Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
Δύο βουλευτές βγάζουν οι Σέρρες, ο τρίτος (που δε βγαίνει) απέχει μόλις 3,5 χιλιάδες ψήφους...
Σημασία έχει πως καμία πρότερη αρνητική συμπεριφορά υποψηφίου κόμματος, δε μπορεί να κάνει μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων να τον στείλουν άμεσα στον κάλαθο των αχρήστων, αποδοκιμάζοντάς τον έτσι για τα πεπραγμένα του, πόσο μάλλον για ένα ευρείας κλίμακας τραγικό γεγονός.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Πάντως θα ήταν πιο σωστό και ντόμπρο από μεριάς των κομμάτων εξουσίας να δηλώνουν ρητά και ξεκάθαρα είμαστε κεντρώοι, ή είμαστε δεξιοί/αριστεροί, ώστε να απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και να μην εγκλωβίζουν ψηφοθηρικά ψηφοφόρους με τελείως διαφορετικές κοινωνικοοικονομικές προσεγγίσεις.
Αν ήταν σωστοί και ντόμπροι, τότε απλά δεν θα ήταν κόμματα εξουσίας.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
1684701008727.png

Ενδιαφέρον στατ για την κατανομή των εγγεγραμμένων που δεν είχε πάρει το μάτι μου νωρίτερα (και ενδεχομένως εξηγεί και τη σημερινή επικράτηση.)
Ξέρουμε βέβαια ότι είναι λίγο γτπ οι εκλογικοί κατάλογοι, αλλά μία εικόνα την παίρνεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με 40% αποχή τι συμπέρασμα να βγαλεις;
To 60% δεν είναι μικρή συμμετοχή.

Από τους 5.496.362 που ψήφισαν, 2.184.778 ψήφισαν ΝΔ. Μια χαρά βγαίνει συμπέρασμα.

Σταματάω να κάνω τα λάθη του προσφάτως παρελθόντος και θα ακούω τους συμφορουμίτες μου.

Αν ήθελε μπορούσε να κυβερνήσει όπως σωστά λέει ο @Dias. Δεν θέλει γιατί πάει για ισχυρή πλειοψηφία στη Βουλή στις επόμενες εκλογές και σιγά μην παρακαλώ τον ένα και τον άλλον όπως σωστά είπε o @Johnny15.

O ΣΥΡΙΖΑ είναι γεμάτο συμφεροντολόγους που ήρθαν από το ΠΑΣΟΚ όταν αυτό βούλιαζε. Δεν νομίζω ότι αυτοί θα μείνουν στο ΣΥΡΙΖΑ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
To 60% δεν είναι μικρή συμμετοχή.

Από τους 5.496.362 που ψήφισαν, 2.184.778 ψήφισαν ΝΔ. Μια χαρά βγαίνει συμπέρασμα.

Σταματάω να κάνω τα λάθη του προσφάτως παρελθόντος και θα ακούω τους συμφορίτες μου.

Αν ήθελε μπορούσε να κυβερνήσει όπως σωστά λέει ο @Dias. Δεν θέλει γιατί πάει για ισχυρή πλειοψηφία στη Βουλή στις επόμενες εκλογές και σιγά μην παρακαλώ τον ένα και τον άλλον όπως σωστά είπε o @Johnny15.

O ΣΥΡΙΖΑ είναι γεμάτο συμφεροντολόγους που ήρθαν από το ΠΑΣΟΚ όταν αυτό βούλιαζε. Δεν νομίζω ότι αυτοί θα μείνουν στο ΣΥΡΙΖΑ.
Από τους μικρούς ο μόνος που φαίνεται πως είχε δημιουργήσει ένα ρεύμα,ικανό να του προστατέψει την παραμονή στη Βουλή ήταν ο Βελόπουλος
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
To 60% δεν είναι μικρή συμμετοχή.

Από τους 5.496.362 που ψήφισαν, 2.184.778 ψήφισαν ΝΔ. Μια χαρά βγαίνει συμπέρασμα.
Και είχε βροχερό καιρό και ψύχρα. Δεν βγαίνουν εύκολα οι ηλικιωμένοι αν και είδα αρκετούς με την ομπρελίτσα τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.

αφιερωμένο στο ΣΥΡΙΖΑ... :/: :laugh:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
To 60% δεν είναι μικρή συμμετοχή.

Από τους 5.496.362 που ψήφισαν, 2.184.778 ψήφισαν ΝΔ. Μια χαρά βγαίνει συμπέρασμα.

Σταματάω να κάνω τα λάθη του προσφάτως παρελθόντος και θα ακούω τους συμφορουμίτες μου.

Αν ήθελε μπορούσε να κυβερνήσει όπως σωστά λέει ο @Dias. Δεν θέλει γιατί πάει για ισχυρή πλειοψηφία στη Βουλή στις επόμενες εκλογές και σιγά μην παρακαλώ τον ένα και τον άλλον όπως σωστά είπε o @Johnny15.

O ΣΥΡΙΖΑ είναι γεμάτο συμφεροντολόγους που ήρθαν από το ΠΑΣΟΚ όταν αυτό βούλιαζε. Δεν νομίζω ότι αυτοί θα μείνουν στο ΣΥΡΙΖΑ.
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί θα θέλουν να γυρίσουν στο ΠΑΣΟΚ πλέον. Γενικά υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά. Θεωρούσα τον Ανδρουλάκη ξεγραμμενη περίπτωση αλλά η αυτοδυναμία Μητσοτάκη νομίζω ότι είναι ότι πιο ονειρικό για αυτόν. Δεν θα χρειαστεί να μπει σε συγκυβέρνηση με τη ΝΔ και θα πάει να χτυπήσει για δεύτερο κόμμα στις επόμενες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί θα θέλουν να γυρίσουν στο ΠΑΣΟΚ πλέον. Γενικά υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά. Θεωρούσα τον Ανδρουλάκη ξεγραμμενη περίπτωση αλλά η αυτοδυναμία Μητσοτάκη νομίζω ότι είναι ότι πιο ονειρικό για αυτόν. Δεν θα χρειαστεί να μπει σε συγκυβέρνηση με τη ΝΔ και θα πάει να χτυπήσει για δεύτερο κόμμα στις επόμενες.

Το ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα μόρφωμα που επιβίωσε μόνο όταν η Ελλάδα ήταν σε αναταραχή. Τώρα που η Ελλάδα έχει άφησε πίσω την ύφεση τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ βουλιάζουν καθώς δεν έχει να προτείνει κάτι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί θα θέλουν να γυρίσουν στο ΠΑΣΟΚ πλέον. Γενικά υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά. Θεωρούσα τον Ανδρουλάκη ξεγραμμενη περίπτωση αλλά η αυτοδυναμία Μητσοτάκη νομίζω ότι είναι ότι πιο ονειρικό για αυτόν. Δεν θα χρειαστεί να μπει σε συγκυβέρνηση με τη ΝΔ και θα πάει να χτυπήσει για δεύτερο κόμμα στις επόμενες.
Και τον Ανδρουλάκη βολεύει η αυτοδυναμία της Ν.Δ. Δε θα χρειαστεί να συνεργαστεί.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
Απορίας άξιο πάντως πως ενώ όλες οι δημοσκοπήσεις τον τελευταίο καιρό τον έβγαζαν με μονοψήφιο ποσοστό, έπιασε διψήφιο εν τέλει.

Πολύ ανησυχητική η διαφαινόμενη επιστροφή του άκρατου δικομματισμού ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που μοιάζει να έρχεται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Το ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα μόρφωμα που επιβίωσε μόνο όταν η Ελλάδα ήταν σε αναταραχή. Τώρα που η Ελλάδα έχει άφησε πίσω την ύφεση τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ βουλιάζουν.
Τι έκανε;

Συγγνώμη κύριε, είστε σίγουρα οικονομολόγος;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μεταπολεμικά (από το 1945 δλδ) μόνο ο Καραμανλής το 74 κατάφερε να έχει υπερδιπλάσιο ποσοστό από το δεύτερο κομμα. Αλλά το να έχεις υπερδιπλάσιο ποσοστό έχοντας ήδη κυβερνήσει τα 4 προηγούμενα χρόνια νομίζω είναι ανεπανάληπτο. Σίγουρα δε θα τεθεί ζήτημα ηγεσίας στο Σύριζα τώρα, αλλιώς στις δεύτερες εκλογές με άλλο αρχηγό δεν τον βλέπω ούτε στο 10%, αλλά αν δεν αλλάξει αρχηγός μετά τις επόμενες εκλογές τότε η κεντροαριστερά θα είναι άξια της μοίρας της.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και τον Ανδρουλάκη βολεύει η αυτοδυναμία της Ν.Δ. Δε θα χρειαστεί να συνεργαστεί.
Ναι αυτό ακριβώς. Κρίμα γιατί ήθελα να φύγει ο Ανδρουλάκης από την πολιτική σκηνή και αν είχε συνεργαστεί με τη ΝΔ πιθανόν να έχανε ψήφους την επόμενη φορά. Τώρα θα πρέπει να τον υποστούμε για αρκετά χρόνια γιατί δεν έχει δικαιολογία να παραιτηθεί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Τι έκανε;

Συγγνώμη κύριε, είστε σίγουρα οικονομολόγος;

Πραγματικό ΑΕΠ 2019 σε σταθερές τιμές 2015: 182 δις ευρώ.

Πραγματικό ΑΕΠ 2022 σε σταθερές τιμές 2015: 192,27 δις ευρώ.

Πραγματικό ΑΕΠ 2023 σε σταθερές τιμές 2015 (εκτιμήσεις): 197 δις ευρώ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Τι έκανε;

Συγγνώμη κύριε, είστε σίγουρα οικονομολόγος;
Μα ναι δεν ξέρεις τι λένε οι ΝΔ; Ότι έχουμε αφήσει τα μνημόνια και την κρίση και έχουμε ανάπτυξη, επενδύσεις και αποτελούμε success story στην Ευρώπη :whatever:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,047 μηνύματα.
Ναι αυτό ακριβώς. Κρίμα γιατί ήθελα να φύγει ο Ανδρουλάκης από την πολιτική σκηνή και αν είχε συνεργαστεί με τη ΝΔ πιθανόν να έχανε ψήφους την επόμενη φορά. Τώρα θα πρέπει να τον υποστούμε για αρκετά χρόνια γιατί δεν έχει δικαιολογία να παραιτηθεί.
Αν έμπαινε σε συγκυβέρνηση πολύ πιθανό το ΠΑΣΟΚ να έπεφτε σε κάνα 6% στις επόμενες
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,439 μηνύματα.
Σε δεύτερες εκλογές ψηφίζουμε μόνο τα κόμματα που μπήκαν στη Βουλή ;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top