Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως τελευταία όσοι πραγματοποιούν αναβαθμίσεις με αλλαγή ethernet dslam (για 4 mb και πάνω) αντιμετωπίζουν συχνά αυτό το πρόβλημα το οποίο όμως λύνεται σχετικά γρήγορα.

Τι εννοείς ethernet dslam? Βασικά τι άλλο θα μπορούσε να είναι; (Φυσικά μέσα στο ethernet περιλαμβάνω και το 1gbit/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ρε παιδια χελπ γιατι εχω πελαγωσει...

Αυτος ο αποσυγχρονισμος που λετε πρεπει να ναι αυτο που μου συμβαινει...

Κοβεται η συνδεση μου καθε τοσο η σερνεται για λιγο τεσπα. Η vivodi λεει οτι δεν ειναι δικο της το προβλημα κι εγω τα πηρα και λεω να φυγω. Ισως φταιει και το ρουτερ που ειναι παλιο, ξερω γω; Μου συμβαινει αυτο κανα μηνα τωρα.
Το θεμα ειναι, να φυγω; Και που να παω; Θελω το πιο γρηγορο ιντερνετ - ειναι θεμα δουλειας. Και τεχνικη εξυπηρετηση ρε γμτ οταν την χρειαζομαι. Κι αξιοπιστια. Πολλα θελω. Α και ρουτερ με 4 LAN - τωρα ετσι το λενε αυτο; Τεσπα θελω να συνδεσω 4 PC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το τι router θα έχεις είναι εντελώς άσχετο με τον provider (πλέον)

Το ποίος φταίει είναι πολύ δύσκολο να το διαπιστώσεις. Αν μένεις σε πολυκατοικία βρες κανέναν που έχει adsl και ρώτα τον αν έχει καλές επιδόσεις.

Αν θέλεις να αλλάξεις εταιρία θα σου πρότεινα Forthnet (***) και Altecnet (***) και HOL (**). Πολύ δυναμικές εταιρίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Τι εννοείς ethernet dslam? Βασικά τι άλλο θα μπορούσε να είναι; (Φυσικά μέσα στο ethernet περιλαμβάνω και το 1gbit/s

Bασικά πρόκειται για μια 'εσωτερική' αλλαγή γιατί οι ταχύτητες 4-8-24 χρησιμοποιούν διαφορετική τεχνολογία (από το 1-2 gbit/s, ) , την adsl 2+ ;) Εκτός από αυτό όσες συνδέσεις έχουν ATM πρωτόκολλο επικύρωσης πρέπει να μετατραπούν σε Ethernet. (για συνδέσεις ΟΤΕ μιλάω πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε παιδια χελπ γιατι εχω πελαγωσει...

Αυτος ο αποσυγχρονισμος που λετε πρεπει να ναι αυτο που μου συμβαινει...

Κοβεται η συνδεση μου καθε τοσο η σερνεται για λιγο τεσπα. Η vivodi λεει οτι δεν ειναι δικο της το προβλημα κι εγω τα πηρα και λεω να φυγω. Ισως φταιει και το ρουτερ που ειναι παλιο, ξερω γω; Μου συμβαινει αυτο κανα μηνα τωρα.
Το παθαίνουμε και εμεις αυτό εδω και 2 βδομαδες απο forthnet (λόγω αναβαθμίσεων)
Το θεμα ειναι, να φυγω; Και που να παω; Θελω το πιο γρηγορο ιντερνετ - ειναι θεμα δουλειας. Και τεχνικη εξυπηρετηση ρε γμτ οταν την χρειαζομαι. Κι αξιοπιστια. Πολλα θελω.
Αυτό ειναι θέμα περιοχής κατά κύριο λόγω.Δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστη λύση ειναι ο οτε για περιοχες οπου δεν υπαρχει πληρως ιδιοκτητο δικτυο αλλου παρόχου.
Α και ρουτερ με 4 LAN - τωρα ετσι το λενε αυτο; Τεσπα θελω να συνδεσω 4 PC.
Aν εχεις μονο μια υποδοχη lan ,αυτο λύνεται και με switch και μοιράζεις τη συνδεση στα υπολοιπα pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Καλησπέρα.Επιτέλους μετά απο 10 μήνες αναμονής(δεν είναι και λίγο:P)ενεργοποιήθηκε η Forthnet 2 play.Είδα απ'το router ότι έχω 16 mbps download και 1 upload.Με το upload,όλα μια χαρά,φυσιολογικές ταχύτητες...με το download όμως...θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω 2 mbps το maximum.Άντε πες 1.Αλλά μέχρι στιγμής πάνω από 123 δεν έχω καταφέρει να πιάσω.Κλειδώνει στα 120 περίπου.Είναι τραγική ταχύτητα γιαυτό μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?Δε μπορεί έτσι απλά να μην πάει πάνω από 120!;):hmm::/:Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει βελτιωθεί η ταχύτητα σου καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Τελικά δεν είχα ενεργοποιηθεί πλήρως.Τώρα είναι μια χαρά η ταχύτητα(έχει πέσει φυσικά λίγο στα 15mbps).Αποσυνδέσεις δεν έχω καθόλου(πολύ σπάνια) και από τηλεφωνία είμαι πολύ ευχαριστημένος:)Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα από τη Forthnet(Router Siemens Cl-110).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια συμβουλή, επειδή το Siemens CL-110 ζέστενε παρά πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα να σε αποσυνδέει για αυτό το λόγο προσπάθησε να το έχεις σε δροσερό μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakot

Νεοφερμένος

Η elenakot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Έβαλα στο λάπτοπ το ίντερνετ που είχα crypto της forthnet..Στο λάπτοπ έχω vista.Κατέβασα τα καινούργια drivers και μπήκε κανονικά..ένα πρόβλημα έχω..με πετάει έξω από το ίντερνετ πολύ συχνά..
Τί να κάνω;;..και το εικονίδιο που κάνω σύνδεση όταν με πετάξει έξω δε λειτουργεί καθόλου..

helpppppp!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα της Forthnet;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μαλλον δεν ρωτάω σε καλό σημείο, αλλά θα χρειαστώ να βάλω νέα σύνδεση.. έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι οικονομικό και κυρίως αξιόπιστο ή να βάλω απλά οτενέτ να τελειώνω;

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Connex από εμένα kajira. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο αξιόπιστο.

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σε ένα δίμηνο λήγει η ετήσια δέσμευση που έχω με την Forthnet(double-play στα 24mbps, καθαρά πιάνω 11-15mbps), αλλά είμαι γενικότερα δυσαρεστημένος από τη forthnet κ 8α ψάξω για άλλη εταιρεία.

Πιστεύω 8α ήταν καλό να βάζαμε κ μια ψηφοφορία στο θέμα.

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μαλλον δεν ρωτάω σε καλό σημείο, αλλά θα χρειαστώ να βάλω νέα σύνδεση.. έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι οικονομικό και κυρίως αξιόπιστο ή να βάλω απλά οτενέτ να τελειώνω;
Δεν θα σου πρότεινα otenet ή ΟΤΕ. Έχουν πολύ χαμηλή απόδοση στην τιμή.

Αν θέλεις, πάρε μόνο ADSL από forthnet το economy και 20? το μήνα έχεις ADSL2 με ταχύτητες εως 24 (υπολόγισε 16-19 να είσαι μέσα) . Αν δηλαδή εξαιρέσεις το γεγονός θα είσαι κάπου στα 16 με 19mbps και έχω στα 24 τότε το το δίκτυο δουλεύει πολύ καλά.
Connex από εμένα kajira. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο αξιόπιστο.



Σε ένα δίμηνο λήγει η ετήσια δέσμευση που έχω με την Forthnet(double-play στα 24mbps, καθαρά πιάνω 11-15mbps), αλλά είμαι γενικότερα δυσαρεστημένος από τη forthnet κ 8α ψάξω για άλλη εταιρεία.

Πιστεύω 8α ήταν καλό να βάζαμε κ μια ψηφοφορία στο θέμα.

Τι πρόβλημα έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι πρόβλημα έχεις;
Προβλημα-τα...

Τα προβλήματα ξεκίνησαν από την πρώτη στιγμή που έβαλα το double play(Νοέμβριος 2007). Αρχικά είχαμε χοντρό πρόβλημα με το τηλέφωνο. Μας παίρναν κ μιλούσε χωρίς να μιλάμε, κοβόταν ενώ μιλούσαμε, το σηκώναμε κ έδειχνε νεκρό κ διάφορα τέτοια. Χρησιμοποιώ 3 πληθυντικό γιατί όλη αυτή την ταλαιπωρία την είχε όλη η οικογένειά μου για κοντά 2 εβδομάδες. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα κ άπειρη αναμονή, έφτιαξε τελικά το πρόβλημα κ λέω, άντε αρχή είναι, έτυχε.

Αρχικά το ίντερνετ είχε κ αυτό προβλήματα αρχικά μαζί με το τηλέφωνο, αλλά κ μετά που φτιάχτηκε το τηλέφωνο, συνέχισε να μην συγχρονίζει καλά. Με εκφοβισμό για καταγγελία κ φωνές τελικά διόρθωσαν το πρόβλημα κ συγχρόνιζα με 19 περίπου. Μετά μες τον Γενάρη-Φερβρουάριο δεν θυμάμαι καλά, αρχίζει η μεγάλη ταλαιπωρία.................

Επί περίπου 3 μήνες(!!!), το ίντερνετ σερνόταν, (στα 8 mbps έκανα πάρτυ), έκανε αποσυνδέσεις είτε μόνο του, είτε όταν μιλούσαμε στο τηλέφωνο, αν με ένα θαύμα το τηλέφωνο κ το ιντερνετ λειτουργούσαν μαζί ο ήχος ήταν άθλιος κ έπρεπε να πέσει το ιντερνετ για να ακούμε καθαρά κ άλλα τέτοια ωραία.

Να μην τα πολυλογώ, για ένα τρίμηνο, έχω μιλήσει με μια στρατιά "τεχνικούς", έχω κάνει ό,τι μ@λ@κια μου έχουν πει, κ ενώ οι "τεχνικοί" ισχυρίζονταν πως από τα γραφεία τους βλέπαν τη γραμμή μου "καθαρή", καταλαβαίνω πλέον πως κάτι άλλο παίζει κ δεν φταίει ο εξοπλισμός στο σπίτι μου. -Για να γελάσουμε, αναφέρω πως ενας τεχνικός που ακουγόταν κ πολύ μάγκας κ γνώστης, επειδή εκείνες τις μέρες έτυχε να βρέχει, απέδωσε τις αποσυνδέσεις στην υγρασία.........- Ζητάω να ρθει τεχνικός και η απάντηση ήταν πως δεν υπάρχει τεχνικός:confused::confused: Αν έχεις τον Θεό σου, εταιρεία που λέει πως δίνει υπηρεσίες ίντερνετ κ τηλεφωνίας, δεν είχε τεχνικούς.

Αφού έφτασα στο αμήν, στέλνω μια επιστολή με κοινοποίηση στη ΕΕΤΤ, και αναφέρω ό,τι μου έχουν πει όλο αυτό το διάστημα, τί προβλήματα έχω, κλπ κλπ. Αποτέλεσμα, την επόμενη μέρα με παίρνουν τηλ. από Forthnet για να κλειστεί ραντεβού με τεχνικό........... Aφού έκανα όλη αυτή την φασαρία, βγήκε πως το πρόβλημα ήταν σε μια καλωδίωση του ΟΤΕ.

Σε όλα αυτά, αν προσθέσεις πως η απόκρυψη αριθμού εμφανίζεται κ φεύγει, όποτε θέλει, αναλυτική δεν παίρνω στα χέρια μου άσχετα αν εχω πάρει πάνω απο 10 τηλέφωνα κ έχω στείλει 3 mail, εεε τί να κάνω σε αυτή την εταιρεία??

Το πρόβλημα πιστεύω είναι πως γέμισαν πελάτες απότομα, χωρίς να έχουν το κατάλληλο προσωπικό να τους εξυπηρετήσει, την κατάλληλη τεχνογνωσία και γενικά είναι ανέτοιμοι σε όλους τους τομείς να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των πελατών τους. Γι' αυτό είμαι ανάμεσα στο να διαλέξω αναλλακτικό, ή τον κλασικό ΟΤΕ, με το φέσι των παγίων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως για Forthnet έχω ακούσει κι εγώ διάφορα με το νετ, γι' αυτό δεν την προτιμώ. Τώρα μπαίνω με connx του γείτονα (από σήμερα μου δώσανε παςς), οπότε θα δω πως πάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προβλημα-τα...
κ ενώ οι "τεχνικοί" ισχυρίζονταν πως από τα γραφεία τους βλέπαν τη γραμμή μου "καθαρή", καταλαβαίνω πλέον πως κάτι άλλο παίζει κ δεν φταίει ο εξοπλισμός στο σπίτι μου. -Για να γελάσουμε, αναφέρω πως ενας τεχνικός που ακουγόταν κ πολύ μάγκας κ γνώστης, επειδή εκείνες τις μέρες έτυχε να βρέχει, απέδωσε τις αποσυνδέσεις στην υγρασία.........- Ζητάω να ρθει τεχνικός και η απάντηση ήταν πως δεν υπάρχει τεχνικός:confused::confused: Αν έχεις τον Θεό σου, εταιρεία που λέει πως δίνει υπηρεσίες ίντερνετ κ τηλεφωνίας, δεν είχε τεχνικούς.

Είχαμε τα ίδια με τη 4νετ στην Αθήνα.Τελικά μετά από καταγγελία στο ΕΕΕΤ και από άπειρα τηλεφωνήματα μπας και εντοπίσουν το πρόβλημα , τα μαζέψαμε και πήγαμε στον ΟΤΕ.Κι εδώ δεν είναι τόσο ρόδινα,αλλά τελικά μάλλον καταντήσαμε να διαλέγουμε τον λιγότερο "προβληματικό" πάροχο.

Κοίτα να δεις που ολοι φεύγουμε απο τον οτε και γυρνάμε πάλι πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πρόβλημα πιστεύω είναι πως γέμισαν πελάτες απότομα, χωρίς να έχουν το κατάλληλο προσωπικό να τους εξυπηρετήσει, την κατάλληλη τεχνογνωσία και γενικά είναι ανέτοιμοι σε όλους τους τομείς να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των πελατών τους.

Ακριβώς, προσωπικά κρίνω την forthnet από το τελευταίο τρίμηνο και μετά που αρχίζει και σταθεροποιείτε από άποψη εισροής νέων πελατών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Λοιπόν. Επειδή περιμένω να ενεργοποιηθεί το broadband και εν τω μεταξύ λήγει η υπάρχουσα σύνδεση, κινδυνεύω σοβαρά να βρεθώ χωρίς ίντερνετ :(. Από adsl κάρτες εκτός της netkey της forthnet έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top