Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Ο Χριστός και η Παναγία, μόνο να δούμε τον Κούλη αυτοκράτορα έμεινε και τα έχουμε δει όλα σε αυτή τη χώρα.
Πάντως, για όλα τα υπόλοιπα που λέτε, γενικά ο Έλληνας -δυστυχώς- έχει αριστερίστικη νοοτροπία σε αυτά (με την πολύ κακή έννοια.) Ούτε νιώθουν πχ για το γόητρο, το κύρος και τη λάμψη που δίνει ο Θεσμός της βασιλείας.
Έτσι κι αλλιώς έχουμε ένα παρασιτικό θεσμό (πρόεδρος της Δημοκρατίας), τουλάχιστον να τον έχουμε με στιλ.
Όχι ότι θα με χαλούσε να είχαμε έναν τέτοιο θεσμό και με ουσιαστικές αρμοδιότητες και εξουσίες αφού, όσον αφορά στη Δημοκρατία, είμαι καθαρά Πλατωνικός, με την έννοια ότι είναι το χειρότερο πολίτευμα, καθώς ο τελευταίος που ξέρει ποιο είναι το καλό του είναι ο λαός και το έχει αποδείξει πάμπολλες φορές διαχρονικά.
Αυτο ειναι ακριβως που προσπαθω να πω και δεν λέει να το δει κατάματα ο Γιάννης.

Έχουμε ήδη απολυταρχία με την προβιά Δημοκρατίας.

Ούτε το Μητσοτάκη αυτοκράτορα ζήτησα, ούτε και κάποιον απόγονο των Παλαιολόγων που δεν υπάρχει καθώς ο τελευταιος Μονφερράτ τα τίναξε στον Ατλαντικο Ωκεανο σε κατι νησάκια στη μέση του πουθενά το 1600φευγα.

Πολλώ δε μάλλον τον διάδοχο Παύλο, επειδη κατι ακουστηκε πριν για τη δυναστεία προ του 1974.


Δε θα έχυνα το αίμα μου, ούτε καν τον ιδρώτα μου για να βαλω οποιονδηποτε άλλο πάνω στην εξουσία πέρα από εμένα και τη γραμμή μου.

Ο κώλος μου στο θρόνο, και οι ιδέες μου για την εκ βαθέων αναδιάρθρωση αυτης της χώρας. Ενας ειναι ο Αυτοκράτωρ, αυτός που διεκδικεί να γίνει Αυτοκράτωρ. Οι υπόλοιποι είναι pretenders to the throne, κοινοί διεκδικητές-σφετεριστές.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Καταρχας δεν απαντας στο αρχικο ερωτημα αυτης της συζητησης.
Η ιδέα ότι οι αριστεροί και οι αναρχικοί μπορούν να χτίσουν κομμούνες σε βουνά και να εφαρμόσουν τις ιδέες τους δεν στέκει. Με την ίδια λογική μπορείτε και οι ανκαπ να εφαρμόσετε τις δικές σας ιδέες λίγα μέτρα μακριά από τις σκηνές των κομμουνιστών.
Οχι πως αυτο που κανεις δεν ειναι εμμεση απαντηση ή οτι με ξαφνιαζει. Δευτερον, δεν γινεται καποιοα κουβεντα για το αν η ανισοτητα κανει καλο, αμφισβητω το narrative γυρω απο αυτην, ξεκινωντας απο την ταμπελα καποιου ειδους αδικιας ή οτι χρωσταω κατι σε καποιον. Γιατι δεν γινεται οι ερευνες αυτες να γινονται απο ιδεολογους? Μια χαρα μπορει να ειναι κομματικες / ιδεολογικες παπαριες ή ο καθε μινι-Λυσενκο να κολλαει την ερμηνεια του σε νουμερα. Τριτο και σημαντικοτερο, αν σου αρεσει να σε κλεβει ο Κουλης και ο καθε πολιτκος, ωραια, κατσε να σε σκιζουν στο ονομα της ανισοτητας. Απο εμενα τι θες?
Τα δεδομένα και οι έρευνες υπάρχουν. Αν δεν τα δέχεσαι είναι άλλο θέμα. Επιπλέον, ο καπιταλισμός και οι εφαρμογές του ( περισσότερη ή λιγότερη κρατική παρέμβαση ) ιδεολογία είναι, μια κατασκευή του ανθρώπου. Απλώς είναι η ιδεολογία που δέχεσαι και νιώθεις άνετα σε μέσα σε αυτή ακόμα και όταν έχουμε πολλά δεδομένα που αναφέρουν ότι σε συλλογικό και ατομικό επίπεδο, η οικονομική ανισότητα δημιουργεί προβλήματα. Επομένως, η απάντηση ότι γράφω μόνο με βάση το δικό μου tribalism/ιδεολογία είναι άτοπη.
Μαν, η μεση σου απαντηση ειναι rant για τον καπιταλισμο
Μια ματιά να ρίξεις σε sci-hub ή αν ψάξεις τις έρευνες των πανεπιστημιακών που παρέθεσα, θα βοηθήσουν στην κατανόηση γιατί κάποιοι δε συμπαθούμε οικονομικά συστήματα που δημιουργούν φτώχεια είτε είναι διάφορες μορφές καπιταλισμού είτε φεουδαρχία κλπ. Το αποτέλεσμα μετράει όχι η ταμπέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
για το γόητρο, το κύρος και τη λάμψη που δίνει ο Θεσμός της βασιλείας.
:angel::dizzy2::whatever::hypno::dash1:
Και του χρόνου, να είμαστε καλά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενας ειναι ο Αυτοκράτωρ, αυτός που διεκδικεί να γίνει Αυτοκράτωρ. Οι υπόλοιποι είναι pretenders to the throne, κοινοί διεκδικητές-σφετεριστές.
'Αβε Valder
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Μια ωραία έρευνα η οποία δείχνει σε ποια χώρα θα ήθελε να μεταναστεύσει κάθε λαός αν έπρεπε να φύγει από τον τόπο του.

IMG_2714.jpeg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,172 μηνύματα.
Αυτο ειναι ακριβως που προσπαθω να πω και δεν λέει να το δει κατάματα ο Γιάννης.

Έχουμε ήδη απολυταρχία με την προβιά Δημοκρατίας.
Εγώ δεν το κατανοώ αυτό ρε συ Βαλ; Εγώ έχω κουραστεί να το γράφω αυτό εδώ μέσα. Το έχω πει πολλές φορές, Δημοκρατία με την πραγματική έννοια του όρου δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ποτέ, είναι η ύψιστη ουτοπία. Έχουμε την φιλελεύθερη αστική εκδοχή της δημοκρατίας που δεν είναι απαραίτητα δημοκρατία.

Πολλώ δε μάλλον τον διάδοχο Παύλο, επειδη κατι ακουστηκε πριν για τη δυναστεία προ του 1974.
Το όλο νόημα για εμένα ήταν ο Κωνσταντίνος Β' να έκλεινε τα μάτια του ως Βασιλιάς ξανά και όχι ως τέως όπως δυστυχώς έγινε. Τώρα δεν με χαλάει να έβλεπα τον Διάδοχο Παύλο να γίνονταν μόνιμος κάτοικος στο Τατόι αλλά ο κόσμος δεν έχει συνδεθεί μαζί του και ο ίδιος δεν τρέφει αυταπάτες για αυτό και δεν προσπάθησε καν να περάσει κάποιο μήνυμα στην κηδεία του πατρός του όπου και θα ήταν η μόνη ευκαιρία μιας που το πολιτειακό έγινε ξανά αντικείμενο αντιπαράθεσης μετά από δεκαετίες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Όσο βάζουμε τις συλλογικές μας ανάγκες πάνω από αυτές του ατόμου (και μάλιστα όσο άμεσα -Χίτλερ ή Πούτιν- ή έμμεσα εξαναγκαζόμαστε να το κάνουμε) τόσο θα δυστυχούμε.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Όσο βάζουμε τις συλλογικές μας ανάγκες πάνω από αυτές του ατόμου (και μάλιστα όσο άμεσα -Χίτλερ ή Πούτιν- ή έμμεσα εξαναγκαζόμαστε να το κάνουμε) τόσο θα δυστυχούμε.
Με αυτό θα διαφωνήσω Ζουστ. Αν βάζουμε το κοινό καλό πάνω απ' όλα, τότε δε γίνεται να δυστυχούμε όπως λες, ακριβώς γιατί οι περισσότεροι θα είναι ικανοποιημένοι. Αν μιλάς για ατομική ευτυχία, και πάλι δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ εντελώς, αφού η ευτυχία καθαυτή είναι κάτι καθαρά το υποκειμενικό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Με αυτό θα διαφωνήσω Ζουστ. Αν βάζουμε το κοινό καλό πάνω απ' όλα, τότε δε γίνεται να δυστυχούμε όπως λες, ακριβώς γιατί οι περισσότεροι θα είναι ικανοποιημένοι. Αν μιλάς για ατομική ευτυχία, και πάλι δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ εντελώς, αφού η ευτυχία καθαυτή είναι κάτι καθαρά το υποκειμενικό.
Εγώ όμως δεν θέλω κανένα ολιγαρχικό, απολυταρχικό πολίτευμα που θα ήθελε το καλό του συνόλου και που πάντα οδήγησε σε εθνοκαθάρσεις και απόλυτες καταστροφές. Προτιμώ την δημοκρατία μας παρά τα προβλήματα και τις ατέλειες που έχει.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Ούτε εγώ είπα ότι θέλω κάτι τέτοιο. Άλλωστε, η δημοκρατία ιδανικά αυτό δε σημαίνει; Ότι ναι μεν δεν καταπατώ την προσωπική σου ελευθερία και σέβομαι αυτό που πιστεύεις, ωστόσο κοιτάω να κάνω το καλύτερο για όλους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Ούτε εγώ είπα ότι θέλω κάτι τέτοιο. Άλλωστε, η δημοκρατία ιδανικά αυτό δε σημαίνει; Ότι ναι μεν δεν καταπατώ την προσωπική σου ελευθερία και σέβομαι αυτό που πιστεύεις, ωστόσο κοιτάω να κάνω το καλύτερο για όλους.
Α, ο.κ. τότε. Η μόνη περίπτωση που δέχομαι να καταπατούνται κάποιες προσωπικές ελευθερίες είναι περιπτώσεις όπως η πανδημία του κόβιντ που έπρεπε να φορούν όλοι μάσκα ώσπου να βρεθεί ένα εμβόλιο και να μπορεί να εμβολιαστεί αρκετός κόσμος. Αλλά αυτό έχει χρονικά όρια. Δεν είναι για μια ζωή.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Μια ματιά να ρίξεις σε sci-hub ή αν ψάξεις τις έρευνες των πανεπιστημιακών που παρέθεσα, θα βοηθήσουν στην κατανόηση γιατί κάποιοι δε συμπαθούμε οικονομικά συστήματα που δημιουργούν φτώχεια είτε είναι διάφορες μορφές καπιταλισμού είτε φεουδαρχία κλπ. Το αποτέλεσμα μετράει όχι η ταμπέλα.

Άσε τα sci-hub και τα πανεπιστημιακά μοντέλα και ψάξε πρώτα τι είναι η φτώχεια, γιατί υπάρχει, τι είναι οι ανισότητες, ο πλούτος κλπ.
Πας να τρέξεις ενώ δεν έχεις μαθει πρώτα να περπατάς.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Άσε τα sci-hub και τα πανεπιστημιακά μοντέλα και ψάξε πρώτα τι είναι η φτώχεια, γιατί υπάρχει, τι είναι οι ανισότητες, ο πλούτος κλπ.
Πας να τρέξεις ενώ δεν έχεις μαθει πρώτα να περπατάς.
Δεν βαρεθήκατε να κάνετε Ad hominem.

Γιατί υπάρχει άραγε φτώχεια και οικονομική ανισότητα στον πλανήτη ? Γιατί είναι φυσικό φαινόμενο, όπως οι μουσώνες και ο κύκλος του αζώτου. Ναι.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Δεν βαρεθήκατε να κάνετε Ad hominem.

Γιατί υπάρχει άραγε φτώχεια και οικονομική ανισότητα στον πλανήτη ? Γιατί είναι φυσικό φαινόμενο, όπως οι μουσώνες και ο κύκλος του αζώτου. Ναι.

Κανένα ad hominem, δεν έθιξα την προσωπικότητα σου η εσένα ως άτομο παρά μόνο την αμάθεια σου σε αυτό το θέμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δεν βαρεθήκατε να κάνετε Ad hominem.

Γιατί υπάρχει άραγε φτώχεια και οικονομική ανισότητα στον πλανήτη ? Γιατί είναι φυσικό φαινόμενο, όπως οι μουσώνες και ο κύκλος του αζώτου. Ναι.

Ανισότητες υπήρχαν, υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν καθώς αυτό είναι το σωστό. Δεν μπορεί ένας γιατρός να παίρνει τον ίδιο μισθό με έναν ταμεία που εργάζεται στο Supermarket καθώς δεν έχουν προσπαθήσει το ίδιο κατά την διάρκεια της ζωής τους. Δεν μπορεί ένας επιχειρηματίας να έχει το ίδιο εισόδημα με έναν εργαζόμενο καθώς δεν έχουν προσπαθήσει το ίδιο, δεν έχουν αναλάβει τα ίδια ρίσκα ούτε έχουν τις ίδιες ευθύνες.

Εσυ μιλάς για απόλυτη ισότητα πραγμα που δεν γίνεται και ακόμα και αν γινόταν θα ήταν ολέθριο για τον πλανήτη και την εξέλιξη του. Αν για παράδειγμα όλοι οι εργαζόμενοι είχαν τον ίδιο μισθό τότε ποιος ο λόγος κάποιος να γίνει γιατρός, μηχανικός, οικονομολόγος κτλ όπου πρέπει να φάει 20 χρόνια της ζωής του πάνω στα θρανία;; Θα γίνονταν όλοι γκαρσόνια ώστε να έπαιρναν 3.000€ χωρίς να χρειαζόταν να πάνε πανεπιστήμιο, χωρίς να χρειάζεται να μάθουν ξένες γλώσσες και γενικά θα είχαν πιο ξέγνοιαστα μαθητικά χρόνια. Μιλάς για ισότητα έτσι γενικά και αόριστα χωρίς να ξέρεις καν τι είναι οι ανισότητες και γιατί αυτές υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή έτσι λέει η ιδεολογία που υποστηρίζεις. Ξέρω δεν θα αλλάξεις την κασέτα που έχεις βάλει εδώ και χρόνια όμως αξίζει να δεις τα πράγματα πιο σφαιρικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Ανισότητες υπήρχαν, υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν καθώς αυτό είναι το σωστό. Δεν μπορεί ένας γιατρός να παίρνει τον ίδιο μισθό με έναν ταμεία που εργάζεται στο Supermarket καθώς δεν έχουν προσπαθήσει το ίδιο κατά την διάρκεια της ζωής τους. Δεν μπορεί ένας επιχειρηματίας να έχει το ίδιο εισόδημα με έναν εργαζόμενο καθώς δεν έχουν προσπαθήσει το ίδιο, δεν έχουν αναλάβει τα ίδια ρίσκα ούτε έχουν τις ίδιες ευθύνες.

Εσυ μιλάς για απόλυτη ισότητα πραγμα που δεν γίνεται και ακόμα και αν γινόταν θα ήταν ολέθριο για τον πλανήτη και την εξέλιξη του. Αν για παράδειγμα όλοι οι εργαζόμενοι είχαν τον ίδιο μισθό τότε ποιος ο λόγος κάποιος να γίνει γιατρός, μηχανικός, οικονομολόγος κτλ όπου πρέπει να φάει 20 χρόνια της ζωής του πάνω στα θρανία;; Θα γίνονταν όλοι γκαρσόνια ώστε να έπαιρναν 3.000€ χωρίς να χρειαζόταν να πάνε πανεπιστήμιο, χωρίς να χρειάζεται να μάθουν ξένες γλώσσες και γενικά θα είχαν πιο ξέγνοιαστα μαθητικά χρόνια. Μιλάς για ισότητα έτσι γενικά και αόριστα χωρίς να ξέρεις καν τι είναι οι ανισότητες και γιατί αυτές υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή έτσι λέει η ιδεολογία που υποστηρίζεις. Ξέρω δεν θα αλλάξεις την κασέτα που έχεις βάλει εδώ και χρόνια όμως αξίζει να δεις τα πράγματα πιο σφαιρικά.
Τα αγαθά κόποις κτώνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Αυτό που έγραψα και εγώ πριν 2 ημέρες, η Ευρώπη θα βρεθεί ξανά σε ύφεση το τρέχον έτος όπως έγινε και το 2023. Αντίθετα οι ΗΠΑ θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται αν και με χαμηλότερους ρυθμούς.

• Ευρωζώνη 2023: ύφεση 0.1%
• Ευρωζώνη 2024: ύφεση 0.2%

• ΗΠΑ 2023: Ανάπτυξη 2.3%
• ΗΠΑ 2024: Ανάπτυξη 1.3%

Προφανώς τα παραπάνω νούμερα είναι προβλέψεις όμως η τάση είναι ξεκάθαρη νομίζω. Φέτος υπάρχει μεγάλος φόβος ότι θα σκάει και η φούσκα στο Real Estate καθώς οι τιμές είναι υψηλότερες σε σχέση με το 2007, δηλαδή την χρόνια πρώτου σκάσει η Χρηματοπιστωτική κρίση του 2008-2009.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top