Βουλευτικές εκλογές 25 Ιουνίου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 18 18.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 22 22.4%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.1%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΝΙΚΗ

    Ψήφοι: 5 5.1%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 15 15.3%
  • ΜέΡΑ25 - ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

    Ψήφοι: 9 9.2%
  • ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ - ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΜΦΙΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΦΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗΣ - ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 1.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.

Βασικά η ΝΔ είναι μπροστά από το 2016, άρα 7 ολόκληρα χρόνια προβάδισμα για την ΝΔ. Μάλιστα το προβάδισμα αυτό έφτασε το peak του το 2020 όπου η διαφορά ήταν στις 27 μονάδες. Βέβαια όπως είδαμε δεν απέχει εκείνη η διαφορά πολύ από την σημερινή 😉😉.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,914 μηνύματα.
Αλήθεια ρε ζαιοι θα ψηφίσετε αυτούς τους μισάνθρωπους για αντιπολίτευση; Ο ΣΥΡΙΖΑ ξέφυγε από κάθε έλεγχο και πρέπει να μαζέψει τα τρολλ και τους επώνυμους (γιατί και αυτοί άρχισαν να λένε χαζομάρες) και να απολογηθεί. Κόμμα που υποτίθεται αυτοαποκαλείται ανάχωμα στην αντιλαϊκή πολιτική της Δεξιάς από τότε που έχασε έχει κάνει ένα ατελείωτο μπαράζ εμετικών αντεθνικών (άντε αυτό σας το χαρίζω, δεν τον νοιάζει τον μέσο ψηφοφόρο του έτσι κι αλλιώς) ΚΑΙ αντιλαϊκών δηλώσεων όμως.

«Τί ζητούν οι σεισμόπληκτοι από τη νέα κυβέρνηση; Να μη ζητάνε τίποτα διότι η νέα κυβέρνηση είναι η παλιά που τέσσερα χρόνια δεν έκανε τίποτα και αυτοί την επιβράβευσαν και την έβγαλαν πρώτη δύναμη. Ας κάτσουνε τώρα στα προκάτ και ας κοιτάνε τα γκρεμισμένα του σπίτια και ας μας αφήσουν ήσυχους άντε μπράβο!».

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.
Αλήθεια ρε ζαιοι θα ψηφίσετε αυτούς τους μισάνθρωπους για αντιπολίτευση; Ο ΣΥΡΙΖΑ ξέφυγε από κάθε έλεγχο και πρέπει να μαζέψει τα τρολλ και τους επώνυμους (γιατί και αυτοί άρχισαν να λένε χαζομάρες) και να απολογηθεί. Κόμμα που υποτίθεται αυτοαποκαλείται ανάχωμα στην αντιλαϊκή πολιτική της Δεξιάς από τότε που έχασε έχει κάνει ένα ατελείωτο μπαράζ εμετικών αντεθνικών (άντε αυτό σας το χαρίζω, δεν τον νοιάζει τον μέσο ψηφοφόρο του έτσι κι αλλιώς) ΚΑΙ αντιλαϊκών δηλώσεων όμως.

Γιατί ποιος σου είπε ότι αυτοί που θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ έχουν διαφορετικές απόψεις από αυτούς που βρίζουν τους Έλληνες στα Social media?? Ίσα ίσα η κλασική τακτική της αριστεράς είναι να γίνεται άκρος τοξική και επιθετική όταν οι πολίτες την στέλνουν στην Κούβα. Θέλεις να θυμηθούμε πόσοι Συριζαίοι είναι φανατικοί οπαδοί του Πολάκη και του έβαζαν καρδούλες όταν έγραψε δημόσια ότι πρέπει να καθαρίσουμε τους Τραπεζίτες και τους δημοσιογράφους;; Θέλεις να θυμηθούμε πόσοι Ζαιοι έβριζαν τους υποστηρικτές του Ναι το 2015;; Θέλεις να θυμηθούμε ότι την ημέρα των εκλογών αρκετά άτομα στα social media αλλά και εδώ εύχονταν δημόσια να σκοτωθεί σε τροχαίο ο Μητσοτάκης, ο Γεωργιαδης κτλ;;

Ίσα ίσα ο μόνος τρόπος για να μείνει ο ΣΥΡΙΖΑ 2ο κόμμα είναι να είναι τοξικός. Αν δεν είναι χυδαίος όπως είναι τώρα τότε το ΠΑΣΟΚ θα είχε περάσει ήδη στην θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Είναι αστείο το πως ο φιλάνθρωπος ΣΥΡΙΖΑ μετατράπηκε σε ένα τέρας τοξικότητας από την στιγμή που έπεσε στην δεύτερη θέση και ποσό μάλλον τώρα που είναι 20 μονάδες πίσω από την ΝΔ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από την άλλη μπορεί να υπάρξει και εφησυχασμός με τη συντριπτική ήττα του ΣΥΡΙΖΑ και πολλοί δεξιοί ψηφοφόροι της ΝΔ να ψαχτούν δεξιότερά της, όπως Νίκη, Εμφιετζόγλου κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επιπλέον, υπάρχει και μια μερίδα ψηφοφόρων που ίσως δεν επιθυμούν αυτοδύναμη ΝΔ, οπότε ίσως κινηθούν σε μικρότερα κόμματα που έχουν πιθανότητες για είσοδο στη Βουλή.
Αμφιβάλλω για αυτό το σενάριο. Πιστεύω όσοι ψήφισαν ΝΔ το κάνουν επειδή θέλουν να κυβερνήσει. Το Νίκη μπορεί να πάρει ψήφους από Βελόπουλο. Δεν πιστεύω κάποιος στον εθνικιστικό δώρο να ψήφισε ΝΔ και τώρα να το αλλάξει. Ειδικά εφόσον κρίνεται η αυτοδυναμία.

Πιστεύω ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να πέσει μέχρι και στο 15% στις επόμενες. Πλεύση και Μερα25 θα καταφέρουν να μπουν κατά τη γνώμη μου. Τους λείπουν πολύ λίγες ψήφους που εύκολα κάποιος δύσπιστος ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ θα πάει σε αυτούς. Άλλωστε και οι δύο... πρώην Συριζαιοι είναι.

Επίσης ίσως στις επόμενες να έχουμε περισσότερους που θα ψηφίσουν. Όταν σπάει ο δικομματισμός, περισσότεροι απολιτικ και ουδέτεροι πάνε στις κάλπες. Γιατί από εδώ και πέρα θα δημιουργηθεί κάτι καινούριο εφόσον η εποχή του Αλέξη Τσίπρα (επιτέλους) τελείωσε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικά η ΝΔ είναι μπροστά από το 2016, άρα 7 ολόκληρα χρόνια προβάδισμα για την ΝΔ. Μάλιστα το προβάδισμα αυτό έφτασε το peak του το 2020 όπου η διαφορά ήταν στις 27 μονάδες. Βέβαια όπως είδαμε δεν απέχει εκείνη η διαφορά πολύ από την σημερινή 😉😉.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως μετά τη πανδημία πολλοί ψεκ πήγαν και ψήφισαν ΝΔ. Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,117 μηνύματα.
Προσωπικά ψήφισα "δε θα ψηφίσω". Μπορεί να με πείτε sore loser αλλά δεν το κάνω γι' αυτό. Σέβομαι την απόφαση της πλειοψηφίας αλλά με την απόφαση αυτή συνειδητοποίησα κάτι που δεν μπορούσα να δω ως τώρα (ή δεν ήθελα να το αποδεχτώ): οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί (για μένα είναι το ίδιο tbh) του κερατά και εγώ σε μια τέτοια πολιτική κοινωνία δεν με αφορά να παρευρίσκομαι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε νέοι κι έχετε άλλο μέγεθος υπομονής και ελπίδας από μένα. Παλιά δεν ασχολιόμουν με την πολιτική, μετά άρχισε να με ενδιαφέρει και έγινε κομμάτι της ζωής μου και των ενδιαφερόντων μου. Στις 21 Μαϊου αυτό το ενδιαφέρον μηδενίστηκε όχι γιατί έχασε ο Τσίπρας, αλλά για το λόγο που είπα παραπάνω. Ίσως για κάποιους το ποστ αυτό παραείναι συναισθηματικό και δε διαφωνώ. Απλά νιώθω οτι είναι το κύκνειο άσμα μου ας πούμε στα πολιτικά δρώμενα του τόπου. :/:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.
Προσωπικά ψήφισα "δε θα ψηφίσω". Μπορεί να με πείτε sore loser αλλά δεν το κάνω γι' αυτό. Σέβομαι την απόφαση της πλειοψηφίας αλλά με την απόφαση αυτή συνειδητοποίησα κάτι που δεν μπορούσα να δω ως τώρα (ή δεν ήθελα να το αποδεχτώ): οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί (για μένα είναι το ίδιο tbh) του κερατά και εγώ σε μια τέτοια πολιτική κοινωνία δεν με αφορά να παρευρίσκομαι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε νέοι κι έχετε άλλο μέγεθος υπομονής και ελπίδας από μένα. Παλιά δεν ασχολιόμουν με την πολιτική, μετά άρχισε να με ενδιαφέρει και έγινε κομμάτι της ζωής μου και των ενδιαφερόντων μου. Στις 21 Μαϊου αυτό το ενδιαφέρον μηδενίστηκε όχι γιατί έχασε ο Τσίπρας, αλλά για το λόγο που είπα παραπάνω. Ίσως για κάποιους το ποστ αυτό παραείναι συναισθηματικό και δε διαφωνώ. Απλά νιώθω οτι είναι το κύκνειο άσμα μου ας πούμε στα πολιτικά δρώμενα του τόπου. :/:

Αρα εσύ θεωρείς ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι με την χώρα σου επειδή είναι σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεξιά και ακροδεξια;; Άρα με την χώρα που μένουμε ασχολούμαστε μόνο όταν βγάζει αριστερά επειδή είμαστε και εμείς αριστεροί.

Καθόλου σωστή τοποθέτηση, ίσα ίσα επικίνδυνη θα έλεγα. Μου θυμίζει κάτι παιδιά που όταν χάνουν στο παιχνίδι που παίζουν με τους φίλους τους πεισμώνουν και λένε : Δεν παίζω άλλο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Προσωπικά ψήφισα "δε θα ψηφίσω". Μπορεί να με πείτε sore loser αλλά δεν το κάνω γι' αυτό. Σέβομαι την απόφαση της πλειοψηφίας αλλά με την απόφαση αυτή συνειδητοποίησα κάτι που δεν μπορούσα να δω ως τώρα (ή δεν ήθελα να το αποδεχτώ): οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί (για μένα είναι το ίδιο tbh) του κερατά και εγώ σε μια τέτοια πολιτική κοινωνία δεν με αφορά να παρευρίσκομαι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε νέοι κι έχετε άλλο μέγεθος υπομονής και ελπίδας από μένα. Παλιά δεν ασχολιόμουν με την πολιτική, μετά άρχισε να με ενδιαφέρει και έγινε κομμάτι της ζωής μου και των ενδιαφερόντων μου. Στις 21 Μαϊου αυτό το ενδιαφέρον μηδενίστηκε όχι γιατί έχασε ο Τσίπρας, αλλά για το λόγο που είπα παραπάνω. Ίσως για κάποιους το ποστ αυτό παραείναι συναισθηματικό και δε διαφωνώ. Απλά νιώθω οτι είναι το κύκνειο άσμα μου ας πούμε στα πολιτικά δρώμενα του τόπου. :/:
Καταλαβαίνω την απογοήτευση, λύπη και θυμο σου.
Όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα και θα στο καταρριψω το επιχείρημα "οι Έλληνες είναι δεξιοί και ακροδεξιοι" πολύ εύκολα και απλά.
Από το 60% που πήγε και ψήφισε.
Η κεντροαριστερά αθροιστικά έχει περίπου 46-51%, όσο σχεδόν έχει και η δεξιά.
Κάνε τα αθροίσματα για ολα τα κόμματα για κεντροαριστερα και δεξιά και θα δεις ότι τόσο βγαίνουν -ισως η αριστερα να ειναι ελαχιστα μαλιστα πιο πανω αθροιστικα απο τη δεξια-. Και μάλιστα με 40% αποχή.
Επομένως οι Έλληνες σίγουρα ΔΕΝ είναι δεξιοί με την έννοια που λες. Είναι αμφιταλαντευομενοι όπως ήταν πάντα.
Απλώς σου φαίνεται πως είναι δεξιοί επειδή υπερτερεί συντριπτικά η ΝΔ με 40%. Η αριστερά δε φαίνεται επειδή είναι κατακερματισμενη, δεν εχει ένα ισχυρό κόμμα να την εκπροσωπει και οι ψηφοι έχουν σκορπιστει σε πολλά κόμματα με μικρό ποσοστό σχετικά με της ΝΔ. Αυτό είναι όλο, τόσο απλό. Αντιθέτως η δεξιά πλευρά έχει συσπειρωθει στη ΝΔ στην πλειοψηφία της, η οποία ΝΔ και έχει επικρατήσει κατά κράτος στη δεξιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά ψήφισα "δε θα ψηφίσω". Μπορεί να με πείτε sore loser αλλά δεν το κάνω γι' αυτό. Σέβομαι την απόφαση της πλειοψηφίας αλλά με την απόφαση αυτή συνειδητοποίησα κάτι που δεν μπορούσα να δω ως τώρα (ή δεν ήθελα να το αποδεχτώ): οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί (για μένα είναι το ίδιο tbh) του κερατά και εγώ σε μια τέτοια πολιτική κοινωνία δεν με αφορά να παρευρίσκομαι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε νέοι κι έχετε άλλο μέγεθος υπομονής και ελπίδας από μένα. Παλιά δεν ασχολιόμουν με την πολιτική, μετά άρχισε να με ενδιαφέρει και έγινε κομμάτι της ζωής μου και των ενδιαφερόντων μου. Στις 21 Μαϊου αυτό το ενδιαφέρον μηδενίστηκε όχι γιατί έχασε ο Τσίπρας, αλλά για το λόγο που είπα παραπάνω. Ίσως για κάποιους το ποστ αυτό παραείναι συναισθηματικό και δε διαφωνώ. Απλά νιώθω οτι είναι το κύκνειο άσμα μου ας πούμε στα πολιτικά δρώμενα του τόπου. :/:
Η πλειοψηφία ψήφισε αριστερά.

Πέρα από αυτό, τώρα ξεκινάει η αληθινή πολιτική Χιμελα. Με λιγότερους λαϊκιστές τύπου Τσίπρα, πολίτες σκεπτόμενοι όπως εσύ θα μπορούν να ψηφίσουν πραγματικά κάτι που μπορεί να βοηθήσει τον τόπο και όχι απλά τον δεύτερο μεγαλύτερο για να μην βγει ο Μητσοτάκης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,914 μηνύματα.
οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί
Αυτό ήθελα να το αναφέρω με τα αποτελέσματα των εκλογών αλλά το είχα ξεχάσει. Όπως απεδείχθη και στις εκλογές οι Έλληνες δεν είναι τίποτα από τα δύο. Σε αυτές τις εκλογές όλο το φάσμα κεντροδεξιάς-ακροδεξιάς πήρε 50% συνολικά. Που σημαίνει πως ένα άλλο 50% είναι αριστερά. Είναι αυτό που έχω γράψει πολλές φορές. Η πολιτική ιστορία αλλά και το πολιτικό παρόν αυτής της χώρας μας δείχνει πως η Ελλάδα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε ως μια συντηρητική-εθνικιστική χώρα, ευτυχώς για εσάς. Αλλά ούτε και μια προοδευτική-αριστερή χώρα, ευτυχώς για εμάς. Αυτό δημιουργεί ένα κλίμα λύπης και για τις δύο μεριές αλλά και ευνοϊκές προϋποθέσεις για ακραίες συνθήκες πόλωσης και μίσους όπως έχουν συμβεί στο παρελθόν (εποχές Καραμανλή-Παπανδρέου προ χούντας και ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στην μεταπολίτευση έως περίπου και τα τέλη του '90 ).

Απλά σε αυτές τις εκλογές έτυχε η Νέα Δημοκρατία να κατορθώσει να συσπειρωθεί καλλίτερα, χρησιμοποιώντας και χουντικά μέσα (αποκλεισμός του μόνου κόμματος που τους χάλαγε την σούπα) τα οποία δυστυχώς στήριξες. Ενώ η αριστερά κατακερματίστηκε. Το ίδιο είχε συμβεί και το 2015 όταν η δεξιά είχε μια ΝΔ που στα δεξιά της είχε δύο κόμματα (Χρυσή Αυγή και Ανεξάρτητοι Έλληνες) που είχαν πάρει καλά ποσοστά και έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε περίπατο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,083 μηνύματα.
Πιστεύω ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να πέσει μέχρι και στο 15% στις επόμενες. Πλεύση και Μερα25 θα καταφέρουν να μπουν κατά τη γνώμη μου. Τους λείπουν πολύ λίγες ψήφους που εύκολα κάποιος δύσπιστος ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ θα πάει σε αυτούς. Άλλωστε και οι δύο... πρώην Συριζαιοι είναι.
πιστεύω πιο πιθανή είσοδο Πλεύσης και Νίκης στη Βουλή, στις εκλογές του Ιουνίου, παρά του ΜΕΡΑ25, το οποίο δε φάνηκε να καρπώνεται ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ, όπως έπραξαν ΠΑΣΟΚ και Πλεύση αντίστοιχα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.
... οτι οι Έλληνες είναι δεξιοί κι ακροδεξιοί ...
Όχι όσο θα έπρεπε.

Τη διαπαιδαγώγηση που έπρεπε να φάτε δεν την έχετε φάει ακόμα. Ούτε καν σε ελάχιστο βαθμό, πόσο μάλλον στον απαραίτητο.

Θα φάτε βυζαντινό σταυραετό μέχρι να μπουκώσουν πούπουλα τα πλεμόνια σας.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,083 μηνύματα.
Επίσης ίσως στις επόμενες να έχουμε περισσότερους που θα ψηφίσουν. Όταν σπάει ο δικομματισμός, περισσότεροι απολιτικ και ουδέτεροι πάνε στις κάλπες. Γιατί από εδώ και πέρα θα δημιουργηθεί κάτι καινούριο εφόσον η εποχή του Αλέξη Τσίπρα (επιτέλους) τελείωσε
Από την άλλη εγώ βλέπω πως αυτή τη στιγμή δεν έχουν ωριμάσει η συνθήκες για έναν υπολογίσιμο κεντροαριστερό-αριστερό πόλο διεκδικητή της εξουσίας, μετά τη διαφαινόμενη κατάρρευση του Τσίπρα. Ο Ανδρουλάκης δε νομίζω να έχει τα εχέγγυα για ανάληψη αυτού του ρόλου. Πιστεύω πυροτέχνημα θα είναι η όποια ενίσχυσή του και θα ξεφουσκώσει σύντομα. Ο Μητσοτάκης παίζει μόνος του μέχρι στιγμής.
Γενικότερα ο κεντροαριστερός-αριστερός χώρος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, βρίσκεται σε κρίση και αναζήτηση ατόμων που θα τον δυναμώσουν πάλι. Κάτι σαν την εξέλιξη:
1684949770492.png


Από την άλλη ο δεξιός χώρος, μάλλον βρίσκεται σε πιο ευνοϊκή θέση, αν αναλογιστούμε πως εκτός από τη ΝΔ, αυξήθηκε ταυτόχρονα ποσοστό Βελόπουλου, αλλά υπάρχει πιθανότητα και για 2ο δεξιό κόμμα στη Βουλή
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.
πιστεύω πιο πιθανή είσοδο Πλεύσης και Νίκης στη Βουλή, στις εκλογές του Ιουνίου, παρά του ΜΕΡΑ25, το οποίο δε φάνηκε να καρπώνεται ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ, όπως έπραξαν ΠΑΣΟΚ και Πλεύση αντίστοιχα

Το Μέρα 25 ήδη στην πρώτη δημοσκόπηση έπεσε στο 1%.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,083 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,914 μηνύματα.
Το ΜέΡΑ25 δεν το θεωρώ τελειωμένο προσωπικά. Ακόμα και εάν δεν τα καταφέρει να μπει στη Βουλή, δεν πιστεύω πως τέλειωσε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,394 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top