Βουλευτικές εκλογές 25 Ιουνίου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 18 18.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 22 22.4%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.1%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΝΙΚΗ

    Ψήφοι: 5 5.1%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 15 15.3%
  • ΜέΡΑ25 - ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

    Ψήφοι: 9 9.2%
  • ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ - ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΜΦΙΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΦΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗΣ - ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 3 3.1%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 7 7.1%
  • ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 1.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,970 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Πρόσθεσε τα ποσοστά και θα δεις...

View attachment 117504
Το ποσοστό επί των συνολικών ψηφοφόρων εννοούσα. Προφανώς το 10% είναι εξωκοινοβουλευτικά όπως και στην πρώτη ψηφοφορία.

Ανανέωσα τα ποσοστά μόνο για τα κοινοβουλευτικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα βγαίνουν πάνω από 100%. Ελπίζω να μη διδάσκεις μαθηματικά :P
Ξανανεωνω τη πρόβλεψη μου

Πρόβλεψη
ΝΔ: 48%
+
ΣΥΡΙΖΑ 23%
+
ΠΑΣΟΚ 21%
+
ΚΚΕ 8%
==100%

Όλοι οι υπόλοιποι < 3% (των ψηφοφόρων)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ακυρο.

Επαναφέρω την αρχική μου πρόβλεψη
Πρόβλεψη με ποσοστό στο σύνολο των ψηφοφόρων

ΝΔ: 43%
ΣΥΡΙΖΑ 15%
ΠΑΣΟΚ 12%
ΚΚΕ 7%

Όλοι οι υπόλοιποι < 3 %.


Προφανώς το 10% που λείπει θα μοιραστεί στα υπόλοιπα κόμματα που δεν αναφέρω
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,970 μηνύματα.
Το ποσοστό επί των συνολικών ψηφοφόρων εννοούσα. Προφανώς το 10% είναι εξωκοινοβουλευτικά όπως και στην πρώτη ψηφοφορία.

Ανανέωσα τα ποσοστά μόνο για τα κοινοβουλευτικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ξανανεωνω τη πρόβλεψη μου

Πρόβλεψη
ΝΔ: 48%
+
ΣΥΡΙΖΑ 23%
+
ΠΑΣΟΚ 21%
+
ΚΚΕ 8%
==100%

Όλοι οι υπόλοιποι < 3% (των ψηφοφόρων)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακυρο.

Επαναφέρω την αρχική μου πρόβλεψη
Πρόβλεψη με ποσοστό στο σύνολο των ψηφοφόρων

ΝΔ: 43%
ΣΥΡΙΖΑ 15%
ΠΑΣΟΚ 12%
ΚΚΕ 7%

Όλοι οι υπόλοιποι < 3 %.


Προφανώς το 10% που λείπει θα μοιραστεί στα υπόλοιπα κόμματα που δεν αναφέρω
Τα τέσσερα πρώτα κομματα που αναφέρεις πιάνουν 77%. Το υπολοιπο δεν είναι 10% αλλά 23%...

77+23=100 ενώ 77+10=83...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Τα τέσσερα πρώτα κομματα που αναφέρεις πιάνουν 77%. Το υπολοιπο δεν είναι 10% αλλά 23%...
Έχεις δίκαιο. Μισό.

Πρόβλεψη με ποσοστό στο σύνολο των ψηφοφόρων

ΝΔ: 48%
ΣΥΡΙΖΑ 19%
ΠΑΣΟΚ 16%
ΚΚΕ 8%

Το υπολοιπο 9% δεν θα καταφέρει να μπει στην Βουλή
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Καλά Σπαρτιάτες και εγώ δεν το κόβω να μπαίνουν. Πως σκατά θα μπουν οι καντηλανάφτες δεν ξέρω βέβαια... Άλλο ένα δείγμα ξεπεσμού του εθνοπατριωτικού κομματικού χώρου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,970 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο. Μισό.

Πρόβλεψη με ποσοστό στο σύνολο των ψηφοφόρων

ΝΔ: 48%
ΣΥΡΙΖΑ 19%
ΠΑΣΟΚ 16%
ΚΚΕ 8%

Το υπολοιπο 9% δεν θα καταφέρει να μπει στην Βουλή
Θεωρώ ότι το 48% για την Ν.Δ είναι υπερβολικά υψηλό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έχω ζαλιστεί με την αλλαγή προβλέψεων akikoυ.
(Που btw αφού τα ποσοστά τα μετράμε επί των έγκυρων, γιατί λέτε για ψηφίσαντες/σύνολο ψηφοφόρων δεν καταλαβαίνω)

Η τετρακομματική βουλή μου φαίνεται ακατόρθωτη (και σχετικά εφιάλτης, αλλά τέλος πάντων.)

Θεωρώ (και μη σου πω θέλω κιόλας, που μας έφτασες ρε μλκ Κούλη) ότι Νίκη-Βελό θα είναι με 3-4 αμφότεροι μέσα.
(Θέλω να) πιστεύω ότι ο αέρας που είχε πάρει η Πλεύση θα κόπηκε λίγο λόγω αλλαγών ψηφοδελτίων/υπερπροβολής/diss που τρώει από Κουτσούμπα-Τσίπρα.
Σπαρτιάτες νιώθω ότι θα γλείψουν βουλή αλλά τελικά θα μείνουν απ' έξω και Βαρουφ στην καλύτερη στα ίδια με την προηγούμενη δόση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι Σπαρτιάτες θα μπουν στη Βουλη
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,602 μηνύματα.
Εγώ αρνούμαι να κάνω προβλέψεις για τις εκλογές, παραέπεσα έξω στις προηγούμενες :lol: Μόνο από μέσα μου τα λέω
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,602 μηνύματα.
Υπομονή, σε 3 μέρες θα ξέρουμε
Είναι καθοριστικές οι μέρες που ακολουθούν. Και τον Μάιο τις τελευταίες μέρες άλλαξαν πολλά, τα πάντα είναι ανοιχτά (καλά, δεν θα κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για την αυτοδυναμία, πολλώ μάλλον για το εύρος της).
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,072 μηνύματα.
1687498940088.png


1687498966308.png
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,072 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη αποτυχία αυτή τη στιγμή ανήκει στο ΠΑΣΟΚ. Ένα κόμμα που αποτυγχάνει να καρπωθεί την κατάρρευση του ΣΥΡΙΖΑ και παραμένει κολλημένο. Ο Αλέξης Τσίπρας ήταν αυτός που μετέτρεψε τον ΣΥΡΙΖΑ από απόκομμα σε κόμμα εξουσίας και είναι αυτός που από κόμμα εξουσίας τον μετατρέπει ξανά σε απόκομμα. Ελπίζω σε 48 ώρες να είναι και επίσημα το πολιτικό του τέλος. Όπως είχε πει και ο Σεφερλής «είχε την ευκαιρία του να μείνει στους αιώνες, τώρα στο χρονοντούλαπο με τους απατεώνες».

Γενικά, οι εκλογές δεν έχουν νόημα, πάμε για περίπατο της Νέας Δημοκρατίας. Νομίζω είναι οι πρώτες εκλογές της ελληνικής πολιτικής ιστορίας όπου η μάχη γίνεται για την αντιπολίτευση και όχι για την εξουσία. Είδαμε στα χρόνια του διχασμού εκλογές (Βενιζελικοί vs Αντιβενιζελικοί) με αποχή της μίας πλευράς αλλά ουδέποτε είδαμε εκλογές για την δεύτερη και την τρίτη θέση. Μπράβο ρε Κούλη, πρωτότυπες εκλογές στην ιστορία, πρώτος αποκλεισμός κόμματος από το 1864 έως σήμερα και από τους λίγους που πάνε για δεύτερη θητεία και με αυτοδυναμία. Έγραψε ιστορία!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,072 μηνύματα.
Γενικά, οι εκλογές δεν έχουν νόημα, πάμε για περίπατο της Νέας Δημοκρατίας. Νομίζω είναι οι πρώτες εκλογές της ελληνικής πολιτικής ιστορίας όπου η μάχη γίνεται για την αντιπολίτευση και όχι για την εξουσία.
Είναι οι εκλογές που φιλοδοξούν να αναδείξουν νέο ισχυρό πόλο-διεκδικητή της εξουσίας. Τώρα το κατά πόσο αυτό θα επιτευχθεί, μένει να το δούμε τα επόμενα 1-2 χρόνια. Στο μεταξύ, μεσολαβούν και ευρωεκλογές του χρόνου, που θα φανούν εκεί εκ νέου οι τότε ισορροπίες των κομμάτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Αλέξης Τσίπρας ήταν αυτός που μετέτρεψε τον ΣΥΡΙΖΑ από απόκομμα σε κόμμα εξουσίας και είναι αυτός που από κόμμα εξουσίας τον μετατρέπει ξανά σε απόκομμα. Ελπίζω σε 48 ώρες να είναι και επίσημα το πολιτικό του τέλος. Όπως είχε πει και ο Σεφερλής «είχε την ευκαιρία του να μείνει στους αιώνες, τώρα στο χρονοντούλαπο με τους απατεώνες».
Νομίζω πως ο ΣΥΡΙΖΑ ξόφλησε πολιτικά. Από την άλλη, δε βλέπω ανάλογη δυναμική από τα αριστερά του, ανάλογη με εκείνη του 2012-2015. Το ΠΑΣΟΚ από την άλλη δε τραβάει.Γενικά,η ΝΔ έχει συσπειρώσει σχεδόν όλο τον μεσαίο χώρο και τη κεντροδεξιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top