Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Έπιασαν δουλειά οι σκληροί ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ και του Ανταρσύα.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
financial analysis απο τον κώλο
Δεν θέλω να σου χαλάσω το συνεφάκι που ζεις αλλά είναι στα τοπ επαγγελματα παγκοσμίως και δεύτερον αν είσαι ΑΣΧΕΤΗ μην μιλάς...
DHL ήρθε εδώ και βρίσκει ημεδαπό προσωπικό με C2 επίπεδο στα Γερμανικά να εργάζεται για 600 ευρώ.
Αν έχεις C2 γερμανικά δεν παίζει να παίρνεις 600 ευρώ...ούτε καν στη Ελλάδα...απλά δεν γίνεται...
Καλύτερα να μην γράψω τι δίνει στη Γερμανία.
Εγώ ξέρω πως στην Ολλανδία ο πρακτικάριος στη PWC στα financial services αμοίβεται με 2500...
Μάλλον ζεις σε άλλο κόσμο
Delloitte και Accenture είναι στα 750 μεικτά + κουπόνια σούπερ μάρκετ.
Φέρε μου αποδείξεις ότι ένας με εμπειρία πάνω απο 5 έτη-μεταπτυχιακό και ικανότητα στη δουλειά του αμοίβεται με 750 ευρώ και κουπόνια για σουπερ μαρκετ..

Γιατί εμένα ο ξαδελφος μου που είναι 40 και είναι υποδιεθυντής στου Audit department στη Delloite παίρνει πάνω από 2500 κ λίγα λέω
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,552 μηνύματα.
Δεν θέλω να σου χαλάσω το συνεφάκι που ζεις αλλά είναι στα τοπ επαγγελματα παγκοσμίως
Δεν προσέβαλα κανενός το επάγγελμα και δεν θα το έκανα υπο καμία προϋπόθεση και για κανέναν λόγο,ποτέ.
Με αυτό που έγραψα,αναφερόμουν στην ανάλυση που έκανε ο ίδιος και τα αβάσιμα δεδομένα που παρέθεσε.
και δεύτερον αν είσαι ΑΣΧΕΤΗ μην μιλάς...
Για την ιστορία, έχω κάνει περισσότερο data analysis απο ο,τι χωράει το μυαλό σου οπότε spare me τους χαρακτηρισμούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δεν θέλω να σου χαλάσω το συνεφάκι που ζεις αλλά είναι στα τοπ επαγγελματα παγκοσμίως και δεύτερον αν είσαι ΑΣΧΕΤΗ μην μιλάς...

Αν έχεις C2 γερμανικά δεν παίζει να παίρνεις 600 ευρώ...ούτε καν στη Ελλάδα...απλά δεν γίνεται...

Εγώ ξέρω πως στην Ολλανδία ο πρακτικάριος στη PWC στα financial services αμοίβεται με 2500...
Μάλλον ζεις σε άλλο κόσμο

Φέρε μου αποδείξεις ότι ένας με εμπειρία πάνω απο 5 έτη-μεταπτυχιακό και ικανότητα στη δουλειά του αμοίβεται με 750 ευρώ και κουπόνια για σουπερ μαρκετ..

Γιατί εμένα ο ξαδελφος μου που είναι 40 και είναι υποδιεθυντής στου Audit department στη Delloite παίρνει πάνω από 2500 κ λίγα λέω

Ρε φίλε σωστά αυτά που λες αλλά ξέχασες να αναφέρεις κάτι. Για να μιλήσει κάποιος σωστά πρέπει να ξερει τι είναι ο financial analyst αλλά να έχει διαβάσει έστω ένα βιβλίο οικονομικών στη ζωή του. Τώρα ζητάω πολλά όμως μόνο έτσι μπορείς να κρίνεις ένα επάγγελμα που όμως λες και εσύ είναι στην κορυφή των οικονομικών, ειδικά ο Credit analyst και ο Risk analyst.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,887 μηνύματα.
data analysis όλοι κάνουν κατα κάποιο τρόπο...το θέμα είναι πάνω σε τι το κάνεις...

Ακριβώς. Για παράδειγμα και ένας Φιλόλογος μπορεί να ασχολείται με Δεδομένα Υπολογιστικής Γλωσσολογίας αλλά αν γίνει μια συζήτηση σε πιθανοτικές δειγματοληψίες ή χρειάζεται κάποια στατιστική ερμηνεία των αποτελεσμάτων, εκεί δεν έχει απάντηση. Όμως οι ανίδεοι "βλέπουν" ένα προφίλ Data Analysis ή Data Scientist και τα μπλέκουν σε ένα μπώλ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Έπιασαν δουλειά οι σκληροί ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ και του Ανταρσύα.

Δε θα γίνουμε ποτέ Ευρώπη...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Το Data Analysis είναι όντως μια δύσκολη θέση καθώς χρειάζεται άριστες γνώσεις πάνω στην στατιστική, οικονομετρια και προφανώς καλή γνώση γλώσσας R. Δεν μπορεί να κάνει ο καθένας data analysis από τον καναπέ του σπιτιού του μόνο και μόνο για να πει κάτι. Προφανώς ούτε εγώ ξέρω data analysis καθώς δεν είναι ο κλάδος μου, εγώ ασχολούμαι με το Finance κομμάτι και κυρίως πάνω στο Credit analysis, investment analysis και Risk analysis.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το Data Analysis είναι όντως μια δύσκολη θέση καθώς χρειάζεται άριστες γνώσεις πάνω στην στατιστική, οικονομετρια και προφανώς καλή γνώση γλώσσας R. Δεν μπορεί να κάνει ο καθένας data analysis από τον καναπέ του σπιτιού του μόνο και μόνο για να πει κάτι. Προφανώς ούτε εγώ ξέρω data analysis καθώς δεν είναι ο κλάδος μου, εγώ ασχολούμαι με το Finance κομμάτι και κυρίως πάνω στο Credit analysis, investment analysis και Risk analysis.

Λεφτά στην Ελλάδα θα βγάλει ο ελεύθερος επαγγελματίας πιστεύω έστω αν είναι ο κυρ παντελής που έχει το σουβλατζίδικο στη γωνία, παρά ο μισθωτός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Λεφτά στην Ελλάδα θα βγάλει ο ελεύθερος επαγγελματίας πιστεύω έστω αν είναι ο κυρ παντελής που έχει το σουβλατζίδικο στη γωνία, παρά ο μισθωτός.
Σωστή άποψη και αυτή καθώς όντως στην Ελλάδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες βγάζουν αρκετά χρήματα, ειδικά αν ασχοληθείς με τον τουρισμό. Απλά εντάξει δεν θέλουν όλοι να τρέξουν την δικια τους επιχείρηση καθώς έχει πολλά obligations / Responsibilities.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,412 μηνύματα.
Σωστή άποψη και αυτή καθώς όντως στην Ελλάδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες βγάζουν αρκετά χρήματα, ειδικά αν ασχοληθείς με τον τουρισμό. Απλά εντάξει δεν θέλουν όλοι να τρέξουν την δικια τους επιχείρηση καθώς έχει πολλά obligations / Responsibilities.
Υποχρεώσεις και ευθύνες θα εννοείς.

Οχι απλα κανεις δε θελει να βαλει συνεταιρο το κράτος για 30% να του μένει και να μην τον βλέπει το σπιτι του πριν τις 12 και να μην εχει και άδειες.

Μονο τα κληρονομικα επαγγέλματα (φαρμακεια, δικηγοροι κλπ) κι αμα πιάσει, κι αμα έχει φράγκα ο γερος σου να στο στησει να σε κανει σουπερ κλπ. Αυτοί πιάνουν. Οι άλλοι, εστίαση, σουβλάκια καφέδες.

Η αυτό, ή να χεις παρε δώσε με την εξουσία, μίζες κλπ.

Γι αυτό φύγανε 500.000 νέοι για το εξωτερικό, γιατί ήταν πολύ "τεμπέληδες" ταχα για να δουλέψουν σεζόν να κανουν τα γκαρσόνια της Ευρώπης ή δεν ήταν πολύ "κοφτερά μυαλά" να γινουν σαν κατι μεγαλομιζαδόρους.

Ειναι αυτο που έβλεπα καποτε σε ενα βιντεο και ειχε δίκιο. Οι άριστοι γινονται υπάλληλοι των στούρνων επιχειρηματιών, οι μέτριοι γινονται δημοσιοι υπάλληλοι, ενω οι στούρνοι γινονται επιχειρηματίες και προσλαμβάνουν τους άριστους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ισχυρά αποτελέσματα ανακοίνωσαν οι δυο μεγαλύτερες τράπεζες της Βρετανίας (HSBC και Barclays) για το τρίτο τρίμηνο του έτους, δηλαδή για τους μήνες Ιουλίου- Σεπτεμβρίου.

• Η HSBC κατέγραψε ισχυρά έσοδα ύψους 16.2 δισεκατομμυρίων $ ενώ τα κέρδη προ φόρων εκτινάχθηκαν στα 7.7 δισεκατομμύρια $. Παρόλο αυτά τα αποτελέσματα βρέθηκαν στο χαμηλότερο επίπεδο των εκτιμήσεων.

IMG_1778.png


• Η Barclays επίσης πήγε εξαιρετικά καλά καθώς κατέγραψε έσοδα ύψους 6.3 δισεκατομμυρίων Λιρών και κέρδη 1.9 δισεκατομμυρίων £ για το τρίτο τρίμηνο του έτους λόγω της αύξησης των επιτοκίων σε Βρετανία, ΗΠΑ και Ευρώπη.

IMG_1779.jpeg
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κάτι αντίστοιχα είδα και για την σειρά Friends. Προκλήθηκαν αντιδράσεις που το βασικό καστ είχε μόνο Λευκούς. Μια από τους συντελεστές της σειράς δώρισε ένα ευκαταφρόνητο ποσό σε μια οργάνωση για προώθηση πολυπολιτισμικότητας ως αντιστάθμισμα. Κάτι τέτοια κουλά διαβαζα. Η Τζένιφερ Άνιστον επίσης την καταδίκασε ως αποτυχημένη να αντιληφθεί την εξέλιξη της κοινωνίας και τέτοιες ανοησίες. Είναι απίστευτο το μέγεθος της σήψης των δυτικών κοινωνιών. Θυμήθηκαν τα λοβοτομημένα μια σειρά προ εικοσαετίας για να μη χάσουν ευκαιρία να δείξουν πόσο προβληματικά στοιχεία στην κοινωνία μας είναι.

-Στην Ασία δεν σε εξ υπηρετούν αν δεν είσαι δικός τους.
-Στην Αραβία εάν είσαι αλλόθρησκος μπορείς να πας σε συγκεκριμένα μέρη μόνο. Επιχειρήσεις μπορείς να κάνεις μόνο αν έχεις συνεταίρο Άραβα.
-Στην Αφρική οι περιουσίες λευκών καταπατώνται.
-Σε Ευρώπη και Αμερική έχουμε ευαισθητούληδες ανθρωπιστές αλληλέγγυους.

Η ιστορία είναι αδέκαστη. Οι λαοί που ήταν αδύναμοι και ευαίσθητοι εξ αφανίσθηκαν. Οι αδύναμοι πάντα θα αφανίζονται για να ανοίγει ο δρόμος για τους δυνατούς. Η μόνη γλώσσα που λειτουργεί στον κόσμο, είναι αυτή της πυγμής.
Ποσο κυμας πρεπει να εχει γινει το μυαλο καποιου για να κατηγορει μια σειρα 20+ χρονων, γιατι δεν ειναι αρκετα πολυπολιτισμικη...

Το θεμα ειναι οτι σιγα-σιγα εχουμε και κατι τετοιτα takes
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,167 μηνύματα.
Ποσο κυμας πρεπει να εχει γινει το μυαλο καποιου για να κατηγορει μια σειρα 20+ χρονων, γιατι δεν ειναι αρκετα πολυπολιτισμικη...
Και σημερινή να ήσαν δεν υπάρχει πιο αστείο από το να βλέπεις λευκό να γκρινιάζει που δεν εκπροσωπούνται άτομα άλλης φυλής. Με εκνευρίζουν οι show off τύποι που εν τέλει κάνουν μεγαλύτερο κακό απλά για να δείχνουν cool και ανοιχτόμυαλοι.


Το θεμα ειναι οτι σιγα-σιγα εχουμε και κατι τετοιτα takes
Αυτό από ό,τι κατάλαβα είναι μέρος του φαινομένου του αφροκεντρισμού. Μια τάση και στις ταινίες να δείχνουν παντού πως όλα προήλθαν από τους Αφρικανούς. Μαύροι αρχαιοέλληνες, μαύροι Ρωμαίοι, μαύροι Κέλτες και δεν έχει τελειωμό... Δεν ξέρω πόση ανοησία υπάρχει στο κόσμο για να μην καταλαβαίνουν το απλό, πως η Ευρώπη είναι η πατρίδα του ιθαγενούς Ευρωπαίου της λευκής φυλής. Θα θυσιάσουμε τα απλά facts στο βωμό ενός δήθεν προοδευτισμού.

Το να θες να συνυπάρξεις μαζί μας είναι δεκτό, το να θες επιβληθείς σε εμάς είναι πόλεμος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top