Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Γράφω λυπημένα, νευριάζεις, γράφω ενθαρρυντικά νευριάζεις, γράφω λογοτεχνικά νευριάζεις. Μήπως να ρίχνεις μια παραγγελιά τι τύπο γραφής θες να έχω να προσαρμόσω την ζωή μου ανάλογα;
Δε νευριάζω καθόλου, ίσα ίσα που έχει πλάκα. Βασικά με κανένα από τα τρία δεν "νευριάζω" απλά τα σχολιάζω ανάλογα


Εξάλειψη του αναλφαβητισμού στον ρωσσικό λαό, εξάλειψη της ανεργίας ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του '30, καταπολέμηση των ασθενειών που ήσαν μάστιγες με μεθόδους μαζικού εμβολιασμού, εκβιομηχάνιση μίας γεωργικά καθυστερημένης χώρας, ανάπτυξη δυνατού διαστημικού προγράμματος (Γιούρι Γκαγκάριν, Λάικα). Όπως και να το κάνουμε η ΕΣΣΔ επέδειξε έργο μαζί με τα άλλα που δυστυχώς επέδειξε
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Εσύ για τη ναζιστική Γερμανία δεν έγραψες το "έχει κάνει κι αρκετά καλά"? Αφού το έβαλες σαν απάντηση σε αυτό που σου είπα για το 1945. Τέλος πάντων, σε αυτά συμφωνώ


Αν την βρίσκεις με σφαγμένα βρέφη και δεκάχρονα που βαφτίσθηκαν ταγματασφαλίτες τότε να γράψεις. Ήλπιζα πως υπάρχει έστω και λίγη μπέσα. Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι δηλαδή; Να χαρείς και με τα εγκλήματα στον Φενεό το 1944;
Ομολογώ ότι δεν είμαι ειδικός στην τότε ιστορία αλλά για βρέφη και δεκάχρονα στον Μελιγαλά δεν έχω ακούσει. Το θέμα όμως είναι, ότι όταν λες για γραμμους και για Βίτσι την ανάλογη απάντηση θα πάρεις πως να το κάνουμε?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Εσύ για τη ναζιστική Γερμανία δεν έγραψες το "έχει κάνει κι αρκετά καλά"? Αφού το έβαλες σαν απάντηση σε αυτό που σου είπα για το 1945. Τέλος πάντων, σε αυτά συμφωνώ
βασικά το είχα ως παρένθεση στο κατέρρευσαν (αναφερόμενος στην ΕΣΣΔ). Αλλά και για τους ναζί δεν έχω θέμα να σε πω ορισμένα αντικειμενικά καλά όπως 1) το πιο ριζοσπαστικό animal welfare system που υπήρξε ποτέ (απαγόρευση τσίρκων και ζωολογικών κήπων, απαγόρευση χρήσης ζώων ως πειραματόζωα στην επιστήμη, θέσπιση θεσμού προστατευόμενων ειδών) 2) μεγάλης εκτάσεως αναδασώσεις και καμπάνιες κατά του καπνίσματος 3) εξάλειψη της ανεργίας (βέβαια μέσω μίας οικονομίας-φούσκας που νομοτελειακά εάν δεν πήγαινε σε πόλεμο θα έσκαγε) 4) το πρώτο αμάξι που ήσαν προσιτό προς τα κατώτερα οικονομικά στρώματα (Volkswagen). Στο είπα και στο άλλο θρεντ, καμμία κυβέρνηση δεν μπορεί να στηριχθεί χωρίς λαϊκό έρεισμα.

Ομολογώ ότι δεν είμαι ειδικός στην τότε ιστορία αλλά για βρέφη και δεκάχρονα στον Μελιγαλά δεν έχω ακούσει. Το θέμα όμως είναι, ότι όταν λες για γραμμους και για Βίτσι την ανάλογη απάντηση θα πάρεις πως να το κάνουμε?
Ναι αλλά εγώ μίλησα για μάχες μεταξύ στρατιωτών. Στον Μελιγαλά έγινε σφαγή ακόμα και αμάχων (πέρα από προδότες ταγματασφαλίτες). Βλέπεις, ένας ήρωας της αριστεράς, ο Νίκος Μπελογιάννης, έβγαλε την διαταγή να εκτελούνται και οι συγγενείς των δοσιλόγων και όσοι τους γνώριζαν και δεν έκαναν τίποτα ως παθητικοί συνεργοί. Έτσι εκτελέστηκαν και πολλά παιδιά (είτε παιδιά των προδοτών είτε των συγγενών τους). Συνεπώς και εσύ εάν ήσουν αριστερός (αλλά όχι στο ΕΑΜ) και ο θείος σου ας πούμε ήσαν ταγματασφαλίτης και σε συνελάμβαναν θα σε εκτελούσαν.

Θάνατος στους προδότες (κάθε ιδεολογικής αποχρώσεως) εννοείται αλλά ο Μελιγαλάς είναι εξ αιρετικά αμφιλεγόμενο κεφάλαιο. Και στο λέω εγώ που γενικά δεν έχω αρνητική γνώμη για το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ γιατί είμαι της λογικής σε τέτοιους καιρούς δεν έχει ιδεολογίες όταν η πατρίδα είναι σκλαβωμένη.

Screenshot_13.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ομολογώ ότι δεν είμαι ειδικός στην τότε ιστορία αλλά για βρέφη και δεκάχρονα στον Μελιγαλά δεν έχω ακούσει.
Κανένας δεν είχε ακούσει μέχρι τη δεκαετία του 1980. Τότε, κάποια φασισταριά είχαν την ιδέα να διαδώσουν ψευδώς κάτι τέτοιο. Μέχρι και σταυρούς τάφων έφτιαξαν για να το αποδείξουν. Τις φωτογραφίες αυτών των ψεύτικων σταυρών διακινούν τώρα τα ναζίδια. (Μάλλον τους ανανεώνουν γιατί στη φωτογραφία φαίνονται ολοκαίνουργιοι).

1697461976546.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Κανένας δεν είχε ακούσει μέχρι τη δεκαετία του 1980. Τότε, κάποια φασισταριά είχαν την ιδέα να διαδώσουν ψευδώς κάτι τέτοιο. Μέχρι και σταυρούς τάφων έφτιαξαν για να το αποδείξουν. Τις φωτογραφίες αυτών των ψεύτικων σταυρών διακινούν τώρα τα ναζίδια. (Μάλλον τους ανανεώνουν γιατί στη φωτογραφία φαίνονται ολοκαίνουργιοι).


Σε άλλα νέα εάν οι σφαγμένοι ήσαν κομμουνιστές ο φίλος Δίας σε ένα τέτοιο ποστ θα έγραφε πως τα ναζισταριά ξεπλένουν εγκλήματα.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Μελιγαλάς, Φενεός, τα εγκλήματα είναι πολλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μόλις είδε ότι έπεσε στην 3η θέση έτρεξε να ζητήσει ένωση με το ΠΑΣΟΚ μπας και καταφέρουν να πιάσουν μαζί ένα 25% στις ευρωεκλογές. Ευτυχώς το ΠΑΣΟΚ κατάλαβε τι θα σήμαινε αυτό και τους έριξε πόρτα.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Προφυλακιστέοι επειδή συστήνανε ένα γραφείο τελετών και περνάνε ποσοστά. Προφανώς ήθελε να τους κλείσει κάποιος ανταγωνιστής με πλάτες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Αρχίσαμε παιδιά δυστυχώς.

IMG_1585.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Είχα βάλει μια λίστα πριν λίγες ημέρες με μερικά τρομοκρατικά γεγονότα. Βάλτε και το σημερινό παιδιά, δυστυχώς η κατάσταση δεν είναι καλή. Ζούμε ένα νέο 2015-2017 όπου τότε η Ευρώπη βίωνε μαζικά τρομοκρατικά χτυπήματα και δεν ξέρω ποτέ θα είναι η σειρά της Ελλάδας να βιώσει ένα τέτοιο απάνθρωπο γεγονός.

 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Οικονομία και Ελλάδα στην ίδια πρόταση φαίνεται περίεργο χαχα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Το εβδομαδιαίο investing newsletter της Εθνικής τράπεζας με τα κυριότερα οικονομικά γεγονότα σε ΗΠΑ, Ευρώπη και Ελλάδα.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι και η Πολωνία θα αρχίσει να αλλάζει μεταναστευτικη πολιτική μετά το σημερινό. @giannhs2001


Κοίτα δεδομένου οτι θα έχουμε πλέον συντηριτικό πρόεδρο και φιλελεύθερη κυβέρνηση, ίσως να έχουμε συγκατοίκηση όπως στην Γαλλία στα 80s (Miterrand πρόεδρος, Chirac στην κυβέρνηση.).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
βασικά το είχα ως παρένθεση στο κατέρρευσαν (αναφερόμενος στην ΕΣΣΔ). Αλλά και για τους ναζί δεν έχω θέμα να σε πω ορισμένα αντικειμενικά καλά όπως 1) το πιο ριζοσπαστικό animal welfare system που υπήρξε ποτέ (απαγόρευση τσίρκων και ζωολογικών κήπων, απαγόρευση χρήσης ζώων ως πειραματόζωα στην επιστήμη, θέσπιση θεσμού προστατευόμενων ειδών) 2) μεγάλης εκτάσεως αναδασώσεις και καμπάνιες κατά του καπνίσματος 3) εξάλειψη της ανεργίας (βέβαια μέσω μίας οικονομίας-φούσκας που νομοτελειακά εάν δεν πήγαινε σε πόλεμο θα έσκαγε) 4) το πρώτο αμάξι που ήσαν προσιτό προς τα κατώτερα οικονομικά στρώματα (Volkswagen). Στο είπα και στο άλλο θρεντ, καμμία κυβέρνηση δεν μπορεί να στηριχθεί χωρίς λαϊκό έρεισμα.
Τι γνώμη έχεις για την Ευγονική Γιάννη;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ευτυχώς πήρε αυτό που του άξιζε.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Τι γνώμη έχεις για την Ευγονική Γιάννη;
Βλέπω που το πας. Για την ιστορία πρέπει εδώ να αναφέρω πως η πρακτική της ευγονικής μπορεί να συνδέθηκε με τους Ναζί αλλά στη πραγματικότητα δημοκρατικές χώρες συνέχισαν αυτή τη πρακτική ακόμα και δεκαετίες μετά την πτώση του φασισμού στην Ευρώπη (για παράδειγμα η Σουηδία). Από εκεί και έπειτα δεν έχω ούτε θετική ούτε αρνητική γνώμη. Ήταν ένα πείραμα της ανθρωπότητας για να βελτιώσει την ποιότητα των ανθρώπων όπως την είχαν στο μυαλό τους τότε.

Θα ήθελα όμως να προσπαθούμε να σώσουμε κάποια φυλετικά χαρακτηριστικά. Ας πούμε οι φυσικοί κοκκινομάλληδες από όσο ξέρω χρειάζονται και τους δύο γονείς κοκκινομάλληδες και πάλι δεν ξέρω αν είναι 100% η πιθανότητα το παιδί να βγει με κόκκινα μαλλιά. Κάποια φυλετικά χαρακτηριστικά πρέπει να προστατεύονται. +Πως γενικά δεν είμαι απαραίτητα υπέρ της ανάμειξης των φυλών (δηλαδή όχι να συμβαίνει αυτό σε παραλυτικό βαθμό, σε μικρό βαθμό όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά είναι και ωφέλιμο για την υγεία).
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 310 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Δεν ήταν η πρόθεση μου αυτή που φαντάζεσαι, σέβομαι ακόμα και άτομα με τα οποία διαφώνω.
Δεν υπονόησα πως δεν με σέβεσαι. Απλά θεώρησα πως το ότι το ρώτησες στο συγκεκριμένο κομμάτι που ανέφερα ήταν ένας έμμεσος τρόπος να δεις αν έχω θετική γνώμη για τους Ναζί ή για τις πρακτικές τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top