεί από την άλλη η κοπέλα να ήθελε και για να καλυφθεί ύστερα, υποστήριξε πως βιάστηκε. Μόνο οι συμμετέχοντες της παρτούζας ή/και όσοι παρακολουθούσαν το ξέρουν..







-petros
Επίσης πόσο πιθανό είναι να μην φώναζε η κοπελίτσα;
Κανείς δεν την άκουσε;
Ας πούμε πως όχι. Αλλά, πόσο πιθανό είναι η βιντεοσκόπηση να έγινε από άλλη κοπέλα; Δηλαδή, πως γίνεται να βιντεοσκοπεί μια κοπέλα τον βιασμό κάποιας άλλης; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πάντως ότι το τελευταίο που μας νοιάζει σε αυτή την υπόθεση είναι εάν πράγματι έγινε ο βιασμός κτλ. Εμένα προσωπικά αυτό που με απασχολεί είναι πως η αυτόματη αντίδραση της τοπικής κοινωνίας στο άκουσμα καταγγελίας για βιασμό στο σχολείο δεν ήταν η αυτονόητη, δηλαδή να τον καταδικάσουν (ακόμη κ αν δεν έγινε). Προτίμησαν να προστατέψουν τους φερόμενους ως δράστες.

Δηλαδή έλεος. Θα περίμενα η πρώτη και βεβιασμένη αντίδραση να ήταν αυτή που είναι για κάθε καταγγελία βιασμού που ακούμε στα νέα.

Αυτό κάτι δείχνει κατά τη γνώμη μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Επίσης πόσο πιθανό είναι να μην φώναζε η κοπελίτσα;
Κανείς δεν την άκουσε;
Ας πούμε πως όχι. Αλλά, πόσο πιθανό είναι η βιντεοσκόπηση να έγινε από άλλη κοπέλα; Δηλαδή, πως γίνεται να βιντεοσκοπεί μια κοπέλα τον βιασμό κάποιας άλλης; :|
Σωστα ισως φταινε κ οι μεν κ οι δε..Δεν ξερω..Εκτος κ αν της ειχαν κλεισει το στομα κ η αλλη κοπελα ειναι τελειος αναισθητη κ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Επίσης πόσο πιθανό είναι να μην φώναζε η κοπελίτσα;
Κανείς δεν την άκουσε;
Ας πούμε πως όχι. Αλλά, πόσο πιθανό είναι η βιντεοσκόπηση να έγινε από άλλη κοπέλα; Δηλαδή, πως γίνεται να βιντεοσκοπεί μια κοπέλα τον βιασμό κάποιας άλλης; :|

Την βιντεοσκόπηση την έχουν παραδεχτεί όλα τα παιδιά. Ωστόσο λένε ότι έσβησαν το βίντεο.Γιατί το έσβησαν, εφόσον θα αποδείκνυε την αθωότητά τους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Την βιντεοσκόπηση την έχουν παραδεχτεί όλα τα παιδιά. Ωστόσο λένε ότι έσβησαν το βίντεο.Γιατί το έσβησαν, εφόσον θα αποδείκνυε την αθωότητά τους;:hmm:
Καλά, αυτό δε λέει και πολλά, μπορεί απλά να φοβήθηκαν τη φοβερή ποινή της πολυήμερης αποβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tελικη αποψη δεν μπορω να φερω...
Προσωπικα αυτα που εμενα με εξοργιζουν ειναι αυτα που εχουν ακουστει απο πααααρα πολλους Ελληνες2006@Ελλαδισταν.gr οτι τα ηθελε ο κ@λος της γιατι ειναι Βουλγαρα.:mad:
Αυτου του ειδους οι βεβιασμενες και ταμπελοειδης αποφασεις ειναι εξωφρενικες.Τουλαχιστον.
Τωρα, το να βιαστει μια κοπελα και να μην καταφερει να φωναξει δεν ειναι δυσκολο.4 ηταν και μια μονο αυτη.
Αφου το video εδειχνε την αθωοτητα των παιδιων τοτε γιατι αυτα εσπευσαν να το σβησουν;Ασχετα αν ειχε διαρευσει νωριτερα οι ιδιοι το εσβησαν αμεσως απο τα κινητα τους μολις εμαθαν οτι εκανε καταγγελια η 16χρονη.
Α αποφαση των καθηγητων ναι μεν ηταν "Σολωμοντια λυση" αλλα :
"Ο φυσικός Γ.Κακογιάννης με επιστολη του στα νεα λεει:
«Αν δεν τιμωρούσα το κορίτσι, θα ήταν σαν να αποδεχόμουν ότι τα αγόρια είναι βιαστές. Την τιμωρία του κοριτσιού δεν την πρότεινα επειδή έκανε την καταγγελία, το αντίθετο μάλιστα. Την πρότεινα γιατί, ενώ είχε τη δυνατότητα και το χρόνο να αποφευχθεί αυτή η ασελγής πράξη, δεν το έκανε»:sick:

Και εδω παραθετω ενα αποσπασμα (δεν θυμαμαι που το ειδα...απλως το ειχα σωσει σε .txt αρχειο) απο τον πολιτισμο που μας διαπρεπει σαν λαο:

Mε ύβρεις εναντίον της δεκαεξάχρονης και προσπαθώντας να δικαιώσουν τον βιασμό της, υποστηρίζοντας ότι έγινε με τη συναίνεσή της, προτρέποντας δε ακόμη και για επανάληψή του, ομάδα συγγενών των τεσσάρων μαθητών που κατηγορούνται ότι βίασαν συμμαθήτριά τους στην κατάληψη του Eνιαίου Λυκείου Aμαρύνθου Eυβοίας συγκεντρώθηκε χθες έξω από τα δικαστήρια της Xαλκίδας. Tην ίδια στιγμή η Aστυνομία, σύμφωνα με τη δικηγόρο του φερόμενου ως θύματος διεμήνυσε στη μητέρα της δεκαεξάχρονης Bουλγάρας ότι δεν μπορεί να της προσφέρει οποιαδήποτε προστασία. «Yψηλά ιστάμενα πρόσωπα από την Aστυνομία τής είπαν χαρακτηριστικά: Eμείς προστασία δεν μπορούμε να σου παρέχουμε. Nα φύγεις από την Eύβοια», λέει στο «Eθνος» η κ. Eιρήνη Mαρούπα, δικηγόρος της μαθήτριας.
«H κοπέλα είναι εξαιρετικά φοβισμένη, ειδικά με τους άντρες. Eχει την αίσθηση πως όλοι την κοιτάζουν σαν να εκδίδεται», λέει η δικηγόρος, συμπληρώνοντας ότι «είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως όταν ο σύζυγός μου αποπειράθηκε να της μιλήσει, εκείνη ξέσπασε σε κλάματα».
Eξω από τα γραφεία του ανακριτή στη Xαλκίδα, κι ενώ οι τέσσερις κατηγορούμενοι επρόκειτο να απολογηθούν, οι σκηνές που διαδραματίστηκαν, σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν «κανιβαλικές». «Mικροί, μεγάλοι ακόμη και ηλικιωμένοι έβριζαν με σκαιότητα και χρησιμοποιώντας λόγια τα οποία δεν μπορούν να μεταφερθούν», λέει η συνήγορος κ. Mαρούπα. «Eλεγαν φέρτε την εδώ να ξαναγίνει το ίδιο, μιλούσαν χυδαία για το φύλο της, όταν περνούσαμε φώναζαν ειρωνικά μεριάστε να περάσει η κυρία».
H ατμόσφαιρα ηλεκτρίστηκε όταν οι παρευρισκόμενοι ήρθαν πρόσωπο με πρόσωπο με τις τηλεοπτικές κάμερες, οι οποίες είχαν καταφθάσει για να καλύψουν το γεγονός, κάτι που προκάλεσε εκνευρισμό. «Σοκαριστήκαμε όλοι. Σε απολογίες για φόνους, όπου κι αν έχω παρευρεθεί τέτοιο πολιτισμό δεν έχω ξανασυναντήσει.
Oι μανάδες των κατηγορουμένων μού έδιναν την αίσθηση ότι ένιωθαν σαν να πήραν τα παιδιά τους μετάλλιο στους Oλυμπιακούς Aγώνες, σαν να μην είχαν αντιληφθεί ότι φορούσαν χειροπέδες», υποστηρίζει η κ. Mαρούπα. «Hταν τόσο προκλητική η συμπεριφορά όλων, που όταν μπήκαμε μέσα στα δικαστήρια ένας εκ των κατηγορουμένων κάθισε σε μια καρέκλα δίπλα μου και ανέβασε το πόδι του πάνω στο τραπέζι. O αστυνομικός τού ζήτησε να το κατεβάσει, επέμεινε μάλιστα λέγοντάς του σε παρακαλώ, κάθεται κυρία δίπλα σου, όμως εκείνος παρέμεινε απτόητος.
Hταν τόση η μανία των συγκεντρωμένων που ένας δεν δίστασε να αφήσει σεξουαλικά υπονοούμενα ακόμη και για τη μητέρα του θύματος, μόλις εκείνη εμφανίστηκε στα δικαστήρια. Kαι βέβαια, για να καταλάβει, αρκεί κανείς να σκεφτεί πως η αδελφή ενός από τους κατηγορουμένους βιντεοσκοπούσε με το κινητό της τον βιασμό».
Aξίζει να σημειωθεί πως ένας εκ των κατηγορουμένων είναι γιος αστυνομικού, ένας δεύτερος έχει μητέρα καθηγήτρια Θεολογίας, ενώ, σύμφωνα με πληροφορίες, ένας από τους μαθητές που φέρονται να συμμετείχαν στο αποτρόπαιο γεγονός έχει αποβληθεί από τέσσερα σχολεία. Aλλωστε το περιστατικό δεν φαίνεται να αντιμετωπίστηκε από όλους σαν «κεραυνός εν αιθρία».
«Yπάρχει πατέρας ο οποίος κατήγγειλε ότι τα συγκεκριμένα παιδιά είχαν αποπειραθεί να βιάσουν και τη δική του κόρη, εκείνη ξέφυγε όμως και περιορίστηκαν σε ασελγή δράση», επισημαίνει η κ. Mαρούπα. «O πατέρας δεν το κατέθεσε, σήμερα αισθάνθηκε όμως την ανάγκη να το πει».
Πάντως, όσοι γνωρίζουν τη δεκαεξάχρονη μαθήτρια αναφέρουν ότι ήταν σημαιοφόρος στο Δημοτικό, παραστάτισσα στο Λύκειο, ενώ ο μέσος όρος της τελευταίας βαθμολογίας που συγκέντρωσε στο σχολείο είναι 19,8. H ίδια, μάλιστα, εργάζεται στη γραμματειακή υποστήριξη φροντιστηρίου της περιοχής, ενώ το βράδυ δούλευε μαζί με τη μητέρα της σε ταβέρνα.
«H δε εμφάνισή της παραπέμπει σε καλή μαθήτρια και όχι σε ωραία κοπέλα», συμπληρώνει η κ. Mαρούπα. «Oταν τη ρώτησα πότε προλαβαίνει να διαβάσει, μου απάντησε: πάντα υπάρχει χρόνος άμα θες. Tα στοιχεία αυτά δεν συνάδουν με τις καταθέσεις των τεσσάρων, σύμφωνα με τις οποίες η κοπέλα κάθε πρωί που έμπαινε στην τάξη τούς προκαλούσε».
H κ. Eιρήνη Mαρούπα αποδίδει το περιστατικό αλλά και την εκρηκτική κατάσταση που διαμορφώθηκε χθες έξω από τα δικαστήρια στον ρατσισμό του φύλου, ο οποίος συμπληρώνεται δευτερευόντως από τον ρατσισμό του έθνους. «Eίδα την αντίληψη ότι όλες οι γυναίκες τα θέλουν. Oτι όλες λένε όχι, αλλά εννοούν ναι. Kαι είδα τους άλλους από κάτω να επιβραβεύουν. Aλλοδαπές και ημεδαπές θα είχαν την ίδια αντιμετώπιση», λέει.
MAPAΘΩNIA AΠOΛOΓIA ΣTON EIΣAΓΓEΛEA XAΛKIΔAΣEλεύθεροι με περιοριστικούς όρους οι μαθητές
Eλεύθεροι με περιοριστικούς όρους αφέθηκαν μετά τη μαραθώνια απολογία τους στον εισαγγελέα της Xαλκίδας, οι μαθητές του Eνιαίου Λυκείου Aμαρύνθου Eυβοίας, οι οποίοι κατηγορούνται για τον βιασμό 16χρονης συμμαθήτριάς τους από τη Bουλγαρία, στις τουαλέτες του υπό κατάληψη σχολείου τους.
Eιδικότερα, ο ανακριτής τούς απαγόρευσε την έξοδο από τη χώρα, τους υποχρεώνει το πρώτο πενθήμερο κάθε μήνα να βλέπουν την ανακρίτρια, τους έθεσε υπό την επιμέλεια της κοινωνικής υπηρεσίας των δικαστηρίων και υπό την αυξημένη επιμέλεια των γονιών τους.
Σύμφωνα με πληροφορίες, οι μαθητές, στην απολογία τους (κράτησε από τις εννιά το πρωί έως αργά το βράδυ), υποστήριξαν ότι δεν διέπραξαν τον βιασμό και ότι όλα έγιναν με τη θέληση της συμμαθήτριάς τους. Ωστόσο, σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, οι μαθητές, όταν συνελήφθησαν, παραδέχτηκαν ότι βίασαν την κοπέλα.
Eκτός από τους μαθητές, ηλικίας 15, 16 και 17 ετών που κατηγορούνται για τον βιασμό, έχει ασκηθεί από τον εισαγγελέα Xαλκίδας ποινική δίωξη σε βάρος των γονιών τους για παραμέληση εποπτείας ανηλίκων.
Για την ίδια υπόθεση κατηγορούνται επίσης τρεις μαθήτριες του Eνιαίου Λυκείου Aμαρύνθου, καθώς βιντεοσκοπούσαν και φωτογράφιζαν τη σκηνή με τα κινητά τους τηλέφωνα.
Tο αποδεικτικό υλικό το έσβησαν από τη μνήμη των κινητών τους τηλεφώνων, μόλις καταγγέλθηκε στην αστυνομία η υπόθεση του βιασμού. Eξεταζόμενες ωστόσο από αστυνομικούς της Aσφάλειας Xαλκίδας, φέρεται ότι ομολόγησαν πως ήταν αυτόπτες μάρτυρες του βιασμού και ότι δεν έκαναν τίποτα για να τον αποτρέψουν.
Oι γονείς των κατηγορουμένων αλλά και οι τρεις μαθήτριες έδωσαν επίσης κατάθεση χθες στον ανακριτή
O βιασμός της 16χρονης μαθήτριας από τη Bουλγαρία καταγγέλθηκε από τους γονείς της στο Aστυνομικό Tμήμα Eρέτριας το απόγευμα της περασμένης Πέμπτης. Σύμφωνα με την καταγγελία, είχε διαπραχθεί την προηγούμενη μέρα, από τη 1 έως τη 1.30 το μεσημέρι.

Γενικα τα ερωτηματικα ειναι πολλα.Και φυσικα και για τους νεαρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Παιδιά ακόμη κι αν δεν φωνάξει μια κοπέλα αλλά πει "όχι" τότε είναι βιασμός... Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο λόγος για τον οποίο θα έλεγε μια κοπέλα οτι τη βίασαν αν δεν συνέβαινε αυτό...
Όσο για το σπέρμα στον κόλπο της κοπέλας, στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι στοιχείο γιατί δεν εξετάζουμε αν έγινε ή όχι η πράξη αλλά αν έγινε με τη συνέναιση της κοπέλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδιά ακόμη κι αν δεν φωνάξει μια κοπέλα αλλά πει "όχι" τότε είναι βιασμός...

Βιασμος ειναι εφοσον αυτη δεν θελει και την αναγκασουν, συνιθος με την χρηση βιας. Αλλα αμα εσυ δεν θες και σε πιασουν 4 ατομα δεν θα φωναξεις; Αν δεν φωναξεις προφανος θελεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Βιασμος ειναι εφοσον αυτη δεν θελει και την αναγκασουν, συνιθος με την χρηση βιας. Αλλα αμα εσυ δεν θες και σε πιασουν 4 ατομα δεν θα φωναξεις; Αν δεν φωναξεις προφανος θελεις...

Κρόνε εγώ σου λέω τι λέει η νομοθεσία, αν δεν συμφωνείς με αυτήν δεν μπορώ να κάνω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top