Βουλευτικές εκλογές 25 Ιουνίου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 18 18.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 22 22.4%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.1%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΝΙΚΗ

    Ψήφοι: 5 5.1%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 15 15.3%
  • ΜέΡΑ25 - ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

    Ψήφοι: 9 9.2%
  • ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ - ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΜΦΙΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΦΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗΣ - ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 1.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,608 μηνύματα.
Δεν ξέχασα ξαφνικά ότι η ΝΔ έχει μεγάλο ποσοστό, ακόμα τσούζει. Αλλά το περίμενα. Το ποσοστό των Σπαρτιατών ΔΕΝ το περίμενα. Καλά στον τοίχο μιλάω εδώ μέσα. Εσείς μπορείτε να δέχεστε αυτό το τσίρκο, αλλά εγώ όχι.
Είτε το δεχόμαστε είτε όχι δεν αλλάζει κάτι
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να φανώ κακιά, γιατί όμως τέτοιος "θαυμασμός" για τον Ηλία; Για έναν άνθρωπο που έχει καταδικαστεί, έχει προβεί ουκ ολίγες φορές -και δημοσίως- σε βιαιότητες και είναι θερμός υποστηρικτής του Χίτλερ;
Γιατί όταν βλέπεις να αποκλείεται με αντισυνταγματικό τρόπο το κόμμα του από τις εκλογές (πρώτη φορά έγινε στην ελληνική ιστορία αυτό από το 1864 έως σήμερα) τότε αγριεύεις. Νιώθεις πως σε κοροϊδεύουν. Ο Ηλίας δεν αντιπροσωπεύει τις ιδέες μου ακριβώς για το πως πρέπει να είναι η Ελλάδα αλλά το να βλέπω έναν εθνικιστή να αποκλείεται με τέτοιο αισχρό τρόπο εμένα προσωπικά με φανάτισε. Από εκεί που δεν τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση, φανατίστηκα.

Υποστηρικτής του Χίτλερ δεν είναι πλέον (τουλάχιστον όχι φανερά).
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Όταν βλέπεις τα πράγματα συναισθηματικά, πάντα πρέπει να έχεις πρόχειρα στρώματα για την πτώση σου από τα σύννεφα...
Πως τα βλέπει;;;

Το οτι πριν ειπε τη λέξη "για α...α τα ποσοστά" δε σου λέει τίποτα;
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 179 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Γιατί όταν βλέπεις να αποκλείεται με αντισυνταγματικό τρόπο το κόμμα του από τις εκλογές (πρώτη φορά έγινε στην ελληνική ιστορία αυτό από το 1864 έως σήμερα) τότε αγριεύεις. Νιώθεις πως σε κοροϊδεύουν. Ο Ηλίας δεν αντιπροσωπεύει τις ιδέες μου ακριβώς για το πως πρέπει να είναι η Ελλάδα αλλά το να βλέπω έναν εθνικιστή να αποκλείεται με τέτοιο αισχρό τρόπο εμένα προσωπικά με φανάτισε. Από εκεί που δεν τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση, φανατίστηκα.

Υποστηρικτής του Χίτλερ δεν είναι πλέον (τουλάχιστον όχι φανερά).
Εσβησε και το τατού;
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μια ακόμα ερώτηση. Μπορώ να δω κάπου αναλυτικά τα ποσοστά σε κάθε εκλογικό κέντρο;
Το ΥΠ.ΕΣ. τα δίνει ανά δήμο συνολικά. Οι δήμοι μπορούν κατόπιν αίτησης να δώσουν το αναλυτικό έγγραφο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,085 μηνύματα.
Πως τα βλέπει;;;

Το οτι πριν ειπε τη λέξη "για α...α τα ποσοστά" δε σου λέει τίποτα;
Το λέω γιατί, όποιος άνθρωπος δεν μπορεί να δει τα δεδομένα και σοκάρεται, ε, πάει να πει ότι τα βλέπει με το θυμικό τα πράγματα. Δεν μπορεί να μην δεις την άνοδο της ακροδεξιάς από τα μνημόνια και μετά, όπως επίσης, το γεγονός ότι μπορεί η Χ.Α. να πήρε 2,9%, υπήρχε όμως και ο Βελό... Από την άλλη, τα ακροδεξιά κόμματα στην Ευρώπη έχουν ακόμα μεγαλύτερα ποσοστά και οι λόγοι ανόδου της (μετανάστευση, φτώχεια) συνεχίζουν να υπάρχουν... Γιατί εκπλήσσονται, αυτό απορώ.

(δεν το είδα αυτό που γράφεις)
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γιατί όταν βλέπεις να αποκλείεται με αντισυνταγματικό τρόπο το κόμμα του από τις εκλογές (πρώτη φορά έγινε στην ελληνική ιστορία αυτό από το 1864 έως σήμερα) τότε αγριεύεις. Νιώθεις πως σε κοροϊδεύουν. Ο Ηλίας δεν αντιπροσωπεύει τις ιδέες μου ακριβώς για το πως πρέπει να είναι η Ελλάδα αλλά το να βλέπω έναν εθνικιστή να αποκλείεται με τέτοιο αισχρό τρόπο εμένα προσωπικά με φανάτισε. Από εκεί που δεν τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση, φανατίστηκα.

Υποστηρικτής του Χίτλερ δεν είναι πλέον (τουλάχιστον όχι φανερά).
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει, οι φυλακισμένοι δεν στερούνται του εκλογικού τους δικαιώματος; (@Aspiring Lawyer δώσε τα νομικά σου φώτα)
Επομένως η απόφαση να αποκλειστεί από τις εκλογές δεν είναι λογική κι επακόλουθη;

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αλλά ποιός ξέρει, ο άνθρωπος αλλάζει :hmm:
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι είναι υποχρεωμένοι να το δώσουν αν υπάρξει αίτημα. Τουλάχιστον έτσι ήταν, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι.
Θα το ζητήσω τότε. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι ψήφισαν στον δήμο μου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει, οι φυλακισμένοι δεν στερούνται του εκλογικού τους δικαιώματος; (@Aspiring Lawyer δώσε τα νομικά σου φώτα)
Επομένως η απόφαση να αποκλειστεί από τις εκλογές δεν είναι λογική κι επακόλουθη;

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αλλά ποιός ξέρει, ο άνθρωπος αλλάζει :hmm:
Ναι, χάνουν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι αλλά μόνο όταν έχουν καταδικαστεί σε αμετάκλητο βαθμό. Ο Κασιδιάρης καταδικάστηκε πρωτόδικα (άρα όχι αμετάκλητα). Οπότε δεν είχαν δικαίωμα να τον κόψουν βάσει συντάγματος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Tο 100% του exit poll​


ΝΔ: 39-42

ΣΥΡΙΖΑ: 16,3-19,3

ΠΑΣΟΚ: 11,2- 13,2

ΚΚΕ: 6,5- 8,5

Ελληνική Λύση: 3,6- 5,6

Νίκη: 2,7- 4,7

Πλεύση Ελευθερίας: 2,1- 4,1

ΜέΡΑ25: 1,4-3,4

Σπαρτιάτες: 3,6-5,6
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
(δεν το είδα αυτό που γράφεις)
Θέλω να πω, δεν τη γράφεις εύκολα αυτη τη λέξη, αν δεν αντιδράς γενικά έτσι. Άσχετα με κόμματα και αποτελέσματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εκπλαγούμε που εκπλήσσονται τόσο ακραία κάποιοι φίλοι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
received_745292057596513.jpeg
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ κάθε πέρυσι και καλύτερα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Είναι το χαμηλότερο ποσοστό που έχει πάρει η αξιωματική αντιπολίτευση από την μεταπολίτευση.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχύει, οι φυλακισμένοι δεν στερούνται του εκλογικού τους δικαιώματος; (@Aspiring Lawyer δώσε τα νομικά σου φώτα)
Επομένως η απόφαση να αποκλειστεί από τις εκλογές δεν είναι λογική κι επακόλουθη;

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αλλά ποιός ξέρει, ο άνθρωπος αλλάζει :hmm:
Ατομικά ως υποψήφιος αν καταδικαστεί αμετάκλητα υπάρχει η δυνατότητα να στερηθεί του εκλογικού δικαιώματος για ορισμένα εγκλήματα. Ο Κασιδιάρης δεν έχει καταδικασθεί αμετάκλητα, ακόμα αναμένεται η απόφαση του Εφετείου.
Ο Κασιδιάρης δεν αποκλείστηκε ατομικά (κάτι που δεν θα γινόταν) αλλά αποκλείστηκε το κόμμα του, με βάση το άρθρο 29 του Συντάγματος ("Έλληνες πολίτες που έχουν το εκλογικό δικαίωμα μπορούν ελεύθερα να ιδρύουν και να συμμετέχουν σε πολιτικά κόμματα, που η οργάνωση και η δράση τους οφείλει να εξυπηρετεί την ελεύθερη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος.")
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Θέλω να πω, δεν τη γράφεις εύκολα αυτη τη λέξη, αν δεν αντιδράς γενικά έτσι. Άσχετα με κόμματα και αποτελέσματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εκπλαγούμε που εκπλήσσονται τόσο ακραία κάποιοι φίλοι.
Εντάξει, ας αντιδρώ ακραία και συναισθηματικά, τουλάχιστον δεν υποστηρίζω ένα ακροδεξιό κόμμα. Και όχι αυτό δεν πάει για εσένα, ασχέτως που εσύ πετάς σπόντες συνεχώς για εμένα στο thread.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top