Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ε καλά, χαζοί ειν' κι αυτοί.
Άμα είχε παραμείνει ενωμένο το πυροβολημένο παρεάκι Μπογδάνος-Λατινοπούλου-Τζήμερος-Φαίλος, μπορεί και να έπιαναν το 3αρι ή να κόβαν λίγο κι απο Βελόπουλο.
Τώρα θα κάτσουν όλοι απ' έξω να συνεχίσουν να τρομπάρουν στα σόσιαλ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Ε καλά, χαζοί ειν' κι αυτοί.
Άμα είχε παραμείνει ενωμένο το πυροβολημένο παρεάκι Μπογδάνος-Λατινοπούλου-Τζήμερος-Φαίλος, μπορεί και να έπιαναν το 3αρι ή να κόβαν λίγο κι απο Βελόπουλο.
Τώρα θα κάτσουν όλοι απ' έξω να συνεχίσουν να τρομπάρουν στα σόσιαλ.
Αυτό ισχύει. Μέσα σε όλους αυτούς και ο Εμφιετζόγλου ίσως όντως να έπιαναν το πολυπόθητο τριάρι.

Αλλά είναι βλήματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Αν μετά τα 20 πιστεύεις ακόμα στα αόρατα μαγικά χέρια και την αυτορύθμιση της ελεύθερης αγορά, υπάρχει θέμα.
Υπάρχουν 5135 χιλιάδες παραδείγματα που δείχνουν το αντίθετο.
Εδώ υπάρχουν μερικά άτομα που πιστεύουν στην αναρχία και λένε ότι η αστική δημοκρατία είναι απάτη. Εκεί να δεις θέμα που έχουν αυτοί που τα πιστεύουν.
Εμένα μου λείπει ο Βασίλης Διαμαντόπουλος που δήλωνε αναρχικός αλλά μετά τα έπαιρνε πίσω, δεν ήθελε να παραιτηθεί με τίποτα, δεν έδινε πίσω την βουλευτική μερσεντες και ήταν και υπάλληλος του Δήμου, ωραίους αναρχικούς βγάζει η ελλάδα


ακόμα στα αόρατα μαγικά χέρια και την αυτορύθμιση της ελεύθερης αγορά,
Υπάρχει η ελεύθερη αγορά, η κεντρικά ρυθμιζόμενη αγορά δηλαδή το σοβιετικό μοντέλο, υπάρχουν ενδιάμεσες "στάσεις", το μεν πρώτο ουδέποτε έχει εφαρμοσθεί στην Ελλάδα, το μεν δεύτερο, το σοβιετικό μοντέλο, συγκινεί τόσο τους νεοδημοκράτες όσο και τους υπόλοιπους πασοκιναλ, συριζαψ κκ, και όλο το ακροαριστερό φάσμα συμπεριλαμβανομένων και των νεοναζιστών και ψεκασμένων. Δε ξέρω, εσύ λες 5135 παραδείγματα, εγώ βλέπω ένα χρεοκοπημένο κρατικοδίαιτο, σοβιετία με οθωμανικές καταβολές σε καπιταλιστικό περιτύλιγμα. Δεν έχω καμία αντίρρηση να πάμε σε ένα πραγματικά φιλελευθερο μηχανισμό. Άλλωστε, όλες οι πλούσιες χώρες, φιλελεύθερη οικονομία έχουν, όλη η μιζέρια στις σοσιαλδημοκρατίες πάει, εσύ μέτρα τα 5χιλιάδες παραδείγματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε καλά, χαζοί ειν' κι αυτοί.
Άμα είχε παραμείνει ενωμένο το πυροβολημένο παρεάκι Μπογδάνος-Λατινοπούλου-Τζήμερος-Φαίλος, μπορεί και να έπιαναν το 3αρι ή να κόβαν λίγο κι απο Βελόπουλο.
Τώρα θα κάτσουν όλοι απ' έξω να συνεχίσουν να τρομπάρουν στα σόσιαλ.
Δεν συμφωνώ. Μια εταιρόκλητη συμμαχία μόνο και μόνο για το 3%, είναι η λάθος οπτική.
Ο ψηφοφόρος που ψηφίζει ανομοιογενή προγράμματα και λαικίστικες δηλώσεις, είναι η επιτομή του κακού ψηφοφόρου.
Ο Μπογδάνος έφαγε σουτ από Εθνική Δημιουργία διότι αυτά που έλεγε, έταζε, ναι μεν μπορούσαν να φέρουν κάποιους ψήφους αλλά είναι ασήμβατα με την φιλελεύθερη πολιτική. Παράδειγμα, στην Λάρκο έλεγε ότι θα "προστατεύσει" τους υπαλλήλους εταιρία να μην χάσει τον κρατικό έλεγχο, την άλλη μέρα είχε φάει σουτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εμένα μου λείπει ο Βασίλης Διαμαντόπουλος που δήλωνε αναρχικός αλλά μετά τα έπαιρνε πίσω, δεν ήθελε να παραιτηθεί με τίποτα, δεν έδινε πίσω την βουλευτική μερσεντες και ήταν και υπάλληλος του Δήμου, ωραίους αναρχικούς βγάζει η ελλάδα



Υπάρχει η ελεύθερη αγορά, η κεντρικά ρυθμιζόμενη αγορά δηλαδή το σοβιετικό μοντέλο, υπάρχουν ενδιάμεσες "στάσεις", το μεν πρώτο ουδέποτε έχει εφαρμοσθεί στην Ελλάδα, το μεν δεύτερο, το σοβιετικό μοντέλο, συγκινεί τόσο τους νεοδημοκράτες όσο και τους υπόλοιπους πασοκιναλ, συριζαψ κκ, και όλο το ακροαριστερό φάσμα συμπεριλαμβανομένων και των νεοναζιστών και ψεκασμένων. Δε ξέρω, εσύ λες 5135 παραδείγματα, εγώ βλέπω ένα χρεοκοπημένο κρατικοδίαιτο, σοβιετία με οθωμανικές καταβολές σε καπιταλιστικό περιτύλιγμα.
Στην Ελλάδα κατηγορούμε τον φιλελευθερισμό για την χρεωκοπία της Ελλάδας ενώ δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ ο φιλελευθερισμός στη χώρα. Στην ουσία οι αριστεροί κατηγορούν τον καπιταλισμό για την χρεωκοπία της χώρας την οποία όμως προκάλεσε το κρατικοδίαιτο σύστημα που υποστηρίζουν.

Αντίθετα τα πραγματικά φιλελεύθερα κράτη όπως οι ΗΠΑ , Βρετανία, Καναδάς, Ιρλανδία κτλ συνεχίζουν να είναι οι πιο πλούσιες χώρες του πλανήτη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Αντίθετα τα πραγματικά φιλελεύθερα κράτη όπως οι ΗΠΑ , Βρετανία, Καναδάς, Ιρλανδία κτλ συνεχίζουν να είναι οι πιο πλούσιες χώρες του πλανήτη.
Βάζω και την Αυστραλία. Είναι και ο βασικός λόγος για τον οποίο μαθαίνουν οι περισσότεροι αγγλικά. Ακόμα και αυτοί που ορκίζονται πως μισούν τον φιλελευθερισμό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Βάζω και την Αυστραλία. Είναι και ο βασικός λόγος για τον οποίο μαθαίνουν οι περισσότεροι αγγλικά. Ακόμα και αυτοί που ορκίζονται πως μισούν τον φιλελευθερισμό.
Προφανώς και είναι η Αυστραλία μέσα σε αυτές τις χώρες, νομίζω είναι η πιο φιλελεύθερη από την Βρετανία και
ΗΠΑ . Όμως ναι στις 21/5 οι αριστεροί θα βάλουν τέλος στον φιλελευθερισμό στην Ελλάδα ,παρολο που το οικονομικό σύστημα αυτό δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ. Άρα οι αριστεροί θα βάλουν τέλος σε κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν αυτό δεν είναι ψυχική ασθένεια τότε τι είναι;;

Εδώ βλέπουμε τις 27 πιο οικονομικά φιλελεύθερες χώρες για το 2022. Βλέπουμε ότι Σκανδιναβικές χώρες που θαυμάζουν οι αριστεροί του Forum είναι μέσα στην λίστα αυτή. Μάλλον ούτε τώρα τους αρέσει το Economic liberty.😉😉

4771DC4D-07F7-49A5-B21B-846045119FA1.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Προφανώς και είναι η Αυστραλία μέσα σε αυτές τις χώρες, νομίζω είναι η πιο φιλελεύθερη από την Βρετανία και
ΗΠΑ . Όμως ναι στις 21/5 οι αριστεροί θα βάλουν τέλος στον φιλελευθερισμό στην Ελλάδα ,παρολο που το οικονομικό σύστημα αυτό δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ. Άρα οι αριστεροί θα βάλουν τέλος σε κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αν αυτό δεν είναι ψυχική ασθένεια τότε τι είναι;;

Εδώ βλέπουμε τις 27 πιο οικονομικά φιλελεύθερες χώρες για το 2022. Βλέπουμε ότι Σκανδιναβικές χώρες που θαυμάζουν οι αριστεροί του Forum είναι μέσα στην λίστα αυτή. Μάλλον ούτε τώρα τους αρέσει το Economic liberty.😉😉

View attachment 114608
Με εξαίρεση την Ταϊβάν, την Σιγκαπούρη, την Εσθονία και την Νότια Κορέα οι φιλελεύθερες χώρες είναι είναι οι πιο γκέι φριεντλι στον κόσμο. (πρώτες 16 χώρες).
Σε όλες αυτές τις χώρες μια χαρά διεξάγονται εκλογές όπως και στην Ελλάδα. Επίσης τα κομμουνιστικά τους κόμματα ή είναι σχεδόν ανύπαρκτα ή απαγορευμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Άσε, δε βγάζεις άκρη.
Με πουτλερικους και ζαιους που ψηφίζουν Κασιδιάρη δε γίνεται να βγάλεις άκρη :worry:
Στην Ελλάδα κατηγορούμε τον φιλελευθερισμό για την χρεωκοπία της Ελλάδας ενώ δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ ο φιλελευθερισμός στη χώρα. Στην ουσία οι αριστεροί κατηγορούν τον καπιταλισμό για την χρεωκοπία της χώρας την οποία όμως προκάλεσε το κρατικοδίαιτο σύστημα που υποστηρίζουν.
Οικογένεια Βαρδινογιάννη, Αλαφούζου και Μπόμπολα : am i a joke to you?
Αντίθετα τα πραγματικά φιλελεύθερα κράτη όπως οι ΗΠΑ , Βρετανία, Καναδάς, Ιρλανδία κτλ συνεχίζουν να είναι οι πιο πλούσιες χώρες του πλανήτη.
Ξέρω εγώ στις ΗΠΑ περίπου το 38% του πληθυσμού με το ζόρι βγαίνει και οι διαβητικοί ψάχνουν ινσουλίνη με το τουφέκι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Με πουτλερικους και ζαιους που ψηφίζουν Κασιδιάρη δε γίνεται να βγάλεις άκρη :worry:

Οικογένεια Βαρδινογιάννη, Αλαφούζου και Μπόμπολα : am i a joke to you?

Ξέρω εγώ στις ΗΠΑ περίπου το 38% του πληθυσμού με το ζόρι βγαίνει και οι διαβητικοί ψάχνουν ινσουλίνη με το τουφέκι.
Τι σχέση έχουν οι οικογένειες αυτές με τον φιλελευθερισμό μόνο εσύ ξέρεις. Όσο αφορά τις ΗΠΑ έχεις ρίξει μια μάτια για την φτώχεια στις χώρες που θαυμάζεις (βόρεια Κορέα , κουβα, Βενεζουέλα κτλ) η δεν μας συμφέρει εκεί;;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Με πουτλερικους και ζαιους που ψηφίζουν Κασιδιάρη δε γίνεται να βγάλεις άκρη :worry:

It goes without saying

Όσο αφορά τις ΗΠΑ έχεις ρίξει μια μάτια για την φτώχεια στις χώρες που θαυμάζεις (βόρεια Κορέα , κουβα, Βενεζουέλα κτλ) η δεν μας συμφέρει εκεί;;
Έχουν και αντιπολίτευση εκεί; Εκλογές;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν οι οικογένειες αυτές με τον φιλελευθερισμό μόνο εσύ ξέρεις. Όσο αφορά τις ΗΠΑ έχεις ρίξει μια μάτια για την φτώχεια στις χώρες που θαυμάζεις (βόρεια Κορέα , κουβα, Βενεζουέλα κτλ) η δεν μας συμφέρει εκεί;;
Ισχύει, είναι ηθοποιοί, όχι καπιταλιστές.

Θα συμφωνήσω, στην Ελλάδα αλλά και γενικά στην Ευρώπη έχουμε ένα καθεστώς ιδιότυπης σοβιετίας (αυτοί οι Σκανδιναβοί το έχουν παραχέσει). Να δούμε πότε επιτέλους θα εξαφανιστούν τα κράτη έτσι ώστε να αφήσουν τον τίγρη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας να κάνει τα θαύματα του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Ισχύει, είναι ηθοποιοί, όχι καπιταλιστές.

Θα συμφωνήσω, στην Ελλάδα αλλά και γενικά στην Ευρώπη έχουμε ένα καθεστώς ιδιότυπης σοβιετίας (αυτοί οι Σκανδιναβοί το έχουν παραχέσει). Να δούμε πότε επιτέλους θα εξαφανιστούν τα κράτη έτσι ώστε να αφήσουν τον τίγρη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας να κάνει τα θαύματα του.
Λοιπόν αρχικά πρέπει να ανοίξεις ένα βιβλίο ώστε να μάθεις τι είναι ο φιλελευθερισμός και ποιος οι βασικές αρχές του. Από αυτά που γράφεις είναι εμφανές ότι οι μόνες γνώσεις που έχεις πάνω στο οικονομικό φιλελευθερισμό είναι οι πορείες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Καπιταλιστές έχουν όλες οι χώρες, με την λογική αυτή και η Κίνα που έχει εκατομμύρια καπιταλιστές είναι φιλελεύθερο κράτος.

Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που για να ανοίξεις μια απλή επιχείρηση σου παίρνει αρκετούς μήνες, όταν σε όλες χώρες θέλεις 10 ημέρες. Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που το κεντρικό κράτος ελέγχει τα πάντα και δεν δίνει καμία σχεδόν ελευθερία τους Ο.Τ.Α. Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που μέχρι πριν λογά χρόνια είχε 28% φορολογία προς τις επιχειρήσεις. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η γραφειοκρατία ακόμα και σήμερα είναι ασφυκτική σε πολλούς τομείς. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που τα κόμματα εξαγοράζουν ψήφους από το δημόσιο τομέα. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που για να πας ψηλά στον εργασιακό τομέα πρέπει να έχεις μέσο. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η κυβέρνηση κλείνει τις τράπεζες και έχει τους πολίτες με 60€. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η παιδεία δεν έχει καμία σύνδεση με την αγορά εργασίας. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η αντιπολίτευση θέλει να κάνει δημόσιες τις τράπεζες αν εκλεγεί. Τέλος και η μεγαλύτερη απόδειξη για το ποσό φιλελεύθερο κράτος είμαστε φαίνεται στον Economic liberty index όπου βρισκόμαστε στη θέση 107, κάτω από χώρες όπως η Τουρκία, Σαουδικη Αραβια, Τανζανια και Μαγαδασκαρη.

Άντε λοιπόν να κατηγορήσεις τον «φιλελευθερισμό» για την κατάντια της Ελλάδας. Όσο αφορά την τελευταία παράγραφο που έγραψες θα με συγχωρέσεις αλλά δεν έχω εξασκηθεί ακόμα σε παράλογα κείμενα.

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Λοιπόν αρχικά πρέπει να ανοίξεις ένα βιβλίο ώστε να μάθεις τι είναι ο φιλελευθερισμός και ποιος οι βασικές αρχές του. Από αυτά που γράφεις είναι εμφανές ότι οι μόνες γνώσεις που έχεις πάνω στο οικονομικό φιλελευθερισμό είναι οι πορείες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Καπιταλιστές έχουν όλες οι χώρες, με την λογική αυτή και η Κίνα που έχει εκατομμύρια καπιταλιστές είναι φιλελεύθερο κράτος.

Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που για να ανοίξεις μια απλή επιχείρηση σου παίρνει αρκετούς μήνες, όταν σε όλες χώρες θέλεις 10 ημέρες. Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που το κεντρικό κράτος ελέγχει τα πάντα και δεν δίνει καμία σχεδόν ελευθερία τους Ο.Τ.Α. Η Ελλάδα είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που μέχρι πριν λογά χρόνια είχε 28% φορολογία προς τις επιχειρήσεις. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η γραφειοκρατία ακόμα και σήμερα είναι ασφυκτική σε πολλούς τομείς. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που τα κόμματα εξαγοράζουν ψήφους από το δημόσιο τομέα. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που για να πας ψηλά στον εργασιακό τομέα πρέπει να έχεις μέσο. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η κυβέρνηση κλείνει τις τράπεζες και έχει τους πολίτες με 60€. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η παιδεία δεν έχει καμία σύνδεση με την αγορά εργασίας. Είναι τόσο φιλελεύθερο κράτος που η αντιπολίτευση θέλει να κάνει δημόσιες τις τράπεζες αν εκλεγεί. Τέλος και η μεγαλύτερη απόδειξη για το ποσό φιλελεύθερο κράτος είμαστε φαίνεται στον Economic liberty index όπου βρισκόμαστε στη θέση 107, κάτω από χώρες όπως η Τουρκία, Σαουδικη Αραβια, Τανζανια και Μαγαδασκαρη.

Άντε λοιπόν να κατηγορήσεις τον «φιλελευθερισμό» για την κατάντια της Ελλάδας. Όσο αφορά την τελευταία παράγραφο που έγραψες θα με συγχωρέσεις αλλά δεν έχω εξασκηθεί ακόμα σε παράλογα κείμενα.
Ναι οκ, προφανώς στην Ελλάδα δεν έχουμε φιλελεύθερο κράτος και οικονομία όπως η Σιγκαπούρη.

Η προηγούμενη απάντηση αφορούσε τον ισχυρισμό ότι στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ πραγματική καπιταλιστική οικονομία. Οι βασικές αρχές μια χαρά εφαρμόζονται (ατομική ιδιοκτησία, μισθωτή εργασία κ.α.)

Παρόλα αυτά, ακόμα και αν ένα κράτος είναι 100% φιλελεύθερο σύμφωνα με τους ορισμούς, δε σημαίνει ότι το επίπεδο ζωής είναι απαραίτητα καλό. ΗΠΑ και ΗΒ θεωρούνται από πολλούς σε μεγάλο βαθμό φιλελεύθερα κράτη αλλά η ζωή δεν είναι και τόσο καλή (εκτός αν θεωρούμε καλό επίπεδο ζωής το γεγονός ότι στις ΗΠΑ σε πετάνε έξω από το νοσοκομείο αν δεν έχεις κασέρι).

Anyway, αρκετή συζήτηση με φιλελεύθερους για σήμερα, βαρέθηκα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Ναι οκ, προφανώς στην Ελλάδα δεν έχουμε φιλελεύθερο κράτος και οικονομία όπως η Σιγκαπούρη.

Η προηγούμενη απάντηση αφορούσε τον ισχυρισμό ότι στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ πραγματική καπιταλιστική οικονομία. Οι βασικές αρχές μια χαρά εφαρμόζονται (ατομική ιδιοκτησία, μισθωτή εργασία κ.α.)

Παρόλα αυτά, ακόμα και αν ένα κράτος είναι 100% φιλελεύθερο σύμφωνα με τους ορισμούς, δε σημαίνει ότι το επίπεδο ζωής είναι απαραίτητα καλό. ΗΠΑ και ΗΒ θεωρούνται από πολλούς σε μεγάλο βαθμό φιλελεύθερα κράτη αλλά η ζωή δεν είναι και τόσο καλή (εκτός αν θεωρούμε καλό επίπεδο ζωής το γεγονός ότι στις ΗΠΑ σε πετάνε έξω από το νοσοκομείο αν δεν έχεις κασέρι).

Anyway, αρκετή συζήτηση με φιλελεύθερους για σήμερα, βαρέθηκα.
Αρχικά εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι η Ελλάδα δεν έχει καπιταλισμό, είπα ότι δεν έχουμε γνωρίσει ποτέ φιλελεύθερο οικονομικό σύστημα που μερικοί κατηγορείτε για την κατάντια της χώρας. Μην λες πράγματα που δεν έχω πει.

Όσο αφορά τις ΗΠΑ και Βρετανία εξαρτάται τι εννοείς καλή ζωή. Για εμένα καλή ζωή είναι να μπορώ να βρω μια καλή εργασία με υψηλές αμοιβές στον τομέα μου, να μπορώ να έχω σπίτι και δικό μου αυτοκίνητο και γενικά να μην φοβάμαι ότι θα χάσω τα χρήματα μου. Οι ΗΠΑ και η Βρετανία ικανοποιούν στο έπακρον τα κριτήρια αυτά , ειδικά στον χρηματοοικονομικό κλάδο που είμαι εγώ. Σαφώς αν κανείς σύγκριση με άλλες φιλελεύθερες οικονομίες όπως είναι η Ιρλανδία , Καναδάς , Αυστραλία και Ελβετία το επίπεδο τους είναι πιο κάτω όμως εκεί παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Στις ΗΠΑ πχ το επίπεδο ζωής μειώνεται αρκετά λόγω της τεράστιας οπλοκατοχής, των Ghetto που το βράδυ φοβάσαι να πας σε κάποιες περιοχές, λόγω των πολύ υψηλών ποσοστών χρήσης ναρκωτικών αλλά και λόγω των τεράστιων αποστάσεων που πρέπει να διανύσεις καθημερινά. Στην Βρετανία το επίπεδο ζωής μειώνεται καθώς η χώρα αντιμετωπίζει προβλήματα υπερπληθυσμού , μαζική μετανάστευση από όλες τις χώρες του πλανήτη, κρίση με σοβαρές ελλείψεις στα ακίνητα λόγω του υπερπληθυσμού, ενώ μετά το Brexit βιώνει και ένα είδους απομόνωσης και οικονομικής στασιμότητας.

Ούτε εγώ θα πήγαινα τώρα να ζήσω στις ΗΠΑ, λόγω των λόγων που ανέφερα και λόγω της visa, όμως παραμένει ένα κράτος που προσφέρει εκατομμύρια ευκαιρίες. Ούτε προφανώς είμαι υπέρ στο να έχει ένα κράτος αποκλειστικά ιδιωτικό σύστημα υγείας όπως ισχύει στις ΗΠΑ. Προσωπικά είμαι υπέρ στο να υπάρχει τόσο ιδιωτικό όσο και δημόσιο σύστημα υγείας, τα ποια θα παρέχουν το ίδιο επίπεδο υπηρεσιών και απλά ο καθένας θα επιλέγει αυτό που θέλει ανάλογα με την οικονομική του κατάσταση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Αυτό δεν θα είναι σταθερότητα αλλά εφιάλτης.
 

FreeNotes

Νεοφερμένος

Ο FreeNotes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τελικά Αποφάσισα τι θα κάνω στις εκλογές.

Θα στείλω αυτό το μήνυμα στο Κυριάκο Μηστσοτακη.

Αν πραγματικά σου ανήκει αυτός ο τόπος από τον Εβρο μέχρι την Κρήτη.

Να τον κυβερνήσεις με τις καλύτερες ευχές μου.

Και να ζήσεις τις αξίες που σου αρμόζουν εσένα και αυτού του τόπου.

Αν πάλι όχι δεν είναι δικός δεν μπορώ να στον δώσω μέσο της ψήφου μου απλά δεν μου ανήκει .

Τώρα αν νομίζεις ότι σου ανήκω εγώ, συγνώμη έχεις κάνει κάποιο λάθος ασχολήσου με την ένωση σου με την Νατάσα που προφανώς έγινε για να ποτίσεις το λαό σου με κατανόηση και άσε εμένα ήσυχο.

Εγώ απλός δεν μπορώ να σου δώσω τίποτα ,και αν μπορούσα να σου δώσω κάτι θα το έκανα με κάποιο αντάλλαγμα αφού συμφωνούσα ,νομίζω είναι κάτι άξιο για έναν άνθρωπο .

Δεν θα ψηφίσω και όπως κατάλαβες δεν μου αρέσει που δυο τρεις άνθρωποι έχουν ανέβει στην Βουλή και διεκδικούν αυτό το κομμάτι γης.

Να ξέρεις οτι Αυτή η αποχή δεν είναι υπέρ σου αλλά να είσαι γενναίος και να μην σε νοιάζει τη θα πουν οι άλλοι Αν λες αλήθεια όλοι οι άλλοι είναι ανίσχυροι.

Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια σε όλους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πιο σιχαμερος δημοσιογράφος από αυτόν νομίζω δύσκολα θα βρεθεί…
Η επιτομή της ηλιθιότητας και της χαζομάρας

 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top