Γενετικά μεταλλαγμένα τρόφιμα ,Monsanto

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η πραγματική λύση είναι τα γενετικά μεταλλαγμένα αγροτικά προϊόντα καθώς με αυτά μπορούμε να επιτύχουμε και μεγάλες παραγωγές, αλλά και ποιότητα βιολογικών.
Αυτη ειναι η προπαγανδα της ελευθερης αγορας, οπου δεν υπαρχει κρατος να επεμβει για λογους δημοσιας υγειας. H Monsanto προσπαθησε να τα επιβαλει στη Γαλλια, αλλα τελικά απαγορευτηκαν. Στο λινκ που δινω οι πιστοποιητες βιολογικων αναφερουν και την ανοχη σε ποσοστο μολυνσης απο μεταλλαγμενα (OGM) ή τα απαγορευουν εντελως. Οποιος ξερει γαλλικα μπορει να το επαληθευσει.

Σημειωμα συντονιστη:Το παρων θέμα είναι προιόν split απο αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη ειναι η προπαγανδα της ελευθερης αγορας, οπου δεν υπαρχει κρατος να επεμβει για λογους δημοσιας υγειας. H Monsanto προσπαθησε να τα επιβαλει στη Γαλλια, αλλα τελικά απαγορευτηκαν. Στο λινκ που δινω οι πιστοποιητες βιολογικων αναφερουν και την ανοχη σε ποσοστο μολυνσης απο μεταλλαγμενα (OGM) ή τα απαγορευουν εντελως. Οποιος ξερει γαλλικα μπορει να το επαληθευσει.

Δηλαδή επειδή η Monsanto έφτιαξε κάποια μεταλλαγμένα τρόφιμα που είναι ή μπορεί να είναι βλαβερά για την υγεία σημαίνει πως η όλη επιστήμη του bioengineering στα τρόφιμα είναι προπαγάνδα και πρέπει να απαγορευτεί? Η ντομάτα που τρως αυτή τη στιγμή είναι μεταλλαγμένη, καθώς ο άνθρωπος απ' αρχής της γεωργίας έφτιαχνε μεταλλαγμένα φυτά και ζώα με την επιλεκτική διασταύρωση καλλιεργειών, το μπόλιασμα κτλ. Το bioengineering δεν είναι τίποτα άλλο από την επιστημονική μελέτη αυτών των πρακτικών. Το πως θα επιβάλει η Monsanto τους σπόρους της σε μια ελεύθερη αγορά, δεν το έχω καταλάβει ακόμη, αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δηλαδή επειδή η Monsanto έφτιαξε κάποια μεταλλαγμένα τρόφιμα που είναι ή μπορεί να είναι βλαβερά για την υγεία σημαίνει πως η όλη επιστήμη του bioengineering στα τρόφιμα είναι προπαγάνδα και πρέπει να απαγορευτεί? Η ντομάτα που τρως αυτή τη στιγμή είναι μεταλλαγμένη, καθώς ο άνθρωπος απ' αρχής της γεωργίας έφτιαχνε μεταλλαγμένα φυτά και ζώα με την επιλεκτική διασταύρωση καλλιεργειών, το μπόλιασμα κτλ. Το bioengineering δεν είναι τίποτα άλλο από την επιστημονική μελέτη αυτών των πρακτικών. Το πως θα επιβάλει η Monsanto τους σπόρους της σε μια ελεύθερη αγορά, δεν το έχω καταλάβει ακόμη, αλλά τέλος πάντων.
Το bioengineering ειναι μια επιστημονικη δυνατοτητα και μεχρι να αποδειχτει πραγματικη λυση (οπως την παρουσιασες) εχει πολυ δρομο.

Αλλα η διψα για κερδος βιαζεται να πουλησει αυτο που η φυση και η ανθρωπινη πειρα καταφεραν να επιτυχουν με δοκιμη και πλανη επι χιλιαδες χρονια. Για καθε φυσικο γεννημα ξερεις ποσες αποβολες υπηρξαν μεχρι να σταθεροποιηθουν οι παραγοντες που εξασφαλισαν τη βιωσιμοτητα του; Και να πιστεψουμε τωρα οτι ερευνητικα κεντρα (με ή χωρις εισαγωγικα) με πιστωσεις απο μεγαλοεταιρειες θα συμπυκνωσουν τις φυσικες διαδικασιες σε δυο τρεις δεκαετιες ερευνων; Να επαναληφθει η ιστορια με τα φαρμακα, οπου καποια τελικα αποσυρονται απο την αγορα αφου πρωτα εχει πεθανει κοσμος;

Οσο για το πως η Monsanto και η καθε μεγαλοεταιρεια μπορει να επιβληθει σε μια ελευθερη αγορα ειναι απλο. Η αυταπατη οτι παιζουν ολοι με ισους ορους απλα δεν ισχυει και ο ισχυροτερος χτυπαει με λυσα τον αδυνατο κατω χωρις κοινωνικο αμορτισερ (κρατος) που να απορροφα τους κραδασμους. Ειναι σαν να βαζεις Α,Β,Γ εθνικες καθως και ερασιτεχνικες να παιζουν στο ιδιο πρωταθλημα και να καυχιεσαι οτι δινεις ισες ευκαιριες σε ολους. Αυτο ειναι η ελευθερη αγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αυτη ειναι η προπαγανδα της ελευθερης αγορας, οπου δεν υπαρχει κρατος να επεμβει για λογους δημοσιας υγειας. H Monsanto προσπαθησε να τα επιβαλει στη Γαλλια, αλλα τελικά απαγορευτηκαν. Στο λινκ που δινω οι πιστοποιητες βιολογικων αναφερουν και την ανοχη σε ποσοστο μολυνσης απο μεταλλαγμενα (OGM) ή τα απαγορευουν εντελως. Οποιος ξερει γαλλικα μπορει να το επαληθευσει.

Την ινσουλίνη των διαβητικών με γενετική μηχανική την παίρνουμε. Μια φορά και έναν καιρό, μέχρι το μακρινό 1978, την ινσουλίνη την λαμβάναμε από φυσιολογικά ζώα και την καθαρίζαμε, αλλά είχαμε πάρα πολλά προβλήματα με αλλεργικές αντιδράσεις, ανομοιότητα της δομής της, κλπ. Δεν βλέπω κανέναν να φωνάζει "μεταλλαγμένα!!!" όταν παράγουμε την 'σύγχρονη' ινσουλίνη όχι μόνο με γενετική τροποποίηση μικροοργανισμών, αλλά 'παίζουμε' γενετικά με την δομή της για να επιτύχουμε διαφορετική ταχύτητα δράσης, χρόνο παραμονής στην κυκλοφορία, κλπ.

Τα αντιβιοτικά που παίρνεις όταν είσαι άρρωστος? Με γενετική μηχανική τα φτιάχνουμε.

Μονοκλωνικά αντισώματα για την θεραπεία καρκίνου, αυτοάνοσων, κλπ? Γενετική μηχανική.

Όμως θεός φυλάξει να παράγουμε τρόφιμα φτηνότερα, θρεπτικότερα, ανθεκτικότερα, με λιγότερα/καθόλου φυτοφάρμακα και καλύτερη γεύση. Τα γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα έχουν την δυνατότητα να σώσουν ζωές (εκατομμύρια από αυτές), ενώ καμία σοβαρή μελέτη δεν έχει βρει αρνητικές επιπτώσεις από την κατανάλωσή τους. Και για την 'σατανική' Μονσάντο, καλώ τους πάντες να διαβάσουν για την ποικιλία "Golden Rice" και την ελεύθερη διάθεσή της στους αγρότες αναπτυσσόμενων χωρών από την εταιρία που φαντάζεστε ως την Μετενσάρκωση του Εωσφόρου.

Αλλά ξέρεις κάτι? Αν δεν σου αρέσει, δεν σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις. Αυτή είναι η μαγεία της ελεύθερης αγοράς. Εγώ όμως μπορεί να θέλω να τρώω μόνο GMOs, ποια είναι η κυβέρνηση (Γαλλική ή οποιαδήποτε) να μου πει όχι, ειδικά όταν η διεθνής βιβλιογραφία είναι με το μέρος μου?

EDIT: Ουπς. Δεν έκανα ρεφρες πριν να το στείλω. Δικό μου λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μη μένετε μόνο θέμα της υγείας που στη καλύτερη είναι αμφιλεγόμενο. Αυτό είναι ζήτημα της επιστήμης και του WHO. Τα φυτοφάρμακα και οι επιδράσεις τους στη φύση είναι άλλο κομμάτι.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι το πατεντάρισμα. Οι μεταλλαγμένοι σπόροι αποτελούν πνευματική (και φυσική) ιδιοκτησία της εταιρείας, επομένως μιλάμε για μονοπώλιο. Έπειτα δημιουργούνται άλλα νομικά ζητήματα. Τι γίνεται στην περίπτωση που στο χωράφι μου, που έχω φυτέψει "φυσικούς" σπόρους, εμφανιστούν δια "μαγείας" μεταλλαγμένοι σπόροι από το συνορεύον χωράφι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Την ινσουλίνη των διαβητικών με γενετική μηχανική την παίρνουμε. Μια φορά και έναν καιρό, μέχρι το μακρινό 1978, την ινσουλίνη την λαμβάναμε από φυσιολογικά ζώα και την καθαρίζαμε, αλλά είχαμε πάρα πολλά προβλήματα με αλλεργικές αντιδράσεις, ανομοιότητα της δομής της, κλπ. Δεν βλέπω κανέναν να φωνάζει "μεταλλαγμένα!!!" όταν παράγουμε την 'σύγχρονη' ινσουλίνη όχι μόνο με γενετική τροποποίηση μικροοργανισμών, αλλά 'παίζουμε' γενετικά με την δομή της για να επιτύχουμε διαφορετική ταχύτητα δράσης, χρόνο παραμονής στην κυκλοφορία, κλπ.

Τα αντιβιοτικά που παίρνεις όταν είσαι άρρωστος? Με γενετική μηχανική τα φτιάχνουμε.

Μονοκλωνικά αντισώματα για την θεραπεία καρκίνου, αυτοάνοσων, κλπ? Γενετική μηχανική.

Όμως θεός φυλάξει να παράγουμε τρόφιμα φτηνότερα, θρεπτικότερα, ανθεκτικότερα, με λιγότερα/καθόλου φυτοφάρμακα και καλύτερη γεύση. Τα γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα έχουν την δυνατότητα να σώσουν ζωές (εκατομμύρια από αυτές), ενώ καμία σοβαρή μελέτη δεν έχει βρει αρνητικές επιπτώσεις από την κατανάλωσή τους. Και για την 'σατανική' Μονσάντο, καλώ τους πάντες να διαβάσουν για την ποικιλία "Golden Rice" και την ελεύθερη διάθεσή της στους αγρότες αναπτυσσόμενων χωρών από την εταιρία που φαντάζεστε ως την Μετενσάρκωση του Εωσφόρου.

Αλλά ξέρεις κάτι? Αν δεν σου αρέσει, δεν σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις. Αυτή είναι η μαγεία της ελεύθερης αγοράς. Εγώ όμως μπορεί να θέλω να τρώω μόνο GMOs, ποια είναι η κυβέρνηση (Γαλλική ή οποιαδήποτε) να μου πει όχι, ειδικά όταν η διεθνής βιβλιογραφία είναι με το μέρος μου?

EDIT: Ουπς. Δεν έκανα ρεφρες πριν να το στείλω. Δικό μου λάθος!
Δεν υπαρχει καμμια καταδικη των Γενετικως Μεταλλαγμενων Προιοντων απο μερους μου, αλλά της βιασυνης να τα βγαλουν στην αγορα πριν της ωρας τους. Για ποια διεθνη βιβλιογραφια μιλας οταν ενα κρατος (αυτο που μενω) αποφασισε να τα απαγορευσει για λογους δημοσιας υγειας ; ειχα μια σκασιλα για το τι γραφουν πληρωμενοι απο τις εταιρειες «ειδημονες», λες και δεν ξερουμε οτι οι μεγαλοεταιρειες κατευθυνουν τις ερευνες οπως θελουν. Ελα, ομως που σε ενα κρατος, με δημοσιο χημειο που υπηρετουν επιστημονες μη υπαλληλοι τους και δεν λαδωνονται ολοι υπαρχουν αμφιβολιες.

Επειδη εχει χρησιμοποιηθει το bioenginering για αλλες περιπτωσεις, αυτο σημαινει οτι νομιμοποιειται για οτιδηποτε αυτοματα; Η ληψη αποφασεων επηρρεαζεται απο το μεγεθος του ρισκου και του επειγοντος. Δεν υπαρχει επειγον για τα μεταλλαγμενα τροφιμα. Δεν εχουμε αρκετο feedback για να ειμαστε σιγουροι. Οσο για τις αγαθες προθεσεις της Monsanto ναι τις ξερουμε κι απο την Αιτη. Οπου βρισκει ευκαιρια χωνεται με δωρεες για να δημιουργησει την εξαρτηση για αργοτερα.

Επισης εσυ μπορεις να καταναλωσεις οσα μεταλλαγμενα θες, αν τα βρεις καπου, αλλα σε μια χωρα που δεν ειναι no man's land το κρατος παιρνει μετρα για την προστασια των πολιτων του. Κρατος δεν σημαινει μονο βια, οπως νομιζεις εσυ κι ο Ξεχασμενος, αλλα και ενα συνολο ειδικων στους οποιους αναθετεις να ασχοληθουν με καποια σοβαρα πραγματα επειδη δεν μπορεις και δεν εχεις τις γνωσεις να ασχολεισαι με ολα. Αλλα δεν θα τους μαθουμε τωρα τους φιλελευθερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Το τι κανει αυτη η εταιρια δολοφονος μπορειτε να το δειτε και εδω,με ολες τις πηγες βεβαιως.
Ακομα πιο αποκαλυπτικο αυτο το συγκλονιστικο ντοκιμαντερ.Αν δεν το δειτε,δεν θα καταλαβετε τι εστι Μοσαντο και γενικοτερα τι εστι με τις μεγαλοεταιριες κολοσσους.ΔΕΙΤΕ το,πραγματικα αξιζει.Εβαλα λινκ απο το official site.Προφανως μπορειτε να το βρειτε και με ελληνικους υποτιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καμμια καταδικη των Γενετικως Μεταλλαγμενων Προιοντων απο μερους μου, αλλά της βιασυνης να τα βγαλουν στην αγορα πριν της ωρας τους. Για ποια διεθνη βιβλιογραφια μιλας οταν ενα κρατος (αυτο που μενω) αποφασισε να τα απαγορευσει για λογους δημοσιας υγειας ; ειχα μια σκασιλα για το τι γραφουν πληρωμενοι απο τις εταιρειες «ειδημονες», λες και δεν ξερουμε οτι οι μεγαλοεταιρειες κατευθυνουν τις ερευνες οπως θελουν. Ελα, ομως που σε ενα κρατος, με δημοσιο χημειο που υπηρετουν επιστημονες μη υπαλληλοι τους και δεν λαδωνονται ολοι υπαρχουν αμφιβολιες.

Επειδη εχει χρησιμοποιηθει το bioenginering για αλλες περιπτωσεις, αυτο σημαινει οτι νομιμοποιειται για οτιδηποτε αυτοματα; Η ληψη αποφασεων επηρρεαζεται απο το μεγεθος του ρισκου και του επειγοντος. Δεν υπαρχει επειγον για τα μεταλλαγμενα τροφιμα. Δεν εχουμε αρκετο feedback για να ειμαστε σιγουροι. Οσο για τις αγαθες προθεσεις της Monsanto ναι τις ξερουμε κι απο την Αιτη. Οπου βρισκει ευκαιρια χωνεται με δωρεες για να δημιουργησει την εξαρτηση για αργοτερα.

Επισης εσυ μπορεις να καταναλωσεις οσα μεταλλαγμενα θες, αν τα βρεις καπου, αλλα σε μια χωρα που δεν ειναι no man's land το κρατος παιρνει μετρα για την προστασια των πολιτων του. Κρατος δεν σημαινει μονο βια, οπως νομιζεις εσυ κι ο Ξεχασμενος, αλλα και ενα συνολο ειδικων στους οποιους αναθετεις να ασχοληθουν με καποια σοβαρα πραγματα επειδη δεν μπορεις και δεν εχεις τις γνωσεις να ασχολεισαι με ολα. Αλλα δεν θα τους μαθουμε τωρα τους φιλελευθερους.

Τα απαγόρευσε χωρίς να παραθέσει οποιαδήποτε επιστημονική μελέτη, είτε δικιά της είτε ιδιωτική, και μάλιστα πολλοί επιστήμονες στο ίδιο το πάνελ είπαν ότι η κυβέρνηση είπε ψέματα. Αυτό για τις πληρωμένες έρευνες δεν θα το σχολιάσω, επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα για το πως δουλεύει το σύστημα των επιστημονικών δημοσιεύσεων και τις επιπτώσεις που θα είχε στο κύρος τόσο της εταιρίας όσο και των επιστημόνων μία ψευδής έρευνα. Όπως εσύ δεν εμπιστεύεσαι τους ιδιώτες, εγώ δεν εμπιστεύομαι το κράτος (στην τελική, μόνο ο ένας από τους δύο έχει την δυνατότητα να μου επιβάλει την άποψή του με την βία).

Επείγον φυσικά και υπάρχει, απλά είναι μακριά από τον μικρόκοσμο της Δύσης. Ο ανθρώπινος πληθυσμός συνεχίζει να αυξάνει με τρομερούς ρυθμούς, και χωρίς γενετική τροποποίηση δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε το ίδιο επίπεδο διαβίωσης που έχουμε τώρα για όλο τον πληθυσμό της γης. Η 'λήψη αποφάσεων' όπως λες πρέπει να βαρύνει τον καταναλωτή, όχι τον οπλισμένο μπαμπούλα που διαπράττει την μέγιστη ύβρη του πατερναλισμού, λέγοντας ότι 'ξέρει καλύτερα'.

Στην τελική, δεν μπορούμε να είμαστε επιλεκτικοί στις απαγορεύσεις. Υπάρχουν δεκαετίες ολόκληρες από άπταιστα τεκμηριωμένες έρευνες για το πόσο καταστροφικό είναι το κάπνισμα, αλλά έχω το δικαίωμα να αγοράζω 50 πακέτα την ημέρα και να πεθάνω στα 30 από καρκίνο του πνεύμονα (και να βαρύνω ταυτόχρονα το ασφαλιστικό και τις τσέπες των άλλων με την βλακεία μου). Εκεί το πάνσοφο κράτος δεν λέει τίποτα! Και καλά κάνει, το τι κάνει ο άνθρωπος με το σώμα του είναι δική του ευθύνη.

Όμως μου απαγορεύει να καλλιεργήσω γενετικά τροποποιημένα, για τα οποία δεν μπορεί καν να αποδείξει ότι είναι επικίνδυνα. Δεν βλέπεις το παράλογο?

Δεν είπε κανείς να μην υπάρχουν πάνελ ειδικών. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την γνώμη του. Όμως δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μου την επιβάλει, ακόμα και αν είναι 'για το καλό μου'. Αυτό υποστηρίζουμε οι φιλελεύθεροι, ότι η επιλογή είναι του ατόμου, όχι του οπλισμένου κακοποιού που 'νομιμοποιείται' από μία πλειοψηφία.

Αν εγώ θέλω να τρώω 5000 θερμίδες την ημέρα και να πεθάνω από καρδιακή προσβολή στα 25, είναι επιλογή μου. Αν θέλω να καταστρέψω το ήπαρ μου με αλκοόλη, είναι επιλογή μου. Αν θέλω να πέσω από μία γέφυρα, είναι επιλογή μου. Αντίστοιχα, αν θέλω να τρώω υγιεινά και να μην πίνω, είναι επιλογή μου.

Αν εσύ θες να καλλιεργείς βιολογικά, είναι επιλογή σου. Αν εγώ θέλω να καλλιεργώ γενετικά τροποποιημένα, είναι επιλογή μου. Ο καθένας πράττει αυτό που νομίζει ο ίδιος ότι είναι το καλύτερο για τον εαυτό του εφόσον δεν ασκεί βία στους άλλους.

Μη μένετε μόνο θέμα της υγείας που στη καλύτερη είναι αμφιλεγόμενο. Αυτό είναι ζήτημα της επιστήμης και του WHO. Τα φυτοφάρμακα και οι επιδράσεις τους στη φύση είναι άλλο κομμάτι.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι το πατεντάρισμα. Οι μεταλλαγμένοι σπόροι αποτελούν πνευματική (και φυσική) ιδιοκτησία της εταιρείας, επομένως μιλάμε για μονοπώλιο. Έπειτα δημιουργούνται άλλα νομικά ζητήματα. Τι γίνεται στην περίπτωση που στο χωράφι μου, που έχω φυτέψει "φυσικούς" σπόρους, εμφανιστούν δια "μαγείας" μεταλλαγμένοι σπόροι από το συνορεύον χωράφι;

Το πατεντάρισμα είναι όντως ένα θέμα, και διαφωνώ κάθετα με το παρόν νομοθετικό πλαίσιο. Κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να πατεντάρεις την γνώση, ούτε τα γονίδια. Αυτό είναι άλλη μία τρελή μέθοδος του κράτους για να διατηρήσει τα μονοπώλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Αυτό είναι άλλη μία τρελή μέθοδος του κράτους για να διατηρήσει τα μονοπώλια.
Εδω γελανε και οι κοτες.Το κρατος θελει τα μονοπωλια;ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ τα θελουν,εκβιαζουν,μπλεκονται στις κυβερνησεις,βαζουν μεσα δικους τους ανθρωπους και καταφερνουν αυτο που θελουν.
Ενα μονο απο τα χιλιαδες αρθρα για την μοσαντο.
Το αρθρο ειναι αποκαλυπτικοτατο και τεραστιο,εχω βαλει μονο το κομματι για τις πατεντες.Ολοκληρο εδω.
Ξαναλεω οτι ειναι απλα ΕΝΑ απο τα χιλιαδες αρθρα που θα βρειτε για αυτην την εταιρια.


Πατεντάρισμα προϊόντων

Στις αρχές του περασμένου Φλεβάρη κατατέθηκε οτο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αίτηση για την εκδίκαση μιας υπόθεσης που πέρασε στα ψιλά των ελληνικών ΜΜΕ. Η οργάνωση «No patents on seeds», η οποία υποστηρίζεται από το γερμανικό τμήμα της Greenpeace, κατέ#θεσε μήνυση εναντίον της ευρωπαϊκής πατέντας ΕΡ1962578. Η ευρωπαϊκή Αρχή Πνευματικών Δικαιωμάτων κατοχύρωσε ως ευρε#σιτεχνία στον αμερικανικό κολοσσό Monsanto το ινδικό πεπόνι, ένα είδος που έχει φυσική αντίσταση στον ιό CYSDV, ο οποίος πλήττει τις καλλιέργειες πεπονιού σε όλο τον κόσμο. Πιο απλά, τα δικαιώματα καλλιέργειας του εν λόγω πεπονιού ανήκουν αποκλειστικά πλέον στη Monsanto και μόνο. Οποιοσδήποτε επιθυμεί να καλλιεργήσει το συγκεκρι#μένο είδος θα πρέπει να λάβει την άδεια της εταιρίας, διαφορετικά θα αντιμετω#πίζει τον κίνδυνο ποινής. Όπως σημείωσε στο Hot Doc ο κ. Αρσένης, «Το παράδειγμα της Ινδίας είναι γνωστό σε όλους. Κατόπιν τερά#στιας κρατικής προπαγάνδας για καλλιέργεια προϊόντων με τη χρήση γενετικά τροποποιημένων σπόρων, οι οποίοι θα αύξαναν τα αγροτικά έσοδα, καθώς δεν απαιτούνταν φυτοφάρμακα, άπαντες έσπευσαν να την υιοθετήσουν. Αποτέλεσμα ήταν στη συνέχεια να μην έχουν να αποπληρώσουν τα δάνεια που σύναψαν για να αγοράσουν τους πατενταρισμένους σπόρους και να οδηγηθούν σε μαζικές αυτοκτονίες».
Μία από τις κατηγορίες που προσάπτουν πολλοί στη Monsanto είναι ότι προωθεί την τεχνολογία της παγκοσμίως, απευ#θυνόμενη πολλές φορές σε κοινό που εκ των πραγμάτων δεν έχει τη δυνατότητα να αντεπεξέλθει οικονομικά. Σε αυτό της το εγχείρημα δέχεται συνήθως την αμέριστη συμπαράσταση των εκάστοτε κυβερνήσεων, έχοντας όμως εν συνεχεία αποτελέσματα όπως την τραγωδία της Ινδίας, που οι αγρότες, μη έχοντας τους πόρους να εξασφαλίσουν τους ακριβούς αλλά αποδοτικούς σπόρους της, πνίγη#καν στα χρέη και τα δάνεια.
Η μέθοδος της πατέντας φαίνεται ότι είναι κάτι το προσφιλές στην εν λόγω εταιρία. Πριν από ενάμιση χρόνο η εται#ρία κατέθεσε αίτηση προκειμένου να κατορθώσει να αποκτήσει τα δικαιώματα πατέντας στη μαργαρίνη και τα μπισκότα. Το σκεπτικό της ήταν ότι στα προϊόντα αυτά υπάρχουν ίχνη σόγιας, τα οποία έχουν κατοχυρωθεί στην εταιρία. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Monsanto ζήτησε να μην επιτρέπεται έλεγχος για ίχνη γενετικά μεταλλαγμένων ουσιών στα προϊόντα που έχει κατοχυρώσει, κάτι που σημαίνει πως, έχοντας πατεντάρει ένα προϊόν σε τελικό στάδιο παραγωγής, θα έχει παράλληλα μονοπωλήσει και όλη τη διαδικασία παραγωγής του. Με τον τρόπο αυτό θα μπορεί να ελέγχει όχι μόνο το προϊόν αλλά και να χρησιμοποιεί γενε#τικά μεταλλαγμένα είδη στην παραγωγή
του, χωρίς να υπόκειται στους ευρωπαϊ#κούς νόμους που δεν επιτρέπουν την εισαγωγή τους στην Ευρώπη. Η ευρωπαϊκή Αρχή Πνευματικών Δικαιωμάτων, αν και δεν επιτρέπει την κατοχύρωση της διαδικασίας, επιτρέ#πει όμως την κατοχύρωση του τελικού προϊόντος. Δίνει δηλαδή το δικαίωμα σε μια τεράστια πολυεθνική να πατεντά#ρει ένα προϊόν ως ευρεσιτεχνία, αλλά όχι τα στάδια της παραγωγής της. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ισπανική Consejo Superior de Investigationes Cientificas έχει καταφέρει να κατοχυρώσει ως ευρε#σιτεχνία το συμβατικό ηλιέλαιο, καθώς και όλα τα προϊόντα που το περιέχουν. Το 2004 το Ανώτατο Δικαστήριο του Καναδά εξέδωσε μια πρωτοφανή από#φαση που αλλάζει ίσως άρδην τα δεδομένα στον τομέα της καλλιέρ#γειας. Ο Πέρσι Σμάισερ, ένας αγρότης, κλήθηκε να καταβάλει αποζημίωση στη Monsanto. Ο λόγος, σύμφωνα με το δικαστήριο, ήταν το γεγονός ότι ο Σμάισερ παραβίασε τα δικαιώ#ματα πατέντας της Monsanto με το να καλλιεργήσει γενετικά τροποποιη#μένη ελαιοκράμβη (Round-up Ready Canola) στη γη του. Ο ίδιος ωστόσο ουδέποτε χρησιμοποίησε κανένα σπόρο της εν λόγω εταιρίας, απλώς η σοδειά του μολύνθηκε από τον ιό GM Canola. Η απόφαση του δικαστηρίου στηρίχθηκε σε έναν παλαιότερο νόμο του 1991, σύμ#φωνα με τον οποίο οι πατέντες έχουν πλεονέκτημα έναντι των δικαιωμά#των των αγροτών. Αυτό σημαίνει ότι, εάν η σοδειά ενός αγρότη επιμολυνθεί από GΜ σπόρους, τότε ο αγρότης είναι ενδεχομένως υπόχρεος να πληρώσει την εταιρία βιοτεχνολογίας, καθώς σύμφωνα με τη νομοθεσία ωφελήθηκε από την τεχνολογίας της!
«Το παράδειγμα του Καναδά προκα#λεί μεγάλη εντύπωση, καθώς αγρότες κλήθηκαν να πληρώσουν εξωπραγμα#τικά πρόστιμα επειδή οι σοδιές τους βρέθηκαν να περιέχουν ίχνη σόγιας, τα οποία είχαν μεταφερθεί από επικονίαση. Πρόκειται για μια παράλογη και επικίνδυνη διαδικασία», επισημαίνει σ κ. Αρσένης.
Πατέντα και στα γουρούνια
Ο έλεγχος όμως της παγκόσμιας παρα#γωγής τροφίμων δεν περιορίζεται μόνο στις καλλιέργειες. Το 2005 η Monsanto επεδίωξε να αποκτήσει τα αποκλειστικά δικαιώματα στην αναπαραγωγή των γουρουνιών και των απογόνων τους. Ο οργουελικός της ισχυρισμός περιλάμβανε τη δημιουργία, κατόπιν έρευνας με μεθό#δους διασταύρωσης και επιλογής ειδικών χαρακτηριστικών, τεχνητής γονιμοποίη#σης και άλλων τεχνικών αναπαραγωγής ενός νέου είδους γουρουνιού. Το γου#ρούνι αυτό αποτελούσε εφεύρεση επειδή δημιουργήθηκε από τον συνδυασμό αυτών των στοιχείων με σκοπό να επι#ταχυνθεί ο κύκλος αναπαραγωγής του. Για τον λόγο αυτό η εταιρία κατέθεσε δύο αιτήσεις στον Παγκόσμιο Οργανισμό για τα Δικαιώματα Πνευματικής Ιδιοκτησίας στη Γενεύη. Απώτερος στόχος ήταν να της δοθούν τα αποκλειστικά δικαιώματα ευρεσιτεχνίας στα γουρούνια σε περισ#σότερες από 160 χώρες ανά τον κόσμο.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όποιος εκτρέφει γουρούνι με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θα πρέπει πρώτα να λαμ#βάνει την άδεια της Monsanto, ή πιο απλά να περνά πρώτα από το ταμείο της. Τελικά η αίτηση της εταιρίας έπεσε στο κενό, ωστόσο η Monsanto δεν εγκατέ#λειψε την προσπάθεια. Με ανάλογες μεθόδους η εταιρία προ#σπάθησε να επεκτείνει τον έλεγχο της και σε άλλα προϊόντα. Λουκάνικα, σαλάμι, ζαμπόν, αβγά, υποπροϊόντα ψαριών είναι μόνο μερικά από τα προϊό#ντα, και όσο περνά ο χρόνος η λίστα όλο και θα μεγαλώνει. Το επιχείρημα της είναι πως στη διαδικασία παραγωγής των προϊόντων αυτών χρησιμοποιήθηκε σόγια προκειμένου να ταϊστούν τα ζώα που παρήγαγαν τα προϊόντα αυτά.
Τεχνολογία terminator και ολοκληρωτικός έλεγχος
Την ίδια ώρα η Monsanto διεξάγει μία ακόμη προσπάθεια επιρροής, αυτή τη φορά στους γενετικά τροποποιημένους σπόρους με τη συνδρομή της τεχνολο#γίας. Πρόκειται για τους λεγόμενους ((αυτοκαταστροφικούς σπόρους», ή αλλιώς τεχνολογία Terminator. Οι σπό#ροι αυτοί έχουν τροποποιηθεί γενετικά και ουσιαστικά πρόκειται για νεκρούς-στείρους σπόρους. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι δυνατή η επανακαλλιέργειά τους έπειτα από τη συγκομιδή της σοδειάς. Όποιος επιθυμεί δηλαδή να προχωρήσει στην καλλιέργεια με τέτοιου είδους σπό#ρους θα πρέπει να τους προμηθεύεται αποκλειστικά από τη Monsanto, διαφο#ρετικά η καλλιέργεια θα είναι αδύνατη. Η προσπάθεια αυτή αλλάζει άρδην τα δεδομένα στον χώρο των καλλιεργειών. Γύρω στο 1,4 δις. άνθρωποι ανά τον κόσμο εξαρτώνται αποκλειστικά από τους σπόρους που επανακαλλιεργούν. Οι σπόροι φυτεύονται, η σοδειά μαζεύε#ται και οι σπόροι φυτεύονται εκ νέου τη νέα χρονιά. Οι περισσότεροι αγρότες δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν νέους σπόρους κάθε χρόνο, έτσι η συλ#λογή και η επανακαλλιέργεια των σπόρων είναι ζωτικής σημασίας για την
επιβίωση τους και τον κύκλο της γεωρ#γίας. Με αυτό τον τρόπο καλλιεργείται η τροφή για χιλιάδες χρόνια. Εδώ θα πρέπει να προστεθεί και η δια#χρονική προσπάθεια τόσο της Monsanto όσο και άλλων εταιριών παραγωγής για την είσοδο και καλλιέργεια τέτοιου είδους σπόρων σε ευρωπαϊκό επί#πεδο. Οι πιέσεις προς τις κυβερνήσεις είναι τεράστιες.
Μην μιλησουμε και για αυτην την προσφατη ειδησουλα
Ζιζανιοκτόνο της Monsanto σε 14 γνωστές γερμανικές μπίρες - See more at: https://left.gr/news/zizanioktono-tis-monsanto-se-14-gnostes-germanikes-mpires#sthash.L3qQNPJl.dpuf
Ζιζανιοκτόνο της ΜOSANTO σε 14 γνωστές γερμανικές μπύρες.
Και αλλα πολλα.
Το να υποστηριζει καποιος την μοσαντο πλεον,κατανταει κατι παραπανω απο ηλιθιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μάλλον δεν διευκρίνισα σωστά εκείνη την πρόταση. Φυσικά και οι εταιρείες εκμεταλλεύονται το σύστημα της πνευματικής ιδιοκτησίας για να εδραιώσουν μονοπώλια, ποτέ δεν διαφώνησα με αυτό. Το ερώτημα είναι, ποιος τους δίνει τα εργαλεία για να το κάνουν αυτό? Μα φυσικά το κράτος, το οποίο κατέχει το μονοπώλιο στην άσκηση βίας, και μπορεί να γίνει το άρμα των ανθρώπων για να επιβληθούν στους άλλους. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το κράτος είναι όσο ανήθικο όσο είναι αναποτελεσματικό.

Χωρίς κράτος, πως ακριβώς θα εφαρμόσει η Monsanto ή η οποιαδήποτε Monsanto τα πνευματικά της δικαιώματα? Με ποιόν τρόπο θα αποτρέψει μικρότερους ανταγωνιστές από το να αναπτύξουν καλύτερες, καινοτόμες τεχνικές και να αναπτυχθούν? Μα φυσικά με κανέναν, αφού δεν έχει την προστασία της μαφίας-κράτους για να βαράει με ρόπαλο-φυλάκιση όποιον της 'κλέβει' (με 500 εισαγωγικά) τις ιδέες. Το μόνο κριτήριο σε μία τέτοια αγορά είναι ο καταναλωτής, γύρω από τον οποίο χτίζεται ολόκληρο το σύστημα.

Όσο για το glyphosate, δεν μπόρεσα να βρω σοβαρή πηγή για αυτό, και στο Spiegel δεν βρήκα το άρθρο που αναφέρει το "αξιόπιστο" ( :whistle: ) left.gr

Μην παρερμηνεύεις τα λόγια μου ως στήριξη στην Monsanto. Εγώ στηρίζω την ελεύθερη επιλογή του καταναλωτή, όχι μία συγκεκριμένη εταιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Χωρίς κράτος, πως ακριβώς θα εφαρμόσει η Monsanto ή η οποιαδήποτε Monsanto τα πνευματικά της δικαιώματα?
Δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει ο homo sapiens χωρις κρατος ή παρεμφερη εξουσια. Το εχει δειξει η ιστορια του. Μην χανεις τον καιρο σου με φρουδες ελπιδες. Το θεμα ειναι τι εξουσια θες και κατα ποσον την ελεγχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandman

Νεοφερμένος

Ο Sandman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει ο homo sapiens χωρις κρατος ή παρεμφερη εξουσια. Το εχει δειξει η ιστορια του. Μην χανεις τον καιρο σου με φρουδες ελπιδες. Το θεμα ειναι τι εξουσια θες και κατα ποσον την ελεγχεις.

Αντίθετα, η ιστορία του έχει δείξει πόσο καταστροφικός είναι ο θεσμός του κράτους για το άτομο και το είδος. Αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο topic, και δεν πρόκειται να καταφέρω να σε πείσω ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλα η διψα για κερδος βιαζεται να πουλησει αυτο που η φυση και η ανθρωπινη πειρα καταφεραν να επιτυχουν με δοκιμη και πλανη επι χιλιαδες χρονια. Για καθε φυσικο γεννημα ξερεις ποσες αποβολες υπηρξαν μεχρι να σταθεροποιηθουν οι παραγοντες που εξασφαλισαν τη βιωσιμοτητα του; Και να πιστεψουμε τωρα οτι ερευνητικα κεντρα (με ή χωρις εισαγωγικα) με πιστωσεις απο μεγαλοεταιρειες θα συμπυκνωσουν τις φυσικες διαδικασιες σε δυο τρεις δεκαετιες ερευνων; Να επαναληφθει η ιστορια με τα φαρμακα, οπου καποια τελικα αποσυρονται απο την αγορα αφου πρωτα εχει πεθανει κοσμος

Ότι τρως σήμερα είναι μεταλλαγμένο λέμε. Αν θες να φτιάξεις καλαμπόκι που μπορεί να μεγαλώσει σε συνθήκες +5 βαθμών Κελσίου πρέπει να αρχίσεις να διασταυρώνεις το καλαμπόκι με άλλες ποικιλίες φυτών ώστε στο μείγμα να πετύχεις τα κατάλληλα γονίδια. Ξέρεις πόσες αποτυχίες θα πάρει? Άπειρες. Γιατί απλά κάνεις trial and error δίχως να γνωρίζεις τίποτα. Δεν ξέρεις ούτε τι πρέπει να αναμίξεις, ούτε τι επιπλέον γονίδια θα πάρεις από τις αναμίξεις. Μπορεί να πετύχεις τη θερμοκρασία αλλά να κάνεις το καλαμπόκι να χρειάζεται περισσότερο νερό, ή να είναι ευάλωτο σε παράσιτα.

Στο εργαστήριο ξέρεις τι κάνουν? Χαρτογραφούν το γονιδίωμα του καλαμποκιού και μετά ενεργοποιούν ή απενεργοποιούν γονίδια και ομάδες γονιδίων ξεχωριστά. Έτσι ξέρουν ακριβώς τι μείγμα πρόκειται να βγει. Λέγεται επιστημονική μέθοδος και χρησιμοποιείται αιώνες τώρα. Ότι θα πετύχεις εσύ στο περίπου μετά από 40 χρόνια στη φάρμα σου, θα το επιτύχει ο επιστήμονας σε 2 χρόνια στο εργαστήριο και με ακρίβεια. Γιατί? Γιατί ξέρει τι κάνει, το κάνει σε ελεγχόμενες συνθήκες και ξέρει πως έφτασε εκεί.

Είναι ερευνητικό κέντρο το χημείο του κράτους και δεν είναι τα κέντρα των μεγαλύτερων ιδιωτικών εταιριών, τι να πω εντάξει. Και φυσικά το χημείο του κράτους εξυπηρετεί μοναχά το καλό της ανθρωπότητας. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι στην τσέπη κανενός. Κρατική διαφθορά? Ανήκουστο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ο καθένας πράττει αυτό που νομίζει ο ίδιος ότι είναι το καλύτερο για τον εαυτό του εφόσον δεν ασκεί βία στους άλλους.
Ωραια τα λες..αλλα ειτε ζεις στον κοσμο σου,ειτε δενε χεις καταλαβει τι εστι μοσαντο.
Η μοσαντο ασκει την μεγαλυτερη βια.
-Στις Η.Π.Α. η ίδια εταιρεία δεν διστάζει να κυνηγάει δικαστικά εκατοντάδες μικρούς αγρότες και αγροτικές επιχειρήσεις που βρέθηκαν είτε από λάθος είτε από τυχαία επιμόλυνση με μεταλλαγμένη σόγια στα χωράφια τους. Οι πολυεθνικές των μεταλλαγμένων «προστατεύουν» με αυτό τον τρόπο τη χήνα που κάνει τα χρυσά αυγά: την πατέντα του μεταλλαγμένου σπόρου τους.
- Το Κογκρέσο των ΗΠΑ και ο πρόεδρος πέρασε συλλογικά μια διάταξη με το ψευδώνυμο “Monsanto Protection Act” που, μεταξύ άλλων, απαγορεύει στα δικαστήρια να προχωρήσουν σε ανάσχεση της πώλησης των γενετικά τροποποιημένων σπόρων της Monsanto.
https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=3799156&postcount=1
Βρε σεις,καταλαβετε το.Αλλο πραγμα η ελευθερη αγορα, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ακριβως εξαιτιας αυτων των κολοσσων ,αλλο πραγμα ο νεοφιλελευθερισμος και αλλο πραγμα η ολιγαρχια και το μονοπωλιο στους κολοσσους.
Δεν εχετε καταλαβει ορισμενοι οτι αν θελετε να ειστε ελευθεροι επαγγελματιες και να πλουτισετε..ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΣΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ.
η ΔΥΝΑΜΗ μονο σε αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια τα λες..αλλα ειτε ζεις στον κοσμο σου,ειτε δενε χεις καταλαβει τι εστι μοσαντο.
Η μοσαντο ασκει την μεγαλυτερη βια.
Βρε σεις,καταλαβετε το.Αλλο πραγμα η ελευθερη αγορα, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ακριβως εξαιτιας αυτων των κολοσσων ,αλλο πραγμα ο νεοφιλελευθερισμος και αλλο πραγμα η ολιγαρχια και το μονοπωλιο στους κολοσσους.
Δεν εχετε καταλαβει ορισμενοι οτι αν θελετε να ειστε ελευθεροι επαγγελματιες και να πλουτισετε..ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΣΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ.
η ΔΥΝΑΜΗ μονο σε αυτους.

Και πως τους σταματάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Τους σταματας με ενημερωση,διαμαρτυρια ,μπουκοταζ οπου μπορουμε,πιεση στις κυβερνησεις, και ολα τα συναφη.Παντως σιγουρα οχι με την αγνοια και την ηλιθιοτητα.Εκει πατανε.
Εχετε μπερδεψει καποιοι τον νεοφιλελευθερισμο,την ελευθερη αγορα με τα μονοπωλια και την ολιγαρχια.
Ελευθερη αγορα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ οσο θα κυβερνουν αυτοι οι κολοσσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με άρτον μόνον δεν θέλει ζήσει ο άνθρωπος, αλλά με πάντα λόγον εξερχόμενον δια στόματος Θεού: Κάτω, όλα τα μεταλλαγμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους σταματας με ενημερωση,διαμαρτυρια ,μπουκοταζ οπου μπορουμε,πιεση στις κυβερνησεις, και ολα τα συναφη.Παντως σιγουρα οχι με την αγνοια και την ηλιθιοτητα.Εκει πατανε.
Εχετε μπερδεψει καποιοι τον νεοφιλελευθερισμο,την ελευθερη αγορα με τα μονοπωλια και την ολιγαρχια.
Ελευθερη αγορα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ οσο θα κυβερνουν αυτοι οι κολοσσοι.

Αν ο ακτιβισμός λειτουργούσε, τότε θα είχε ανατραπεί ήδη η "κυβέρνηση" των πολυεθνικών. Παρόλα αυτά η μετοχή της Monsanto συνεχίζει να αυξάνεται. Κάτι δεν πάει καλά με το σχέδιό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με μία γρηγορή έρευνα κάποιος καταλαβαίνει πως ο αριστεριστικά στολισμένος <ακτιβισμός> όχι μόνο δεν προσφέρει, Ξεχασμένε, αλλά λειτουργεί υπέρ των ίδιων ιμπεριαλιστικών στρατηγικών των πολυεθνικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top