Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ρε Τζόνι, πες του Μωυσή να τις κάνει καλοκαίρι τις εκλογές, να πάρσουμε εμείς οι νομικοί καμιά καλή αποζημίωση ως δικαστικοί αντιπρόσωποι μπας και πάμε ΔΙΑΚΟΠΑΡΕΣ εφέτος. :dance3:
Ντάξει, και Οκτώβριο να τις κάνει, τα λεφτά θα πάνε σε χειμερινές διακοπές, εγώ όμως θέλω τωρα. :(
Τι λες ρε πουτινακια ρητρα αναπροσαρμογης πληρωσες ή βαρεσες πιστολι και θες και διακοπες;

Εκτος απο Τσιπρα, Τσιπα δεν εχετε εκει στην Κουμουνδουρου;
Λιγη αγαπη για την πατριδα;
Μονο μισος, φθονο, σπαταλες κι επιδοματα, μονο γι αυτα ειστε.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Τι λες ρε πουτινακια ρητρα αναπροσαρμογης πληρωσες ή βαρεσες πιστολι και θες και διακοπες;

Έχεις δίκιο. Αφού να φανταστείς, τέτοια επιρροή είχαν τα λόγια αυτά πάνω μου, που τον τζίρο του επόμενου μήνα θα τον κρατήσω όλο μην τυχόν και αφήσω απλήρωτη τη ΔΕΗ. Μη σου πω ότι θα τον καταθέσω στα ταμεία της ΝΔ για να τη βοηθήσω να ξεπληρώσει τα χρέη της. #με_τον_Κυριάκο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Αφού να φανταστείς, τέτοια επιρροή είχαν τα λόγια αυτά πάνω μου, που τον τζίρο του επόμενου μήνα θα τον κρατήσω όλο μην τυχόν και αφήσω απλήρωτη τη ΔΕΗ. Μη σου πω ότι θα τον καταθέσω στα ταμεία της ΝΔ για να τη βοηθήσω να ξεπληρώσει τα χρέη της. #με_τον_Κυριάκο
Στασση εμεις, Φωτοπουλο εσεις.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Την τελείωσε μετά τα ν+2 έτη και τώρα σου κουνάει το δάχτυλο
Μαν εγώ είχα φύγει για εργασία εξωτερικό πριν τα ν+2 :-*

Οπότε ναι την τελείωσα σε ν+3 και αφού δούλευα ήδη εξωτερικό και δεν είχα άδειες να δίνω μαθήματα όσο δούλευα εκεί.

Το ερώτημα μου όμως δεν είναι αυτό, περιμένω τον μαν να απαντήσει. Γιατί ξέρουμε καλά ότι δεν θα έχει ν+3 να τελειώσει τη σχολή. Αν ο τύπος είναι 4ο έτος, τότε θα έχει ακόμα ν+3 χρόνια να την τελειώσει από φέτος. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βγάλει τη σχολή του σε 3 χρόνια πριν την φετινή + 8 χρόνια, δηλαδή σε 11 χρόνια. Εγώ όχι απλά την έχω τελειώσει σε 11 χρόνια, αλλά ακόμη και να μην είχα τελειώσει ακόμα, δεν θα ήμουν καν στο 11ο έτος.

Φιλιά πολλά τζιο μου. Ελπίζω να μην έχεις θέμα να τελειώσεις μιας και η σχολή σου είναι πανευκολη.

ΥΓ για τις πενταετείς σχολές το νομοσχέδιο μιλάει για ν+3 και όχι ν+2 άρα το έβγαλα στην ώρα μου παρόλο που ήμουν ήδη ενάμιση χρόνο εξωτερικό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί να ψηφίσει κάποιος τα ίδια κόμματα; Γιατί να κάνει αυτό το έγκλημα; :/:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι γιατί να ψηφίσει κάποιος τα ίδια κόμματα; Γιατί να κάνει αυτό το έγκλημα; :/:
Εγώ περιμένω έναν ενδιαφέροντα κομματικό σχηματισμό με ανυπομονησία πάντως.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Καλά, μια γερή κρίση θέλει και μην εκπλαγείτε αν δείτε Βελόπουλο ή Βαρουφάκη ή κάτι αντίστοιχο με κανα 25% στις μεθεπόμενες.

Το "στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα" δεν είναι μόνο κλισέ.

Από ένα σημείο αγανάκτησης και μετά απλά ψηφίζεις κάτι άλλο χωρίς να σκέφτεσαι και πολύ αν θα είναι καλύτεροι, απλά δεν θες να ψηφίσεις τους ίδιους.

Κάπως έτσι κόμμα του 3-4% βρέθηκε με 25% σε 3 χρόνια και σε άλλα 3 έγινε κυβέρνηση.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μαν εγώ είχα φύγει για εργασία εξωτερικό πριν τα ν+2 :-*

Οπότε ναι την τελείωσα σε ν+3 και αφού δούλευα ήδη εξωτερικό και δεν είχα άδειες να δίνω μαθήματα όσο δούλευα εκεί.

Το ερώτημα μου όμως δεν είναι αυτό, περιμένω τον μαν να απαντήσει. Γιατί ξέρουμε καλά ότι δεν θα έχει ν+3 να τελειώσει τη σχολή. Αν ο τύπος είναι 4ο έτος, τότε θα έχει ακόμα ν+3 χρόνια να την τελειώσει από φέτος. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βγάλει τη σχολή του σε 3 χρόνια πριν την φετινή + 8 χρόνια, δηλαδή σε 11 χρόνια. Εγώ όχι απλά την έχω τελειώσει σε 11 χρόνια, αλλά ακόμη και να μην είχα τελειώσει ακόμα, δεν θα ήμουν καν στο 11ο έτος.

Φιλιά πολλά τζιο μου. Ελπίζω να μην έχεις θέμα να τελειώσεις μιας και η σχολή σου είναι πανευκολη.

ΥΓ για τις πενταετείς σχολές το νομοσχέδιο μιλάει για ν+3 και όχι ν+2 άρα το έβγαλα στην ώρα μου παρόλο που ήμουν ήδη ενάμιση χρόνο εξωτερικό.

Ναι φίλε μου, το ξέρω άλλωστε μαζί τα λέγαμε τότε στο τελευταίο σου μάθημα αν θυμάμαι καλά ηλεκτρομαγνητισμος ΙΙ. Απλά επειδή το παιδί σε ρώτησε το θεώρησα σκόπιμο να γνωρίζει.

On topic : εσύ @Ryuzaki σοβαρολογουσες όταν έλεγες ότι στις επόμενες εκλογές σκοπεύεις να ψηφίσεις ΝΔ για να εξαφανιστεί στις μεθεπόμενες αν σκάσει στα χέρια κάποια πιθανή μεγάλη κρίση;

Δεν ξέρω προσωπικά το θεωρώ λάθος να δώσεις άλλη μια τετραετία σε αυτό το κόμμα που ρουφάει όλο το κρατικό χρήμα και το πηγαίνει στις τσέπες των βουλευτών του και των λοιπών φίλων / γλειφτων του κόμματος. Δηλαδή υποφέρει που υποφέρει ο λαός τουλάχιστον να έλεγα ότι το χρέος δεν αυξάνεται αναλογικά περισσότερο από ότι στις άλλες ανεπτυγμένες χώρες, τώρα ούτε αυτό συμβαίνει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Μπορείτε να μας πείτε ένα σοβαρό κόμμα που υπάρχει στην Ελλάδα;; 🙃🙃

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει παγιδευτεί στα χέρια του Τσίπρα και για αυτό δεν κερδίσει ποσοστά παρολο την πτώση της ΝΔ κατά 10 μονάδες σε σχέση με το 2019. Βλέπουμε οτι στο συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ ο Τσιπρας είναι ο μόνος υποψήφιος, αναγκάζει όλους τους συνέδρους να τον ψηφίσουν και γενικά δεν τηρεί κανένα δημοκρατικό πρωτόκολλο. Όσο ο Τσιπρας δεν δίνει την ευκαιρία σε άλλο πρόσωπο να αναλάβει τα ηνία του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα δουν ξανά εξουσία. Όλα τα κόμματα συνήθως αλλάζουν αρχηγούς μετά την ήταν τους ώστε να υπάρξει μια ανανέωση στην παράταξη. Όμως ο Τσιπρας αντί να κάνει το ίδιο εφόσον είδε ότι έχασε 3 εκλογές το 2019 και μάλιστα με διαφορά 9-10 μονάδες συνεχίζει να είναι αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ παρολο που αρκετά άτομα δεν τον θέλουν και επιθυμούν μια ανανέωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ωραίο κείμενο παραφροσύνης, μου θυμίζει εμενα όταν παθαίνω κρίσεις πανικού και λέω ότι να ναι.🙃🙃

•Να φανταστώ όταν λες για τον τουρισμό που μειώθηκε από τα 30 εκατομμύρια στα 9 το 2020 και στα 14,7 εκατομμύρια πέρσι φταίει η ΝΔ ναι όχι η πανδημία;; Να φανταστώ ότι και στις ΗΠΑ που ο τουρισμός μειώθηκε από τα 72 εκατομμύρια στα 47 εκατομμύρια φταίει η ΝΔ, στην Γαλλία που μειώθηκε από τα 87 εκατομμύρια στα 52 πάλι η ΝΔ φταίει.🙃🙃

•Όσο αφορά τα υπόλοιπα που ανέφερες να σου θυμίσουμε ότι αυτά γίνονται στην Ελλάδα από το 2011 αλλά δεν σε είδαμε να γράφεις τίποτα εδώ και 11 χρόνια.🙃🙃🙃🙃🙃
Εν τω μεταξύ πέρα του ότι το να παραθέτεις ένα νούμερο η ένα ποσοστό δεν βοηθάει στο να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα, έστω και έτσι, βλέπω τον τουρισμό της Ελλάδας να υποτριπλασιαζεται ενώ ΗΠΑ και Γαλλία να μην έχει ούτε καν υποδιπλασιαστει. Στην τόσο μεγαλύτερη μείωση αναλογικά με ΗΠΑ και Γαλλία τι έφταιξε για τον τουρισμό της Ελλάδας; μήπως η πολιτική της ΝΔ έπαιξε ένα ρόλο σε αυτή τη μείωση;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πέρα του ότι το να παραθέτεις ένα νούμερο η ένα ποσοστό δεν βοηθάει στο να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα, έστω και έτσι, βλέπω τον τουρισμό της Ελλάδας να υποτριπλασιαζεται ενώ ΗΠΑ και Γαλλία να μην έχει ούτε καν υποδιπλασιαστει. Στην τόσο μεγαλύτερη μείωση αναλογικά με ΗΠΑ και Γαλλία τι έφταιξε για τον τουρισμό της Ελλάδας; μήπως η πολιτική της ΝΔ έπαιξε ένα ρόλο σε αυτή τη μείωση;

Καλημέρα. Αρχικά τα 49 εκατομμύρια των ΗΠΑ και το 52 εκατομμύρια της Γαλλίας είναι για το 2021 και όχι για το 2020, δεν το ανέφερα αυτό. Συγκεκριμένα το 2019 οι ΗΠΑ δέχθηκαν 72 εκατομμύρια τουρίστες, το 2020 ο αριθμός αυτός συρρικνώθηκε στα 20 εκατομμύρια ενώ πέρσι αυξηθε στα 47 εκατομμύρια. Η Γαλλία το 2019 είδε 87 εκατομμύρια τουρίστες από το εξωτερικό, το 2020 συρρικνώθηκε στα 27 εκατομμύρια εμώ πέρσι είδε εκτίναξη στα 52 εκατομμύρια που και πάλι είναι κατά 35 εκατομμύρια μικρότερος αριθμός σε σχέση με το 2019. Η Ελλάδα από την άλλη το 2019 κατέγραψε το 2019 ιστορικό ρεκόρ 30,7 εκατομμυρίων αφίξεων, το 2020 ο αριθμός αυτός αφανίστηκε μόλις στα 9 εκατομμύρια ενώ πέρσι είδε ανάκαμψη στα 14.7 εκατομμύρια, φέτος η κυβέρνηση αναμένει περίπου 20.7 εκατομμύρια τουρίστες. Αρα αναλογικά όλες οι χώρες αναλογικά είδαν παρόμοια μείωση. Το πρόβλημα της Ελλάδας σε ότι αφορά τον τουρισμό και για αυτό ανακάμπτουμε σχετικά πιο αργά σε σχέση με τις άλλες χώρες είναι η έλλειψη εθνικού αερομεταφορέα. Θέλω να πω ότι οι ΗΠΑ έχουν 3 παγκόσμιες γιγάντιες αεροπορικές που είναι και συνάμα οι μεγαλύτερες του πλανήτη (United airlines, Delta airlines, American Airlines). Η Γαλλία επίσης έχει εθνικό αερομεταφορέα, όπως και η Βρετανία, η Ισπανία και η Τουρκία. Μάλιστα η Τουρκία μέσα σε λίγα χρόνια είδε τον αριθμό των τουριστών της να εκτοξεύεται από τα 10 εκατομμύρια το 2010 σε 35 εκατομμύρια το 2019 λόγω της ραγδαίας εξάπλωσης της Turkish airlines. Η Ελλάδα εξέχει σοβαρό θέμα στο τομέα αυτό καθώς η Aegean δεν πετάει εκτός Ευρώπης με αποτέλεσμα το Αεροδρόμιο της Αθήνας να μην είναι Air hub που ενώνει όλες της ηπείρους Αρα χάνουμε εκατομμύρια τουρίστες. Δυστυχώς το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ κατάστρεψαν την κρατική ολυμπιακή με αποτέλεσμα να μην έχουμε δικό μας εθνικό αερομεταφορέα. Εκεί που η Ελλάδα είναι δύναμη είναι στην ακτοπλοΐα όπου ο Πειραιάς είναι το μεγαλύτερο λιμάνι της Ευρώπης και το 3ο μεγαλύτερο του πλανήτη σε επιβατική κίνηση με 27 εκατομμύρια επιβάτες το 2019.

Το 2022 θα είναι κρίσιμο για τον τουρισμό της Ελλάδας καθώς έχουμε ενεργειακή κρίση, πληθωρισμό 10%, απειλές από την Τουρκία που ίσως κρατήσουν πολλούς τουρίστες από το να μας επισκεφτούν αλλά και ο ανταγωνισμός που έχουμε από χώρες όπως η Τουρκία, Ισπανία και Ιταλία οι οποίος πλέον είναι πιο οικονομικές επιλογές από την πανάκριβη Ελλάδα. Εκεί λοιπόν πρέπει να επέμβει η κυβέρνηση ώστε να κρατήσει τις τιμές σε λογικό επίπεδο. Τέλος, θεωρώ ότι θα είναι μειωμένος και ο εσωτερικός τουρισμός λόγω των πανάκριβων εισιτηρίων παρά το δυναμικό ξεκίνημα που έκανε στις διακοπές του Πάσχα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,046 μηνύματα.
Καλά, μια γερή κρίση θέλει και μην εκπλαγείτε αν δείτε Βελόπουλο ή Βαρουφάκη ή κάτι αντίστοιχο με κανα 25% στις μεθεπόμενες
Γενικότερα, στις μεγάλες κρίσεις έχουμε άνοδο μικρών κομμάτων...αν και από το 2019 και μέχρι την Πανδημία φαινόταν μια εξαφάνιση των άκρων από το πολιτικό προσκήνιο... πλέον, όμως οι συνθήκες αρχίζουν και γίνονται ευνοϊκές για την επάνοδο τους
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@hl_amhxanos

Καμια τρολια λεμε να περασει η ωρα αμηχανε, καλυτερα να μου κοπει το χερι παρα να ψηφισω αυτο το μορφωμα :P
Ειμαστε αρκετα παλια μελη εδω μεσα και στη μεταξυ μας συζητηση πολλες φορες πεφτει δουλεμα πραγμα που μπορει να παραξενεψει ενα νεο μελος.

*****Παρολαυτα σε ενα εντελως θεωρητικο πλαισιο (που ειναι και τα πιο ενδιαφεροντα), εαν υπηρχε σκοπος να δομηθει κατι εντελως διαφορετικο, καποιοι θα υποστηριζαν οτι το μοτιβο της εκμεταλλευσης και των ανισοτητων πρεπει να φθασει σε ακομη μεγαλυτερο τελμα απο το σημερινο(βλ Ταιλανδη, μισθοι 9Ε/οκταωρο, τεταρτοκοσμικες συνθηκες διαβιωσης), ωστε να καταστραφει συθεμελα το υπαρχον, να εκριζωθει η πολιτικη προσωποποιηση του.

Σαν ενα αποστημα στο σωμα, που πρεπει να αφαιρεθει εντελως για να μην υποτροπιασει.

Μπορει να ειμαστε τα γκαρσονια με πτυχιο της ευρωπης, οι "Yes sir Lars im happy to help you", ομως ακομη δεν εχουμε φτασει σε πραγματικες συνθηκες εξαθλιωσης, στο συνολο τουλαχιστον του πληθυσμου, αξιολογω πως ειμαστε απλα στο ενα βημα πιο πριν.

Μια τετοια προσεγγιση εργαλειοποιει ο Νετσαγιεφ-ισμος, με τον οποιο διαφωνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Ο Βαρουφάκης εξήγγειλε τον " νέο φεμινισμό " σε κομματική του ομιλία; ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Τι άλλο θα ακούσουμε πια από την Ντίβα της πολιτικής.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι φίλε μου, το ξέρω άλλωστε μαζί τα λέγαμε τότε στο τελευταίο σου μάθημα αν θυμάμαι καλά ηλεκτρομαγνητισμος ΙΙ. Απλά επειδή το παιδί σε ρώτησε το θεώρησα σκόπιμο να γνωρίζει.
Το έθεσες με τρόπο σαν να τον κατηγορώ αλλά εγώ ήθελα να του δείξω ότι το νομοσχέδιο είναι πολύ ευέλικτο για τους ήδη φοιτητές οι οποίοι όσα χρόνια και αν σπουδάζουν έχουν επιπλέον ν ή ν+3 χρόνια, ανάλογα αν ξεπέρασαν τα ν ή όχι. Οπότε με αυτό το σκεπτικό δεν καταλαβαίνω κάποιος να ψηφίσει κόμμα με βάση αν τον αφήνει να σπουδάσει 11 χρόνια (παράδειγμα αν είσαι 4ο έτος φέτος) ή όχι. Έχει πολύ πιο σοβαρά πράγματα η κοινωνία μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω προσωπικά το θεωρώ λάθος να δώσεις άλλη μια τετραετία σε αυτό το κόμμα που ρουφάει όλο το κρατικό χρήμα και το πηγαίνει στις τσέπες των βουλευτών του και των λοιπών φίλων / γλειφτων του κόμματος. Δηλαδή υποφέρει που υποφέρει ο λαός τουλάχιστον να έλεγα ότι το χρέος δεν αυξάνεται αναλογικά περισσότερο από ότι στις άλλες ανεπτυγμένες χώρες, τώρα ούτε αυτό συμβαίνει
Το χρέος στο τέλος της χρονιάς θα έχει μειωθεί σε προ κοβιντ επίπεδα. Δεν ξέρω από πού το βγάζεις αυτό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Δεν είναι αθώοι, οι κλέφτες στη φυλακή.

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Το έθεσες με τρόπο σαν να τον κατηγορώ αλλά εγώ ήθελα να του δείξω ότι το νομοσχέδιο είναι πολύ ευέλικτο για τους ήδη φοιτητές οι οποίοι όσα χρόνια και αν σπουδάζουν έχουν επιπλέον ν ή ν+3 χρόνια, ανάλογα αν ξεπέρασαν τα ν ή όχι. Οπότε με αυτό το σκεπτικό δεν καταλαβαίνω κάποιος να ψηφίσει κόμμα με βάση αν τον αφήνει να σπουδάσει 11 χρόνια (παράδειγμα αν είσαι 4ο έτος φέτος) ή όχι. Έχει πολύ πιο σοβαρά πράγματα η κοινωνία μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το χρέος στο τέλος της χρονιάς θα έχει μειωθεί σε προ κοβιντ επίπεδα. Δεν ξέρω από πού το βγάζεις αυτό.
Πλήρως εγωιστικό το να μην κατακρίνεις κάτι επειδή δεν αγγίζει πλήρως εσένα αλλά θα αγγίξει όλους τους επόμενους φοιτητές

Τώρα για το χρέος, από εδώ το είδα, οι στήλες έχουν προηγούμενο και τελευταίο χρέος προς αεπ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-05-31-18-44-30-797_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-05-31-18-44-30-797_com.android.chrome.jpg
    281.4 KB · Εμφανίσεις: 60

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πλήρως εγωιστικό το να μην κατακρίνεις κάτι επειδή δεν αγγίζει πλήρως εσένα αλλά θα αγγίξει όλους τους επόμενους φοιτητές

Τώρα για το χρέος, από εδώ το είδα, οι στήλες έχουν προηγούμενο και τελευταίο χρέος προς αεπ
Η πικ που μου βάζεις δείχνει ότι το χρέος ανά ΑΕΠ μειώθηκε σε σχέση με το 2020, και λογικά το 2022 θα μειωθεί ξανά και θα φτάσει στα προ κοβιντ επίπεδα.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Η πικ που μου βάζεις δείχνει ότι το χρέος ανά ΑΕΠ μειώθηκε σε σχέση με το 2020, και λογικά το 2022 θα μειωθεί ξανά και θα φτάσει στα προ κοβιντ επίπεδα.
Από 193 πήγε 206 το χρέος ανά ΑΕΠ ενώ στις υπόλοιπες χώρες είτε μειώθηκε είτε αυξήθηκε πολύ λιγότερο
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top