"Βύσμα" στην Ελλάδα του 2023

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί θεωρείτε ότι συνεχίζει να υπάρχει ακόμα το βύσμα στην Ελλάδα του σήμερα, μετά από όσα περάσαμε με τα μνημόνια και την κρίση?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατί ασχολούμαστε μονίμως με ««woke»»ζητήματα και δεν μας μένει χρόνος να το λύσουμε.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ασχολούμαστε μονίμως με ««woke»»ζητήματα και δεν μας μένει χρόνος να το λύσουμε.
ε εντάξει ας μη γινόμαστε και άδικοι. Το ένα συνυπάρχει το άλλο. Αν παράδειγμα συνεχίζεται κάτι σε μια χώρα που λειτουργεί ως αντίκτυπο εις βάρος των άλλων, τότε δημιουργεί αναξιοκρατία . Μετά η αναξιοκρατία με τη σειρά της, γεννά διαφθορά και άλλα ακόμα πιο αρνητικά ζητήματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το ένα συνυπάρχει το άλλο
Εγώ το ξέρω. :P

Στο θέμα μας πιστεύω είναι τόσο θέμα νοοτροπίας όσο και οτι το υπάρχον σύστημα ιδίως το δημόσιο είναι σχεδόν εξ’ολοκλήρου χτισμένο έτσι οπότε για να σταματήσει να υπάρχει θα πρέπει αυτό να σημαίνει απώλεια εργασίας για τεράστιο πληθυσμό που δεν γνωρίσω και πως αλλιώς μπορεί να απορροφηθεί σε άλλους τομείς.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ το ξέρω. :P

Στο θέμα μας πιστεύω είναι τόσο θέμα νοοτροπίας όσο και οτι το υπάρχον σύστημα ιδίως το δημόσιο είναι σχεδόν εξ’ολοκλήρου χτισμένο έτσι οπότε για να σταματήσει να υπάρχει θα πρέπει αυτό να σημαίνει απώλεια εργασίας για τεράστιο πληθυσμό που δεν γνωρίσω και πως αλλιώς μπορεί να απορροφηθεί σε άλλους τομείς.
γιατί νομιζεις οτι στον ιδιωτικό δεν παίζει βύσμα?

Έχεις δει πολλές μεγάλες εταιρείες, και δη ΕΛληνικές ( δεν σου μιλάω καν για πολυεθνικές) να βγάζουν αγγελίες ότι ψάχνουν άτομα? καταρχάς δεν χρειάζεται, παίρνουν τηλ υπουργοί, βουλευτάδες κλπ κατευθείαν στην εταιρεεία
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
γιατί νομιζεις οτι στον ιδιωτικό δεν παίζει βύσμα?

Έχεις δει πολλές μεγάλες εταιρείες, και δη ΕΛληνικές ( δεν σου μιλάω καν για πολυεθνικές) να βγάζουν αγγελίες ότι ψάχνουν άτομα? καταρχάς δεν χρειάζεται, παίρνουν τηλ υπουργοί, βουλευτάδες κλπ κατευθείαν στην εταιρεεία
η αλήθεια είναι πως δεν έχω επαφή με την ελληνική αγορά ούτε εχω ψάξει για αγγελίες. Αλλά φαντάζομαι πως θα παίζει και εκεί σίγουρα.
Τα του δημοσίου τα ξέρω εκ των έσω απο γνωστούς και οικογένεια αν και δε νομίζω να ναι και κανένα μυστικό
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η αλήθεια είναι πως δεν έχω επαφή με την ελληνική αγορά ούτε εχω ψάξει για αγγελίες. Αλλά φαντάζομαι πως θα παίζει και εκεί σίγουρα.
Τα του δημοσίου τα ξέρω εκ των έσω απο γνωστούς και οικογένεια αν και δε νομίζω να ναι και κανένα μυστικό
οο καλα δημόσιο άστο. Κάθε πέρυσι και καλύτερα που λέμε, κάθε πρόπερσι και χειρότερα.

Βέβαια όλα αυτά χάνουν την αξία τους, όταν το κόστος ζωής, σε ένα κράτος όπως της Ελλάδος εκτοξεύεται
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Γιατί θεωρείτε ότι συνεχίζει να υπάρχει ακόμα το βύσμα στην Ελλάδα του σήμερα, μετά από όσα περάσαμε με τα μνημόνια και την κρίση?
Όπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο Χάκερ, που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να του μιλήσω, η νοοτροπία του βύσματος είναι βαθύτατα ριζωμένη στην Ελλάδα σε επίπεδο νοοτροπίας.

Χαρακτηριστική η "Χακέριος μνεία" εις την Δύση, που αν και βδελλυροτάτη και αντι-Βυζαντινή, εδιαφωτίσθη υπό Βυζαντινών λογίων πριν (κατα την απόλυτη παρακμή και διαφθορά της Αυτοκρατορίας) αλλά και μετά την Πτώση και ανέπτυξε ενα τιμωρητικό σύστημα της κουτοπονηριάς ή όπως την αποκαλώ εγω "απατεωνιά κατώτερου επιπέδου".

Εδω, αντίθετα, σε μια χώρα υπό κατοχή, υπό το ζυγό Γιουρούκων, Βασιβουζούκων, Κονιάρηδων και λοιπών Τουρκομάνων και εξομωτών, όπου θεσμικά από το επίσημο Οσμανλι-ι-Ντεβλετί δεν επήρχετο καμία επιστημονική και εκπαιδευτική βελτίωση, παρά μόνο μια νοσηρή οκνηρία δεκεμβριανού τυπου (Αραλίκ - Δεκέμβρης αν δεν απατωμαι στα τουρκικά), δεν αναπτύχθηκε ποτέ το τιμωρητικό σύστημα της κουτοπονηριάς, αλλά αντίθετα επιβραβεύτηκε ως μηχανισμός επιβίωσης.

Και όπως κάθε αποικιοκρατική-κατακτητική δύναμη (Μακεδόνες στην Ασία, Αγγλοι στις ΗΠΑ, Οθωμανοι στη Χερσόνησο του Αίμου, τουρκιστί Βαλκάνια), έτσι και οι Οσμανλήδες, άφησαν πίσω το σύστημα διακυβέρνησης και διαβίωσης. Βεβαιως σε μεγάλο βαθμό το ίδιο ήταν Βυζαντινό -και ο ορισμός της ευνοιοκρατίας και της διαφθοράς- καίτοι εξόχως διογκωμένο.

Έτσι σε χώρες της Δύσης έχουμε απατεωνία ανώτερου εξευγενισμένου επιπέδου (πχ νομοθετήματα για τους expats με ψιλά γράμματα που πρέπει να προσέχει κανείς) αλλά επιβιώνεις σε σχετική (οχι απολυτη) αξιοκρατία σε καθημερινό επίπεδο, υπο το φόβο τιμωρητικής διαδικασίας για τους παραβάτες. Σε χώρες όμως του Μεσαίου Χώρου (Αίμος-Ανατολία) και της Ανατολής, επικρατεί η απατεωνία κατώτερου επιπέδου, τιμωρήσιμη, με το λαό να επιδίδεται σε γονυκλισίες μόνο στο γράμμα αλλά όχι στο πνεύμα των νόμων.

Τούτων λεχθέντων, οφείλω να τονίσω για μια ακόμη φορά την κρατικοδίαιτο και κομπιναδόρικη φύση μέρους του ιδιωτικού τομέα, ο οποίος και επιδίδεται εις βυσματολαγνεία δυσθεωρήτως περισσότερο απ' ότι ο Δημόσιος Τομέας, και έτσι καταλήγουμε να βλέπουμε τον ανηψιο του θειου με τον γνωστό που τον έχωσε στην εταιρία με άσχετο πτυχίο, κατσικώθηκε 7 χρονάκια και μετα πήρε τα 584 μόρια της προυπηρεσίας και χώθηκε στο Δημόσιο. Ή βλέπουμε ανθρώπους που κάνουν το αδιανόητο, χωρίς τυπικά προσόντα να είναι σε θέσεις που απορείς όχι μόνο πως βρέθηκαν εκεί αλλά και τι ουσιαστικά προσφέρουν, και να μην τους αγγίζουν ούτε μειώσεις προσωπικού, ούτε κρίσεις, ούτε τίποτα.

Προσωπικά όσες φορές έχω πάει φερ ειπείν σε φυσικά καταστηματα τραπεζών, έχω δει μεν και εξαιρετικούς υπαλλήλους, αλλά έχω δει και τσουτσέκια που το παίζουν κυριολεκτικά ενω στο σχολείο ήταν καρπαζοεισπράκτορες και οι σπουδές τους δεν ειχαν και καμια σχέση με οικονομικά.

Μη μιλήσουμε για άλλες εταιρίες πιο τεχνολογικές, τι βύσμα πέφτει και τι μούσμουλο έχει μπει κει μέσα που δεν ξέρει να ανοιξει ουτε ενα εξέλ.

Κατα τ άλλα ο ιδιωτικός τομέας των αρίστων και των σχετικών. Όχι οτι το δημοσιο πάει πίσω, κι εκεί ακούγονται κατα καιρούς γκρίνιες, όχι όπως παλιά αλλά πάντα υπάρχουν παράπονα.

Αλλά ο μύθος του άμεμπτου ιδιώτη στην Ελλάδα, τουλάχιστον στη συνείδησή μου κι από την εμπειρία μου, έχει εκλείψει πανηγυρικά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
ε εντάξει ας μη γινόμαστε και άδικοι. Το ένα συνυπάρχει το άλλο. Αν παράδειγμα συνεχίζεται κάτι σε μια χώρα που λειτουργεί ως αντίκτυπο εις βάρος των άλλων, τότε δημιουργεί αναξιοκρατία . Μετά η αναξιοκρατία με τη σειρά της, γεννά διαφθορά και άλλα ακόμα πιο αρνητικά ζητήματα.

Από όσο ξέρω εδώ και 20 χρόνια, το μαχαίρι μπήκε στο κόκκαλο και οι άριστοι είπαν ότι δεν υπάρχει βύσμα. Ή έχεις 3 διδακτορικά και 5-6 μεταπτυχιακά, ή δεν μπαίνεις στο δημόσιο μέσω αίτησης στο ΑΣΕΠ. :bye2:

ΥΓ. Πάντα είχα μια απορία. Αυτοί που δηλώνουν 2 διδακτορικά, 3 μεταπτυχιακά, και 5 πτυχία (βασικού κύκλου) πού ακριβώς έχουν κάνει δημοσιεύσεις και με τι δείκτες ερευνητικής απήχησης; :cool:

Η άλλη για παράδειγμα κάνει διδακτορικό στις "Καινοτόμες Μεθόδους Ψυχομετρικής Ανάλυσης για τη Χρήση της Πλαστελίνης σε ανώτερα Θηλαστικά ως παιχνίδι" και ήθελα να ξέρω κατά πόσο η διατριβή της αποτελεί τεκμήριο αναφοράς στη διεθνή έρευνα.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,080 μηνύματα.
Μια από τις πιο γνωστές φράσεις στην Ελλάδα είναι η ρήση «έχω μπάρμπα στην Κορώνη» η οποία παραπέμπει σε κάποιον «παράγοντα» ο οποίος έχει μεγάλα μέσα, υψηλές διασυνδέσεις που του εξασφαλίζουν ευνοϊκές μεταθέσεις, ρυθμίσεις και άλλα προνόμια.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα και αν υπάρχει...το βύσμα στην Ελλάδα δεν θα πεθάνει ΠΟΤΕ...των ΠΟΤΩΝ...
Γι αυτό δεν θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ. Πάντα είχα μια απορία. Αυτοί που δηλώνουν 2 διδακτορικά, 3 μεταπτυχιακά, και 5 πτυχία (βασικού κύκλου) πού ακριβώς έχουν κάνει δημοσιεύσεις και με τι δείκτες ερευνητικής απήχησης; :cool:

Η άλλη για παράδειγμα κάνει διδακτορικό στις "Καινοτόμες Μεθόδους Ψυχομετρικής Ανάλυσης για τη Χρήση της Πλαστελίνης σε ανώτερα Θηλαστικά ως παιχνίδι" και ήθελα να ξέρω κατά πόσο η διατριβή της αποτελεί τεκμήριο αναφοράς στη διεθνή έρευνα
αυτοί που ίσως παίρνουν επιστημονικές δημοσιεύσεις από έξω γνωρίζουν. Γίνονται και αυτά. Δυστυχώς...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον και διαχρονικό θέμα, κάτι σαν τα μελομακάρονα. :cool: Καλώς ή κακώς το βύσμα στην Ελλάδα είναι μέρος της πανελλαδικής κουλτούρας, δηλαδή, αν δεν θέλαμε να υπάρχει, δεν θα υπήρχε από τότε που υπάρχει το σύγχρονο Ελληνικό κράτος, για να μην πάω πιο πίσω στα Ρωμαιοβυζαντινά χρόνια και χαθούμε. Τις τελευταίες μέρες διαβάζω ένα άρθρο για το σπίτι του πρωθυπουργού (και για άλλους δικτάτορα) Μεταξά λόγω του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου.

Το σπίτι αυτό του φτωχού αξιωματικού στρατού, το αγόρασε η γυναίκα του με δάνειο που το αποπλήρωσε μετά θάνατον του τελευταίου. Πλέον η εγγονή του το λειτουργεί ως μουσείο αν κατάλαβα καλά με την μελέτη, και την διατήρηση του ιστορικού αρχείου. Διαβάζοντας το βιογραφικό της καταλαβαίνει κανείς ότι όσο και καλοπροαίρετος να είναι κάποιος κάτι δεν κολλάει ή μάλλον δείχνει περίτρανα ότι η δημοκρατία μας, έχει αρκετά στοιχεία κληρονομοκρατίας. Η συγκεκριμένη εγγονή ως έγκριτη ιστορικός (θα ήθελα να μάθω αν έχει συμβάλλει σε κάποια διεθνή επιστημονική έρευνα ή το έγκριτος αφορά μόνο το ντόπιο λιβάνισμα) ήταν κόρη του τέως καθηγητή Ιατρικής και πρύτανη του Καποδιστριακού, σύζυγος Βουλευτή και Υπουργού στην κυβέρνηση Κανελλόπουλου, και ως επάγγελμα έχει τη διεύθυνση του Αμαλείου Οικοτροφείου Θηλέων της Κηφισιάς. Να σημειώσω ότι το όνομα Κηφισιά πάντα μου φέρνει στο μυαλό τη λέξη Κηφήνας.

Θα μου πείτε, μπορεί να τα αξίζει όλα αυτά. Όμως κάποια πράγματα πετυχαίνονται στη ζωή εκτός από τις σπουδές και με κατάλληλες "στρατηγικές" για να μην το πω βυσματικές επικοινωνιακές σχέσεις ή βυζαντινού τύπου διπλωματικά προξενιά. Σαφώς και προέρχεται από "τζάκι" και ως γνωστόν τα τζάκια στην Ελλάδα έχουν παράδοση λόγω πολλών κούτσουρων που υπάρχουν. Εκτός από το τζάκι, η πορεία της είχε και έχει γνωριμίες κλειδιά, που βοηθάνε τις ανάλογες "αξιοκρατικές" καριέρες. Αυτό ισχύει για κάθε "αυτοδημιούργητο" επώνυμο στην Ελλάδα και όχι μόνο. Απλά στην Ελλάδα ποτέ δεν έγινε σαφής εξήγηση για πιο λόγο κάποια επώνυμα αυτοχρήστηκαν διαχειριστές του δημόσιου βίου με διάφορες θέσεις εξουσίας και "προσφοράς".

Εννοείται ότι δεν παραβλέπω την σημαντική προσφορά της στην διατήρηση της ιστορικής μνήμης του παππού της αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα μια Ελλάδα όπου οι απόγονοι να μην αποτελούν δυναστείες δημοσίων θεσμών.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον και διαχρονικό θέμα, κάτι σαν τα μελομακάρονα. :cool: Καλώς ή κακώς το βύσμα στην Ελλάδα είναι μέρος της πανελλαδικής κουλτούρας, δηλαδή, αν δεν θέλαμε να υπάρχει, δεν θα υπήρχε από τότε που υπάρχει το σύγχρονο Ελληνικό κράτος, για να μην πάω πιο πίσω στα Ρωμαιοβυζαντινά χρόνια και χαθούμε. Τις τελευταίες μέρες διαβάζω ένα άρθρο για το σπίτι του πρωθυπουργού (και για άλλους δικτάτορα) Μεταξά λόγω του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου.

Το σπίτι αυτό του φτωχού αξιωματικού στρατού, το αγόρασε η γυναίκα του με δάνειο που το αποπλήρωσε μετά θάνατον του τελευταίου. Πλέον η εγγονή του το λειτουργεί ως μουσείο αν κατάλαβα καλά με την μελέτη, και την διατήρηση του ιστορικού αρχείου. Διαβάζοντας το βιογραφικό της καταλαβαίνει κανείς ότι όσο και καλοπροαίρετος να είναι κάποιος κάτι δεν κολλάει ή μάλλον δείχνει περίτρανα ότι η δημοκρατία μας, έχει αρκετά στοιχεία κληρονομοκρατίας. Η συγκεκριμένη εγγονή ως έγκριτη ιστορικός (θα ήθελα να μάθω αν έχει συμβάλλει σε κάποια διεθνή επιστημονική έρευνα ή το έγκριτος αφορά μόνο το ντόπιο λιβάνισμα) ήταν κόρη του τέως καθηγητή Ιατρικής και πρύτανη του Καποδιστριακού, σύζυγος Βουλευτή και Υπουργού στην κυβέρνηση Κανελλόπουλου, και ως επάγγελμα έχει τη διεύθυνση του Αμαλείου Οικοτροφείου Θηλέων της Κηφισιάς. Να σημειώσω ότι το όνομα Κηφισιά πάντα μου φέρνει στο μυαλό τη λέξη Κηφήνας.

Θα μου πείτε, μπορεί να τα αξίζει όλα αυτά. Όμως κάποια πράγματα πετυχαίνονται στη ζωή εκτός από τις σπουδές και με κατάλληλες "στρατηγικές" για να μην το πω βυσματικές επικοινωνιακές σχέσεις ή βυζαντινού τύπου διπλωματικά προξενιά. Σαφώς και προέρχεται από "τζάκι" και ως γνωστόν τα τζάκια στην Ελλάδα έχουν παράδοση λόγω πολλών κούτσουρων που υπάρχουν. Εκτός από το τζάκι, η πορεία της είχε και έχει γνωριμίες κλειδιά, που βοηθάνε τις ανάλογες "αξιοκρατικές" καριέρες. Αυτό ισχύει για κάθε "αυτοδημιούργητο" επώνυμο στην Ελλάδα και όχι μόνο. Απλά στην Ελλάδα ποτέ δεν έγινε σαφής εξήγηση για πιο λόγο κάποια επώνυμα αυτοχρήστηκαν διαχειριστές του δημόσιου βίου με διάφορες θέσεις εξουσίας και "προσφοράς".

Εννοείται ότι δεν παραβλέπω την σημαντική προσφορά της στην διατήρηση της ιστορικής μνήμης του παππού της αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα μια Ελλάδα όπου οι απόγονοι να μην αποτελούν δυναστείες δημοσίων θεσμών.



Αυτή η μεσαιωνική αντίληψη περί αριστοκρατικου οικογενειακού δικαιώματος συνεχίστηκε επι οθωμανικής αυτοκρατορίας και φτάνει μέχρι σήμερα.


Πάντα ή σχεδόν πάντα περιβεβλημένη με τον υπερπατριωτισμό και την δήθεν αγάπη για την πατρίδα. Όλα για την μάσα και την απομύζηση του κρατικού φορέα. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν πάει μπροστά αυτή η χώρα. Μεσαιωνικού τύπου διάρθρωση της κοινωνίας , με προνομιούχα άρχουσα τάξη και τους παρατρεχάμενους της, και τον απλό λαό να υποφέρει και να προσπαθεί να τους μιμηθεί για να επιβιώσει. Άλλη μια απόδειξη οτι ο διαφωτισμός δεν έφτασε μήτε άγγιξε ποτε αυτό το κράτος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Αυτή η μεσαιωνική αντίληψη περί αριστοκρατικου οικογενειακού δικαιώματος συνεχίστηκε επι οθωμανικής αυτοκρατορίας και φτάνει μέχρι σήμερα.

Πάντα ή σχεδόν πάντα περιβεβλημένη με τον υπερπατριωτισμό και την δήθεν αγάπη για την πατρίδα. Όλα για την μάσα και την απομύζηση του κρατικού φορέα. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν πάει μπροστά αυτή η χώρα. Μεσαιωνικού τύπου διάρθρωση της κοινωνίας , με προνομιούχα άρχουσα τάξη και τους παρατρεχάμενους της, και τον απλό λαό να υποφέρει και να προσπαθεί να τους μιμηθεί για να επιβιώσει. Άλλη μια απόδειξη οτι ο διαφωτισμός δεν έφτασε μήτε άγγιξε ποτε αυτό το κράτος.

Ακριβώς αυτή η αντίληψη, που όσο και αν εκσυγχρονίζεται η κοινωνία, σε κάποιες καρέκλες που δεν είναι τόσο διαφημισμένες, αν ψάξει κανείς λίγο τα επώνυμα, βγάζει δέντρο από μέσα. Αφήνουν και καλά να υπάρχει μια εκλογική "δημοκρατία" για να νομίζει ο όχλος ότι ψηφίζει και επιλέγει τους αντιπροσώπους του, αλλά κάποιοι αντιπρόσωποι έχουν ισόβια διάρκεια χωρίς εκλογές. Από όσο έχω δει, ο Τσακαλώτος είναι και αυτός γόνος στρατιωτικού και πολιτικού, παππούδων στο προεδρείο της Βουλής και με ίδια συγγένεια με τον επίσης αυτοδημίουργητο ζωγράφο Μόραλη που ανήκει στον Οίκο Βαρδινογιάννη, όπως και ο σκηνοθέτης Κούνδουρος, η πολιτικός Κεφαλογιάννη κτλ. Είδατε πόσα ονόματα βγαίνουν σιγά σιγά; :hehe: :hehe:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή η αντίληψη, που όσο και αν εκσυγχρονίζεται η κοινωνία, σε κάποιες καρέκλες που δεν είναι τόσο διαφημισμένες, αν ψάξει κανείς λίγο τα επώνυμα, βγάζει δέντρο από μέσα. Αφήνουν και καλά να υπάρχει μια εκλογική "δημοκρατία" για να νομίζει ο όχλος ότι ψηφίζει και επιλέγει τους αντιπροσώπους του, αλλά κάποιοι αντιπρόσωποι έχουν ισόβια διάρκεια χωρίς εκλογές. Από όσο έχω δει, ο Τσακαλώτος είναι και αυτός γόνος στρατιωτικού και πολιτικού, παππούδων στο προεδρείο της Βουλής και με ίδια συγγένεια με τον επίσης αυτοδημίουργητο ζωγράφο Μόραλη που ανήκει στον Οίκο Βαρδινογιάννη, όπως και ο σκηνοθέτης Κούνδουρος, η πολιτικός Κεφαλογιάννη κτλ. Είδατε πόσα ονόματα βγαίνουν σιγά σιγά; :hehe: :hehe:


Γι αυτό και δε γουστάρουν ψήφους του εξωτερικού η κασσελακηδες. Γιατί αποτελούν (εν δυνάμει) ταραξίες του συστήματος αυτού και ξένα σώματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top