Βόλος: 50χρονος σκότωσε τον κουνιάδο του γιατί βίαζε για 9 χρόνια την ανήλικη κόρη του

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Με αφορμή το πρόσφατο γεγονός:


Σκότωσε τον αδελφό της γυναίκας του που βίαζε αρρωστημένα κατ' εξακολούθηση την κόρη του, την απειλούσε και αποσπούσε χρηματικά ποσά. Έπραξε λάθος; Τι θα κάνατε στη θέση του; :hmm:

Με βάση την Καντιανή ηθική, "να πράττεις με τρόπο ώστε αυτό να μπορεί να γίνει κανόνας για όλους", είναι λάθος.

Με βάση όμως την Νιτσεϊκή ηθική, "ποιος είναι αυτός που θα καταδικάσει ένα λιοντάρι που δάγκωσε για το δίκιο του;"

Προσωπικά δεν θα συμβούλευα κάποιον να σκοτώσει αλλά δεν θα τον καταδίκαζα αν σκότωνε το βιαστή του παιδιού του. Στο δικαστήριο πρέπει να αθωωθεί ή να του επιβληθεί μια μικρή, συμβολική ποινή.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Με αφορμή το πρόσφατο γεγονός:


Σκότωσε τον αδελφό της γυναίκας του που βίαζε αρρωστημένα κατ' εξακολούθηση την κόρη του, την απειλούσε και αποσπούσε χρηματικά ποσά. Έπραξε λάθος; Τι θα κάνατε στη θέση του; :hmm:

Με βάση την Καντιανή ηθική, "να πράττεις με τρόπο ώστε αυτό να μπορεί να γίνει κανόνας για όλους", είναι λάθος.

Με βάση όμως την Νιτσεϊκή ηθική, "ποιος είναι αυτός που θα καταδικάσει ένα λιοντάρι που δάγκωσε για το δίκιο του;"

Προσωπικά δεν θα συμβούλευα κάποιον να σκοτώσει αλλά δεν θα τον καταδίκαζα αν σκότωνε το βιαστή του παιδιού του. Στο δικαστήριο πρέπει να αθωωθεί ή να του επιβληθεί μια μικρή, συμβολική ποινή.
Να μην βρεθεί άνθρωπος σε τέτοια κατάσταση. Προσωπικά τον δικαιολογώ απόλυτα.!! Εγώ δεν θα τον σκότωνα με καραμπίνα, αλλά αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι χειρότερο από το θάνατο του!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,365 μηνύματα.
Ο 50χρονος φέρεται να ανέφερε στους αστυνομικούς ότι πήρε την απόφαση να δολοφονήσει τον κουνιάδο του καθώς το πρωί της Τρίτης (9/1) η 18χρονη κόρη του αποκάλυψε πως ο 33χρονος την βίαζε από την ηλικία των 9 ετών, ενώ το τελευταίο διάστημα, σύμφωνα με όσα υποστήριξε, την εκβίαζε πως θα δημοσίευσει βίντεο και φωτογραφίες από τις πράξεις του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,501 μηνύματα.
Δεν νομίζω να λυπάται κανείς. Κανονικά θα έπρεπε να μην έχει καν κατηγορητήριο αλλά δεν κόβω να γλιτώνει τη φυλακή (έστω και για λίγο). Η Δικαιοσύνη αποφεύγει να επιβραβεύει εμμέσως τέτοιες πράξεις αυτοδικίας.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν νομίζω να λυπάται κανείς. Κανονικά θα έπρεπε να μην έχει καν κατηγορητήριο αλλά δεν κόβω να γλιτώνει τη φυλακή (έστω και για λίγο). Η Δικαιοσύνη αποφεύγει να επιβραβεύει εμμέσως τέτοιες πράξεις αυτοδικίας.
Εσύ πιστεύεις ότι τον ενδιαφέρει που θα πάει φυλακή..??? σε πληροφορω ότι ούτε καν τον νοιάζει.. Παρόλαυτα η κοπέλα βιάστηκε σωματικά και ψυχικά και αυτό δεν αλλάζει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.
Με αφορμή το πρόσφατο γεγονός:


Σκότωσε τον αδελφό της γυναίκας του που βίαζε αρρωστημένα κατ' εξακολούθηση την κόρη του, την απειλούσε και αποσπούσε χρηματικά ποσά. Έπραξε λάθος; Τι θα κάνατε στη θέση του; :hmm:

Με βάση την Καντιανή ηθική, "να πράττεις με τρόπο ώστε αυτό να μπορεί να γίνει κανόνας για όλους", είναι λάθος.

Με βάση όμως την Νιτσεϊκή ηθική, "ποιος είναι αυτός που θα καταδικάσει ένα λιοντάρι που δάγκωσε για το δίκιο του;"

Προσωπικά δεν θα συμβούλευα κάποιον να σκοτώσει αλλά δεν θα τον καταδίκαζα αν σκότωνε το βιαστή του παιδιού του. Στο δικαστήριο πρέπει να αθωωθεί ή να του επιβληθεί μια μικρή, συμβολική ποινή.
Νομιζω ο καθενας μας θα τον σκοτωνε αμα ειχε την δυνατοτητα.Ουτε λεπτο φυλακη σε αυτον τον ηρωα
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,347 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω κατά πόσο ηθική μπορεί να χαρακτηριστεί η αυτοδικία, σε τέτοιες περιπτώσεις ναι, να αγιάσει το χέρι του. Χάρη στην κοινωνία έκανε, όχι να τον βάλουμε και φυλακή.
Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το ότι σκότωσε κάποιον. Αλλά είναι πολλά τα ερωτήματα που εγείρονται, και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική με τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα λαϊκά δικαστήρια γενικά (και δεν αναφέρομαι στην πράξη αυτού του ανθρώπου που έδρασε καλώς ή κακώς εν βρασμώ, δικαιολογημένα). Αναφέρομαι στα αιμοδιψή σχόλια απο κάτω. Το ίδιο ένιωσα και με εκείνους που πήγαιναν έξω απο το σπίτι της Πισπιρίγκου και ήθελαν να την σαπίσουν στο ξύλο/βρίσουν κτλ. Έχουμε νομοθετικό πλαίσιο που τα διαχειρίζεται αυτά, με τα χίλια κακά του, να το κράξουμε και να το κατακρίνουμε, να πιέσουμε να γίνει καλύτερο, ναι. Να απαιτήσουμε να αποδοθεί δικαιοσύνη, ναι. Ωστόσο δεν ξέρω αν αυτά τα σχόλια μίσους και ενθάρρυνσης του βοηθάνε κάποιον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Για εμένα η πράξη του πατέρα ειναι απόλυτα δικαιολογημενη. Δεν λέω μπράβο που πέθανε ένας άνθρωπος, αλλά βασάνισε και μόλυνε επί χρόνια ένα κοριτσάκι που πλέον ζει με 100 ψυχολογικά.
Εύχομαι να μην τον καταδικάσουν τον πατέρα μπας και ιδρώσει λίγο ο κωλος όλων αυτών των ΑΝΩΜΑΛΑΡΩΝ εκεί έξω.

Πολύ πιθανό να έκανε ο καθένας μας κάτι παρόμοιο, έξω από το χορό ωραία τα λέμε όλοι.

Επίσης ο τύπος δεν θα γλιτωνε στη φυλακή, είναι γνωστό τι παθαίνουν οι βιαστες και οι παιδεραστες μέσα..
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μην βρεθεί άνθρωπος σε τέτοια κατάσταση. Προσωπικά τον δικαιολογώ απόλυτα.!! Εγώ δεν θα τον σκότωνα με καραμπίνα, αλλά αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι χειρότερο από το θάνατο του!
Εγώ το λέω άνετα...
Θα του το έκοβα και θα του το έδινα να το φάει....μην πω θα του το έβαζα αλλού να τον πηδαει χωρίς έλεος....

Σε παιδί;
Πέθανες απλά, με τον χειρότερο και βασανιστικοτερο τρόπο και ας ψηθω μετά στο πυρ της κολάσεως ή ας σαπισω στη φυλακή...

Και λίγα του έκανε...πολύ καλός ειναι !
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα λαϊκά δικαστήρια γενικά (και δεν αναφέρομαι στην πράξη αυτού του ανθρώπου που έδρασε καλώς ή κακώς εν βρασμώ, δικαιολογημένα). Αναφέρομαι στα αιμοδιψή σχόλια απο κάτω. Το ίδιο ένιωσα και με εκείνους που πήγαιναν έξω απο το σπίτι της Πισπιρίγκου και ήθελαν να την σαπίσουν στο ξύλο/βρίσουν κτλ. Έχουμε νομοθετικό πλαίσιο που τα διαχειρίζεται αυτά, με τα χίλια κακά του, να το κράξουμε και να το κατακρίνουμε, να πιέσουμε να γίνει καλύτερο, ναι. Να απαιτήσουμε να αποδοθεί δικαιοσύνη, ναι. Ωστόσο δεν ξέρω αν αυτά τα σχόλια μίσους και ενθάρρυνσης του βοηθάνε κάποιον.
Ναι...γιατί δεν είναι το παιδί σου! Αν ήταν ..πίστεψε με τα ίδια και χειρότερα θα έκανες!!!
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου αρέσουν τα λαϊκά δικαστήρια γενικά (και δεν αναφέρομαι στην πράξη αυτού του ανθρώπου που έδρασε καλώς ή κακώς εν βρασμώ, δικαιολογημένα). Αναφέρομαι στα αιμοδιψή σχόλια απο κάτω. Το ίδιο ένιωσα και με εκείνους που πήγαιναν έξω απο το σπίτι της Πισπιρίγκου και ήθελαν να την σαπίσουν στο ξύλο/βρίσουν κτλ. Έχουμε νομοθετικό πλαίσιο που τα διαχειρίζεται αυτά, με τα χίλια κακά του, να το κράξουμε και να το κατακρίνουμε, να πιέσουμε να γίνει καλύτερο, ναι. Να απαιτήσουμε να αποδοθεί δικαιοσύνη, ναι. Ωστόσο δεν ξέρω αν αυτά τα σχόλια μίσους και ενθάρρυνσης του βοηθάνε κάποιον.


Άσε μας ρε Χριστίνα σε τέτοια θέματα που αφορούν παιδιά βρήκες να βγάλεις ένα εαυτό που ποτέ δεν έχεις βγάλεις εσύ ειδικά εδώ μέσα με χειρότερους χαρακτηρισμους και σχόλια που δεν εξυπηρετούν τις δικές σου πεποιθήσεις...

Είπαμε το τρόλ έχει και ένα όρια αλλά όταν μιλάμε για παιδιά να αντιλαμβανεσαι πως το φυσιολογικό είναι να βγαίνει το κτηνώδης ένστικτο από μέσα σου και όχι αν το παίζεις ηθικολογος ...

Αιμοδιψή μέχρι τελικής πτώσεως έτσι και πειράξεις μια τρίχα από τα μαλλιά του παιδιού μου όχι να το .....

Αυτό και μόνο δείχνει πως κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν καθόλου αίσθηση τι σημαίνει για ένα γονιό να μεγαλώνει ένα παιδί και τι ειναι ικανός να κάνει για να μην τραυματιστεί η ψυχούλα του ..

Και αυτή την φορά είμαι θυμωμένη και τα γράφω αυτά αν και στις υιοθεσίες περί ομοφυλων ζευγαριών δείχνετε ξεκάθαρα πόσο παντελώς άσχετοι είστε από τι σημαίνει παιδικό τραύμα...
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αναρωτιέμαι ότι έχει ευθύνη και ο πατέρας που 9 ολόκληρα χρόνια δεν το είχε καταλάβει.. εκτός αν..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Καταλαβαίνω την πράξη, αλλά δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητη παρόλαυτα. Έχουμε νόμους.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, αναρωτιέμαι ότι έχει ευθύνη και ο πατέρας που 9 ολόκληρα χρόνια δεν το είχε καταλάβει.. εκτός αν..
Δεν πιστεύω ότι το γνωριζε και αγνοούσε, η μικρή δυστυχώς από ο,τι φαίνεται δεν μίλησε επαρκώς και έγκαιρα. Συμβαίνει πολύ συχνά, γιατί νιώθουν ντροπή, δεν ξέρετε πόσο χειριστικοι είναι αυτοί οι ανώμαλοι. Η ξαδέρφη μου ο νονός της όταν ήταν μικρή τη παρενοχλουσε, της πήρε 5 χρόνια να το πει, και άλλα πόσα χρόνια να κλείσει η υπόθεση.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι το γνωριζε και αγνοούσε, η μικρή δυστυχώς από ο,τι φαίνεται δεν μίλησε επαρκώς και έγκαιρα. Συμβαίνει πολύ συχνά, γιατί νιώθουν ντροπή, δεν ξέρετε πόσο χειριστικα είναι αυτοί οι ανώμαλοι. Η ξαδέρφη μου ο νονός της όταν ήταν μικρή τη παρενοχλουσε, της πήρε 5 χρόνια να το πει, και άλλα πόσα χρόνια να κλείσει η υπόθεση.
Σε μένα 2 φορες συνέβη όταν ήμουν μικρή και το είπα αμέσως στους γονείς μου..δεν θέλεις να ξέρεις τι έκανε η μάνα μου η συγχωρεμενη... 🙂
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Σε μένα 2 φορες συνέβη όταν ήμουν μικρή και το είπα αμέσως στους γονείς μου..δεν θέλεις να ξέρεις τι έκανε η μάνα μου η συγχωρεμενη... 🙂
Λυπαμαι πολυ που το έζησες, όμως δυστυχώς όλοι δεν αντιδρούν άμεσα όπως πρέπει όπως εκανες πολυ καλα εσύ..
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Λυπαμαι πολυ που το έζησες, όμως δυστυχώς όλοι δεν αντιδρούν άμεσα όπως πρέπει όπως εσύ.
Αντέδρασα γρήγορα και τις 2φορες και γλύτωσατο κακό..αλλά πήγα και τα είπα . Απορώ με τις οικογένειες αλήθεια..δεν μπορεί να συμβαινει κάτι τέτοιο στο παιδί σου επί 9 χρόνια και να μην έχεις καταλάβει τίποτα ....εγώ θα τα έβαζα και με τον εαυτό μου αν ήμουν μάνα της...
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Αντέδρασα γρήγορα και τις 2φορες και γλύτωσατο κακό..αλλά πήγα και τα είπα . Απορώ με τις οικογένειες αλήθεια..δεν μπορεί να συμβαινει κάτι τέτοιο στο παιδί σου επί 9 χρόνια και να μην έχεις καταλάβει τίποτα ....εγώ θα τα έβαζα και με τον εαυτό μου αν ήμουν μάνα της...
Τι να πω, λογικό να σκεφτεί κάτι τέτοιο ένας γονιός, αλλά δεν ξέρω, τι να πω 🤷🏼‍♀️

Απορία έχω περισσότερο πως γίνεται να μη το καταλάβει κάποιος όταν ένα παιδί είναι πολύ μικρό, που λίγο να μη το δεις, το ψάχνεις. Εμένα 2 φορες πήγαν να με αρπαξουν μικρή και η μαμά μου σε δευτερόλεπτα το κατάλαβε και τις 2 και τα εκανε χαμο ολα..
και μου κρατάει μέχρι και σήμερα καμία φορά με πολύ κόσμο το χέρι τόσο σφιχτά, οριακά να μου το λιώσει 😅

Όταν είναι έφηβη και μετά, μπορώ να καταλάβω πως μπορεί άνετα να "ξεφύγει"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top