Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και επανεκίνηση έκανα και το καλώδιο εβγαλα και άλλο μόντεμ δοκίμασα και τα καλώδια τέσταρα. Αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να βεβαιωθώ ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από μένα, πείτε μου. Όχι Παναγιώτη, η forthnet δεν απάντησε ακόμη. Αν δεν έχω σαφή απάντηση μέχρι την Τετάρτη, θα στείλω φαξ στο ΙΝΚΑ, θα διακόψω τη forthnet (παίρνει 15 μέρες και 70 ευρώ δυστυχώς αυτό) και θα κάνω αίτηση για εκ νέου ενεργοποίηση στο ΟΤΕ πλέον. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παίρνε κάθε μέρα τηλέφωνο ... Επίσης από την στιγμή που δεν έχεις χρησιμοποιήσει την υπηρεσία δεν θα πληρώσεις κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L_O_S_T

Νεοφερμένος

Ο L_O_S_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Interior designer. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους....:)
Έχω ένα ερώτημα να κάνω...
Πως μπορώ να μάθω αν στην περιοχή που μένω υπάρχει ασύρματο δίκτυο για ιντερνετ...και τι χρειάζεται απο πλευράς μου για να συνδεθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους....:)
Έχω ένα ερώτημα να κάνω...
Πως μπορώ να μάθω αν στην περιοχή που μένω υπάρχει ασύρματο δίκτυο για ιντερνετ...και τι χρειάζεται απο πλευράς μου για να συνδεθώ...
Δε σε κατάλαβα...



Βγάλε το λάπτοπ και ψάξε για δίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L_O_S_T

Νεοφερμένος

Ο L_O_S_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Interior designer. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους....:)
Έχω ένα ερώτημα να κάνω...
Πως μπορώ να μάθω αν στην περιοχή που μένω υπάρχει ασύρματο δίκτυο για ιντερνετ...και τι χρειάζεται απο πλευράς μου για να συνδεθώ...
Επίσης να πω οτι έχω desktop και οχι laptop....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tότε ψάξε με το desktop σου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Update!
Ύστερα δέκα ημέρες, τρεις δηλώσεις βλάβης και μία αρκετά απογοητευτική απόφανση από πλευράς ΟΤΕ (ότι δηλαδή φταίει το μόντεμ ή ο υπολογιστής μου τη στιγμή που τα είχα κάνει όλα φύλλο και φτερό) το router συγχρόνισε σήμερα και απέκτησα πάλι πρόσβαση από το σπίτι. Πήρα τηλέφωνο ξανά στη forthnet από περιέργεια να ρωτήσω τι έφταιγε τελικά και φυσικά δεν πήρα σαφή απάντηση. Όπως και να 'χει, είναι να μη σου τύχει, η υποστήριξη είναι το λιγότερο ανεπαρκής.

Και για να καλύψω το εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον ιδού μερικές αιτίες που το router δε συγχρονίζει:

-Δεν υποστηρίζει adsl2
-Χρειάζεται firmware update (σπάνια)
-Το καλώδιο είναι κατεστραμμένο
-Το καλώδιο έχει παραπάνω από δύο κλιπσάκια (κάτι που μου έκανε εντύπωση και διάβασα σε αυτό το ποστ)
-Κακή γραμμή (γι'αυτό εκ των προτέρων επικοινωνούμε με τον ΟΤΕ να δούμε αν σηκώνει μεγαλύτερη ταχύτητα)
-Βλάβη (ο πάροχος αναλαμβάνει κι εσύ γίνεσαι μπαλάκι του πινγκ πονγκ μεταξύ παρόχου και ΟΤΕ, ώρα κακιά)

Τέλος μέχρι σήμερα το router το διάβαζα ως ρούτερ ενώ πρέπει να είναι ράουτερ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τέλος μέχρι σήμερα το router το διάβαζα ως ρούτερ ενώ πρέπει να είναι ράουτερ :P
το router προφέρεται ρούτερ.-

οι βλάχοι οι αμερικάνοι αφού κατακρεούργησαν την αγγλική γλώσσα, κατακρεούργησαν και τη λέξη route=διαδρομή προφέροντάς την ράουτ:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
το router προφέρεται ρούτερ.-

οι βλάχοι οι αμερικάνοι αφού κατακρεούργησαν την αγγλική γλώσσα, κατακρεούργησαν και τη λέξη route=διαδρομή προφέροντάς την ράουτ:mad:

Άψογα! Από ότι βλέπω στη Βόρειο Αμερική μονάχα προφέρεται ράουτερ. Τώρα μπορώ να αποστομώσω τον άνθρωπο που μου έκανε την παρατήρηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξαφνικά σήμερα, η μόνη σελίδα που μπορώ να επισκεφτώ είναι το e-steki.gr :/:
Ούτε το google δε μπορώ να ανοίξω.
Αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε που θα μπορούσε να βοηθήσει, please let me know :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τι παροχέα έχεις; Επικοινώνησες μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τρελλάς έχω, αλλά δεν πρέπει να έφταιγε αυτό, αφού τουλάχιστον στο στέκι έμπαινα με άνεση.

Τελικά άλλαξα δύο πράγματα και κατάφερα να σερφάρω πάλι (σχεδόν) κανονικά:

1. Έβαλα τους dns της tellas (Μέχρι χτες είχα OpenDNS και θα τους ξαναβάλω όταν βεβαιωθώ ότι δεν προερχόταν από εκεί το πρόβλημα).

2. Αντικατέστησα το hosts (system32/drivers/etc) με ένα νέο καθαρό αφού το υπάρχον ήταν γεμάτο με σελίδες που μπλόκαρε το Spybot :worry:

(Ωστόσο δε μπόρεσα χτες το βράδυ να κάνω update από AVG! Θα δοκιμάσω πάλι απόψε).

Αναρωτιέμαι αν οι σελίδες που μπλόκαρε το spybot (ανάμεσά τους και ads) μπορεί να είχαν σχέση με το όλο πρόβλημα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Εχω κάποιες απορίες. Πρώτον, τι πιστεύετε ότι συμβαίνει όταν μετά από επαναλαμβανόμενες προσπάθειες αρνείται να να ανοίξει αποκλειστικά οτιδήποτε σελίδα σχετίζεται με την blogspot.com (ενώ με το άνοιγμα των υπόλοιπων σελίδων δεν υπάρχει πρόβλημα). Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Ακόμα αν υπάρχει κίνδυνος να χαθούν τα bookmarks αν αναβαθμίσω το firefox στην έκδοση του 3. Aν υπάρχει κίνδυνος από την εγκατάσταση της ενημέρωσης Windows XP Service Pack 3.
Tέλος αν υπάρχει τρόπος να αντιγράψω γρήγορα και άμεσα τα περιεχόμενα όλων των email στο yahoo χωρίς να κάνω ένα ένα copy-paste.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις τα bookmarks σου, αλλά αν φοβάσαι μπορείς να τα κάνεις ένα export πριν αναβαθμίσεις.
Όχι, δεν υπάρχει κίνδυνος από την εγκατάσταση του SP3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τρελλάς έχω, αλλά δεν πρέπει να έφταιγε αυτό, αφού τουλάχιστον στο στέκι έμπαινα με άνεση.

Κι εγώ Tρελλάς έχω και σήμερα ενημερώθηκα ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο και γίνονται από χθες μαζικές αναφορές από τον κόσμο για προβλήματα. Συμβαίνει με μερικές σελίδες, όχι με όλες.
Αναφέρετε στην Τρελλάς ποιές σελίδες δεν ανοίγουν και αυτό βοηθάει (λένε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται πως συμβαίνει με το 99,9% των σελίδων που εγώ θέλω να ανοίξω (ή έστω προσπάθησα να ανοίξω χτες: google, in.gr,cnn κ.α.)
Τουλάχιστον η τρελλάς τα 'χει καλά με το στέκι! Κάτι είναι κι αυτό! ;)
Ας ελπίσουμε να διορθωθεί σύντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τηλεφώνησα σήμερα κι εγώ στην τελλάς, αφού κάποια στιγμή το μεσημέρι δεν μπορούσα να μπω σε καμία σελίδα!
Μου είπαν ότι θα υπάρχει πρόβλημα μέχρι τη Δευτέρα και με συμβούλεψαν να βάλω....

...OpenDNS!!!!

MOYXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!! :rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τραγικά τα πράγματα με τους εναλλακτικούς από ό,τι βλέπω. :(

Μετά τη μικρή περιπέτεια που πέρασα μέχρι να συγχρονιστεί το μόντεμ με το "ιδιόκτητο" της τρισκατάρρατης φόρθνετ, ταλαιπωρούμαι τώρα με ταχύτητες που οριακά αγγίζουν τα 220 kbps, το απόλυτο αίσχος δηλαδή ούτε ένα βίντεο στο youtube δε γίνεται να δω. Ως εκ τούτου θα την κόψω τη φόρθνετ αλλά δε μου πάει να πληρώσω 70 ευρώ τη στιγμή που η παρεχόμενη υπηρεσία δεν ήταν η υποσχόμενη. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποδείξω αυτό και τουλάχιστον να περισώσω την αξιοπρέπειά μου ως καταναλωτής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μήπως φταίει η περιοχή σου; Δλδ ξέρεις κανέναν γείτονα με ΟΤΕ και καλές ταχύτητες;

Δλδ συγχρονίζεται στα 220kbps ή κατεβάζεις με 220kbps; Αν κατεβάζεις απλά με 220kbps δοκίμασε καταρχάς να κατεβάσεις από "καλούς" σερβερς π.χ. κατέβασε αυτό https://us.download.nvidia.com/Windows/178.24/178.24_geforce_winvista_32bit_english_whql.exe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κατεβάζω με 220 (από τους καλούς σέρβερ, κάθισα το έψαξα αρκετά το ζήτημα) ενώ συγχρονίζει κάπου στα 13Mbit. Δεν έχω ιδέα πώς πάνε οι άλλοι γείτονες αλλά αμφιβάλλω αν πρόκειται για πρόβλημα με την περιοχή. Διαβάζω ότι για κάποιο λόγο το δίκτυο της φόρθνετ σέρνεται πανελλαδικά και μάλιστα γίνεται προσπάθεια για ομαδική καταγγελία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top