Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
φυσικα και εχει σημασια, επειδη η πλειοψηφια των νεων 17-30 ειναι αριστεροι, επομενως εχει σημασια για τη ΝΔ αν ολοι αυτοι πανε και ψηφισουν αριστερα κομματα. Αποδυναμωνουν τη ΝΔ, κι ας μη συγκλινουν σε καποιο συγκεκριμενο αριστερο κομμα. Ειδικα στις δευτερες με την ενισχυμενη, θα παιξουν πολυ σημαντικο ρολο αν μισο εκατομμυριο νεοι (οπου το 70% ξερω γω) δεν ψηφισουν δεξιά και ΝΔ.

View attachment 115899
Ολοι αυτοι ειναι που παραπονιουνται για το βιωτικο τους επιπεδο και νομιζουν οτι τους αξιζει κατι καλυτερο?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Καλή ψήφο σε όλους για αύριο! Ας βγει ό,τι είναι καλύτερο για τη χώρα... (κι ας μη βγει κυβέρνηση λογικά από τις αυριανές εκλογές, η ευχή μετράει :lol:)
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πως μπορεί ένα άτομο που δεν έχει αναγνωριστεί από τον πατέρα του(εκτός γάμου)να βρει που ψηφίζει εφόσον η εφαρμογή δεν δέχεται τη μη συμπλήρωση του ονόματος πατρος
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,652 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πως μπορεί ένα άτομο που δεν έχει αναγνωριστεί από τον πατέρα του(εκτός γάμου)να βρει που ψηφίζει εφόσον η εφαρμογή δεν δέχεται τη μη συμπλήρωση του ονόματος πατρος
Στο πιστοποιητικό γέννησης ή στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης τι αναγράφεται ως όνομα πατέρα; Τι αναγράφεται στην ταυτότητα;

Μπορεί να καλέσει τον αριθμό 2131361500 ή 2131313800
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως χρειαστεί να γνωρίζει αμκα, αφμ
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Το θέμα είναι να υπάρχει έστω μία λογική/αναλογικότητα στην ψήφο του εξωτερικού, όπως είχα πει και κάποιους μήνες παλιότερα.
Αν θυμάμαι καλά σε κάποια φάση είμασταν στο 3000 εγγεγραμμένοι για 3 βουλευτές πράγμα που απέχει από το κλασικό εκλογικό μετρό έτη φωτος και έκανε βαρύτερη την ψήφο των έξω.
(Και εδώ όποιος θέλει μπορεί να σκεφτεί εκλογικές σκοπιμότητες).
Τελικά δε γνωρίζω που καταλήξαμε αλλά ελπίζω να έσιαξε το πράγμα.

Και πέραν αυτού, ε, προφανώς είναι γελοίο να γίνονται μόντες για ψηφίσουν οι φίλαθλοι που πήγαν κάουνας ένω ο εργαζόμενος σεζόν θα πετάει αητό.
Πραιόριτιζ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.
Κακά τα ψέμματα οι φίλαθλοι που θα ψηφίσουν στο εξωτερικό είναι ένδειξη μίας σοβαρής οργανώσεως. Το πρόβλημα είναι που δεν τηρήθηκε γενικά όλο αυτό σε ενιαία βάση και που όντως για 2α Ιούλη που πιθανολογείται η δεύτερη κάλπη για την ώρα δεν έχει παρθεί κάποιο μέτρο για την σεζόν. Για να είμαστε και αντικειμενικοί οι μόνοι που πρότειναν μέτρα για την ψήφο των νέων που είναι σεζόν ήτο το ΜέΡΑ25 και το ΚΚΕ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Γιατί σώνει και καλά να υπάρξουν δεύτερες εκλογές; Μπορεί το ΠΑΣΟΚ και η Ελληνική Λύση να μην θέλουν λόγω του ότι ίσως χάσουν πολλες ψήφους στις δεύτερες κάλπες λόγω πόλωσης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,831 μηνύματα.
Και να μην θέλουν τι ακριβώς μπορούν να κάνουν αυτοί οι δύο;;; Θα συγκροτήσει κυβέρνηση ο Ανδρουλάκης ή ο Βελόπουλος; Υπάρχει περίπτωση όντως να μην δούμε δεύτερες κάλπες, εάν κατορθώσουν ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΜέΡΑ25 να συνεννοηθούν για τη κυβέρνηση των «ηττημένων» που λένε τα ΜΜΕ ή ακόμα και εάν βγαίνουν τα ποσοστά να δούμε και ΝΔ-ΠΑΣΟΚ από τις πρώτες.. Αλλά το θεωρώ δύσκολο. Αυτό που με κάνει να πιστεύω πως θα υπάρξουν και δεύτερες είναι πως όλα τα κόμματα, ακόμα και η Νέα Δημοκρατία, συχνά πυκνά αναφέρουν τις δεύτερες κάλπες. Σαν να το έχουν όλοι σίγουρο.

Τώρα τι και πως θα το δείξουν τα αυριανά ποσοστά. Πάντως να έχουμε στο μυαλό μας πως όσο πιο δυνατός είναι ο κυβερνητικός εταίρος κάποιου τόσο περισσότερα υπουργεία ζητάει... Οπότε εάν η ΝΔ μπορέσει και επιδιώξει να συγκροτήσει συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να του παραχωρήσει πολλά περισσότερα από όσα θα του παραχωρήσει εάν γίνουν δεύτερες εκλογές με ενισχυμένη αναλογική.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Σε δεύτερες κάλπες τα μικρά κόμματα θα φυλλοροησουν...

...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το θέμα είναι να υπάρχει έστω μία λογική/αναλογικότητα στην ψήφο του εξωτερικού, όπως είχα πει και κάποιους μήνες παλιότερα.
Αν θυμάμαι καλά σε κάποια φάση είμασταν στο 3000 εγγεγραμμένοι για 3 βουλευτές πράγμα που απέχει από το κλασικό εκλογικό μετρό έτη φωτος και έκανε βαρύτερη την ψήφο των έξω.
(Και εδώ όποιος θέλει μπορεί να σκεφτεί εκλογικές σκοπιμότητες).
Τελικά δε γνωρίζω που καταλήξαμε αλλά ελπίζω να έσιαξε το πράγμα.

Και πέραν αυτού, ε, προφανώς είναι γελοίο να γίνονται μόντες για ψηφίσουν οι φίλαθλοι που πήγαν κάουνας ένω ο εργαζόμενος σεζόν θα πετάει αητό.
Πραιόριτιζ.
Περίπου 20κ δήλωσαν. Αν ψηφίσουν όλοι αυτοί και βάση των εκλογών του 2019 είναι κάτω του 0.5% των ψηφοφόρων.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Γιατί σώνει και καλά να υπάρξουν δεύτερες εκλογές; Μπορεί το ΠΑΣΟΚ και η Ελληνική Λύση να μην θέλουν λόγω του ότι ίσως χάσουν πολλες ψήφους στις δεύτερες κάλπες λόγω πόλωσης.
Γιατί η ΝΔ δεν θα το θελήσει, αν έχει γύρω στο 35% θα ελπίζει να πιάσει ποσοστό αυτοδυναμίας στις δεύτερες.

Αν έχει 32-33% μπορεί να το θέλει αλλά τότε δεν θα βγαίνουν τα νούμερα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Τίποτα, κάθε ψήφος σου πχ με το ψηφοδέλτιο του χ κόμματος στην Α Αθηνών είναι παράλληλα και ψήφος με το ψηφοδέλτιο επικράτειας, στο οποίο η εκλογή γίνεται με λίστα
Τίποτα. Αν δεν βάλεις σταυρούς τότε η ψήφος πάει στο κόμμα.
Αρα δε θα μου δωσουν κανενα ψηφοδελτιο επικρατειας να βαλω μεσα στο φακελακι που θα ριξω στην καλπη. Εγω σταυρους μονο στο κανονικο βαζω και μονο αυτο θα πιασω στα χερια μου

Και dummy bonus ερωτηση, το + το βαζουμε στα αριστερα ή στα δεξια του ονοματος; :P
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,652 μηνύματα.
Αρα δε θα μου δωσουν κανενα ψηφοδελτιο επικρατειας να βαλω μεσα στο φακελακι που θα ριξω στην καλπη. Εγω σταυρους μονο στο κανονικο βαζω και μονο αυτο θα πιασω στα χερια μου

Και dummy bonus ερωτηση, το + το βαζουμε στα αριστερα ή στα δεξια του ονοματος; :P
Όχι δεν θα σου δώσουν το επικρατειας.
Το επικρατειας μόνο οι απόδημοι.

Στα αριστερά. Αλλά θα σου πουν κ εκείνοι. Αν δεν βάλεις σταυρό, το ψηφοδέλτιο είναι έγκυρο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Όχι δεν θα σου δώσουν το επικρατειας.
Το επικρατειας μόνο οι απόδημοι.

Στα αριστερά. Αλλά θα σου πουν κ εκείνοι. Αν δεν βάλεις σταυρό, το ψηφοδέλτιο είναι έγκυρο.
Αα οι απόδημοι ψηφίζουν μόνο τους επικρατείας; Οχι της περιφέρειας που ήταν τελευταία φορά;
Ναι αν δε βάλω σταυρο πάει στο κόμμα γενικα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί ένα άτομο που δεν έχει αναγνωριστεί από τον πατέρα του(εκτός γάμου)να βρει που ψηφίζει εφόσον η εφαρμογή δεν δέχεται τη μη συμπλήρωση του ονόματος πατρος
Δεν εχω ιδέα, σίγουρα κάλεσε στο τηλ που λένε και ρώτησε
Στην ταυτότητα του σαν στοιχεία πατέρα τι εχει, είναι κενα;
Όμως από περιέργεια δοκίμασε να βάλεις στο επώνυμο πατέρα ειτε το επώνυμο του ίδιου του ατόμου ξανα ειτε της μητέρας του ξανά
Δοκίμασε και το μπαλαντέρ **
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Άνοιξαν οι κάλπες εύχομαι καλή εκλογική ημέρα σε όλους και σε όλες. Στην Αθήνα έβρεχε και δεν έχει καλό καιρό.

Εγώ πάω να ψηφίσω σε λίγο ώστε να τελειώνω καθώς έχω διάβασμα μετά 😉😉.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Άνοιξαν οι κάλπες εύχομαι καλή εκλογική ημέρα σε όλους και σε όλες. Στην Αθήνα έβρεχε και δεν έχει καλό καιρό.

Εγώ πάω να ψηφίσω σε λίγο ώστε να τελειώνω καθώς έχω διάβασμα μετά 😉😉.
Και στη Θεσσαλονίκη ψιχαλιζει. Καιρός για διάβασμα και εδώ.
Οι παππούδες μια χαρά με τις ομπρελιτσες τους τρέχουν στους δρόμους για να ψηφίσουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Μόλις ψήφισα εγώ. Είχε κόσμο παρολο που ήταν πρωί. Βέβαια όλοι ήταν 40++ μόνο εγώ ήμουν κάτω των 25 🤣🤣.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top