Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Αν αφήσουμε τα προσωπικά biases και τις ιδεολογίες που έχουμε ο κάθε ένας και δούμε προσεκτικά τις έρευνες που έχουν γίνει σχετικά με την εγκληματικότητα, καταλαβαίνουμε ότι το φαινόμενο έχει πολλές αιτίες, όχι μόνο μια ή δύο. Η γενίκευση σε ολόκληρους πληθυσμούς πέρα από άστοχη είναι και αντιεπιστημονική.

Η στατιστική δεν είναι καλό εργαλείο σε αυτά τα ζητήματα, υπολογίζεις πολλούς παράγοντες όχι μόνο την συχνότητα.

Δεν μπορούν όλοι να είναι εγκληματίες, προφανώς. Όμως υπάρχουν κοινωνικά προβλήματα τα οποία μοιάζουν ανυπέρβλητα. Όσοι δεν τα βλέπετε εθελοτυφλείτε. Μπαίνετε στη λογική "Ε επειδή ένα μεγάλο ποσοστό τα κάνει δεν θα τα ρίξουμε σε όλους". Sorry αλλά εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να νοιώθω ασφαλής στο σπίτι μου. Και αυτή τη στιγμή οι Ευρωπαίοι δεν νιώθουμε ασφάλεια στο σπίτι μας που είναι η Ευρώπη μας.

Αυτό εδώ δεν πρέπει να χρειάζεται να γίνεται. Να κινητοποιείται ολόκληρος ο κρατικός μηχανισμός γιατί μπορεί αυτός που ήρθε απροσκλητος στο σπίτι σου να σε σκοτώσει.


 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
ευκολότερα από Αχτσιόγλου σίγουρα, αλλά και ο Κασσελάκης δείχνει πως δε τραβάει, όπως και ο Ανδρουλάκης.
Ο κόσμος έχει βαρεθεί να ακουει για προβλήματα-φραμπαλάδες τη στιγμή που υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα στη χώρα.

Το σκυλί του κασσελάκη και τα BOSS της Αχτσιόγλου και δεν ξερω κι εγω τι άλλο.

Λύσαμε την ακρίβεια των πολιτων, λύσαμε τα της υγείας που παίζουν μπουζούκια στον Ερυθρό και ειπαμε να ξαντεριάσουμε τελείως τη δημοσια παιδεία και να δουμε τι θα κανουμε με τις τεκνοθεσίες.

Οχι οτι δεν πρέπει να δουμε τι θα γινει και με αυτούς τους συμπολίτες μας, αλλά θέλω να πω, η πολιτική σκηνή έχει δειξει ότι τα μονα που την ενδιαφέρουν, ειναι οι woke καταστασεις, το πως θα τσεπώσουν φράγκα οι ιδιώτες, ενω έχει αφήσει πίσω τον μέσο έλληνα που δυσκολεύεται να βρει μια θεση στον ηλιο με τοση ακρίβεια.

Και το οτι ειναι στο 32% η ΝΔ, ειναι μονο μιμιδιακό. Εικάζω οτι απλά είναι γιατί κάποιος πρέπει να μείνει όρθιος να κυβερνάει. Αλλά γιατί να ειναι η ΝΔ αυτή κι όχι κάποιος νεος, πατριώτης, να τους εξαφανίσει όλους δια παντός.

Οχι δεν ειναι μιμιδιακό τωρα που το ξανασκέφτομαι, είναι η Δημοκρατία , έτσι στήνεται από τους ισχυρούς. Και ζεις ξαφνικα κατω απο μονοκομματικο καθεστως πριν καλά καλά το αντιληφθείς.

Γιατι μη μου πεις οτι η λύση σου ειναι ο Βελόπουλος, οι Σπαρτιάτες που σφάζονται μεταξυ τους ή η Νίκη.

Λίγοι όλοι τους για τον πατριωτικό χώρο. Μόνο μια καθαρή καινουρια λύση θα σώσει αυτη τη χώρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Γιατι μη μου πεις οτι η λύση σου ειναι ο Βελόπουλος, οι Σπαρτιάτες που σφάζονται μεταξυ τους ή η Νίκη.

Λίγοι όλοι τους για τον πατριωτικό χώρο. Μόνο μια καθαρή καινουρια λύση θα σώσει αυτη τη χώρα.
Ξεχνάς όμως την πιθανότητα στο μέλλον να δούμε στην βουλή Εθνικό Κόμμα Έλληνες με τον φυσικό του αρχηγό παρόντα. Το φιάσκο με τους Σπαρτιάτες φάνηκε από χιλιόμετρα μακριά. Το είχα αναφέρει από πριν τις εκλογές. Κόμμα με φυσικό αρχηγό μακριά δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Ξεχνάς όμως την πιθανότητα στο μέλλον να δούμε στην βουλή Εθνικό Κόμμα Έλληνες με τον φυσικό του αρχηγό παρόντα. Το φιάσκο με τους Σπαρτιάτες φάνηκε από χιλιόμετρα μακριά. Το είχα αναφέρει από πριν τις εκλογές. Κόμμα με φυσικό αρχηγό μακριά δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει.
Δεν ειμαι οπαδός του Κάσι. Ειμαι οπαδος του εαυτου μου και λειτουργώ για εμένα και τον λαό. Μόνο Αυτοκρατορική Αρχή. Εκεί πιστευω, σ αυτο που πρεσβευω. Και το εννοώ.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Αν στις ευρωεκλογές το αποτέλεσμα είναι σαν το αποτέλεσμα των δημοσκοπήσεων δεν θα υπάρχει μετά Κασσελάκης ή δεν θα υπάρχει ΣΥΡΙΖΑ.

Όσοι έχουν μείνει εκεί μέσα έχουν μείνει γιατί ελπίζουν ότι μετά τις ευρωεκλογές θα φύγει ο Κασσελάκης ή ότι μετά τις ευρωεκλογές θα μπορέσουν να τον διώξουν για να του πάρουν την θέση. Δεν πιστεύει κανένας που έχει μείνει εκεί ότι είναι πλέον κόμμα εξουσίας.

Ούτε Ανδρουλάκης βλέπω να μένει αν ισχύουν τα νούμερα. Πως να σταθεί αν έχει διαλυθεί ο ΣΥΡΙΖΑ και αυτός δεν έχει ανέβει ούτε 1% σε σχέση με τις εθνικές.

Αυτό είναι το καλό σενάριο, οτι με τις διεργασίες εκει θα μπορέσει να σχηματιστεί ένα νέο κόμμα με κάποιον αρχηγό που τραβάει που να μπορεί να είναι στην πράξη η αξιωματική αντιπολίτευση.

Το κακό σενάριο είναι να μείνουν έτσι όπως είναι και να τρώγονται μεταξύ τους γύρω στο 10% με τον Μητσοτάκη να βγαίνει και να ξαναβγαίνει ως άλλος Όρμπαν με την υποστήριξη του μηχανισμού του και λόγω της ανυπαρξίας των άλλων.

Αυτή τη στιγμή ο δυσαρεστημένος από τη ΝΔ το πιο πιθανό είναι να μην πάει να ψηφίσει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Αυτοκράτορας του ταγκό...
Screenshot_2023-12-31-19-10-32-121_com.android.chrome.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Δεν ειμαι οπαδός του Κάσι. Ειμαι οπαδος του εαυτου μου και λειτουργώ για εμένα και τον λαό. Μόνο Αυτοκρατορική Αρχή. Εκεί πιστευω, σ αυτο που πρεσβευω. Και το εννοώ.
Οπαδός κανενός δεν είμαι και εγώ, έχω άλλως τε αντικομματικές αντιλήψεις, πάμε όμως με το λιγότερο επώδυνο και με αυτό που έχει τις λιγότερες πιθανότητες α) να συγκυβερνήσει με το σύστημα και β) να γίνει ρεζίλι μέσα στη Βουλή. Πριν λίγους μήνες ψηφίσαμε μόνο με το πρώτο κριτήριο μιας που για το δεύτερο όλοι ήταν πιθανόν να γίνουν ρεζίλι (όταν έχεις να κάνεις με έναν που πουλάει κεραλοιφες και επιστολές του Ιησού, με έναν που περιορίζεται μόνο σε χριστιανικό λόγο και με έναν γυρολόγο κομμάτων καταλαβαίνεις πως στάνταρ θα γίνεις ρεζίλι).

Αυτοκρατορική Αρχή nope. Βασιλόφρονας είμαι και εγώ αλλά πιστεύω στην παλινόρθωση αυτών που εκδιώχθηκαν το 1974. Όχι σε κάτι νέο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Οπαδός κανενός δεν είμαι και εγώ, έχω άλλως τε αντικομματικές αντιλήψεις, πάμε όμως με το λιγότερο επώδυνο και με αυτό που έχει τις λιγότερες πιθανότητες α) να συγκυβερνήσει με το σύστημα και β) να γίνει ρεζίλι μέσα στη Βουλή. Πριν λίγους μήνες ψηφίσαμε μόνο με το πρώτο κριτήριο μιας που για το δεύτερο όλοι ήταν πιθανόν να γίνουν ρεζίλι (όταν έχεις να κάνεις με έναν που πουλάει κεραλοιφες και επιστολές του Ιησού, με έναν που περιορίζεται μόνο σε χριστιανικό λόγο και με έναν γυρολόγο κομμάτων καταλαβαίνεις πως στάνταρ θα γίνεις ρεζίλι).

Αυτοκρατορική Αρχή nope. Βασιλόφρονας είμαι και εγώ αλλά πιστεύω στην παλινόρθωση αυτών που εκδιώχθηκαν το 1974. Όχι σε κάτι νέο.
Εαν θέλεις η χώρα σου να εξελιχθει σε κατι άλλο απο αυτο που ήταν πάντα, πρέπει να ψηφίσεις κατι νεο, άλλο απο αυτα που ψηφιζες πάντα. Τόσο απλό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Μη κρατικά πανεπιστήμια
Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση, στην ερώτηση «πώς αντιμετωπίζετε τη λειτουργία μη κρατικών ανώτατων ιδρυμάτων», το 47% απαντά σίγουρα – μάλλον θετικά, ενώ το 40% απαντά σίγουρα – μάλλον αρνητικά.
Τρέμε Πουτλερ...
«Πολιτικός γάμος ζευγαριών του ίδιου φύλου: με ποια τοποθέτηση συμφωνείτε περισσότερο;», η ζυγαριά γέρνει στο «ναι», αφού το 52% απαντά «Θα επιθυμούσα να επιτραπεί» (20%) ή «Δεν έχω πρόβλημα αν επιτραπεί» (32%).

Το 33% δηλώνει ότι πως θα επιθυμούσε να μην επιτραπεί, ενώ ο ένας στους δέκα απαντά πως του είναι αδιάφορο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Κάτι νέο για τον τόπο ήταν και ο ΣΥΡΙΖΑ πριν κάποια χρόνια , τον ψήφισε ο κόσμος με Ελπίδα για κάτι καλύτερο και τελικά αποδείχθηκε ένα επικίνδυνο κόμμα για την πατρίδα και την οικονομία .. η επιλογή της ΝΔ είναι μια ασφαλής επιλογή, τουλάχιστον υπάρχει ένα σοβαρό κρατος που λειτουργει! Πρέπει όμως οπωσδήποτε να υπάρξει μια δυνατή αντιπολίτευση, ένα δεύτερο ισχυρό κόμμα, γιατί διαφορετικά κινδυνεύει η χώρα από το δημοκρατικό καθεστώς να οδηγηθεί σιγά σιγά στην απόλυτη μοναρχία . "Κλέβω και δεν με ελέγχει κανείς"
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Κάτι νέο για τον τόπο ήταν και ο ΣΥΡΙΖΑ πριν κάποια χρόνια , τον ψήφισε ο κόσμος με Ελπίδα για κάτι καλύτερο και τελικά αποδείχθηκε ένα επικίνδυνο κόμμα για την πατρίδα και την οικονομία
Υπάρχουν τα νεα, και υπάρχουν αυτα που παριστάνουν τα νεα, ευκαιριακά, με παλιά υλικά. Μια διαφορά τη λες.

.. η επιλογή της ΝΔ είναι μια ασφαλής επιλογή, τουλάχιστον υπάρχει ένα σοβαρό κρατος που λειτουργει!
Τιγκα στα red flags η μέρα σήμερα.

Πρέπει όμως οπωσδήποτε να υπάρξει μια δυνατή αντιπολίτευση, ένα δεύτερο ισχυρό κόμμα, γιατί διαφορετικά κινδυνεύει η χώρα από το δημοκρατικό καθεστώς να οδηγηθεί σιγά σιγά στην απόλυτη μοναρχία . "Κλέβω και δεν με ελέγχει κανείς"
Η περίφερνη πόρνη Δημοκρατία, να την κρατήσουμε παρθένα, μη σπάσει από τους φασίστες.

Γιατι όταν με κλέβουν δημοκρατικά, είναι καλύτερα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Κάτι νέο για τον τόπο ήταν και ο ΣΥΡΙΖΑ πριν κάποια χρόνια , τον ψήφισε ο κόσμος με Ελπίδα για κάτι καλύτερο και τελικά αποδείχθηκε ένα επικίνδυνο κόμμα για την πατρίδα και την οικονομία .. η επιλογή της ΝΔ είναι μια ασφαλής επιλογή, τουλάχιστον υπάρχει ένα σοβαρό κρατος που λειτουργει! Πρέπει όμως οπωσδήποτε να υπάρξει μια δυνατή αντιπολίτευση, ένα δεύτερο ισχυρό κόμμα, γιατί διαφορετικά κινδυνεύει η χώρα από το δημοκρατικό καθεστώς να οδηγηθεί σιγά σιγά στην απόλυτη μοναρχία . "Κλέβω και δεν με ελέγχει κανείς"
Ναι, πρέπει να υπάρχει αντιπολίτευση αλλά όταν τα συνθήματα της αντιπολίτευσης είναι Μητσοτάκη μαμιεσαι, η Ν.Δ είναι κόμμα των γκέι και των παιδεραστών και ως αντιδραση θα τα κάψουμε όλα γιατί είμαστε ενάντια στο σύστημα... μην περιμένεις για την ώρα κάτι καλύτερο.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Υπάρχουν τα νεα, και υπάρχουν αυτα που παριστάνουν τα νεα, ευκαιριακά, με παλιά υλικά. Μια διαφορά τη λες.


Τιγκα στα red flags η μέρα σήμερα.


Η περίφερνη πόρνη Δημοκρατία, να την κρατήσουμε παρθένα, μη σπάσει από τους φασίστες.

Γιατι όταν με κλέβουν δημοκρατικά, είναι καλύτερα.
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα είναι να μην αλλωτριωθει ο ελληνικός πολιτισμός από ξενοφερτα στοιχεία ιδίως μουσουλμανικα..να μπορώ να εκφράζω την άποψη μου ελεύθερα χωρίς να φοβαμαι και οι φόροι που πληρώνω να καταλήγουν στο ταμείο του κράτους και να ενισχύουν την ελληνική οικονομία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα είναι να μην αλλωτριωθει ο ελληνικός πολιτισμός από ξενοφερτα στοιχεία ιδίως μουσουλμανικα..
Η ΝΔ ειναι μια ασφαλής επιλογή γι αυτό; Τώρα σου φέρνει τους Πακιστανούς κοπέλα μου ως εργατικά χέρια, πανηγυρίζουν στο Καράτσι. Δεν το βλέπεις αυτό;

να μπορώ να εκφράζω την άποψη μου ελεύθερα χωρίς να φοβαμαι
Ποιον να φοβάσαι; Ποιός δε θα σε άφηνε να μιλάς ελεύθερα στη χώρα σου ως Ελληνίδα;
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Η ΝΔ ειναι μια ασφαλής επιλογή γι αυτό; Τώρα σου φέρνει τους Πακιστανούς κοπέλα μου ως εργατικά χέρια, πανηγυρίζουν στο Καράτσι. Δεν το βλέπεις αυτό;

Δυστυχώς δεν έχουμε Έλληνες εργάτες, τα παιδιά μας δεν θέλουν να ασχοληθούν με τη γη..προτιμούν το επίδομα ανεργίας και το χαρτζιλίκι του παππού...υπάρχει σοβαρή έλλειψη εργατικού δυναμικού στην Ελλάδα , To έχει αναφέρει πολλάκις ο ΣΕΒΕ και ο ΣΒΕ αλλά και οι διάφοροι αγροτικοί συνεταιρισμοί , μεγάλο γαιοκτήμονες και μη οι οποίοι ψάχνουν απεγνωσμένα εργάτες και δεν βρίσκουν... Τι λες εσύ ότι θα μπορούσε να γίνει ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top