Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι βομβαρδίζουμε τα παιδιά από τη βρεφική ηλικία με συγκεκριμένα χρώματα και εικόνες. Πχ στα κοριτσάκια πριγκίπισσες, ενώ στα αγοράκια σουπερ ήρωες, περνώντας διαφορά μηνύματα όπως πχ ότι τα κορίτσια πρέπει να έχουν πιο παθητικούς ρόλους ενώ τα αγόρια πιο δυναμικούς. Αυτό είναι σε γενικές γραμμές αυτό που λέει και έχει να κάνει με τα στερεότυπα στα φύλα και την ανισότητα και όχι με τις βιολογικές τους ανάγκες αυτές καθαυτές. Ίσως τώρα να έγινε πιο κατανοητό.

Καμία σχέση δεν έχουν αυτά με την πατριαρχια, αν είναι δυνατόν να κατηγορούμε την παιδική ηλικία για το αν κάποιος γινει στο μέλλον δολοφόνος η καταπιεστικος σύζυγος. Φτάσαμε να λέμε ότι για την πατριαρχια και τις δολοφονίες γυναικών φταίνε τα χρώματα και τα παιχνίδια και οχι αλλά ουσιαστικά γεγονότα όπως είναι η ποιότητα των γονιών, τις συνθήκες που έχει μεγαλώσει το παιδί, τις επιλογές που έκανε ο ίδιος κατά την διάρκεια της ζωής του καθώς και ο χαρακτήρας του γενικότερα. Αντί να σχολιάσει αυτά η συγκεκριμένη κυρία ανέβασε ένα video που κράζει τα καταστήματα επειδή διαχωρίζουν τα sections βάση φύλου και ότι τάχα αυτά πυροδοτεί την πατριαρχια.

Οι πλειοψηφία των αντρών μεγάλωσε με μπλε χρώματα και με συγκεκριμένα πρότυπα, είναι όλοι οι άντρες πατριάρχες και δολοφόνοι? Προφανώς και όχι ίσα ίσα μιλάμε για ένα αρκετά μικρό ποσοστό ενω την ιδια ωρα μια χαρα εκφράζουν τα συναισθήματα τους οι άντρες οι οποιοι σε πολλες περιπτώσεις ειναι πιο συναισθηματικοι απο τις γυναικες. Αντίστοιχα τα κορίτσια μεγάλωσαν με συγκεκριμένα πρότυπα απο μικρή ηλικία, είναι όλες οι γυναίκες αδύναμες και εξαρτημένες απο τον άντρα τους? Προφανώς και όχι ισα ισα οι γυναίκες τα τελευταία 30 χρόνια έχουν γίνει πιο δυναμικές από ποτέ, εργάζονται το ίδιο σκληρά με τους άντρες και κατακτούν πολύ υψηλές θέσεις βγάζοντας πολλα χρήματα. Άρα κανένα νόημα δεν είχε το παραλήρημα της συγκεκριμένης κυρίας, απλά ανέβασε ένα video ότι να ναι για να το παίξει προοδευτική βγάζοντας μόνο κακία και μίσος προς την υπόλοιπη κοινωνία. Έγινε μόδα πλέον να παίρνει ο κάθε άκυρος μια κάμερα και να το παίζει influencer που θέλει να λύσει τα προβλήματα της κοινωνίας ενώ στην ουσία το μόνο που θέλει να πετύχει είναι να προκαλέσει επιπλέον μίσος, λες και δεν έχουμε αρκετό από αυτο στις ημέρες μας.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι βομβαρδίζουμε τα παιδιά από τη βρεφική ηλικία με συγκεκριμένα χρώματα και εικόνες. Πχ στα κοριτσάκια πριγκίπισσες, ενώ στα αγοράκια σουπερ ήρωες, περνώντας διαφορά μηνύματα όπως πχ ότι τα κορίτσια πρέπει να έχουν πιο παθητικούς ρόλους ενώ τα αγόρια πιο δυναμικούς. Αυτό είναι σε γενικές γραμμές αυτό που λέει και έχει να κάνει με τα στερεότυπα στα φύλα και την ανισότητα και όχι με τις βιολογικές τους ανάγκες αυτές καθαυτές. Ίσως τώρα να έγινε πιο κατανοητό.
Παίζει ρόλο και ποιός λέει το κάθε τί. Ίσως αν αυτά που είπε τα έλεγε κάποιος/κάποια πιο 'σοβαρός' άνθρωπος (συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη...), να εστίαζε μόνο στο δια ταύτα και όχι στη δηθενιά...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,838 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται η πατριαρχία, η φύση προορίζει τα παιδάκια στα σωστά πρότυπα για κάθε φύλο. Οι άνθρωποι απλά επιβεβαιώνουν την φύση, το ροζ, το μπλε και όλα αυτά είναι ανθρώπινες ερμηνείες μεν, βασισμένες στη φύση δε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και ποιός λέει το κάθε τί. Ίσως αυτά που είπε αν τα έλεγε κάποιος/κάποια πιο 'σοβαρός' άνθρωπος (συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη...), ίσως να εστίαζε μόνο στο δια ταύτα και όχι στη δηθενιά...

Η συγκεκριμένη μπορούσε να κάνει ένα video η podcast στο οποίο να μιλήσει για τα προβλήματα της κοινωνίας και τους λόγους που υπάρχει έξαρση των εγκλημάτων και της πατριαρχίας στην χώρα μας. Αντί όμως να κάνει αυτό ανέβασε ένα παραλήρημα κάνοντας έναν δικό της άκυρο συνειρμό χωρίς να μιλήσει με κανένα στοιχείο η επίσημη έρευνα, μόνο αστείο μου φαίνεται το γεγονός ότι κατηγορεί ένα παιδικό χρώμα και τον διαχωρισμό των φύλων στα καταστήματα για την πατριαρχία. Με την λογική της έπρεπε όλοι οι άντρες να είμαστε πατριάρχες που σκοτώνουμε την κοπέλα / γυναίκα μας. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται ευτυχώς.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη μπορούσε να κάνει ένα video η podcast στο οποίο να μιλήσει για τα προβλήματα της κοινωνίας και τους λόγους που υπάρχει έξαρση των εγκλημάτων και της πατριαρχίας στην χώρα μας
Έχει κάνει και τα δύο και υπάρχουν ονλάιν να τα ψάξεις και να τα δείς.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν έχουν αυτά με την πατριαρχια, αν είναι δυνατόν να κατηγορούμε την παιδική ηλικία για το αν κάποιος γινει στο μέλλον δολοφόνος η καταπιεστικος σύζυγος. Φτάσαμε να λέμε ότι για την πατριαρχια και τις δολοφονίες γυναικών φταίνε τα χρώματα και τα παιχνίδια και οχι αλλά ουσιαστικά γεγονότα όπως είναι η ποιότητα των γονιών, τις συνθήκες που έχει μεγαλώσει το παιδί, τις επιλογές που έκανε ο ίδιος κατά την διάρκεια της ζωής του καθώς και ο χαρακτήρας του γενικότερα. Αντί να σχολιάσει αυτά η συγκεκριμένη κυρία ανέβασε ένα video που κράζει τα καταστήματα επειδή διαχωρίζουν τα sections βάση φύλου και ότι τάχα αυτά πυροδοτεί την πατριαρχια.

Οι πλειοψηφία των αντρών μεγάλωσε με μπλε χρώματα και με συγκεκριμένα πρότυπα, είναι όλοι οι άντρες πατριάρχες και δολοφόνοι? Προφανώς και όχι ίσα ίσα μιλάμε για ένα αρκετά μικρό ποσοστό ενω την ιδια ωρα μια χαρα εκφράζουν τα συναισθήματα τους οι άντρες οι οποιοι σε πολλες περιπτώσεις ειναι πιο συναισθηματικοι απο τις γυναικες. Αντίστοιχα τα κορίτσια μεγάλωσαν με συγκεκριμένα πρότυπα απο μικρή ηλικία, είναι όλες οι γυναίκες αδύναμες και εξαρτημένες απο τον άντρα τους? Προφανώς και όχι ισα ισα οι γυναίκες τα τελευταία 30 χρόνια έχουν γίνει πιο δυναμικές από ποτέ, εργάζονται το ίδιο σκληρά με τους άντρες και κατακτούν πολύ υψηλές θέσεις βγάζοντας πολλα χρήματα. Άρα κανένα νόημα δεν είχε το παραλήρημα της συγκεκριμένης κυρίας, απλά ανέβασε ένα video ότι να ναι για να το παίξει προοδευτική βγάζοντας μόνο κακία και μίσος προς την υπόλοιπη κοινωνία. Έγινε μόδα πλέον να παίρνει ο κάθε άκυρος μια κάμερα και να το παίζει influencer που θέλει να λύσει τα προβλήματα της κοινωνίας ενώ στην ουσία το μόνο που θέλει να πετύχει είναι να προκαλέσει επιπλέον μίσος, λες και δεν έχουμε αρκετό από αυτο στις ημέρες μας.
Αστους να λενε Φωτη, θα μας πεισουν οτι η Γη ειναι επιπεδη σε λιγο οι γουοκ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και ποιός λέει το κάθε τί. Ίσως αν αυτά που είπε τα έλεγε κάποιος/κάποια πιο 'σοβαρός' άνθρωπος (συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη...), να εστίαζε μόνο στο δια ταύτα και όχι στη δηθενιά...
Το οτι δεν μας αρέσει κάποιος άνθρωπος δεν σημαίνει πως μπορούμε να ακυρώνουμε το κάθε τι που λέει όσο σωστό κι αν είναι επειδή προσωπικά τον απεχθανόμαστε.
Στα συγκεκριμένα λόγια δεν υπήρχε δηθενιά.
Το δίκιο είναι δίκιο, αντικειμενικά, ή τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται η πατριαρχία, η φύση προορίζει τα παιδάκια στα σωστά πρότυπα για κάθε φύλο. Οι άνθρωποι απλά επιβεβαιώνουν την φύση, το ροζ, το μπλε και όλα αυτά είναι ανθρώπινες ερμηνείες μεν, βασισμένες στη φύση δε.
Θα σχολιάσω μόνο αυτό. Για πες μας Γιάννη το μπλε που είναι το χρώμα της γαλήνης, της ηρεμίας κτλ. γιατί είναι το αγορίστικο και το ροζ, συγγενικό του κόκκινου, χρώμα έντονο με δυναμισμό των κοριτσιών;

Παίζει ρόλο και ποιός λέει το κάθε τί. Ίσως αν αυτά που είπε τα έλεγε κάποιος/κάποια πιο 'σοβαρός' άνθρωπος (συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά τη συγκεκριμένη...), να εστίαζε μόνο στο δια ταύτα και όχι στη δηθενιά...
Αυτό είναι το θέμα βασικά, δεν εστιάζεται στο τι είπε, αλλά αν το είπε κάποια «γουοκ» και για αυτό το έθιξα εξαρχής. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν κατάλαβε τι ειπώθηκε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,894 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα βασικά, δεν εστιάζεται στο τι είπε, αλλά αν το είπε κάποια «γουοκ» και για αυτό το έθιξα εξαρχής. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν κατάλαβε τι ειπώθηκε.
Εγώ νομίζω ότι κατάλαβε πολύ καλά τί ειπώθηκε. Άλλωστε - η συγκεκριμένη - δεν είπε κάτι που δεν το 'χουμε ξανακούσει. Και επιμένω ότι έχει να κάνει με τη σοβαρότητα τού εκάστοτε ατόμου και όχι αν είναι ή όχι «γουοκ»...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Μπουχτίσαμε απο σοβαρούς και χαρτογιακάδες. Οτι δηλαδή τι σημαίνει πως ένας άνθρωπος που ασχολείται με τα μίντια δεν είναι σοβαρός ή δεν μπορεί να έχει άποψη για σοβαρά ζητήματα; Τι στερεότυπα είναι αυτά; Γιατί ταμπελώνετε έτσι τους ανθρώπους;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Αφού σε εμένα απευθύνεσαι, γιατί μιλάς...στον αέρα ; Δηλαδή απαγορεύεται να έχουμε και άποψη, διαφορετική από τη δική σου ;

Είπα εγώ κάπου ότι όποιος/α ασχολείται με τα μίντια δεν είναι σοβαρός/η ; Καμία σχέση. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό, γιατί δεν ισχύει κιόλας...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Αφού σε εμένα απευθύνεσαι
Ούτε στον αέρα μιλώ ούτε απευθύνομαι μόνο σε σένα, ο προβληματισμός μου μένει ανοιχτός για όλους.
Τι σημαίνει «σοβαρότητα»; Ποιους θεωρουμε «σοβαρούς» γιατί κάποιος «ασόβαρος» να ταμπελώνεται έτσι και να μην έχει δικαίωμα να εκφράσει ποτέ καμιά άποψη.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Λέτε για γουόκ και δεν με κάνει κάποιος ταγκ;;; Κάτσε να σχολάσω και θα σας περιλάβω (βασικά θα πάω για μπύρες)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ούτε στον αέρα μιλώ ούτε απευθύνομαι μόνο σε σένα, ο προβληματισμός μου μένει ανοιχτός για όλους.
Τι σημαίνει «σοβαρότητα»; Ποιους θεωρουμε «σοβαρούς» γιατί κάποιος «ασόβαρος» να ταμπελώνεται έτσι και να μην έχει δικαίωμα να εκφράσει ποτέ καμιά άποψη.
Εδώ δεν αφήνεις σχεδόν κανέναν/καμιά να εκφράσει την άποψή του, ειδικά την αντίθετη από τη δική σου. Για τους άλλους κόπτεσαι ;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ωχ θέε μου οχι πάλι, whatever κάνε το κομμάτι σου
Κοίτα...εγώ δεν κάνω ούτε κομμάτια, ούτε θρύψαλα. Και προσέχω πολύ καλά τί λέω και σε ποιον/α. Και αποφεύγω, εν γένει, αυτούς/ες που ψάχνονται συνεχώς για καβγάδες. Απλά δεν γουστάρω να μην αφήνεις τον άλλο/η να πει αυτό που θέλει. Τον όποιον άλλον/η. Κατανοητό νομίζω...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Απλά δεν γουστάρω να μην αφήνεις τον άλλο/η να πει αυτό που θέλει
Ποτέ μα ποτέ δεν έχω φιμώσει κανέναν, απάντησα με ερωτήσεις στα όσα διάβασα.
Όταν γράφετε σε ένα φόρουμ δημόσια θα περιμένετε και τον αντίλογο ή την αντίθετη άποψη ή προβληματισμό.
Αν δεν το θέλετε αυτό να κάνετε journaling.
O σκοπός του φόρουμ είναι και οι διαξιφισμοί.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ποτέ μα ποτέ δεν έχω φιμώσει κανέναν, απάντησα με ερωτήσεις στα όσα διάβασα.
Όταν γράφετε σε ένα φόρουμ δημόσια θα περιμένετε και τον αντίλογο ή την αντίθετη άποψη ή προβληματισμό.
Αν δεν το θέλετε αυτό να κάνετε journaling.
O σκοπός του φόρουμ είναι και οι διαξιφισμοί.
Με αυτή τη λογική, να περιμένεις κι εσύ τον αντίλογο ή την αντίθετη άποψη. Γιατί σε ξενίζει κάθε που συμβαίνει ; Γιατί σου πέφτει - κομματάκι - βαρύ ; Όχι ό,τι μας βολεύει, κάθε φορά...

Αν ο ρόλος σου, στο φόρουμ, είναι οι διαξιφισμοί, οκ. Έτσι βγαίνει νόημα...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Αν ο ρόλος σου, στο φόρουμ, είναι οι διαξιφισμοί, οκ. Έτσι βγαίνει νόημα...
έγραψα ΚΑΙ οι διαξιφισμοί.
Και δεν είναι καν δικά μου λόγια.

IMG_8189.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί σου πέφτει - κομματάκι - βαρύ ;
οχι απλα βαρύ δεν μου πέφτει αλλά πραγματικά περνάνε και δεν ακουμπάνε.
έχω ξαναπεί πως δεν παίρνω τίποτα απολύτως προσωπικά, μηδέν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top