Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Αυτο το επιχειρημα είναι έωλο.

Μπορείς να έχεις αυτοδύναμη κυβέρνηση και ισχυρη αντιπολίτευση για να την ελέγχει.
Μετά όμως θα λες ότι έχουμε κυβέρνηση μειοψηφιας γιατί δεν την έχουν ψηφίσει αρκετοί.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι καλά. Ο Ερντογάν βασίζεται στις ακροδεξιες και ισλαμικες ψήφους ξεκάθαρα.

Η Ν.Δ πολέμησε την ακροδεξιά όσο κανένας και επικροτηθηκε από το εκλογικό σώμα στέλνοντας τους μπάρμπα... ρουσηδες εκεί που τους αρμόζει.
Εσύ δεν διαφωνείς κάτι με ΝΔ; και το κάνεις και με άλλα θέματα, πχ Πούτιν - Δύση, λες και διαλέγεις ένα στρατόπεδο και μετά το προσκυνάς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Εσύ δεν διαφωνείς κάτι με ΝΔ; και το κάνεις και με άλλα θέματα, πχ Πούτιν - Δύση, λες και διαλέγεις ένα στρατόπεδο και μετά το προσκυνάς.
Στο θέμα του Πούτιν συμφωνώ απόλυτα με τους Δυτικούς. Άρα και με την Ν.Δ
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
παντως το ΜέΡΑ25 δεν εφτασε το 3% μονο για 22600 ψηφους, το οποιο ειναι εφικτο να αντιστραφει στις δευτερες
Αντιστοιχα και για την Πλευση, εκει θελει πιο λιγες
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Φίλε μου, σου εξηγώ πολύ ξεκάθαρα τι θέλω.

Πόσο πιο απλά να στο κάνω;
Κι εγώ σου λέω πολύ απλά πως καλό είναι να μην είναι τόσο ισχυρή η αντιπολίτευση για να μπορεί να κυβερνά με μια άλφα ευχέρεια και αυτός που έχει την εξουσία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Κι εγώ σου λέω πολύ απλά πως καλό είναι να μην είναι τόσο ισχυρή η αντιπολίτευση για να μπορεί να κυβερνά και αυτός που έχει την εξουσία.
Με 160 έδρες δεν είσαι ευχαριστημένος και δεν έχεις έναν "αέρα" 10 βουλευτών;

Με πολύ ισχυρη ΝΔ, δε θα φοβούνται τίποτα μετά και θα περάσουν ότι πιο αντιλαϊκό σκεφτούν.

Αντικειμενικότητα και μυαλό θέλει να ξεκολλήσεις απο τις κομματικές γραμμές και να δεις ποιο είναι το συμφέρον του λαού και το δικό σου.

Εκτός κι αν αυτα τα δυο δεν ταυτίζονται, οποτε πάω πάσο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Την ΝΔ έχεις κάτι να την κράξεις ;
Βεβαίως. Θα ψήφιζα άνετα Τζημερο αν ήταν περισσότερο κοινωνικά φιλελεύθερος. Για αυτό προτιμώ την Ν.Δ

Με 160 έδρες δεν είσαι ευχαριστημένος και δεν έχεις έναν "αέρα" 10 βουλευτών;

Με πολύ ισχυρη ΝΔ, δε θα φοβούνται τίποτα μετά και θα περάσουν ότι πιο αντιλαϊκό σκεφτούν.
Ξέχασες τι έλεγες το μεσημέρι; Ότι δεν είναι αποδεκτή από αρκετούς. Ότι δε σου φτάνει;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Βεβαίως. Θα ψήφιζα άνετα Τζημερο αν ήταν περισσότερο κοινωνικά φιλελεύθερος. Για αυτό προτιμώ την Ν.Δ


Ξέχασες τι έλεγες το μεσημέρι; Ότι δεν είναι αποδεκτή από αρκετούς. Ότι δε σου φτάνει;
Μπράβο, γιατί πάντα μου την έσπαγες σε αυτό το κομμάτι της προσήλωσης :jumpy:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Βεβαίως. Θα ψήφιζα άνετα Τζημερο αν ήταν περισσότερο κοινωνικά φιλελεύθερος. Για αυτό προτιμώ την Ν.Δ


Ξέχασες τι έλεγες το μεσημέρι; Ότι δεν είναι αποδεκτή από αρκετούς. Ότι δε σου φτάνει;
Δεν ειπα ποτε οτι δεν μου φτάνει και σιγουρα δεν υπονόησα οτι την θέλω πιο ισχυρή.

Είμαι πολύ προσεκτικός με τις εκφράσεις μου και κυρίως με τα νοήματα που θέλω να περάσω.

Εκείνο που έλεγα το μεσημέρι, είναι ότι κυβερνάει κανονικά ένα 24% του πληθυσμού επί του υπόλοιπου 76%.

Και δεν λεω οτι είναι λάθος το αποτέλεσμα. Κερδίσατε, μπράβο σας. Αλλά να ξέρετε πως κερδίσατε και να μην ονειρεύεστε ότι χτίσατε τα 7 θαύματα του κόσμου.

24 στους 100 σας ψήφισαν, πολλοί δε απο ανοχή και όχι από επιδοκιμασία, γιατί ο άλλος δεν ήξερε να μοιράσει δυο γαϊδουριών άχυρα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Και τι προτείνεις δηλαδή;
Δεν έχω σκεφτεί κάτι καλύτερο να προτείνω και δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Δεν γνωρίζω ακόμα πως κυβερνάται μια χώρα, και ειδικά αυτη η χώρα που πρέπει να τα χεις καλά με τους παράγοντες για να μείνεις επάνω.

Το μόνο που ξέρω, είναι πως ανησυχώ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Α, καλά τότε.
Είμαι ειλικρινής, μιλώ μόνο για ότι ξέρω και πιστεύω.

Αν ήθελες κάτι άλλο και περίμενες κάτι άλλο, τότε λυπάμαι που σε απογοητεύω. Δεν είμαι τόσο έξυπνος, έχω όρια και κυρίως σου μιλάω σα συνάνθρωπός σου που έχει μια ανησυχία και οχι απλά ως κάποιος που προσπαθεί να μειώσει την επιλογή σου, σε καμία περίπτωση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Μήπως θα εκτελέσεις και οσους δε θέλουν να ψηφίσουν; Πολλοί δεν μπορούν να ψηφίσουν για λόγους υγείας, άλλοι γιατι είναι μακριά, άλλοι γιατί ψηφίζουν περιστασιακά, άλλοι γιατί δεν τους νοιάζει
Αυτά πλέον είναι δικές σας πρακτικές. Δεν μπορείτε να κουνάτε σε κανέναν πλέον το δάκτυλο για έλλειψη δημοκρατικού φρονήματος.

Όσο για το τι θα γίνει με όσους δεν ψηφίζουν μην μπερδεύεις τα λόγια μου. Το ποιοι κατέκριναν όσους δεν ψήφισαν και τους έλεγαν τεμπέληδες το ξέρουμε όλοι.... Όσο όλες οι κυβερνήσεις και οι δικές σας και αυτές που θεωρείτε εχθρικές προς εσάς (ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ) αποτυγχάνουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους και να εξασφαλίσουν στην νεολαία, και στο σύνολο του πληθυσμού εννοείται, υψηλό βιοτικό επίπεδο τότε είναι σίγουρο πως θα συνεχίσει αυτή η κατρακύλα. Η αντίληψη του "όλοι ίδιοι είναι" καλά κρατεί και δεν φταίνε οι νέοι/νέες για αυτό. Η κατάπτωση των θεσμών και της δημοκρατίας αλλά και ολόκληρης της πολιτείας ιστορικά στην αρχαία Αθήνα ήλθε όταν έπαψαν οι άνθρωποι να ασχολούνται με τα κοινά.

Κάποια ιστορικά παραδείγματα θα έπρεπε να τα ξέρετε καλλίτερα εσείς οι υποτίθεται μαχητές της Δημοκρατίας που και καλά αγαπάτε. Αλλά φυσικά αφού βγήκε η επιλογή σας γελάτε κάτω από τα μουστάκια σας με την αποχή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Είμαι ειλικρινής, μιλώ μόνο για ότι ξέρω και πιστεύω.

Αν ήθελες κάτι άλλο και περίμενες κάτι άλλο, τότε λυπάμαι που σε απογοητεύω. Δεν είμαι τόσο έξυπνος, έχω όρια και κυρίως σου μιλάω σα συνάνθρωπός σου που έχει μια ανησυχία και οχι απλά ως κάποιος που προσπαθεί να μειώσει την επιλογή σου, σε καμία περίπτωση.
Δεν είναι κακό που ανησυχείς. Πρέπει όλοι να ανησυχούμε και να είμαστε σε εγρήγορση. Απλά ανησυχώ περισσότερο σε περίπτωση ακυβερνησιας
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Δεν είναι κακό που ανησυχείς. Πρέπει όλοι να ανησυχούμε και να είμαστε σε εγρήγορση. Απλά ανησυχώ περισσότερο σε περίπτωση ακυβερνησιας
Δεν θα το αποφασίσεις εσυ αυτό αλλά τα αφεντικά.

Όταν τα αφεντικά κρίνουν ότι πρέπει να πάρει πόδι και δεν εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος, τότε βλέπουμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Αυτά πλέον είναι δικές σας πρακτικές. Δεν μπορείτε να κουνάτε σε κανέναν πλέον το δάκτυλο για έλλειψη δημοκρατικού φρονήματος.
Δεν το κουνάω σε σένα. Μπορώ να το κουνάω όμως στις επιλογές σου. Ακριβώς όπως κανείς κι εσύ.

Δεν θα το αποφασίσεις εσυ αυτό αλλά τα αφεντικά.

Όταν τα αφεντικά κρίνουν ότι πρέπει να πάρει πόδι και δεν εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος, τότε βλέπουμε.
Ιδεοληψίες άλλου αιώνα. Χάρη στα αφεντικά υπάρχει δουλειά. Μην νομίζεις ότι αυτά περνούν καλά. Έχουν φόρους, άγχος για την πληρωμή των υπαλλήλων τους, να παν καλά οι δουλειές. Δεν τσουβαλιαζουμε όλα τα αφεντικά. Και τα αφεντικά είναι άνθρωποι όπως εμείς. Υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα. Είχα διαβάσει ένα υπέροχο άρθρο του Νίκου Δήμου πριν από χρόνια. Δυστυχώς δεν το βρίσκω πια.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Δεν το κουνάω σε σένα. Μπορώ να το κουνάω όμως στις επιλογές σου. Ακριβώς όπως κανείς κι εσύ.


Ιδεοληψίες άλλου αιώνα. Χάρη στα αφεντικά υπάρχει δουλειά. Μην νομίζεις ότι αυτά περνούν καλά. Έχουν φόρους, άγχος για την πληρωμή των υπαλλήλων τους, να παν καλά οι δουλειές. Δεν τσουβαλιαζουμε όλα τα αφεντικά. Και τα αφεντικά είναι άνθρωποι όπως εμείς. Υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα. Είχα διαβάσει ένα υπέροχο άρθρο του Νίκου Δήμου πριν από χρόνια. Δυστυχώς δεν το βρίσκω πια.
"Υπέροχο" και Νίκος Δήμου δεν πάνε μαζί στην ίδια πρόταση.

Κανας αναρχοκαπιταλιστικός αντεθνικός οχετός θα είναι πάλι αυτό το αρθράκι έμπροσθεν του οποίου θα ήρθες εις οργασμόν και μου το πλασάρεις για Θεια Κοινωνία.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top