Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Πάμε να δούμε μια δημοσκόπηση!!

2C6DD118-71D2-4AEB-A184-C5679558382F.jpeg
5191AEAF-11F8-424D-9C9B-790E9E82EC58.jpeg
3A159585-1262-4313-823B-6B26E4F75345.jpeg



Σε ότι αφορά το πρώτο διάγραμμα έχουμε πλήρη κυριαρχία της ΝΔ σε δεξιά και κεντροδεξιά. Βλέπουμε όμως ότι χάνει δυνάμεις στο κέντρο που μέχρι και πέρσι ήταν κυρίαρχη. Την δύναμη στο κέντρο την παίρνει το ΠΑΣΟΚ

Στο δεύτερο διάγραμμα βλέπουμε ότι η Συσπηρωση της ΝΔ είναι στο 70%, του ΣΥΡΙΖΑ στο 63% ενώ του ΠΑΣΟΚ στο 76%.

Στο τρίτο διάγραμμα έχουμε τα ποσοστά των κομμάτων. Θα γράψω πόσες έδρες βγάζουν με απλή αναλογική στο περίπου.

•ΝΔ: 34% και 117 έδρες
•ΣΥΡΙΖΑ 25% και 84 έδρες
•ΠΑΣΟΚ 15,7% και 49 έδρες
•ΚΚΕ : 7,5% και 22 έδρες
•Μέρα 25 4,9% και 15 έδρες
•Ελληνική λύση 4,1% και 13 έδρες.

Βλέπουμε ότι σε σχέση με τις εκλογές του 2019 η ΝΔ χάνει 6 μονάδες όπως και ο ΣΥΡΙΖΑ. Το ΠΑΣΟΚ διπλασιάζει το ποσοστό του ενώ ισχυρή άνοδο εμφανίζει απροσδόκητα και το ΚΚΕ κατά 2,2 μονάδες. Επίσης , έχουμε για πρώτη φορά τον Τζιμερο στο 1,6% ενώ πάντα ήταν κάτω του 1%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Βλέπουμε επίσης πως η διαφορά μεταξύ Ν.Δ και Σύριζα είναι σχεδόν ίδια με τη διαφορά μεταξύ Σύριζα και ΠΑΣΟΚ. Κοντά στις 9 μονάδες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Βλέπουμε επίσης πως η διαφορά μεταξύ Ν.Δ και Σύριζα είναι σχεδόν ίδια με τη διαφορά μεταξύ Σύριζα και ΠΑΣΟΚ. Κοντά στις 9 μονάδες.
ΝΔ και Σύριζα έχασαν μέχρι τώρα 6-7 μονάδες σε σχέση με το 2019, από την άλλην το ΠΑΣΟΚ διπλασίασε τη δύναμη του που είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο για ένα κόμμα που ακριβώς πριν 10 χρόνια έπεσε από το 40% στο 10% και όλοι το είχαν τελειωμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,655 μηνύματα.
Να δω τι θα κάνετε οι νεοδημοκράτες όταν βγει ξανά ο Αλέξης :hehe: Όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερο είναι να βγει ξανά η νδ, μεγαλώνει η φθορά.
Θα πανε εξωτερικο υποθετω οπως ο υπολοιπος κοσμος.Εσυ κατσε χορεψε με τη μερκελ στα νταουλια του αλεξουκο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Θα πανε εξωτερικο υποθετω οπως ο υπολοιπος κοσμος.Εσυ κατσε χορεψε με τη μερκελ στα νταουλια του αλεξουκο

Τώρα ο Τσιπρας θα κάνει καλύτερη διαπραγμάτευση , θα βάλει υποθήκη όλη την Ελλάδα για μόλις 70 χρόνια αντί για 99 όπως έκανε το 2016😆😆.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τώρα ο Τσιπρας θα κάνει καλύτερη διαπραγμάτευση , θα βάλει υποθήκη όλη την Ελλάδα για μόλις 70 χρόνια αντί για 99 όπως έκανε το 2016😆😆.
Και θα διορίσει ακόμα κι άλλους μετακλητους 😉😂έτσι για να ελαφρύνει το δημόσιο χρέος.
Όχι ότι και οι τωρινοι δεν διορισαν.
Όλοι έχουν διορίσει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Το πιο ευχάριστο είναι πως το κόμμα της ακροδεξιάς του Κασιδιάρη έπεσε στο 1.6%
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Και θα διορίσει ακόμα κι άλλους μετακλητους 😉😂έτσι για να ελαφρύνει το δημόσιο χρέος.
Όχι ότι και οι τωρινοι δεν διορισαν.
Όλοι έχουν διορίσει.

Εγώ θέλω γεμιστά της Φωτιου και νέους επενδυτές από την Τασία✌️✌️.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το πιο ευχάριστο είναι πως το κόμμα της ακροδεξιάς του Κασιδιάρη έπεσε στο 1.6%

Το κόμμα των ναζιστών πες καλύτερα.😉😉
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ θέλω γεμιστά της Φωτιου και νέους επενδυτές από την Τασία✌️✌️.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Το κόμμα των ναζιστών πες καλύτερα.😉😉
Τώρα οι νεοαφιχθεντες θα έχουν γίνει επενδυτές σε λίγα χρόνια με τα τόσα επιδόματα.

Βρήκα πόσοι είναι οι αποσπασμενοι ανά κόμμα δείτε το αρθρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θέλω γεμιστά της Φωτιου και νέους επενδυτές από την Τασία✌️✌️.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Το κόμμα των ναζιστών πες καλύτερα.😉😉
Ξέχασες την βουλευτινα με εκείνο το τεράστιο μαλλί αφάνα, ξεχνάω όνομα επί Σύριζα έκανε και υπουργός.

Δείτε πόσοι πασοκοι και ΝΔ είναι στο συριζα
Screenshot_20220902_144315.jpg


Γενικά δεν ξέρω έχω απογοητευτεί πολύ από την κατάσταση αυτή των πολιτικών κομμάτων και των εκφραστών τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Τώρα οι νεοαφιχθεντες θα έχουν γίνει επενδυτές σε λίγα χρόνια με τα τόσα επιδόματα.

Βρήκα πόσοι είναι οι αποσπασμενοι ανά κόμμα δείτε το αρθρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ξέχασες την βουλευτινα με εκείνο το τεράστιο μαλλί αφάνα, ξεχνάω όνομα επί Σύριζα έκανε και υπουργός.

Δείτε πόσοι πασοκοι και ΝΔ είναι στο συριζαView attachment 107822

Το ξέρω φίλη μου όπως ξέρω ότι στο thread των εκλογών του 2019 μια μεγάλη ομάδα ατόμων έλεγε / γέλαγε ότι δε θα νικήσει με τίποτα η ΝΔ. Μάλιστα έβαζαν τις δημοσκοπήσεις του Documento και της αυγής που έδιναν διαφορά μόλις 2 μονάδες σε σχέση με τις άλλες δημοσκοπήσεις που έδιναν 10 μονάδες. Τελικά την ημέρα των εκλογών όταν είδαν τις 9 μονάδες διαφορά εξαφανίστηκαν. Το ίδιο γίνεται και τώρα 😑😑
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το ξέρω φίλη μου όπως ξέρω ότι στο thread των εκλογών του 2019 μια μεγάλη ομάδα ατόμων έλεγε / γέλαγε ότι δε θα νικήσει με τίποτα η ΝΔ. Μάλιστα έβαζαν τις δημοσκοπήσεις του Documento και της αυγής που έδιναν διαφορά μόλις 2 μονάδες σε σχέση με τις άλλες δημοσκοπήσεις που έδιναν 10 μονάδες. Τελικά την ημέρα των εκλογών όταν είδαν τις 9 μονάδες διαφορά εξαφανίστηκαν. Το ίδιο γίνεται και τώρα 😑😑
Ναι ναι σωστά.
Αλλά γενικά δεν ξέρω με έχει πιάσει γενική απογοήτευση πως το λένε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πίστεψε με θέλω να δω μια Ελλάδα όπως ήταν πριν το 2010.Δυσκολο?
Μακαρι να έρθουν για όλους μας καλές μέρες όπως λέμε και να σταματήσουμε να γκρινιαζουμε για μικροπολιτικες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Ναι ναι σωστά.
Αλλά γενικά δεν ξέρω με έχει πιάσει γενική απογοήτευση πως το λένε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πίστεψε με θέλω να δω μια Ελλάδα όπως ήταν πριν το 2010.Δυσκολο?
Μακαρι να έρθουν για όλους μας καλές μέρες όπως λέμε και να σταματήσουμε να γκρινιαζουμε για μικροπολιτικες.

Δυστυχώς η Ελλάδα όπως έστρωσε θα κοιμηθεί ανεξαρτήτως κόμματος. Εμείς επιλέξαμε δημόσιο τομέα , συνδικαλισμό , απεργιες και σκάνδαλα όταν οι άλλες δυτικές χώρες επέλεγαν βιομηχανία , φιλελευθερισμό σε θέματα οικονομίας, κατασκευή ισχυρών υποδομών , τεχνολογική εξέλιξη και συνεργασία.😉😉
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ θα πω το εξής
Από τον Απρίλιο του 16 εδώ και 6,5 χρόνια περίπου
Δεν υπάρχει δημοσκόπηση που να μην βγάζει πρώτη τη ΝΔ! Ακόμα και κάποιες δημοσκοπήσεις της αυγής βγάζουν τη ΝΔ πρώτη έστω και με 1%!
Ξαναλεω ο κόσμος δεν πρόκειται να εμπιστευτεί πάλι ούτε τον Τσίπρα ούτε τον Ανδρουλακη θα τον εμπιστευτούν γιατι δεν έχει πολιτική εμπειρία όπως δεν είχε ούτε ο Τσιπρας το 15’
Να είστε σίγουροι πως αν δεν υπήρχε η πανδημία & ο πόλεμος και όλα κυλούσαν σχετικά ομαλά η ΝΔ θα έπαιρνε αυτοδυναμία πολύ εύκολα
Απλά σκεφτείτε πως τον Ιούνιο του 20’ που είχαμε τη διαχείρηση της πανδημίας δίχως την έκρηξη των κρουσμάτων και θεωρητικά όλα κυλούσαν «ομάδα» η ΝΔ έφτασε το 51-52% σύμφωνα με τις τότε δημοσκοπήσεις!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εγώ θα πω το εξής
Από τον Απρίλιο του 16 εδώ και 6,5 χρόνια περίπου
Δεν υπάρχει δημοσκόπηση που να μην βγάζει πρώτη τη ΝΔ! Ακόμα και κάποιες δημοσκοπήσεις της αυγής βγάζουν τη ΝΔ πρώτη έστω και με 1%!
Ξαναλεω ο κόσμος δεν πρόκειται να εμπιστευτεί πάλι ούτε τον Τσίπρα ούτε τον Ανδρουλακη θα τον εμπιστευτούν γιατι δεν έχει πολιτική εμπειρία όπως δεν είχε ούτε ο Τσιπρας το 15’
Να είστε σίγουροι πως αν δεν υπήρχε η πανδημία & ο πόλεμος και όλα κυλούσαν σχετικά ομαλά η ΝΔ θα έπαιρνε αυτοδυναμία πολύ εύκολα
Απλά σκεφτείτε πως τον Ιούνιο του 20’ που είχαμε τη διαχείρηση της πανδημίας δίχως την έκρηξη των κρουσμάτων και θεωρητικά όλα κυλούσαν «ομάδα» η ΝΔ έφτασε το 51-52% σύμφωνα με τις τότε δημοσκοπήσεις!

Και τώρα θα νικήσει όμως με αρκετά μικρότερα ποσοστά (γύρω στο 32%) που πάλι αν συμβεί θα είναι η πρώτη κυβέρνηση που επανεκλέγεται έπειτα από την κυβέρνηση της ΝΔ το 2007. Το θέμα είναι με ποιους θα συνεργαστεί.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και τώρα θα νικήσει όμως με αρκετά μικρότερα ποσοστά (γύρω στο 32%) που πάλι αν συμβεί θα είναι η πρώτη κυβέρνηση που επανεκλέγεται έπειτα από την κυβέρνηση της ΝΔ το 2007. Το θέμα είναι με ποιος θα συνεργαστεί.
Πάλι η ΝΔ θα βγει επειδή ακριβώς ο Συριζα έχει φθαρεί μέσα σε όλα αυτά που έγιναν. Μόνο αν αλλάξει αργηγο κόμματος έχει μια ελπίδα να ξαναβγεί στην εξουσία όπως έκανε και το Κιναλ με Ανδρουλάκη. Χρειάζεται η ανανέωση.
Ο κόσμος δεν μπορεί να ακούει και να βλέπει τα ίδια και τα ίδια.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η φθορά που περιγράφω δεν αγγίζει και τη ΝΔ. Φυσικά και την αγγίζει.
Ο κόσμος θέλει νέα πρόσωπα και κυρίως δράσεις και κυρίως α π ο τ ε λ ε σ μ α τ α.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα πω το εξής
Από τον Απρίλιο του 16 εδώ και 6,5 χρόνια περίπου
Δεν υπάρχει δημοσκόπηση που να μην βγάζει πρώτη τη ΝΔ! Ακόμα και κάποιες δημοσκοπήσεις της αυγής βγάζουν τη ΝΔ πρώτη έστω και με 1%!
Ξαναλεω ο κόσμος δεν πρόκειται να εμπιστευτεί πάλι ούτε τον Τσίπρα ούτε τον Ανδρουλακη θα τον εμπιστευτούν γιατι δεν έχει πολιτική εμπειρία όπως δεν είχε ούτε ο Τσιπρας το 15’
Να είστε σίγουροι πως αν δεν υπήρχε η πανδημία & ο πόλεμος και όλα κυλούσαν σχετικά ομαλά η ΝΔ θα έπαιρνε αυτοδυναμία πολύ εύκολα
Απλά σκεφτείτε πως τον Ιούνιο του 20’ που είχαμε τη διαχείρηση της πανδημίας δίχως την έκρηξη των κρουσμάτων και θεωρητικά όλα κυλούσαν «ομάδα» η ΝΔ έφτασε το 51-52% σύμφωνα με τις τότε δημοσκοπήσεις!
Αν δεν ήταν ο κορονοιος ναι η ΝΔ θα είχε πλήρη παντοδυναμία όντως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Πάλι η ΝΔ θα βγει επειδή ακριβώς ο Συριζα έχει φθαρεί μέσα σε όλα αυτά που έγιναν. Μόνο αν αλλάξει αργηγο κόμματος έχει μια ελπίδα να ξαναβγεί στην εξουσία όπως έκανε και το Κιναλ με Ανδρουλάκη. Χρειάζεται η ανανέωση.
Ο κόσμος δεν μπορεί να ακούει και να βλέπει τα ίδια και τα ίδια.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η φθορά που περιγράφω δεν αγγίζει και τη ΝΔ. Φυσικά και την αγγίζει.
Ο κόσμος θέλει νέα πρόσωπα και κυρίως δράσεις και κυρίως α π ο τ ε λ ε σ μ α τ α.

Στο ΣΥΡΙΖΑ αρχικά δεν θέλουν τον Τσίπρα για αρχηγό μια ομάδα του κόμματος.

Εδώ ώστε να περάσει η ώρα ευχάριστα

 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ο κόσμος θέλει νέα πρόσωπα και κυρίως δράσεις και κυρίως α π ο τ ε λ ε σ μ α τ α.
Θέλει ένα άτομο που να εμπνέει εμπιστοσύνη κσι να ξέρει από πολιτική στρατηγική
Αυτή τη στιγμή αυτό το πρόσωπο σύμφωνα με τον λαό είναι ο Μητσοτάκης
Νέο πρόσωπο ναι αλλά με γνώση της πολιτικής όχι να μην ξέρει τι του γίνεται!
Γιατι ο τσιπρας το 15’ είχε άγνοια κινδύνου και την πάτησε!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top