Βόλος: 50χρονος σκότωσε τον κουνιάδο του γιατί βίαζε για 9 χρόνια την ανήλικη κόρη του

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Τι να πω, λογικό να σκεφτεί κάτι τέτοιο ένας γονιός, αλλά δεν ξέρω, τι να πω 🤷🏼‍♀️

Απορία έχω περισσότερο πως γίνεται να μη το καταλάβει κάποιος όταν ένα παιδί είναι πολύ μικρό, που λίγο να μη το δεις, το ψάχνεις. Εμένα 2 φορες πήγαν να με "κλεψουν" μικρή και η μαμά μου σε δευτερόλεπτα το κατάλαβε και τις 2 και τα εκανε χαμο ολα..
και μου κρατάει μέχρι και σήμερα καμία φορά με πολύ κόσμο το χέρι τόσο σφιχτά, οριακά να μου το λιώσει 😅

Όταν είναι έφηβη και μετά, μπορώ να καταλάβω πως μπορεί άνετα να "ξεφύγει"
Βλέπεις.???.όταν υπάρχει οικογένεια δεμένη δυσκολα να ξεφύγει κάτι τέτοιο από τους γονείς.. τι να πω...
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα λαϊκά δικαστήρια γενικά (και δεν αναφέρομαι στην πράξη αυτού του ανθρώπου που έδρασε καλώς ή κακώς εν βρασμώ, δικαιολογημένα). Αναφέρομαι στα αιμοδιψή σχόλια απο κάτω. Το ίδιο ένιωσα και με εκείνους που πήγαιναν έξω απο το σπίτι της Πισπιρίγκου και ήθελαν να την σαπίσουν στο ξύλο/βρίσουν κτλ. Έχουμε νομοθετικό πλαίσιο που τα διαχειρίζεται αυτά, με τα χίλια κακά του, να το κράξουμε και να το κατακρίνουμε, να πιέσουμε να γίνει καλύτερο, ναι. Να απαιτήσουμε να αποδοθεί δικαιοσύνη, ναι. Ωστόσο δεν ξέρω αν αυτά τα σχόλια μίσους και ενθάρρυνσης του βοηθάνε κάποιον.
Αμα ειμασταν στη θεση του μια χαρα θα μας βοηθαγε. Αγαλιασε η ψυχζη του. Ο ανθρωπος ειναι εγωστικο πλασμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.
Δεν μπορεί να ξέρετε την αλήθεια και μην είστε τόσο αθώοι.

Ο νεκρός είναι νεκρός και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Η οικογένεια θέλει να σώσει τον δολοφόνο και για να το καταφέρουν αυτό θα κατηγορήσουν τον νεκρό.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Άσε μας ρε Χριστίνα σε τέτοια θέματα που αφορούν παιδιά βρήκες να βγάλεις ένα εαυτό που ποτέ δεν έχεις βγάλεις εσύ ειδικά εδώ μέσα με χειρότερους χαρακτηρισμους και σχόλια που δεν εξυπηρετούν τις δικές σου πεποιθήσεις...

Είπαμε το τρόλ έχει και ένα όρια αλλά όταν μιλάμε για παιδιά να αντιλαμβανεσαι πως το φυσιολογικό είναι να βγαίνει το κτηνώδης ένστικτο από μέσα σου και όχι αν το παίζεις ηθικολογος ...

Αιμοδιψή μέχρι τελικής πτώσεως έτσι και πειράξεις μια τρίχα από τα μαλλιά του παιδιού μου όχι να το .....

Αυτό και μόνο δείχνει πως κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν καθόλου αίσθηση τι σημαίνει για ένα γονιό να μεγαλώνει ένα παιδί και τι ειναι ικανός να κάνει για να μην τραυματιστεί η ψυχούλα του ..

Και αυτή την φορά είμαι θυμωμένη και τα γράφω αυτά αν και στις υιοθεσίες περί ομοφυλων ζευγαριών δείχνετε ξεκάθαρα πόσο παντελώς άσχετοι είστε από τι σημαίνει παιδικό τραύμα...
Το κτηνωδες ενστικτο βγαινει σε αυτον που εμπλεκεται προσωπικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση στον πατερα.

Το προβλημα ειναι με ολους τους παρατηρητες που περιμενουν ανα πασα στιγμη να βγαλουν τον ανθρωπο των σπηλαιων απο μεσα τους και να γινουν δικαστες, ενορκοι και εκτελεστες ολα σε ενα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,137 μηνύματα.
Κατανοητή ή μη όταν τοποθετούμαστε επί περιστατικών αυτοδικίας στο δημόσιο λόγο καλό θα ήταν να είμαστε προσεχτικοί.
Ακόμα και το "ειλικρινά, μπορεί σε αυτή την περίπτωση να το έκανα κι εγώ" με το "να αγιάσει το χέρι του", "καλά του έκανε" κοκ απέχουν.

Η αυτοδικία περιλαμβάνει by default το στοιχείο του υποκειμενισμού. Δηλαδή ότι οποιοσδήποτε νιώθει θιγώμενος από τα πεπραγμένα κάποιου άλλου μπορεί να εφαρμόσει ένα νομικό πλαίσιο που έβγαλε από το κεφάλι του, να δικάσει στο κεφάλι του, και να εφαρμόσει την όποια ποινή με τα ίδια του τα χέρια.

Δυστυχώς ακόμα και σε ειδεχθείς/εμετικές περιπτώσεις όπως αυτή, όπως της Πισπιρίγκου, όπως του Μπάμπη που ίσως δε θα νιώθαμε καμία λύπη αν με κάποιο τρόπο ο δράστης κάτι πάθαινε βρε αδερφέ, το να αφήνουμε μια χαραμάδα αποδοχής αυτοδικίας απλώς θα μεγαλώσει τη χαραμάδα με τον καιρό.

Σε αυτήν την περίπτωση πχ. αν το θύμα είχε άλλον έναν αδερφό μπορεί κι αυτός να σκότωνε το δράστη. Μετά μπορεί η γυναίκα του δράστη να σκότωνε το 2ο δράστη κοκ. Αυτά τα ντόμινο βίας και εγκλημάτων που κάποτε υπήρχαν με λίγα λόγια θα μπορούσαν να επιστρέψουν.
Κι αν επιστρέψουν δε θα παραμείνουν μόνο ως συνέπειες τόσο βαριών εγκλημάτων/αφορμών.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κτηνωδες ενστικτο βγαινει σε αυτον που εμπλεκεται προσωπικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση στον πατερα.

Το προβλημα ειναι με ολους τους παρατηρητες που περιμενουν ανα πασα στιγμη να βγαλουν τον ανθρωπο των σπηλαιων απο μεσα τους και να γινουν δικαστες, ενορκοι και εκτελεστες ολα σε ενα.
Ναι και εγώ τι είπα;

Διάβαζε σε παρακαλώ καλύτερα πριν βιαστείς να απαντήσεις...
Αυτό είπα...
Αιμοδιψή μέχρι τελικής πτώσεως έτσι και πειράξεις μια τρίχα από τα μαλλιά του παιδιού μου όχι να το .....
Ο παρατηρητής ταυτίζεται...Υπάρχει σε αυτές τις περίπτωσης το στοιχείο της ενσυναισθησης και της απόλυτης ταύτισης..

Οπότε όλοι εμείς οι γονείς έτσι βλέπουμε τα παιδιά...παιδιά ΜΑΣ !
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ναι και εγώ τι είπα;

Διάβαζε σε παρακαλώ καλύτερα πριν βιαστείς να απαντήσεις...
Αυτό είπα...

Ο παρατηρητής ταυτίζεται...Υπάρχει σε αυτές τις περίπτωσης το στοιχείο της ενσυναισθησης και της απόλυτης ταύτισης..

Οπότε όλοι εμείς οι γονείς έτσι βλέπουμε τα παιδιά...παιδιά ΜΑΣ !
Απαντησες εξ'αρχης επιθετικα σε ποστ που κατακρινει (ορθως) τα λαικα δικαστηρια και τις αυτοματες αντιδρασεις του κοσμου, τα "καλα εκανε" κλπ.

Αν ηταν ο καθε παρατηρητης που ταυτιζεται με καθε θυμα, καθε φορα να παιρνει τον νομο στα χερια του θα ειχαμε γινει ζουγκλα το λιγοτερο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Δεν θα τον σκοτωνα γιατι δυστυχως ετσι γλυτωσε με τη μια.Απο την αλλη λες..στο ελλαδισταν ζει..σε λιγα χρονια εξω θα ηταν.Θα φροντιζα λοιπον να μπει φυλακη και εκει παλι θα φροντιζα να τον φροντισουν καταλληλως.ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
Το λεω ευθαρσως χωρις να κρυβομαι.
Να φτυσει το γαλα που βυζαξε.
ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
Τωρα...απλα γλυτωσε.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαντησες εξ'αρχης επιθετικα σε ποστ που κατακρινει (ορθως) τα λαικα δικαστηρια και τις αυτοματες αντιδρασεις του κοσμου, τα "καλα εκανε" κλπ.
Ξαναλεω διαβασε σε παρακαλω πολυ προσεκτικα τι λεω γιατι το διευκρινησα και αυτο γιατι εδω μεσα με τα αυθερετα συμπερασματα σας πατε να βγάλετε δρακους και δεν ξερω τον λογο ..

το ξαναβαζω
Και αυτή την φορά είμαι θυμωμένη και τα γράφω αυτά αν και στις υιοθεσίες περί ομοφυλων ζευγαριών δείχνετε ξεκάθαρα πόσο παντελώς άσχετοι είστε από τι σημαίνει παιδικό τραύμα...
αρα
ειναι απολυτα δικαιολογημενα ενας ανθρωπος να ειναι θυμωμενος οταν βλεπει τρολ ή φεικ σχολια για παιδια μονο και μονο για αλλους λογους ..

ο θυμος δεν ειναι αισθημα που θα πρεπει να ντρεπόμαστε γι αυτο, ούτε να τον κρύβουμε !

Αν ηταν ο καθε παρατηρητης που ταυτιζεται με καθε θυμα, καθε φορα να παιρνει τον νομο στα χερια του θα ειχαμε γινει ζουγκλα το λιγοτερο.
ατοπο άστοχο και αυθερετο....Αν ηταν παιδι μου θα το εκανα πολυ ευχαριστως και δεν εχω ν απολογηθω σε κανεναν για αυτο το ενστικτο ...

αν προβληματίζετε, φοβάσαι ,λυπασαι με εμενα εχω να αντιπροτείνω κατι αλλο εκτος απο το να μην θυμωσω και να στο δείξω ...

κανονισε να μην με προκαλεσεις να σου δειξω τι θα γινει ΑΝ αγγιξεις τα παιδια μου παρα την θεληση τους :bye2:
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Παιδιά, ο καθένας έχει ελευθερία να πάρει τον νόμο στα χέρια του. Και επειδή δεν είναι γνωστό το μέλλον (εάν και μπορεί να προβλεφθεί ως έναν βαθμό), κανείς δεν θα τον σταματήσει. Ποιος ξέρει ίσως στην θέση του ο καθένας μας να το έκανε. ΟΜΩΣ...εννοείται ότι έπειτα θα δικαστείς και θα υποστείς τις συνέπειες των πράξεών σου, αποδεχόμενος την όποια τιμωρία κρίνει η δικαιοσύνη αρμόζουσα.

Και εννοείται ότι όσο πιο σαδιστικά πάρει κάποιος εκδίκηση, τόσο πιο αρρωστημένος είναι και τόσο πιο σκληρός πρέπει να είναι και ο νόμος απέναντι του, καθώς πλέον δεν είσαι θύμα αλλά θύτης.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εννοείται ότι όσο πιο σαδιστικά πάρει κάποιος εκδίκηση, τόσο πιο αρρωστημένος είναι και τόσο πιο σκληρός πρέπει να είναι και ο νόμος απέναντι του, καθώς πλέον δεν είσαι θύμα αλλά θύτης.
Δήλωση μου αν έπαιρνα εκδίκηση για το παιδί μου
Εγώ το λέω άνετα...
Θα του το έκοβα και θα του το έδινα να το φάει....μην πω θα του το έβαζα αλλού να τον πηδαει χωρίς έλεος....

Σε παιδί;
Πέθανες απλά, με τον χειρότερο και βασανιστικοτερο τρόπο και ας ψηθω μετά στο πυρ της κολάσεως ή ας σαπισω στη φυλακή...

Και λίγα του έκανε...πολύ καλός ειναι !

Γαμωτο ο ψυχίατρος μου γνωμάτευση για αγχώδης διαταραχή και καταθλιπτικα επεισόδια μου είχε δώσει,όχι για σχιζοφρένεια ή Διπολική

Τόσο λάθος έκανε; :P

Κατ αλλα συμφωνώ όταν ΔΕΝ μπαίνει το πατρικό ή το μητρικό ένστικτο προστασίας του παιδιού σου που και παλι εν γνώση σου θα υποστείς τις συνέπειες μιας δημοκρατικής κοινωνίας!

Απλά ελοχευει και μια πεποίθηση ότι η ζωή ή δική μου δεν έχει κανένα νόημα καμία αξία αν χαθεί του παιδιού μου , οπότε δεν είσαι σε θέση να σκεφτείς το κόστος μιας τέτοιας πράξης ...

Απ ότι άκουσα ή κατηγορία είναι σε ήρεμη ψυχική κατάσταση κάτι το οποίο λογικά δεν θα ισχύει..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Υπόψιν οτι το κορίτσι αυτό ήταν μόνο του 50χρονου, οπότε ο θείος αυτός δεν ήταν εξ αίματος θείος του κοριτσιού.

Εντάξει εγώ δε συμφωνώ με το να σκοτώνεις στο έτσι. Αν, μία στο εκατομμύριο, βγουν όλα ψέματα, πώς το διορθώνεις; Υπάρχουν νόμοι, δε ζούμε στη ζούγκλα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Δεν θα τον σκοτωνα γιατι δυστυχως ετσι γλυτωσε με τη μια.Απο την αλλη λες..στο ελλαδισταν ζει..σε λιγα χρονια εξω θα ηταν.Θα φροντιζα λοιπον να μπει φυλακη και εκει παλι θα φροντιζα να τον φροντισουν καταλληλως.ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
Το λεω ευθαρσως χωρις να κρυβομαι.
Να φτυσει το γαλα που βυζαξε.
ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
Τωρα...απλα γλυτωσε.
Πώς θα το κατάφερνες αυτό; Δε μπορείς να κάνεις κάτι για τους δολοφόνους της Τοπαλούδη; Άχτι τους έχω!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει εγώ δε συμφωνώ με το να σκοτώνεις στο έτσι. Αν, μία στο εκατομμύριο, βγουν όλα ψέματα, πώς το διορθώνεις; Υπάρχουν νόμοι, δε ζούμε στη ζούγκλα.
σωστό αυτό θεωρητικά, αλλά και γω στη θέση του, θα το έκανα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Δήλωση μου αν έπαιρνα εκδίκηση για το παιδί μου
Δεν έχει σημασία για ποιον παίρνεις εκδίκηση βρε Μαργαρίτα.
Να στο θέσω αλλιώς. Εαν το δικό σου παιδί έκανε κάτι σε έναν άλλο άνθρωπο, θα ήσουν εντάξει με το να το σκοτώσουν επειδή αποφάσισαν τα θύματα να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους ; Δεν θα ήσουν. Έτσι όπως τα λες όμως εσύ θα ήσουν γιατί και εσύ σκότωσες τον γιο/κόρη μιας άλλης μητέρας. Άρα είτε ο νόμος πρέπει να είναι πάνω απο όλα, ακόμα και απο την οικογένεια, είτε τυφλωνόμαστε ως προς οποιαδήποτε άλλη παράμετρο, και έτσι επικρατεί το χάος και αποκτούμε το ακαταλόγιστο να πράξουμε όπως μας γουστάρει.

Άσε που μπαίνεις σε ένα σκοτεινό μονοπάτι βεντέτας όπως ανέφερε ο @i_lie_us .
Δηλαδή άντε πας και τον σκοτώνεις εσύ, και τότε η μάνα του έρχεται και σκοτώνει και εσένα και την υπόλοιπη οικογένεια σου. Θα μου πεις μα εγώ ήμουν το θύμα. Ναι αλλά και εκείνοι χέστηκαν, βλέπουν μόνο το κακό που τους προκάλεσες γιατί και εκείνοι θεωρούν οικογένεια > νόμος. Και αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα όταν ο καθένας συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες στο πρόσωπο του. Και επειδή αυτά δεν είναι αποκυήμα κάποιας φαντασίας αλλά συνέβαιναν παλιότερα, για αυτόν ακριβώς τον λόγο κανείς δεν πρέπει να παίρνει τον νόμο στα χέρια του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Να στο θέσω αλλιώς. Εαν το δικό σου παιδί έκανε κάτι σε έναν άλλο άνθρωπο, θα ήσουν εντάξει με το να το σκοτώσουν επειδή αποφάσισαν τα θύματα να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους ; Δεν θα ήσουν.
Σους Νικόλα. Δεν έχεις παιδί γι' αυτό δεν καταλαβαίνεις. :closed:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει σημασία για ποιον παίρνεις εκδίκηση βρε Μαργαρίτα.
Να στο θέσω αλλιώς. Εαν το δικό σου παιδί έκανε κάτι σε έναν άλλο άνθρωπο, θα ήσουν εντάξει με το να το σκοτώσουν επειδή αποφάσισαν τα θύματα να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους ; Δεν θα ήσουν.

Άσε που μπαίνεις σε ένα σκοτεινό μονοπάτι βεντέτας όπως ανέφερε ο @i_lie_us .
Δηλαδή άντε πας και τον σκοτώνεις εσύ, και τότε η μάνα του έρχεται και σκοτώνει και εσένα και την υπόλοιπη οικογένεια σου. Θα μου πεις μα εγώ ήμουν το θύμα. Ναι αλλά και εκείνοι χέστηκαν, βλέπουν μόνο το κακό που τους προκάλεσες. Και αυτό είναι το πρόβλημα όταν ο καθένας συγκεντρώνει όλες τις εξουσίες στο πρόσωπο του. Και επειδή αυτά δεν είναι αποκυήμα κάποιας φαντασίας αλλά συνέβαιναν παλιότερα, για αυτόν ακριβώς τον λόγο κανείς δεν πρέπει να παίρνει τον νόμο στα χέρια του.
Εχεις έχετε απόλυτο δίκιο σε όλα αυτά που λέτε αλλά υπάρχει ένα τεράστιο ΑΛΛΑ σε αυτή τη περίπτωση...

Πίστεψε με.οτι και να πω ότι και αν γράψω ο πόνος της απώλειας του παιδιού σου δεν αντιμετωπιζετε τόσο εύκολα, ειδικά όταν μιλάμε να έρθει κάποιος και να πειράξει τον άνθρωπο που βγήκε από το σώμα σου ,τον άνθρωπο ο οποίος ειναι σάρκα από την σάρκα σου ...ειναι αυτο που πέρασες τα πάνδεινα για να τον μεγαλώσεις και ξαφνικά ερχετε κάποιος και σκοτώνει ένα δικό σου κομμάτι..


Ο πόνος αυτός δεν ξεπερνιέται ...αλλά και αν ξεπερνιεται δεν θέλω να μάθω γιατί δεν υπάρχει ζωή μετά ,οπότε πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να σκεφτείς όλα αυτά που μου τα αναφέρεις σαν παρατηρητής στην φάση που ζεις τον απόλυτο πόνο;

Κοίταξε σε αυτό το κομμάτι δεν περιμένω ενσυναίσθηση εφόσον είναι αδύνατον..
Τα έχω συζήτηση και με άλλες μανούλες και καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα..
Ανθρωπος ο οποιος δεν εχει βιωσει την γεννηση ενος παιδιου δυσκολα θα αντιληφθει ..

Και εμένα αν με ρωτούσε πριν να κάνω παιδιά τα ίδια με εσάς θα έλεγα!

Αντιλαμβάνομαι ότι ειναι λάθος αυτό που λέω αλλά Κάνε μια ερώτηση και σε μια αλλη μανουλα που τις έχουν σκοτώσει το παιδί της και ξέρει ότι σε 10 χρόνια ο δολοφόνος του θα είναι έξω να κυκλοφορεί ανενόχλητος...

Αυτή είναι η αξία του παιδιού της ;
Αυτό είναι το αίσθημα δικαίου ;
Αυτη ειναι η δημοκρατια ;

Είμαι σίγουρη από τώρα τι θα σου απαντήσει...

Σε ορισμενα πράγματα δεν υπάρχει λογική ,την επισκιάζει ο μητρικος πόνος ...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Εχεις έχετε απόλυτο δίκιο σε όλα αυτά που λέτε αλλά υπάρχει ένα τεράστιο ΑΛΛΑ σε αυτή τη περίπτωση...

Πίστεψε με.οτι και να πω ότι και αν γράψω ο πόνος της απώλειας του παιδιού σου δεν αντιμετωπιζετε τόσο εύκολα, ειδικά όταν μιλάμε να έρθει κάποιος και να πειράξει τον άνθρωπο που βγήκε από το σώμα σου ,τον άνθρωπο ο οποίος ειναι σάρκα από την σάρκα σου ...ειναι αυτο που πέρασες τα πάνδεινα για να τον μεγαλώσεις και ξαφνικά ερχετε κάποιος και σκοτώνει ένα δικό σου κομμάτι..


Ο πόνος αυτός δεν ξεπερνιέται ...αλλά και αν ξεπερνιεται δεν θέλω να μάθω γιατί δεν υπάρχει ζωή μετά ,οπότε πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να σκεφτείς όλα αυτά που μου τα αναφέρεις σαν παρατηρητής στην φάση που ζεις τον απόλυτο πόνο;

Κοίταξε σε αυτό το κομμάτι δεν περιμένω ενσυναίσθηση εφόσον είναι αδύνατον..
Τα έχω συζήτηση και με άλλες μανούλες και καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα..
Ανθρωπος ο οποιος δεν εχει βιωσει την γεννηση ενος παιδιου δυσκολα θα αντιληφθει ..

Και εμένα αν με ρωτούσε πριν να κάνω παιδιά τα ίδια με εσάς θα έλεγα!

Αντιλαμβάνομαι ότι ειναι λάθος αυτό που λέω αλλά Κάνε μια ερώτηση και σε μια αλλη μανουλα που τις έχουν σκοτώσει το παιδί της και ξέρει ότι σε 10 χρόνια ο δολοφόνος του θα είναι έξω να κυκλοφορεί ανενόχλητος...

Αυτή είναι η αξία του παιδιού της ;
Αυτό είναι το αίσθημα δικαίου ;
Αυτη ειναι η δημοκρατια ;

Είμαι σίγουρη από τώρα τι θα σου απαντήσει...

Σε ορισμενα πράγματα δεν υπάρχει λογική ,την επισκιάζει ο μητρικος πόνος ...
Όλες οι μητέρες δρουν συναισθηματικά, φυσιολογικό προφανώς, αλλά και για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι και οι τελευταίες που είναι σε θέση να κρίνουν μια κατάλληλη τιμωρία. Γιατί θα δράσουν με συναισθηματισμό, με υπερβολή, με εκδικητική διάθεση.

Ίσως ακούγεται απόλυτο το οτι ο νόμος πρέπει να είναι πάνω απο την οικογένεια, αλλά δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάς την οικογένεια σου. Σημαίνει οτι αγαπάς και σέβεσαι και τους άλλους ανθρώπους με τους οποίους έχετε συμφωνήσει να συμμορφώνεστε σε κανόνες που αποσκοπούν στο κοινό όφελος.

Εαν ας πούμε εγώ έκανα έναν γιο, και σκότωνε κάποιον...θα έπρεπε να τον καλύψω επειδή είναι οικογένεια ; Εαν τον κάλυπτα με την νοοτροπία η οικογένεια είναι πάνω απο όλα, θα του περνούσε το μήνυμα οτι μπορείς να κάνεις οτι μαλακία σου κατέβει και ο μπαμπάς θα είναι εκεί να σε ξελασπώνει. Το οποίο σε κάνει συνεργό...Οπότε θα ήθελα να πάει φυλακή, ως υπεύθυνο άτομο που αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

The other side of the fence is always greener.
Η ίδια μανούλα που θα παρανομήσει για το θύμα παιδί της, θα παρανομούσε και υπέρ του παράνομου παιδιού της.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.
την επισκιάζει ο μητρικος πόνος
Αυτό το πράγμα που έχετε που νομίζετε πως οι μάνες είναι πάνω απο όλα και το κάθε τι και σαν αυτό κανένα και κανείς δεν μπορεί να αντιληφθεί άλλη τόσο έντονη κατάσταση θυμικού κι αν δεν γίνεις μάνα δεν ξέρεις απο έντονα συναισθήματα και δεν πρέπει να χεις άποψη, κούρασε.

Αν παρθεί ο νόμος στα χέρια του καθενός μάνα ή μη μπορεί να ξεχειλωθεί δίχως αύριο.
Λιγότερο σημαντικό είναι ενα παιδί για τον πατέρα; Κι αν οχι γιατι να περιοριστούμε στο παιδι; Αν κάποιος εχει ενα αγαπημένο πρόσωπο και είναι το μοναδικό που έχει στην ζωή και του το σκοτώσουν γιατι να μην πάρει το νόμο στα χέρια και να τους καθαρίσει όλους ανελέητα καθώς ο πόνος που θα νιώθει είναι αβάσταχτος;
Προσωπικά αν έβλεπα κάποιον μέχρι και τη γάτα μου να κλοτσάει θα μου βγαινε αδιανόητος θυμός, αυτό τι σημαίνει πως θα πρέπει να πάρω την καραμπίνα και όποιον πάρει ο Χάρος;

Άλλος κανείς δεν αγάπησε και δεν ένιωσε έντονα συναισθήματα μόνο οι μάνες.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλες οι μητέρες δρουν συναισθηματικά, φυσιολογικό προφανώς, αλλά και για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι και οι τελευταίτες που είναι σε θέση να κρίνουν μια κατάλληλη τιμωρία.
Αρχικά μιλησες για ψυχιατρική διαταραχή εξου και σου.απαντησα ...

Οπότε πιστεύεις ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να ελοχευει κάτι τέτοιο η ο πόνος της απώλειας μπορεί να σε οδηγήσει στο να βγάλεις και τέτοια ένστικτα;
Εαν ας πούμε εγώ έκανα έναν γιο, και σκότωνε κάποιον...θα έπρεπε να τον καλύψω επειδή είναι οικογένεια ; Εαν τον κάλυπτα με την νοοτροπία η οικογένεια είναι πάνω απο όλα, θα του περνούσε το μήνυμα οτι μπορείς να κάνεις οτι μαλακία σου κατέβει και ο μπαμπάς θα είναι εκεί να σε ξελασπώνει. Το οποίο σε κάνει συνεργό...Οπότε θα ήθελα να πάει φυλακή, ως υπεύθυνο άτομο που αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
Οπα ...το πας αλλου οπως και πριν και καλό είναι να μπαίνουν διαχωριστικες γραμμές...

Δεν είπα ότι η οικογένεια μου ειναι πάνω απ όλα ακόμα και σε περιπτώσεις που διαπρατουν παρανομια !

πολυ λαθος συσχετιση ..
εκει θα ειμαι διπλα του σαν οικογενεια και θα βοηθησω οσο μπορω να ξεπερασει το το κοστος της πραξης του .
εκεί θα μιλάμε κάτω από αλλά συναισθήματα, του θυμού της απογοητευσης ,της διαπραγμάτευσης κλπ κλπ ..

Πιστευεις οτι ειναι μετρο συγκρισης με το αισθημα της απωλεια;
The other side of the fence is always greener.
Η ίδια μανούλα που θα παρανομήσει στο θύμα παιδί της, θα παρανομούσε και υπέρ του παράνομου παιδιού της.
Όχι ειναι μια καθαρα προσωπική σου πεποίθηση και δεν συμφωνώ..
Μην μιλήσω για αυθερετο συμπέρασμα!

Η αξία της ζωής είναι μια για εμένα ,αφαιρεσες ζωή;
Θα τιμωρηθείς είτε είσαι παιδί μου είτε είσαι ξένος..

Άλλωστε το είπα ΑΝ φτάσω στο σημείο να αφαιρέσω ζωή είμαι έτοιμη να επομιστω και τις ευθύνες μου γιατί πολυ απλα η αξία της ζωής έχει χάσει το νόημα της μπροστά στον πολύ συγκεκριμένο και ΜΟΝΟ πόνο της απώλειας.

Καμία άλλη συσχέτιση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως στη αντίπερα όχθη έχουν κουράσει οι άνθρωποι που δεν είναι ικανοί να αγαπήσουν ούτε τα έντερα τους αγάπη μου αλλά δεν θυμώνουμε όλοι οι υπόλοιποι, ηρεμία αλλιώς ignore συζήτηση κάνουμε :air_kiss:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top