Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε. Κασιδιάρης, Βελόπουλος, Τζήμερος, Μπογδάνος και κάτι πατριωτοχαχανούληδες στυλ ΝΙΚΗ, ΕΑΝ κλπ.

Με τους περισσότερους που ανέφερα δεν συμφωνώ καθ' όλου ούτε έχω θετική γνώμη αλλά θα προτιμούσα να είχα να κάνω με αυτούς παρά με ανθρώπους που εχθρεύονται το Έθνος και την εθνοφυλετική ταυτότητα.

Μα και η Νέα Δημοκρατία έχει τον Καρατζαφέρη και τα πολιτικά του παιδιά, με αυτή την λογική να ξαναβγεί αυτή, δεν ξέρω κατά πόσο ο Καρατζαφέρης, ο Γεωργιάδης, ο Βορίδης και ο Πλεύρης τα πιστεύουν αυτά που λένε για πατρίδα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Μα και η Νέα Δημοκρατία έχει τον Καρατζαφέρη και τα πολιτικά του παιδιά, με αυτή την λογική να ξαναβγεί αυτή, δεν ξέρω κατά πόσο ο Καρατζαφέρης, ο Γεωργιάδης, ο Βορίδης και ο Πλεύρης τα πιστεύουν αυτά που λένε για πατρίδα.
Ναι και; Όπως κάθε χώρος έτσι και ο δικός μας έχει ξεπουλημένους προδότες που δεν δίστασαν να προδώσουν τον Αγώνα για μία θέση. Για αυτό και μόνον οι αφελείς, που αγνοούν τα ιστορικά παραδείγματα,πιστεύουν στα κόμματα και στους κηφήνες.

Όλοι αυτοί μπορεί και να τα πιστεύουν αυτά που λένε, μπορεί και όταν δουν πως με τον φιλελευθερισμό που στηρίζουν τώρα επρόκειτο να χάσουν τις καρέκλες τους να πηδάνε σαν ποντίκια από το καράβι και να προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο πως γύρισαν στον εθνοπατριωτικό Αγώνα. Δεν υπάρχει καμμία λογική στο να ψηφίζει κάποιος, ακόμα και αγνός πατριώτης χωρίς εθνοφυλετικές ιδέες, την Νέα Δημοκρατία. Είναι ξεπουλημένοι υπέρ της παγκοσμιοποίησης και του κεφαλαίου. Γιουσουφάκια της ευρωπαϊκής και της εγχώριας ολιγαρχίας.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Ναι και; Όπως κάθε χώρος έτσι και ο δικός μας έχει ξεπουλημένους προδότες που δεν δίστασαν να προδώσουν τον Αγώνα για μία θέση. Για αυτό και μόνον οι αφελείς, που αγνοούν τα ιστορικά παραδείγματα,πιστεύουν στα κόμματα και στους κηφήνες.

Όλοι αυτοί μπορεί και να τα πιστεύουν αυτά που λένε, μπορεί και όταν δουν πως με τον φιλελευθερισμό που στηρίζουν τώρα επρόκειτο να χάσουν τις καρέκλες τους να πηδάνε σαν ποντίκια από το καράβι και να προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο πως γύρισαν στον εθνοπατριωτικό Αγώνα. Δεν υπάρχει καμμία λογική στο να ψηφίζει κάποιος, ακόμα και αγνός πατριώτης χωρίς εθνοφυλετικές ιδέες, την Νέα Δημοκρατία. Είναι ξεπουλημένοι υπέρ της παγκοσμιοποίησης και του κεφαλαίου. Γιουσουφάκια της ευρωπαϊκής και της εγχώριας ολιγαρχίας.

Οι περισσότεροι τέτοιοι είναι, η μεγαλύτερη απογοήτευση ο Μυλωνάκης που δουλεύει για τους πρώην δικούς του στον ΛΑΟΣ και σαμπόταρε το ίδιο το κόμμα που τον έβαλε στην βουλή.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Οι περισσότεροι τέτοιοι είναι, η μεγαλύτερη απογοήτευση ο Μυλωνάκης που δουλεύει για τους πρώην δικούς του στον ΛΑΟΣ και σαμπόταρε το ίδιο το κόμμα που τον έβαλε στην βουλή.
Προφανώς και οι περισσότεροι είναι έτσι, πολιτικοί γαρ.

Κοίτα για τον Μυλωνάκη nobody knows. Δεν ξέρεις εάν ήτο πράγματι προδότης. Υπήρξαν δημοσιεύματα που ήθελαν να υπάρχει επικοινωνία ανάμεσα σε αυτόν και σε παράγοντες της Νέας Δημοκρατίας. Δεν μπορούμε να ξέρουμε (και δεν θα μάθουμε και ποτέ) εάν ήτο έγκυρα. Προσωπικά τα πιστεύω, το έργο το είδαμε πολλές φορές στο παρελθόν. Ο Βελόπουλος για εμένα έκανε σωστή κίνηση που τους έστειλε σε άλλες εκλογικές περιφέρειες (καταδικάζοντας την πολιτική τους καρριέρα σε θάνατο) γιατί πολύ απλά προσπαθεί να σωθεί από το να έχει μετ' εκλογικά την μοίρα του ΛΑΟΣ, με κύμα αποστασίας βουλευτών του προς την Νέα Δημοκρατία. Προφανώς όμως και ο άλλος δεν θα δεχθεί την θανάτωση της καρριέρας του έτσι απλά. Παραιτήθηκε και πήρε αμπάριζα όλα τα κανάλια με καταγγελίες για χρηματική εξαπάτηση. Να πω την αλήθεια ούτε αυτός πιστεύω ψεύδεται. Απλά σίγουρα θα συμμετείχε σε αυτό το φαγοπότι και αυτός και τώρα ένιωσε πως του παίρνουν την κουτάλα οπότε αμύνθηκε όσο μπορούσε για εκδίκηση. Έτσι είναι αυτά, έτσι λειτουργούν τα κόμματα. Καρριερίστες, κονδυλοφόροι είναι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά οι τράπεζες θα έπρεπε να είναι κρατικά ελεγχόμενες για να μην αποθρασύνονται.
Μπορείς να μας εξηγήσεις, σύμφωνα και με την ανωτερότητα των εθνικοσοσιαλιστικών χρυσαυγιτικών θεωρειών σου, από που προκύπτει ότι, τράπεζες που είναι "κρατικές",(δηλαδή κομματικές),εξασφαλίζεται ότι δεν αποθρασύνονται;
Εγώ κατάλαβα ότι οι τράπεζες αποθρασύνονται ΚΥΡΙΩΣ όταν είναι "κρατικές", δηλαδή κομματικές-εθνικοσοσιαληστικές, στην υπηρεσία των κομισάριων με κομματικές ταυτότητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου φαίνεται πως σε γραφικότητα ο Μπαρουφάκης ανταγωνίζεται εκείνον τον σορας που έλεγε πως είχε κάτι μετοχές (τις βρήκε σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι) που αν τις εξαργύρωνε θα έσβηνε το χρέος της ελλάδας.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,148 μηνύματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,272 μηνύματα.
Άσχετο, έχει έρθει σε σας ή σε γνωστούς σας για εφορευτική επιτροπή; Τα έχουν στείλει κιόλας ή θα δω κάνα ραβασάκι;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Κάτι πιο χρηστικό, αναρτήθηκαν τα καταστήματα ψηφοφορίας (σχολεία) στην εφαρμογή "Μάθε που ψηφίζεις":

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.
Άσχετο, έχει έρθει σε σας ή σε γνωστούς σας για εφορευτική επιτροπή; Τα έχουν στείλει κιόλας ή θα δω κάνα ραβασάκι;
Μου ειχε ερθει το 19. Δεν πηγα. Ευτυχώς δεν ήρθε κάποιο μπατσοαμαξο να με ζητήσει κάτω από το σπίτι μου. Τα στέλνουν λίγες μέρες πιο πριν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Ένα πενθήμερο προ των εκλογών νομίζω ειδοποιούνται αυτοί/ες που κληρώθηκαν για εφορευτική επιτροπή.

Εύχομαι να μην τύχω σε καμμία από τις δύο, το τελευταίο που θέλω είναι να χάσω μία μέρα έτσι. Ειδικά κιόλας σε αυτές τις εκλογές-παρωδία ούτε για πλάκα δεν θέλω να συμμετάσχω σε κάτι παραπάνω από απλά ψηφοφόρος.

Πάντως, ο δικαστικός επιμελητής έχει θεωρητικά την εξουσία να διατάξει να έρθουν πολισμάνοι στο σπίτι σου να σε μαζέψουν εάν δεν εμφανιστείς ή να δώσει διαταγή να παραμείνεις στο εκλογικό κέντρο πάραυτα μόλις εμφανιστείς να ψηφίσεις. Απορώ κιόλας πως εσύ @chrisjhon02 πήγες το '19 ψήφισες και έφυγες Κύριος χωρίς παρατράγουδα.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Δε με ενοχλουν οι πλειστηριασμοι ειπε το ατομο που κληρονομησε τα 3 σπιτια της γιαγιας του στο κεντρο της αθηνα και δουλεψε στη ζωη του λιγο παραπανω απο τον Κουλη.Ναι,ναι...σας ξερουμε εσας τους "δε με ενοχλουν οι πλειστηριασμοι"
Ένας πλειστηριασμός, είναι δυσάρεστο γεγονός εντάξει, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
Οι συνέπειες γίνονται καταστροφικές όταν οι διάφοροι πολιτικάντηδες μας παραμυθιάζουν με την λεγόμενη "προστασία"

Αν ο δανειολήπτης, γνωρίζει ότι δεν υπάρχει καμία προστασία και αν δεν καταφέρει να καλύψει τις δόσεις για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, τότε θα χάσει το ακίνητο (το οποίο ποτέ δεν απόκτησε) τότε θα κοιτάξει ο ίδιος να το πουλήσει όσο είναι νωρίς και να προσαρμοστεί σε ένα μικρότερο ταπεινότερο οίκημα κλπ.
Το ακίνητο δεν θα χάσει την αξία του, θα το πάρει ένας εξίσου φουκαράς και τα λοιπά. Οι τράπεζες, που έτσι θα ελαχιστοποιήσουν το ρίσκο για ζημιές, θα μπορούν να δίνουν πιο εύκολα δάνεια και οι δανειολήπτες να τα ζητάνε μόνο αν ζυγίσουν πολύ καλά την κατάσταση.
Τώρα, έτσι όπως έχει γίνει, ιδιοκτήτες "προστατεύονται" για δεκαετίες, υποτίθεται, αλλά το ακίνητο δεν το έχουν στην κυριότητά τους. Δέκα και δεκαπέντε χρόνια και ακόμη τρέχουν και δεν μπορούν να κάνουν άλλες επαγγελματικές κινήσεις, είναι όμηροι των κυβερνήσεων αλλά το ακίνητο δεν τους ανήκει. Αν αύριο αλλάξει κάτι θα το χάσουν και θα τους έχει μείνει και τόσα χρόνια ταλαιπωρία. Το ακίνητο επιβαρύνεται και με τόσα χρόνια επιπλέον τόκους όσα χρόνια και η προστασία. Πάνε νέα ζευγάρια που θα μπορούσαν να ξεπληρώσουν ένα δάνειο 70χιλ για ένα σπίτι των 100-120 χιλιάδων αλλά επειδή πρώτη κατοικία, η τράπεζα δεν δίνει δάνειο με τίποτα. Σου λέει <<αι από κει τσογλάνι, θα με δουλέψεις εσύ εμένα, αι πάγενε σταδιάλλλα θες και δάνειο>>.

Επειδή δεν δάνεια, δεν καινούργιες οικοδομές, δεν επενδύσεις, δεν καινούργια σπίτια, δεν το ένα δεν το άλλο, τα λίγα ακίνητα που απομένουν εκτινάσσεται η τιμή τους και πας σε κάτι γειτονιές και σου ζητάνε μια περιουσία για μια γκαρσονιέρα. Επειδή όλα αυτά, δεν νέες οικογένειες δεν τεκνοποίηση δεν δεν δεν, μειώνεται ο πληθυσμός της ελλάδας κατά μισό εκατομμύριο και είμαστε όλοι ψύχραιμοι. Όλα αυτά επειδή προστατεύεται η πρώτη κατοικία συν ότι μετά και οι κλίκες από κοράκια τραπεζίτες και κυβερνητικούς, κάνουν τις μπίζνες τους και έχουμε φαινόμενα σαν εκείνου του νεοδημοκράτη λαμόγιου και κολλητού του Κούλη που έκανε μπίζνες με κόκκινα δάνεια, τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Και έχεις και τους γραφικούς χρυσαυγίτες να σου λένε παπαριές ότι υπερασπίζονται την λαϊκή κατοικία, τον κακό τους τον καιρό προστατεύουν.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.

Θα ήταν άδικο να μην συζητηθεί και η παρέμβαση επιστολή του Αλέκου Παπαδόπουλου...

<<Ο κ. Παπαδόπουλος, σε ανοιχτή επιστολή προς τους τρεις πολιτικούς αρχηγούς των μεγάλων κομμάτων, κάνει λόγο για μια ρόδινη εικόνα που εμφανίζεται στους ψηφοφόρους όσον αφορά την εξέλιξη και τα μεγέθη της ελληνικής οικονομίας, κρύβοντας τα δομικά προβλήματα και προειδοποιεί ότι ανεύθυνες και αστόχαστες επεκτατικές πολιτικές μπορεί να οδηγήσουν εκ νέου σε χρεοκοπία. >>

«Η ευθύνη σας ως επικεφαλής των κομμάτων εξουσίας θα είναι βαριά και μη συγγνωστή αν η χώρα εκτροχιαστεί δημοσιονομικά, μέσα σε αυτήν την 10ετία ή στις αρχές της επόμενης», λέει στους αρχηγούς ο Αλέκος Παπαδόπουλος.

Θέμα: Τα ρίσκα του εξωραϊσμού της δημοσιονομικής κατάστασης

Αξιότιμοι κύριοι Πρόεδροι της Νέας Δημοκρατίας, ΣΥΡΙΖΑ -ΠΣ, ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ,
Απευθύνομαι σ’ εσάς με αίσθηση ευθύνης, επίγνωσης και σεβασμού, με αφορμή την πρόσφατη ανακοίνωση της ΕΛΣΤΑΤ, η οποία ανακοίνωσε, μεταξύ άλλων, ότι το 2022 έκλεισε με πρωτογενές πλεόνασμα 273 εκ. Το συγκεκριμένο δημοσιονομικό στοιχείο προβλήθηκε μετ’ επιτάσεως ως δήθεν πρωτοφανές επίτευγμα, ενώ αντίθετα άλλα δημοσιονομικά στοιχεία μείζονος σημασίας προβλήθηκαν ανεπαρκώς ή αποσιωπήθηκαν παντελώς.
Συγκεκριμένα, αποσιωπήθηκε ότι το 2022: ..... >>
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.
Ένα πενθήμερο προ των εκλογών νομίζω ειδοποιούνται αυτοί/ες που κληρώθηκαν για εφορευτική επιτροπή.

Εύχομαι να μην τύχω σε καμμία από τις δύο, το τελευταίο που θέλω είναι να χάσω μία μέρα έτσι. Ειδικά κιόλας σε αυτές τις εκλογές-παρωδία ούτε για πλάκα δεν θέλω να συμμετάσχω σε κάτι παραπάνω από απλά ψηφοφόρος.

Πάντως, ο δικαστικός επιμελητής έχει θεωρητικά την εξουσία να διατάξει να έρθουν πολισμάνοι στο σπίτι σου να σε μαζέψουν εάν δεν εμφανιστείς ή να δώσει διαταγή να παραμείνεις στο εκλογικό κέντρο πάραυτα μόλις εμφανιστείς να ψηφίσεις. Απορώ κιόλας πως εσύ @chrisjhon02 πήγες το '19 ψήφισες και έφυγες Κύριος χωρίς παρατράγουδα.
Αυτό που περιγράφεις έγινε με τη μητέρα μου, ήρθε περιπολικό, την πήραν, την πήγαν στο κέντρο αλλά το έπαιξε μεγάλη γυναίκα και την άφησαν. Σε εμένα δεν εμφανίστηκαν καν. Μην με ρωτάς δεν ξέρω.

Βασικά δεν ψήφισα τοτε. Το ίδιο θα κανω και φετος :P :worry:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις έγινε με τη μητέρα μου, ήρθε περιπολικό, την πήραν, την πήγαν στο κέντρο αλλά το έπαιξε μεγάλη γυναίκα και την άφησαν. Σε εμένα δεν εμφανίστηκαν καν. Μην με ρωτάς δεν ξέρω.

Βασικά δεν ψήφισα τοτε. Το ίδιο θα κανω και φετος :P :worry:
Μια χαρά, αυτά είναι. Εξ αρτάται κοινώς τι κέφια έχει ο δικαστικός αντιπρόσωπος. Το κακό με εμένα είναι πως δεν έχω τα εκλογικά δικαιώματά μου στη πόλη αλλά στο χωριό που αυτό σημαίνει α) περισσότερες πιθανότητες να έρθει και η δικιά μου η ώρα και β) λιγότερος κόσμος που σημαίνει μετά από ένα σημείο θα χρειαστεί να βαρέσεις ενδοφλέβια για να τη παλέψεις.

Αν γίνει το κακό θα πάω βέβαια μη τύχει και ρίξουν φιρμάνι και με μαζεύουν και τι θα πει και το χωριό. Άσε που όσο και εάν διαφωνούμε οι νόμοι της πολιτείας πρέπει να γίνονται σεβαστοί όπως έλεγε και ο Σωκράτης.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top