[Βιολογία] Ομοφυλοφιλία στα ζώα

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γιάννη, τις φωτογραφίες και τα στοιχεία δεν τα παίρνω από βιβλίο, αλλά από ένα παλιό άρθρο του περιοδικού "περισκόπιο της επιστήμης". Αν αμφισβητείς κάτι από αυτά πες μου συγκεκριμένα για να σου πω την πηγή, οπότε θα κρίνεις μόνος σου αν είναι αξιόπιστη ή όχι. Μέσα έχει αρκετές λεπτομέρειες για το πού και πότε έγιναν κάποιες παρατηρήσεις, δεν είναι δηλαδή κάτι που δε μπορείς να το ψάξεις και να το επαληθεύσεις. Εγώ πάντως δε βλέπω το λόγο να αμφισβητήσω τα στοιχεία που δίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
επίσης υπάρχει και το "Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία". Μην το συζητάμε στα νομικά αμα δεν έχει σχέση με νομικα!
ALEX, μήπως να το πάμε εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Sorry για το off αλλά θα το σχολιάσω... αυτά τα θεωρώ βλακείες, εκτός αν είναι πιθανά να γίνουν και να γίνει κάποιο ομοφυλόφιλος [καθώς μιλάει γενικά].

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Σχετικά με την ομοφυλοφιλία, ας μην ψάχνουμε για γονίδια. Η ομοφυλοφιλία έχει ως αιτία τον

``ευνουχισμό΄΄ του ατόμου στην παιδική ή/και εφηβική του ηλικία

(ενίοτε υπάρχει μόνιμος ``ευνουχισμός΄΄) από τους γονείς του. Το άτομο ``ευνουχίζεται΄΄

όταν καταπιέζεται από τους αδιάφορους ή/και κακούς γονείς ή/και αδέλφια του.

Το ``ευνουχισμένο΄΄ άτομο μισεί ή απεχθάνεται υποσυνείδητα (χωρίς να το καταλαβαίνει)

τους κακούς ή/και αδιάφορους γονείς του ή/και αδέλφια του (συνήθως το μεγαλύτερο ή άλλοτε

το μικρότερο από τα αδέλφια είναι καλομαθημένο και ``ευνουχίζει΄΄ τα άλλα). Μεταξύ των

γονιών και του παιδιού, καθώς και μεταξύ του παιδιού με τα αδέλφια του, υπάρχουν

υποσυνείδητες αιμομικτικές τάσεις. Αλλά και όταν οι γονείς του ατόμου είναι ανύπαρκτοι

(ορφανό ή εγκαταλελειμμένο παιδί), πάλι το άτομο αισθάνεται υποσυνείδητα μίσος ή απέχθεια

προς τους γονείς του που το εγκατέλειψαν.

Ποτέ δε καταπιέστηκα απο τους γονείς μου είτε απο τους γύρω μου, αντιθέτως, πάντα ήμουν άνετος στη ζωή μου πρωτού καταλάβω ότι είμαι gay. Επίσης και έτσι να είναι, δε μισώ κανέναν απο τους γονείς μου /συγγενεί μου/ αδέλφια μου. [φυσικά δε μιλάω μόνο για μένα, αλλά το άρθρο αναφέρεται γενικά στους ομοφυλόφιλους].



Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Το ``ευνουχισμένο΄΄ άτομο οδηγείται στην ομοφυλοφιλία, αφού δεν έχει λύσει το οιδιπόδειο

σύμπλεγμα – αν είναι αγόρι (δηλαδή δεν έχει ταυτιστεί σεξουαλικά με τον πατέρα που

εκφράζει το πρότυπο του άνδρα) ή το σύμπλεγμα της Ηλέκτρας – αν είναι κορίτσι (δηλαδή δεν

έχει ταυτιστεί σεξουαλικά με τη μητέρα που εκφράζει το πρότυπο της γυναίκας). Τότε το αγόρι

υποσυνείδητα απεχθάνεται ή μισεί τη μητέρα του και την τάση του αυτή τη γενικεύει προς

όλες τις γυναίκες (ήδη από τη σχολική του ηλικία μπορεί να πειράζει τα κορίτσια και

αργότερα μπορεί να τα κακοποιεί σεξουαλικά ή απλά να είναι επιθετικό στο σεξ), ενώ το

κορίτσι υποσυνείδητα απεχθάνεται ή μισεί τον πατέρα του και την τάση του αυτή τη γενικεύει

προς όλους τους άνδρες και γίνεται λεσβία ή αμφιφυλόφιλη (πάντως, οι γυναίκες, από την

πρώιμη παιδική τους ηλικία, έχουν και τον ``φθόνο του πέους΄΄, εξαιτίας της ιδιαίτερης

σημασίας που δίδει – ακόμα – η κοινωνία στα αγόρια).

Και σε αυτή τη περίπτωση δεν ανήκω... μπορεί να μην έχω ταυτιστεί σεξουαλικά με τον πατέρα μου, αλλά δε μισώ τη μάνα μου, αλλά ούτε τον πατέρα μου... είναι τελείος ''έξω'' στην όλη υπόθεση οι γονείς. Επίσης δε μισώ καθόλου τις γυναίκες...

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Το ``ευνουχισμένο΄΄ άτομο οδηγείται συνήθως

στην ομοφυλοφιλία ή στην αμφιφυλοφιλία (δείχνει την τάση ομοφυλοφιλίας) ή στον

τρανσεξουαλισμό και στην αλλαγή φύλου ή σε μικρότερο ``ευνουχισμό΄΄ μπορεί το άτομο να

έχει ελάχιστες ερωτικές σχέσεις και να μείνει μοναχικό για πάντα.

Ο ``ευνουχισμένος΄΄ άνδρας μιμείται τη γυναίκα (λεπτή φωνή, χαριτωμένες κινήσεις, ντύσιμο,

σκουλαρίκια, κοτσίδα) και η ``ευνουχισμένη΄΄ γυναίκα μιμείται τον άνδρα (χοντρή φωνή,

αγάπη για αντρικά επαγγέλματα και πολεμικές τέχνες, κοντά μαλλιά, αγενής συμπεριφορά –

ενίοτε με βρισιές, ντύσιμο αντρικό – με παντελόνι). Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αγγλία, και

γενικά στις αγγλοσαξονικές κοινωνίες όπου οι γονείς είναι ιδιαίτερα ``ευνουχιστικοί΄΄ προς

τα παιδιά τους, η ομοφυλοφιλία οργιάζει και είναι χαρακτηριστική η θηλυπρεπής προφορά των

Άγγλων, οι ομοφυλοφιλικές συνήθειές τους (για παράδειγμα όταν θίγονται να κατεβάζουν το

παντελόνι τους και να επιδεικνύουν τον πρωκτό τους) και τα ομοφυλοφιλικά υπονοούμενα στις

βωμολοχίες τους (όπως: ``asshole΄΄, ``kiss / lick my ass΄΄) που εμπεριέχουν και το μίσος

προς τη μάνα (όπως: ``mother fucker΄΄, ``you are a son of a bitch΄΄).

Όσον αφορά αυτά, δε γνωρίζω γι αυτό και δεν είμαι σε θέση να τα σχολιάσω πλιν του ότι λέει ότι ο άντρας ομοφλφλφ μιμήται τη γυναίκα... αυτό γίνεται αλλά όχι πάντα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Γιάννη, τις φωτογραφίες και τα στοιχεία δεν τα παίρνω από βιβλίο, αλλά από ένα παλιό άρθρο του περιοδικού "περισκόπιο της επιστήμης". Αν αμφισβητείς κάτι από αυτά πες μου συγκεκριμένα για να σου πω την πηγή, οπότε θα κρίνεις μόνος σου αν είναι αξιόπιστη ή όχι. Μέσα έχει αρκετές λεπτομέρειες για το πού και πότε έγιναν κάποιες παρατηρήσεις, δεν είναι δηλαδή κάτι που δε μπορείς να το ψάξεις και να το επαληθεύσεις. Εγώ πάντως δε βλέπω το λόγο να αμφισβητήσω τα στοιχεία που δίνει.

Απλά μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο και γενικά θα του ρίξω μια ματια στο net. Δεν είναι ότι αμφισβητώ της πηγές σου απλα αλλάζει κάποια πράγματα όπως τα ήξερα μέχρι τώρα. Αν εσύ το χαρακτηρίζεις έγκυρο δεν θα το αμφισβητίσω απλά θέλω αν το δώ λιγάκι και μόνος μου. Αν ισχύει κάτι τέτοιο απλά θα επαληθεύσω αυτα που ήδη λες :) . Σε μερικά περιοδικά όμως έχω διαβάσει κατα καιρούς κουλά πράγματα και για αυτό το αμφισβητώ λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Χμμμμ... δεν ξέρω άμα τα ανεβάζουν στο Internet... πάντως θα σου δώσω μερικές πληροφορίες σκόρπιες... πρόκειται για το τεύχος 252. Στη βιβλιογραφία του συγκεκρμένου άρθρου έχει ένα βιβλίο, το "Biological exuberance: Animal homosexuality and natural diversity", και κάποια άρθρα περιοδικών, ένα του Nature (τεύχος 401), το "Male beetles attracted by famales mounting", ένα του BBC Wildlife (Αύγουστος '99), το "Hidden wildlife", και ένα του New Scientist (7 Αυγούστου '99), το "Queer creatures". Όλο και κάποιο από αυτά θα βρίσκεται στο Internet.

Βέβαια μέσα στο άρθρο γράφει και κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά κάποιες συγκεκριμένες παρατηρήσεις (αν και τα περισσότερα τα παίρνει από το βιβλίο που προανέφερα χωρίς περαιτέρω πληροφορίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αυτήν τη φωτογραφία πρέπει να την περιστρέψετε για να τη δείτε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • c.jpg
    c.jpg
    117.7 KB · Εμφανίσεις: 376

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
...όπως και αυτή (πάλι καμηλοπαρδάλεις):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • d.jpg
    d.jpg
    112.5 KB · Εμφανίσεις: 383

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρέ Νέσσα κόντεψα να πάθω αγκύλωση για να τις δώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αντιγράφω: "Παρόλες τις αντιδράσεις, υπάρχει ένα είδος ζώου στο οποίο η ομοφυλοφιλική δραστηριότητα φαίνεται να είναι συνυφασμένη με την απόλαυση. Ο λόγος για τους μπονόμπος, ή αλλιώς πυγμαίους χιμπατζήδες. Συμπεριφέρονται σκανδαλωδώς, επισημαίνουν οι επιστήμονες. Θα ζευγαρώσουν με οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως ηλικίας ή φύλου. Ένας παρατηρητής δεν θα χρειαστεί να περιμένει πολύ προκειμένου να δει θηλυκά να αγκαλιάζονται και να επιδίδονται σε αμοιβαία τριβή των γεννητικών τους οργάνων, ή αρσενικά να φιλιούνται στόμα με στόμα, και να διεγείρουν το ένα το άλλο με τις γλώσσες τους. Η πιο πιθανή εξήγηση που έχει δοθεί μέχρι σήμερα είναι ότι η ομοφυλοφιλική συμπεριφορά χρησιμεύει ως μέσο ενίσχυσης των δεσμών των μελών της ομάδας ώστε να μειωθούν οι συγκρούσεις και να παραμείνει η ομάδα ενωμένη.

"Η διαφορά των μπονόμπος από τα άλλα πρωτεύοντα είναι ότι ζουν σε μεγαλύτερες κοινωνικές ομάδες (από 20 και περισσότερα άτομα, σε αντίθεση με τις ολιγομελείς ομάδες των άλλων πρωτευόντων).

"Έτσι μια πιθανή εξήγηση για την ασυνήθιστη κλίση των μπονόμπος προς την ομοφυλοφιλία είναι ότι τα ζώα αυτά θα πρέπει να έχουν έναν μηχανισμό που να ελαχιστοποιεί τον ανταγωνισμό μεταξύ των ατόμων και τις επιπτώσεις του. Με την ομοφυλοφιλική συμπεριφορά, σύμφωνα με τον Dunbar του Πανεπιστημίου της Λίβερπουλ, οι μπονόμπος αντί να βλέπουν ανταγωνιστικά ο ένας τον άλλο, χαϊδεύονται και "απολαμβάνουν" την παρουσία του άλλου. Και αυτό φαίνεται να αποδίδει. Οι κοινωνίες των μπονόμπος είναι αρκετά πιο αρμονικές από τις κοινωνίες των πιο στενών συγγενών τους, των χιμπατζήδων."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Βρέ Νέσσα κόντεψα να πάθω αγκύλωση για να τις δώ!!
:blink: Καλά, δε μπορείς να τις περιστρέψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
:blink: Καλά, δε μπορείς να τις περιστρέψεις;
Όχι στο firefox... Εκτός αν εννοείς να τις αντιγράψω σε άλλο πρόγραμμα που βαριέμαι... :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
...και εδώ τους βλέπουμε εν δράσει! Επάνω (τις περιστρέφουμε πρώτα Michelle :P ), ένας αρσενικός ενήλικος μπονόμπο διεγείρει το γεννητικό όργανο ενός νεαρού αρσενικού. Κάτω, δύο θηλυκοί μπονόμπος τρίβουν τα γεννητικά τους όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • e.jpg
    e.jpg
    110 KB · Εμφανίσεις: 1,108

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχε η ομοφυλοφιλία στην φύση δεν θα υπήρχε και σε εμάς, γιατί και εμείς αν και το έχουμε ξεχάσει οι περισσότεροι είμαστε δημιουργήματα της φύσης, το θέμα της ομοφυλοφιλίας είναι παρεξηγημένο από εμας γιατί στην ουσία έχουμε ξεφύγει από τη μητέρα φύση, ότι επιτρέπει η φύση το καταδικάζουν οι άνθρωποι. Επίσης το θέμα της ομοφυλοφιλίας πολύ σπάνια είναι πνευματικό η ψυχολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τελικά αυτό είναι το συμπέρασμα που βγαίνει. Η ομοφυλοφιλία υπάρχει σχεδόν παντού στη φύση, οπότε γιατί όχι και στον άνθρωπο;

Μερικές ακόμα εικόνες από διάφορα είδη (περιστρέψτε τις για να τις δείτε):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • f.jpg
    f.jpg
    93.6 KB · Εμφανίσεις: 706

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ερωτοτροπία και τρυφερότητα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • g.jpg
    g.jpg
    83.1 KB · Εμφανίσεις: 289

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Διαβάζω εδώ ότι σε πολλά είδη ζώων οι μόνοι δεσμοί που παρατηρούνται είναι οι ομοφυλοφιλικοί. Τα ετερόφυλα ζευγάρια μπορεί να έρχονται σε συνουσία, αλλά δεν πραγματοποιούν δεσμό.
Η συμπεριφορά αυτή μου φαίνεται σε απόλυτη συμφωνία με μια άλλη έρευνα που ξέρω (σε ανθρώπους ήταν εκείνη), η οποία έδειξε ότι οι ομοφυλόφιλοι ερωτεύονται εντονότερα από τους στρέιτ.

Γιατί άραγε να συμβαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Γιατί είναι λιγότεροι και δεν είναι τόσο εύκολο να βρουν κάποιον άλλον. Επίσης αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα και αυτό είναι κάτι που ενώνει τους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αν nessa μου λες για BBC και nature σιγά μην το ψάξω, είναι πολύ αξιόπιστα. Βάλε τώρα και ένα τοπικ για το αυχενικό γιατι πιαστήκαμε να βλέπουμε τις φώτο στο πλάι :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ααα, μα θα ανοίξω ένα thread "πώς αντιγράφουμε μια εικόνα στη ζωγραφική" στα τεχνολογικά :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια τα λιοντάρια στην αρχή του θέματος δεν είναι πια και τόσο ξεκάθαρο ότι είναι ερωτικές οι πράξεις τους.. Μπορεί να παίζουν, γατάκια είναι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top